immm FEUILLETON. Het al te goede hart. Telegrammen van heden. Js. - niet bevestigend beantwoorden, en gaf de voorkeur aan het ontwerp-de Waal Malefijt, waarin het ambtelijk element een plaats had. Spr. vreesde er voor, dat de belangen der in- landsche bevolking niet voldoende tot gelding zullen komen. De motiveering van de wij ziging, die de minister gebracht heeft in de verhouding van het Europeesclie tot het in- landsche element in den raad begreep spr. niet. Het aantal plaatsen moet z. i. per or donnantie worden vastgesteld. De verkiesbaarheid der vrouw zal, naar spr. meent, het ontwerp in gevaar brengen. De bepaling is z.i. niet in overeenstemming met het rechtsbeginsel van den inlander en ook om andere redenen verwerpelijk. Voorts betreurde spr., dat de minister heeft laten vervallen de bepaling, die het mogelijk maakte, dat de verkiesbaarheid bij niet-eervol ontslag uit 's lands dienst verloren ging. Toekenning van het recht van advies van den raad aan den gouv.-gen. juichte hij toe. Overigens vreesde spr. vertraging in de be handeling van de begrooting. Na de rede van den voorgaanden spreker werd tot toelating van het voor Oosterhout gekozen lid mr. v. Ryckevorssel besloten. De heer Scheurer (a.-r., Sneek) deelde de bezwaren van den heer Beumer tegen de uitwerking van het denkbeeld; dat ook zijn sympathie heeff. Vop ral geldt zijn verzet het passieve vrouwenkiesrecht, dat het geheele ontwerp beheerscht. De heer Knobel (v.-L, Zwolle) begroet te met vreugde het ontwerp, dat hij veel be ter acht, dan dat van den oud-ministerde Waal Malefijt. Het uitschakelen van een ambtelijk element vermindert het gevaar voor bureaueratie. Spr. deelde het beswaar tegen het passieve vrouwenkiesrecht niet, wel ech ter dat tegen het niet uitsluiten van oneervol ontslagen ambtenaren. DE OPSTAND IN DJAMiBI. De correspondent van de Tel. meldt uit Weltevreden'; In de stad Djambi Is het rustig. De omstre ken van de stad worden afgepatrouilleerd. De opstandelingen verbreken telkens weer de telegrafische verbinding, die hersteld was, na het weer in gebruik nemen van het gedeelte lijk afgebrande postkantoor te Moeara Tebo. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw hield gisteren in het American Hotel haar algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer jlir. P. van Foreest. Deze herdacht in zijn openingswoord het eerelid van het hoofdbestuur S. C. Korteweg, door wiens overlijdeh de maatschappij een groot verlies had geleden. De voorzitter heette in het bijzonder welkom de heeren Kakebeeke, inspecteur, en Löhnis, oud-inspecteur van den landbouw. Spreker zeide o.m. dat de regeering ver schillende maatregelen genomen heeft, welke niet aangenaam zijn voor den landbouw, maar waar deze maatregelen noodzakelijk waren, is het billijk welwillend te zijn in de kritiek. Laat men toonen in de allereerste plaats Nederlanders te zijn, die een offer wil len brengen aan het algemeen belang. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de heer K. Czn. de Boer bij acclamatie benoemd tot eerelid van het hoofdbestuur. Voorts stel de de voorzitter namens het hoofdbestuur voor het salaris van den heer P. Oly, secreta ris-penningmeester van het H.B., te brengen van 2000 op 4000, met ingang van 1 Ja nuari 1917, met dien verstande dat hemover 1917 een toeslag zal worden toegekend van 2000, terwijl dan met 1918 de definitieve verhooging zal ingaan. m De voorzitter deelde mede, dat ter verga dering vertegenwoordigd waren 72 