DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Langestraat 43. Bericht de ONTVANGST der IHaxlDiumprUzBi Varkeasileesch. Stedelijk Museum. 1916 ZATERDAG 30 SEPTEMBER. Honderd en achttiende jaargang. AhnnnRmentsprïis per 3 maandon f 1.—fr. p. post f 1.25. A(l7ertentieprijsl2iCt p. regel, pote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Bsefc- en Handelsdrukkerij v.k. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. VARIA. NEDERLAND. X Q 231 nMnMner bataat UN 3 bfadeni. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 30 September. Op alle fronten is de strijd op het oogen- blik vastgeloopen. Geen enkele partij, schiet op. Hier vecht men wel, maar houdt men elkaar in evenwicht, elders is een gevechts pauze ingetreden, omdat men moe gestreden is of omdat de weersgesteldheid elke actie onmogelijk maakt. Zulk een gedwongen rust heerscht blijkbaar aan de Somme. Stellig zouden de Engelschen en Franschen niet op hun jongste lauweren gerust hebben, wan neer het slechte weer de operaties niet belem merde. Wanneer de Duitsche legerbericht- schrijver mededeelt, dat de slag' aan de Som- me belangrijk in kracht is verminderd, is dit wel juist, maar dan moet men toch de oor zaak daarvan in aanmerking nemen. Wat er op andere oorlogsterreinen gebeurt, is de moeite van het bespreken niet waard. Over het ingrijpen van Griekenland zijn er geen nadere berichten. Doch in entente-krin gen twijfelt men daaraan niet en men zegt daar, dat het alleen nog maar gaat om het regelen-van enkele ondergeschikte punten. De Italiaansche bladen zijn een beetje achter dochtig en geven te verstaan, dat Grieken land, nu ja wel mee mag doen als het graag wil, maar op landaanwinst op den Balkan of in Klein-Azië niet meer behoeft te rekenen. Dat, zoo er een principieel besluit te Athe ne inderdaad is gevallen, de uitvoering nog wel eenigen tijd op zich kan laten wachten, valt af te leiden uit de omstandigheid, dat de heer Venizelos stilletjes doorgaat. Op Kreta is thans een voorloopige regeering „voor de redding van het vaderland" uitgeroepen, be staande uit den heer Venizelos en admiraal Coudoeriotis, bij wie zich nog een derde lid kan toevoegen. Vermoedelijk zal dat lid uit Saloniki komen, waar men reeds instemming betuigde met Kreta's besluit en een proclama tie uitgaf, waarbij de Grieken worden uitge- noodigd om mede te werken aan de verdrij ving' van den erfvijand (Bulgarije). Alle eilanden zijn thans overgegaan tot de revolu- tionnaire beweging en ook de stad Kozani in West-Macedonië sloot zich aan daar werd beslag gelegd op 25.000 drachmen 12.500) staatsgelden, welke van Fiorina naar Athene zouden worden overgebracht. De rijkskanselier heeft in Duitschland in verband met zijn Donderdag gehouden rede voering over het geheel geen goede pers. Men had haar duidelijker gewenscht. Voor de Engelsche bladen schijnt zij echter duidelijk genoeg te zijn, deze toch schrijven, dat de heèr Bethmann Hollweg begrepen heen:, dat Duitschland verslagen is. Lieten zij zich echter over de vorige redevoeringen van den rijkskanselier niet in denzelfden geest uit? De Times schrijft, dat men 't smalen op Engeland mag beschouwen als een onwillekeurige hul de aan de Engelsche grootheid en de Daily Mail zegt, dat de Duitsche laster, alsof Groot- Brittanje den oorlog voerde met het bloed van anderen en zichzelf spaarde, nu door den rijkskanselier met eigen mond afdoende is beantwoord, daar hij zeide, dat Groot-Brit tan je strijdt met een kracht, in zijn geschiede nis ongeëvenaard. DE REÖE VAN DEN RIJKSKANSELIER. De Duitsche sociaal-democratische Vor- warts is teleurgesteld over de rede van den kanselier, die alle partijen in den Rijksdag onbevredigd liet. Men heeft slechts de keuze tusschen twee dingen zegt het blad tusschen „oorlog tot aan de beslissing" en „vrede door middel van een overeenkomst, die rekening houdt met de levensbelangen van alle oorlogvoeren de mogendheden." Hoe de Rijksdag daar