NEDERLAND. zooals de Amerikanen ze noemen, onderschei den zich van alle andere scheepstypen door dat de vorm bijna rechthoekig is. z.e hebben geen kiel, de bodem is veeleer naar binnen gewelfd. De tegenstand is nochtans heel ge ring en de boot daardoor in staat met grootte snelheid over de oppervlakte te glijden. Het vaartuig wordt gedreven door twee benzine motoren en gestuurd met behulp van twee schroeven, die zich aan het achterschip be vinden. KOftTE BERICHTEN. Een aantal Duitsche predikanten heb ben zich schriftelijk verbonden, in het belang der volksvoeding, zich tijdens den oorlog van bier en gedistilleerde dranken te onthou den. Men is van plan, aan deze oorlogs-ge- heelonthoudersbeweging grootere uitbreiding te geven. In Nieuw York is tegen Woensdag a. s. een algemene staking geproclameerd. De rijkskanselier zal zijn redevoering over den militairen en< politieken toestand vol gens het Berliner Tageblatt reeds op den eersten zitingsdag van den Rijksdag houden, n.l. op Donderdag 28 dezer. De vroegere Roemeensche gezant te Ber- lijn is met de heeren van het gezantschap iD een bijzonderen trein van Berlijn naar Kopen hagen vertrokken. Aan de Somme zijn volgens den Parij- schen correspondent van de ltaliaansche Se coio thans drie-vijfden van het Engelsche en Pransche leger saamgetrokken, Majoor Cedric Dickens, een kleinzoon van Charles Dickens, wordt in de laatste En gelsche verlieslijsten als gesneuveld vermeld. Het spoorwegpersoneel in Duitsch- land, dat tot nu toe nog van den militairen dienst is vrijgesteld, heeft de waarschuwing ontvangen, zich gereed te houden, daar het elk oogenblik de oproeping kan verwachten. In Duitschland is de voorraadopne- ming bevolen van alle oli'èn en vetten en pro ducten daarvan, welke als smeermiddelen kunnen dienen. Met ingang van 1 October a. s. zullen de tractemenien van alle officieren in het Duit sche leger worden verlaagd. De vermindering bedraagt voor den1 minister van Oorlog en den opperbevelhebber 600, voor commandee- rende generaals 420, voor divisiecomman danten 100 per maand, terwijl eveneens voor de sub-alterne officieren verlaagde trac- tementen zijn vastgesteld. Men is van Engelsche zijde bezig, van het wrak van de bekende Duitsche kruiser Embden, waarvan de helft nog boven water uitsteekt, te halen wat er nog te krijgen valt. Er zijn 2 gave bovendekskanonnen en 15 ton koper geborgen. VIER LICHTERS IN DEN OROND OEBOORD. De Zaterdagavond 5 uur van Hoek van Holland vertrokken sleepbooten „Gouwzee" en „Lauwerzee" met de Belgische lichters „Marie," „Rosalie," „Licht tevreden" en nog een vierden lichter op sleeptouw, keerden zonder deze in den Waterweg terug. De vier lichters waren door den Duitschen onder zeeër UB 6 buiten het vuurschip „Maas" met bommen en handgranaten tot zinken ge bracht. DE MELKVOORZIENINO. De Minister heeft bepaald, dat zij, die in vorige jaren 's winters gewoon waren1 con- consumtiemelk leveren naar bepaalde gemeen ten, dit thans ook moeten doen naar dezelfde gemeenten en althans voor ten hoogste in de zelfde hoeveelheden als zij gewoon waren. Zij behoeven echter niet aan dezelfde personen of dezelfde melkinrichting te leveren. Melkveehouders, die in vorige jaren gedu rende den winter gewoon waren melk aan fa brieken van meiproducten te leveren, kunnen leveren aan boter- of kaasfabrieken, mits laatstgenoemde fabrieken de verplichting op zich nemen, welke volgens art. 2 der statuten