ALKMAAR No. 283 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DINSDAG 3 OCTOBER. VARIA. NEDERLAND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. AdT8rtentieprlUl2iCt p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. S. I Boek- en Handelsdrukkerij y.b. HERBIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. .3. T _T 20 ci oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 3 October. In het Westen is de toestand vrij wel on veranderd. Het slechte weer blijft de opera ties belemmeren. En verrassingen zijn voor- loopig uitgesloten. Nu eens wat meer, dan weer walt minder opschietend, zetten de En- gelschen en Franschen hun werk 1ang7^am voort. Het zal geen verrassing zijn, wanneer ze Péronne en Bapaume nemen. Het zou al leen een verrassing wezen, wanneer zij daar in niet slaagden. Men is er echter zich aan de zijde der entente wel van bewust, dat de ver overing van die beide plaatsen niet gemakke lijk zal vallen. „Een zware strijd, zoo wordt aan de Daily Telegraph van het front in Noord-Frankrijk gemeld, een strijd, waarin zware verliezen geleden worden, moet onver mijdelijk komen in het bijzonder in de nabij heid van Mont Quentin en Péronne, waar de Duitschers uitermate sterke stellingen bezet houden." Maar wanneer men de begeerde objecten heeft, dan is het mogelijk, dat er verrassingen komen, dat de loopgraven-oor log voorbij is en de strijd meer in het open veld wordt gevoerd'. Óf het echter zoo ooit wel vóór den winter tot een open veldslag zal komen Generaal Joffre heeft in een legerorder aan de Noorderlegers gezegd, dat den vijand een slag is toegebracht, dien hij moeilijk te bo ven zal komen, aan Verdun is lucht gegeven, 25 dorpen zijn heroverd, 35000 gevangenen genomen, 150 kanonnen buitgemaakt, en dat de legers der geallieerden aan de Somme een roemrijk aandeel in de overwinning hebben genomen dit kan beteekenen, dat het of fensief hier voorloopig gestaakt wordt, maar zulks klinkt op het oogenblik wel zeer on waarschijnlijk. Verrassingen zijn mogelijk aan het Ooste lijk front. Niet op het noordelijk deel, waar de Russen en hun tegenstanders tegen elkaar blijven opwegen en over en weer plaatselijke voordeden behalen, welke over het geheel den toestand onveranderd laten. Maar in het zuidelijk deel is de oorlog nog niet een tecir- nisch en mechanisch vraagstuk geworden, daar is beweging nog mogelijk en daar is succes weggelegd voor den aanvoerder die het kundigst manoeuvreert. Het behoeft ons dan ook niet te verbazen in de nadere bijzon derheden over de operatie bij den Rooden To renpas, te lezen, dat een sterke cavalerie- macht daarin deel genomen heeft. Bijna overal is het paardenvolk afgezeten en strijdt de cavalerist in de loopgraven broederlijk naast en met den infanterist en den man der genie, maar in Zevenburgen en in de Do- broeds ja rennen de paarden nog over de velden. We hebben gisteren reeds gezegd, dat de midden-mogendheden den Roemeen sdien veldtocht energiek voeren. Duitsch- land in het bijzonder. Veldmaarschalk von Hindenburg, door keizer, volk en pers giste ren ter gelegenheid van zijn 69ste verjaardag zeer gevierd, heeft er van zijn bekwaamste generaals von Mackensen en von Falkenhayn naar toe gezonden. Hoe zwaar de rol is, welke Duitschland in dezen wereldoorlog heeft te vervullen, blijkt uit een mededeeling van de Nordd. Allg. Ztg., waarin staat, dat de Engelschen in het Westen 135 K.M., de Franschen 530 K.M., de Russen 1400 K.M. voor hun rekening hebben, de Duitschers daarentegen in het Westen 700, in het Oosten 1000 KM. en de Oostenrijkers 900 K.M. Daarbij komt, dat de Duitschers overal tege lijk moeten zijn, omdat de bondgenooten