DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 232 Honderd en aehttiende jaargang. 1916 Ahonaementsanl» per 3 maanden f 1 fr. p. post f 1.25. AdTertentlepn*Ul2ict p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. H. Boek- en Handelsdrnkkeril yJl HERMs. COSTER 4 ZOON, ïoordam C tL T MAANDAG 2 OCTOBER. .3. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. NEDERLAND. Goedkoope cnrsns fo knippen van bovenkleeding Rijkspostduivendienst. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 2 October. In het Engelsche legerbericht van 30 Sep tember werd medegedeeld, dat in het vak van Thiepval troepen aan den strijd deelnamen, die een divisie van een nieuw leger vormden. Is dit misschien een aanwijzing, dat zij gelijk krijgen, die beweerden, dat het sluiten der Engelsche havens onlangs in verband stonc met het overbrengen van een nieuw leger (men sprak zelfs van 300.000 man) naar het Westen? Zeker is, dat de Engelschen weer groote activiteit ontwikkeld hebben. Allereerst bi; Thiepval waar allerlei loopgraven zijn geno men, welke met hun namen worden vermeld (Hessische loopgraaf, Schwaben-redoute stof-redoute enz.). Maar ook in de richting van Bapaume worden vorderingen gemaakt. Zoo bericht generaal Haig, dat ten zuiden van de Ancre-beek 'tgesteldedoelwerc veroverd over een front van ongeveer 3000 el en wel van een punt ten oosten van Eaucourt l'Abbaye (dat zich in Engelsche handen be vindt) tot den straatweg van Albert naar Ba paume, dus in de buurt van le Sars. Van belang is verder, dat de Engelschen zestien nachtelijke plaatselijke aanvallen mel den tusschen IJperen en Nieuw Kapelle Neemt men in aanmerking, dat men in het zuid-westen van oqS land (Vlissingen bijv.) vdortdurend zwaar schieten hoort, dan heeft men eenige aanleiding om te veronderstellen, dat de Engelschen op dit frontdeel een nieuwe actie aan het voorbereiden zijn. Wij hebben reeds dikwijls betoogd, dat wanneer het En- gelsch-Fransche offensief resultaten op groo te schaal zal opleveren, niet kan worden vol staan met aan te vallen in het beperkte Som- me-gebied, maar dat dan op verschillende deelen van het front krachtige stooten moe ten worden gericht, waardoor de Duitsche muur aan het wankelen kan worden ge bracht, hetgeen heel iets anders is, dan het langzame afbrokkelen, dat tot dusverre plaats heeft. De Franschen melden, dat zij eenige vorde ringen hebben gemaakt, n.l. loopgraven heb ben veroverd bij Rancourt en Morval. Voorts wordt medegedeeld, dat Duitsche aanvallen in Champagne door het spervuur werden te gengegaan. Op het Oostelijk front heeft ook weer be langrijke actie plaats. Het is' alsof de Russen pogen vóór het aanbreken van het wintersei zoen nog een belangrijk succes te behalen. Reeds heeft de sneeuwval in de Karpathen de operaties doen verflauwen. Maar nu hebben de Russen een nieuwen aanval ten oosten van Lemberg ingezet, terwijl de mededeeling in het Duitsche legerbericht, dat ten westen van Loetsk het Russisch vuur toeneemt ook daar nieuwe actie doet veronderstellen. De Rus sen melden, dat ze vorderingen maken, doch dat ze hardnekkigen tegenstand hebben te overwinnen. De aanval geschiedt aan den spoorweg BrodyKrasnoe en verder zuide lijk. De Duitschera berichten, ,dat de Russen op den zuidelijken aanvalsvleugel in de voorste verdedigingslinie vasten voet hebben gekregen en ook, dat de Russen aan de Zlota Lipa (bij Brzezany, zegt het Russische leger bericht) vooruitgedrongen zijn. In het gebied van Zevenburgen heeft de vroe gere chef van den Duitschen generalen staf, generaal Falkenhayn een goeden slag gesla gen in het centrum van het