urr zItd-scharwjde. urr schoorl. Telegrammen vaa heden Als eerste post van ontvang ia geboekt bet voordelig saldo van 1014 ad 111080,70. De uitgaven overschreden de raming op een 6-tal volgummers, op 7 volgnummers bleven zij daar beneden. Een bedrag van 13732.82 kon door af en overschrijving worden gevon den; ter verevening van het restant der meer dere uitgaven, zijnde 12378.59 werd een suppletoire begrooting ingezonden. De commissie tot belastingzaken stelt den raad voor te besluiten: lo. de rekening goed te keuren in ontvang op ƒ407007.90Vj en in uitgaaf op ƒ316292.58, met een saldo van ƒ90715.386. 2o. de bouwrekening goed te keuren in ont vang op 192000.— en in uitgaaf op 170.436.94 met een batig saldo van 21563.05 J4. BEOROOTINO DER GEMEENTE-REI- NIGINO, DIENST 1917. De ontvangsten van het bedrijf worden voor 1917 geraamd op 26330.en de uit gaven op 57698.het bedrag, dat tot dek king van het tekort op de exploitatie zal moe ten worden bijgedragen bedraagt derhalve ƒ31368.— De uitgaven op „jaarwedden" (hoofdstuk I), worden geraamd op ƒ3749.tegen ƒ3468.— voor 1916; de commissie van toe zicht op het bedrijf acht het noodig de salaris sen van de opzichters te herzien, daar zij meent, dat het verschil tusschen de loonen van den stalknecht en voorman te gering is tegen over de salarissen van de opzichters. Derhalve wordt voorgesteld de aanvangsjaarwedden van de opzichters te verhoogen met 100. en de 3 driejaarlijksche verhoogingen van 26.te wijzigen in 50.de jaarwedde van den opzichter voor den dienst m de stad zal (wijl hij reeds in het genot is van één pe riodieke verhooging) daardoor stijgen met 124.en de jaarwedde van den opzichter voor den dienst op de terreinen (die thans in het genot is van de tweede periodieke verhoo ging en wien in November 1917 de derde Ver hooging zal worden toegekend), met 148. Hoofdstuk III, verzekeringen en lasten, wordt geraamd op 385.tegen 280.voor 1916. Deze hoogere raming vindt haar oor zaak in de hoogere polderlasten betaald in 1915 en de te verwachten meerdere lasten we gens de dijkbreuken. De post arbeidsloonen (hoofdstuk V), is verhoogd met 290.tot 32690.voor periodieke verhoogingen en arbeidsloon voor losse werklieden. De commissie tot belastingzaken stelt den raad voor te besluiten de begrooting goed te keuren in ontvang op 26330.in uitgaaf op 67698met toekenning eener bijdrage van de gemeente tot dekking van het vermoedelijk tekort op de exploitatie van ƒ31368. SUPPLETOIRE BEGROOTINO VOOR HET GEMEENTELIJK ELECTRISCH BEDRIJF, DIENST 1915. De commissie tot belastingzaken stelt den raad voor te besluiten:. de suppletoire begrooting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 10034.57. SUPPELTOIRE BEOROOTINO VOOR DE STADS-APOTHEEK, DIENST 1915. De commissie tot belastingzaken stelt den raad voor te besluiten de suppletoire begrooting van de Stads apotheek voor het dienstjaar 1915 goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 1285.46. REKENING DER GEMEENTE-REINI GING, DIENST 1915. De uitgaven van de Gemeente-reiniging be droegen in 1915 ƒ54075.82, de ontvangsten 34636.16K, waaronder 5543.70 als winst op den veestapel, zoodat kon worden volstaan met een bijdrage van de gemeente van 19439.65 K, of 12417.34 minder dan hiervoor was geraamd. Op nagenoeg alle volgnummers stegen de ontvangsten boven de raming. Op den post compost, waarvan de opbrengst geraamd was op 7600.werd ontvangen 13809.— de Eost diverse vuilnis, geraamd op 1200. racht op 2624,02 de post lompen, been deren, Ijzer, enz., ger. op 800.