DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss. mi par No. <m Honderd en achttiende jaargang. 1916 VRIJDAG 6 OCTOBER. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERHfls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Oproeping in werkelijken dienst. Mil Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 6 October. Het Fransche nieuwsagentschap Havas seint de niet zeer gebruikelijke mededeeling, dat de legers der verbondenen aan de Somme zich tot nieuwe krijgsverrichtingen voorbe reiden. Men zou er zich over verwonderen, dat een dergelijk bericht het scherpziende oog van den censor was ontsnapt, ware het niet, dat de mededeeling blijkbaar ten doel heeft een verkeerden indruk weg te nemen. Het le- gerbevel, door generaal Joffre dezer dagen uitgevaardigd, de Engelsche samenvatting van hetgen het Engelsch-Fransche offensief in drie maanden heeft opgeleverd, hebben na tuurlijk de veronderstelling doen opperen, dat dit offensief voorloopig geëindigd is, wordt uitgesteld tot een nader tijdstip, bijv het volgende voorjaar. Neen, zegt nu het Ha- vas-bericht, die veronderstelling is niet juist, de operaties aan het Somme-front zijn nog niet afgesloten, zij worden voortgezet, men is thans aan de voorbereiding bezig. En tege lijkertijd laat men van Engelsche zijde weten, dat de verovering van Le Sars binnenkort kan worden verwacht. Wij weten dus, dal: men aan entente- z5jde binnen afzienbaren tijd nog eenige be langrijke resultaten denkt te bereiken, waar schijnlijk vóór het aanbreken van den winter de plaatsen Bapaume en Péronne, die al da delijk begin Juli als objecten werden ge noemd, hoopt te bezetten. Verdere vorderin gen schijnen voorloopig niet te liggen binnen het bereik van het mogelijke. Van een breken door hét Duitsche front wordt de laatste da gen zoo min gesproken als van een intrekken van de Duitsche linie op groote schaal. En tactisch mag de entente belangrijke voordee- len hebben behaald in het Westen, strategisch heeft het groote offensief geen wijziging in den toestand gebracht In het Oosten is het net eender gesteld. De gaten, die daar in den militairen dijk werden geslagen, zijn tij dig gestopt, waardoor erger is voorkomen. En het lijkt ons niet uitgesloten, dat de mid- denmogendheden op het eene of andere oor- logstooneel weer tot een offensief zullen overgaan. Want wel krijgen de munitie makers in Engeland vrij af, naar Reuter meldt, maar tegelijkertijd blijkt uit een offi- cieele Engelsche mededeeling, dat nieuwe be schikbaarstelling van mannen voor de legers en den munitie-aanmaak in Engeland drin gend noodig is. En ook voor Rusland breekt de moeielijke tijd aan, waarin het geen of weinig munitie van buiten-af kan krijgen Het was bij het aanvaarden van het opperbe velhebberschap, dat veldmaarschalk von Hin denburg zeide, dat de middenmogendheden er in October wel beter voor zouden komen te staan. Inderdaad zal men goed doen met die mo gelijkheid rekening te houden, ook al is men van oordeel, dat die mogendheden de crisis, waarop de entente-landen zoo veel hebben gezet, nog niet te boven zijn en de toestand voor hen op het oogenblik nog zeer onze ker is. Over den gang van zaken op den Balkan, vooral wat Roemenië betreft, blijkt er eenige ongerustheid te Londen en te Parijs te be staan. Wel is waar heeft een Roemeensch di visie-generaal, die het Roemeensche opperbe vel vertegenwoordigen zal in het Engelsche hoofdkwartier, den militairen toestand bevre digend genoemd, maar hij heeft er aan toege voegd, dat het nooit in de bedoeling van de oorspronkelijke plannen heeft gelegen aan twee fronten te vechten. Het zal wel het voornemen geweest zijn, alleen in Zevenbur gen binnen te vallen, maar de