DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. t No. 228 Honderd en achttiende jaargang. 1916 WOEHSDAG 27 SEPTEMBER. DISTRIBUTHWET. Broodvoorziening. fthnnnHnenteprflj per3 maandna f I—, fr. p. post f 1.25. fldYertentIepriis12ict p. regel, pote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.b. HERBIs. COSTER fi ZOON, VoordamC 0. Tdefnr. 3. VARIA. NEDERLAND. Met 20 et. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. Bapatune Gnendeconrt U b c Albert I l Thiepval i Martinpuich l Pozières Delvllleboscm lOvillers Qinchy Contalmaison Longaeval Guillemont Morval Montauban I Frlcourt Mametx <Doml»les' O n ALKMAAR, 27 September. Na het overweldigend, weergaloos bom bardement aan de Somme hebben de Engel- schen en Franschen belangrijke voordeelen behaald. De Engelschen zijn er in geslaagd de versterking Thiepval te nemen en met de Franschen samen het gemeenschappelijke doel Combles. De verovering van het buiten gewoon versterkte, tot dusver standhoudende Thiepval komt onverwachter dan die van Com bles. De Franscte bladen meldden gisteren reeds, dat dit platgeschoten dorp door de Duitschers werd ontruimd. Het is niet waarschijnlijk dat er van die ontruiming veel terecht geko men is. Deze stelling lag als in de punt van een zak, waarvan de opening steeds nauwer werd toegesnoerd. Alleen in het oosten was nog een gleuf van ten hoogste 2 K.M. breedte in den ijzeren Engelsch-Franschen ring, waarlangs troepen en materiaal konden wor den weggevoerd. E>e kans lijkt groot dat de verdedigingstroepen voor een aanzienlijk deel zijn afgesneden de Fransche mededeeling, dat Combles vol lijken van Duitschers ligt en dat de buit groot is, bevestigt deze veronder stelling. Wel is waar is de buit nog niet opgegeven, maar wanneer deze mededeeling door nadere bijzonderheden wordt gestaafd, dan blijkt hieruit, dat de Duitschers inder daad alles er op gezet hebben om deze zwaar versterkte stelling te behouden en dan is te vens de mogelijkheid vervallen, dat de massa der Duitschers reeds was teruggetrokken met het materiaal en dat er de laatste dagen enkel nog maar achterhoedegevechten zijn ge leverd. In eenigszins zonderlingen vorm deelde het Duitsche lergerbericht mede, dat de winst door de verovering van de in de lijn GueudecourtBouchavesnes gelegen dorpen „wordt erkend," daaraan werd toegevoegd, dat de Duitsche troepen, die worden her dacht, het hoofd bieden aan de Engelsch- Fransche hoofdmacht en, het stond er ietwat spijtig hij, „aan de gebezigde groote massa oorlogsmateriaal, dat door de industrie van de geheele wereld in een arbeid van vele maanden is vervaardigd." Het verdient bijzonder de aandacht, dat de Engelschen en Franschen gelijktijdig Combles zijn binnengedrongen. Het bereiken van een gemeenschappelijk object op het zelfde oogenblik, wijst op een prachtige samenwer king, die te eerder opvalt, waar de Engel schen aanvankelijk lang niet zoo goed op schoten als de Franschen. Het spreekt wel van zelf, dat men in de landen der entente zeer ingenomen is met dit behaalde succes. (In de Engelsche pers wordt geschreven, dat dit een der meest grootsche daden is, ooit door een leger ver richt, en dat Duitschland zich thans op het ergste voorbereidt) En ook dat deze tegenslag in Duitschland indruk zal maken, niet het minst zeker op den rijkskanselier, die morgen zijn groote rede zal moeten houden over den militairen en politieken toestand en wien het verlies van Combles .dus wel zeer ongelegen komt. Bij de beoordeeling van de militaire betee- kenis moet men echter wel in het oog houden dat Combles geen doel, maar slechts middel is. (In het laatste Fransche legerbericht wordt dan ook medegedeeld, dat de doelein- Clery 11 Boucliavesiies Mt. St. Quentli Féronne den, welke de geallieerden voor dezen dag hadden gesteldj werden bereikt). Een middel om te komen in Bapaume en Péronne, waar, toe sinds 1 Juli hardnekkige pogingen wor den aangewend. En ten slotte is ook het be zetten van deze steden geen hoofdzaak. Baat dit bezit wel