—, leverde een ontvangst van 2005.en de diverse ont vangsten, geraamd op 150, stegen boven de raming met 406.64. Ook de ontvangsten op hoofdstuk II, tonnen- en beerputten-belasting leverden ruime baten op, de tonnenbe las ting was geraamd op 6600.— en bracht op 8530.46 M en de beerputtenbelasting, ge raamd op 650.—, leverde een ontvangst op van ƒ1228.10x. De commissie tot belastingzaken stelt den raad voor te besluiten: de rekening goed te keuren in ontvang op 34636.16*4 en in uitgaaf op ƒ54075.82, met een bijdrage uit de gemeentekas tot dek king van het Tekort op de exploitatie van 19439.65 KAMER VAN KOOPHANDEL. Oisteravond half negen vergaderde de Ka mer van Koophandel in het Stadhuis. Afwe zig waren de heeren Cloeck en Henneman. De voorzitter, de heer Prins, opende de vergade ring, de notulen werden hierna gelezen en goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de uitgega ne stukken. Aan de directie der H. IJ. S. M. te Amster dam was, naar aanleiding van het ter vorige vergadering besprokene, een schrijven gericht, aandringende op verbetering in den toestand van het station alhier. Verder was uitgegaanEen verzoek aan den directeur van het postkantoor in deze glmeen- te, om het daarheen te willen leiden, dat op het marktplein een brievenbus komt te staan ten gerieve van de marktbezoekers. Aan den minister van financiën te 's-Gra- venhage was, naar aanleiding van het adres van den kamer van koophandel te Groningen betreffende de heffing van douanerechten met als maatstaf de factuur der goederen, een adres gericht, waarin adhaesie met dit adres werd betuigd. De heeren van der Kley en Cloeck had den een voorstel ingediend om een commissie van twee leden te benoemen om met den se cretaris het verslag op te maken. De voorzitter vond dat er niets tegen dit voorstel was, de secretaris had steeds naar zijn beste kunnen en weten het verslag opge maakt, dat dit niet steeds compleet was, lagf aan weinig medewerking van sommige perso nen. Een commissie kon allicht meer nauw keurig deze dingen afdoen. De heer van der Kley legde er den nadruk op, dat met dit voorstel niet bedoeld was iets op de prestaties van den secretaris af te din gen, de werkzaamheden werden echter te veel omvattend voor een man, en men wildé het verslag gaarne zoo volledig mogelijk op elk gebied maken. De secretaris had het voorstel ook in den zin als door den heer van der Kley toege licht, opgevat en het ook met vreugde be groet, hij voor zich zelf had ook steeds ge tracht het verslag zoo uitgebreid mogelijk te maken, de steun van de commissie zou in de zen echter van veel waarde kunnen zijn. Het deed den heer van der Kley genoegen dat het voorstel aldus werd opgevat. Het voorstel werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. De kamer wees op voorstel van den heer Potgieser de heeren van der Kley en Cloeck aan als leden der commissie. De heer v. d. Kley nam zijn benoeming aan, de heer Cloeck zou ermee in kenfiis gesteld worden. Ingekomen waren verschillende bijlagen tot het verslag van de handeling èn van den Ge meenteraad en verschillende verslagen en pe riodieken. Een brief van de Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht, waarbij de medewerking der Ka mer werd ingeroepen tot meerdere bekend heid van de jaarbeurs en verzocht werd een in handels- en industriekringen algemeen be kend persoon aan te wijzen, die uit sympathie voor de jaarbeurs de propaganda ervoor zou ter hand willen nemen. Aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen was voorts een schrijven van B. en W. van Alkmaar, waarin, namens