voortdurend toonen, niet alleen te kunnen staan èu slechts stand te kunnen houden, wanneer Duitsche hulp opdaagt, zoodra er gevaar dreigt. Nu is Duitschland dus bezig Roemenië aan te pakken. De Daily Chronicle zegt, dat men Roemenië van twee kanten in een nijptang kan klemmen en het blad acht dit een zeer ernstig vooruitzicht, zoowel voor Roemenië als voor zijn vrienden. Evenwel Roeme nië zorgt voor verrassingen. Het weet plot seling bataljons ten zuiden van Boekarest over den Donau op Bulgaarsch grondgebied te werpen. Hoe dit mogelijk is, is ons een raadsel. Het geschiedde tusschen Roetstsjoek en Toetrakan. Westelijker bij Carabia poog den de Bulgaren dezer dagen troepen op de zelfde wijze op Roemeensch grondgebied te krijgen, maar dat mislukte. Nu zijn de Roe menen gelukkiger geweest. Dit heeft moeie- lijk anders kunnen plaats hebben dan door dat de Bulgaren, die immers 1 September Toetrakan reeds bezetten, hun eigen rivier- grens zeer hadden ontbloot. In het Bulgaar- sche legerbericht wordt verklaard, dat er maatregelen zijn genomen om den tegenstan der aan te vallen en te verjagen. Zeker za dit wel lukken, maar voorkomen is beter dan genezen. En dat de Bulgaren het over zetten van Roemeensche troepen niet hebben kunnen voorkomen, wijst erop, dat er óf iets in de Bulgaarsche organisatie niet in den haak is, of wel, dat de Bulgaren meer troe pen noodig hebben, dan waarover ze kunnen beschikken, wat natuurlijk nog veel erger zou zijn. Maar ook in Zevenburgen geven de Roe menen volstrekt nog geen kamp. Terwijl bij zonderheden over den slag bij den Rooden To renpas uitblijven, erkennen de Oostenrijkers dat ze ter weerszijden van den grooten Ko- kel terrein moesten prijsgeven en dat ze el ders Roemeensche aanvallen hadden af te slaan. Alleen schijnen dé midden-mogend heden bij Orsowa aan den Donau aan een operatie bezig te zijn, welke nog niet afge- loopen is en succes kan opleveren. Maar zooals gezegd, verrassingen zijn hier alleszins mogelijk. Van den Balkan valt niets te vermelden. Geseind wordt dat de Grieksche koning verkouden is. Maar dat is hij reeds gerui- men tijd geweest. DE IN DE LUCHT GEVLOGEN PANA MATENTOONSTELLING. De Panama-tentoonstelling te San Fran cisco, waarvan de gebouwen een waarde van meer dan 36 millioen gulden vertegenwoordig den, is met veel lawaai aan haar eind geko men: men heeft haar n.l. met dynamiet in de lucht laten springen. De plek, waar voor kort nog prachtige paleizen stonden, geeft thans den indruk van een vesting, die maanden ach tereen beschoten is. Waarom men zoo te werk is gegaan, deelt de „American Magazin" mee. De grond, waarop de tentoonstelling ge houden werd, was slechts voor een bepaalden tijd ter beschikking gesteld, daar de tijd drong moest men de vlugste manier gebrui ken om de gebouwen te verwijderen en dus nam men zijn toevlucht tot dynamiet. Enkele groepen van standbeelden waren van te voren verwijderd en een paar van de grootste gebou wen werden gespaard. Zoo is het „paleis van schoone kunsten" behouden gebleven. Dit ge bouw zal een kunstmuseum voor San Francis co worden. KRAAIENDE HANEN EN PERSBERICHTEN. De Engelsche staatsman Joe Chamberlain bevond zich eens in een gezelschap, waar men sprak over de oude legende en dat er ieder en keer, wanneer er een leugen verteld werd, een haan zou kraaien. Een journalist maakte daarbij de opmerking, dat juist in den vroegen morgen, als de meeste menschen nog sliepen de hanen het grootste lawaai maakten. „Dat bevestigt dan volkomen de legende", antwoordde Chamberlain, „tegen dien tijd ko men gewoonlijk de ochtendbladen uit" KORTE BERICHTEN. De Duitsche Rijksdag komt 11 October bijeen