snelle inval van generaal v. Mackensen heeft de Roemenen gedwongen ook daar den strijd te aanvaar den. En de berichten over den stand van za ken aan het andere front luiden niet gunstig. De Oostenrijksche en Duitsche legerberichten melden, dat de Oostenrijksche troepen bij Or- sowa (het zuidelijkste punt van het front, aan den Donau) naar het Westen achteruit ge drongen zijn, zonder daaromtrent nadere bij zonderheden mede te deelen, maar ook, dat ten zuiden van Petroseny de Roemenen wij ken in de richting der grensposten en dat het Roemeensche tweede leger, dat nog op 2 October in de buurt van Bekokten tot den aanval overging, teruggeweken is, bovendien dat de troepen der mogendheden reeds voor bij Forgaras staan. Zijn deze mededeelingen juist, dan heeft de positie zich hies aanmer kelijk ten ongunste van de Roemeensche troe pen gewijzigd. Immers dan staan die troe pen aan de beide flanken (bij Orsowa aan den Donau maken ze vorderingen, bij Parajd, noordelijk van den kleinen Kokel, vallen aan) sterk, maar moeten ze hun centrum te rugtrekken. Weet generaal von Falkenhayn het midden verder terug te drukken, dan moe ten de uiteinden van zelf mee. Het schijnt dus, dat hier een operatie gaande is, welke precies het omgekeerde beoogt als menig andere, die in dezen oorlog met succes is toe gepast, n.l. om door het terugdrukken der flanken het centrum en daardoor de heele li nie ingetrokken te krijgen. Het lijkt er naar, dat een offensief tegen Roemenië weldra te wachten zal zijn. De mogelijkheid daarvan, heeft de Parijsche pers de laatste dagen met bezorgdheid gadegeslagen. Zoo schreef het Petit Journal, dat de redding van Roemenië ligt in het opgeven van het offensief in Ze venburgen, de Matin toont zich erg ongerust over het lot van Roemenië en de bekende schrijver Gustave Hervé schrijft boven een artikel „Redt Roemenië' en dringt er bij Rus land op aan, de Roemenen niet met een expe ditie-korps, maar met een machtig leger te hulp te komen. Van Roemeensche zijde verneemt men niet veel over den stand van zaken. Leukjes merkt de. Roemeensche Iegerb'erichtschrijver op, dat na de beëindiging der demonstratie tusschen Roestjoek en Toetrakan, de Roemeniërs naar den linkeroever van den Donau teruggetrok ken zijn. Graag had men van dien kant wat meer bijzonderheden over deze nog steeds vrij raadselachtige gebeurtenis vernomen 1 Er is een ochtend- en een middagbericht, dat de Grieksche koning nog niemand heeft belast met de formeering van een nieuw ka binet Het is, alsof er bulletins worden uit gegeven over den toestand van een zwaar zieke I Volgens het Daily News heeft het afgetre den ministerie onlangs den Griekschen gezan ten in de hoofdsteden der entente opgedragen, de regeeringen mede te deelen, dat Grieken land onder bepaalde voorwaarden Bulgarije wilde aanvallen. Er gingen dagen voorbij zonder dat er antwoord kwam. Daarop liet de Grieksche minister-president den Fran- schen minister-president Briand polsen, on der welke voorwaarden de entente Grieken- lands militaire medewerking zou willen aan vaarden. Toen liet de heer Briand weten, dat, ofschoon Griekenland de sympathie had verbeurd van de entente, vooral van Italië, de geallieerden, indien de koning persoonlijk onvoorwaardelijk de medewerking van Grie kenland zou aanbieden, den oorlog aan Bul garije zou verklaren en de algemeene mobili satie gelasten, een en ander zouden aanvaar den en Griekenland in alles zouden steunen om zijn belangen te bevorderen, mits de Grieksche regeering een nieuwe politiek zou voeren, waarin de geallieerden volle vertrou wen zouden kunnen stellen. Het gevolg was, dat de meerderheid van het Grieksche ministerie zich verklaarde voor on middellijke deelneming