het pro vinciaal bestuur in opdracht van den minis ter van Binnenlandscue Zaken de gevoelens van de kamer van koophandel werden ge vraagd over de gevolgen van den zomertijd. De voorzitter stelde voor een commissie te benoemen, die hierover na rijpelijk onderzoek rapport kan uitbrengen, welk rapport in de eerstvolgende vergadering kan behandeld worden. De leden konden zich met dit voorstel ver eenigen. In de commissie werden benoemd de hee ren Bosman, Potgieser en de voorzitter, die met den secretaris het rapport zullen opma ken. De voorzitter had nu alvorens tot de rondvraag over te gaan, nog een voorstel naar aanleiding van een verzoek indertijd door den minister van financiën gedaan om de gevoelens van de kamer over een belasting op net stempelen van goud te weten te komen. Indertijd was men op dit voorstel niet diep ingegaan, daar nu hierover een wetsvoorstel aanhangig zal komen, stelde de voorzitter de kamer voor, in de eerstvolgende vergadering het voorstel van den minister, benevens eeni- ge daarop betrekking hebbende stukken te be spreken. De leden konden zich hiermede vereenigen. De voorzitter deelde mede, dat over dit on derwerp eenige brochures en stukken waren ingekomen. Deze zullen in een aparte porte feuille rondgaan, benevens het verslag van het in een vorige vergadering hierover be sprokene. Daar de rondvraag niets meer opleverde werd de vergadering gesloten. PRIJS BEHAALD. Bij de gisteren te Lisse gehouden hardra verijen werd een 2e prijs behaald door „Vi tesse", van den heer N. Schermerhorn, alhier, berijder J. Witteveen. 9 UUR-SLUITINO. Het magazijn „De Katoenbaai" in de Hout- til en de bloemenmagazijnen C. Bruin, firm. Haakman en Zn., J. W. Teertnk en P. J. van Kessel zullen 9 uur-winkelsluiting invoeren. REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Door de H. IJ. S. M. wordt kosteloos ver krijgbaar gesteld een dienstregeling van de belangrijkste buitenlandsche verbindingen: naar Duitschland. Oostenrijk en Zwitserland via Kesteren-Kleef en Duitschland, Oostenrijk en Scandinavië via Amersfoort-Salzbergen. OOUDEN JUBILé. Heden was het de dag waarop voor 50 jaar de heer C. A. van Leersum bij de firma Th. Kraakman in dienst trad. De jubilaris werd hedenmiddag ten huize van zijn patroon gehuldigd. Te midden van zijn familie en die van zijn patroon zat hii weldra naast zijn echtgenoote, omgeven van bloemstukken. De patroon herinnerde er in zijn toespraak aan, hoe de heer van Leersum steeds met volle plichtsbetrachting de firma eerlijk en trouw gedurende 50 jaar had gediend. Van harte hoopte de heer Kraakman, dat dit zoo mag blijven. Gedurende dezen tijd, aldus de heer Kraakman, hebt gij tijden van droefheid en blijdschap medegemaakt. Van ganscher harte had ik gehoopt dat heden hier een ander u als patroon haa kunnen toespre ken, doch op dezen dag mogen slechts vreugdeklanken gehoord worden. Zonder u kan ik mij de zaak, waarin gij reeds bij mijne geboorte werkzaam waart, niet voorstellen Zeer had ik gehoopt, dat deze dag u de me dedeeling gedaan was kunnen worden, dat gij vanaf heden uw functie kon verrichten zooals u dat het aangenaamste zou zijn. De mobili satie heeft dit evenwel belet. Nog steeds is uw opvolger gemobiliseerd. Moge het even wel spoedig zoo zijn, dat gij kunt komen en gaan wanneer u dat goed dunkt. Spreker wil- da niet veel meer naar voren brengen en aan doening belette hem dit tenslotte geheel. Na de toespraak werd een dronk aan1 den jubilaris gewijd en feliciteerden allen hem recht hartelijk. De heer Verkuyl, die hierna namens de afd. Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen het woord voerde, wees er in zijn«toespraak op, dat het voor het bestuur steeds een genoegen was, om op uitnoodiging van een patroon een dergelijk feest te kunnen bijwonen. Juist dit gaf waarde aan dat feest. Spreker deed uitkomen, dat het „weet je nog wel van toen en van toen" voor den jubilaris en de zijnen een heerlijke tijd was. - Voor het bestuur van het Nutsdepartement is een dergelijk feest niet alleen een aangena me taak, het beschouwt het ook uit een maat schappelijk oogpunt. Het stelt het zeer op prijs, dat er in deze dagen van strijd tusschen patroon en werkman, in deze dagen van klas senstrijd, nog zulke goede verhoudingen ge constateerd konden worden. Voor de hier tegenwoordige jongeren gaat er kracht van uit om te zien hoe een dergelijke verhouding kan bestaan. Het moet voor u een geluk zijn, zoo ie wor den toegesproken door uw patroon. Wan ne rr men jong is, dan wil men wel eens wat anders, doch niet vergeten mag worden, dat elke verandering geen verbetering is. Het is het bewustzijn, in den kring waar men geplaatst was, zoo gewerkt te hebben, dat men dit steeds tot tevredenheid deed voor dengene voor wien men het ,werk verrichtte, dat per slot van rekening de waarde aan het leven geeft. Het was mei het bezit van dat bewustzijn, dat spreker den heer van Leersum namens „Het Nut" het meest feliciteerde. Hierna bood spr. hem het gebruikelijke di ploma van „Het Nut" aan. De heer v. Leersum bracht zijn patroon en den heer Verkuyl dank voor het gesprokene, ook danket hij voor de ontvangen geschenken. Hoewel zijn gezondheidstoestand niet te best meer was, aangezien hij aan den eindpaal van het leven was gekomen, hoopte hij toch zoo lang mogelijk zijn werkzaamheden te ver vullen. Spreker vertrouwde er op, dat zijn pa troon hem dit wel gemakkelijk zal maken. Hierna herinnerde hij er met aandoening aan, hoe hij de gansche familie op den pa troon na had zien heen gaan. Daar heeft hij van geweten en veel last van geHad. De werkkring was voor hem steeds een aangename geweest Ook met den vader van den patroon had spreker steeds plezierig gewerkt. Én de weinige klachten van de clien tele waren voor hem een bewijs, dat hij zijn werk goed deed. Steeds heb ik dan ook plicht boven alles gesteld, nooit was ik over tija. Nu den laatsten tijd mijn gezondheid wat is gaan falen, laat dit wel eens te wenschen over,doch dit brengen de jaren mee. Toch hoop ik mijn werk nog eenigen tijd met tegemoetkoming van u vol te houden. Nog bracht spreker dank aan mevrouw Kraakman voor haar welwil lendheid. Met aandoening gewaagde hjj er van hoe er in de jonge familie een zoon gebo ren werd, die nu al 3 jaren is. Hij hoopte dat deze, wanneer hij in de zaak kwam, een pa troon mocht worden als zijn vader er een was en zijn grootvader ex een geweest was. Hierna bleef men in intiemen kring feeste lijk bijeen. BLOEMENDAG EN COLLECTE. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Met de welwillende toelating van Heeren Burgemeester en Wethouders zal Maandag a.s. 9 October een Bloemendag met collecte ge houden worden ten bate van de Belgische Oor logs Weezen. Het comité doet een dringende oproep aan de bevolking van Alkmaar, het werk door zijne giften te steunen. De Dames worden verzocht hunne mede werking aan de collecte te willen verleenen en verzocht zich te laten inschrijven bij mej. Aerts, Verdronkenoord 31. