Het al te goede hart. FETJILLETOS. Telegrammen ran heden Door de Rotierdamsche rivierpolitie ia bij een binnenkomende Hullbool een Belg van boord gehaald, op wim verschillende paspoorten zijn gevonden. De man bekendte dat hij op weg was naar België om daar voor Engeland te spionneeren. Hij zal naar Huil worden teruggezonden. In September werden van Texel naar den vasten wal verscheept 2347 schapen, 2311 lammeren, 38 koeien, 32 kalveren, 19 paar den, 22 veulens en 98 varkens, een en ander een waarde vertegenwoordigende van pl.m. 135.000. De landstormplichtige M. Bottema te Leeuwarden heeft niet voldaan aan den op roep om zich te vervoegen op het gami- zoensbureau ter Inschrijving bij den land storm. Hij ia van plan den militairen dienst te weigeren. Volgens de Tel. neemt het smokkelen bij Sittard met den dag toe. Woensdagnacht werd er een bende smokkelaars opgemerkt van 50 a 60 man, waarvan er 10 konden wor gen aangehouden. Meer dan 1000 kilo le vensmiddelen werden in beslag genomen. Op den Haagweg te Delft is een koop man uit 's-Gravenhage door de stoomtram aangereden en in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Door drankmisbruik ontstond op de kermis te Zaltbommel ruzie tusschen drie knechts van een luchtschommel. Eén hunner kreeg ernstige verwondingen met een mes. De rechtbank te Zutphen veroordeelde een vroegeren rijksveldwachter te Neede, oud 31 jaar, wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven van den burgemeester te Neede tot drie maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar. Naar de „Tel." mededeelt heeft Luite nant Mallinckrodt, bekend van de Thomson- expeditie naar Albanië, thans dienst genomen in het Oostenrijksch-Hongaarsche leger en is dus gedeserteerd. DE STORM. Bij den Durgerdammer vuurtoren op het Buiten-Y werd gisterenmiddag het jacht „Louise" van dp heeren Timmerman, Max en Co. te Amsterdam door den stoim overvallen, waardoor de mast afknapte en met het zeil over boord viel. Militairen kwamen spoedig met hun motorboot ter hulp. t^et jacht werd naar de Oranje-sluizen gesleept. Terzelfder tijd brak op Pampus de giek van het marine-jacht „Hou en Trouw", Ook dit weid naar ScheilingWoude gesleept. NEKKRAMP Bij een 20-jarig jongmensch uit Gameren, vertoevende te Giessen (bij Woudrichem), is nekkramp geconstateerd. De noodige voor- zorgsmaateregelcn zijn genomen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer A. van Bergen, secretaris van „Gemengd koor" alhier, komt voor op de lijst van aanbeveling voor lid van het Hoofdbestuur van den Noord-Holland- schen Bond van Gemengde Zangvereenigin- gen. De heer Jl. v. d. Bovenkamp alhier, heeft het voorrecht voor de tweede maal van dit Jaar aardbeien uit zijn tuin te halen. UIT ST. PANCRAS. De heem K. de Ruiter en J. Veldhuis al hier. pachters van 't vischwater in. den Oost- terzijpolder ondier de gemeente Heiloo, had den in den laats ten tijd veel last van fuiken- lichters, waardoor zij in 't uitoefenen van hun bedrijf veel nadeel ondervonden. Heden mocht 't de Rijksveldwachter te Alk maar gelukken proces-verbaal tegen een paar fuikenuchtera op te maken, waardoor zeer ze ker paal en perk gesteld! zal worden aan dit zoo schandelijk en voor de belanghebbenden zoo nadeelig bedrijf. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De prijzen waren heden op de kaasmarkt nog iets hooger dan de vorige week. Het grootste gedeelte bracht thans 78 per 50 K.K. op. Te Purmerend werd Dinsdag de eerste stapel verkocht voor 80, doch de overigen konden niet meer dan 74 opbrengen. Dat in Alkmaar, waar honderden fabrieken aanvoeren, 78 gemaakt zou worden, werd niet verwacht. De toestand is evenwel zoo, dat de kaas handelaren niets verdienen en zelfs bezorgd worden, wat zij, als het zoo blijft, met hun personeel moeten doen. Zij, die koopen, han delen uit speculatie. Nu er 35 pet. van het exportgedeelte naar Frankrijk en Engeland moet en het percenta- Boeran naar het EMtack van Marie Diers. 27) Renate kwam de gang door. Zij kwam van buiten, had een grooten strooien hoed op, droeg een gestreept licht zomerjaponnetje en neuriede zacht en argeloos. Naast haar draaf de de kleine Hedda, een beetje „landelijk" ge kleed in een niet meer al te schoon jurkje, dat er zeer „naar buiten" uitzag, een krans van korenaren en bloemen om het bloote boven- armpje en korenhalmen in het alordige vlechtje. En zij droeg een grooten soeppot, die ofschoon leeg bijna te groot voor haar was en die juist in de een of andere dagloonerswo- ning in de borden was uitgegoten. Toen de deur zoo hard dichtklapte en Max met een rood hoofd en dreunende voetstappen over den steenen vloer van de gang aankwam bleef Renate verbaasd staan en vroeg wat er gebeurd was. „Veelsnauwde haar echtgenoot haar toe, en het kind toevoegend den pot weg te bren gen, nam hij Renate bij den arm en schoof haar in het dichtsbij gelegen vertrek en wel in de strijkkamer. Nu ging 't er op los. Het begon met de ge bakken aardappelen en ging over den soep pot, het slordige vlechtje van Hedda, het ge- heele malle, vervloekte armelui's gedoe voort naar het eigenlijke thema, dat hem aan 't ge moed knaagde: Renate's ontoereikendheid. „Hoe zal de boel vooruitkomen, als de huis vrouw zich ojn niets bekommert, slechts aan haar luxe ideeë toegeeft?" Renate had zich spoedig van den eersten onverwachten schrik hersteld. Zij had in de e voor hei binnenland 30 pet. van de pro- uctie is, waardoor er ongeveer 45 pCt. van de productie voor de vrije markt blijft, ver wachten de speculeerende kaaskoopers, dat Duitschland wel zal moeten komen om tegen de hooge prijzen af te nemen. De Algimex heeft thans van haar prijzen afgezien en de handelaren bericht, dat zij te gen door den handel op te geven prijzen, aanbiedingen verwacht. Men moet evenwel niet vergeten dat het niet is uitgesloten, dat de Kaasveree- niging met de bepaling komt, dat er een deel van het exportgedeelte naar Duitschland moet tegen een vast te stellen prijs. Het is niet onmogelijk, dat Duitschland de levering van een deel van het exportgedeelte zal ei- schen. Zeer zeker is het geen landsbelang om te gen zulke buitensporige prijzen te leveren. Duitschland eischte evenwel een verhoo-" ging van het reeds aan Nederland verkochte staal en dwong haar exporteurs dus Holland- sche orders te anuleeren. Met recht zal het dus niet kunnen protesteeren. De Kaasvereeniging acht het blijkbaar evenwel ook niet uitgesloten, dat er een deel van de productie tegen een te stellen prijs naar Duitschland zal moeten. In haar brochure aan de kaashandelaren, welke deze Zondagmorgen per expresse be stelling, met eenige bijlagen, ongeveer 1 K.G. wegende, ontvingen (een mooie Haagsche be vordering van de Zondagsrust), zegt ze, waar ze mededeelt, dat er van de productie 35 pet naar Frankrijk en Engeland moet, dat er zoowel in het percentage als in de lan den ten allen tijde wijziging gebracht kan