Roemeensche front. Men herinnert zich, dat de Roemenen den oorlog begonnen met een geslaagden op- marscli in het Zevenburgsche gebied. Den lsten September waren de Oostenrijkers ge dwongen Hermannstadt te ontruimen, ter wijl de Serviërs bij Hatszeg en Oreowa, bij Forgaras, Kroonstadt, oostelijk en westelijk dus van eerstgenoemde stad, vorderingen maakten. Toen kwamen de Duitschera hun zwakke bondgenooten te hulp. Bij Hatszeg werden de Roemenen den 18den September teruggedrongen, den 23sten moesten ze de Vulkan- en Szurdukpassen prijsgeven, welke ze echter den 26sten weer konden veroveren, dank zij een „vèr-omsingelende beweging van sterke Roemeensche troepen." Reeds hieruit blijkt, dat aan dit front de loopgraven-oorlog nog niet is ingetreden. Hier zijn manoeuvres op uitgebreide schaal mogelijk. En generaal von Falkenhayn heeft daarvan profijt getrok ken. Hij heeft het Roemeensche front bij Hermannstadt niet alleen frontaal aangeval len, maar tegelijkertijd Beierache troepen on der generaal Krafft von Delmensingen tegen de flank der Roemenen ingezet, die er in ge slaagd zijn achter den rug der Roemeensche stellingen te komen en den Rooden Torenpas, den eenigen terugtochtsweg voor het Roe meensche geschut» te bezetten. De Roemenen werden dus tegelijkertijd van- voren en van achteren aangegrepen. Zij hebben nog ge poogd de groep van Hermannstadt te ontzet ten, doch hei afleidende offensief van het tweede Roemeensche leger kwam te laat Na het bovenstaande behoeft het niet te verba zen, dat er veel materiaal werd buitgemaakt; 13 kanonnen, 10 locomotieven, 300 wagons met munitie, 200 wagens met munitie, 200 volgeladen vruchtenwagens, 70 auto's en een ambulancetrein het rollend materieel kon niet weggebracht worden, nu de Roemenen den Rooden Torenpas misten. Het aantal ge vangenen was gering: slechts 3000. Mis schien geeft hiervan het volgende zinnetje uit het Duitsche legerbericht een sinistra verkla ring: „Onze troepen hebben met de grootste verbittering gestreden, nadat bekend was ge worden, dat de met de entente voor de door Duitschland bedreigde beschaving vechtende hebzuchtige Roemenen weerlooze gewonden hadden vermoord." Misschien nam echter de Duitsche legerberichtschrijver den mond ook wat al te vol, toen hij verklaarde, dat het eerste Rogneensche leger vernietigend was verslagen. In elk geval duren de Roemeensche aanval len bij Fogares voort, terwijl in het Goerge- nya-dal de Oostenrijkers zelfs terugmoesten. Toch mag worden gezegd, dat de midden- mogendheden den Roemeenschen veldtocht energiek voeren en wellicht zullen zij daar weldra nog verdere verrassende successen we ten te bereiken. De troepen van generaal Sarrail en in het bijzonder de Serviërs, hebben ook een succes behaald. Aan de Servisch-Grieksche grens hebben ze aan den weg naar Monastir den top van het Kaimaktsjalangebergte bezet, waarom geruimen tijd hardnekkig is gestre den. De Grieken komen nog steeds niet in be weging. Het wordt hoe langer hoe moeielijker aan de Grieksche zaken een touw vast te knoopen. Nu weer heet het in de entente-pers, dat het heelemaal niet waar is, dat koning Kon- stantijn de onzijdigheid zou willen prijsge ven. En een eigenaardig Reutertelegram uit Athene meldt, dat het ministerie nog altijd niets weet vande voornemens der entente en daarom vermoedelijk heden zou af treden. Inmiddels worden strenge maatrege len genomen om te verhinderen, dat officieren zich bij de revolutionnairen aansluiten. En gemeld wordt tenslotte door Reuter, dat de entente schijnt te hebben afgezien van verde ren druk om Griekenland zijn politiek voor te schrijven en dat