it. 5. thütM, zz zzz, zzzz: Van Hol potsie en msest mm inneming, speciaal voor nemen- en 8. S. llM gemaakt en ep maat. Groot Boelhuis J. Pranger. Ossenvleesch dienst vanaf 1 October 1916. Offiiëele Reisgids Alkmaar,Tel©£ 212. Zondags tot 12 dht geopend. Alkmaar,Telef. 212. Zondags tot 12 m geopend Firma H. S. CLOECK, Kleedermakers. Telegrammen yan heden Meubelen, Huisraad en Inboedel, Heiloo. a ni o LAAT, hoek Boterstraat, magazijn. *- v* va *7 n rn LAAT, hoek Boterstraat, Opgericht 15 Meert 1865. Eigen werkplaatsen a/h magazijn. iigden det Nederlandsche Vereeni- ging van Kaashandelaren of als lid een er commissie, waarin zij krachtens hun man daad mochten verkozen worden, uit dien hoofde, hetzij direct of indirect, geen levering ,van volvette Goudsche kaas te zullen aan vaarden of verder uit te voeren, dan na over leg en in gemeenschap met de leden, en zich zullen onderwerpen aan de besluiten van het bestuur, waaraan toegevoegd eene alsdan te benoemen commissie van minstens vijf leden exporteurs door de leden gekozen, die zal hebben zorg te dragen, dat aan alle leden exporteurs een deel ter uitvoering zal worden opgedragen, naar een alsdan op te maken - schaal." Mocht de vergadering deze motie aanne men, dan ziet zij gaarne binnen acht dagen het besluit harer afgevaardigden tegemoet Daar dit voorstel niet op de agenda voor kwam, moest de vergadering beslissen of het heden al dan niet in behandeling zou komen. De meerderheid verklaarde zich voor het in behandeling nemen. Na een zeer levendige discussie werd het voorstel bij meerderheid van stemmen aangenomen. Een motie be trekking hebbende op dezelfde aangelegen heid en na voorlezing van bovenstaand voor stel ingediend, kon door de gevallen beslis sing niet meer in behandeling worden ge bracht. BINNENLAND. Gemengd nieuws. VLUG ONDERZOEK. Als een staaltje van zeldzaam vluggen par lementairen arbeid moge vermeld worden, dat, waar Donderdag de afdeel ingen der Tweede Kamer begonnen zijn met het onder zoek der Staatsbegrooting voor 1917, reeds Vrijdagmiddag een der afdeelingen gereed is gekomen met de behandeling zoowel van de algemeene beschouwingen als van alle hoofd stukken der begrooting. De bijbehoorende wetsontwerpen moeten door deze afdeeling alleen nog worden on derzocht. SIDERIUS GESCHORST. De pikeur M. Siderius is door de Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging gedisquali- ficeerd, omdat hij te Leeuwarden heeft gestart met een paard, dat onder den naam Keesje was ingeschreven, eigenaar de heer H. de Vuis te Kortezwaag, welk paard echter bleek te zijn de Duitsche draver Südlander. Andere pikeurs waarschuwden Siderius nog niet met Keesje te starten, doch èn hij èn de eigenaar stoorden zich daaraan niet. Ook de laatste is nu voor onbepaalden tijd gedis- qualificeerd. Doordat Siderius nu niet mag rijden komt menig comité van een harddraverij in Fries land, ter gelegenheid van de najaarskermis in het gedrang, want Marten zoo is zijn naam in de sportwereld kwam vaak met 4 paarden uit. KORTE BERICHTEN. Evenals het vorig jaar wordt ook thans in het Gooi druk naar eikels, beukenootjes en kastanjes gezocht voor export naar Duitsch- land. De resultaten zijn eehter vrij wait min der. - De Baroniesche Tuinbouwvereeniging heeft den minister van landbouw intrekking gevraagd van het uitvoerverbod van spruiten. Te Maastricht heeft gistermiddag een soldaat-kommies, toen hij zijn revolver schoonmaakte, bij ongeluk zijn vrouw in het onderlijf geschoten, waardoor zij bijna on middellijk overleed. De inlijving van de zeemilitie lichting 1917, zal behoudens onvoorziene omstandig heden geschieden, voor de eerste ploeg in het tijdvak 21—23 Febr. 1917, en voor de tweede ploeg in het tijdvak 35 Sept. 1917. Gistermiddag is onder