b FEUILLETON. Het al te goede hart. TttleframmetJi van Kaden. Vé VARKENSVLFESCH. Pc minister van landbouw heeft bepaald, dat het gewichtsperrentagr voor het ujdvak van 1 tot en met 28 October 1916 zal bedra gen voor varkensvleesch zoowel als voor worst 100, BOTER. Van 1 tot 8 October zullen voor 35 der botercertificaten van uitvoer worden verleend en moet 65 voor het binnenlandsch verbruik worden beschikbaar gesteld. De bewijzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van toezicht op de Botervereeniging, zullen op grond van die certificaten zulle gelden tot Dinsdag 17 Oct. aa. des middags 12 uur. INDEELINO LANDSTORMPLICHTIGEN. Nu voor de landstormplichtigen de mo gelijkheid bestaat om, behalve bij de infante rie, de vestingartillerie en de genietroepen, ook bij andere wapens, korpsen en dienstvak ken, alsmede bij de zeemacht te worden inge deeld, heeft de minister van oorlog den voor zitters van de keuringsraden verzocht in den vervolge iederen landstormplichtige, die voor den keuringsraad verschijnt en geschikt wordt bevonden, af te vragen aan welk wa pen of korps hij wenscht te worden toegewe zen dan wel of hij bij de zeemacht wenscht te worden ingedeeld, daarbij hem onder het oog brengende, dat er geen zekerheid kan worden gegeven, dat van de betrokken jaar klasse indeeling van landstormplichtigen bij de zeemacht of bij het door hem verlangde wapen of korps zal plaats hebben en dat het ook, afgescheiden hiervan, niet zeker is, dat aan zijn wensch zal worden voldaan. Voorts zijn de voorzitters van de keurings raden uitgenoodigd, om de landstormplichti gen, die hun wensch te kennen geven om bij den motordienst (b.v. als chauffeur of als mo torrijder) of bij den dienst der administratie- troepen te worden ingedeeld, er op te wijzen, dat zij eerst voor plaatsing bij die diensten in aanmerking kunnen worden gebracht, nadat zij bij een der infanteriedepots zijn ingedeeld en in dienst gesteld. Aan hen, die hun wensch te kennen geven om bij de artillerie-inrichtingen, bij den muni tie-aanmaak, bij de werklieden-compagnieën, bij de luchtvaartafdeeling of bij bijzondere in richtingen te worden ingedeeld, ware mede te deelen, dat zij eerst na afloop van hun eerste-oefening het desbetreffend verzoek heb ben te doen aan hun onmiddellijken comman dant. VERHOOGINO POSTTARIEVEN. Met ingang van 16 October a.s. zullen ge drukte of gehectografeerde stukken als markt berichten, weekberichten, prijscouranten die geregeld eens per maand verschijnen, niet meer met een halven cent gefrankeerd mogen zijn, doch nu moeten vallen onder art. 5 van de bestaande postwet en dus met 1 cent per 50 gram gefrankeerd zijn. Tot nog toe gold de opvatting dat een ge drukt stuk op den voet en tegen het tarief van nieuwsblad kon worden verzonden, mits dat stuk als courant verscheen, d.w.z. en men vindt dit toegelicht op blz. 19 van den post en telegraafgids d.w.z. als het gedrukte verschijning en van een in de gewone reeks dat elke courant draagt, van den datum van verschijning en van een ia de gewoen reeks doorloopend nummer. De factor, die het overwegende gewicht in de schaal legde was: het op geregelde tijdstippen verschijnen. De directeur-generaal der posterijen heeft dezen maatregel genomen, omdat zijns in ziens „de langzamerhand meer en meer inge slopen opvatting, dat op geregelde tijdstippen uitgegeven prijscouranten, aanbiedingen, re clames en dergelijke gedrukte stukken tegen het tarief van