land er zelf een beslissing over zal laten nemen. Hieruit valt af te lei den, dat het in Griekenland zelf nog niet zoo gunstig staat, als de entente-telegrammen lebben wil doen gelooven. Of zouden Italië en Rusland in dezen een overweldigenden in vloed op de entente hebben gehad en laat men het daarom aan Griekenland over te be slissen zooals het wil, om het land geen be- often inzake landuitbreiding behoeven te doen? Van tien Zeppelins die op de Engelsche Oostkust een aanval deden is er alweer een naar beneden geschoten, een van het nieuw ste type. Veelbeteekenend meldt de Köln. Volkstzg., dat de Duitsche Oceaanreederij te Bremen tot hedenmiddag nog geen nadere berichten over de aankomst van de „Bremen" ontvangen leeft. Er is volgens een Reutertelegram een boei van den handelsonderzeeër gevonden zou men zich in Duitschland verheugd heb ben over een gezonken onderzeeër? KAPITEIN SOHWARZKOPFF VAN DE „BREMEN". De Lokal Anzeiger vertelt den levensloop van kapitein Schwarskopff, den commandant van de Bremen. Evenals kapitein König, is hij in dienst van den Norddeutschen Lloyd ge weest. Hij is in 1875 te Lübeck geboren. Na iet gymnasium bezocht te hebben ging hij op zestienjarigen leeftijd tegen den zin van zijn oudera naar zee. In 1897 deed hij het stuur mansexamen en in 1899 werd hij vierde offi cier op de Kaiser Wilhelm der Grosse, dat toenmaals het snelste schip der wereld was. Bij den grooten brand in Hoboken in 1900, waarbij zijn schip ernstig gevaar liep, onder scheidde Schwarzkopff zich bij het reddings werk. In 1901 deed hij het kapiteins-examen Toen de oorlog uitbrak was hij eerste offiicer op de Prinz Friedericb Wilhelm. Het schip werd toen hoog in de Pooizee bij een pleizier- vaart door de oorlogsverklaring verrast. On danks de Engelsche blokkade kwam het nog gelukkig naar huis. DE LEVENSMIDPELENKWESTIE. Weenen krijgt een Batocki, schrijft de cor respondent van de N. R. Crt. van daar. Tot president van het centrale kantoor voor le vensmiddelen is benoemd de heer Keiler, die zich nu reeds in dit opzicht verdienstelijk heeft gemaakt. Alle stadhouders der kroon landen waren naar Weenen ontboden, om over een nieuwe levensmiddelen-organisatie te beraadslagen. In de laatste dagen heersch- te in deze stad groot gebrek aan brood, eieren vet, boter, melk en aardappelen. Evenals in Duitschland, wilde elk kroonland den voor raad voor zich zeiven behouden. En dit ging niet langer. Terwijl in Duitschland de levensmiddelen 96 pet. duurder zijn gewor den, gaan wij in Weenen onder een prijsver- hooging van tusschen 220 en 250 pet. gpbukt Langzamerhand gaan wij de Duitsche maat regelen invoeren, maar te laat Ook is de toe stand, door het feit, dat Hongarije door het tolverbond medezeggingschap heeft, moeilijk. En het publiek werkt uit gebrek aan gemeen schapszin ook niet mee. Iedereen wil profi- teeren. Ook aan de zoogenaamde polonaises, het urenlange wachten voor de broodwinkels, zal een einde gemaakt worden. Vleeschkaar- ten zijn in zicht. De maximum-prijs voor de verschillende soorten van melk varieert tus schen 39 en 56 Heller per liter. KORTE BERICHTEN. Bij het leger van generaal Sarrail in Macedonië vechten ook 8000 Montenegrijnen mee. De Engelsche regeering neemt in Lon den allerlei groote gebouwen in beslag om er bureaux te vestigen. Nu weer het Grand Ho tel aan het Trafalgarplein. Bizonder onaan genaam is dit voor gasten, waarvan sommigen er al 25 jaar wonen. Het KUchenerfonds heeft 3.600.000 gul den bijeen. Het plan is een tehuis voor inva- liede officieren te stichten, alsmede een kapi taal te vormen om invaliede officieren en sol daten