Met al te goede hart. FEUILLETON. Telegrammen ran beden. jaarwedden van den burgemeester, den secre taris en den ontvanger, welk schrijven naar B. en W. om advies werd verzonden, stellen B. en W. voor te beantwoorden met de mededee- lign, dat 't nu niet de juiste tijd is om die jaarwedden» te herziwi. De slechte financieele toestand, waarin de gemeente zich ten gevolge van den oorlog be vindt en waardoor tot de gTooitste zuinigheid gedwongen wordt, laat niet toe door verhoo ging van deze jaarwedden de uitgaven nog meer te doen stijgen. Met het oog hierop, geven B. en W. in over weging met de herziening dezer jaarwedden te wachten tot de crisistijd voorbij is, terwijl zij voorts zich uitspreken voor een regeling als door Ged. Staten van Friesland is ontwor pen, met dien verstande dat niet als daar alleen het zielental tot grondslag wordt genomen \por de indeeling der gemeenten in klassen, maar tevens rekening wordt gehou den met den omvan van het gemeentebeheer, met de aanwezigheid en den omvang der ge meentebedrijven en met de uitgestrektheid der gemeente en dat de regeling periodiek na een zeker aantal jaren worde herzien. (Tel.) EEN WIT MUSSCHENiPAAR. Als bij zonderbeid wordt uit Millingen ns door een militair medegedeeld, dat zich daar een spierwit musschenpaar tusschen een der paardenstallen bevindt. Ze gaan gewoon met de andere musschen mee, doch zijn onmogelijk te vangen, daar ze tamelijk schuw zijn. Er is al lü voor geboden, doch tot nu toe is die prijs nog niet verdiend. UIT DEN HELDER. Bij Kon. Besl. is dr. H. C. Redeke, direc teur van het Rijksinstituut voor biologisch visscherijonderzoek alhier benoemd tot gevol machtigde voor Nederland volgens artikel X der op 30 Juni 1885 te Berlijn gesloten over eenkomst tot regeling van ae zalmvisscherij in het stroomgebied van den Rijn. *- UIT BEROEN. De bevolking te Bergen is een kennis waardWas ze gistermiddag in grooten ge tale bij de harddraverij, waaraan 11 paarden deelnamen, en welke in de Hof laan gehouden werd, tegenwoordig, des avonds was het bij het optreden van het specialiteiten-gezelschap Antonie uit Rotterdam, in „de Rustende Ja ger" ook tjokvol. Men amuseerde zich daar kostelijk. Bij het einde zong het publiek met volle instemming het „adju wij moeten" enz. mede. De heer en mevrouw Heerenbrand waren in hun kluchten met zang uitstekend. Mejuf frouw Caroliene deed het als costuum-sou- brette goed en de heer Droppert bleek een uitstekend humorist. Zijn kermisverhaal was vermakelijk. Ook de piano-begeleiding ver dient vermeld te worden. Zooals gezegd, het publiek amuseerde zich uitstekend. Het was één uur voor men het wist. Met het oog op de andere gelegenheden komt het ons evenwel ongewenscht voor om een derge lijke avond zoo laat te doen eindigen Nu vonden vele bezoekers, die zich nog gaarne wat in een vermakelijkheid geamu seerd hadden, deze gesloten. UIT EG MO ND AAN ZEE. De verordening tot beteugeling van het roo- ken van kindenan in onze gemeente is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurd en alzoo is het verboden tabak, sigaren, sigaretten enz. te verkoopen aan kin deren beneden de 15 jaar. KORTE BERICHTEN. De Raad der gemeente Beemster be sloot 168.000 te leenen, tegen een rente van 4'/a pCt. in verband met aansluiting bij de „Midden-Noord-Hollandsche Waterleiding." De loodsboot heeft benoorden den Wa terweg 4 mijnen in den grond geschoten. De Centrale van Vereenigingen van Ambtenaren en Beambten in 's Rijksdienst, lioudt Maandag in American Hotel te Am sterdam eene vergadering met hoofdbesturen der daarbij aangesloten vereenigingen. Te Baam wordt van gemeentewege voor alle ingezetenen goedkoop rundvleesch beschikbaar geste.d. De' distributie is op gedragen aan het gemeentelijk levensmidde lenbureau. De stoomschepen „Zaanland", naar Zuid-Amerika vertrokken; „Rijndam", uit Nieuw-York te Rotterdam aangekomen en Roman naar kei Duitsch van Marie Diers. 