nieuwsbladen ter verzending per post zijn door te laten, niet langer kan worden bestendigd." SPIONNAGE. Te Rotterdam is aangehouden een gewezen gezagvoerder van de Hamburg-Amerika-lijn, thans redacteur van het Hamburger Frem- denblatt, en diens bediende K. P. E. F., bei den Duitscher en woonachtig in de Claes de Vrieselaan alhier. Zij worden verdacht van spionnage en het in gevaar brengen van de onzijdigheid van ons land. Verder zijn aangehouden een in scheep vaartkringen békend viertal, dat berichten aanbracht omtrent door neutrale, ook Neder- landsche schepen ingenomen en voor Enge land bestemde lading, alsmede berichten om trent beweging en handelingen van oorlogs schepen van Duitschlands vijanden aan het adres van de beide Duitschers. Nadat de aan- Romn naar het Duitsch van Marie Diers. 28) „Lieve jongen," zei de dikke dokter en er schuilde een laaghartige boosheid in de hoe ken van zijn oogen, „voedt toch je vrouw op zooals je haar wenscht." Nu vlogen den jongen Quistorp de blauwe oogen bijna uit het hoofd en hij snauwde zijn raadgever toe: „Voedt u die maar eens op." „Wel, weet je wat," zei de dokter, die nu medelijden met den angstigen aanstaanden vader had, „laat deze geschiedenis aan haar zelf over. Wij mannen zijn toch met al onze kant en klare theoriën slechts ezels. De vrou wen brengen zoo iets geheel alleen klaar, wanneer zij zulke gezonde wezens zijn als onze Nate. Laat die maar alles zoo kwaad en verkeerd doen als zij wil, bij slot van re kening blijkt het beter te zijn dan al onze uitgetraande wijsheid. Die weten dat bij in stinct, mijn jongen, daar kunnen wij niet bij." ACHTSTE HOOFDSTUK. Na dit gedenkwaardig gesprek onder vier mannenoogen, dat naturlijk nooit een vrouw mocht vernemen, maar dat den jongen vader een beetje uit den allergrootsten angst hielp en hem op een gezonde, eerbiedige basis plaatste voor datgeen wat geen man iets aan gaat waren zes jaren verloopen. Zes lange of korte jaren, zooals men 't nemen wil. In het oude, groote huis te Breitendamm had zich nog tweemaal dezelfde geschiedenis herhaald, die den eersten keer den jongen va- dacht der rivierpolitie op dit adres gevestigd was. werd avona op avond de omgeving daar afgezet en zijn de handelingen der verdachten nagegaan. Ten huize van den gewezen gezagvoerder zijn bij huiszoeking verschillende bescheiden gevonden, waaruit zijn schuld en die van zijn bediende blijken. De aangehoudenen wor den ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring alhier overge bracht BINNENLAND. ONLUSTEN IN DJAMBI. Een officieel bericht zegt: Volgens den ter hoofdplaats Djambi aange komen controleur van Moeara Tebo was de toestand bovenstrooms van die afdeelings- hoofdplaats bevredigend. Het meerendeel der hoofden meldde zich bij het bestuur. Sommi ge doessons in de nabijheid van Moeara Tebo waren nog verlatenbenedenstrooms was de bevolking nog onwillig. Drie brigades infanterie deden den 26sten September bij Semaboe een aanval op de op standelingende aan laatsbedoelde toege brachte verliezen zijn onbekend. Volgens berichten zou de bevolking van ver scheidene doesoens benedenstrooms van Moe ara Tebo naar de Tabir-streek zijn gevlucht; in verschillende andere hielden de bewoners zich met veldarbeid onledig en werd opge merkt, dat rijstzaalingen in prauwen werden overgebracht In Korintj heerscht volkomen rust LIBERALE UNIE. Ter bespreking van het wetsvoorstel tót wij ziging van art. 192 der grondwet heeft de Li