veel, wanneer de vijandelijke li nie zich daarachter hecht en sterk heeft kun nen verplaatsen? Doel is immer* die linie uit haar verband te stooten en de beide ein den afzonderlijk aan te pakken en te verslaan Het komt evenzeer als in het voorjaar bij Verdun aan op snel handelen, zoodat den tegenstander de gelegenheid ontnomen wordt de gereedgemaakte, achterwaarts gelegen stel lingen te bezetten. Heeft hij die gelegenheid, handhaaft zij zich daar, dan toch moet de strijd onder dezelfde voorwaarden opnieuw worden aangebonden en wordt telkens wei nig meer bereikt, dan een terreinwinnen voet je voor voetje, waarbij de aanvaller zich tin den regel meer uitput dan de verdediger. De toestand in het Westen is thans zoo, dat aan de Somme de Franschen en Engel schen op de Duitschers het overwicht bezitten. De dagen zullen leeren of dit blijvend is, of er meerdere steenen uit den Duitschen muur kunnen worden gestooten, of het Engelsch Fransche breekijzer tegen brokken steen zal kunnen worden aangewend, dan wel of de aanvalskracht is gebroken. Er kan echter nog iets anders plaats vinden. Het is moge lijk, dat nu het oogenblik is aangebroken, waarop de entente elders een doorbrekings poging inzet. Te eerder valt dit te ver wachten, waar algemeen wordt aangenomen, dat de Duitschers ten bate van het Oosten hun Westfront hebben verzwakt. Hoewel een Fransch legerbericht melding maakt van een hevigen aanval der Duitschers aan het Verdunfront tusschen Thiaumont en Fleury, is een Duitsch initiatief tot het hervatten van den strijd weinig waarschijnlijk. Hierboven hebben wij den stand aan het Sommefront schetsmatig aangegeven. De dunne lijn is de oude frontlinie (van vóór 1 Juli), de dikke de thans bereikte linie. Men ziet hoe wonderlijk die linie zich heeft gewij zigd. Als men weet, dat de afstand Bapau meCombles 14 K.M. is, krijgt men eepig denkbeeld van de afmetingen. Een pleister op de Comb les-wonde is voor de Duitschers het bericht, dat de onderzeeër Bremen in Amerika is aangekomen. Men weet, dat er allerlei geruchten omtrent dezen tweeden handelsonderzeeër de ronde hebben gedaan. En men zou geneigd zijn te ver moeden, dat op den eersten „Bremen" een andere is gevolgd, ware het niet, dat de com mandant kapitein Schwarskopf,eenLubeck- er met name in de Duitsche pers wordt genoemd. Met belangstelling zal zeker worden uitge zien naar nadere bijzondereheden omtrent den tocht van dezen onderzeeër. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstooneel moesten de Oostenrijkers een onlangs be haald voordeel weer prijsgeven: de Roemenen hebben den Vulkan- en den Szurukpas weer ftezet. In Griekenland heeft president Venizelos verklaard, dat hij tot zijn daad is overge gaan, omdat hij overtuigd is, dat de tegen woordige leiders van de Grieksche politiek niet werkelijk van plan zijn de bevolking te wapen te roepen en den Bulgaarschen indrin ger te verdrijven. De beweging is geen revolutie in de gewo ne beteekenis; zij is hoegenaamd niet gericht tegen den koning en de dynastie. Maar het is een laatste poging om den vorst er toe te brengen zijn plicht als koning der Helle nen na te komen en zijn onderdanen te be schermen. - Zoodra de koning op die wijze handelt, zullen wij allen met vreugde zijn vaandel volgen, berichtte hij de Times. Intusschen komen er al meer berichten over steun aan de revolutionnairen. De chef van den Griekschen generale staf Mossopoelos en 500 officieren hebben den koning verzocht de onzijdigheid op te géven. Het bericht omtrent het aftreden van den chef wordt echter voorbarig genoemd. BRANDENDE ZEPPELINS. „Het zou interessant zijn", schrijft de „Dai ly Chronicle", „eens te onderzoeken hoever de brandende Zeppelins waargenomen wer den. Een der Engelsche vliegers verzekert, dat het luchtschip, dat door vlieger-luitenant Ro binson is neergeschoten, zich op 10.000 voet hoogte bevond toen het in brand geraakte. De vlam zou op die hoogte theoretisch ongeveer 160 Kliometer ver kunnen zijn waargenomen. De werkelijke