Wateringen een hoofdbuis van de DelftsShe waterleiding ge sprongen, waardoor Delft thans van drink water verstoken is. Gistermorgen is bij het ledigen van een beerput van de Groningsche studentensocië teit Mutua Fides een kinderlijkje gevonden. De politie, te Maastricht heeft gear resteerd -de dienstmeid van den pastoor-deken van de St. Mathiaskerk aldaar, die op heeter- daad betrapt werd op het ledigen van de offerblokken in de kerk. Reeds lang werd er geld vermist De aangehoudene is al 14 jaar in dienst bij den pastoor. DE OOSXENRIJKSCHE RIJKSDAG. WEENEN, 7 Oot. Verschillende bladen melden, dat de groepen van het-Heerenhuis een eensluidende resolutie, na verscheidene beradslagingen hebben aangenomen, waar in wordt aangedrongen op hervatting van de parlementaire arbeid, inzonderheid tot het oproepen der delegatie. De resolutie wordt heden aan den minister-president overhandigd. DE DUITSCHE LEENING. BERLIJN, 7 Oct. Officeel.-Op de Me Duitsche oorlogsleening is voor 10 590 miljoen ingeschreven, tezamen met de 4 vorige leeningen maakt dit 46V2 miljard. Nederland. DJAMBI. WELTEVREDEN, 7 Oct. (Part. Tel. De militaire commandant van Djambi majoor W. C. Gerlack is van zijn post ontheven, waarschijnlijk omdat men dntevreden was over zijn gebrek aan activiteit. STADSNIEUWS. MAXIMUMPRIJZEN LEVENSMIDDELEN. Na het afdrukken van de in dit nummer voorkomende lijst van artikelen waarvoor ma ximumprijzen zijn vastgesteld, is daarin nog een wijziging gebracht. Gerookte makreel en idem uitgesneden, gerookte haring (bokking zonder staart) en haring (zonder kop) ver vallen. Daarvoor komt in de plaats: Engel- sche bokking (zonder staart) per stuk 0.05, gezouten maatjes- of volle haring (zonder staart) per stuk 0.04, gemarineerde haring (zonder kop) per stuk 0.06. DE SCHRIJVER DER MAROKKAAN- SCHE BRIEVEN. De lezers herinneren zich ongetwijfeld, dat dit blad eenige jaren geleden belangwekkende brieven uit Marokko bevatte. De schrijver, die zich in 't Fransche Vreemdelingenlegioen be- werd naar China overgeplaatst. Hij schreef ook van daar, maar liet weldra nietp meer van zich hooren. In eens is hij nu weer opgedoken ineen Fransche loopgraaf bij Vermando- villers. Hij dient zich thans aan als oorlogs correspondent hetgeen, naar wij vertrouwen, onze lezers veel genoegen zal doen. Men vindt zijn eersten brief over het Westfront in dit nummer. WEER EEN BLOEMENDAG. Nu er Maandag aa. ten bate van de Belgi sche Oorlogsweezen alhier met toestemming van B. en W. een Bloemendag met collecte gehouden zal worden verwarren vele inwo- ner% deze met de op 24 September gehouden Bloemendag met collecte die ten bate der noodlijdende bevolking in België werd gehou den. Waar de opbrengst van deze collecte, die met gesloten bussen geschiedde, welke bussen in tegenwoordigheid van den inspecteur van Eolitie zijn geopend, door ons nog niet is be en d gemaakt, zij medegedeeld, dat deze ƒ355.21 en 41.50 franc geweest is. Dit resultaat werd door den commissaris van politie dadelijk ter kennis van den Belgi schen Gezant te 's-Gravenhage gebrac'ht. Uit het bovenstaande kan blijken, dat de Maandag te houden Bloemendag" voor een an der doel was dan die van 24 September wordt gehouden. Wel blijven ons de Jbloemendagcn niet be spaard. Voor de rampen van Begië zijn wij echter wel bespaard gebleven. Laten wij dan ook voor de Belgische Oor logskinderen met blijmoedigheid ruimschoots ons offertje brengen. DE DRAVERIJEN AAN DE NIEUW- POORTSLAAN. De draverijen beloven morgen op het sport terrein aan de Nieuwpoortslaan werkelijk iets buitengewoons te worden. Voor het nummer „Kortebaan prijs" zijn niet minder dan 34 paarden ingeschreven, waaronder niet alleen de allerbeslen, maar ook verschei dene,, die hier zelden of nooit zijn uitgeko men. Ook