van de Vereeniging van Fabrieken van Melk producten ten aanzien van de beschikbaarstel ling van consumptiemelk aan de leden dier Vereeniging is opgelegd. hij bij het hakseisnijden stond, of van den rentmeester inlichtingen omtrent bestellingen van zaad kreeg, overviel hem een gevoel van Verzet. Het gaat toch niet aan, dat ik mij nu eiken dag en steeds door met dit verve lende gedoe afgeef. Hij kwam dan neerslachtig en inerlijk on rustig bij zijn meisje en hoopte dan zonder' te klagen want dat verbood zijn fatsoen hem - door haar opgebeurd te worden. Maar zij was ,in een toestand, dat zij zelf moest opgebeurd worden. Zfj was altijd ge wend, dat men vriendelijk jegens haar was, zij had onbewust behoefte aan een groote portie liefde, want zij had die nooit behoeven te ontberen en eevoelde zich nu als verloren gelukkig wou zijn, koel van haar afwendde Alleen haar oude dokter bleef haar trouw en hoe zonderling dat ook was hij wist haar beter te troosten en te helpen dan de jonge Max, die zelf nog verward in 't hoofd was en zich nog niet in zijd nieuwen toe stand thuis gevoelde. Hij kon haar, wanneer zij bedrukt en wanhopig was. toespreken, op de „domme menschen" schelden, die niets begrepen, niets inzagen, haar Max prijzen en haar .toekomst zoo mooi en zoo heerlijk in kernachtige bewoordingen voorschilderen, dat haar zwaarmoedigheid verdween en haar hart lichter begon te kloppen. Maar Max kon dat niet. Hij raakte buiten zichzelf als zij niet opgewekt en vroolijk was. Eens begon zij hartverscheurend te snikken. „Neem je malle bloemen weer mee, zij liegen immers toch maar. Niemand houdt meer van mij." i In plaats van haar uit te lachen, hield hij dan ook zulke echte malle redenaties als: „Ja, ja ik zie wel, dat ik ongeluk over je breng. Ik ben jou natuurlijk niet waard J en derge lijk prikkelend en kwellend gepraat." Daarvoor dragen zij tevens bij in de kosten van de. Vereeniging ten behoeve van de melk- voorziening naar verhouding van de hierbo ven bedoelde boeveelheden melk. De verplichting tot melklevering rust op het bedrijfindien derhalve een bedrijf in andere handen' overgaat, dan gaat dé verplichting tot levering van consumptiemelk op dien andere over. De prijs, die door de leveranciers van con- sumtiemelk in rekening mag worden gebracht aan dengene, die deze melk aan de verbrui kers levert, is de winterproductieprijs 1915— 1916. Indien in «eenige gemeente geen bepaalde winterprijs .te vorigen jare bestond, doch een vaste vooi» het geheele jaar geldende prijs, dan kan deze beschouwd worden als de ge middelde van een winterprijs en een zomer- prijs, van welken laatste over het algemeen kan worden aangenomen dai deze 1 cent pe Liter lager is dan de wintèrprijs. De prijs, die aan de verbuikers van con- sumtiemelk in rekening mag worden gebracht is de winter-consumtieprijs 19151916 zon der eenige verhooging De winterlevering en de wmterprijzen wor den geacht in te gaan op 1 October e k. Als winterperiode wordt beschouwd een tijdperk van .zes maanden, aanvangende met den datum, waarop de winterlevering en de winterprijzen in werking treden. Aan de leveranciers van consumtiemelk zal een toeslag van 2y> cent per liter worden uitgekeerd boven den onder II genoemden winter prijs 19151916. „Aan de mel'kslijters en melkinrichtingen zal ter beoordeeling van het betrokken ge meentebestuur een toeslag van een halven cent per liter kunnen worden uitgekeerd boven