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 4 October gehouden gewone ver gadering van „Liefdadigheid naar Vermo gen", is voor diverse personen hulp toege staan ten bedrage van 132.50. NOVUM. De directie van het Bioscoop en Variété theater projecteert vanaf Vrijdag e.k. als hoofdnummer „De dochter van den dijkwach- ter," tevens heeft zij geëngageerd als speciali teiten-attractie de Iudiaansche exentric sou brette Miss Anita Grabam (de dame met bar- riton geluid). üemengd nieuws. UIT EG MOND AAN ZEE. Oistermiddag om 2 uur kwam de auto voor waarmede Monsieur H. T. J. van VTijmen naar den Bisschopszetel van het Oud-Katho lieke Kerkgenootschap te Haarlem vertrok. Een groot deel van de inwoners deed den zoo algemeen beminden kerkvorst uitgeleide. Hoe zeer de heengaande oud-pastoor be mind was bleek wel, daar bij het afscheid- wuiven vele tranen gestort werden. Volgen de telling van varkens voor de distributiewet bleek dat alhier voor den han del aanwezig waren4 fok- en 34 mestvar- kens. UIT SCHAOEN. In zijn vergadering van Dinsdag j.l. be sloot de Raad van Schagcn, het aauvangs-sa- laria der onderwijzeressen) met 100 te verhoogen en alzoo te brengen van 650 op 750, waardoor de jaarwedden van alle on derwijzeressen) met 100 gulden worden ver hoogd. Ingetrokken werd de bepaling, dat el ke onderwijzer met verplichte hoofdakte, bo ven de 150 voor het bezit dier akte, nog ee- ne vergoeding ontvang* van 100. De jaar wedde van een onderwijzer kan thans klimmen tot 1250, voor een gehuwd onderwijzer tot 1350. Voor elke bij-akte wordt bovendien 50 gegeven. De jaarwedde van het hoofd der school werd met 100 verhoogd en be draagt thans 1900 met vrije woning, wo ning geschat op 300. De begrooting voor 1917 bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ96001,65, met een hoofdelijken omslag van 20034.13. De hoofdelijke omslag van 1916 bedroeg 21470.51 Vè- Tot plaatselijke vroed vrouw werd benoemd mej. C. Kots te Scha gcn. Door de gemeente zal eene overeenkomst worden aangegaan met de besturen van het Ned. Herv. Oude Mannen- en Vrouwenhuis en van het R.K. Liefdegesticht tot opname en verpleging van gemeentppatienten tegen een vergoeding van 1.50 per patient en per dag, waaronder niet begrepen zijn de kosten van geneeskundige hulp, medicijnen en chirurgi sche hulpmiddelen. Met ingang van 1 Nov. a.s. zal van gemeentewege aan behoeftige in gezetenen cokes worden verstrekt tegen den verminderden prijs van 0.55 per H.L. ge klopt. Een adres van de Gezinsverpleging in de Classis Alkmaar werd voor kennisgeving aangenomen. Tot leden der commissie van on derzoek der begrooting werden gekozen de heeren W. Roggeveen, P. Snel en J. Koster. UIT OTERLEEK. Herkozen als lid van het bestuur van den Oterleeker Polder de heer C. Stammes, nota ris te Helder. Het bestuur der afdeeling Oterleek Stompetoren van den bond voor Staatspen- sionneering heeft in zijn laatste bijeenkomst o.a. de propaganda besprekende, besloten om op een nader te bepalen avond in begin De cember bij Renses een feestavond te organisee- ren, waarbij de rentetrekkers worden uitge- noodigd. Eenige leden zullen voordrachten en korte voorlezingen ten beste geven en aan niet-leden zal worden gevraagd ook iets te willen geven, opdat door afwisseling van zang, voordracht en muziek dat avondje héél goed moge slagen. De afdeeling Langendiik der vereen iging Volksonderwijs hield Maandagavond eene ledenvergadering, alhier. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer J. du Burck, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De ter tafel gebrachte ingekomen stukken, waaron der een van de afd. Oudewater om financi- eelen steun, moesten alle voor kennisgeving worden aangenomen. Door den heer Bouman werd nu verslag uitgebracht van de algemeene vergadering, hetwelk de goedkeuring der vergadering weg droeg. Hierna ontstond eene discussie over de vraag of de afd. bij stemming zou uitma ken vóór of tegen de voorgestelde wetswijzi ging inzake onderwijs art 192 der grondwet De bedoeling was den te benoemen afgevaar digde een bindend mandaat te geven indien men er zich tegen verklaarde. Noch het een noch het ander werd aangenomen. De voor zitter was er wel is waar tegen en zette de bedoeling der wijziging uiteen, doch was voor geen bindend mandaat, daar nieuwe ge zichtspunten ter algemeene vergadering ver andering in de meening konden brengen. Be sloten werd twee afgevaardigden te benoe men, en dat de stem der afdeeling zich naar de discussies zou regelen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren j. du Burck en W. C. Bouman. Bij bespreking punt propaganda werd be sloten de heer KL de Vries, te Amsterdam, uit te noodigen, hier als spreker in openbare ver gadering op te treden. Bij punt varia vroeg de heer J. Swart waarom in Zuid-Scharwou- de toch geen schoolrapporten zijn, in nabijge- légen plaats heeft hij die rapporten gezien; hij meent een goed resultaat daarvan te mo gen verwachten. De voorzitter antwoordde en trachtte met voorbeelden toe te lichten dat schoolrappor ten tegen de kinderlijke natuur ingaan, als onderwijzer zal hij zich op grond van onder vinding tegen rapporten verzetten. Hierop werd niet verder ingegaan. Door den heer Bouman werden nu de vol gende vragen gesteld: le. Hoe staat het nu met het aantal leer lingen per onderwijzer te Zuid-Scharwoude; 2e. Zou vanwege de afd. Volksonderwijs niet eens bij den Raad gepoogd kunnen wor den om het gymnastieklokaal te Zuid-Schar woude beter aan zijn bestemming te doen beantwoorden 3e. Zou het niet wenschelijk zijn pogingen in het werk te stellen, om aan den Langendijk een M. U. L. O. school op te richten De be hoefte laat zich voelen, aaar jongelieden een dergelijke school in Alkmaar bezoeken. Wan neer hier een gelegenheid was, zou een groo- ter gebruik bevorderd worden. 4e. Ts de wijziging in de lesuren der open bare school te Zuid-Scharwoude, zooals de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers die gaarne zou zien, werkelijk èn in het belang van onderwijzer èn in het belang van het kind? De voorz. antwoordde op de eerste vraag, dat de overbevolking mede de schuld is van het voormalig hoofd der school, volgens den burgemeester. Ook op de nieuw op te rich ten R.-K. school te Noord-Scharwoude is het wachten. Toch zal waarschijnlijk in April a.s. verbetering komen. Op de tweede vraag werd geantwoord: het zal niet baten, de heeren van den raad zijn er tegen. Wat de derde vraag betreft. Veel zai er niet voor noodig zijn, met een onderwijzer die acte Duitscli en wiskunde heeft, is al veel bereikt. De vergadering was homogeen om een adres in deze aan den Raad te Zuid-Schar woude te zenden. Toevallig moet hier een nieuwe onderwijzer zijn, doch deze benoe ming zal wel te vlug moeten geschieden. De vierde en laatste vraag beantwoorden de, zeide de voorz., dat dit stellig zoo is. Een onderwijzer(es) die ver van de school woont, is twee uur tusschenschooltijd natuur lijk aangenaam, vooral wanneer het nood) is als leerlingen soms moeten nablijven; ooi voor het kind is een tuaschenruimte van twee uur beter dan 1 uur. Enkele aanwezigen vroegen in verband met deze vragen nog eenige inlichtingen. Allen werden door den voorzitter naar genoegen beantwoord. Hierna sluiting. Onze