20) Hij zei half boos: „Ik heb zoo'n kind als jij bent nog nooit gezien. Je bent allerliefst in je driestheid. Maar hoe dat nog met ons huwelijk worden moet, dat weet de duivel." „Hoe zal het dan worden?" vroeg Renate verbaasd. De opinie der menschen was toch niet zulk een onoverkomelijk ongeluk als Renate had gedacht. Reeds op haar verjaardag in No vember kwamen de vriendinnen, brachten bloemen en lekkernijen en waren weer harte lijk jegens haar. Een paarbegonnen te schreien, toen zij Renate's blijdschap zagen. „Wij dachten, dat je heelemaal harteloos was geworden." Er had langzaam maar zeker een omkeer plaats. De oude voorliefde voor het dappere dokters-dochtertje kwam weer boven. Zelfs de oude, strenge dames waren nu gezind haar haar onbezonnenheid, de snelle verwisseling van verloofde, te verge ven „Zij is ook nog zoo piepjong," werd er toegevend gezegd. Men knikte haar weer toe. Haar gelukkig, blozend gezichtje ont roerde oud en jong. Haar oude leermeeste res, die altijd ronduit zei, zooals zij 't meen de. beweerde: „Als de man maar goed voor haar is. Het is een verwende bengel. De an der zou beter geweest zijn Maar wie kan tegen de liefde!" Zij zei. dat het .eerlijk" van Nate was om liever snel een ongewensch- te verbintenis te verbreken dan uit vrees voor een schandaal haar levenlang te liegen. Achler de ware streken en dwaasheden, die „Krakatau," uit Oost-IndiÊ te Amsterdam te ruggekeerd, hebben de post in Engeland moeten lossen. Een der ingezetenen van Harlingen is tot de minder aangename ervaring gekomen, dat een door hem verzonden brief met 50 niet aan het adres te Haarlem is beforgd. Men vermoedt dat hij verdonkeremaand is. Te Berghuizen is de kapitale boerderij van B. S. afgebrand. Huis en inboedel werden een prooi der vlammenhet vee werd gered. Gisteravond werden door de kommies soldaten van Oldenzaal een viertaL mannen aangehouden, die een groote partij levens middelen en olie over de grens trachtten te smokelen. De omzet aan de groenteveilingsver- eeniging De Tuinbouw, gevestigd te Groote broek (station Bovenkarspel) is boven de 3.000.000 gulden. In de Neder-Betuwe worden de boonen (pronkers) opgekocht voor 57 den H.L. Rijksambtenaren te Losser hebben al daar Zaterdag twee kommies-soldaten betrapt bij het smokkelen van een belangrijke partij sajet. Zondagmorgen is aan de grens te Vaals zekere Meertens, 38 jaar oud, door een sol daat-kommies doodgeschoten. In de afgeloopen week werden door acht stoomschepen uit Engelsche en Schot- sche havens 6.192.700 kilogrammen steenko len langs het Noordzeekanaal ingevoerd te gen 4.625.000 kilogrammen door vier stoom schepen in de week te voren. Te Maastricht werd Zondagmiddag een vliegtuig gezien. Het geluid van den motor was duidelijk te hooren. Te Katwijk aan Zee is onophoudelijk zwaar kanongebulder onder de kust waarge nomen in Westelijke richting. De heer Léon de Raay te Watergraafs meer is op de postzegeltentoonstelling te Utrecht bekroond met een len prijs voor zijn verzameling Oranje Rivier-Kolonie. Zaterdagavond is te Utrecht een bij eenkomst gehouden van den Bond van leeraressen bij het huishoudonderwijs. Dé vergadering besloot lid te worden van den Nationalen Vrouwenraad. Zekere De R., wonende te Nijmegen, is in een particulieren tuin te Berg en Dal door een soldaat-kommies doodgeschoten. Hij was op het roepen van halt niet blijven staan. Een echtpaar, wonende in de Johanna- straat te Arnhem, dat zich sedert korten tijd daar gevestigd had, is Zondag met de noor derzon vertrokken, hun vijf kinderen van 9 maanden tot zes jaar oud onverzorgd achter latende. Dr. Van Dijk en verpleegsters van de Ne- derlandsche amouiance voor Servië, zijn via Southampton naar Erankrijk vertrokken. De Minister van Landbouw enz., de heer Posthuma, bracht