afdeelin- gen, tezamen uitbrengende 678 stemmen. De heer Van der Koog uit Middelhamis deed eenige mededeelingen over de stappen, door de maatschappij gedaan inzake de vor-t dering van graan. De heer Suermondt deed eenige mededee lingen omtrent de onderlinge brandverzeke ring, en kwam tot de conclusie, dat de coö peratieve brandverzekering anders behoort te worden ingericht dan zij thans is. De voorzitter zegde overweging toe. De heer dr. van Qulik deed verslag over het Botercontrolestation en het Kaascontro le-station in Zuid-Holland. Het Kaascontrolestation is zeer uitgebreid. Het ledental is gestegen van .439 tot 1071. Het maakt bij de producenten-vereenigingen een punt van overweging uit of maatregelen ge nomen dienen te worden tot een billijke ver deeling van de beschikbare stremsel. De rekening over 1915 wijst aan ontvang sten ƒ24.494 en aan uitgaven 25.555 aan, zoodat er een tekort is van 1060. De be- grooting.over 1917 sluit aan ontvangsten en uitgaven met 33,361. Een en ander werd Roman naar het Duitsch van Marie Diem. 23) „Och ja," zei Renate verwonderd, met kin derlijke nieuwsgierigheid. Zij vond het oude slot grenzeloos interes sant, maar als een snuffelend kind, niet als een goede huisvrouw, die er orde wil schep- {ien en haar eigen stempel overal op drukt, n enkele vertrekken huisden stof en spinne- webben en zelfs dat scheen haar eerwaardig toe, zij kwam in het geheel niet op de gedach te er meiden met emmers en bezems heen te zenden om er ouderwetsche netheid aan te brengen. Over het heimelijk bang zijn en huiverefi en zich vreemd voelen, dat zoo'n jonge huis vrouw licht had kunnen overvallen, kwam zij ongemerkt heen, omdat haar dag te bezel was. Zij had eigenlijk nooit tijd om hier zoo rond te loopen, als zij gaarne zou gewi'd hebben. Menigmaal kwam de lust bij haar op om op een van die wonderlijke sofa's te gaan zitten en zich de oude tooneelen voor te stellen, die zich hier hadden afgespeeld. Max was zoo vervelend kort van "stof, hij wilde toch niet het rechte vertellen. Daardoor vond zij het des te wonderbaarlijker en ge heimzinniger. Maar als zij naar bcwen sloop met het plan er eens een poos te blijven, dan goedgekeurd. Na eenige discussie werd be sloten het hoofdbestuur te machtigen om eventueel toe te treden als lid tot het Centraal bureau uit het Nederlandscb Landbouwcomi- té. Hierna was aan de orde „de voorziening van üe binneniandsche markt met levensmid delen, in'verband met de prijsregeling en den uitvoer naar het buitenland.1' De heer Kruseman, lid van Jiet Hoofdbe stuur, wees op de bezorgdheid ten aanzien van üe voorziening van veevoeder, benoodigd voor den Nederlandschen veestapel. De uit voer geschiedt met hulp en medeweten van de regeering, en al geschiedt dit nu ook door bemiddeling van het Exportbureau, togh is de Minister van Landbouw de verantwoordelijke man Telkens, zijn wij erop uit geweest meer uit te voeren dan wij kunnen missen. Een voor beeld is de moeielijkheid welke zich thans met de suiker voordoet. Het blijkt duidelijk, dat ergens een fout is gemaakt. In dit geval wordt de regeering door de eigen landgenoo- ten aansprakelijk gesteld. Oorzaak van dit alles is in laatste instan tie de groote speculatiezucht, welke ontstaan en steeds meer gevoed is doordat Duitsch- land de prijzen betaalde welke men vroeg. Het biijkt dat de eigenlijke fout ligt in hek stelsel der consenten. De pogingen om de prijzen voor binnenlandsch verbruik lager te nouuen, en oen uitvoer toch te laten