den winterconsumtieprijs 19151916, zoo noodig verhoogd met het/verschil in winst marge tegenover den winterconsumtieprijs 1914—1915, ingeval deze marge in 1915 1916 lager is genomen dan in 1914—1915. Deze uitkeeringen zullen geschieden in den geest der regeling voor den toeslag als door den minister in zijn schrijven aan Commissa rissen der Koningin d. d. 9 Maart 1916 werd aangegeven. De voor deze uitkeeringen benoodigde gel den zullen worden gevonden voor zooveel zulks met de te maken export-prijzen is over een te brengen uit bijdragen van de Kaasver- eeniging, Botervereeniging, Vereeniging van Fabrieken van Melkproducten en Margarine- fabrieken Mochten bedoelde bijdragen onvoldoende zijn of worden, dan wordt de betaling der uitkeëring gevonden op de wijze als voorge schreven bij art. 3 der distributiewet 1916. Wanneer in een gemeente een tekort aan melk ontstaat, zal na aanvrage van den bur gemeester op aanwijzing van de rijkscommis sie van toezicht op de vereeniging van fabrie ken en melk producten in dat tekort kunnen worden voorzien. Geen uitvoerconsent of geleidebiljetten zul len worden gegeven aan fabrieken, melkvee houders, die in den vorigen winter gewoon waren melk te leveren óf voor de consumtie óf aan fabrieken van melkproducten. Aan hen van wie blijkt, dat zij middellijk of onmiddel lijk producten betrekken of hebben betrokken van de genoemde producenten. DE „PRINS HENDRIK" OPGEBRACHT. Wodf's Bureau seint uit Berlijn d.d. 24 Sept het volgende omtrent het aanhouden én opbrengén van de „Zeeland"-boot: De Nederlandsche mailboot „Prins Hen drik"'van de lijn Vlissiugen—Londen werd Zaterdagmorgen acht uur, op haar weg naar de Theemsmonding, door onze mariuestrijd- krachten voor de Vlaamsche kust aangehou den en doorzoent. Een groot aantal Russi sche en Fransche krijgsgevangenen, die uit de. Duitsche kampen waren gevlucht, bene vens Engelsche soldaten die in Nederland geïnterneerd waren geweest en klaarblijkelijk verlof hadden verkregen, werden in verzeker de bewaring genomen. Ditzelfde geschiedde met eenige vijandelijke koeriers en hunne zendingen. Te twaalf uur des middags van denzelfden dag werd het stoomschip met al zijn tot on zijdige landen behoorende passagiers, bene vens vrouwen en kinderen, alsmede de post, weder-vrij gelaten en door een der Duitsche torpedobooten uitgeloodst. Bij het uitstoo- men van de „Prins Hendrik," werd de Duit sche torpedoboot, die haar begeleidde, door Als twee geheel in het bosch verdwaalde» kinderen gedroegen beiden zich. De een was steeds meer in de war en van streek dan de ander. Max leed bijna nog meer, omdat hij uit eergevoel absoluut niet over zijn innerlij ke moeilijkheden in Breitendamm sprak en toclj was voor zijn mededeelzame, luchtharti ge natuur verzwegen leed dubbel leed. Maar hij zou zich als een hond geschaamd hebben, dat te bekennen. Hij zag slechts vol verlan gen vooruit: als hij Nate maar eerst daar had dan zou alles van zelf wel beter worden. Hij was zoo afhankelijk, als een kind, nu hij zich onzeker en ellendig voelde. Maar toch menigmaal en eigenlijk zeker dagelijks één keer was het, alsof hun we- derzijdsch groot verdriet, dat hun beiden veel grooter voorkwam dan het werkelijk was, hen in het plotseling opkomend gevoel: „Ik heb jpu immers!" samenbracht. Dan hiel den zij elkaar omvat als twee vluchtelingen, die voor het hooge water of een dergelijke verschrikking naar een bergtop waren