over denkt, is helaas niet gebleken. Beden kelijk is alleen, dat de kanselier na zijn half slachtige opmerkingen over de bereidwillige heid van Duitschland, om mee te doen aan internationale overeenkomsten opmerkin gen die de Rijksdag met een koel zwijgen aanhoorde Engeland als den hoofdvijand kenschetste en het meedoogenloozen strijd aanzegde, en zoodoende den al-Duitschera op de bedenkelijkste wijze concessies deed. De Vorwarts hoopt dat het debat over de rede opheldering brengt. Het is de plicht der sociaal-demokratie, daarbij den geheelen in ternationalen toestand in een helder licht te stellen. Oqk over de binnenlandsche poli tiek, waaraan de kanselier slechts een paar vage woorden wijdde, moet dan het volle licht schijnen. HOE GENERAAL JOFFRE WF.RKT. Een Russisch journalik heeft een dag door gebracht in het hoofdwartier van generaal Joffre en vertelt daarvan het volgende: De generaal staat voor de schoorsteenman tel. Een der generalen van zijn staf zit voor een onmetelijke tafel met groen laken, waar op kaarten zijn gehecht. Geen inktpot, geen telefoon. Joffre schrijft met groote kleur-pot- looden en haat de telefoon. Men geeft hem een blaadje papier, dat het dagelijksch rap port bevat. Het is zeven uur, Joffre kijkt ongeduldig op zijn klok; bij den zevenden slag komt ge neraal De Castelnau binnen, die een volledig rapport voorleest over alle gebeurtenissen van den nacht en inlichtingen geeft, verkre gen door de vliegers, door de verkennings patrouilles of wel verschaft door de krijgsge vangenen. Om half tien houden drie groote auto's stil voor de deur van de villa. Om 10 uur ver trek. De reis is den vorigen dag nauwkeurig vastgesteld en geen wijziging daarin wordt toegestaan; de reizen van den opperbevelheb ber hangen ten nauwste samen met het sche ma der operatiën. Om een denkbeeld te geven van zijn reizen kan men volstaan met de mededeeling, dat Joffre in 24 oorlogsmaanden meer dan 150,000 K.M. in zijn auto heeft afgelegd. De reizen vermoeien hem niet. Vaak werkt Joffre onderweg in zijn auto; maar dikwijls gebeurt het hem, dat hij 's nachts reist om tijd te win nen, want graag neemt hij zijn rust in zijn limousine of in zijn wagen. Hij noenmaalt waar en wanneer het kan en neemt nooit meer dan een kwartier voor zijn maaltijden. Gestreng ziet hij toe op de uitvoering van zijn orders en eischt van zijn generaals korte, preciese rapporten, waaruit alle phraseologie onverbiddelijk wordt verbannen. Nuttelooze phrases kunnen hem buiten zich zelve doen geraken. Dat is goed voor vredestijd! zegt hij. Als hij in het hoofdkwartier is terugge keerd, ontvangt Joffre de vertegenwoordigers der geallieerde legers en leest nieuwe rappor ten. De arbeidsdag is geëindigd. Het middagmaal is vrij laai Men spreekt daarbij niet over den oorlog. Joffre is heel vroolijk en hartelijk. Hij heeft een goeden eet lust, drinkt weinig en rookt nooit. Zijn meest geliefkoosde afleiding is het doorbla deren van sportbladen en niets doet hem dan meer pleizier dan een geestige caricatuur te ontdekken, waarvan hij zelf het voorwerp is. WAT DE DUITSCHERS AAN DE SOMME TE DOORSTAAN HEBBEN. Omtrent het jongste, groote offensief aan het Somme-front schreef een oorlogscorres pondent der Magdeburgische Ztg. in het groote hoofdkwartier: „Na een artilleristi- sche voorbereiding, waarbij naar zijn eigen verzekering het roffelvuur in Champagne en in den slag bij Lorette kinderspel was, is de vijand eergisteren over de heele linie, tus schen de Somme en de Ancrebeek, tot den aanval overgegaan met iqzet van ontzaglijke massa's infanterie. Hoewel men achting moet hebben voor de omzichtigheid zijner voorbe reiding en den aanvalsmoed van zijn voet volk, staat toch hooger dan woorden of hel denliederen haar kunnen prijzen de weer standskracht onzer loopgraaf-verdedigers. Meer dan 70 uren lang hebben vele honder den Engelsche en Fransche batterijen de mu nitie-voorraden, die Amerika en Japan sedert maanden