door gaan, hebben een groote schaduwzijde: ieder tracht het goedkoope regeeringsgoed weer naar de vrije markt te brengen, om het dan toch uit te voeren. Men denke niet dat door dit alles de gezindheid van Duitschland tegenover ons gunstiger wordt. E>e Duit- schers zien zeer goed in dat wij misbruik maken van de omstandigheden waarin hun land verkeert. Daarom is het noodzakelijk, dat de Regeering zich met alle particuliere transacties bemoeit, niet in de laatste plaats omdat het oorlogsgevaar voor ons nog i«ng niet geweken is. Als een belangrijke oorzaak van de be staande verwarring noemde spreker het ge mis aan samenwerking, tusschen de verschil lende commissies, vereenigingen, enz. Een nieuw gevaar, dat dreigt, is het Landbouwv exportbureau, dat alle uitvoerconsenten zou krijgen, en den geheelen uitvoer zou gaan re gelen. Na nog eenige voorbeelden te hebben ge noemd van de zeer onvoldoende regelingen, zeide spreker, dat hij zich, met allen eerbied voor den Minister van Landbouw, toch ge drongen achtte te verUaren, dat de regeling op verschillend gebied, zooals die nu is, niet deugt. De heer D. de Boer verbaasde zich er over, dat van de bestuurstafel gesproken is zooals de inleider deed over het Exportbureaü, daar toch dat bureau is tot stand gekomen in sa menwerking met de voorzitters der groote maatschappijen, ook van de Ho 11. Mij. van Landbouw, zonder medewerking van de landbouwers. De voorzitter verklaarde het ten aanzien van het Exportbureau niet eens te zijn met den inleider, in een uitvoerig betoog zeide spreker, dat het beter is wanneer een Export- bureau de zaken doet, dan dat de regeering zelve dat deed. De heer Bos betoogde dat het tekort aan suiker niet het gevolg is van te groeten uit voer. De heer P. Oly zeide, dat de heer Treub als Minister van Landbouw zich over de landbouwers in Nederland min vleiend heeft uitgelaten. En men heeft den heer Posthuma dankbaar te zijn, dat hij als opvolger van den heer Treub niet in diens voetsporen is getre den. Spreker constateerde voorts goede en ge lukkige samenwerking van het Exportburcau en dep rovinciale combinaties. Spreker achtte het in het belang van ons volk, dat zooveel mogelijk aan de wenschen van Engeland zal worden tegemoet gekomen. Engeland wenscht, zal misschien eischen, dat wij al ons schapenvleesch naar Engeland sturen. Doen wij cfat, dan zullen wij daarvoor wellicht com- atie kunnen krijgen door uitvoer naar hland. De zaak staat op 't oogenblik toch zoo, dat Engeland niet toelaat, dat een huid. zwaarder dan 9 kilo, naar Duitschland wordt uitgevoerd. Komt daarin geen verande ring, dan zal er geen levend vee meer naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd, want het verbod sluit in huiden van levend vee. De heer Vas Visser behandelde in verband met dezelfde kwestie de melkvoorziening, Spreker constateerde dat de bij de melkrege- ling. vastgestelde prijs te laag is, en adviseer de met het oog hierop, zoo min mogelijk te melken. De heer van der Molen betoogde hiertegen over, dat de prijs niet te laag is, en gaf ten bewijze daarvan een uitvoerige becijfering. had zij dadelijk weer gewetenswroeging, om dat zij haar tijd verspilde en er beneden zoo veel op haar wachtte. Neus en gemoed nog vol van de eigenaardige, aantrekkelijke muf fe atmosfeer, ging zij dan als een zoet kind naar beneden. Zij noemde den nieuwen stiefvader niet pa pa. Het kwam niet in ernst bij haar op, dat zij dat doen moest. Dien naam had er voor haar slechts eenmaal