ge vlucht en voelden zich voor korten tijd ge borgen in hun wonderbaarlijk maar door stormen verontrust jong liefdesgeluk. Eens vroeg Max aan zijn verloofde hoe zich eigenlijk de zaak met haar eerste verloving had toegedragen. Ondanks haar mededee- lingen, waarbij zij hem altijd de hoofdzaak had verzwegen, was hij er niet achter geko men. Hij leed ook eigenlijk niet aan ijver zucht. In zijn mooi jong leven had hij daar voor tot dusver belachelijk weinig gelegen heid gehad, zoodat hij ook weinig belang stelde in die vroegere verbintenis. Hij had vaag zoo iets als pardépit verondersteld. Dit scheen henï toch niet met Renate's aard over een te komen. Hij drong bij haar aan, kreeg plotseling, toen hij merkte, dat zij eenigszins bevangen werd, een ongewonen steek in 't hart en dreef haar nu met meer ongeduld tot een bekentenis. drie vijandelijke vliegtuigen met bommen aan geval/.en, waardoor de „Prins Hendrik" licnt werd beschadigd en drie leden van haar be manning gewond werden. De torpeboboot bleef onbeschadigd. De „Pfins Hendrik" zette haar reis voort. De Londensche berichtgever van het H. blad geeft üe voigenae bijzonderheden De „Prins Hendrik" is te Gravesend aan gekomen. De Nederlandsche passagiers zijn' uedenavond te Londen aangekomen, daar het echter Zondagavond is, ls net lastig uit te vinuen waar zij vertoeven. Een hunner, de heer Nolen uit Den Haag, die geïnterviewd was door een vertegenwoordiger van dé Exchange Teiegraph Compagny," verklaarde dait de „Prins Hendrik" niet ver van de Ne derlandsche territoriale wateren aangehou den was door zes a zeven torpedobooten, die Duitscüe bleken te zijn. Deutsche olficieren en matrozen kwamen aan boord en gelastten de passagiers zich naar beneden te begeven, terwijl zij vroegen naar hut 7, waar een Pransche officier en passagiers waren. Later kregen de dames bevel zich naar bo ven te begeven en de heeren naar een ander gedeelte van het schip. Allen werden onder vraagd. lot Noien werd gezegd: „Gij zijt een delg", en men geloofde hem eerst dat hij een tlonander was nadat hij zijn pas had ge toond. Poen werden de passagiers naar beneden gezonnen en alleen de kapitein en de kwar tiermeester bleven op .het dek. „De Duitschers," vernam de N. Rott Ct., behandelden ons met onderscheiding, behal ve in één geval. Verder deelt het blad nog mede: Terwijl de Prins Hendrik door een Duit sche torpedoboot begeleid werd, werden er uit een Pransch vliegtuig bommen geworpen naar de torpedoboot. Echter is er één bom op de brug van de Prins Hendrik terecht ge komen, waardoor aan den binnenwand een scheijr veroorzaakt'en een Hollander aan den neus gewond werd. KAAS. In het verslag van«de algemeene vergade ring der Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren op'21 September te Gouda, is vermeld, dat door een der afgevaardigen in de Kaasvereeniging zoude medegedeeld zijn, dat aan Engeland het 1/3 deel van het uit te voeren percentage zou moeten worden geleverd tot j 65 per 50 Kilo. Dit is, naar aan het Haagsch Correspon- deutiebureau wordt gemeld, onjuist, daar de ze prijs slechts betrekking heeft op het ge deelte, dat ontbrak aan het derde deel van den export tusschen half Juni en 1 October, zijnde een totaal van circa 4000 ton. Voorts is uitdrukkelijk in die vergadering geconstateerd door denzelfden afgevaardig de, dat de Nederlandsche Regeering geheel buiten deze zaak stond. Hij heeft dit duide lijk in zijn