tegen ons hebben aangemaakt, met de eentonige regelmaat van een èteenklop- pershamerTp iederen meter der Duitsche stel lingen doen neerkletteren. Meer dan 70 uren achtereen heeft geen der verdedigers het hoofd buiten den ingang der half vernietigde schuilholen kunnen vertoonen. In dien tijd, toen er geen verbinding naar achteren en met de naburige vakken mogelijk was, geen warm eten kon worden aangevoerd, de veldfles- schen geen droppel meer opleverden om de kelen te laven, cfie uitgedroogd waren door 't stof der inslaande projectielen, hebben de posten ongedekt in de verdelgde loopgraven de wacht gehouden." HOE DE „TANKS" ER UIT ZIEN. De bijzondere oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblatt" aan het Westelijk-front, Querl, geeft een Georg Querl, geeft een beschrijving van de nieuwe Engelsche tanks. Hij beschrijft dit oorlogsmonster als volgt: Een pantser-auto mobiel met twee'torentjes, waarop twee ka nonnen, zoogenaamde zesponders staan en bovendien nog een machinegewer. De beman ning bestaat uit een officier, een chaffeur met zijn mecanicien, vier mannen, die de kanon nen moeten bedienen en één man, die het ma chinegeweer hanteert. Een periscoop en ver scheidene kijkglazen maken het de beman ning mogelijk, uit het binnenste van de auto mobiel den omtrek te overzien. De „big Wil ly", zooals de Engelschen dit nieuwe gevaar te noemen, loopt op een zoogenaamde rail zonder einde en kan daardoor zichzelf een soort brug, bestaande uit twee rails, vooruit schuiven, waardoor het mogelijk wordt? dat hij over loopgraven en kraters heen schuift. KORTE BERICHTEN. De Zwitsersche Bondsraad deelt offici eel mede, dat het economisch verdrag met Duitschland is geteekend. De bepalingen zijn gunstig voor Zwitserland, dat voortaan van Duitschland zal krijgen wat het voor zijn nij verheid nood;g heeft. Een ''ussisch blad meldt, dat de heer Stürmer, de Russische minister-president, zijn verzoek om ontslag heeft ingediend en dat als zijn opvolger de heer Kokoftzof is aangewezen. De heer Giers, de gezant te Ro me, wordt minister van buitenlandsche zaken. In Weenen is een fabriek, die uit de in Oostenrijk in beslag genomen wol, katoen, linnen en rubber, een hoeveelheid van 8 mil lioen K.G. heeft gefabriceerd 1.250.000 uni formen, 2 millioen velddekens, 1 millioen beenwindsels, sigarettenpapier en asfalt-pa pier voor daken. Minister Helfferich had den 7en Juli j.l. Rijksdag de instelling eener commissie van toezicht op de leveringen voor leger en vloot beloofd. Tot dusver is er van die belofte niets gekomen. De socialistische afgevaardigde Simon heeft nu den rijkskanselier gevraagd of deze onverwijld de commissie wil samen stellen en bijeenroepen. De Engelsche commissie van onderzoek naar de prijzen der levensmiddelen heeft een verslag uitgebracht, zij beveelt aan bevorde ring van den bouw van vrachtschepen om vleesch, melk en spek in te voeren, verder groote beperking van invoer van minder noo- dige artikelen en het zich onthouden van vleesch op één dag per week door hen die het niet strikt noodig hebben. De Oostenrijksche gezant te Boekarest en zijn personeel hebben, naar ze, nu ze goed en wel over Rusland en Zweden in Duitsch land zijn aangekomen, mededeelen, zeer veel hulp gehad van den Nederlandsche gezant in Roemenië, die hen tot de grens uitgeleide deed en hen beschermde tegen overlast, hun door Roemeensche autoriteiten aangedaan. Het Duitsche en het Oostenrijksche Ie- gerberichtm elden, dat dp Roemenen bij Her- mannstadt zijn verslagen en dat de heuvels ten' zuiden en zuid-oosten der stad zich in handen der Centralen bevinden. Sommige Engelsche bladen komen met het bericht aanzetten, dat de ,firemeri' in de buurt van Ierland in een Engelsche onderzee- èrsval is geloopen en naar een Engelsche werf is opgebracht. Amerikaansche bladen melden dat de algemeene staking in Nieuw-York veroor zaakt wordt door Duitschers. In het Spaansche parlement is voorge