aan den oorlog, welk besluit niet door den koning werd goedge keurd. Wanneer men bedenkt, dat Italië sindsdien al weer Grieksch grondgebied bezet heeft, dan begrijpt men, hoe lastig de positie van en in Griekenland geworden is. Toch zou generaal Sarrail zeker wel graag willen, dat Griekenland maar mee deed, wijl dit veel onzekerheid achter zijn rug zou weg nemen. Hij durft nu blijkbaar niet recht vooruit en laaf het speciaal aan de Serviërs over vorderingen te maken, die nu nog 10 K M. van Monastir staan. Alleen aan de Stroema zijn de Engelschen vooruit geko men, zij bezetten daar het dorp Jeaikoi. KORTE BERICHTEN. De Dardanellen-Commissie houdt nog steeds zitting. De laatste dagen is de heer Wi ston Churchill, ten tijde van de Dardanellen- expeditie minister van marine, gehoord. Thans komen nog o.m. Lord Fisher, Sir Henry Jack son en Sir Arthur Wilson aan de beurt. De Belgische minsterraad besloot, de diploma's aan oe hoogleeraren van de Vlaam- sche Hoogeschool te Oent, tijdens de Duit sche bezetting verleend, niet te erkennen. - Het Duitsche spoorwegpersoneel, dat onlangs een waarschuwing ontving om zich gereed te houdlen, is thans tot den werkelijken militairen dienst opgeroepen. Alleen al de spoorwegdirectie Essén moet 15000 weerbare mannen afstaan. In navolging van Pruisen en Saksen wprdt binnenkort ook in het koninkrijk Beie ren een oorlogsbureau tot bestrijding van den woekerhandel opgericht. Tusschen Berlijn en Keulen v.v. loopen sedert enkele dagen een paar D.-trelnen, wel ke bestaan uit 5 personenrijtuigen eerste en tweede klasse, die bij gebrek aan ander mate riaal, geheel uit ijzer zijn vervaardigd, waar door zij veel minder gevaar voor brand ople veren en een rustiger gang hebben. In het ziekenhuis te Dusseldorf over leed tengevolge van een te velde opgedane ziekte luitenant-generaal von Lauenstein, die ook den veldtocht in China medemaakte. Voor den krijgsraad te Rome is Dinsdag een geding begonnen tegen 25 personen, mi litaire geneesheeren, soldaten, kooplieden, geestelijken en een aantal vrouwen, die be schuldigd worden dlat zij zich hebben laten omkoopen om dienstplichtigen van den dienst te bevrijden. Ze ontvingen voor elke bevrijding van den dienst 300 en 500 gulden. De Temps verneemt uit Lissabon dat de sterkte dter drie gemobiliseerde divisies van het Portugeesche leger tot 33.000 man per di visie verhoogd zal worden. De Cunard Liner Franconia is in de Middellandsche zee getcrpilleerd Van de be manning zijn er 302 gered, 12 worden ver mist. Het schip mat 180000 ton. Officieel wordt medegedeeld, dat de En gelsche minister van munitie besloten heeft, voor zoover mogelijk, Zondagsarbeid in de munitiefabrieken te verbieden. Met ingang van 1 dezer kunnen de Fransche soldaten, ingevolge van een door ge neraal Joffre getroffen maatregel, driemaal per jaar op een week verlof aanspraak maken. In deze week is niet begrepen de tijd, dien de verlofganger noodig heeft om zijn woonplaats te bereiken. De Entente heeft sommige neutrale re geeringen medegedeeld, dat zij van meening is, dat onderzeeëers, uitgesloten behooren te worden van het voordeel van de regels, die er tot dusver door het volkenrecht erkend zijn ten opzichte van het toelaten van oorlogsbodems of koopvaardijschepen in onzijdige wateren en op reeden, in havens en hun verblijf daar in. Elke oorlogvoerende onderzeeër, die een onzijdige haven binnengaat, behoort daar vastgehouden te worden De Duitsche keizer begaf zich naar het Oostelijk front, naar de troepen van generaal Linsingen, waartegen de hoofdaanval der Russen was gericht Koning Wilhelm II van W urttemberg viert heden zijn 25-jarig regeeringsjubileum. De Fransche kamer heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de regeering ge machtigd wordt, de besluiten te schrappen, waarbij onderdanen van vijandelijke mogend heden in Frankrijk genaturaliseerd zijn. De Serviërs hebben 230 vierk. K. M. van hun gebied, 7 dorpen en 45 K.M. van de grens heroverd. HET OPBRENGEN VAN KOOPVAAR DIJSCHEPEN. De hoofdbesturen der zeemansvereeniging „Volharding" en van den „Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders" hebben een adres gezonden aan den minister van bui- tenlandsche zaken, waarin zij verzoeken ern stig te willen optreden tegen het opbrengen van Nederlandsche koopvaardijvaartuigen, die. als de Batavier li, zonder bekenden rechtsgrond door Duitsche duikbooten worden opgebracht en vastgehouden. Zij gevoelen zich tot dit verzoek genoopt, op grond Van reeds voorkomende en dreigende werkloosheid onder transportarbeiders. Zij zullen op prijs stellen als de minister hen over deze gelegen heid wil hooren en eventueel inlichten. UITVOER VAN QROENTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingetrokken een beschikking van 18 September, houdende bepalingen betreffen de den uitvoer van witte kool, en bepaald, dat aan de in de beschikking van 12 Augustus genoemde groentensoorten, waarvoor con senten kunnen worden afgegeven, worden toegevoegd witte kool (met uitzondering van Deensche witte kool), roode kool (met uit zondering van roode bewaarkool), savoye- kool, boerenkool en uien; voorts, dat art. 3 van de beschikking van 12 Augustus wordt gelezen als volgt: De ex porteur is verplicht voor elke partij, die hij met consent wenscht uit te voeren, een be paalde hoeveelheid van nader aan te geven soort voor binnenlandsch verbruik beschik baar te stellen of te houden, al naar gelang zulks zal worden bepaald, welk deel moet zijn van prima kwaliteit, (voor zooveel het in- maakgroenten betreft: voor den inmaak ge schikt) en waarvan de aflevering overeen komstig de door de sub I genoemde Rijks commissie te geven voorschriften en ten ge noegen der Groentencentrale zal geschieden. UITVOER VAN KOOL. Volgens een ministerieel besluit moeten ex porteurs van kool de volgende hoeveelheden voor binnenlandsch gebruik beschikbaar stellen: Voor elke 100 kilo witte kool, waarvoor zij consent vragen, 20 kilo 1 y» cent per ki lo; voor 100 kilo roode kool 60 kilo 4 cent; voor 100 kilo gele savoye kool 30 kilo k 3 cent; voor groene dito 10 kilo h 3 cent. Alle voor gebruik hier te lande ge- schikbaar gestelde koolsoorten moeten ge teeld zijn aan den Langendijk of in de Streek. ALKMAARS6HE OVERAL VERKRIJGBAAR. DE SULKERNOOD. Naar het Hbld. verneemt zullen de Wester suikerraffinaderij en de suikerraffinaderij v.h. Spakler en Tetterode te Amsterdam de volgen de week hare werkzaamheden hervatten, waar na binnen enkele dagen met de aflevering van Suiker kan worden begonnen. Hoewel de distributieregeling en alles wat daarmede samenhangt voor het volgende campagnejaar nog niet geheel gereed zijn, kan toch al reeds de geruststellende verzekering worden gegeven, dat een tekort als zich dit jaar voordeed, niet herhaald zal worden. Het suikerdistributiekantoor heeft aan alle krui deniers, fabrikanten enz. gevraagd hoeveel suiker zij het afgeloopen campagnejaar heb ben verbruikt. Het totaal van deze opgaven wordt nu gereserveerd voor het aa. campag nejaar. Men rekent dan echter op een zeer ruime toeneming van het verbruik. Bovendien zal dan nog voor alle eventualiteiten een groote reserve worden gehouden. Verder worden maatregelen ontworpen om te voorkomen dat de fabrieken die voor export werken haar benoodigde quantiteiten, zij het ook tijdelijk, aan de binnenlandsche consum- tie onttrekken. HET BROOD VOOR ONZE SOLDATEN. Door den hoof dintendant