DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken. No. 2S4 Honderd en achttiende jaargang. 1916 WOENSDAG 4 OCTOBER. DISTRIBUTEE WET. Ahonnementspriis per 3 maanden f 1fr. p. post 1.25. AdYertentleprijsföct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERlBs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Goedkoops cnrsDs in knippen m boYenkleeding Regeermgaharing. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 4 October. Het geval van de Roemenen, die den Donau overtrokken, wordt al raadselachtiger. Voor een deel moet dit worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat wij voor de beoordeeling zijn aangewezen op de legerberichten van So fia en Berlijfi de Roemeensche communi- qué's bereiken ons niet of veel te laat. Mis schien zou een Roemeensche mededeeling veel, dat nu onverklaarbaar lijkt, ophelderen. Intusschen het is nog niet duidelijk, hoe het mogelijk is geweest, dat de Roemeensche troepen bij verrassing over den breeden Do- nau-stroom zijn gekomen en op den zuidelij ken oever bij Rahove vasten voet hebben ge kregen. Het waren „verscheidene bataljons", die per schuit over de rivier voeren. Het Bul- gaarsche legerbericht deelde gisteren mede, dat er maatregelen waren genomen om den tegenstander aan te vallen en te verjagen, Vandaag vernemen, we uit dezelfde bron, dat bij Rahove door den vijand een brug was ge slagen, waarover sterke troependeelen op den' anderen oever werden overgebracht, maar dat Oostenrijksche monitors de brug hebben vernield. Nu is het Donau-gedeelte, dat de Roemeensch-Bulgaarsche grens vormt voor Oostenrijk afgesloten, daar de Roemenen de IJzeren Poort beheerschen. Derhalve is de eenige verklaring, dat die rivier-oorlogsvaar tuigen zich bij het uitbreken van den Roe- meensch-Bulgaarschen oorlog in dit Donau- gedeelte bevonden en thans goede diensten hebben verricht. Maar wat is er van de „ster ke troependeelen" deze uitdrukking wijst op een sterkefe legermacht dan „verscheidene bataljons" geworden? Hebben zij tijdig over de pontonbrug den terugtocht kunnen aanvaarden? Bevonden zij zich nog op Bul- gaarsch grondgebied, hebbed zij zich daar vastgezet en zijn ze krachtig genoeg om daar tegenstand te bieden in een minder aangena me positie? Was deze Roemeensche verras sing slechts een schijnbeweging om veel Bul- gaarsch-Duitsche troepen naar dit punt te lokken? Een probeersel op kleine schaal? Een met een aanzienlijke strijdmacht onderno men operatie om een sterke bruggenhoofd stelling te veroveren, een verzekerden Donau- overgang te krijgen, ten einde daarover troe pen te zenden, die het Duitsch-Bulgaarsch- Turksche Dobroedsja-leger onder veldmaar schalk von Mackensen in den rug zou kunnen aanvallen? Ziedaar vragen, waarop we vooralsnog het antwoord moeten schuldig blijven. De omstandigheden in aanmerking nemende waaronder Roemenië heeft te strijden, zijn we echter geneigd het er voor te houden, dat er een kleine strijdmacht voor dit bedrijf be schikbaar is gesteld, welke opgeofferd zal blijken te zijn. Nadere bijzonderheden zullen evenwel moeten leeren of die veronderstel ling juist is. In Zevenbergen duurt de opmarsch der Roemenen nog steeds voort. Het Oostenrijk sche legerbericht meldt, dat bij Bekokten een afdeeling Duitschers en Oostenrijkers op een krachtige Roemeensche strijdmacht stiet, wel ke, tot een tegenaanval overgegaan, de troe pen eenigszins achteruit heeft gedrongen. De Duitsch-Oostenrijkschè troepen werden der halve tot den terugtocht genoopt. Bekokten ligt 20 K.M. ten zuiden van de belangrijke plaats