worden. Eventueele wijzigingen zullen evenwel steeds vroegtijdig bekend gemaakt worden. Nog deelt de Kaasvereeniging mede, dat het in haar bedoeling ligt om de exporteurs die geen gelegenheid hebben om 1/, van hun export naar Engeland en Frankrijk te richten en hen die hun totale inkoopen naar deze landen verzenden, tot onderlinge ruiling van verplichtingen in staat te stellen. Met voorbeelden licht zij de mogelijkheid daarvan toe. De Kaasvereeniging verklaart, dat het vooral in haar bedoeling ligt om den vrijen handel met Engeland en Frankrijk tot ont wikkeling te brengen. Indien exporteurs, die niet zelve naar deze landen kunnen verzenden, niet in de gelegen heid komen hunne verplichtingen aan andere firma's over te doem dan zal de Kaasvereeni ging trachten hun Engelsche verplichtingen bij andere exporteurs tegen vrij exportrecht om te ruilen. Gelukt ook dit niet, dan zal zij trachten voor deze exporteurs een afzetgebied op de Engelsche of Fransche markt te zoeken. De exportvoorraden voor 24 September blijven van deze regeling vrij. Ieder kaashandelaar ontving bovendien een bankgarantie-formulier, dat door een soliede bank geteekend met de geteekende verbintenis heden in het bezit van de Kaasvereeniging moet zijn, om de Kaasvereeniging een vol doende waarborg te geven. De kaashandelaren hadden dus weer een kilo circulaires door te werken. Om wat te kunnen verdienen, moest de prijs volgens hen minstens 15 lager zijn. De speculatie-handelaren, voorafgegaan door den heer Eijsen uit Gouda, beletten dit. Blijkbaar zien zij zooveel mogelijk vrije kaas te krijgen, om, evenals dit de heer Lebret in den aanvang met het voor het binnenland bestemde gedeelte gelukte, bij een meerdere stijging van de prijzen hun slag te slaan. En ook zij zullen wel niet misrekenen. Met dit al zijn het slechts de enkele groote handelaren, die aan winst kunnen komen. De doorsnee-handelaar, die met geld van anderen werkt, kan zich met deze speculatie niet inla ten. Vele handelaren hebben zich dan ook al bij de producentenverenigingen aangeboden, om als leiders van op te richten exporthan dels op te treden. Hun pakhuizen bieden zij als opslagplaatsen aan. Nu er voor het ex portgedeelte een vrije markt veroverd is, zul len de producenten hiervoor wel niet te vin den zijn. Maandag vergaderen zij over deze kwestie. De centralisatie van de fabrieken neemt in Noord-Holland steeds toe. De groote fa briek te Lutjewinkel, waar 1700 koeien melk verwerkt wordt, wat tot 2800 koeien kan worden opgevoerd, is ook reeds in werking De eerste 16 dagen werkt zij voor de ver plichte voorraad, zoodat de eerste aanvoer laatste weken gevoeld, dat er iets moest ko men. Max had iets onnatuurlijks over zich ge had. Zij meende echter, dat daar iets anders achter stak en wel dat hij zijn tegenwoordig beroep moede was en dat voor zichzelf niet wilde bekennen. Nu zag zij uit zijn woest, heid, die zich zoo toomeloos over haar uit stortte, nog iets vreeselijkers. Maar zij beheerschte zich en vroeg: „Gaat het bedrijf dan niet vooruit?" Hij keerde zich om, want het scheen hem toe, dat zij hem nu doorzag, er kwam een ne vel voor zijn oogen en hij zei„Neen". „Dan zal ik meewerken, natuurlijk," zei Renate beslist. „Ik ben heel dom geweest, Max „Ik dacht, dat'alles zoo goed ging. Nu zal ik altijd meewerken, alle dagen door, altijd door". Toen zij dat als een berouwvol kind zeide, werd hij dadelijk weer weekhartig gestemd. „Nate "zei hij gespoord, „het