z Telegrammen van kaden. gemeeatea; in, vete gevallen fe het buiten-de- Biet overwegend, o.a. voor yele bakkerijen. In zulke gevallen ia niet te verwachten, dat het bestuur der gemeente, waar zulk een on- demming is gevestigd, bereid zal zijn ter zake van de in buitengemeenten verstrekte le- vensmidelen te zijnen laste te doen komen de bedragen in het tweede lid van art. 3 der Dis- tributiewet 1916 bedoeld; althans niet, wan neer die verstrekking in de buitengemeenten grooten omvang aanneemt in verhouding tot de in eigen gemeente verstrekte levensmidde len. Weliswaar is een regeling tusschen de be trokken gemeentebesturen mogelijk, maar deze zal afgezien van de groote technische be zwaren wanneer van wederkeerigheid geen sprake kan zijn, afstuiten op het belang der neringdoenden in de buitengemeenten, hetwelk door wegvallen van de concurrentie van de bedoelde ondernemingen gebaat is. Dientengevolge zal aan de levering in bui tengemeenten een einde komen en zulleh vele gevestigde ondetnemingen ten gronde gaan. Acht de regeering dat haar middelen ten dienst staan om deze gevolgen der Distribu- tiewet te voorkomen of zullen zij moeten wor den aanvaard? De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en de minister van Binnenlandsche Zaken hebben hierop het volgend antwoord ingezonden: Onder dagteekening van 19 dezer nr. 75861 afdeeling Handel, is door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot de ge meentebesturen een rondschrijven gericht, waarin o.m. het vraagstuk van de levering uit centrumgemeenten aan buitengemeenten wordt behandeld. In dat rondschrijven wordt de houding van uea minister ten deze aange duid en wordt den gemeentebesturen onder ling overleg aangeraden. Dè Regeering meent het resultaat van dit rondschrijven te moeten afwachten. Mocht in een bijzonder geval van een moeilijkheid blijken, die door overleg tus schen de gemeente-besturen niet overwoeien is kunnen worden, dan wil de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gaarne een speciale oplossing van die moeilijkheid in ou rweging nemen. LANDSTORM. De minister van oorlog heeft ter kennis van de burgemeesters gébracht dat dienst plichtigen bij den landstorm, die te voren ont slagen zijn uit ent vrijwillige verbintenis bij den landstorm, aan die verbintenis niet de aanspraak kunnen ontleenen om voorloopig uitgezonderd te blijven van een oproeping in werkelijken dienst als landstormplichtige. Mochten op grond van hun vroegere verbin tenis dergelijke personen buiten oproeping zijn gebleven, dan zullen zij thans worden opge roepen om in werkelijken dienst te komen. EEN KATOEN- EN WOLSYNDICAAT. Naar het N. v. d. D. verneemt is thans over gegaan tot de stichting van een katoen- en wolsyndicaat, dat weldra allen aanvoer van katoenen en wollen stukgoed uit Engeland zal regelen. Zonder een licence van dit syndicaat zal men dit niet meer aangevoerd kunnen krij gen. In dit syndicaat heben zitting twee Am- sterdamsche handelaren, aangewezen in over leg met de Engelsche regeering, en een per soon vanwege de N. O. T. Deze drie heer en zullen Zaterdag naar Londen vertrekken om met het Engelsche wol comité de loopende licences te regelen. Maandag zal de nieuwe regeling in wer king treden. BOONEN-EXPORT. Men schrijft uit Beverwijk aan de „Opr. H. Ct." Gedurende de thans ten einde loopende boo nencampagne is meer aangevoerd dan ooit te voren, terwijl ook de prijzen van het begin tot het einde ongekend hoog bleven, zoodat de tuinders tevreden kunnen wezen. Of nu alle