Sch&ssburg, terwijl de Roemenen, blij kens het legerbericht van gisteren uit het noord-oosten (aan de Groote Kokel-rivier) deze plaats ook al tot op 20 K.M. genaderd zijn. Westelijker, bij den Rooden-Toren-pas en bij Petroszeny hadden de Oostenrijkers en Duitschers Roemeensche aanvallen af te slaan. En ook aan het Bulgaarsch-Roemeeh- sche front (in de Dobroedsja) zijn het de Roemenen en Russen die aanvallen. Zoodat het er nog niet veel op lijkt, dat de Roeme nen verpletterd zijn en generaal v. Falken- hayn en veldmaarschalk v. Mackensen zullen dus nog veel andere overwinningen dan de tot dusver gemelde moeten behalen, zal het daartoe komen. Van de andere fronten ia er geen belang rijk nieuws. Op het Westelijk oorlogstoo- neel zijn geen aanzienlijke vorderingen ge maakt, in het Oosten vallen de Russen wel krachtig aan op de lijn LoetskWladimir Wolynsky en ten noorden van den Djnestr, maar zij komen niet veel verder. Op den Bal kan schiet de entente langzaam eenigszins op de Serviërs vooraan. Hei schijnt, dat de Italianen ook nog eens weer een offensief wil len beproeven aan de Isonzo voor ze den winter ingaan. De Italiaansche schrijver d'Annunzio en de bekende Engelschjnan Co- nan Doyie moeten in het hoofdkwartier van den hertog van Aosta zijn aangekomen om dit nieuwe offensief bij te wonen. Uit Athene wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat het Grieksche kabinet is afgetre den met uitzondering van den voorzitter en den minister van buitenlandsche zaken. Vol- gena berichten uit Italiaansche bron moet echter de entente nu niet meer van een Grieksch meedoen willen weten, maar willen wachten, totdat de heer Venizelos vast de. re geering in handen heeft, welke regeering zij dan als de eenige in Griekenland wil erken nen. Intusschen hebben Itatiaansche troe pen, op Engelsche schepen vervoerd, een tweetal plaatsen in Noord-Epirus bezet, ten zuiden van de stad Tepeleni, waar de Italia nen zich onlangs vestigden. De Grieksche troepen trokken zich gedwee terug 'n won der, dat zij zich niet lieten intemeeren I Uit Japan komt het bericht, dat het mini sterie zijn ontslag heeft genomen met uitzon dering van de ministers van oorlog" en mari ne. Reeds herhaaldelijk is van een dergelijk aftreden sprake geweest. Het kabinet ont moette den laatsten tijd veel verzet van de zij de dergenen, die Japan thans zijn slag willen laten slaan, met name ten koste van China. In het voorjaar van 1915 heeft het ministerie Okoema in die richting een stap gedaan Toen werden de bekende buitensporige eischen door Japan aan China gesteld. Maar ook in Japan wordt de soep nooit zoo heet gegeten als ze wordt opgediend. Enkele eischen liet het ministerie vallen en den minister van buitenlandsche zaken meteen. Het verbond met Rusland, daarna gesloten, was den Japanschen jingo's of scharfmacher, hoe men ze noemen wil, een doom in het oog. Uit de oplossing van de ministerscrisis zal nu blijken, wie in Japan in de meerder heid zijn, degenen, die kalmpjes vooruit wil len in overeenstemming en in samenwerking met Rusland en Engeland, dan wel degenen, die Japan op eigen gelegenheid maar zeer kras en zonder zich aan anderen- te storen China willen laten inpalmen, zooals Korea indertijd ingepalmd is. Vandaar dat de op lossing van deze crisis.ook Voor het Westen geenszins onbelangrijk is. KORTE BERICHTEN. Een familie te Breslau heeft haar gehee- len kostbaren gouden familieschat ingeleverd voor de vermeerdering van den goudvoor raad. De Frankf. Zeitung hoopt dat dit voor beeld bij de Duitsche vorsten navolging zal