in him eigen huis te steunen. Ook wil men voor zonen van gesneuvelde of invaliede officieren reisbeurzen stichten. Kroonprins Andreas van Griekenland, die zich te Londen bevond, kreeg van Koning Konstantijn bevel, in Parijs nadere orders af te wachten. Een afdeeling Oostenrijksch-Hongaar- sche Donau motorbooten is de Roemeensche Donauhaven Corabia binnengedrongen, heeft daar belangrijke militaire schade aange richt en 9 vastgehouden Oostenrijksche sleep- booten terug genomen. Een Fransch vliegtuig van het Saloniki- leger heeft Sofia gebombardeerd en is doorge vlogen naar Boekarest. In de kathedraal van Kaneu op Kreta celebreerde de bisschop van dat eiland een mis, waarbij het nieuwe bestuur werd inge wijd. Aan het einde bad de bisschop voor den coning. Alleen Venizelos en Kondoeriotis ant woordden amende gemeente zweeg. Naar aanleiding van de Somme-over- winning hebben Tsaar Nicolaas en Koning George gelukwensch-telegrammen gewisseld, evenals de generaals Joffre en Haig. De bekende Duitsche luitenant-vlieger Mulzer, die in Juli 1.1. de orde Pour le Meri te had ontvangen voor voortreffelijke krijgs verrichtingen aan het Westelijk front is dood gevallen. Aan de Amerikaansche kust is, volgens een Reuterbericht, een reddingsgordel van de ,firemeri', met olie bevlekt aangespoeld. De foot zelf schijnt nog altijd niet te zijn aange komen. Er gaan weer stemmen op om de Darda- netlen te forceeren, vooral omdat Zweden de geul door zijn territoriale wateren voor de En tente heeft gesloten. Generaal Sarrail zou een eger van 500.000 man ervoor noodig heb ben. De Deensche regeering heeft den uit voer van alle grassoorten verboden. Het aantal inwoners van Rusland be droeg op 1 Januari 1915, met inbegrip van "inland ruim 182 millioen, dat is 53 millioen meer dan in 1897. Alle Duitsche krijgsgevangenen, door de Fransche regeering in Afrika geïnter neerd, zijn weer naar Frankrijk overgebracht. 13e Duitsche regeering heeft dan ook de weer- wraakmaatregelen opgeheven. Veldmaarschalk von Hindenburg wordt vandaag 69 jaar. Maarschalk von Moltke, zijn grooten voorganger was 70, toen hij de eiding van den veldtocht tegen Frankrijk op zich nam. De geallieerden veroverden in Macedo nië den top van den Kaimaktsjalan. UITVOER VAN EIEREN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat van 1 tot en met 7 October voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren waarvoor consent tot. uitvoer wordt gegeven, een hoeveelheid van 50 volversche kipeieren beschikbaar moet worden gesteld. Andere soorten behoeven niet voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te worden gesteld. GROENTEN-EXPORT. De Loosduinsche Vereeniging van Groen ten-Exporteurs heeft besloten om in samen werking met alle zustervereenigingen in ons land een pro tests ch rij ven te zenden aan de Einkauf-Centrale te Berlijn, naar aanleiding van hst besluit dat de in ons land gekochte groenten aan slechts enkele firma's in hun land mogen geleverd worden. De vrije con currentie wordt daardoor belet tot nadeel van exporteurs en warmoezeniera. De Exporteurs-Vereeniging wil aan Duitschland niet andera leveren dan onder de bestaande voorwaarden en aan hun eigen af nemers. Die afnemers hebben tot dezen maat regel de kooplieden zeiven aangespoord. UITVOERVERBOD VAN IJZER UIT DUITSCHLAND. Volgens een mededeeling van de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Dussel- dorp houdt het door de Duitsche regeering met ingang van 28 September afgekondigde uit- en doorvoerverbod van ijzer, ijzersamen stellingen en daaruit vervaardigde artikelen verband met een te treffen regeling van