huismoeders, die gaarne wat inmaken voor de winter, in deze tevredenheid deelen is wel twijfelachtig. Menige mmaakpot is door de hooge prijzen van snij- en spersieboonen on gebruikt blijven staan en waarschijnlijk reke nen velen een deeltje te zullen krijgen van het „regeeringsgoed". Zooals bekend, moet een hoeveelheid van 35 pet. van het voor uitvoer bestemde worde afgestaan aan de regeering. Trouw werd' hieraan de hand gehouden, hoe wel niet altijd tot leden voldoening. Maandag bijv.was de controleur der regeeringsgroenten met het aangevoerde niet tevreden, keurde alle boonen met vlekjes af en daar de meeste die de piepjonge vrouw toch wat bemoederen moest, verklaarde haar, dat zij zich juist met deze dingen moest bemoeien en ze zij de huis houdster leeren moest. „Ten minste de lieve- lingsspijzen van mijnheer. Alle getrouwde mannen zijn daarop gesteld. De weg naar het hart gaat door de maag." Rcnate was weerspannig als altijd. Zij vond, dat haar Max genoeg at. En zij had steeds andere dingen in 't hoofd, waarmee haar dag meer dan bezet was: vee en men- schen. Het was alsof een aangeboren, eigenzinnig instinct haar steeds met onfeilbare zekerheid, waar zij ook kwam, in dezelfde richting dreef: zij had n.l. altijd dadelijk uitgevonden waar men haar noodig had, waar zij helpen kon. Zij had niets van veefokkerij geleerd en toch wist zij onmiddellijk wanneer een knecht of een meid daarbij iets te kort schoten. Na acht dagen was zij reeds met het veevoeder op de hoogte, zij bracht een halven nacht in den stal door, toen een koe kalfde, zij bemoeide zich met de honden' en beging met gezag haar domheden, door ze beter te laten voeren dan gewoonlijk bij ketting- en waakhonden ge bruikelijk is. Zij liep het dorp in en sloofde zich daar af met de zieken, met de oude vrouwen, met teringlijders, kinderen, kraam vrouwen, alsof zij nog bij haar vader of bij Hünefeld in betrekking was. De menschen waren dat hier niet gewoon. De Pagels waren geen onmenschen geweest, maar om oud en ziek volk, dat in arbeiders huisjes om hen heen woonde, hadden zij zich niet bekommerd. Het was dus wel iets heel bij zonders voor deze aan verwaarloozing gewen de wezens, dat er plotseling zooveel werk van hen werd werd gemaakt. De kleine mevrouw van Quistorp verheugde vertoonden bleef er niet voldoende ter king der regeering, waardoor weder geen uit voer kon plaats hebben. De veilingmeesters hierover ontevreden hebben zich gewend tot de Groentencentrale en waarschijnlijk een minnelijke schikking weten te treffen. Althans Dinsdagmiddag werden wagens boonen voor het buitenland afgeladen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Gisteravond vergaderde de Eerste Kamer. Voorzitter: de heer J. O. baron van Voorst tot Voorst. Aan de orde was de verkiezing van drie leden van de gemengde commissie voor de stenografie, wegens aftreden van de heeren Woltjer, Van Lamsweerd" en Staal. De aftredenden werden allen herkozen. Daarna weid de vergadering tot nadere bij eenroeping verdaagd. VACATURE-SCHIM VAN DER LOEFF. De afdeeling Dordrecht der S. D. A. P. heeft besloten aan het verzoek der vrijzinnige kiesvereenigingen te voldoen en de nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer bij enkele candidaatstelling te doen afloopen. Zij zal die candidaatstelling geheel aan de vrijzinni ge kiesvereenigingen ovenlaten. REGEERING EN VOLKSVERTEGENWOORDIGING. Wij moeten erkennen met eenig genoegen gelezen te hebben, schrijft het Handelsblad, ciat van rechtsche zijde besloten is den