gisteren een bezoek aan het West land, in de streek van Monster. Nu de klompen zoo enorm duur wor den, heeft de raad van Murmerwoude (Fr.) besloten klompen tegen billijken prijs be schikbaar te stellen. In het interneeringsdépót aan de Wie- rickerschans is niets bekend van de terug komst van den gevluchten Duitschen onderof ficier Peters. Te Tiel is een staking uitgebroken on der de bij den Transportarbeidersbond aan gesloten zakkendragers. De werklui hebben zich met hen solidair verklaard. De schorsing der maatschappij „Veree- nigde Conserveniabrieken" te Princenhage. als exporteur en heit verbod om te drogen, is weer opgeheven. Wegens de uitbreiding van de reeds ge- ruimen tijd sporadisch voorkomende gevallen van roodvonk, zijn de gemeentescholen te Maurik op last van den burgemeester geslo ten. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren verordeningen tot regeling van het distributiebedrijf vastgesteld en een raads commissie benoemd om B. en W. in die rege ling bij Ie staan. Gistermorgen is de 37-jarige varensge zel H. v. d. A. in zijn kosthuis aan de Hel- mersstraat te Rotterdam bewusteloos op bed gevonden, tengevolge van een gasontsnap- ping. Zijn toestand is zorgwekkend. Ten gevolge van een val van de fiets is de hulpbesteller der posterijen V. te Harlin gen in het ziekenhuis aldaar overleden. Gisteren werd door tusschenkomst van de N O. T. 174,000 K.O. kapok door de En gelsche regeering vrijgegeven. Renate's leven kenmerkten, kwamen evenmin de meest weiwillenden als de strengsten. Er zijn goedhartigheden, die zoo ongerijmd zijn, dat men ze niet eens gelooft als men ze op merkt. Zoo ging het Max. Na drie korte dagen bad hij reeds deze geschiedenis, die wegens haar vorm in 't geheel niet voor zijn hersenkas paste, zoo goed ais vergeten en kon er in ernst geen beteekenis meer aan hechten „Kijk eens," zei hij op zekeren dag tot Re nate, toen hij haar van Hünefeld had afge haald en met haar door den Novem- bemevel naar huis ging, „ik heb van daag op weg hierheen over mij zelf na gedacht en ben tot de slotsom gekomen, dat ik eigenlijk nog nooit iets gepresteerd heb of iets degelijks ben geweest. Als ik mij bij jou vergelijk! Jij waakt nachten achter een, wascht wonden uit, je hebt zeker reeds menig leven gered. En dan ben je nog wel een meisje. Nu zou je er toch je gemak van kun nen nemen of alleen aan je uitzet denken, maar neen, je blijft tot het laatste uur bij Hü nefeld. Ik kan dat niet aanzien zonder mij zelf te verachten". Hij had' dikwijls tijden, dat hij zulke rede naties hield, waarvan hij dan niet af te bren gen was. De duivel der diepste neerslachtig heid had hem dan te pakken, zoodat niets hem helpen kon dan zich eens flink uit te spreken. Renate vond dat afschuwelijk. Zij vergoodde de mannen' niet, zooals vele met het leven onbekende of hysterische vrouwen dat somtijds doen. Maar het stemde haar ook niet vroolijk als haar Max een nietswaardig mensch, een halve schurk wilde zijn. Het op tellen van haar deugden, waarin hij dan ver viel, kon haar woest maken; de eerste maal had zij eindelijk, toen hij er niet af te breneen was, van machtelooze toorn geweend. Bjj den Vrijdag plaats gehad hebbenden vliegersaanval op de Belgische kust zijn bom scherven terecht gekomen aan deze zijde der Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Wachtposten moesten zelf wijken om deze te ontkomen. De actie om te komen tot ineensmelting der Gereformeerde Kerken A, B en C. te Haarlem zal eindelijk met succes worden be kroond. Donderdagavond zullen de drie kerkeraden eene gecombineerde vergadering over deze zaak houden. Gisteravond ontbrandde tusschen een echtpaar wonende in de Kleine Wittenburger- straat te Amsterdam, een heftige twist. De vrouw wond zich zóó op, dait zij een mes greep en daarmede een stuk van den neus van haar man afsneed. Gisteren is aan