de uitvoerprijzen en van de uit te voeren hoeveel heden. DE LEVENSMIDDELEN-VOORZIE NING. Naar gemeld wordt, hebben de burge meesters van Deventer, Goreel, Diepenveen en Voorat besloten, zich tot de regeering te wenden met verzoek om het Vi<> kosten der le vensmiddelenvoorziening niet voor rekening der gemeenten te laten komen doch van het Rijk. POSTPAKKETTEN NAAR DUITSCH LAND. Men schrijft uit Oldenzaal aan het „Hbld.": Naar aanleiding van de vele, vaak geheel tegenstrijdige mededeelingen omtrent het ver zenden van postpakketten aan familieleden, verwanten of vrienden (Nederlanders zijnde) in Duitschland, meenen we in 't belang van velen ook het volgende te moeten mededeelen. Een ingezetene dezer gemeente verzendt sinds circa 1% jaar om de vijf of zes weken geregeld een postpakket met levensmiddelen als geschenk aan zijn zoon in Duitschland, wonende in een stad in 't Rijnland. Geregeld kwamen deze zendingen aan het juiste adres aan. Alleen een zending boter van circa 5% K.G. werd in Juli j.l. door de Z. E. G. in be slag genomen. .De afzender heeft daarover te Berlijn zijn beklag gemaakt en vervolgens in het begin dezer maand schadevergoeding ge vraagd. Deze schadevergoeding is in uit zicht gesteld. „In het bezit van uwen brief van den 7 de zer, deelen wij U mede, dat wij als regel post pakketten tof een gewicht van 5 kilo, welke evensmiddelen bevatten, doorlaten. Het is echter in ieder geval noodig, dat zij bij ons aangegeven worden en wij de zekerheid heb ben, dat het werkelijk een geschenk betreft, waarvoor thans noch later direct of indirect een vergoeding plaats heeft. Uw zoon moet dergelijke pakketten, welke door hem verwacht worden, bij ons aangeven onder nauwkeurige opgave .van den inhoud, opdat de bevoegde afdeelingen over het door laten kunnen beslissen. Het is beslist noodza kelijk, dat elke zending ook weer aangegeven wordt, daar wij niet weten of er in den tus- schentijd andere verordeningen uitgenoodigd zijn". w. g. Zentral-Eeinkaufsgesellschaft, Abteibing Hb. Voor elke zending vroeg bovenbedoelde af zender een verlofbewijs aan bij het Bureau v. Uitvoer, Amaliastraat 2, 's-Gravenhage, welk >iljet hem steeds werd verstrekt. Dit voegde lij dan als bewijs bij het te verzenden post pakket. En zoo bereikte het geschenk aan zijn zoon op één enkele uitzondering na steeds de plaats zijner bestemming. DISTRIBUTIEWET. In een te Leeuwarden gehouden vergade ring van de vereeniging van burgemeesters en gemeente-secretarissen in Friesland, is be sloten een commissie af te vaardigen naar den minister van landbouw, om dezen te ver zoeken het 1/10 gedeelte der kosten, welke ingevolge de distributiewet ten laste der ge meenten komen, over de: gemeenten naar het zielental om te slaan, omdat geen kans wordt jezien een regeling te treffen, waarbij die tosten ten laste der gemeenten worden ge bracht, waar de artikelen worden geconsu meerd. AARDAPPELEN. De minister van landbouw, nijverheid en ïandel heeft bepaald dat verboden is het ver voer van de volgende op kleigrond geteelde soorten aardappelen, anders dan naar de op slagplaats van den verbouwer, te weten: Bra- vo's, Blauwe, Bonte Blauwen, Roode Star, Frisia's, de Weten en Industries. Het vervoer van poters der genoemde soor ten of door het verderf aangetaste aardappe len zal worden toegestaan op vervoerbiljet, aan te vragen bij de Rijkscommissie van Toe zicht op de Aardappelvereeniging. Aan houders van bovengenoemde soorten aardappelen zal bij aankoop een loonende prijs worden betaald, vermeerderd met het AANGIFTEJvoorlalle onder staande cursussen op Dins dag 3 enlVrijdag 5 October 2-4 uur, en!