bestaan. Maar zij was uitgelaten blij over het huwe lijk. Zij wist niet wat zij beiden al voor liefs en goeds zou aandoen. Zij hielp een woning zoeken en werd zoo in beslag genomen door allerlei toebereidselen, dat Max in dien tijd geërgerd zei„Je eigen huwelijk schijnt je nu warempel bijzaak." Haar moeder, die door deze wending in haar leven goed gehumeurd was, zei eens tegen Renate, dat zij toch „vader" tegen den dokter moest zeggen, maar Renate nam dat als scherts op. Zij noemde hem nu oom de dokter. Het was zeker belachelijk, maar het hinder de den dokter. Hij had zich reeds in 'allen ernst voorgesteld, voor zijn lief helpstertje nu werkelijk een papa te worden. Van een familieband had hij gedroomd, die aan zijn leven zonder houvast hechtheid zou geven. Ja, hij beschouwde zijn huwelijk slechts van dat standpunt. En nu ging.het zqo! Toen zij hem voor de eerste maal aansprak, zonder den ge- wenschfen naam daaraan te verbinden, werd hij onrustig en zenuwachtig. Hij staarde zij da betoogd, dat de vastgestelde prijs van 12 H cent met definitief is, terwijl anderen van meening zijn, dat deze prijs voor den ge heelen winter zal gelden. De becijfering van den heer van der Molen werd nadrukkelijk bestreden. In veroand met deze berekening wees de neer Vas Visser er o.a. op, dat wanneer men üe pulp te duur moet betalen bij zijn gewo nen leverancier, men zich kan wenden tot den secretaris van zijn afdeeiing, die dan zal aan wijzen een leverancier die de pulp tegen den door den minister vastgestelden prijs levert. De heer Fokker (Leiden) stelde ten slotte de volgende motie voor: „de vergadering, ge hoord de discussies, van oordeel dat meerde re samenwerking tusschen de landbouworga nisaties en de regeering noodzakelijk is, draagt het Hoofdbestuur op de verschillende in de vergadering geuite bedenkingen ter ken nis te brengen van de Regeering, en gaat over tot de orde van den dag." De heer Kruseman kon zich vereenigen met deze motie wanneer in plaats van land bouworganisaties wordt gezet organisaties Van andere zijde werd betoogd, dat 't juist om meerdere samenwerking met den land bouw re doen is. Ten slotte werd voorge steld te lezen „de belanghebbende organisa ties.'1 Aldus gewijzigd werd de motie bij acciamatie aangenomen. Tot lid van net H. B. in de plaats van het niet herkiesbare lid, den heer J. H. M. Eve- ietn, werd gekozen de heer D. de Boer te btompetoren, terwijl herkozen werd de heer Vas Visser te 's-Gravenhage. Besloten werd de volgende najaarsverga dering te houden te 's-Gravenhage. Bij rondvraag constateerde de heer Ham (Noordwijk), dat invoering van den Zomer tijd ook volgende jaren niet gewenscht is. De voorzitter zeide, dat het H. B. heeft willen afwachten het resultaat van de door den Minister ingestelde enquête naar de wer king van den zomertijd alvorens zijn-liouding in deze te bepalen. Daarna werd de vergadering gesloten. Gemengd nieuws. RIJ'KSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 28 Sept. j.l. gehouden toelatings examen voor de eerste klasse slaagden G. Beers te Winkel, J. Blokker te N. Nie- dorp, A. Engel te Kolhom, J. L. Kaper te Kolhom, W, Kuiper te Harenkarspel, J. Saai te N.