Dordt- schen Kamerzetel slechts zonder strijd aan de linkerzijde te laten, indien haar candidaat geen lid is van een der coinmissiën van bij stand, Distributiewet 1916. Wij hebben onze meening over de onwen- schelijkheid van een samenvoeging van derge lijke functies reeds gezegd. Maar wij moeten er toch nog even op terug kranen, omdat in een enkel blad o. a. in „Het Volk" zoo ongeveer te verstaan is gegeven, dat wie al dus praat de leden van dergelijke besturende en regelende commissies, van commissies, die een voornaam deel van de zoo buitengewone functies van het uitvoerend gezag hebben overgenomen, van corruptie beschuldigt. Nu hebben wij dat nooit gedaan. Wij we ten van niets, van volstrekt niets, dat ons eenige aanwijzing geeft op of eenig recht tot vermoeden van corruptie bij eenig Kamerlid, dat lid van zulk een commissie is. Sterker nog, wij zijn overtuigd dat een vol vertrou wen in de eerlijkheid, in de volkomen integri teit van de volksvertegenwoordigers die in commissies zitting nemen, geheel gewettigd is. Maar dat neemt niet weg, dat het een ver keerde tóestand is, wanneer het eenige lichaam dat controle op de regeering kan oe fenen, voor een groot deel partij is. Voor de levensmiddelen-politiek onzer regeering zijn niet in de laatste plaats leden der Tweede Kamer verantwoordelijk. Invloedrijke leden der Tweede Kamer. En in zulke gevallen moge men zich herinneren, dat onze Tweede Kamer een betrekkelijk klein college is. De le den kennen elkaar goed, zijn, zooal niet al tijd vrienden, dan toch zeker goede kennis sen. En zoo lang de politiek, de zuivere par tijstrijd, ergens maar buiten staat, doet die zoo gewenschte vriendschappelijke verhou ding zich vanzelf gevoelen. Er is, wanneer voormannen van elke partij mede verant woordelijk zijn voor de levensmiddelen-poli tiek van onze regeering, geen krachtige con trole op, geen ernstige oppositie tegen die po litiek te verwachten. Wie dit verder gedemonstreerd wenscht te zien, lette b.v. op de houding door de Kamer aangenomen tegen de commissie, waarin o. a. de geachte onder-voorzitter van de Tweede Kamer, het lid der S. D. A. P., de heer Scha per, zitting heeft. Men lette op de felle cri- tiek door de burgerij op die commissie geoe fend en op de houding in het bijzonder door de sociaal-democratische Kamerleden daarte genover aangenomen. Een houding, die zich weerspiegelt in „Het Volk", dat angstvallig vermijdt iets op te nemen, dat een blaam op een vooraanstaand volksvertegenwoordiger als den heer Schaper zou kunnen werpen. De geheele positie van de sociaal-democratische partij zou, begrijpen wij de meening van de geestverwanten van den heer Schaper goed, er onder lijden, wanneer werd aangetoond dat de (gewezen) parlementaire leider der partij de zoo ernstige en gewichtige taak van voorziening In de volksvoeding zoo slecht had vervuld, «la b.v, B. en W- YRn Amster dam soms kunnen verondersteld hebben. Men lette er verder b.v, op dat het orgaan van de Unie-liberalen tot welke groep het afgetreden Dordtsche Kamerlid behoort met geen enkel woord gewag heeft gemaakt van de opmerkingen in ons blad tot dat weekblad gericht in verband met de onwen- schelijkheid om het lidmaatschap van zulk een belangrijke besturende commissie en het lidmaatschap van de Kamer in één persoon te vereenigen. Het onderwerp was toch belang rijk genoeg en het bedoelde weekblaadje leeft van en voor de polemiek. Maar de, naar men zegt, zeer joviale en populaire redacteur van het partijorgaan is wellicht huiverig zulk een onderwerp