de overige 'nummers zijn best be zet, zoodat de Kennemer Sportclub den bezoe kers waarschijnlijk zeer goede sport zal kun nen aanbieden.' VOLKSONDERWIJS. In de vergadering der afd. Alkmaar wer den o.a. de vragen behandeld, door het hoofdbestuur der Vereeniging naar aan leiding van het Rapport der Bevredigings commissie en van het nieuw voorgestelde art. 192 der Grondwet aan de afdeelingen ge steld. Na eenige interessante algemeene beschou wingen over den arbeid der Staatscommissie en over den invloed, dien het gewijzigde arti kel 192 zou kunnen uitoefenen op de verhef fing van het peil der volksontwikkeling en de beëindiging van den schoolstrijd; na ook kennis genomen te hebben van de bezwaren tegen het Regeeringsvoorstel ingebracht en neergelegd in het bekende adres der heeren Liebert en Willinge te 's-Gravenhage, gaf de afd. met algemeene stemmen een bevestigend antwoord op de drie eerste vragen - I. Acht ook gij mèt den minister den strijd, zooals die thans op schoolgebied gestreden wordt, een onvruchtbaren en de voortzetting daarvan een verspilling van energie? II. Is het ook de wensch van uw afdeeling gelijk die der Commissie dat getracht wordt voor ons schoolwezen een gemeen- schappelijken grondslag te vinden, die reke ning houdt met zóó groote verscheidenheid van godsdienstige en opvoedkundige inzich ten als ons volk kenmerkt? lil. Is het ook de meening van uw afdee ling, dat, indien een behoorlijke, de partijen der voorstanders van het opencaar en bijzon der onderwijs bevredigende oplossing der schoolkwestie gevonden wordt, daarmee a. naar het woord des ministers de grondslag voor een krachtige en duurzame ontwikkeling van ons volk zal zijn gelegd b. naar,de overtuiging dei' Commissie sterker dan ooit de geestelijke kracüt van ons volk tot zegen van zijn zedelijk welzijn en zijn stoifelijke welvaart zal kunnen gedijen? Overgaande tot de bespreking der 7 ali nea s van het voorgestelde art 192, gaf de afdeeling zich houdende aan de verder ge stelde vragen als hare meening te kennen: Bij vraag 4. Geen bezwaren te hebben te gen de weglating van het woord „openbaar" uit de 1ste alinea. Bij vraag 5. In de wijziging in de 3de ali nea slechts eene redactioneele wijziging te zien. Bij vraag 6. Dat de verandering in de 4de alinea van: „van overheidswege wordt overal voldoend openbaar lager onderwijs gegeven in „van overheidswege wordt overal de gele genheid gegeven tot h£t ontvangen van vol doend openbaar lager onderwijs" een ver schil bevat ten nadeele van het openbaar on derwijs. Bij vraag 7. Dat.waar in de nieuwe alinea 5 aan den gewonen wetgever wordt overge laten, regelen te stellen betreffende de eischen van deugdelijkheid van het bijzonder onder wijs en in de nieuwe alinea 6 bepaald wordt, dat het bijzonder onderwijs naar denzelideu maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas wordt bekostigd in alinea 5 dan ook dient te worden voorgeschreven, dat de eischen van -deugdelijkheid aan het bijzonder onderwijs te stellen, dezelfde heb ben te zijn als voor het openbaar onderwijs (de vrijheid van richting der bijzondere scholen overigens in acht genomen). Bij vraag 8. Dat de afd. accoord gaan de „met de inachtneming, voor zoover het bij zónder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting" met leedwezen in het Regee ringsvoorstel gemist heeft „het gebiedend voorschrijven aan het bijzonder onderwijs van dezelfde plichten als aan het openbaar." Vraag 9. Is het ten slotte de overtuiging van Uw afdeeling, dat met de aanneming van het voorgestelde art. 192 voldoende zeker heid verkregen zij, dat deze leiden zal a. tot het beëindigen van den politieken schoolstrijd b. tot verheffing van het volksonderwijs in zijn geheelen omvang? w^rd, wat bt.de geledingen betreft, met