is aan den inspec teur van den geneeskundigen dienst der land macht bericht, dat door officieren van gezond heid herhaaldelijk wordt voorgeschreven om aan manschappen wittebrood te doen verstrek ken in p'aats van brood van ongebuild meel, dat volgens de bestaande bepalingen aan alle militairen moet worden verstrekt, hetgeen aanleiding geeft tot moeilijkheden. <~>p grond'hiervan heeft thans de inspecteur van den geneeskundigen dienst aan alle offi cieren van gezondheid en burgerartsen als zoodanig dienstdoende verzocht, om aan mili tairen die niet in een ziekeninrichting worden verpleegd, geen voedingsmiddelen van een andere dan de gewone samenstelling, met na me wittebrood, voor te schrijven. KUNSTMEST. De Kunstmest-commissie maakt bekend dat de gelegenheid tdt het doen van be stellingen op patent-kali wederom is openge steld;' dat de prijs hiervoor blijft vastgesteld op 7.06 per 100 K.G. franco op den wagen, vrachtbasis Stassfurt,, los geladen, voor di recte verzending aan de verbruikers; dat de bestellingen moeten geschieden op kaarten, welke door de commissie op de ge bruikelijke wijze ter beschikking van den handel zullen worden gesteld; dat de gelegenheid tot het doen van be stellingen op 15 November wordt gesloten, zoodat de commissie den bestellers dringend in overweging geeft, hunne bestellingen ten spoedigste bij hun gewonen handelaar in te zenden, ten einde verzekerd te zijn van leve ring; dat de gelegenheid tot het doen van verde re bestellingen op kalizout 20 pCt. eveneens tot bovenstaanden datum blijft opengesteld. AARDAPPELTEELT. Tengevolge van de prijsverhoudingen is in de laatste jaren de teelt van consumtie-aard- appelen afgenomen, terwijl die van fabrieks aardappelen zich uitbreidde. Het ligt in de bedoeling der regeering door inwerking op de prijzen, deze beweging zooveel mogelijk tegen te houden. Met het oog hierop wor den telers van aardappelen, speciaal in de vier noordelijke provinciën, er attent op ge maakt, tijdig maatregelen te nemen, die hen in staat stellen, het a.s. voorjaar een behoor lijke oppervlakte met consumtie-aardappelen te bezetten. BINNENLAND. KAMERDISTRICT DEN HELDER. In verband met het feit, dat de oud-minister mr. De Meester zich het volgend jaar niet meer verkiesbaar stelt als Kamerlid voor den Helder, kunnen wij zegt de Tel. het vol gende mededeelen Het district den Helder wordt aanhoudend en systematisch door de soc.-democrataen be werkt. De noodzakelijkheid is nu gebleken om, ten einde het district niet verloren te doen gaan, daar een krachtige vrijz. propaganda tegenover te stellen. De heer de Meester kan deze propaganda echter niet voeren met het oog op zijn leeftijd en zijn gezondheid. Daarom zal hij zich voor den Helder terug trekken en in dat district een andere candi- daat worden gesteld, die wel in staat is een krachtige actie te voeren. Dit beteekent echter niet, dat de heer de Meester uit de Kamer gaat. Zoo goed als zeker zal hij er voor een ander district in terugkeeren. Voor het geval de kamerverkiezing het vol gend jaar, als gevolg van overleg tusschen de partijen bij enkele candidaatstelling nog kan afloopen, zal de heer de Meester vermoedelijk voor den Helder blijven zitten. Gemengd nieuws. DE STAKING AAN WERKSPOOR Naar aanleiding van het johgens-conflict DE BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landstormplichtigen der jaarklasse 1910, bestemd voor de Zeemacht, voor zoover zij daarvan niet zijn vrijgesteld of voorloopig vrijgesteld of tot nadere orde buiten oproe ping worden gelaten, worden ^opgeroepen in werkelijken dienst over te gaan ea. zich te dien einde op DINSDAG 14 NOVEMBER 1916 des hamiddags te 12.30 uur te Helder, in het Gymnastiekgebouw