steld, om voor de Spaansche schepen, door onderzeeërs in den grond geboord, Duitsche in Spaansche havens liggend, in beslag te ne men. Minister Romanones heeft gezegd, dat het voorstel onderzocht zou worden. Aan den waamemenden Pruisische mi nister van oorlog, luitenant-generaal von Wandel, is om gezondheidsredenen ontslag verleend. De directeur-generaal der militaire spoorwegafdeeling (e Brussel heeft reductie toegestaan op de tot zijn ressort behoorende spoorweglijnen voor het afleggen van bezoe ken aan-de graven van gesneuvelden aan het westelijk front door familieleden. Het Opper-Beiersche hof van gezwore nen te München heeft een vrouw vrijgespro ken, die haar volslagen idiote dochter met een jachtgeweer heeft doodgeschoten om haar uit haar lijden te verlossen. UITVOER VAN PAARDEN EN KOEIEN. Naar de 'Maasbode verneemt zal eerstdaags de uitvoer van 2400 anderhalfjarige ruinen naar Duitschland worden toegestaan. Ook voor varekoeien zal de grens worden ge opend. De aankoop der paarden zal geschieden door een aan te wijzen landbouwvereeniging, terwijl voor den uitvoer slechts één exporteur aangewezen wordt. SCHAPENVLEESCH. Sinds het begin der maand Augustus van dit jaar is het verbruik van schapenvleesch zeer toegenomen. Zoo werden in Augustus 1916 aan het abattoir te Amsterdam geslacht 2077 schapen, tegen 600 stuks in de overeen komstige maand van 1915, terwijl in de loo- pende maand September reeds meer dan 3000 zijn gesle gevolg van de betrekkelijk lage prijzen dezer schapen zijn gesiacht. Voor een deel is dit het dieren, terwijl ook de in verhouding tot andere jaren vrij hooge rundvleeschprijzen tot het meerdere gebruik hebben bijgedragen. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat het grootste deel van het schapenvet niet in consumptie wordt gebracht, doch opgekocht wordt voor technische doeleinden. Men be steedt grif 50 cent per X K. G. voor versch schapenvet. Hierdoor kan het vleesch goed- kooper worden verkocht. De prijzen van scha penvleesch, zooals dit in de winkels wordt verkocht, varieeren tusschen 35 ct. en 45 ct. per pond. Ook ten behoeve der militaire mena ge worden hier schapen geslacht. De invloed van het meerdere verbruik van schapenvleesch is op het aantal slachtingen van andere die ren nog niet merkbaar. Met medewerking van de directrices der Werk- en Leerscholen zullen eenige openbare kooklessen worden gegeven, recepten worden samengesteld, en voorts andere maatregelen beraamd, om dit goede en goedkoope voedsel eenigen meerderen ingang te doen vinden. Voor de kosten van deze propaganda is door Burg. en Weth. van Amsterdam een krediet verleend. DE MOEILIJKHEDEN AAN DE HEMBRUG. Het Loonrapport inzake de Hembrugkwes- tie, meldt de Tel. is door Je commissie uit de werklieden organisaties bij de onderzoek-com- missie ingediend en is door die commissie in behandeling genomen. Men hoopt daarmede voor de ndiening der begrooting klaar te ko men. In verband met de vervalskwestie zal eeq afzonderlijk raport worden ingediend, opdat zoo mogelijk dezen winter de bekende vervoer- toestanden niet bestendigd blijven. Maandag a.s. heeft daaromtrent een conferentie plaats met de werklieden-commissie, ten huize van den voorzitter der onderzoekcommissie, den heer prof. mr. Aalberse. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslagingen over de wetsontwerpen inzake de instelling van een Kolonialen Raad werden-voortgezet. De heer Mendels (S. D. A. P., Schoter- land) vervolgde zijn gisteren afgebroken rede en meende, dat het ontwerp verder had kun nen gaan met het aandeel van de bevolking in de verkiezing voor den raad. Het denk beeld, dat de bevolking nog niet rijp, is moet er absoluut uit. Spreker betwistte den heer Bogaardt, dat het ontbreken van den burgerlijken staat een bezwaar zou zijn om den inlanders kiesrecht te verleenen, maar hij kon zelf, bij gebrek aan materiaal, geen voorstel tot een andere sa menstelling van den raad doen. Spreker ver dedigde daarna zijn amendement omtrent den duur van de regeling (automatisch ver vallen daarvan na twee zittingsperioden, ten zij de regeering met een nieuw voorstel komt) Absoluut fout was z.i. de meening van den Raad van Indië, dat ten hoogste 15 personen voor den raad zullen kunnen worden gevon den. De heer Fock (u.l., Haarlem) bestreed den heer Mendels op eenige punten en kon volko men met dit ontwerp meegaan. Spreker gaf den heer Marchant den raad, om zijn denk beeld, dat het aantal leden meer dan 39 zal kunnen bedragen, neer te leggen in een amen dement. E>e gouv.