al gemeene stemmen ontkennend beantwoord. Tot. afgevaardigden naar de op Zondag 15 October te houden Buitengewone Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren F. J. Aukes, P. J. Preijer en G. N. Bronke. Aan het einde der vergadering werd nog medegedeeld, dat het aantal lecjen der afdee ling ttians 110 bedraagt en dat tot aanmel ding voor het lidmaatschap gelegenheid be staat aan liet Secretariaat: Oudegracht 198. Het Gedenkboek van Volksonderwijs, bij gelegenheid van het 50-jarig jubilé der Ver eeniging uitgegeven, zal aan de Openbart Leeszaai alhier ten geschenke worden aange boden. ONTZETVEREENIGING. Het programma Voor de feestviering op a.s. Maandag is verschenen. Het bevat opgave van-d enweg, dien de reveille (beginnende om 8 uur 's morgens) zal volgen en eveneens van dien van den grooten kinderoptocht, die om half 3 vag het Doelenveld zal vertrekken, op geluisterd 4por twee muziekkorpsen. Vóórts vindt men er den tekst der liederen, welke ge zongen zullen worden bij het Victoriebeeld en 's avonds in de kerk. Voor dit avondcon cert zijn voor niet-leden toegangskaarten a 50 cent verkrijgbaar bij de boekhandelaren N. A. C. Bijl, L. Frankenberg en O. de Waal (voor heen P. Kluitman) bij de Groote Kerk. Ten slotte zij nogmaals de burgerij opge wekt, om ook door het Uitsteken van vlaggen in de feestelijkheid te deelen. VEREENIGING VOOR GEZINSVER PLEGING. In September verpleegden de Zusters 64 patiënten, waaronder 21 klasse-patiënten, ter wijl 43 kosteloos verpleegd werden; 31 van deze laatsten waren leden van het zieken fonds. Er werdeg 956 bezoeken gebracht, waarvan 740 kosteloos. Eenmaal werd hulp verleend bij verlossing, zeven maal bij afleg ging- BEVORDERD. 'Bij Kon. Besl. is benoemd tot 2e luitenant bij de infanterie de heer G. Blokhuis, thans sergeant. VOETBAL. Het programma is nu zoo gewijzigd, dat Holland morgen alleen thuis speelt. I iollan- dia uit Hoorn zal de gast zijn en gezien de 50 overwinning die deze club de vorige wdbk op S. H. B. S. behaalde zal Holland haar sterkste combinatie in 't veld dienen te brengen om met eere uit den strijd te komen. Holland schijnt anders de vorge week in den Helder ook lang niet lechts gespeeld te heb ben. In de laatste minuut maakte Helder toen vrij gelukkig 't winnende punt. Spanning zal er dus morgen wel zijn. Alcmaria I gaat met een sterke combinatie naar Haarlem om E. D. O. te bekampen. Dat zijn altijd zware wedstrijden tegen de rood zwarten. We zijn dan .ook benieuwd hoe onze stadgenooten zich houden zullen. Een over winning zou een prachtig stukje werk zijn. Alcmaria II gaat eveneens uit en wel naar K. F. C I. Zij komt natuurlijk met een over winning terug. HET VRIJE TOONEEL. De tooneelvereenigng „Het Vrije Tooneel", leider de heer B. C. Loevens, bestaat dezen maand 12y» jaar. Zij zal dit feest herdenken op 29 October a.s., met een openbare uitvoering waarin ge speeld zal worden „De list van oom Kees", blijspel in één bedrijf, gevolgd door „Het Vijf de Gebod", dramatische scherts in 2 bedrijven door H. P. Het Vrij Tooneel ontving deze week van Ds. Schermerhom bericht, dat het door hem in het Huis van Bewaring geschreven tooneelstuk „Toen het oorlog was", aan haar in dit sei zoen ter beschikking wordt gesteld. Onlang maakten wij melding dat de Voet- balvereeniging „Alkmaar" zich uit de com petitie van den N.H.V.B. (lekl.) teruggetrok ken had. Door verandering van omstandighe den heeft het bestuur der vereeniging zich ge noodzaakt gezien om „Alkmaar" toch te la ten indeelen. Zij speelt nu in dezelfde afdee ling waar „Alcmaria Victrix II" inspeelt. Wij krijgen dus dit jaar in ieder geval een derby. MAJOOR WONDEROLIE. Donderdag 12 October wordt in de „Har monie" de militaire klucht „Majoor Wonder olie" van