De Noorweegsche minister van Buiten- andsche Zaken heeft den oorlgovoereden me degedeeld, dat Noorwegen bereid is, 2000 zieke krijgsgevangenen een onderkomen te verschaffen. De Roemenen zijn over den Donau ge- i rokken en hebben op Bulgaarsch gebied vas ten voet gekregen. Een „tank", die de Engelschen eenigen tijd geleden, omdat hij stuk was gegaan, had den moeten achterlaten, is door hen op de Duitschers heroverd. Bij den laatsten Zeppelin aanval zijn een man gedood en een vrouw gedood, De schade is gering, een Zeppelin is in brand ge schoten. In Australië zijn alle ongetrouwde man nen tusschen 21 en 35 jaar opgeroepen. Het heet, dat Servië in dezen oorlog meer dan een millioen inwoners, d.i. 25% van zijn geheele bevolking verloren heeft. De burgemeester van Weenen heeft ge- ast dat alle stedelijke gebouwen en inrichtin gen ter eere van de overwinning bij den Roo den Torenpas moesten vlaggen. UITVOER VAN OUDE HENNEN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat consenten voor den uitvoer van oude hennen slechts worden uitgereikt aan die ex porteurs, welke ingevolge zijne beschikking UITVOER VAN PAARDEN EN VEE. Naar gemeld wordt, zal binnenkort de uit voer van 2400 anderhalf-jarige ruinen worden toegestaan, waarvan de aankoop zal geschie den door een aan te wijzen landbouwvereeni- ging. Voor den uitvoer zal slechts één ex porteur worden aangewezen. Ook zal de grens geopend worden voor den uitvoer van vare-koeien UriYOER VAN FRUIT. De Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- eeniging „Fruit-Centrale" heeft besturen van veilingsvereenigingen, exporteurs en contro leurs een circulaire doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat aanvoeren van een varië teit appelen of peren beneden een gewicht van 50 K.G. moeten uitsluitend voor het binnen land geveild worden. Dit geldt dus ook voor handperen. De Veilingsbesturen hebben er op toe te zien, dat hetgeen voor het binnenland ge kocht wordt, ook inderdaad voor binnenland sche consumtie bestemd is. Het thans reeds veilen van soorten, die, in normale jaren, op zijn vroegst eerst tegen het midden van October worden geplukt, moet worden tegengegaan, aangezien de houdbaar heid van zulk fruit door het te vroeg plukken vermindert. Zou het voorkomen, dat zulks toch geschiedt, dan kan daarvan alleen het gevolg zijn, dat de uitvoer van de betreffende soort geheel verboden wordt, afgezien van de maatregelen, door de bevoegde autoriteit we gens onttrekking van levensmiddelen aan de consumtie tegenover houders van zulke par tijen te nemen. Wat de monster-veilingen betreft, daartoe mag niet zonder bijzondere machtiging van de Fruit-Centrale worden overgegaan. De controleurs hebben in opdracht er nauwlettend op toe te zien, dat de buitenland- sche partij nimmer van betere kwaliteit is dan de binnenlandsche. Teneinde te voorkomen, dat belangrijke partijen zuur kroet zullen bederven, word voorshands de voor het zoete kroët gemaakte regeling van toepassing verklaard op zuur kroet en kroet, waarin zoet en zuur dooreen is vermengd. Tén aanzien van dit kroet is het veroor loofd, dat, indien de prijs daarvan op een veiling loopt beneden vijf gulden per 100 K.G., dat door den kooper tot 6troop zal mogen worden verwerkt. Dit zal alleen mo gen geschieden, wanneer het kroet door den fabrikant ter veiling wordt gekocht en wan neer door een verklaring van den veiling^ meester blijkt, dat de pfijs beneden 5 per 100 K.G. is geweest. Overigens mag voor het binnenland geveild fruit niet tot stroop of jam worden verwerkt. Mocht dit ondanks dit voorschrift geschieden, dan zal de Rijks commissie van Toezicht den kooper van de veilingen