berale Unie Zaterdag een buitengewone alge- meene vergadering gehouden. Verschillende kamerleden waren tegenwoordig. De heeren prof. Eerdmans en mr. Th. H. de Meesterhiel- den een vrij uitvoerige inleiding. Een motie van het hoofdbestuur werd na eenige bespre king eenigszins gewijzigd aangenomen, als volgt: „De Liberale Unie, enz.; In aanmerking nemende de groote belangen welke voor het Nederlandsche volk betrok ken zijn bij het tot stand komen van de voor gestelde Grondwetsherziening; in aanmerking nemende, dat de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder lager onderwijs aannemelijk moet worden geacht, mits de eischen van deugdelijkheid aan het bijz. onderwijs te stellen met inachtneming van de vrijheid van richting van dit onderwijs, van gelijke kracht en van dezelfde waarde zijn als die voor het openbaar onderwijs en dat de belangen van de openbare school, die onver zwakt möet worden gehandhaafd, genoeg zaam kunnen worden beschermd op voor waarde dat de regeling bij de wet, ter uitvoe ring van het voorgestelde in art 192, op doeltreffende wijze geschiedt; spreekt den wensch uit, dat het voorgestelde artikel 192 G. W., waar noodig gewijzigd, worde aangenomen. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE RAADSLEDEN. Zondag werd te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een alge- meene vergadering gehouden van de Vereeni- ging van sociaal-democratische gemeente raadsleden, onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen, wethouder van Amster dam. De vergadering, die hoofdzakelijk belegd was tot bespreking der distributiewet, was druk bezocht. De heer Wibaut, wethouder van Amster dam, hield een uitvoerige beschouwing over de distributiewet. NIEUWE DUITSCHE GEZANT. De Duitsche gezand te den Haag zal wor den vervangen door dr. Rosen, laatstelijk ge zant te Lissabon. De nieuwe gezant heeft in de laatste 15 jaren in de politiek herhaalde lijk een gewichtige rol gespeeld. Hij stamt uit een» oude familie, waaruit tal van bekwame personen zijn voortgesproten. Hij is in den Orient geboren, alwaar zijn vader Duitsch consul was. In 1905 ging hij als buitenge woon-gezant naar Abessynië bij koning Me- elik; daarna was hij gezant in Tanger en in de maanden voor de Algeciras-conferenfie werd hij naar Parijs gezonden om met den gewezen Franschen gouverneur-generaal van Algiers, Reboil, bij zeer moeilijke onderhan delingen deg rondstellingen voor de conferen tie te bepalen. In 1908 werd hij gezant in Teheranin 1910 gezant te Boekarest en twee jaar later te Lissabon. der bij na uit het evenwicht had gebracht. Hij was ook veel onverschilliger daaromtrent ge worden en behoorde tot de slechtste cliënten van zijn schoonvader. Niet, dat hij zich niet meer over Renate ergerde. Hoe zou men als verstandig man zich niet over die Renate moeten ergeren. Maar hij leed niet meer aan die vreeselijke voorgevoelens van een hazen- liep of dood en verderf en rees niet in zweet badend met een angstkreet in bed overeind. Hij zag, dat het ook ging zonder die zorg, die men volgens alle regelen van het verstand aan deze gewichtige gebeurtenissen eigenlijk ver schuldigd was. Een jong, gezond, bijna reeds brutaal ge zond geslacht spartelde onder het dak van het oude, geelbruine slot het leven in en geen van ded rie was pokdalig, had een hazenlip of andere herineringen aan hunm oeder's on verstandige gedragingen, 't Waren zelfs mooie kinderenVooral de oudste, dat zon- derliingerwijze