te behandelen, Indien openbare behandeling de kansen op herkiezing van een clubgenoot kan doen dalen. Deze bijzondere commissoriale benoemin gen mogen wijzen op practischen politieken kijk van onze Regeering het publiek is er slecht mee gediend. Het parlement vervult zijn controleerende taak daardoor op onvol doende wijze. Wij hopen van harte, dat de kiezers, de eerste maal, dat zij mede kunnen spreken, zullen getuigen dat deze methode om een radicale wijziging te brengen in de verhouding tusschen volksvertegenwoordi- ing en regeering hunne instemming niet Oemengd nieuws. ZOMERTIJD. Teneinde verwarring voor de reizigers te voorkomen zal op de spoorwegen de terug keer van den zomertijd naar den Amsterdam- schen tijd plaats hebben, nadat in den nacht van Zaterdag ~30 September op Zondag 1 October de laatste reizigerstrein zijn eind punt zal hebben bereikt. Tot dat tijdstip wordt dus op de spoorwegen de zomertijd ge handhaafd. Als gevolg van de bepalingen der wet van 27 April jl. Stbld. 172 waarbij de zomer tijd werd ingevoerd zullen er voor het Intreden van 1 October 2 achtereenvolgende tijdruimte van één uur, die beide op dezelfde gebruike lijke wijze zullen worden aangeduid, n.l. de tijdruimte tusschen 11 en 12 uur in den avond van 30 Sept. a*, volgens den tijd, bij genoem de wet Ingevoerd en de tijdruimte tusschen 11 en 12 uur van dien avond volgens den mid delbaren zomertijd te Amsterdam. Ten einde verwarring te voorkomen worden den Ambtenaren van den Burgerl. Stand ver zocht bij de vermelding van het uur in de door hen op te maken akten de uitdrukking „Zo mertijd te bezigen, indien moet worden aan geduid, dat de gebeurtenis heeft plaats gegre pen in de eerstgenoemde tijdsruimte. KORTE BERICHTEN. De prijs der aardappelen is te Maas en Waal reeds gestegen tot 5.50 6.per hectoliter. De minister van landbouw heeft vastge steld een regeling van het bedrijf van drogen van aardappelen. Nadere bijzonderheden vindt men in St. Ct. no. 227. Gistermiddag stortte plotseling een stei ger In, die aangebracht was aan het station Maliebaan der H. IJ. S. M. te Utrecht. Een viertal schilders viel naar beneden, waarvan een drietal verwondingen opliep. Te Voorst, gem. Gendringen, hebben de rijksambtenaren een bende van 20 smokke laars gevat, die twee wagenvrachten smokkel waren, bestaande uit meer dan duizend pond vet en spek en een partij zeep en olie over de grens wilden brengen. Naar „De Stand." verneemt, zal op Woensdag 4 October te Amsterdam een ver gadering gehouden worden om te komen tot oprichting van een Bond tegen het vloeken. De vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" hield-gisteren in het gebouw der socië teit „De Vereeniging" te 's-Gravenhage hare eerste algemeenc vergadering. De gemeenteraad van Hilversum stelde 12000 ter beschikking van B. en W. om schoolvoeding in te voeren. De kalender vertelde, dat het gisteren Eaardenmarkt was te Buren, een der weleer eroemde markten. Twee schapen en twee magere koetjes ke ken er echter verlegen rond. Gisteravond Is aan den Ooudschenweg te Rotterdam de 4-jarige J. A. bij het overste ken ders straat door een vrachtwagen aange reden. Het knaapje werd ernstig aan den buik verwond en is overleden. Door den vlashandel is te Zeeuwsch- Vlaanderen gedurende den oorlog zeer veel zich bijzonder over één ding: zij had hier veel kleiner gebied dan in HünefeLd's prak tijk, waar de zieken bij dozijnen waren te tel len daarom kon zij zich met ieder afzonder lijk veel meer bemoeien. Oude, uitgedroogde, half