antwoord op een desbetreffende vraag doen uitkomen. Men schrijft aan „Het Volk" naar aanlei ding van het in dit blad en door ons overge nomen bericht over de kaas-crisis: Uw landbouw-medewerker schijnt in de meening te verkeeren, dat de regeling, die betreffende den uitvoer van kaas .naar Enge land, in de maand Juni getroffen is, door de Rijkscommissie van Toezicht is gesanctio neerd en dat de uitvoering dier regeling door haar moet worden gecontroleerd. Dit is on juist en mag ook niet anders dan onjuist zijn. Opzettelijk onthoudtzich de Regeering en onthouden zich de Rijkscommissies van Toe zicht van bemoeiing met de vraag, waarheen de uit te voeren levensmiddelen zullen gaan Of naar Engeland dan wel naar Duitschland uitgevoerd zal worden, en indien naar beide landen wordt geëxporteerd, in welke verhou ding die export zal geschieden dit wordt geheel overgelaten aan de betrokken expor teurs en hunne vereenigingen. Het zal wel duidelijk zijn dat de Regeering en de. Rijks commissies dit standpunt wel moeten inne men, willen zij het gevaar vermijden, dat de Regeering aansprakelijk wordt gesteld voor de verdeeling van den uitvoer over verschil lende landen en dat langs diplomatieken, weg van haar wijziging dier verhouding wordt verlangd. Het is dus heel onbillijk de Rijkscommissie een verwijt te maken van de moeilijkheden, waarin de kaasexporteurs zich zelf hebben gebracht. En het is totaal ongemotiveerd zoo'n verwijt te richten tot mr. Schim v. d. En nu vertelde zij hem, tegen zijn schouder geleund, het gebeurde, zooals het zich in haar had afgespeeld. Max von Quistorp wilde haar met een scha terlach in de rede vallen: „Zou die niet van je gehouden hebben? Domme, kleine meid! Begrijp je niet, dat hij je dat voorgelogen heeft Maar plotseling bedacht hij zich, wat iets zeldzaams bij zijn impulsieven aard was. „Neen, dat mag men haar niet zeggen. Zij is in staat geheel van mij af te zien en hem dan haar openhartige brieven na te sturen Zooals zij dat bij mij gedaan heeft. Drom mels, men moet voorzichtig met haar zijn! Dat moet ik, om het niet te vergeteq op alle muren schrijven, tenminste totdat de trouw dag achter den rug is. En ook dan nog. Als ik dat maar kan volhoudenMaar dat moet toch 1" Hardop zei hij: „Je bent een problema tisch persoontje en kuste haar op 't haar „Hoe zoo vroeg zij onbestemd. „Omdat men niet zeker van je is. Je zelf bent 't immers niet eens. Je verlooft je omdat een ander dat gaarne wil. Je hebt immers in 't geheel geen richtsnoer in ie." „Je preekt altijd allemaal, zei Renate kla gend. „Zoo?" Hij lachte plotseling. „Preek ik? Dat heeft mij nog niemand gezegdDat moet dan uit angst om jou zijn, jij onbetrouwbaar kind." Renate zei niet, dat hij geen angst om haar behoefde te hebben. Zij hief slechts een wei nig haar hoofd op en keek hem aan. Een lief, grappig, verbaasd lacfcje lag op haar gezicht. Nu werd hij als dol. Hij had geen zweem angst meer om haar. Mogelijk om dien Bob? Mogelijk om wien ook? En al die mooie voornemens, al de wijsheid, die hij op de mu ren had willen schrijven,vervlogen in den wind Hij»boog zich overmoedig naar haar toe Loeff, die in dezen niet anders dan hoogst correct heeft gehandeld en wiens aftreden ais voorzitter der Rijkscommissie voor de kaas distributie geen andere reden heeft dan zijn benoeming als lid van de Commissie van Bijstand voor de uitvoering der Distributie- wet. Het HbldL teekent hierbij aan: Wij