een meisje was geworden. Hed- aa, het zoogenaamde nimfenkind. Blond, fijn van bouw, koel, met een zeer aantrekkelijke gelijkmoedigheid en zich zeker voelend in haar levenskring, alsof een koning met scep ter en kroon haar vader was en alsof haar niets kon overkomen. Rüdiger was ook een blonde Quistorp met schitterend blauwe oo gen, reeds als kind van drie jaren het „even beeld van zijn vader". Hij scheen ook geheel diens karakter geërfd te hebben. Van klein Hedda's koele gemoedsrust was bij hem geen spoor, hij was een wilde knaap vol ruwe goed hartigheid, zachtheid en ondeugendheid. Dat fatale voor de ouders zoo verontrustend men gelmoes, dat den „echten Duitschen jongen" met al zijn beminnelijkheden en ondeugden kenmerkt. Maar de kleine bruine Peter was een echte Gropius, was gesloten stil, maar reeds toen hij pas twee jaar was angstwek- BFQRAFFNIS OENERA AI-MAJOOR VAN TUYL. VAN SEROOSKF.RKEN. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Generaal-majoor van Tuyll van Serooskerken, verleden week een week na zijne echtgenoote overleden, volgde prins Hendrik in een gala-rijtuig den lijkwa gen, vergezeld van zijn adjudant. Op de be graafplaats waren vooorts aanwezig verte genwoordigers van de koningin en de konin gin-moeder, verschillende militaire autoritei ten, waaronder de opperbevelheber en andere generaals, de gezanten van Oostenrijk Hon garije, België en Roemenië, de plaatsvervan gende gouverneur der residentie en vele ge- pensionneerde officieren. De lijkbaar was gedekt met een krans van van de koningin, de koningin-moeder en van den prins, van het militaire tehuis van de ko ningin en van de dames en heeren van het ci viele huis van de koningin. KAMERVERKIEZINGEN. Bij de besturen van de kiesvereeniging Dordrecht en de Vrijzjnnig-democratische vereeniging aldaar is van mr. Schim van der Loeff bericht ingekomen, dat hij zich in de huidige omstandigheden niet langer voor een candidatuur beschikbaar stelt. Nu de heer Schim van der Loeff uitslui tend met het oog op het belang van de vrij zinnige partij dezen stap heeft gedaan, heb ben de besturen voornoemd besloten, geen candidaat te stellen, die lid van een commis sie van bijstand inzake de uitvoering van de distributiewet 1916 is. Het bestuur der plaatselijke anti-revoluti- onnaire kiesvereeniging. „Nederland en Oranje" heeft aan de heeren ds. Hogerzeil te Amsterdam, C. Smeenk te Arnhem en mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage gevraagd, of zij een eventueele candidatuur in de vacature- Schim van der Loeff zouden willen aanvaar den. Gemengd nieuws. MELKKWESTIE TE ZAANDAM. Nadat Donderdagmorgen de melkveehou ders hadden besloten aan den burgemeester te verzoeken den melkprijs met 1 cent te ver- hoogen en zoo dit verzoek mocht worden af gewezen te bewerken, dat er zoo weinig mo gelijk melk zou verkregen worden, om op die wijze het verlies voor de boeren zoo klein mogelijk te doen zijn, werd des avonds een vergadering gehouden van de melkcommissie, waar ook de burgemeesters uit de gemeente van hdt gebied der melkcommissie aanwezig waren. Met op twee na algemeene stemmen oor deelde de commissie, dat verhooging van den melkprijs niet gewenscht was. Naar aanleiding hiervan werd Zaterdag morgen andermaal een bijeenkomst gehouden van de veehouders melkslijters, waarin be sloten werd met 1 October den melkprijs van 11 op 12 cent per liter te brengen. Een verzoek van den burgemeester om eerst het antwoord