blinde vrouwtjes kon zij voorlezen, ker mende kinderen urenlang ronddragen of mede in het slot of in den tuin nemen. Ook den te- ringachtigen kleermaker en een jong meisje in het laatste stadium gaf zij er huisvesting. Wie al heel weinig verrukt was over die manier van doen van Renate, was haar jonge echtgenoot. In het eerst merkte hij er weinig van, omdat hij zelf tot diep over zijn ooren in het werk stak en urenlang afwezig was. Ook wa3 het oude, reusachtige huis groot genoeg om ergens in een afgeleken hoek de stum- perds medelijdend in 't geheim op te nemen. Maar na eenigen tijd liep hem hier of daar een armzalig wezen in den weg; van den vij ver, waar hij zich eens bij het bootshuisje had willen doodschieten, klonk het hoesten van den zieken kleermaker. Renate maakte ook volstrekt geen geheim van haar liefdewerk, zij deed alsof dat alles van zelf sprak. En wat het ergste van alles was: zij waren nog geen drie weken getrouwd of het kwam tweemaal achtereen voor dat zij er in 't geheel niet was, toen hij blijmoedig en uitghongerd 's middags thuis kwam en zij hem van uit het dorp liet zeggen, dat zij niet kon komen, haar hulp was daar dringend noodig. „Neen", zei hij, „mijn aapje, dat gaat niet". Hij zei dat zoo zacht en lief, hij was nog in het geheel niet boos op haar. Hij lachte zelfs. „Je haalt streken uit als zeven kwajongens". „Maar Max", zei zij geheel verontwaar digd. „Lize kreeg een bloedspuwing, ik kon juist toen niet weg". „Welke Lize?" „Wel Lize Matz, van den schaapherder verdiend, In het laatste halfjaar zijn in deze streken ruim 60 mülioea K.G. vlas be werkt, Te F.lden ia tijdens een optocht een 4-jar rige jongen, f. genaamd, onder ae betuw- stne uain geraakt en vermorzeld. Uoor de kommiezen te Larger-Ooster veen zijn een 8-tal smoaaeiaars aangenouuen, are een partij van pi. in. zoo pond levensmid delen over de grens trachtten te brengen. De Raad van Dordrecht besloot, dezen winter goedkoope coses a J U.oo per H.L. te verstrekten aan hen, die minder dan 100U inkomen hebben. l egen ruim 40 bakkers en winkeliers te bckoteriand is proces-verbaai opgemaakt we gens overtreding der distributiewet Van Woensdag 20 September tot Woensdag 27 September is bij het steunco mité ingekomen totaal met vorige opgaven i .471.184.64V2- Op Zondag 1 October te 2 uur zal van wege de Eerste Amsterdamsche Esperantis ten-Vereeniging een lezing over Esperanto worden gehouden in het American Hotel te Amsterdam. De stoomschepen „Prin3 Frederik Hen drik", 15 dezer van Amsterdam naar West- Indië vertrokken, en „Kawi", 25 dezer van Batavia te Rotterdam aangekomen, hebben op last van de Britsche autoriteiten de post in Engeland moeten lossen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Nos. 1692, 7010, 11890, 1000. Nos. 1966, 2356, 4753, ƒ400. Nos. 287, 3888, 7137, 15428, 18202, 19504, 20000, ƒ200. Nb». 150, 1606, 6031, 6535, 8098, 8547, 9341, 13307, 13952, 14902, 17640, 100. Matz, Immers." „O zoo, schaapherder Matz." Hij liet haar begaan, doch spoedig begon hij zich weer te ergeren. „Ik verlang, als ik met je in den tuin ben, daar geen ziek volk te zien rondloopeh. Bovendien ruiken je handen naar die zieke menschen, dat vind ik afschu welijk. Neen, Nate, je bent mijn vrouw 1 Als ik van mijn werk kom, wil ik je heel alleeil voor mij hebben en je niet met zeshonderd kreupe len deelen. Dat heb ik voor mijn geluk noo dig". Na dit gesprek had Renate nog veel meer te doen dan voor dien tijd. Zij moest haar be schermelingen zoo dirigeeren, dat zij niet