gelooven natuurlijk graag, dat Mr. Schim v. d. Loeff' als voorzitter van de Rijks commissie voor de kaasdistributie niet is af getreden omdat het met de kaasregeling in net honderd liep. Dan had zijn aftréden al veel vroeger plaats gehad. We zuilen hier nu niet gaan uitweiden over de vraag hoever het toezicht van zoo'n Rijks commissie leidt, formeel en reëeL Maar een ieit is het, dat toch bij andere artikelen zoo'n kwestie zich niet voordoet. En het is toch b.v. ook heel wat voordeeliger varkens- vleesch uit te voeren naar Duitschland dan naar Engeland! DE MOEILIJKHEDEN AAN DE HEMBRUG. In verband met het reeds aangevangen on derzoek naar de grieven van de rijkswerklie- dep, heeft de afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Nederlandschen Rijkswerklie- üenoond Zaterdagmiddag in Handwerkers Vriendenkring een buitengewone vergadering gehouden. Te voren was door de losse rijks werklieden een besloten vergadering gehou den. In den middag werd verslag uitgebracht van de bemoeiingen van het comité en de stand van zaken. De bondsbestuurder, de heer Tiepen memoreerde de samenwerking met den bond van losse rijkswerklieden en bracht het onderhoud ter sprake, dat het comité met minister Cort van der Linden heeft gehad. Spr. - de heer Tiepen zei o.m.: een commissie is benoemd ai het onderzoek is reeds ingesteld. De commissie is bevoegd tot handelen, dat is dus een groot voordeel. Het loonvraagstuk is reeds in korte bewoor dingen ter sprake gebracht evenals het op- zeggingtermiju voor losse arbeiders, en de salariskwestie gedurende de mobilisatie. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen op, deel te nemen aan het propaganda congres voor het salarisvraagstuk op 15 October te 's-Gravenhage. Een der aanwezigen kan het niet heelemaal goed keuren, dat het comité den minister heeft beloofd, dat alel arbeiders aan het werk zullen blijven. De heer Tiepen antwoordde hierop, dat het comité tegen den minister gezegd heeft: wij zijn niet langer verantwoordelijk als de toe stand zoo slecht blijft. Spr. beloofde namens het bestuur, dat voor de andere rijks werklieden ook gezorgd zal worden, ten einde ook voor hen verbeterin gen te verkrijgen. De vergadering werd hierna gesloten. AARDAPPELEN. Naar de „-N. Veend. Ct." meldt, hebben Woensdag te 's-Gravenhage directeuren van speculatieve aardapelmeelfabrieken, aardap pelhandelaren en andere belanghebbenden met den min vanl andbouw geconferetrd over de aardappeldistributie en de vermaling van aardappelen tot meel. De minister was ge neigd, ook de vermaling van enkele geelvlee- zige soorten toe te staan, doch onder voor waarde, dat de fabrieken voor eiken te ver malen H.L. 25 ct. betaalden ten behoeve van de consumtie in het binnenland. De vertegenwoordigers van de fabrieken wilden de voorwaarde van den minister over wegen, doch wenschten in geen geval meer die 25 ct. te betalen voor de 8.2 millloen H.L. tot vermaling waarvan reeds verlof is verleend. STATIONS INLADING GROENTEN. De Minister van Landbouw, gezien zijne beschikking van 28 Juni 1916, houdende be palingen betreffende den uitvoer van diverse soprten groenten, heeft aan de lijsrt van sta tions, bedoeld in bovenvermelde beschikking waar inlading van groenten'onder ambtelijk toezicht kan geschieden, toegevoegd: o. m. Obdam. BINNENLAND. ONRUST IN DJAMBI. (Officieel). Een tweede compagnie is van Padang naar de afdeeling Kormtji gezonden. De resident