-Niedoro, J. C. Vethman te Waardpol- der, JL de Wolf te Texel, P. Zweed te Beem- ster en als leerling voor de lessen iü de Zui- vedbereiding H. Oosterveen te Warmenhui- zen. Voor het op 25 en 26 Sept. j.l. gehouden overgangsexamen van de eerste naar de twee de klasse slaagde: H. Bossert te Alkmaar en W. Kaan te Anna Paulowna. UIT AKERSLOOT. Op de gehouden landbouwtentoonstelling te Enkhuizen behaalde op het concours-hip- tique aldaar het paard „Alida", van den heer Pj J. P. Kraakman "alhier, den 1 en prijs. Dit is in korten tijd voor de den 3en maal dat dit paard een 1 en prijs verwierf. n.l. te Schager- brug, Alkmaar en nu Enkhuizen. UIT SCHAOEN. In eene vergadering van belangstellenden is in beginsel besloten tot de oprichting van eene afdeeiing Schagen en Omstreken van het Roode Kruis. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: Mr. S. Meihuizen, voorzitter, J. Roggeveen, secretaris, W. Dorbeck, pen ningmeester. UIT LANGENDIJK. Als gevolg van de besluiten in de de vori ge maand gehouden vergadering werd door de ambachtslieden opnieuw vergaderd, om te komen tot een definitieve regeling betreffende inkrimping van het jaarcrediet. Onder de ambachtslieden was een referen dum gehouden, waaruit bleek, dat velen met de vergaderden de noodzakelijkheid van in krimping gevoelden. Van de ruim 100 biljetten waren er onge veer 50 geteekend ingekomen en hiervan was het meerendeel voor een drie-maandelijksche inleering der nota's. De vergadering sprak zich dan ook weder om als zoodanig uit en besloot van af 1 Janu-, ari 1917 de nota's per 3 maanden bij de klan ten in te leveren. Omtrent deze wijze van indiening der nota's werd de leden vrijheid gegeven. Aanbevolen werd hiervoor een vertrouws- man aan te wijzen in elke gemeente, die zich met de afgifte der nota's belast en machtiging krijgt, de gelden in ontvangst te nemen. Eens (per jaar zou men dan desgewenscht zelf nog eens een bezoek kunnen brengen. Op deze wijze hoopt men aan de reeds te zeer in gewortelde kwaal een einde te krijgen, een kwaal, die voor vele vaklieden zeer onaange naam is. naar haar lippen en het zweefde hem op de tong te zeggen: „Wel, hoe heet ik nu?" Maar die soort van kieschheid, die hem zelfs bij zijn grootste verliederlijking nooit geheel had verlaten, weerhield hem ook nu. Hij bromde wat onverstaanbaars en keerde zich om. „Wat is er? Wat zei u?" vroeg Renate. „Och niets," zei hij norsch. ,,'t Was maar een dwaze inval. Niet de moeite waard." Daarbij zag hij. er uit zooals Renate hem al kende. Dan ging er iets diep treurigs in hem om. „Oom de dokter, zeg toch wat u hebt", vroeg zij teeder en kinderlijk. Maar nu riep mevrouw Gropius uit de andere kamer: „Hij bedoelt zeker, dat je hem papa moet noemen. Dat zou je toch ook best kunnen doen. Ik heb 't je immers ook al ge zegd." „Neen bedoelt u dat riep Renate verschrikt. „Och beware, geen sprake van!" loog Hü- nefeld. Hij schoof met zijn kolossaal lichaam radeloos heen. en weer. „Hoe kom je daar op 1" stamelde hij. „Ik zou het niet eens wil len. Nee, dat gaat niet." „Neen, dat gaat niet," zei Renate met tra nen in haar stem. „In geen geval," zei Hünefeld. „Zeg, wil ze niet?" vroeg mevrouw Gropi us toen Renate de kamer uit was. „Ik vind dat wel wat dwaas van haar, het is toch al zoo lang geleden. Het is ook om de men- schen". Maar zij is zofc vreeselijk eigenzin- HF.R71F;MNO JAARWEDDEN. De gemeenteraad van Durgerdam beslont In de laatstgehouden vergadering, in overeen stemming met het advies van B. en W., aan Gedeputeerde Staten te kennen te geven, dat het, met het oog op den ongunstigen toestand der gemeenteTinanciën, thans niet wenschelijk is tot verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris over te gaan en aan het provinciaal bestuur in overweging te geven, daarmede te wachten