van den minister al te wachten werd verworpen, zoodat gisteren verscheiden melkslijters hun melk op 12 cent hadden ge bracht. Dit had tengevolge dat Zondagmorgen de melk van 7 slijters te zamen 365 L. in beslag werd genomen. Het gemeentebestuur heek besloten krach tig aan den vastgestelden prijs de hand te houden. STAKING. Aan de Nederlandsche Fabriek van werk tuigen en spoorwegmateriaal te Amsterdam staken 150 jongens. Daar een voor Septem ber toegezegde loonsverhooging tot nog toe niet was gegeven, wachtten de jongens Zater dagmorgen eenige der chefs op om te vragen hoe 't ermee stond. De chefs meenden' ech ter, dat zij niet met de jongens konden onder handelen, waarop deze laatsten weigerden aan het werk te gaan. EEN VERZINSEL. Naar aanleiding van het bericht, dat de burgemeester van Harderwijk een klacht zou hebben ingediend tegen den commandant van het lnterneeringsdepot aldaar, wegens het opnemen in de onder diens censuur staande Harderwijksche Courant" van een gedicht: „Speenhoff bij den Prins," wordt van bevoeg de zijde thans verklaard, dat er geen sprake is van een dergelijke klacht; evenmin wordt op de Harderwijksche pers of elders door het militair gezag eenige censuur uitgeoefend. ZEPPELIN BOVEN ONS LAND? Hedenmorgen 7 uur werd ten zuiden van het eiland Schiermonnikoog het geraas van Zeppelin of vliegmachine gehoord, gaande in kend goedhartig. Hij gaf het liefst zijn mooi ste en nieuwste speelgoed weg en kwam eens met bloote voeten thuis, omdat hij een oude vrouw zijn schoentjes had gegeven, toen zij hem vertelde, dat haar kleinkinderen er geen hadden. Hoe het vierde zou worden, dat Renate nu onder het hart droeg kon men nog niet weten, niemand bekommerde er zich ook om. Het kwam en daarmee was het goed. Die soort van bezorgdheid had de heer des hui zes verloren, juist nu nu die misschien niet ongegrond zou geweest zijn. Hünefeld had elk der kleine Quistorps in de wereld geholpen. Hij beweerde, dat hij voor tien jaren niet had gedroomd, welk bouquet bloemen nog op zijn ouden dag op zijn werktafel zou gezet worden. Op ieder der kleine dreumesen had hij een bijzondere betrekking, menigmaal kende hij eigenaar digheden van hen beter dan vader en moeder en was daar trotsch op. Hij werd natuurlijk grootpapa genoemd, dat zou hij ook geëischt hebben! Maar hij behoefde zich daarover niet druk te maken, want die naam viel hem van zelf ten deel, de kindermeisjes voerden dien reeds in. En toen begon Nate hem ook onwillekeurig zoo te noemen. Het malle „oom de dokter," dat hem toch altijd een beetje geëërgerd had, verdween langzamer hand en hen heette grootpapa. Den besten naam had hij immers nooit te hooren gekre gen, dien had Renate hem niet willen of lie ver niet kunnen geven. Hij had dien ook niet juist door zijn leven en handelen verdiend. Nu kreeg hij toch nog 'n mooien naam en dien had hij toch altijd half mee verdiend. Madame Hünefeld die benaming was onwillekeurig algemeen aangenomen, want zij had sinds haar tweede huwelijk iets on uitsprekelijks madamachtigs gekregen had niet zoo'n bijzondere betrekking op de kin- oostelijke richting. Ook boven Vlieland werd een Zeppelin ge zien, komends uit het Zuidwesten. De motoren waren zeer duidelijk hoorbaar. Na hevig be schoten te zijn verdween het luchtschip in N. O. richting. UIT EGMOND AAN ZEE. Vanmorgen, ongeveer 5 uur, kwam uit zee een Zeppelin, die op betrekkelijk geringe hoogte vloog. De kustwacht beschoot het luchtschip vanaf den „van Speijcktoren", waar na het in Noordelijke richting verdween. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 2530 Sept. werd aan de veiling aangevoerd 174 zak aardappelen, 63400 bloemkool, 227100 roode kool, 14500 gele kool, 145400 stuks en 2 wagons witte kool, 8740 bos en 2049 baal wortelen, 11350 pond slaboonen, 1250 baal nep, 3050 baal uien en 5000 ramanas. KORTE BERICHTEN. De IJmuider stoomlogger „Burgemees ter Vening Meinesz" IJ.M. 9,7, waarover men reeds eenige dagen in ongerustheid verkeer de, wordt als verloren beschouwd. Te Veghel is afgebrand de stalling met pakhuis van den kolenhandelaar Van Beers te Helmond. Te Amsterdam is de prijs van de rauwe melk op 13 cent per liter bepaald, te Muiden op 11 cent (afgehaald bij den leverancier 10H cent.) Van de artikelen waarvan het vervoer uit de stelling Amsterdam naar andere deeien van het rijk is verboden, zijn vervallen: raap- 11e ten. olie en alle uit raapzaad geslagen oliesoor- De eerste scheepsladingen beetwortelen zijn aan de suikerfabriek „Holland" te Half weg aangekomen; de campagne zal niet vóór 6 October aanvangen. In het eerste halfjaar zullen geen bui- tenlandsche kinderen meer in „Oud-Bussum" worden opgenomen. Sinas 1 Januari zijn er te Lobith 800 processen-verbaal opgemaakt wegens smokke larij. De dienst der Batavierlijn Rotterdam Londen blijft voorloopig nog gestaakt. Alvo rens uit te varen, wil men nadere berichten omtrent de „Batavier 2" afwachten. Voor de verscheping van goederen zal Engeland voortaan in plaats van de tot nu toe gebruikte formulieren van certificaten van oorsprong nieuwe formulieren eischen. De stoomschepen „Tambangan", van Amsterdam naar Batavia, „Frisia", uit Zuid- Amerika te Amsterdam aangekomen, en „Commewijne", van Paramaribo te Amster dam teruggekeerd, hebben de post in Enge land moeten ontschepen. Wegens gebrek aan de noodige cocos- garens is een deel van het persone*^ der ta- pijtfabriek van de firma Stevens en Zonen te Kralingen ontslagen. De 14-jarige zoon van T. Daling te Smilde (Dr.) wilde met kar en paard over de brug; hij nam de bocht tekort en geraakte tus- schen de brug en de kar bekneld. Hij is aan de gevolgen overleden. Bij het schoonmaken van het geweer, dat met een losse patroon geladen was, werd de huzaar C. te Veghel ernstig door den hou ten stop in de borst getroffen. In den afgeloopen nacht is te Amster dam een sergeant door twee militairen van achteren aangevallen en ernstig mishandeld. Te Wannepervcen is een kindje van den landbouwer F. Huisman in een mestput bij de woning verdronken. De vrijzinnige kiesvereeniging te Zaan dam heeft tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren Prof. Kohnstamm, P. J. Oud en dr. A. van Raalte. De staatscommissie inzake de keuze van de schrijfwijze der Nederlandsche taal is Za terdagmiddag in het gebouw van het ministe rie van binnenlandsche zaken door den voor zitter dier commissie, prof. Kluyver, geïnstal leerd. In de veldartilleriekazerne te Utrecht worden tegenwoordig herhaaldelijk diefstal len gepleegd. De compagnies-geldkisten moeten het voornamelijk ontgelden. Terwijl men bezig was aan de reparatie van een schip op de helling van de heeren v. Zutphen en zoon te Vreeswijk, schoot een blok weg, waardoor het schip overzij viel. Een werkman redde zich door In de Keulsche Vaart te springen, een ander werd ernstig gewond. De heer van Zutphen kreeg zulke zware wonden, dat hij spoedig stierf. deren. Zij