plaatsgenoot, de heer H. Selhorst Jr. is benoemd tot opzichter-teekenaar bij de ge meente Sneek. KORTE BERIGHTEN. Te Netterden, gem. Gendringen (Oeld.) zijn 24 koeien, welke naar Pruisen zouden worden gesmokkeld, in beslag, genomen Vier smokkelaars werden daarbij aangehou den. Te Bredenbroek werden vijf smokke laars aangehouden, die drie stieren en twee honderd pond vet over de grenzen dachten te brengen. Te Kerk-Avczaath, bij Tiel, is voor den verbouw van vlas reeds 25 H.A. land ver pacht tegen 400 per H.A. De verhuurders moeten zorgen, dat in het aanstaande voor jaar de grond geploegd en geëgd gereed ligt Op de natuurlijke oesterbanken op Texel is Dinsdag voor 'teerst weer gevischt naar oesters en wulken. Per vaartuig werden ge middeld 500 oesters en Va H.L. wulken ge vangen. De prijs voor een en ander zou na der worden bepaald. Door de Amsterdamsche rechtbank werd gisteren een man failliet verklaard, on danks zijn verzoek om uitstel. De man trok zich dit zoo aan, dat hij, buiten gekomen, in de Prinsengracht sprong. Met moeite werd hij gered De gemeenteraad van Meppel heeft be sloten in de politieverordening een bepaling op te nemei, waarbij het hoofd van een gezin verplicht is te zorgen dat een bij hem inwo nend kind, wanneer zulks door B. en W. noodig wordt geacht, niet anders dan met kaai geschoren of geknipt hoofd de school be zoekt. Te Groningen is een hulpbrievenbestel ler aangehouden, verdacht van het openen van poststukken en het daaruit ontvreemden van papieren van waarde. In een gisterenavond te Rotterdam ge houden vergadering, waarop twintig midden- stands-vereenigingen vertegenwoordigd wa- ok ren, is besloten tot de oprichting vsa een ees- traal bureau van advies voor den midden stand, waarvoor rijkssubsidie is toegezegd. Een der Zeppelins, die Maandagmorgen uit Engeland terugkeerden, voer over het Friesch dorp Zwaagwesteinde. Het schip maakte den indruk gehavend te zijn; de si- gaarvorm ontbrak. Het was vlak, alsof er een stuk afgesneden was. Een gondel stak voor een deel buiten het achterste deel uit. Te Enschede is een 2-jarig kind door een dpkarretje overreden en gedood Zaterdag 14 October hojidt de in Maart j.l. opgeriche R.K. Vereen, van Gemeente ambtenaren een algemeene vergadering te 's-Hertogenboseh. Als spreker treedt op jhr mr. Ruys de Beerenbrouck, lid der Tweede Kamer. Te Naarden Is een man gearresteerd, die drijfriemen in de vetfabriek aldaar had gesto len. De nachtwaker der fabriek, die den dief stal had gezien, durfde dien niet verhinderen, omdat de dief hem met een mes dreigde. Op 7 en 8 dezer Zal aan den 1 loek van Holland wederom uitwiseling plaats hebben van Duitsche en Engelsche gewonden. Bij de aardapelmeelfabriek „De twee Provinciën" te Stadskanaal is door den rijks controleur een scheepslading aardappelen ai- gekeurd, als zijnde vermengd me: geelvleezi- ge aardapelen, geschikt voor de ccrsumptie Tegen een Duitsche goudsir.okke'aar is voor de rechtbank te Arnhem weken gevan genisstraf geëischt, met verbeurdverklaring der 32700 fres, die hij in zijn gordel droeg, toen hij onlangs bij Zevenaar per spoor over de grens trachtte te komen. Bij Kon. Besl. is besloten, dat het onder zoek van de verlofgangers der landweer, be doeld in art. 29 der Li ndwe^rwet, achterwege wordt gelaten. Van Edam zou per schuit een locomo biel worden vervoerd naar Warder, waar zij dienst moest doen bij de herstelling der zeedij ken. Bij het op den schuit plaatsen kantelde deze en plontete de locomo^.