vinden. Binnen twee dagen tijds, zegt „Havas", zijn 4 van de beste Duitsche vliegersonder scheiden met de orde Pour le Mérite, aan het Fransch-Engelsche front gedood. Na Wint- gens, vielen eergisteren Max Müller en Ri chard Schwarzkopff. Er wordt een groote Fransche onderne ming gesticht voor den aanmaak van kleur stoffen, teneinde het land na den oorlog uit de handen van de Duitsche kleurstoftrusten te houden. Naar uit Amerika gemeld wordt zijn in het jaar, eindigend op 30 Juli j.l., in Ameri ka 298.826 landverhuizers aangekomen, te gen 326.700 in het eerste jaar van den oorlog en 1.218.480 in het jaar, voorafgaande aan den oorlog. Tot nu toe zijn er in Spanje 2172 plaat selijke commissies opgericht, die ten doel heb ben de handhaving der neutraliteit te propa- geeren en te bevorderen. Volgens mededeelingen van een Duit- schen vlieger in Sofia zou de stad Boekarest in een vlammenzee zijn gehuld. Geheele stads kwartieren zouden in brand staan. In de Academie der Sciences deelde prof. Bichot mede, dat tijdens den tegenwoor- digen oorlog geen pokken voorkwamen in het Fransche Veger, terwijl er in 1870 daarente gen 30000 gevallen werden geconstateerd. Eenige afgevaardigden van de Duitsche Sociaal Democratische Arbeidersvereeniging hebben stappen gedaan om het proces tegen de heer Liebknecht te schorsen gedurende de tegenwoordige zittingsperiode van den Rijks dag. Van 20 tot 29 September zijn in de Noordzee en het kanaal, 11 Engelsche stoom- treilers, 4 Belgische zeelichters en 35 andere vijandelijke vaartuigen, w.o. 27 visscherssche- pen, tezamen metende rond 14.600 ton, door Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht. Daarbij zijn 31 gevangenen gemaakt. Maandag zijn in de Noordelijke IJszee 5 Noorscke schiepen tot zinken gebracht. We- s onderzeeërsgevaar is de dienst Vardo l gestaakt De heer Pearce, minister van landsver dediging in Australië, verklaarde, dat er nu 230.000 Australiërs naar de Europeesche fronten zijn gezonden, er zijn er echter nog meer noodig. De inkomsten over het Engelsche belas- tingjaar 19151916 zijn 3780 millioen gul den (v. j. 2556 millioen). De inkomstenbelas ting gaf 1512 millioen (v. j. 804 millioen), de douanerechten 600 millioen (v. j. 420 mil lioen. De dienstplichtige leden van den Oos- tenrijkschen Rijksdag zijn onder de wapenen geroepen, de Rijksdag kwam al sinds eenigen tijd vóór den oorlog niet meer bijeen, maar was niet ontbonden. Luitenant Generaal von Schöler is plaatsvervangend minister van oorlog in Duitschland geworden. VERKEER NEDERLAND—ENGELAND. Volgens een bericht van de „TeL" is de gezagvoerder van de „Batavier II" gisteren naar Den Haag vertrokken om bij het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken verslag uit te brengen over het opbrengen van zijn vaar tuig naar Zeebrugge. Van een herneming van den dienst der Ba tavier-lijn is nog niets bekend. Wel is de „Batavier IV" naar Londen vertrokken, doch dit vaartuig was in ballast geladen en nam geen passagiers mee. TURF. De minister van landbouw heeft regelen vastgesteld voor de levering van turf aan steen- en andere industrieën. Daarbij is bepaald, dat de productie van fabrieksturf voor 1/\ door de verveners ter be schikking zal gehóuden worden van de Dis tributiecommissie, overeenkomstig de door of namens haar te geven aanwijzingen. Voorts is het verboden haardbrand ten be hoeve van industrieele bedrijven te leveren of te gebruiken. De fabrieksturf zal door de verveners gele verd moeten worden tegen door den minister vastgestelde maximum