ging ook wel eens mee naar bui ten, maar dan als een bezoekster, die op de sofa zat, koffie en koekjes moest hebben en gefêteerd wilde worden. Ieder deed haar gaarne dat genoegen, maar de kinderen Hepen dadelijk weer van haar weg en klommen op grootpapa's knieën of op zijn breede schou ders. Renate had zich wel eens bezorgd gemaald of hij het wel goed had. Toen zij vleiend kleine, kiesche pogingen aanwendde om hem uit te hooren, lachte hij diep in zijn binnenste en streelde haar wang. „Ouwe deerne," zei hij, „wees daaromtrent gerust. Ik heb het be ter dan ik het in dertig jaren heb gehad. Jul lie vrouwen kunt zijn wat gij wilt, maar je weet allemaal huiselijkheid om je heen te ver spreiden, terwijl wij altijd slechts de gehuur de „woning" kennen, die geen verplichtingen heeft en ook geene oplegt. En nu ja enz." Hij kon haar niet goed zeggen wat zijn hu welijk hem bovendien nog voor genoegelijks bezorgde. Het waren juist de onvolkomen heden van madame Hünefeld. Haar traag heid, haar platheid, haar flegma. Een bete re vrouw zou hem gedrukt, hem altijd aan de verknoeide, beste jaren van zijn leven herin nerd hebben. De voormalige mevrouw Gro pius deed dit niet. Zij gaf hem wat wel niet juist voor hem pleitte, maar dat toch in 't dagelijksch leven aangenaam was en kal meerend werkte een soort gevoel van meer derheid, dat hem in zijn eigen oogen verhief. Hij kwam zich nu toch als een iemand voor en deed moeite die iemand te blijven. Daar voor was hij zijn vrouw bepaald een beetje dankbaar. Hij streelde haar de wangen noemde haar „goed oudje" en liet haar in zijn huis rondscharrelen, zooals zij dit ver koos. Hij kreeg op regelmatige tijden heel DELFfZiJlL, 20 Oei. De Duitsche ïc- geering heeft het verbod van de houtvaart op Delfzijl opgeheven. Men verwacht bin nenkort weer Duitsche houtschepen uit de Oostzee. LADING IN BRAND. NEW-YORK, 2 Oct. (V. D.). Het Ame- rikaansche stoomschip Felde van de Ame- rican-lijn is hier binnengeloopen met brand aan boord. De brand was Donderdag ont dekt. Er heerscht geen paniek. De oorzaak van den brand is onbekend. Kcdarlsad. OPROER. SOERABAJA, 2 Oct De correspondent van het „Hbld." seint: De resident van Ti- mor bericht aan de Indische regeering, dat bij een aanval op Watoeapi de vijand een verlies van 5 dooden heeft, terwijl onzer zijds 5 man gewond werden en de le luite nant H. A. Luppes sneuvelde. De resident van Timor vertrok met twee brigades naar Flores. De oorzaak van het oproer is onbekend. AANVAL OP ONZE TROEPEN. WELTEVREDEN, 2 Oct. Atjehers heb ben te Segli onze troepen aangevallen. Eén soldaat werd gewond. Te Lomnodja wer den soldaten, die gearresteerde Atjehers vervoerden, aangevallen, waarbij twee sol daten werden gewond. MINISTER POSTH'UMA NAAR NOORD-HOLLAND. DEN HAAG, 2 Oct. De minister van landbouw is voornemens-morgen en over morgen zich naar Noord-Holland te bege ven, teneinde den toestand van het destijds door de overstrooming geteisterde gebied en de herstellingswerken in oogenschouw te nemen. Hij vertrekt daartoe morgenoch tend 8.54 uit Den Haag naar Amsterdam zal zich vandaar naar Broek in Waterland begeven, om te Zuiderwolde per boot de werken van de Zuiderzeedijk te bezichtigen. Vandaar gaat de minister over Monniken dam Purmerend en Zaandam naar Amster dam terug. Den volgeden dag begeeft hij zich naar Schagen, vanwaar hij zich naar Anna Paulowna polder zal begeven. Dien middag half vier vertrekt Z. E. naar den Helder, hij zal