tot na afloop van den crisistijd. (Hbid.) UIT FiENSBROEK. Gisteravond werd bij den heer Gunder een druk bezochte vergadering geüouüen met het doel een coöperatieve Boerenleenbank op te richten in de gemeenten Hensbroek en Ob- dam. Als voorzitter fungeerde de heer A. Blauw uit ubüani, bij de opening deelde deze mede dat een twintigtal protestantsche leden van de boerenleenbank te Ubdam voor hun lid- inaaisciiap hadden bedankt, omdat de Centra le te Alkmaar, waarbij de plaatselijke is aan gesloten, omgezet was in een Roomsch-Ka- tnoueke instelling en de protestantsche leden .met concessie van den Bisschop lid konden zijn. Daarvan wilde men geen gebruik ma- keu, zoodat besloten werd tot de oprichting van een nieuwe leenbank. De heer Van der Hurk, hoofdinspecteur voor de Coöperatieve Ceniraie Boerenleenbank te Utrecnt had zich bereid verklaard hier het nut van deze instel lingen uiieeu te zetten. De landbouw aldus de heer V. d. H. staat tegenwoordig in het vereemgmgsieven, hoe langer hoe meer ook, treedt de coöperatie op den voorgrond: zuivelfabrieken, aankoop- vereenigingen maar ook het landoouwcredret. Zeker zai de behoefte aan crediet zich in deze voor den landman gunstige tijden niet zeer sterk doen gevoelen, maar het is zeerwel mo gelijk dat na dezen wereldoorlog een depres sie zai luuedoi evenals na den oorlog van 'VU. In die tijden van malaise, in de tachtiger jaren dus, wad er van regeeringswege een onderzoek ingesteld op welke wijze men den landbouwstand het best kon opheffen en de staatscommissie beval o.a. aan een betere regeling van het credietwezen ten piatteiande. Deze raad werd, al was het niet direct, op gevolgd en verschillende coöperatieve leen banken werden met regeeringshulp opgericht naar het Duitsche voorbeeld, waar burge meester Raiffeisen (1818—1888) te Neuwied, den eersten grondslag had gelegd van deze z.g. raiffeisenbanken. Wei bleken ze in een behoefte te voorzien, ondanks pessimistische voorspellingen, ge grond op het conservatisme van den Neder landschen boer, want hoewel pas in 1897 de eerste bank werd opgericht, telt men thans in het land een kleine duizend, die aangeslo ten zijn bij een da drie centralen n.l. te Utrecht met 5óü, te Eindhoven met ongeveer 400 en te Alkmaar met een kleine 40 plaat selijke banken. De boerenleenbanken hebben aan veel el lende een eind gemaakt door het verleenen van goedkoop crediet, omdat men nu tegen matige rente ten allen tijde in het bezit kan komen van «enig bedrijfskapitaal en men dus niet afhankelijk was van speculatieve banken of personenze hebben het credietwezen heel wat gezuiverd. Vader toonde spr. aan hoe de credietwaar- digheid da banken is gelegen in de onbe perkte aansprakelijkheid da leden, zoodat het dus van belang is dat zoo'n instelling werkt in betrekkelijk kleinen kring, waar de menschen elkaar niet heelemaal vreemd zijn; de behaalde winsten vormen het reservekapi taal; voor goede controle zorgt de commis sie van toezicht en de inspecteurs van de Centrale, die op haar beurt weer onda toe zicht staat van de regeering. Nadat nog enkele gevraagde inlichtingen waren verstrekt en meer in het bijzonder de oprichting van boerenleenbanken was bespro ken, gaven zich verscheidene personal uit de vergadering als lid op, zoodat deze nieuwe leenbank reeds 43 leden telt. Als commissie die zich belaste» zal met de formaliteiten voor de wettelijke oprichting werden aangeweezen de heeren A. Blauw, T. de Boer, J. Blauw te Obdam en C. Schaak en A. Schrooder