op het fort „Erfprins", moeten bevinden, ten einde voor den Provinci alen Adjudant te verschijnen, die hen zendt naar de plaats van hun bestemming. Aan eiken landstormplichtige, voor zoover hij in werkelijken dienst zal behooren op te komen, zal daartoe, voor zoover zijn adres ter gemeente-secretarie bekend is, een oproepings brief worden bezorgd, uitgereikt of toegezon den. Alkmaar, 3 October 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. aan de Werkspoor te Amsterdam is een con ferentie gehouden tusschen de directie, den fa- brieksraad en de besturen der vakvereenigin- gen De vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen hebben medegedeeld, dat hun leden het werk van de jongens zullen verrichten in dien hun zulks zal worden opgedragen. INBRAAK EN MISHANDELING. Bij 'het controleeren van de tijdelijk on bewoonde villa van den heer Kretschmar van Veen te Hilversum vond de tuinman een in breker in de keuken. Hij hield hem met de revolver in bedwang. Zijn vrouw zou bij buren om politie telefoneeren, maar werd in de gang door een tweeden inbreker met een dolk gestoken. De tuinman snelde zijn vrouw te hulp én inmiddels verdwenen beide kerels. Een aantal voorwerpen werden ge vonden, die de inbrekers hadden bijeenge sleept om mee te nemen. OPLICHTING. Voor de Amsterdamsche rechtbank is tegen den kantoorbediende, die de Amster damsche Bank oplichtte voor 12965.58 door middel van een valsche cheque, anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen één zij ner vrienden, die 1200 van den buit kreeg, werd 1 jaar geëischt en tegen den derde, die 75 ontving en wiens patroon een voor hem gunstig getuigenis aflegde, 1 jaar voorwaar delijke gevangenisstraf. UIT EGMOND-BINNEN. Donderdag, 26 October a.s., komt Z. K. H. Prins Hendrik in de duinen van Egmond-bin- nen jagen. De Prins zal de gast zijn van de heeren Lucassen, Cremer en van der Vliet, die deze terreinen voor de jacht hebben gepacht UIT EGMOND AAN ZEE. In het koloniehuis „Zwartendijk" van het Centraal Genootschap kwamen wederom 200 Belgische kinderen, terwijl in de „Hendrika- Stichting" de eerste groep, bestaande uit 100 Belgjes kwam, om gedurende een dertigtal dagen van de frissche zeelucht en goede voe ding te profiteeren. UIT HEILOO. Door de commissie voor distributie van levensmiddelen alhier zijn 10000 K.G. aard appelen (eigenheimers) besteld, die tijdelijk worden opgeborgen in het pakhuis van den heer J. Rus, aannemer alhier, vanwaar ze op een bon beschikbaar zullen zijn. Mede is eerstdaags suiker te verkrijgen bij de winke liers, aan wie 800 K.G. ten verkoop wordt verschaft Waar de commissie niets ontziet om het, goede doel te bereiken, is het te ver wachten dat zij bewijzen van medewerking in zake de distributie van levensmiddelen van de burgerij zal ontvangen. Ondank werkt on prettig en is niet doeltreffend. UIT BERGEN. Met de distributie van diverse levensmid delen in deze gemeente en het voeren van ad ministratie daarover, is door B. en W. aan gesteld de heer W. Rensink, alhier. Bij de Donderdag gehouden stemming ter verkiezing van één lid van den Raad dezer gemeente, werden uitgebracht 301 stemmen. Hiervan verkreeg de heer J. Apeldoorn 188 en de heer van der Heijden 109 stemmen, ter wijl 4 biljetten van onwaarde werden ver klaard. De heer Apeldoorn is derhalve ge kozen. KORTE BERICHTEN. Vierweeksche biggen, die verleden jaar in Friesland 10 12 opbrachten, worden daar nu verkocht voor 1 h 1.50 per stuk. De boeren zijn nog blij, dat ze ze kunnen ver- koopen nu het voeder zoo duur is. Te Ransdorp heerscht de zoogenaamde bof-ziekte. Bijna alle kinderen worden er door aangetast. I ALRMAARSCHB RANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1