hinderden. Zij mochten slechts op bepaalde tijden in den tuin zijn en dan alleen op een afgelegen plaats onder oude beuken en wil gen. Zij zelf richtte zich ook naar den tijd om altijd bij de hand te zijn als Mex kwam. Bo vendien moest zij zich nu dikwijls verkleeden en vreeselijk veel wasschen opdat niets aan haar naar ziekenkamers en medicijnen rook. Het was heel dikwijls een gevlieg heen en weer, men zou niet zeggen, dat zii de jonge rijke landvrouw was, die het zich Semakkehjl kon maken, maar eerder een echt ziekenop passertje, dat voor niets anders op de wereld is dan om te loo pen zoolang de zon aan den hemel staat. Intusschen was Max ook niet aan de uren gebonden als een bureaumensch. Hij kwam somtijds op oogenblikken waarin niemand 'm verwachtte. Dan was Nate er niet. En als hij naar haar zocht hoorde hij „Mevrouw is in het dorp". Of een rampzalig wurm liep hem in zijn eigen huis voor de voeten. Bovendien was er onder Renate's tarwe, die begon op te komen, geen geringe hoeveelheid onkruid. Het eerst veronachtzaamde en toen plotseling zoo verwende dorpsvolk gaf zijn KROONRAAD TE ATHENE. LONDEN, 28 Sept. De Daily Tele graph verneemt uit Athene, dat gisteren een kroonraad bijeen kwam onder leiding van den koning. Aan de bijeenkomst na men deel de minister-president, de minister van buiteniandsche zaken, generaal Masjo- poeias en alle andere generaals. Er is niets openbaar gemaakt, maar in militaire krin gen verwacht men een onmiddellijk opge ven van de.<fleutralitelt. AFGESLAGEN AANVALLEN. SALONIKI, 28 Sept. Eenige aanvallen op de Servische linie bij Kaimaktalan wer den onder zware verliezen afgeslagen. PROVINCIALE STATEN. HAARLEM, 28 Sept. De Commissaris der Koningin zal machtiging vragen tot het houden van een buitengewone Staten vergadering op 24 October a.s. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN i LANDBOUW. AMSTERDAM, 28 Sept. Onder leiding van den hW Ihr. Mr. P. van Foreest werd heden in hePAmerican Hotel alhier de al- gemeente vergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De heer K. Czn. de Boer werd onder ap plaus tot eerelid benoemd. Besloten werd aan den heer P. Olii, secretaris-penning meester van het Hoofdbestuur, een toeslag te geven over 1917 van 2000, en op de agenda der algemeene vergadering zal een volgend voorstel komen om dat salaris te brengen van 2000 op 4000. Medege deeld werd, dat tegenwoordig waren 72 af- deelingen, uitbrengende 78 sötemmen. Tot lid van het Hoofdbestuur werd be noemd de heer D. de Boer te Stompetoren. STAKING. ROTTERDAM, 28 Sept. Heden is een staking uitgebroken onder de boot- en ko- lenwerkers van den Rotterdamachen Lloyd, die bezig waren met het laden van het stoomschip „Bandoeng". De^ataking om- vat ongeveer 200 man STADSNIEUWS. VERPLAATST. De heer M. T. Schut, assistent bij de poste rijen alhier ia met ingang van 1 Sept. ver plaatst van hier naar Hilversum. NOODLOTTIO ONOEVAL. Het echtpaar de Vries, Geestersingel al hier vermiste gisteravond zijn 7-jarig zoon tje. Den geheelen nacht werd gezocht, ook door de politie. Vanmorgen vond deze het kereltje bij de spoorbrug dood in het gras liggen. Uiterlijk viel er niets aan het kind waar te nemen. Bij de ontkleeding ontdekte men op den rug een onderhuidsche bloeduit- weldoenster een heele lijst van ondeugden te zien Indringerigheid, valschheid, kruiperij, babbelzucht, laster, leedvermaak en onver bloemde leugenachtigheid. En Max zei geër gerd ai spottend: „Zie je, dat heb je er nu vanl Geef nu toch eindelijk dien onzin op-" Het was