gaat name lijk zeer slecht, Nate. Ik heb ook domheden begaan. Wij moeten het beiden nu geheel an ders aanleggen". „Ja, dat zullen wel Zullen we dienstboden afschaffen, Max?" „Ik weet 't nog niet, wij moeten eerst eens zien". „Maar opstaan! Ik sta van af nu ook altijd om vier uur op. O, dat zal goed worden. Ik had ook eigenlijk niet genoeg te doen." Hij had iets van den brief willen zeggen en zei nu toch niets. Och er gebeurde nu toch zeker niets meer. Zij stond nu om vier uur op en wijdde zich met den grootsten ijver aan het huishouden, waarvan zij toch niet het rechte verstand had en dat onder leiding van mamsel en juffrouw Wilm zoo goed omgelijk was gegaan. Als ge biedende macht was zij natuurlijk niet te ge bruiken, maar toch altijd als dienende. Zij be zat zulk een natuurlijken voorraad aan ener- van deze fabriek over 14 dagen verkacht kan worden. Die te Ursem Is ook spoedig gereed AANGIFTEN VARKENS. Blijkens ingekomen aangiften waren in de ze gemeente cp 30 Septra!bei aanwezig: 105 biggen benedien 6 weken, 32 fokvarkens, 107 loopvarkens en 57 mestvarkens beneden- en 167 boven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht, tezamen alzoo 468 stuks. RECTIFICATIE. In het verslag van de vergadering van de Ontzetvereeniging, opgenomen in het no. van gisteren, zijn een paar onjuistheden geslopen. Er wordt gezegd, dat de tocht naar het Vic toriebeeld zal worden begeleid door twee muziekkorpsen, dit is abuis, alleen het stede lijk korps gaat mee. Bij den grooten optocht in den namiddag, om half 3 van het Doelen- veld vertrekkende, zullen de beide korpsen spelen. Voor dezen optocht zijn de in ons verslag bedoelde prijzen beschikbaar gesteld. De reveille om 8 uur des ochtends zal ge houden worden met medewerking van het mi litaire muziekkorps. EEN AANVULLING. Als aanvulling van hetgeen in het no. van gisteren werd geschreven over de 50-jarige dienstvervulling van den heer C. A. van Leersum bij de firma Kraakman en Zoon al hier, zij nog medegedeeld, dat den jubilaris door zijn patroon een geschenk in couvert werd aangeboden. Namens de kinderen werd de heer v. L. door het jongste kind van den heer Kraakman nog met een prachtig bloem stuk vereerd. MATINéE te geven door het STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur: H. A. MAAS op ZONDAG 8 OCTOBER 1916 van 1xfa4V2 uur in den Hout. Aangeboden door Directeur en leden aan Burgemeester en Wethouders en Burgerij Programma: 1. Alcmaria et Patria H. A. Maas. Opgedragen aan Alkmaars burgerij. 2. Ouverture tot de Operette „Penelope" M. W. Petri 3. a. Van mannen in oorlog, van mannen in vrêe J. J. Viotta b. Wij willen Holland houên A. Spoel 4. „8 October" Reveille feestmarsch H. A. Map. Opgedragen aan Burgemeester G. Rip- 5. Groote fantasie over Weber's ,,'t Vrije schot" F. Dunkier Pauze. 6. Onze superieuren! marsch Jhr. W. van de Poll 7. Oud-Hollandsche boeren dansen W. F. Sieparr. A. L. Maas. 8. Kenau-Hasselaar, ouverture-heroique. H. A.Maas. 9. Rammei lied R. Hol Alkmaar's Cadettenlied Wilhelmus. 10. Het 5e Regiment, delileer- marsch G. K.