van Djambi seinde dat drie briga des infanterie en twee brigades gewapende politie te Moeara Tebo zijn aangekomen en daar voedingsmiddelen hebben aangebracht. Den 21 en September werd via Soengei Pe- uoeh (Korintji) uit Bangko telegrafisch be richt ontvangen, dat aldaar alles rustig was Bij Bangko waren den 12en en den 15en aan vallen van de opstandelingen afgeslagen zon der verliezen aan onze zijde. De berichtgever van het H. blad te Soera- ba ja meldt: Vrijdagavond werd er in de stad Djambi alarm géslagen, hetgeeiv een paniek veroor zaakte. De Europeanen%ochten bescherming in de benting. Het detachement, dat zich aan boord bevond van de „Koningin Regen tes" bezette de openbare gebouwen en de wegen. De rebellen zijn dicht in de nabijheid van de' stad. 1 Later berichtte hij Op bevel van den legercommandant zullen Maandag twee compagnieën van het 16e bat- tailjon naar Djambi vertrekken. De opstand breidt zich in de nabijheid van en zei: „Meisje, de man heeft je natuurlijk wat voorgelogen. Hij houdt razend veel van je. Daarop zou ik durven zweren." „Je bent dom," zei Renate rondweg eit on verstoorbaar. „Je weet er toch niets anders van dan wat ik je verteld heb." „Nu, hoor eens, ik t>ezit toch mijn combi natievermogen en dat is beter dan dat van jou," zei hij geërgerd. Nu was hij er op uit om haar juist datgene aan 't verstand te brengen, wat hij voor twee minuten angstig voor haar had willen verzwijgen. „Wat Heb je nog meer," zei zij spottend, terwijl zij hem aan de punt van zijn neus naar zich toe trok en hem een allesbehalve eerbiedigen kus gaf. KtÉE fWosdt vervolgd.) de stad op bedenkelijke wijze uit. De „Tel." meldt, dat aan „De Locomotief" d.d. 24 Sept .geseind werd, dat de nacht van Vrijdag op Zaterdag rustig verliep; er had geen aanval plaats. De berichtgever van het H. blad seinde ech ter: Volgens berichten uit het district Batang Hare hebben op 20 September 300 opstande lingen Moearo Tebo aangevallen. Het post kantoor is verbrand. Te Bangko is het rustig. De aanvallen in de omstreken werden zonder verliezen afge slagen. Drie brigades infanterie, onder bevel van kapitein Valckeniër de Greve, en twee halve brigades gewapende politie, aangevoerd door commandant Ot, zijn te Moearo Tebo aange komen. Gscuaaagd nieuws. de zeeweringen. Door Ged. Staten waren aan B. en W. van Hoorn machtiging verleend om de noodzake lijke werken aan de waterkeeringen te doen uitvoeren tot een bedrag tan 5020. De laagste inschrijving was 7935.50. Voor een kleibekisting werd ruim 3800 berekend.. Door den gemeente-architect werd echter aan de autoriteiten vau den Provincialen Wa terstaat een geheel nieuw idee voorgelegd. In- plaats van eene kleikisting wilde hij .eene be kisting van beton aanbrengen. De kosten daarvan bedragen slechts 1850. Dit is door Gedeputeerden goedgekeurd, zoodat er nu te Hoorn beton zal worden ge maakt. ADRES INZAKE LEERPLICHT VOOR DOOFSTOMMEN. Aan Zijne Excellentie den minister van Bin- neniandsche Zaken is een adres verzonden door de Hoofddirectie van het Instituut voor Doofstommen te Groningen, en diverse com missies gevestigd o.m. te St. Michiels-Gestel, te Rotterdam, Amsterdam en het bestuur van „Effatha" om invoering van leerplicht voor doofstomme kinderen van zes tot zestien jaar, vrije keuze der ouders voor de school, en Rijkssteun in gelijke mate aan confessioneele scholen en aan niet confessioneele. EEN HO HENZO L L E RN De Nederlander