-gen. dienst vrij te zijn inz'n benoeming. De minister scheen niet voldoende In het oog te hebben gevat, dat het zeer aan komt op den persoon van aen voorzitter. Het ambt moet worden bezoldigd Spreker behandelde de mogelijkheid van meeningverschil tusschen Kol. Raad en gouv.- gen. Tenslotte had hij eenige formeele be zwaren. De minister van koloniën besprak eerst het door twee sprekers gewenschte verband met de decentralisatie en daarna de formeele be zwaren. DJ1AMBI. De correspondent van de N. R. Ct. te Soe- rabaja seint: De berichtgever in Djambi van De Loco motief seint: De bevolking van de Boven Toengkal neemt aan den opstand deel. Onze troepen bestaan uit 2 compagnieën van het 10de bataljon, 2 compagnieën van het 16de bataljon, 6 brigades van Pandang (Pa- dang?) en 11 brigades gewapende politie in 't geheel 1600 man De dag, die bestemd was voor het uitbreken van den opstand in de Lampongs, was 12 October. Allengs blijkt, dat de Sarekat Islam de oor- GRATIS BEZICHTIGING op ZON- DAG 10CTOBER a.s., 's namiddags van 1—3 uur. Kinderen beneden de 12 Jaar worden niet toegelaten, van 12- tot 16jarlgen leef tijd slechts onder geleide. In de lokalen mag niet gerookt worden. Het aantal gelijktijdige bezoekers mag niet meer dan SO bedragen. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt hiermede ter algemeene kennis, dat door hem, ingaande 1 October a.s. de navol gende maximum-prijzen voor varkensvleesch zijn vastgesteld: Karbonaden 60 cent per XK. O- Kluiven 15 cent per K. G. Rollade 70 cent per W K. G. Fricandeau 70 cent per X K.G. Vette lappen 45 cent per X K. G. Doorregen lappen 55 cent per X K. G. Magere lappen 65 cent per X K. G. Gehakt 60 cent per X K. G. Versch spek 45 cent per X K. G. Versch doorregen spek 52 X ct. per X K.G. Gerookt vet spek 47 X cent per X K. G. Gerookt en gezouten mager spek 57 X per per X K. G. Rauwe reuzel 50 cent per X K. G. Gesmolten reuzel 55 cent per X K. G. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de ze prijzen onder geen voorwaarde mogen wor den verhoogd, en dat het verboden is daar boven iets te berekenen, hetzij voor verpak king, hetzij voor thuisbezorging of eenige an dere te verrichten werkzaamheid, terwijl aan den verkoop geen enkele bijzondere voorwaar de mag worden verbonden, met name niet die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Alkmaar, den 30 September 1916. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., Loc. Burg zaak van den opstand is. De correspondent van het Handelsblad te Soerabaja seint echter: „De correspondent van De Locomotief in Djambi seint, dat de bevolking van de Boven- Toengkalstreek geen deel neemt aan den op- Stand. Het blad voegt hier nog bij Bij de opsomming van de in Djambi aan wezige troepenmacht behoort nog het deta chement van het garnizoen-bataljon van Pa- lembang en Djambi te worden gevoegd, zoo dat de sterkte der beschikbare troepen ca. 1800 man bedraagt. Dat leden der Sarikat Islam de hand zou den hebben in den opstand in Djambi, werd reeds bij het uitbreken der onlusten vermoed. Wij hebben er toen ook reeds op gewezen, dat de houding van overheidswege tegenover de S. I. aangenomen wel er toe moest leiden, dat minder gewenschte elementen zich van de be weging meester maakten ten nadeele van het ALKMAARSCHE COURANT. I111IEIESCH.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1