|G. v. Aaken. JAARVERSLAG van het Departement Alkmaar der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen." Blijkens bovengenoemd jaarverslag is het ledental dit jaar tot 144 achteruitgegaan, welk cijfer zeer gering is te noemen voor een gemeente als Alkmaar. Moge het bestuur kunnen rekenen op de medewerking der le den, om dit getal een flinke uitbreiding te geven, zegt de verslaggever. De finantieele toestand is nog niet zonder zorg. Daar subsidie van den kant der Spaarbank dit jaar achterwege bleef, moest het Bestuur met zeer beperkte geldmiddelen zien rond te komen. Toch kan men over de gehouden voordrachten in het afgeloopen winterseizoen met voldoening terugzien. Eenmaal werd in dit jaar het Bestuur aan gezocht een huldeblijk wegens langdurigen trouwen dienst uit te reiken, en wel bij de fir ma J. R. Keuss aan den heer Th. Boom, bij welke gelegenheid de voorzitter met waar- deerende woorden den jubilaris toesprak. Omtrent de instellingen kan het volgende worden medegedeeld: a. Spaarbank. Hét Bestuur dezer instelling bestond op 31 Dec. 1915 uit de Heeren J. van der Veen, voorzitter, H. W Frese, ondervoorzitter, J. P. Kool Pz. secre taris, H. O. Preyer, M. Preyer, G. H. Krak, C. Bosman Oz. De Heer J. van der Veen, periodiek aftredend en niet herkiesbaar, werd op 1 Januari 1916 vervangen door den heer gie, dat zij eiken arbeid, dien zij met het hart deed, goed deed en het gevolg was dan ook, dat juffrouw Wilm midden in den oogsttijd twee slechte dienstmeiden kon wegjagen, on der geen ander voorwendsel, dan dat de jonge mevrouw zelf het melken en het botermaken op zich nam en daarbij nog zonder eerst lang te vragen en om zich heen te kijken, de melk- pannen schoonmaakte, bij de pomp uitspoel de en in de zon te drogen zette. Het was wel geen „toestand", dat zei juf frouw Wilm ook, maar zij smaakte toch het genoegen, Sophie en Allwine, die dat niet in het minst hadden verwacht, midden in het kwartaal hun congé te kunnen geven. Max werkte ook koortsachtig en aan tafel ontmoet ten zij beiden elkaar dan en lachten elkaar verhit maar gelukkig toe. Max geloofde dan werkelijk, dat alles goed moest gaan. Er kwam immers ook geen brief. Reeds verstreek af en toe weer de posttijd zonder dat hij er ook maar een oogenblik aan had gedacht, dat er iets kon komen. Hoe had hij in den eersten tijd telkens met ontzetting den brievenbestel ler zien aankomen. Maar nu maakte hij zich toch somtijds bezorgd over Renate. „Doe niet te veel",'zei hij, „je schaadt het kind". „Dat schaadt het kind niets," lichtte zij hem vol wijsheid in. „In tegendeel, het is goed als men tot het laatst bezig is". Dit was echter geen bezigheid meer. Dit was overwerken. En Renate was een vier-en- twintig-jarige moeder van bijna vier kinde ren, geen man met spieren en die bovendien niet de lasten heeft welke de natuur oplegt. Zoo de oude Hünefeld nu dit waanzinnige werken had gezien, waarbij zij haar zieken en haar kinderen ook niet wilde laten te kort ko men, dan zou hij toch niet met zulk een beha- gelijk vertrouwen hebben gezegd „De vrouwen kunnen haar zaakjes best al leen afdoen. Die weten bij instinct wat goed J, Houtsmuller, terwijl de heer H W. Frese ■sindsdien de voorzittersplaats lanaim. Tn hel begin van 1915 ging het bedrijf nog gebukt onder de vele opzeggingen, na het uitbreken van de oorlog gedaan Ook de 5 pCt. staatslening was oorzaak, dat de in stelling voor dit doel een bedrag van onge veer J 40.C00 aan hare inleggers terugbe taalde Een en ander was oorzaak, dat bet bedrag der terugbetalingen dat der inlagen belangrijk overtrof. In het laatst van het jaar kon de" toestand echter weder als normaal beschouwd wor den. Bij de opgevraagde bedragen kon de gewone tijd van opzegging weder in acht genomen worden, en ook ae inlagen begon nen weder toe te nemen. Ook in 1916 Is de ze verbetering aangehouden, en men mag thans reeds vermelden, dat de inleggelden momenteel wederom in zeer ruime mate der Spaarbank toevloeien. Berekend tegen de beurskoersen van 31 De cember 1915 wees het effectenbezit een zeer groote waardevermindering aan tegenover de berekening naar de ministerieele onderpands- koersen van het jaar te voren. Het groote be drag werd ruimschoots afgeschreven uit de reserve, die hierna, en na toevoeging van de bedrijfswinst, nog bedraagt de som van bij- nf 44 000.