te Hensbroek. Hierna slui ting. KORTE BERICHTEN. Naar de „Tribune" meldt, zal het blad ook nog gerechtelijk vervolgd worden voor een artikel, getiteld „De Misdaden van Post huma", dat als hoofdartikel heeft gestaan in No. 179 (14 September). Van 1 October af zal de grens te Nieu- weschans (Or.) naar Duitschland niet na 6.30 uur namiddags mogen worden gepas seerd. Bij de aankomst te Arnhem van een trein uit Nijmegen bleek gisteren, dat van een zending voor Duitschland bestemde kip pen er ongeveer 2000 gestikt waren. nig." „Neen, onzin", zei Hunefeld. „Ik wil er niets meer van hooren. Het is me ook een vader schap! Beter een goed oom dan een slecht vader. Dus nu verzoek ik dringend geen woord meer er over". „Goed, goed", zei mevrouw Gropius be- leedigd. Het was hem een oogenblik allerellendigst te moede geweest, alsof nu eigenlijk dit heele huwelijk nutteloos was en niet aan zijn doel beantwoordde, nu er toch van den familie band niets kwam. Maar toen bedacht hij, dat hij dat toch eigenlijk ook in 't geheel niet voor zijn genoegen wou aangaan, maar om geheel andere redenen. En plotseling over viel hem dan ook zoo iets als schaamte, dat hij, als iets heel natuurlijks de plaats van zijn ach collega, waagde hij hem nauwelijks te noemen zijn geacht voorbeeld, den ou den Gropius haa willen innemen. Maar 's avonds toen het donker werd en hij ietwat neerslachtig in zijn eenzame spreek kamer zat, werd er vluchtig geklopt en trad Nate binnen. Zij had een cape om, daar het regende en een grijs mutsje op. Als een dap pere grenadier kwam zij aangemarcheerd, plaatste zich voor hem en zei met heeschc stem alsof zij zich geweld aandeeck „Goeden avond, ik wil toch papa tegen u zeggen". Wowit vwvolgd. Naar „De Standaard" verneemt, zal op 1 November a.s. in bet gebouw „Tivoli" te Utrecht een groote Deputatenvergadaing ge houden worden, waarin aan de orde zullen komen de aanhangige reorganisatievoorstel len der Anti-Revoiutionnaire Partij. Dezer dagen arriveerde bij een inwoner van Sluis een briefkaart, die..... 5 Juni 1914 te Leiden gepost was. Te Heemstede en te Bergen waden zware aardschokken waargenomen. Ie Kiasmaveen is de turfstrooiselfabriek stopgezet, a wakten 200 arbeiders. Te Amstadam is een Vaeeniging opge richt van detailhandelaren in ruwe tabak met het doel de belangen der kleine kooplieden in ruwe tabak te behartigen. Te Groningen zullen met ingang van 1 Octoba de prijzen van alle vleesciisoortfen worden valaagd. Gisteren werd een Belg uit Lommei, die onda Bergeijk brood voor zijn gezin had gekocht, terwijl hij onder de draadvaspa- ring door kroop, doodelijk door de electrici- teit getroffen. De dienst der Harwichbooten is voor loopig gestaakt. De te Hoek van Holland aangenomen mail voor Engeland is naar Viissingen ovagebracht. De 24-jarige A. H. te Valthermond is bij het naar huis gaan met zijn rijwiel in het kanaal gereden en vadronken. Een Duitsch koopman uit Emmerik is in een pand aan het Weenaplein te Rotter dam van een portefeuille, inhoudend 1600 Mark, beroofd Te Sloterdijk is een geval van miltvuur geconstateerd bij een rund van den veehouder K. De timmaliedenpatroons en aannemers te Winterswijk hebben besloten liet uurloon der werklieden van 22 cent op 24 cent te brengen. De gemeenteraad van Anioo besloot met algemeene stemmen met ingang van 1 Mei 1917 de wegtollen, n.l. acht stuks, af te schaffen. In den Amstel bij de Nieuwe Amstel- brug te Amsterdam werd een éénrieinsgiek aangevaren door een motordekschuit. Het