schrijft Op een der Zuid-Limburgsche tusschensta- tions stopt de trein. De reusachtige locomo tief draagt den naam van „Hohenzollern." Wie bekommert zich om den naam van een locomotief In, gewone tijden niemand: in deze oor logstijden een heele troep van personen die er niets mede te maken hebben. Een heer van middelbaren leeftijd, wien de verontwaardiging op het gezicht te lezen staat, begeeft zich met afgemeten stappen naar den machinist, die ziclj van niets kwaads be wust is. „Waarom draagt die locomotief een Duit schen naam?" brult hij den onthutsten ambte naar toe. Even een blik op den manometer, reeds fluit de hoofdconducteur, dat men vertrekken gaat. Maar nog vindt de stoker tijd, den be schermer van de Hollandsche neutraliteit toe te schreeuwen: „Hij is geïnterneerd!" MEUBELTRANS PO RT- O NDERNE ME RS. In de te Groningen' gehouden 9de Alge meene Vergadering van bovaistaanden bond, werd door de abnormaal hooge prijzen van haver, hooi, hout, naphatine, houtwol, pa pier enz. enz. besloten de prijzen met 20% te verhoogen. UIT WIJDENES. Aanstaanden Vrijdag 29 September, des voormiddags 10 uur, zal hier een keuring plaats hebben vanwege de Rundveefokveree- niging „Wijdenes-Oosterleek". UIT BROEK OP LANOENDIJK. In de week van 1823 September werd aan de eiling aangevoerd 324 zak aardappelen, 23600 bloemkool, 284900 roode kool, 9040 bos en 1765 baal wortelen, 17310 pond sla- booneh, 718 baal nep, 101800 gele kool, 128300 witte kool ai 1738 baal uien. UIT BEROEN. Begunstigd door schoon weer, was de eerste dag der kermis een succes. Nimmer wa ren alhier zooveel vermakelijkheden aanwezig en ook nimer was er zooveel publiek. Het ver schuiven van de kermis door den Raad is ge bleken een juiste beslissing te zijn. Verwacht mag worden, dat de volgende jaren be zoekers van buiten nog talrijker zullen zijn. Hiervoor zou het gewenscht zijn, dat de ge meente over één terrein beschikte. Nu stonden de inrichtingen wel wat te veel verdeeld. De leeuwentemmer had veel succes, hij was over Bergen tevreden. Ook het specialiteiten gezelschap werkte niet lsecht. Wie een bezoek aan de vlammendanseres gebracht hadden, waren hoogst tevreden. De attractie bij uitnemendheid was de cake-walk, tot laat in den avond vermaakte men zich daar kostelijk. Bij van 't Sant was het een kermis op zich zelf. Men hield zich daar aangenaam bezig in den1 zweefmolen en de schuitjes. Voor de, kleinen hadden de aldaar mede geplaatste kleine stalletjes de meeste bekoring. 'Het optreden van de in ruime mate aanwe zige rijkspolitie was gelukig niet noodig. De kermis had een gezellig en rustig verloop. Voor de tram was deze dag mede niet on belangrijk. Geregeld vervoerde zij tot faat in den avond waggons vol menschen, wat an ders om dezen tijd niet meer voorkomt.' UIT EGMOND AAN ZEE. De burgemeester dezer gemeente heeft den Minister van Oorlog en Marine verzocht de inkwartieringsgelden tot een bedrag van ne gentig cent per dag ai per man te bestendi gen ook na Augustus, met het oog op de du re levensmiddelen. De distributie van levensmiddelen werkt niet te vlug. In onze gemeente is suikeraood en reeds eenige weken geleden is door den burgemeester suiker aangevraagd. Na nogmaals gevraagd te hebben, is ein delijk bericht gekomen, dat de suiker verzon den zal worden na zending 'van zakken en geld. fiz iflAUm '[EJ3AO ipiz U3UI U90J) 'U3pEJJ3A U3

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2