afstand waarop het mo, zou zijn die te bezien, zou echter van tensiteit van de vlam afhangen, die waar schijnlijk wel niet zoo groot zal zijn geweest, dat men ze op dien afstand had kunnen zien. Naarmate het brandende luchtschip viel, zal die intensiteit wel grooter zijn geworden en waarschijnlijk was die het grootst op een af stand van> 5000 voet boven den grond, omdat de val betrekkelijk langzaam was en in dat geval zou men het vuur over het vlak terrein op 125 kilometer even boven den horizont hebben kunnen waarnemer." DE DATUM VAN DEN VREDE. Naar de verschillende Amerikaansche ge heim-wetenschappelijke bladen berichten, wordt in de Nieuwe Wereld thans algemeen aangenomen, dat de vrede zal worden geslo ten den 30sten December 1917. Zoowel langs mediamiéken weg als uit astrologische bere keningen of door middel van het somnambulis me kwam met tot dit resultaat. Het initiatief tot de vredesonderhandelingen zou uitgaan van de Nederlamdsche regeering, die na een langdurige ministerieele crisis den 27sten Au gustus 4917 het ministerie-Cort van der Lin den zou aflossen. In dit ministerie zou een specialen minister voor den Vrede zitting ne men, en aan zijn buitengewone talenten zou het te danken zijn, dat de oorlog zou bedaren. Mogen wij de bovenbedoelde bladen geloo- ven, dan zou heel Amerika den 30sten De cember als vredesdatum aannemen, en zouden de groote zakenmenschen er danig rekening mee houden. Enfin, laten wij nu eerst eens afwachten, of den 27sten Augustus een nieuwe Regee ring optreedt. Wel zouden er op deze manier haast naar verlangen maar op deze manier ook alleen 1 DE SLECHTE REPUTATIE DER NOORDZEE. De „Daily News" drukt een artikel van een correspondent af, waarin deze over de slechte reputatie der Noordzee spreekt. „Het juiste midden" komt er eigenlijk niet voor. De stormen in deze wateren hebben niets bevreemdends bij de algemeene perversiteit van de Noordzee. Zij komen plotseling en on-' verwacht opzetten. Daar de zee ondiep is, komt het water gemakkelijk in beroering en veroorzaakt de zwakste wind er een hevige be roering. Met den oorlog is de reputatie van de Noordzee er niet op verbeterd. Ik moet eiken- nen, dat een groot deel van het kwaad, dat men er thans ontmoet niet haar schuld is. Zij is, door haar geringe diepte, een ideale plaats om mijnen te leggen. Als ge de kaarten zoudt mogen zien, die op de schepen der Engelsche vloot te vinden zijn, dan zoudt ge daarop groote vier- en veelhoekige figuren vinden afgeteekend met diepe, donkere tinten. Die plaatsen doet men het best te vermijden. Ongelukkigerwijze krijgen mijnen soms „Wandellust" en breken zij van hare ankers los, om doelloos te gaan rondrijven. Als het Duitschem ijnen zijn, zijn zij even gevaarlijk als zij los, als wanneer zij vast zijn. Dat is misschien slechts een nationale karaktertrek. Ik kreeg dezer dagen de Haag- sche conventie in handen, die o. a. wetten vaststelt omtrent de verplichting om mijnen zoodanig te maken, dat zij onschadelijk wor den als zij los geraken. Het is een -erg tragi komische lectuur voor iemand, die in de laat ste jaren eenige zwerftochten op de Noordzee heeft ondernomen. !Nu nog iets over onderzeeërs. Die ^water pest" schijnt in de Noordzee te gedijen; ik zou bijna gezegd hebben: te vermenigvuldi gen. Er heerscht natuurlijk ook een groote sterfte onder, een soort van „voortbestaan der geschiktstene', in voortdurende actie. Maar desondanks zijn er nog genoeg van die beesten over om de Noordzee een slechte reputatie te bezorgen. Ik moet telkens weer uitweiden over de oor zaak van al die moeilijkheden in de Noordzee haar ondiepte. Als zij maar wat dieper was, konden er geen onderzeeërs op den bo dem gaan liggen. Nu echter kunnen zij dat gemakkelijk doen. Zoo zou ik de Noordzee nog van een massa ander kwaad kunnen be schuldigen, maar ik geloof er genoeg vaij verteld te hebben om te laten uitkomen, dat deze zee noch in oorlogs- noch in vredestijd een bijzonder aangename plaats is." KORTE BERICHTEN. De chef van den Griekschen Oeneralen Staf, de heer Masjopoelas, is afgetreden. De Kölnische Ztg. verzekert, dat de Duitsche artillerie verscheidene landschepen van de Engelschen aan de Somme zoo zwaar beschadigd heeft, dat zij, niet in staat om zich te bewegen, voor de Duitsche loopgra ven staan en „andere zijn buitgemaakt". Te Parijs is een afdeeling de eerste van de in het buitenland op te richten afdeed lingen van het Engelsche departement van Handel opgericht. Zij zal het Engelsch- Fransch goederenverkeer moeten bevorderen. Het gebrek aan munt in Oostenrijk-Hon- garije is zoo groot, dat de O.