—. Het aantal geplaatste spaarbusjes bedroeg 319 tegen 316 in het voorafgaande jaar. De balans en winst en verliesrekening werden door een commissie bestaande uit de heeren J. de Lange CJz., D. A. Wisselink en A. Ver- steege nagegaan; op haar voorstel hechtte de algemeene vergadering daaraan hare goed keuring. b. Hulpbank. Het bestuur bestond op 1 Juli 1915 uit de heeren P. J. C. van Toor- nenburgh, voorzitter, J. P. Kool Pz., secretar ris, Mr. A. Prins, penningmeester, V S. Ohmstede, M. Alb. de Lange, H. P. Kluitman en H. W. Frese. De heer Mr. A. Prins, peri odiek aftredend, blijft door zijn herbenoeming voor de instelling behouden. Van de 112 gedane aanvragen om voor schot, konden 109 worden ingewilligd. Een bedrag van 11.080.werd verstrekt. De rente werd met behoud van 1 pCt.- restitutie bij geregelde wekelijksche afbetaling, op 1 October 1915 van 2 pCt. tot 3 pCt verhoogd, daar sedert de laatste jaren de inkomsten de uitgaven niet geheel konden dekken. Door dezen maatregel wijst het kapitaal thans een vermeerdering van 80.aan, en bedraagt het op 1 Juli 1916 6799.90. Op de borgen moest 42 worden verhaald, terwijl aan 39 leeners wegens prompte wekelijksche aflos sing een bedrag van 55.15 werd gerestitu eerd. Van de aanvragers behooren 50 tot de Ne- derduitsch Hervormde, 45 tot de Roomsch Katholieke, 7 tot de Doopsgezinde,. 3 tot de Luthersche en 1 tot de Israëlitische Gemeen te; 3 waren bij geen kerkgenootschap aange sloten. c. Toynbee-vereeniging. De com missie bestond uit de Heeren J. A. Verkuyl, voorzitter, V. S. Ohmstede, penningmeester, J. A. Ladage en de dames C. Gallandat Huet en C. J. van der Lee, secretaresse; de heer Verkuyl, op 30 Juni 1916 periodiek aftre dend, werd herkozen. Bij de inschrijving op 30 September had den zich 168 leerlingen aangegeven, een ge tal, da* voorzeker zeer bevredigend is te noe men. Les werd gegeven in: Nederlandsch door de heeren P. Stadt en Blauw, Fransch door Mevrouw Huet en Mej. Dorbeck, Duitsch door den heer Blaauw, Engelsch door Mej. van Lookeren Campagne en Me vrouw van Amerongen, Rekenen en Boek houden door den heer Keeman, Hand- en lijn- teekenen door den heer van Os, Electrotech- niek door den heer Memelink, Stenografie door Mej. Pronk, Verstellen en Maatknfppen door Mevrouw Meienbrink en Mej. Kistema- ker, terwijl het Vraag en Praatuurtje door den heer Verkuyl geleid werd. Onze voorzit ter nam de cursus in Schrijven van Mevrouw Bos over, die door haar verblijf te Koedijk niet meer in staat was deze voort te zetten. De finantieele uitkomsten wijzen dit jaar op een deficit, deels wegens de geringere sub sidie van wege bet Departement, dat zelf ook onder den druk der tijden gebukt gaat, deels door de sedert 3 jaren te betalen bijdrage in de kosten van lokaalonderhoud, hetgeen wel er toe zal lelden, dat de Vereeniging den prijs harer cursuskaarten niet langer op 0.25 zal kunnen blijven handhaven. Waar zoovelen door het belangeloos streven en werken van voor haar is". Er zijn echter vrouwen, die slechts bij in stinct weten, wat goed voor anderen is. En het werk Loonde dat al de moeite, die er aan ten koste werd gelegd? Juffrouw Wilm vond het juist nu zoo mooi ra. goed, maar zij zag ook niet veel verder dan haar neus lang was. De oude Wilm zette ech ter in het geheel geen gezicht, hij bromde slechte bij zichzelf in zijn dierbaar plat- duitsch, ,,'t zijn allébei kinders, die een kuil graven in het mulle zand. 