- water, enke le ducdolven beschadigend. Geen persoonlij ke ongelukken De jutefabrieken te Rijssen, van de tir ma Ter Horst en Co., die 1400 arbeiders te werk houdt, staan wegens gebrek aan grond stof stil Naar m enmeldt, bestaan er plannen bij de H. IJ. S. M. om een spoorlijn aan te leg gen van Krommenie direct naar Beverwijk. DE ZOMERTIJD. De kamer van koophandel in. den Haag heeft unaniem besloten, den burgemeester me de te deelen, dat van nadeelen inzake den zo mertijd niets was gebleken, en dat integendeel talrijke voordeden er het gevolg van waren geweest. Men hoopte dat de proef zou wor den herhaald. Alleen zou men wenschen, dat de overgang voortaan op een Zondag zou plaats hebben. STAATSLOTERIJ. N No. 16007 15000. No. 18128 5000. No. 11929 1000. Nos. 4646, 5756, 9450, 14100, 14502 400. Nos. 356, 2810, 3832, 14663, 15258, 18625 ƒ200. Nos. 3713, 5175, 6291, 6906, 9500, 13977, 1789S, 17939 100. Nederland. ZWARE MISHANDELINO. iMISHANDELINO, 5 Oct. De Recht- bang veroordeelde den 28-jarlgen voerman M. doodsla tengevol^ straf. De eisch was' 6 jaar. Hij'had op 12 Aug. j.l. den 26-jarigen F. vaii Bijlevelt meermalen metk racht tegen deng rond ge worpen, waardoor het slachtoffer een sche delbreuk kreeg, waaraan hij is overleden. BURQELIJKE STAND. Getrouwd: 5 Oct. Adriaan Wessels en Anna Sophia Bakker. Willem van der Horst en Catliarina Maria Oudejans. Geboren: 4 Oct. Hendrika Margaretha, d.v. Cornelia Anthonius Maria Swaeria en Aagje Wagemaker. 5 Oct. Eugelina, d.v. Arie Johannes Kool en Engel ina Hoole. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Narcis. Ean daverend applaus van een uitverkochte zaal begroette gisteravond Bouwmeester bij zijn eerste opkomen. Maar welk een opkomst ook I Hoe zijn de toeschou wers in spanning gebracht vóór de verschij ning van deze zonderlinge persoonlijkheid, die ze als het ware in de Parijsclie straat zien loopen als hij door den filozoof Diderot bij een beroemd tooneelspeelster wordt ingetikt, dien ze in gedachten volgen totdat hij binnen komt. Geen wonder, dat wanneer de armelijke figuur met zijn verwaarloosd uiterlijk en zijn lompenpak den kring van wit gepruikte en rijk uitgedoste hofdames, en filozofen in satijn en fluweel, met kanten lubben en veel diamanten intreedt, de spanning zich uiten moet. Welk een genot schenken daarna de „apensprongen van vernuft", waarmede deze geniale waanzinnige de intrigeerende hofkliek en de beoefenaren der beroepsfilosofie, welke zich wanhopig verwart in het probleem van geest-en-stof, amuseert en geeselt tegelijker tijd. 't Is misschien een Duitsche gedachte, dat het geluk der wereld grootendeels afhangt van een goede spijsvertering, omdat deze geestigheid en zedelijkheid bevordert, gelijk Narcis zegt, doch met dat al vraagt men zich toch wel eens af of maagspeciaïiteiten het meuschelijk geslacht geen grooter diensten bewijzen dan deskundigen voor zielsziekten Doch de paradoxen, die Narcis over de lip pen vloeien, laten geen tijd tot overpeinzen. Het duurt bovendien maar heel kort, wan neer in het tweede bedrijf. Narcis zegt wie hij eigenlijk is, of het mislukte genie verdwijnt en de beklagenswaardige mensch vraagt de volle aandacht. Hoe roerend is zijn bekente nis aan de tooneelspeelster, beginnend met „ik had een vrouw" en eindigend met de ver klaring, dat hij haar heel zijn leven gezocht heeft en zal blijven zoeken: „en als ik haar gevonden heb, laat me dan maar sterven". En dan die meesterschap in zeggen en gebaren, wanneer Narcis in het vierde bedrijf, half in droomtoestand, zijn leven herleeft en bet ver- to-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2