uitsluiten. Van de geveilde partijen moet door het veilingbestuur en door de handelaren na elke veiling een schriftelijke en onderteekende op gave bij de Fruit-centrale ingezonden worden. Gemengd nieuws. van 24 Juli, levende jonge hanen hebben uit gevoerd, en wel in dien zin, dat voor elk tweetal jonge hanen, dat na 12 September is uitgevoerd, een drietal oude hennen zal kun nen worden geëxporteerd op de voorwaar den, bedoeld in de beschikkingen sub a en b. BINNENLAND. BESTRIJDING MOND- EN KLAUWZEER. Het bestuur van de vereeniging „Het Gro ninger Rundveestamboek" heeft aan den mi nister van landbouw groote ingenomenheid betuigd met het ingediend wetsontwerp, be- oogende de kosten, verbonden1 aan de bestrij ding van het mond- en klauwzeer door de veehouders te doen dragen. MELKKWESTIE TE ZAANDAM. Te Zaandam is het met de melkvoorziening nog lang niet in het reine. De melkveehou-1, ders aldaar weigerden Maandag hun melk ager dan 12 cent aan de verbruikers of 10 cetn aan de slijters te verkoopen. Van de veehouders-slijters waren er die de melk maar weer aan de koeien terug gaven en lieten opdrinken, anderen gaven ze voor niets weg, terwijl weer anderen ze op het land lieten wegvloeien. De minister heeft nu bepaald, dat de maxi mumprijs van 11 cent moet gehandhaafd worden. Er is reeds zeer veel melk in beslag genomen. De regeering zal met melk bijsprin gen, terwijl de boeren, die zich tegen de ge nomen maatregelen verzetten, verstoken zul len zijn van regeeringsveevoeder. BEETWORTELEN. De vorige week is men in Zeeuwsch Vlaan deren hier en daar begonnen met het rooien der beetwortelen. De beetwortelen hebben door de veelvuldige regenbuien in de eerste dagen van de vorige maand veel geleden, doch zijn in de laatste dagen veel verbeterd. Op de goede gronden, welke normaal bemest zijn, zal men wel 20.000 K.G. per gemet ste- :en, doch er zijn perceelen genoeg van 13 4000 K.G., ja van nog minder. Over het al gemeen zijn ze nog klein van stuk, het suiker gehalte zal nog al meevallen. 'Deze week zal ook 'n begin gemaakt worden met den uitvoer van beetwortelen naar België, die onder be paalde voorwaarden voor Zeeuwsch-Vlaande- ren weer is toegstaan. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 30 Sept., in Neder land uitgesproken 16 faillissementen tegen 27 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 809 faillissementen tegenover 1095 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. SCHIP IN NOOD. Men seint onsu it VlielandAchter de Noor- dergronden is een vaartuig zonder masten drijvende gezien, oogenschijnlijk een vischlog- ger. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. GETORPILEERD. Terschelling. Hedenmorgen is de Noorsche schoener Tyn bij het Amelandergat door een Duitsche onderzeeër getorpileerd. De sleep booten „Neptunis" en „Terschilling" zijn met de reddingsboot „Brandaris" ter assistentie vertrokken. De opvarenden zijn gered door het sa. „Hellevoetsluis". KORTE BERICHTEN. Tegen een advocaat en notaris te Leeu warden, die een bedrag van 21.779 als op brengst voor een optreden als executeur-testa mentair, niet op zijn aangifte-biljet voor de belasting had ingevuld, is deswege 3000 boete geëischt of 3 maanden hechtenis. Aan de militaire bakkerij in de Conrad- straat te Amsterdam is eenschilder van het dak gevallen. De man was onmiddellijk dood. In den trein tusschen den Haag en Am sterdam is gistermiddag een 72-jarig heer uit de residentie plotseling doodgebleven. Te Haarlem is een vrouw aangehouden, die een postwissel vervalscht had. Een winkelier te Haarlem, die voor een zigeunerin dubbeltjes had gewisseld, is daar bij 35 kwijt geworden. Te Haarlem