het grensstation Groes beek een Duitsch soldaat, die met verlof was en een houten been droeg, aangehouden. De commiezen onderzochten, het houten been en daarin bleken 65 binnenvoetballen geborgen te zijn. Twee leeraren aan de ambachtsschool te Winschoten, die Zondag in het vrije veld bezig waren met schetsen te maken, werden door een postbode voor spionnen aangezien, Na aan de wacht hun ligitimatiekaarten te hebben' getoond, konden zij ongemoeid verder schetsen. Door Ingelanden van den Laag Bos- koopschen polder is de som van 15000 be schikbaar gesteld voor den aan te leggen spoorweg GoudaBoskoopAlfen a.d. Rijn. In de ganeente Heumen, bij Nijmegen, Is de gemeenteontvanger door den gemeente raad met 5 tegen 2 stemmen in zijne betrek king geschorst, om hem de gelegenheid tege- ven zijn ontslag te vragen. Het tweejarig zoontje van den molenaar L. M. te Rouveen, geraakte achter het huis ongemerkt te water en werd later levenloos opgehaald —Een 15-jarige jongen, wonende nabij Glanerbrug, wilde uit stroopen gaan. Hij nam zijn geweer, plotseling ging het schot af en de jongen- werd; doodelijk getroffen. EEN ENGELSCHE OVERWINNING. LONDEN, 26 Sept. (Officeel). De En- gelschen zijn van uit het westen Combles binnengerukt Zij overmeesterden den Duit- sclien tegenstand. Het aantal gisteren ge maakte krijgsgevangenen bedraagt tot dus ver 1500, terwijl'nog meerdere worden aangebracht GLYCERINE-KWESTIE OPGELOST DEN HAAG, 26 Sept. Naar wij verne men is de glycerine-kwestie thans aldus op gelost, dat glycerine, gefabriceerd in ae kaarsenfabrieken en in de zeepfabrieken, zal teruggaan naar Engeland tot prijzen door Engeland te bepalen, waartegenover Engeland ons olie en vetten, voor de Ne- derlandsche industrie benoodigd, zal leve ren. De soda, benoodigd voor onze zeepfabri- catie, kolzure soda en kostieke soda-glyce- rine voor de zachte zeepfabrieken, die voor de levering van loog afhankelijk zijn van Duitschland, behoeft niet naar Engeland te worden gezonden. ONLUSTEN IN DJAMBI. DEN 11AAO, 26 Sepb Op verzoek van kolonel Kroesen zijn nog twee compagnie- en infanterie van Java naar Djambl gezon den, ten einde over voldoende macht voor het afpatrouillecren van liet terrein van den opstand te kunnen beschikken. AANGEHOUDEN. DEN HAAG, 26 Sept. Op last van de justitie is in het huis van ..bewaring opge sloten zekere D. Dzich noemende direc teur eener naamlooze vennootschap te 's-Oravenhage, die onlangs onder het hoofd Anglo Merschat Traders te Londen groote advertenties plaatste in de dagbla den, waarbij voor 5 kans werd aangebo den in de winst bij Steels rijzingen te dee- id, len. Op klacht van iemand, die ook 5 had gestort en die volgens deze advertear ties een bedrag van 100 zou hebben ge wonnen, doch noch deze som noch de 5 kon terug krijgen, heeft de justitie tegen D. ingegrepen Nu kende zij hem reeds. Hij Liet zich niet te- inhouden. Maar als hij haa ui werd hij ook weer kalm. Zij moest "hem laten oraat dan itgepi est n begaan. Ook voelde zij, dat niet alles voor hem was. zooals het zijn moest, daar buiten op dat landgoed. Hij zou aders niet zoo on rustig zijn geweest en niet zoo aan zichzelf getwijfeld hebben. Dus liep zij met gefronst voorhoofd naast hem( én liet zich haar lof verkondigen zooveel hij wilde. „Ik daarentegen", ging hij voort. „Bedenk ttoch eens Nate wat ik ooit gedaan heb. 'k Heb mij laten verwennen. Den heer gespeeld! Geld uitgegeven. Als moeder klaagde of schreide heb ik den sabel omgegespt en ben 't huis uitgeloopen. 