't Duurt niet lang of-de heele boel valt weer dicht". In een Augustusnacht, toen de volle maan helder in de slaapkamer scheen, meldde het kindje zijn komst aan. Renate zat overeind in bed en streed dapper een langen, duchtigen strijd, voordat zij Max wakker maakte. En daarop kwamen vreeselijke uren, vreeselijker dan zij ooit geweest waren, want de krachten der jonge moeder waren bijna uitgeput, toen haar werk eigenlijk pas begon. Zij leed ont zettend. Hünefeld, die 's morgens kwam, vond den toestand weinig bemoedigend, zooals hij dat bij zijn Nate, die dat anders altijd in een ommezien had klaar gespeeld, niet gewoon was. In den loop van dien eindeloos langen dag, waarop de zon brandde en het koren werd binnengereden, scheen het alsof het leven in het geheel niet meer verder wilde. Alsof het in alle eeuwigheid op deze vreeselijke plek, waar op het stond, zou blijven staan. De kinderen speelden ver achter in den tuin en hun gelach en gegil klonk af en toe slechte zwak uit de verte. Max ging het werk nazien. Het was hem alsof hij een spijker in zijn hoofd had. Als hij dan terugkwam was alles nog even ver als voor dien tijd. Hij verwenschte de stralende zon, die niet scheen te willen ondergaan. Toen eindelijk de avond inviel en het stil werd, haalde hij het onderwijzend personeel worden gehaat, hoopt de Vere«niging, dat belangstellenden haar in staaf zullen stellen, tot verhooging der lesgelden nog niet behoeven over te gaan. d. Volksbibliotheek. Het tweede jaar dat deze instelling haar boeken aan de Openbare Leeszaal en Boekerij in bruikleen heeft gegeven, is thans geëindigd en de ge delegeerde van het departement, de heer J. A. Verkuyl kan niet anders dan ten volle zij ne tevredenheid daarover uitspreken. Dat de Nutsboeken veel tneer in handen van het le zend publiek komen, is niet te ontkennen, waar toch thans dagelijks de gelegenheid daartoe openstaat, terwijl dit vroeger één avond per week placht te gebeuren. Van de ze lezers genieten alleen de oude Nutslezera (van voor de fusie) de oude voorwaarden; langzamerhand zijn deze lezers overgegaan tot leden der Openbare Leeszaal. De boekenvoorraad nam met 89 exempla ren toe, waaronder met erkentelijkheid te noemen gift van 31 van de heeren Vrijburg te Heiloo en Bastert te Bergen. Tot slot wordt een woord van dank gebracht aan den heer Snoep en de dames Berkhout en Kaan voor hun zorg en administratie. PREDIKBEURTEN op Zondag 8 October. Alkmaar. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree, bedie ning van het H. Avondmaal. Avond 6 uur, Ds. de Pree. Dankzegging. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Herdenking Alkmaar's Ontzet. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Bin- nerts van Haarlem. Evang. Luih. Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Remonstranische Kerk, 10.30 uur, Ds. J. C. Wannée, rem. pred. te 's-Gravenhage. Oereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5 uur, Ds. Meijer. Heid. Cat. Zondag 4. Hersteld Apostolische Oemeente, 10 uur, en avond 5 uur, Godsdienstoefening. Uit de omgeving: AKERSLOOT, Herv. Gem., 9.30 uur, Ds. Kruizinga (Doop). BERGEN, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Van den Kieboom. BROEK OP LANGENiDIJK, Hfirv. Gem. 9.30 en 2.30 uur, Ds. J. P. Dijk. Geref. Kerk, 9.30 uur en avond 6.30 uur, Ds. de Jong. Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur en 2.30 uur, Ds. de Bruin. Doopsgezinde Gem? 9.45 Ds. de Jong. EGMOND AAN ZEE, Herv. Gem. avond 7 uur, Ds. Verwaal uit Alkmaar. EGMOND BINNEN, Herv. Gem. 10 uur, Os A. lc G ras GRAFT, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Brinke rink. GROET, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Boeke. HEILOO, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. KOEDIJ1K, Herv. Gem. 930 uur, Ds. O. J. Staal van Noord-Scharwoude. LIMMEN, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. C. J. A. Bosch. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Gem. Geen dienst wegens vac. Koedijk. Geref. Kerk, 9.30 uur en 4 uur, Ds. Har- renstein. Ds. G. de Leeuw. OTERLEEK, Herv. Gem. avond 7 uur, Ds. OUDKARSPEL, Herv. Gem. 9.30 uur, Spaargaren. OUDORP, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Groot. SCHERMERHORN, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Zijlker. Oeref. Kerk, 9.30 uur, Preeklezen. ZUID-SCHARWOUDE, Herv. Oem. av. 7 uur, Ds. van den Kieboom van Bergen. Weder land. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING AMSTERDAM, 6 Oct. Het congres der Chr. Arbeidersbeweging zal Zaterdag 21 Oct. te Utrecht worden gehouden en zal gewijd zijn aan de bespreking der levens- middelenvoorziening. Als inleiders zullen optreden de heeren G. Srneenk en I. van Rijzewijk, voorziter van het R. K. Vakbu reau. DE STAKING AAN DE NEDERLANDSCHE FABRIEK. AMSTERDAM. 6 Oct De staking van de jongens aan ae Nederlandsche fabriek is aan het verloopen. Hedenmorgen is een aantal weer aan het werk gegaan. Onder de ongeveer nog 200 stakenden gaan meer en meer stemmen op om het werk te hervat ten, daar de overgroote meerderheid van het volwassen personeel geen plan heeft ben te steunen. BUROELIJKE STAND. ONDERTROUWD: 6 Oct. Rein Oostenveld, wednr. van Evsrdina van Hezel en Dieuwertje Stam, wed. v. Jacobus Wagenaar. Bartholo neus, Christianus Toevens en Gerarda Jo hanna Jongejan. Teunis Eijking en Agatha van den Berg. Dirk Ran zijn wedür. van Hillegonda Elisabeth als 't ware verruimd adem. Maar hij had niet vermoed hoe de nacht zou zijn, waarnaar hij verlangd had. Hij hield het echter kordaat uit en liep niet weg. Om vier uur zei Hünefeld bleek en met trillende wangen tegen hem: „Als het zich in een uur niet ten goed keert, moeten wij een bode naar dokter Leniger zenden. Er moet dan een operatie plaats hebben." Maar om vijf uur keerde het zich ten goede. Van dat oogenblik herleefde de moed en de hoop. Nog vóór acht uur was het kind er, een zeer tenger, zwak, bruin knaapje. Weer een Gropius type. De jonge vader lag geknield bij Renate's bed, hij hield haar kleine hand vast en knikte als een gek. Hij vroeg niet naar het kind, dat had nu ook wel kunnen wegblijven. Maar dat hij zijn Nate weer had Toen hij in het voorhuis kwam, nog half duizelig van den nacht, in de door de zon beschenen vestibule, lagen daar, zooals ge woonlijk, brieven en couranten op de tafel. En zijn eerste blik viel op het handschrift van zijn oom. ('Wozdt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2