-H. bank de bil jetjes van 2 kronen gehalveerd aannéemt in plaats van een zilveren kroon. De geallieerden hebben met het Somme- offensief thans in het geheel 43 Fransche dopren veroverd. Boekarest is opnieuw door Duitsche lucht-eskaders aangevallen. De beide, door de Engelschen neerge haalde Zeppelins waren van liet nieuwste mo del, het waren de L 32 en de L 33. De eerste werd door een vliegmachine vernield, de twee de moest door verscheidene projectielen van het afweergeschut geraakt, wegens gasverlies, dalen. —De „Köln. Zt.g" verneemt van de Zwit- sersche grens, dat de afgevaardigde van Ver dun, Noël, die de stad heeft bezocht, bericht, dat sedert den 21 en Februari 45 tot 46000 granaten op \erdun zijn gevallen. De Zwitsersche Bondsraad deelt mede. dat de Fransche regeering een trein met Ie-1 vensoiidelen naar Noord-Frankrijk zal zen den. Een Zwitsersch officier zal op de verdee ling toezicht houden. De Kölnische Volkszeitung heeft een verklaring van de plotselinge stremming van het scheepvaartverkeer met Engeland, de vori ge week! De Engelschen probeerden een nieuw soort luchtschepen en groote kunstbe- schermingsmanoeuvre met zee- en luchtvloot, die geheim moest blijven. De Amerikaansche gezant te Berlijn is naar Kopenhagen vertrokken, vanwaar zijn echtgenoote naar Amerika vertrekt."Het zal zegt de Lok. Anzeiger afhangen van de inhoud der telegrammen, die de gezant te Kopenhagen venvacht, of hij zelf ook naar Amerika gaat. De Fransche regeering heeft de blokka de van Kawalla afgekondigd. Naar de Italiaansche „Secoio" meldt, heeft generaal Christodoulos een oproep ge richt aan alle Grieken, waarin hij hen aan maant de wapens op te nemen ten einde het land van den Bulgaarschen erfvijand te be vrijden. Naar gemeld wordt heeft het Orieksche garnizoen op Kor foe zich vóór de revolution- naire beweging te Saloniki verklaard. Naar aan de „Matin gemeld wordt, heeft zich de stad Kozani in Macedonië aan gesloten bij de revolutionnairen. De Griek sche autoriteiten werden afgezet. Bij het begin van den oorlog hebben zich in Amerika comité's gevormd om de entente Roode-Kruis-benoodigdheden te verstrekken. Deze comité's hebben entente-sta ten acht mil- lioen wondverbanden geschonken. Er schijnt een Duitsche handels-onder zeeër bij Montauk-Poinit, de W.-punt van Long Island (Amerika) aangekomen te zijn. Men zegt dat net de ,jBremetï' is. DE MOEILIJKHEDEN AAN DE HEMBRUG. De door den Minister van Oorlog benoem de commissie van onderzoek in zake de moei lijkheden aan de Rijks Artillerieinrichfingen, zet deze week haar onderzoek voort aan de Marinewerf te Amsterdam en aan de con structiewerkplaatsen te Delft, deelt de Tel. mede. De commissie uit de Rijkswerklieden-orga nisaties is bezig het loonvraagstuk schrifte lijk te behandelen, ten einde dit zoo concreet mogelijk bij de onderzoekcommissie te kun nen indienen. BINNENLAND. DJAMBI. De correspondent van de N. R. Ct te Soe- rabaja seint: De regeering moet bericht hebben ontvan gen, dat de opstand in Djambi te vroeg in Tembesi is uitgebroken; het schijnt, dat een veel uitgebreider opstand was beraamd met vertakkingen in de Lampongs, Palembang, Djambi, Benkoelen, de Westkust. Dit feit wordt bevestigd door brieven en beschikkin gen op boden gevonden, die aan de grens van Djambi zijn gevangen genomen. Er heerscht groote onrust. De garnizoenen in Korintji en Palembang zijn versterkt, heden zijn de manoeuvres op Java gestaakt. Opgave aantal varkens. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt hiermede, ONDER INTREKKING VAN ZIJNE PUBLICATIE d.d. 23 SEP TEMBER 1.1., ter algemeene kennis, dat in gevolge artikel 5 der Distributiewet 191G door een ieder, die anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin varkens bezit, ter Secretarie dezer gemeente vóór of uiterlijk DONDERDAG, 5 OCTOBER, a.s., opgave moet worden gedaan van het aantal der zich op 30 September 1916 in deze gemeente be vindende varkens, gespecificeerd als volgt: a. BIGGEN beneden 6 weken; b. Fokvarkens; (hieronder moeten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen, voor zoover men er mede wenscht door t fokken, en fok- beren) c. LOOPVARKENS; d. MESTVARKENS beneden 50 K. G. ge taxeerd slachtgewicht; e. MESTVARKENS boven 50 K. O. ge taxeerd slachtgewicht. De aanoacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van boven genoemde wet, het niet doen van opgave of het onjuist opgeven strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. Alkmaar, den 27 Sept. 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., Loc. Burg. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt hiermede ter kennis van belanghebben den: dat ingevolge beschikking van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del voortaan per persoon en per week slechts zal kunnen worden verstrekt: op een brood kaart hoogstens 3 K. G. bruinbrood, en op een meelkaart hoogstens 21 Hectogram ongebuild tarwemeel; dat de verwisseling van brood- en meel kaar ten zal plaats hebben op Zaterdag 30 Sept. a.s. van 91 en van 25 uur, in het perceel Limmerhoek 8 alhier; DAT TENGEVOLGE DIER VERWIS SELING OP DIEN DAG AAN BAKKERS, HANDELAREN EN WINKELIERS GEEN MEEL OF SUIKER KAN WOR DEN AFGEGEVEN. Alkmaar, den 27 September 1916. De Burgemeester voornoemd, JlAN DE WIT Dz., Loc. Burg. Gemengd nieuws. ONTVLUCHT. De wegens verstandsverbijstering te Cas- tricum ondergebrachte geïnterneerde Duit sche deserteur Stanislaus Pedrik, is gister middag uit het gesticht ontvlucht. Zooals men zich zal herinneren, zwierf Pedrik vóór eenige weken te Bergen in de bosschen rond en hield hij toen tevens in verschillende kelders inspecties. DE WINKELWEEK. Men schrijft ons uit Amsterdam. De winkelweek is afgeloopenen ik ben' er blij om, want de groote winkelstraten zijn nu tenminste weer begaanbaar. De vo rige week kon men door de menschdrommen niet heen. Lieden, die haast hebben, doen nooit goed, de Kalverstraat te nemen, verkie zen het Rokin. Doch onze Kaf heeft toch iets gezelligs, en voor elk rechtgeaard Amster- damer is het een behoefte, zich minstens een keer per dag in de Kalverstraat te verpoozen. Maar met die winkelweek was het gedrang zoo groot, dat de aardigheid er van af ging, en zoo velen zochten het Rokin op, dat daar een passage was, die niet onder deed voor de normale passage in de Kalverstraat. De resultaten voor de winkeliers zijn bevre digend, en meer dan dat, vele winkeliers heb ben prachtzaken gedaan. Wij blijven bij onze meening, die wij al eerder hébben weer gege ven, dat de gemiddelde Amsterdammer twee goede jaren achter den rug heeft. Ieder heeft wel wat winst gemaakt, en de gelegenheid, thans door de Amsterdamsche winkeliers ge boden, om een „souvenir aan den oorlogstijd" te koopen, werd door velen met beide handen aangegrepen. Zeer merkwaardig is het, dat de duurste adressen het 't drukst hadden. Een der grootste meubelzaken bijv. debiteerde ge durende de winkelweek voor eventjes 314 ton. De winkeliers in de nieuwe stad mopperen ech ter. Want dit is voor de zooveelste maal dui delijk gebleken. als de city zaken maakt, heeft de Pijp het slap. De winkelweek lokte de men seden naar de oude stad, en menig guldentje, feitelijk bestemd voor een groot magazijn in de nieuwe buurt, kwam tenslotte terecht in de geldla van een grooten winkelier in de Kal verstraat of Nieuwendijk. 1 100. ALRMAARSCHE COURANT u ai Q. O O H

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1