'k Heb altijd slechts gedaan wat ik wilde. De eenige dwang, die wij werd opgelegd was de dienst en zelfs die werd mij al te veel. Ja, goed beschouwd, heb ik ei genlijk nooit geweten wat plicht is of zelf verzaking. Is zoo'n kerel eigenlijk wel het brood waard, dat hij eet? Erbarmelijk tuig zijn wij toch, wij rijke jongens!'' Toen kwam het derde gedeelte van zijn re devoering. „Maar, Nate, als je maar een maal bij mij bent, dan word ik een ander mensch. Dan zal ik met lust werken, door den mest stappen en den geheelen dag op het akkerland staan, alsof er niets heerlijkers op de geheele wereld bestond. Er is dan ook niets heerlijkers! Vermoeid, met afgejakkerde ledematen thuis te komen en door jou ont vangen te worden, dat zal een ongeëvenaard geluk zijn. En Zondags of 's avonds rijden wij te zamen over het veld. Je zult leeren rijden, ja? Van mij? En op een heeten zo merdag baden wij ginds onder ae wilgen, waar het groenroode badhuisje staat." Renate morde niet over zijn gepraat, het maakte haar niet meer boos. Zij liep stil in den nevel naast hem. Een zeldzaam groote HOOPDPJRUZEN 5TAATSLOTES ERIJ, Nos. 1678, 7215, 8960, 18160," 1000. Noe. 4201, 6426, 13717, ƒ400. Nos. 4641, 5311, 6077, 11218, 16880, ƒ200. Nos. 3754, 8730, 9996, 10850, 11557, 15320, 18348, 12011, 100. STADSNIEUWS. ARMENRAAD. In de gisteravond 'ten stadhuize gehouden vergadering van den Armenraad werd tot voorzitter benoemd de heer H. W. Frese, die deze bedoeming heeft aangenomen. De heer Frese, die de Evangel. Luth. Dia conie vertegenwoordigt, is van de oprichting, af plaatsvervangend bestuurslid van den Ar menraad geweest. Tot bestuurslid werd benoemd de heer Th. van der Klei, die de benoeming eveneens heeft aanvaard. De heer van der Klei vertegenwoordigt de St. Vincentius-Vereeniging Conferentie St. Lauren tins en was van de oprichting af lid van den Armenraad. HET WITTE KRÜIS. Aanstaanden Vrijdagavond om 8 uur zal in „de Unie" een ledenvergadering worden ge houden van de afd. Alkmaar der N. Hol- landsche vereeniging Het Witte Kruis. Aan de orde komen de begrootingen, beschrijvings brief algem. vergadering, benoeming afge vaardigde naar die vergadering en benoeming bestuurslid. arkondissemeNts-rechtbank. Uitspraken van heden. Hendrik K., koopman te Alkmaar, diefstal. Vonnis 14 dagen gevangenisstraf. Joseph K., arbeider en Adolf S., belden te Akersloot, mishandeling. Eisch ieder 10 boete. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechte nis. Aafje H., diensbode te Amsterdam, Belee- diging en poging tot omkooping. Eisch 14 d. gevangenisstraf. Vonnis dito. Petrus K., arbeider te Anna Paulowna, mishandeling. Eisch 5 dagen' hechtenif of ƒ5 boete. Vonnis 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. V., arbeider te Anna Paulowna, diefstal. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis di to. P. de V., werkman te Castricum. Eisch 7 ;en gevangenisstraf. Vonnis dito. K. te Schagen, herhaling dronkenschap. Vonnis 3 dagen hechtenis en 6 maanden werk inrichting. N. d. J., winkelier te Zwaagdijk, dierenmis handeling. Eisch 4 dagen hechtenis of 10 boete. Vonnis 10 boete of 10 dagen hecht. V. B. te Bergen, mishandeling. Eisch ƒ10 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis dito. G. J. D., werkman te Hoorn, mishandeling. Eisch een' week gevangenisstraf. Vonnis dito. Zitting van heden. VERBODEN VLEESCHUIVOER. Als eerste beklaagde stond heden terecht B. L. P., directeur eener woretfabriek te Am sterdam. Als verdediger voor beklaagde trad Mr. Zadok v. d. Bergh op. Beklaagde was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter van 24 Mei, waarbij hij tot 5 dagen hechtenis was veroordeeld wegens de invoering van een stuk ongekeurd vleesch in Hoorn. De beklaagde beweerde het doel niet had te hebben vleesch in te voeren, aangi bij den keurmeester was z. I. dan ook niet noodig. Een paar ontslagen knechts hadden den keurmeester valschelijk verklaard, dat zij het stuk vleesch voor hem moesten inzouten. De Officier van Justitie oordeelde, dat de verklaringen van den beklaagde in strijd wa ren met die van de getuigen, die in eerste instantie gehoord zijn. Deze mogen niet gunstig gestemd staan tegenover den beklaag de, aan