is een loopjongen er van door gegaan, nadat hij voor zijn patroon 200 had geïnd. Niet alleen op de Wadden-eilanden, ook in de Zuidelijke provincies heeft men Zondag avond vliegtuigen waargenomen, die in ooste lijke richting gingen. Met de mailbooten der maatschappij Zeeland zijn in de maand September vervoerc 1510 reizigers tegen 5924 in September 1915. Inwoners van Kerken veld (Dr.) vroegen hun gemeentebestuur om lantaarns te plaat sen op enkele gevaarlijke punten. De meeste leden waren er vóór, maar één was van oor deel, dat de lui maar een lantaarn aan de hand moesten meenemen, omdat ook de fiets- sers zelf voor een lantaarn moeten zorgen. Namens het Nationaal Comité voor ver vroegde winkelsluiting is tot den gemeente raad van Velsen 't verzoek gericht, een veror dening op :t sluitingsuur der winkels en ma- gazijnen t ewillen stellen. De commissaris der Koningin in Noord- Holland dgelt mede, dat in deze provincie in verband met het sluiten van de jacht op pa trijzen op 30 Sept. jul. het te koop uitstallen en vervoeren van patrijz enuiterlijk tot en met 14 October zal mogen plaats hebben. Te Lobith is wegens smokkelarij aange houden een Duitsch douane-beambte. Hedenmiddag komen te Arnhem uit ver schillende plaatsen van ons land 316 Duit sche kinderen aan, die per extra-trein naar Duitschland zullen terugkeeren. In het land van Heusden wordt door ve en de yarkensmesting topgezet. Er is volgens hen niets meer mee te verdienen, nu de voe derartikelen zoo duur zijn en men is er niet zeker van, dat er voortdurend voldoende aan voer van mais zal zijn. Men verwacht een groot tekort aanvarkens. De burgemeester van den Haag heeft vergunning verleend om voor het thuisbezor gen van de melk 1 cent te berekenen. Een 9-jarige jongen is te Amsterdam op een buis onder een spoorwagen geklommen en heeft zoo de reis naar Venlo meegemaakt. Den terugtocht wilde hij weer zoo maken, maar te Eindhoven werd hij ontdekt. Politie oracht hem toen naar huis terug. Te Baam is iemand gearresteerd, wiens woning Zaterdag afbrandde. Men vermoedt dat de map in dronkenschap zijn huis in brand heeft gestoken. Een der opvarenden van een Vlaarding- schen logger, een gehuwd man, vader "van 3 cinderen is op zee over boord geslagen en verdronken. Van 1 April tot 1 Aug. zijn 221 militai ren uit den dienst verwijderd, die niet meer mogen worden aangenomen of aan wie voor een bepaalden tijd het recht is ontzegd bij den gewapenden dienst of als militair geëmploy eerde te dienen. Door den opvallend grooten toeloop van volontairs is het Instructiebataljon te Kam pen reeds een jaar op grooter getalsterkte dan ooit. Gisteren is de brooduitvoer naar Belgie weer begonnen. In de afgeloopen week werden door vier stoomschepen uit Engelsche en Schotsche ha vens 3.960.500 kilogrammen steenkolen langs .iet Noordzeekanaal ingevoerd tegen 6.192700 kilogrammen door acht stoomsche- »en in de week tevoren. De rechtbank te 's-Gravenhage bevestig de het vonnis van den kantonrechter te Lei den, waarbij een arts te Utrecht werd ontsla gen van rechtsvervolging terzake het niet la ten viseeren van zijn arts-bul, bij waarneming van de praktijk te Sassenheim. Uit een pakje, per H. IJ. S. M. van Am sterdam naar Haarlem verzonden, werd bij aankomst een gebrand zilveren armband met horloge vermist In de bosschen tusschen de Duitsche grensplaatsen oostelijk van Roermond en Ven lo wordt een draadafrastering gehaakt. De ze maatregel gaat uit van de Duitsche over heid en schijnt bedoeld te zijn als een middel om het passeeren van de grens door smokke laars te verhinderen. In een café te Groningen hebben eenige bezoekers Zaterdag een drietal ruiten ingesla