prijzen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De heer DeSavornin Lobman (c- h., Goes) verzocht heden het woord te mogen voeren over een misverstand, dat, naar het spr. voorkwam, bestaat met betrekking tot de aan de orde stelling van de Grondwetsherzie ning. De voorzitter zegde den heer Lohman toe, hem heden bij een regeling van werk zaamheden de gelegenheid daartoe te geven. De beraadslaging over de wetsontwerpen inzake de instelling van een Kolonialen Raad werden voortgezet. De m i n. v. k o 1 o n i n bracht eenige wij zigingen aan en veranderde daarbij ook de benaming van Kolonialen Raad in Volksraad Het amendement-Fock c. s. in deze verviel. De heer M e n d e 1 s (S. D. A. P., Scho- terland) lichtte zijn amendement toe, om de verplichting voor den gouverneur-generaal, om den Volksraad te hooren, uit te breiden tot wetten of algemeene verordeningen betreffen de belastingen, heerendiensten of militaire verplichtingen. Voorts een amendement om den Volksraad het recht van .enquette toe te kennen, te regelen bij de wet. De heer H e e re s u.l., Leiden) lichtte een amendement-Heeres-Fock toe, om den Volks raad te doen hooren over zoodanige onder werpen, als bij alg. maatr. v. bestuur worden aangewezen. De heer M a r c h a n t (v.d., Deventer) gaf de voorkeur aan het amendement-Heeres-Fock boven het eerste amendement-Mendels. Tegen het tweede amendement-Mendels had spreker geen bezwaar. De heer Bogaardt (r.k., Breda) achtte het recht van enquête overbodig en het amen dement-Heeres-Fock practisch van geen waar de. De heer Schreurer (a.-r., Sneek) meen- ■dkuni unt zeer verkeerd zijn, dig de, dat de amendementen uit opvoei oogpunt zeer verkeerd zijn. heer Nolens (r.-k., Venlo) achtte het eerste amendement-Mendels overbodig, terwijl het recht van enquête niets waard is zonder iet recht van initiatief. Ook het amendement- Heeres werd door spreker ontraden. De m i n i s t e r had formeele en materieele bezwaren tegen het amendement-Heeres-Fock. Het recht van de Kroon om den gouv.-gen. opdracht te geven over een zekere aangelegen- ïeid het oordeel van den Volksraad in te win nen, wordt er door verminderd. Ook het amendement-Mendels bestreed spr. Alleen is bereid om de verordeningen, rege lende de persoonlijke militaire lasten, aan den Volksraad te doen voorleggen. De minister iracht een daartoe strekkende wijziging in de verordening aan. De heer Mendels dupliceerde en trok zijn eerste amendement in. De heer de Meester (u.-l., den Helder) verdedigde het amendement-Heeres-Fock. Het recht van enquête paste z.i. niet in de bevoegd- ïeden van den Volksraad. Na dupliek van den minister wijzigde de leer Mendels zijn amendement aldus, dat iet luidt: De Volksraad heeft het recht van enquête, n a d e r te regelen bij de wet. De heer Bogaar dt dupliceerde. Het amendement-Heeres werd aangenomen met 50 tegen 17 stemmen, het amendement- Mendels verVorpen met 48 tegen 17 stemmen. Deminister nam het amendement-Mar- chandt, om den Volksraad te doen bestaan uit ten minste 39 leden, in plaats van 39 leden, over, benevens het amendement-Fock, waarbij werd bepaald, dat de voorz. bezoldigd zal worden. Na bestrijding door den minister trokken de heeren Bogaardt en Mendels nog door hen gestelde amendementen in, waarna art. 132 zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. Bij art. 133 (voorwaarden voor lidmaat schap) lichtte de heer Bogaardt een amende ment toe, waarbij aan de Nederlandsche on derdanen de eisch wordt gesteld, dat zij ten minste vijf achtereenvolgende jaren in Neder- landsch-lndië hebben gewoond en