die verklaringen behoeft nog niet ge twijfeld te worden. Spr. vestigde de aandacht er op, dat er reeds weder een dergelijk proces tegen be klaagde loopt. Z.i. is beklaagde een groote knoeier, die zich niet ontziet herhaaldelijk in overtreding te zijn. Op slinksche wijze, met groot overleg, heeft hij een koe, wellicht aan een besmettelijke ziekte gestorven, te Berkhout laten slachten, om ze daarna te verwerken tot worst. Spr. stelde voor om geen geldboete te hef- golf kwam aanrollen en verslond haar per soonlijk geluk, het denken aan zichzelf. Haar eigenlijke natuur, die ondoordacht verstandi ge en domme dingen deed, liet zich plotse ling weer gelden. Als een stoot trof het haar harthij heeft mij immers noodig. Eensklaps bleef zij midden op straat staan. Nu hadden er menschen kunnen voorbijkomen en haar boos als basilisken aankijken, nu had de ge heele wereld zich van haar kunnen afwenden, zij zou het m 't geheel niet hebben gemerkt Al haar gedachten waren op één punt gecon centreerd. „Max," zei ze ademloos, „we zullen gauw trouwen." Hij keek haar verbaasd aan. Hij dacht, dat het rijden en het roodgroene badnuisje haar hadden bekoord. „Ja," zei hij, „begin April, dat weet je immers." „Zou het niet eerder kunnen?" „Al eerdervroeg hij verbouwereerd Natuurlijk ging het niet eerder Alles was er nu eenmaal op berekend. Het zou een allerzonderlingsten indruk gemaakt en comi- sche vermoedens hebben gewekt. Zelfs Max was een weinig uit 't veld geslagen. Ge woonlijk dringt een net meisje van goeden huize, dat verloofd is, niet tegen alle regelen en welvoegelijkheid op het huwelijk aan, zooals een klein kind aandringt naar den kerstboom te gaan. Hij kwam zich reeds heel vaderlijk ernstig en geposeerd voor, bij haar vergeleken, want in zijn hoofd spookte altijd nog het roodgroene badhuisje en hij geloofde niets ergers, maar ook niets beters van zijn kleine Nate dan dat zij nog een echt, wild kind was. Maar nu kwam er iets onverwachts tus- schenbeide. Mevrouw Gropius had zich tot dusver uiterst nobel gedragen. Zij had niet over len, doch het vonnis van 5 dagen hechtenis te bevestigen. De beklaagde was het met den Officier eens dat dergelijke knoeierijen ernstig tegen gegaan moesten wordten. Hij stond vrij in deze zaken. Geen fabriek waar zooveel rein heid heerscht Gaarne ontving hij daarvoor een bezoek. Spr. is niet zoo dom om met een groot personeel zich aan die dingen schuldig te maken. Twee helpen je trouw, maar de overigen verraden je gauw. Sprekers zaak is geheel gebaseerd op een goed grondbegin sel. De verdediger had niet gedacht dat de ambtenaar beklaagde zou geuualificeerd heb ben als een groote knoeier, was spr. hierop voorbereid, dan zou hij het materiaal hebben medegebracht om het tegendeel te bewijzen. Zij zijn niet aan de orde en spr. zal dan ook over de feiten niets zeggen. Spr. zal alleen spreken over het artikel en dan zal wel blijken dat hij over de feiten niet behoeft te spreken. Het delict bestaat hier in den wsnsch om in te voeren. In het strafrecht kennen wij de voltooide daad en de poging die zich moet uiten door een begin van een daad. Den wensch om iets te doen kennen wij niet als strafbaar, wij zouden dan allen schuldig; zijn. Het O. M. oordeelde dat verdediger zich te veel aan de letter van de wet hield en hand haafde zijn eisch. De verdediger diende van repliek, waarbij hij er op wees dat het niet aangaat om te zeggen dat er iets anders met de verordening bedoeld wordt dan er staat. Spr. bleef er bij dat beklaagde niet schuldig was aan eenig strafbaar feit. Beklaagde verdedigde nogmaals de kwali teiten van zijn fabricaten. Zelfs de keurmees ter kocht na kennismaking met zijn fabriek zijn worsten. Het delict is een gevolg van een paar ontslagen knechts, die gezegd heb ben „Je zult weten ons in je dienst gehad te hebben." Goed- of afkeuring van gekocht