een kunst op zich zelf in het oude reuzengebouw den weg te vinden. Toen Rena te er reeds meer dan een maand woonde, kwam zij onverwacht nog telkens weer in een vertrek, in een hoek of bij een geheimzinnig trapje, waar zij nog nooit geweest was. Me nigmaal begon zij de vertrekken te tellen, maar verwarden er dan spoedig in en kwam er nooit mee klaar. De dienstboden, die zij het vroeg, wisten het ook niet en Max even min. Hij zei. „de kamera hier kan men niet tellen, dat heeft nog niemand gedaan". Re nate had ook volstrekt nie het gevoel, dat rij de meesteres over dit alles was, daarvoor stond hier alles te vast en te lang op denzelf den voel, als van eeuwen her. In alle vertrek ken stonden meubelen, dikwijls oude pracht stukken, die nu een onschatbare waarde voor tiefhbebrs hadden en ook wankele en versle ten stukken. In een geheel ongebruikt vertrek «tond een zeer beschadigd maar pracht'g rococo ameublement. De zijden overtrekken waren vol scheuren, het verguldsel was afge- slooten, gebrokai beeldjes van herders en herderinnen lagen in het rond. Max nog in rijlaarzen, liet haar dat zien. „Hier fijn huis gehouden", zei hij. Mijn oudoom Pagel was een dclle kerel Maar kom mee, hier ben je nu teg eed voo' Deze teere meubeltjes zouden je woeste geschiedenissen kunnen vertellen". (Wordt vervolgd.) storting «o stroomde het bloed uit den neus, De geneesheer veronderstelde, dat het ventje van den spoorbrug is gevallen en den rugge- graat heelt gebroken, alsmede daardoor een Hersenschudding heeft gekregen. EEN GASONTPLOFFING. In den rijwielwinkel van den heer Leegwa ter, Hoogsuaat alhier, had hedenmorgen een vrij hevige gasontploffing plaats. Voor de vergrooting van de zaak was de heer Leegwater aan het verbouwen. Met den timmerman bezig zijnde het pjafond open te breken, constateerden beiden een gaslucht. Waar men 'zich voorstelde om de zaak na de verbouwing electrisch te verlichten, besloot men om dep ijp af te snijden voor het lek, om bet lek te zoeken stak de heer Leegwater een lucifer aan, waarop een hevige slag volgde. In den vloer van de eerste verdieping werd een gat geslagen. De timmerman sloeg tegen den muur aan en de heer Leegwater verbrand de zijn knevel en wenkbrauwen, terwijl hij aan zijn arm een brandwonde kreeg. Gelukkig stond de buitendeur open, waar door de luchtdruk een uitweg vond, toch werd de groote spiegelruit van boven zonder te breken wel een paar duim uit het kozijn ge drukt POGING TOT DIEFSTAL. De zoon van den heer Hamburger merkte gisternacht om 1 uur, toen hij van de kegel- club thuis kwam, dat er een stuk uit het win kelraam gesneden was. Wel had de hond om half een veel lawaai gemaakt, doch de heer Hamburger had hier op, omdat zijn zoon nog niet thuis was, niet veel acht geslagen. Toch heeft de hond den dief blijkbaar in zijn werk verstoord. Er werd althans slechts een antiek zilveren schaaltje in schede vermist TE WATER. Hedenmorgen geraakte het zoontje van een aardappelenschipper met zijn rijwiel aan het Verdronkenoord te water. De drenkeling werd spoedig op het droge gebracht HIJ WILDE ZIJN PRIJS HEBBEN. Met zijn dochtertje mee kwam hij gisteren per rijtuig uit Egmond-Binnen aan het „Wa pen van Heemskerk" aan de Breedstraat, om een in de Landbouwverloting behaalden prijs, een schaap, in ontvangst te nemen. Groot was zijn verwondering toen de lo kaalhouder hem zeide, dat er op zijn nummer niets gevallen was. Hij oordeelde dit onmoge lijk en toonde het uitknipsel uit een alhier verschijnend blad (geen dagblad), waarin in