gen, omdat de kastelein om 12 uur de klok niet op 11 uur wilde zetten. In het veilinggebouw te Rodenrijs is de brandkast opengebroken door middel vén een zuurstofapparaat. Er is 900 gestolen. Iemand uit Arnhem heeft in een perceel aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam een bezoek gebracht en is daar van 4500 afgezet. De Minister van Landbouw heeft in ver band met zijne benoeming tot lid der com missie van bijstand in zake de uitvoering der Distributiewet 1916, eervol ontslag verleend aan: mr. M. M. Schim van der LoLeff, Gou da, als lid der Rijkscommissie van Toezicht op de Kaasvereeniging en der commissie van advies in zake het verleenen van uitvoercon- senten aan fabrikanten van of handelaren in productie van bedrijven, die in de crisis wer den opgericht. De liberale kiesvereeniging te Dord recht heeft Maandagavond besloten in de va cature-Schim van der Loeff voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer candidaat te stellen het oud-Kamerlid mr. H. Ph. de Kan ter. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 1723, ƒ25000. Nos. 136, 8559, 16913, 1000. Nos. 9094, 8873, 7786, 400. Nos. 4923, 6778, 9905, 10838, 12714, 20606, ƒ200. Nos. 2306, 5459, 5586, 5782, 9204, 10097, 13142, 14541, 16982, 17086, 17466. 17936, 17948, 100. STAfitSNrSUWS. GESLAAGD. Bij het op 25 en 26 Sept. te Amsterdam ge- ïouden examen in boekhouden vanwege „De ^ederlandsche Vereeniging tot bevordering der Handelswetenschappen slaagde de heer D. Klay te Oudkarspel, leerling van den heer I. Prins Az. alhier. NARCIS. Even willen wij nog de aandacht vestigen op de voorstelling van morgenavond in de Harmonie. Men vroeg ons of het „de groote Bouwmeester" was, die de titelrol vervult. Ja, die is het. Het Nederlandsche Tooneel can morgenavond niet in Amsterdam spelen en komt daarom naar hier. Namens deze ko ninklijke tooneelvereeniging wordt ons mede gedeeld, dat een opvoering van „Narcis" bui ten Amsterdam een kostbare onderneming is. Tieruit valt af te leiden, dat niet slechts aan de bezetting van het stuk (uitnemende krach ten treden er in op), maar ook aan de aan kleeding groote zorg is besteed. Wij mogen verwachtingen van deze voorstelling hebben, in daarom is het te hopen, dat de verwach tingen der directie niet zullen worden be schaamd, dat er n.l. te Alkmaar wel zooveel belangstelling voor tooneelwerk bestaat, dat een goede voorstelling van een goed stuk er een volle zaal krijgt. GOEDKOOPE BRANDSTOFFEN EN LEVENSMIDDELEN. Door het bestuur van de afd. Alkmaar van den Bond van soc.-dem. Vrouwenclubs in Ne derland is aan den raad dezer gemeente een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op het beschikbaar stellen tegen verminderde orijs van cokes ^n andere artikelen, welke in een bijgevoegde memorie van toelichting wor den genoemd. Het adres gaat vergezeld van 19 bijlagen, waarop 2042 handteekeningen. De memorie van toelichting luidt als volgt: MEMORIE VAN TOELICHTING. Het met angst en vrees tegemoet gaan van en derden winter in de verschrikkelijke oor- ogscrisis en de daarmede in verband staande steeds stijgende prijzen van allereerste levens behoeften, alsmede van alle denkbare ver- bruikartikelen alsook de soms algeheele af wezigheid van onmisbare consumtie-artikelen, nopen ons uwen raad met den meesten aan drang te verzoeken, om aan het levensmidde len-vraagstuk uw volle aandacht te willen wijden, door, aan de hand van de Rijksdistri- butiewet, in den ruimst mogelijken zin be schikbaarstelling tegen goedkooperen prijs van alle mogelijke consumtiéartikelen te be werkstelligen. ALKMAARSCHE COURANT. raxirW

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1