vee laat spreker koud. Hij is daarvoor verzekerd. BELEEDIGINO. De vorige beklaagde had zich hierna te verantwoorden wegens beleediging van den keurmeester uit Hoorn. Getuige de Leur had toezicht op het ver voer van een afgekeurd varken uit de fabriek van den heer P., toen de heer P. hem uit schold, hond, stuk vuiligheid zeide en ver volgde „ik zou me schamen als ik zoo bekend stond als de heer de „Leur". Beklaagde beweerde „hond" gezegd te hebben tegen een hond die in de fabriek rondliep. Verder had hij niet de bedoeling gehad te beleedigen. De verdediger, mr. Zadok v. d. Bergh, vroeg of er geen aanleiding was geweest voor beklaagde zoo tegen get. de Leur uit te val len. De heer de Leur verklaarde steeds welwil lend te zijn geweest. De Officier van Justitie* achtte, waar de heer de Leur bekend staat als een betrouw baar en achtenswaardig man, terwijl hij bo vendien de woorden dadelijk nadat beklaagde ze had geuit, had opgeschreven, het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte we gens eenvoudige beleediging veroordeeling van gevangenisstraf voor den tijd van veer tien dagen. De verdediger achtte de zaak wei wat op geblazen, de kwestie was eenvoudig dat be klaagde boos was geworden en eenige niets zeggende hoewel op de keper beschouwd mis schien wel beleedigan.de woorden had geuit, maar de zaak was toch niet zoo ernstig, dat beklaagde, die nog nooit met de gevangenis had kennis gemaakt, tot gevangenisstraf zou worden veroordeeld. Uitspraak over 8 dagen. DIEFSTAL. De belangstelling op de publieke tribune moest zeker toegeschreven worden aan het terecht staan van de volgende beklaagden, de 16 en 23-jarige gezusters B. uit Bergen, reeds geruimen tlja in het Huis van Bewaring ge detineerd. De beklaagden stonden terecht voor het zich toeëigéhen van een gevonden damestasch met verschillende voorwerpen. Marie deelde mede den 18den Augustus aan den Bergerweg nabij café „Rust wat" een bruinen damestasch gevonden te hebben. Zij gingen daarmede onder den mantel naar Alkmaar. Op een bank aan het bolwerk namen zij van den inhoud, die bestond uit een dameshorloge, een ketting, een broche, oor bellen, een zilveren vingerhoed, een halsket- „meetrekken" (huiverde zij voor de eenzaamheid te Breitendamm en op Na te's onrustige vragen, hoe het nu met haar zou gaan, steeds een berustend, statig afwe rend: „Laat dat maar," geantwoord. Zij hoopte in stilte op een „revenue" van den rij ken schoonzoon. Nu trof het, dat er twee dingen ongelukkig bij elkaar kwamen. Max con Quistorp had uit zichzelf een on derhoud met haar gezocht, en haar op een zeer nette, fatsoenlijke manier een soort inko men aangeboden, omdat hij haar nu Renate afnam. Dat inkomen was goed gemeend, maar uit onkunde met de omstandigheden erbarmelijk klein afgemeten. De jonge man meende zeer correct te handelen, toen hij het overschot, dat, naar hij veronderstelde, na aftrek van Renate's onderhoud van haar salaris overbleef, als basis voor zijn aanbod nam. Hij kon echter niet vermoeden hoe weinig mevrouw Gropius voor Renate had uitgegeven en hoe vele ongeboekte inkomsten haar door het waken 's nachts waren ten deel gevallen. Dit alles in aanmerking genomen, maakte het aanbod van den jongen heer Von Quistorp een treurig effect. Zij zat als verstijfd op haar stoel en wist niet hoe zij er zich zou uitredden. Op het oogenblik, waarin zij nog met haar grenze- looze teleurstelling streed, kwam Renate bin nen, die nog steeds haar idee-fixe had ten opzichte van het vervroegde trouwen en voorfdurend alle tegenwerpingen trachtte te bestrijden. „Nu," riep zij vroolijk de kamer in, „zeg u toch eens, mama, waarom kunnen wij niet reeds in Februari trouwen? Of nu alle handdoeken niet klaar zijn! Ik kan immers in Breitendamm nog steeds doomaaien Wordt vervolgd. Ve4«rli»a«L

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2