een vol gend amendement om onder de uitsluitingen op te nemen hen, die op niet-eervolle wijze uit 's lands dienst zijn ontslagen'. Verschillende leden voerden het woord over de bepaling van art. 2, dat het woord „mannelijke" voor „ingezetenen" in het eerste lid vervalt, zoodra in Nederland vrouwen verkiesbaar worden tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De vergadering werd verdaagd tot heden ochtend half twaalf. KAMERVERKIEZING DORDRECHT. De anti-rev. centrale en de S. D. A. P. zul len geen candidaat tegenover den vrijzinnige stellen. De S. D. P. stelde den heer D. J. Wijnkoop, van Amsterdam. „HET WITTE KRUIS." Ter aanvulling van ons bericht over de al gemeene vergadering van „Het Witte Kruis," opgenomen in ons no. van gisteren, dienen we nog te vermelden, dat deze vereeniging over het laatstverloopen jaar 741 nieuwe le den verwierf, het aantal afdeelingen bleef het zelfde. De begrooting van de vereeniging over het jaar 1917 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 33,682. Het nadeelig saldo werd op 1634 geraamd. De waarnemende penningmeester, de heer R. Ledeboer, deelde mede dat uit het Witte Kruis voor de door den watersnood getroffen afdeelingen een bedrag van 4000 werd bij eengebracht. Deze som overtrof verre de ver wachtingen .en maakte het het bestuur moge lijk daar, waar men zulks noodig achtte, flin ke subsidies te verleenen. In zijn jaarverslag wijdde de secretaris een woord van hulde aan de in den loop dezes jaars overleden leden en eereleden en speci aal aan wijlen den penningmeester jhr. Hoeufft. Behalve de reeds vermelde heeren werd nog als hoofdbestuurslid gekozen de heer dr. Th. W. Becker, arts te Barsingerhom. Door den afgevaardigde van Hilversum werd een inleiding gehouden over een plan tot stichting van een Middenstands-Sanatori um. In deze voordracht kwamen de volgende punten ter sprake: 1. Al of niet onder de auspiciën van het Witte Kruis tot de oprichting in Nederland te geraken van een goed geleid herstellings oord, onder de directie van een geneesheer. 2. Ten behoeve van de oprichting te trach ten een bouwfonds bijeen te brengen, groot genoeg om daaruit alle kosten van grond, bouw en inventaris te bestrijden en bovendien een kleine aanvangs-reserve. 3. Voor verpleeggelden een bedrag vast te stellen Van 3 4 per dag, waardoor het mogelijk wordt de exploitatiekosten geheel te dekken. 4. In dit herstellingsoord alle herstellen den, zwakken en rustbehoevenden op te ne men, uitgezonderd lijders aan tuberculose, psychosen en anderen, die een meer speciale verpleging eischen, een en ander ter beoor deeling van den geneesheer-directeur. Verschillende artsen hadden met deze idee- en hun instemming betuigd. De bedoeling is te trachten een suppletiefonds te stichten in den geest van het Emmafonds bij Oranje Nassauöord. Dat suppletiefonds zou bijeen gebracht moeten worden uit vrijwillige bij dragen, erflatingen, enz. ten doel hebbende daarmede hen te steunen, voor wie ook 3 per dag te zwaar valt om te betalen. Na het stellen van eenige vragen, die door inleider werden beantwoord, werd de verga dering gesloten. u Gemengd nieuws. DUITSCHE KINDEREN. Men meldt aan de N. R. Ct. Het was op het-station te Arnhem een heele drukte gistermiddag: uit alle richtingen kwa men Duitsche kinderen aan, om van hier uit per extra-trein naar Duitschland terug te kee- ren. Het was den meesten goed aan te zien, dat de vacantie niet tevergeefsch was ge weest. Zooals wij vernamen waren er kinderen bij, die in hun vacantie zes en zelfs zeven pond waren aangekomen. Alle kinderen waren vroolijk en opgewekt, doch er waren er velen bij, die nog best wat wilden blijven. Om 1 uur 20 vertrok de trein met 350 kinderen. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Te Hoorn hebben 26 burgemeesters van gemeenün in West-Friesland vergaderd ter bespreking van de uitvoering van de distribu- tiewet. Besloten werd, dat Hoorn voor al die ge meenten de centrale leverplaats van regee- rings-artikelen zal worden. Alles zal wor den betrokken door middel van de gewone grossiers, die dan de winkeliers in de dorpen van het noodige zullen voorzien. Daardoor wordt de gewone gang der distributie zoo- AANGIFTE uitsluitend nog Vrijdag 6 October, 2-4 uur, in het Burgerweeshuis. Goedkoope naai- en verstellessen. 4 Avonden p. week, 57 uur voor meisjes van minstens 12 jaar, van 7i/g—9^2 uur voor oudere leerlingen. Schoolgeld f 0,20 per Week. voor meisjes van minstens 16 jaar, 12 lessen f 1,50, 2 avonden per week. Goedkoope Gostnnmcnrsus in het naaien van een onderrok en een ka toenen japon, pl;m. 30 lessen, f 3,— per cursus in 2 termijnen te voldoen, vervolg cursus voor het maken van een blouse f 1,20. Leerlingen van vorige cursussen ont vangen voortgezet onderwijs in cost-naaien. Dames Costtmmcnrsns, 40 Lessen f 25,2 schooltijden per week, aanvang November. Goedkoope Kookcursus, Bij voldoende deelname, cursus van 20lessen, 1 avond per week, f 4,— per cursus in 2 termijnen te voldoen. Dames Kookcursus, 20 Lessen f 25,2 schooltijden per week, de „fijne keuken" inbegrepen 40 lessen f 40,—. V er band cursus, pl.im. 30 lessen van 1 uur p. week, f 10. p. cursus. Verder worden cursussen gegeven in TEEKENEN en NUTTIGE en FRAAIE HANDWERKEN. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Directrice J. F. BEUMER. VERGADERING op Woensdag 4 Oct., des avonds half negen uur, ten Stadhuize. A. PRINS Voorzitter. Mr. J. VERDAMSecretaris. Opgave aantal varkens. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt hiermede, ONDER INTREKKING VAN ZIJNE PUBLICATIE d.d. 23 SEP TEMBER 1.1., ter algemeene kennis, dat in gevolge artikel 5 der Distributiewet 1916 door een ieder, die anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin varkens bezit, ter Secretarie dezer gemeente vóór of uiterlijk DONDERDAG, 5 OCTOBER, a.s., opgave moet worden gedaan van het aantal der zich op 30 September 1916 in deze gemeente be vindende varkens, gespecificeerd als volgt: a. BIGGEN beneden 6 weken; b. Fokvarkens; (hieronder moeten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen, voor zoover men er mede wenscht door t fokken, en fok- beren) c. LOOPVARKENS; d. MESTVARKENS beneden 50 K. G. ge taxeerd slachtgewicht; e. MESTVARKENS boven 50 K. G. ge taxeerd slachtgewicht. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van boven genoemde wet, het niet doen van opgave of het onjuist opgeven strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. Alkmaar, den 27 Sept. 1916. De Burgemeester voornoemd, 0. RIPPING. De WETHOUDER, Voorzitter der Raads commissie van Advies inzake de Levensmid delenvoorziening te ALKMAAR, brengt ter algemeene kennis, dat de REGEERINGSHA- RING (z.g. VOLLE- en MAATJESHARING) tot nadere aankondiging zal worden gele verd MET KOP, doch ZONDER STAART. Alkmaar, 3 October 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. veel mogelijk behouden. De grossiers ont vangen de artikelen van het Rijk tegen de rijzen van den groothandel, de vrachtlui en ie winkeliers zullen de prijzen van den klein- .andel moeten betalen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1