des avond naar den Haag terugkeeren. De minister zal op deze inspec tiereis vergezeld zijn van den heer Kake- beeke, inspecteur van den landbouw. DIEFSTAL AAN HET STRAND. DEN HAAG, 2 Oct. Te Scheveningen is aangehouden een Nederlander van aanzien lijke geboorte, tot vóór den oorlog te Brus sel woanachtig, verdacht van verschillende diefstallen van portefeuilles met geldwaaf- digen inhoud uit strandstoelen. DIEFSTAL. DEN HAAG, 2 Oct. Tenhuize van een bewoonster van Aerssenstraat is uit een brandkast door middel van openmaking met koolzuur 1800 ontvreemd. VOLKSONDERWIJS. DEN HAAG, 2 Oct. De vereeniging Volksonderwijs heeft hare afdeelingen naar hare meening gevraagd omtrent de voorge stelde wijziging van art. 192 der grondwet. Van meer dan 70 afdeelingen kwam reeds een antwoord in. Deze week zal dienaan gaande een arport verschijnen. HOOGE RAAD. DEN HAAG, 2 Oct. De Hooge Raad verklaarde niet ontvankelijk de aanvrage om herziening van het arrest van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch van 6 Aug. 1912. waarbij P. L. Sander, thans gedeti neerd te Leeuwarden, wegens moord in De cember 1911, gepleegd te Geverik (gem. Beek) op Gelussen, is veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. STADSNIEUWS. DE WINTERTIJD. Zoo hebben we het dan weer terug, het uur, dat ons in den nacht van 30 April op 1 Mei is ontroofd. Op verschillende manieren zal men het hebben doorgebracht, deze rekte er eeh gezel lig avondje een uur langer om, gene laschte het ih zijn nachtrust in, en was Zondag extra „uitgeslapen" jammer voor den koopman of aanvoerder dat het niet op een marktdag viell Sommigen daarentegen, die er zich al van te voren op verheugd hadden eeus een extra lang tukje te doen, werden 's morgens om zes uur wakker en konden den slaap niet meer vatten dat zijn van die pechvogels die altijd van een geluk een ongeluk weten te ma ken. In de „Haagsche post" wist iemand in den puntdichtenwedstrija den eersten prijs te be nalen met het volgend gedichtje „1 October" getiteld, dat een lichtzijde van het gewonnen uur doet uitkomen: goed gekookt eten, want madame Hünefeld had ook onverwacht constante begrippen van eer. Hij had zelfs geen stoffige portières meer. Dat waren goede dingen. Hij hoorde haar onbeteekenenae redenaties volstrekt niet ongaarne aan en gewende zich aan haar, zoo als oude dikke echtelieden zoo dikwijls onaf scheidelijk aan elkaar gewend raken. Nóg nooit, nog geen halve minuut had hij berouw van zijn huwelijk gehad. Zijn praktijk was echter achteruitgegaan en niet zeer schitterend, sinds Renate hem niet meer aanzette. Hij had somtijds tegenover de patiënten iets sufferigs. Zijn diagnosen kwamen er menigmaal met zooveel moeite uit, alsof hij die eerst met een tang uit zijn lijf moest halen. Als hij zichzelf dan eens flink onder handejj nam en op allerlei krachtige namen van dieren onthaalde, ging het weer, dan kwam zijn oorspronkelijke intelligentie weer voor den dag. Maar Renate zou me nigmaal razend zijn geworden als zij hem zoo gezien had. Doch zooals dat jnet de menschen gaat: zij merken het niet. Een dokter, die nu een maal patiënten heeft, die in hem gelooven, kan menige domheid begaan, zonder dat het gemerkt wordt. Het algemeen vertrouwen, zoowel als het wantrouwen is meestal een modezaak, komt en gaat in groote golven zonder zich naar de op zich zelf staande ge vallen te richten. (Wordt vervolgd.) I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2