ge volg was, dat de giek in tweeën brak en de daarm gezeten roeier te wata geraakte. De raad van Goor besloot aan B. en W. een blanco crediet te verleenen voor de distributieregeling, welke volgens opgaaf van den burgemeester maandelijks ongeveer 1000 zal bedragen. Het lid der Tweede Kamer jhr. R. de Muralt, is door de regeering belast met de inspectie over het vakonderwijs in de gevan genissen. Zoo goed als alle winkeliers te Bame- veld hebben besloten vanaf October hun win kel des avonds om 9 uur te sluiten. Te Metslawier (Fr.) betaalt men thans 6 voor de 70 kilo aardappelen. Het gehucht Katham, tusschen Volen- dam en Katwoude, is verdwenen. De huizen zijn gesloopt, omdat de grond noodig wa9 voor de verbreeding van den Zuiderzee-dijk. UIT NOORDSCHAKWOUDE. De heer J'. J. de Git alhier behaalde bij de hardraverij-feestelljkheden te Enkhuizen de 3e prijs in de afdeeiing schoonrijden. I«4«rl»ad. GRONDWETSHERZIENING. DEN HAAG, 29 Sept. De Tweede Ka mer besloot zonder discussie op 17 Octo ber aan te vangen met de behandeling van de grondwetswijziging-voorstellen inzake kiesrecht en onderwijs. Met 57 tegen 10 stemmen werd besloten de algemeene be schouwingen pva beide ontwerpen gelijk tijdig te lioudai. VARKENSDISTRIBUTIE. DEN HAAG, 29 Sept. (Officieel). Aau de varkenshouders. Waar het in het belang der volksvoeding is, dat de aanfok van var kens geregelden voortgang heeft en ook de mestcrij zonder stoornis wordt geoefend, wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat wekelijks voor 't binnen 1. verbruik benoodigd zijn tusschen de 10.000 en de 13.000 varkens, welke op te verstrekken op dracht geregeld zullen worden aangekocht tegen den prijs, gesteld op de prijsbasis van 1,20 pa K.G. slachtgewicht, in ieder geval op de prijsbasis die in ovaeen- stemming is met den maïsprljs. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. Verwachtten wij de vorige week op grond van de genomen besluiten van de te Gouda gehouden vergadering van de Ned. Vereeni- ging van Kaashandelaren welke besluiten den raad inhielden om niet hooger dan voor 60 in te koopen, dat de kaasprijzen deze week zeer zoucfen dalen, aangezien dit besluit deze week in werking zou treden, in tegenstelling metd eze verwadi ting ging de markt belang rijk^ omhoog en liep ze op tot 79 per 50 Het eerste half uur werd er niets verkocht. De boeren hielden evenwel vast en tenslotte waren er kaashandelaren die voor 74 koch ten en aan de verkoopers vazochten de koo- pers later op te geven. Dit was het sein voor de andaen om tot het koopen ova te gaan en de markt was hierop dan ook spoedig verkocht. De kaashandelaren begrepen zelve niA wat ze deden. Er werd verteld, dat enkelen moesten koopen, omdat zij in hun verplichten voorraad te kort kwamen, doch dat kon de reden niet zijn. De Algimex vahoogde haar inkoopsprijs ook nog niet en kon dus van den aanvoa ook niets bekomen, wel schijnt er buiten de Algi mex om tegen hooger prijzen weer kaas naar Duitschland te gaan, doch deze hoeveelheid is niet van groote beteekenis. De werkelijke reden is dan ook speculatie op den komenden voedselnood in Europa. Kaas laat zich bewaren en hoewel de kaas van 79 voor den uitvoer den handelaar op 90 komt, toch verwachten zij, dat ze, daar de oorlog nog wel niet spoedig geëindigd zal zijn, wel voor 150 op den duur zal worden afgenomen. Voor het Landbouw Export Bureau kun nen hieruit nog wel moeielijkheden voortko-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2