|Woensdag 4 Oc tober 10-12 uur In het Burgerweeshuis. Goedkoope naai- en verstellessen. 4 Avonden p. week, 57 uur voor meisjes van minstens 12 jaar, van 71/3—91/2 uur voor oudere leerlingen. Schoolgeld f 0,20 per week. voor meisjes van minstens 16 jaar, 12 lessen f 1,50, 2 avonden per week. Goedkoope Oostnnmonrsns in het naaien van een onderrok en een ka toenen japon, pl.m. 30 lessen, f 3,— per cursus in 2 termijnen te voldoen, vervolg cursus voor het maken van een blouse f 1,20. Leerlingen van vorige cursussen ont vangen voortgezet onderwijs in cost.naaien. Dames Costnnmenrsns, 40 Lessen f 25,2 schooltijden per week, aanvang November. Goedkoope Kookcnrsns, Bij voldoende deelname, cursus van 20 lessen, 1 avond per week, f 4,per cursus in 2 termijnen te voldoen. Dames Kookcnrsns, 20 Lessen f 25,2 schooltijden per week, de „fijne keuken" inbegrepen 40 lessen f 40,—. Yerbandénrsns, pl.m. 30 lessen van 1 uur p. week, f 10.— p. cursus. Verder worden cursussen gegeven in TEEKENEN en NUTTIGE en FRAAIE HANDWERKEN. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directrice J. F. BEUMER. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de voor de INFANTE RIE bestemde dienstplichtigen bij de MILI TIE TE LAND van de JANUARI-PLOEG, der LICHTING 1917, die in aanmerking wenschen te komen voor de opleiding tot VERZORGER BIJ DEN RIJKSPOSTDKJI- VENDIENST, dat zij het verlangen daartoe moeten te kennen geven aan den Directeur van den Rijkspostduivendienst en zich daarbij schriftelijk moeten bereid verklaren tot het aangaan van een vrijwillige verbintenis als verzorger bij den Rijkspostduivendienst, krachtens an. 7, eerste lid, der Militiewet. Deze kennisgeving moet geschieden vóór 1 NOVEMBER a.s. Inlichtingen zijn ter Gemeente-Secretarie te jekomen. Alkmaar, 2 October 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. gebruikelijke bestop- en bewaarloon. Ook zal desgewenscht aan deze houders een voor schot tot een bedrag van 1.50 per H. L. worden gegeven op aanvrage gericht tot de Aardappelvereeniging, over welk bedrag 5 pet. rente zal worden berekend. Het vermalen of verwerken van geelvleezi- ge aardappelen is op grond van de beschik king van 13 September verboden. Slechts die lartijen, welke door de vanwege de Aardap- relvereeniging aangewezen controleurs onge schikt voor consumtie worden verklaard, mo gen worden vermalen. Aan gemeentebesturen welke gevolg gaven aan het in die circulaire bepaalde, zullen pri ma gladde gezonde consumtie-aardappelen worden geleverd, te weten: Eigenheimers of andere daarmede gelijkgestelde soorten van zand- of veengrond, tegen een prijs van 515 per 10.000 K.G., franco geleverd laat ste spoorwegstation of scheepwater. De aanvragen tot levering worden inge diend bij het Rijks-Centraal Administratie- cantoor voor de distributie van levensmidde len, voor de eerste maal vóór of op 6 October en vervolgens naar behoefte. Met de levering wordt 9 October begonnen. De aardappelen worden door den afzender aan de gemeente berekend tegen den prijs van 357.50 per K.G. De betaling dezer bedra- jgen zal geschieden binnen 3 maal 24 uur na aankomst der aardappelen aan het bij de >erekening vermelde adres. Bij evtenueele geschillen over gewicht of cwaliteit legt het gemeentebestuur zich met afstand van recht op hooger beroep of welke andere voorziening ook, neer bij de uitspraak derd oor den minister aan te wijzen deskun digen. Het is den leveranciers dezer aardappelen verboden aan den producent-verkooper een la gere inkoopsprijs dan 3 per H.L. van 70 K. G. te betalen. ALRMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1