derdaad vermeld stond, dat op het door hem getoonde lotnummer een schaap was geval len. De officieele trekkingslijst werd hem ge toond en ten slotte begreep hij, dat.de ver wachte prijs hem niet kon worden uitgereikt Na eenige bespreking besloot hij echter naar het bureau van het blad te gaan, om al thans vergoeding voor zijn kosten en ver zuim te krijgen. Hij zou vooraf maar niets gebruiken, zeide hij, andera hielden geen vier kantoorklerken hem. Op zijn vraag: „waar weunt dat Blad?" werd hem dit duidelijk gemaakt en ons boer tje toog er op af. In geen geval zou hij zich door een kantoorklerk laten afschepen! T .ang duurde het onderhoud op het cou ranten-bureau. De daar aanwezige heercn konden niet beslissen en het boertje verklaar de bij het vertrek, dat hij vast besloten was om het er niet bij te laten zitten. Hij zou het voor den Kantonrechter brengen! Aan de ronde tafel van het „Wapen van Heemskerk" werd het geval druk besproken. Een aanwezig aandeelhouder van het blad, eveneens uit den boerenstand, betoogde zelfs met klem, dat het niet uitbetalen van de ge vraagde vergoeding „een dunne manier" was. Hij zou het er dan ook op een aandeelhou dersvergadering nog eens over hebben. En dat alles om een zetfoutI DE MIDDAGHOOOTE. Gisteren heeft de vereeniging „De Middag hoogte" hare tweede jaarvergadering gehou den te 's-Oravenhage. De voorzitter, dr. Den Hartog, opende met kort gebed de bijeen komst en heette de aanwezigen welkom. Bij de bespreking van het jaarverslag werd mededeeling gedaan van de oprichting van een afdeeling te Wormerveer. Het totaal aan tal leden der vereeniging bedraagt 235. Bij de verkiezing van het boudsbestuur werden vervolgens de aan de beurt zijnde le den, ds. A. C. de Regt (Groningen), jonkvr. E. M. Rethaan Macare (Den Haag) en Jacs. Rustige (Haarlem) herkozen, terwijl in de va cature, ontstaan wegens het bedanken van ds. V. F. Vethake (Koedijk), de heer H. J. v. Gin- kel (Amsterdam) gekozen werd. Het bonds- bestuur stelde voor een commissie te benoe men tot het instellen.van een onderzoek naar de meening van Nederlandsche wetenschap pelijke mannen eü vrouwen (zonder aanzien van richting of partij waartoe zij behooren) over het vraagstuk „Wetenschap en Gods dienst" en hun wetenschappelijk standpunt te dien opzichte. De taak dezer commissie zal zijn dit onderzoek in een rapport bijeen te brengen. In verband hiermede stelde de afd. Wormerveer voor in de eerste plaats de te genstanders naar hun oordeel te vragen, op dat men de argumenten leert kennen van hen, die tegen de vereeniging zijn, waannede dan juist de vereeniging haar voordeel kan doen. Het voorstel werd aangenomen en bij accla matie in deze commissie benoemd de heeren J. Eigenhuis, Dr. A. H. den Hartog en Jacs. Rustige. Als plaats voor de volgende jaarver gadering werd Alkmaar aangewezen. REKENING VAN HET OEMEENTE- SLACHTHUIS, DIENST 1915. De exploitatierekening van het bedrijf ver meldt een ontvangst van 36866.68M en een uitgaaf van 20427.86. Ontvangen werd we gens gewone slachtgelden 22792.55, slacht gelden voor leveranties 99.75, slachtgelden voor export ƒ1.50, stalgelden 1204.10, weegloonen ƒ1115.83, keurloonen 407.38, gebruik van koelhuis 2570.verblijven van vleesch 153.87 steriliseeren ƒ321 75, verkoop van ijs 6486,09, huur van het lo kaal der Rijks-ambtenaren ƒ150.—, erfpacht 146.40 en diverse ontvangsten 1417.46. Op 11 volgnummers overschreden de uit gaven der raming te zamen met 3342.94 X, ir«d«rl*nA.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2