A. MoezyEnon, schrijver van het bekende stuk „De big van het 168e" opge voerd. Met deze klucht, die in Amsterdam 150 opvoeringen haalde, trekt het „Hollandsche tooneel" nu het land door. Het stuk, dat in Amsterdam een goede pers had, en 150 maal achter elkaar een volle zaal heeft doen schudden van den lach! zal ook hier wel belangstelling trekken. De directie van het tooneelgezelschap verzekert, dat „Ma joor Wonderolie" volstrekt niet zedekwetsend is en dat men er met groote gerustheid zijn huisgenooten naar kan medenemen, indien men ze een vroolijken avond wil bezorgen Her Nieuws van den Dag schreef o.m. „De klucht slaat er dapper in, dank zij het koddigi vermakelijk spél van alle medewer kenden En lachen, opgewekt laciicn werkt doorgaans nog heilzamer dan wonder- ot welke andere soorten van olie dan ook. Men consulteere dus maar „Majoor Wonderolie." BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 6 Oct. Johanna Maria, d. van Petrus Leonar- dus Vermeulen en Johanna Delis. OVERLEDEN: 7 Oct. Willebrordus Mannes, 50 jaar. I ELEüRAF'lSCH WEERBERICHT. 7 October. Medegedeeld door ket Kon. Nedailandssh Meteorologisch Instituut te-Be Bilt. Geldig tot den avond van 8 October. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer nabij 765 Zuid-Duitschland. i De laagste stand van den barometer 738.2 te Skudesnaes. VIRWACHTIN®. Matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- buiën, zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 6 Oct. Fabriekfkaas. Kleine f 78.50, le soort -Commissie f Boerenkaas, Kleine f 7850, commissie f 76.50, middelbare f 77.50. Noteering der Sub-Gommissie uit de Kaas- vereeniging. 1* soort Edam*, fabr. f 78,— Aangevoerd 422 stapels, wegende 203831 Kilogram. Handel fabrieksk. (kleine) goed ALKMAAR, 7 Oct: Aangeroerd Spaar den f 100 a 480, 80 keeien en ossen f 180 a 450, 58 nucht. kalveren f 12.— a 25. "276 magere schapen f 15.a f 35,—, vette id. f 0 a lamraeeH f a 14 magere varkens f SI,— a 52.184 big- fen f 12.a 16.IS bokken en geiten 2,a 13,0 kleine bokjes f0.aO. boter per kop hoogste prijs f 1.— middel- prijs f 0.95|, laagste prijs f 0.85 aange voerd 915 kop, eieren f 10.a 10.50 per 100. eendeneieren f 0.— a 0. LAN«EDIJKER ®R©ENTEVEILING. 6 Oct. Voornajddagvalling t 9000 bloemkool la soort f 8.60 a 15.90, buit. f 13.50 a 22,—;ismaak Se soort f 12.— a 13.50, 45700 rooda kool binnenland f 8.70 f 8.—, buiten!, f 13.— a 30.20, 35600 gele kool binnenland f 3.70 a 7.buitenl. a 8.— a 24.50,34600 witte kool binn. f 11.- a 29.40, bnite&l f a per 10® stuks: 2250 bos wortelen f 2.— a 3.60 p 100 bos 5 Oct. Namiddagvsiling. Aangevoerd. zak aardappelen. Sshooitneestrs f0. a 0, Bravo's f 0.a 0.Blauws f 0.a 0—, füg*&- heiroars f 9.a 0,—, Volgelingen f 0.— a d.drielingen f 0,— a 0.66ö baal «ia» f 3.90 a 6.20, 90 bul gele nep f 3.20 a 5.6®, drieling®1!1 3-10 a 5.39 p 50 K lQSOKg. stlflbeonep f 7.70 a 12.—, 346 baal wortelen binn. f 1.40, bnit. f3.70p 50 K G. 1600 rammenas f 22.por 1000. 4500 bieten f 21.50 a 24.60. 2 wagon wittekool f 356 per 10000 Kg. Ochtendveiling. Roodekool f 4.a 9.20, voor het buitenland f 6 a 28.90, witte kool f 9 a 31.50, idem voor het buitenl. f 0. a gele kool f 3.a 8.idem voor het buitenland f 7.a 19.50, bloemkool f 8.a 9,wortelen f 2.70 a 3.4Ö per 100 bos, jdem per baal f 0.a 0.voor hst buitenl. f 0.a 0. Wittekool f 9.20 a 28.10. Koolaanvoer 86575 stuks. Wittekool per waggon f 0 a 0. Middagveiling. Schotsrhe muizen'f 0, a Schoolmeesters f 0.a 0.volge lingen f 0.— a 0.drielingen f 0.a 0. a 0.per 35 kilo, Zilvernep f a Drielingen f 0.— a f 0.gele nep f 5.70 a 6,—, id. drielingen f 5.30 a 5.80, grove nien f 5.80 a 6.per 50 Kg. Slaboonen f 11.— a 13.wortelen fl.30 a 1.60, id. voor het buitenl. f 3.25 a 4.35 per baal, bieten f 10.a 18.per 100. HOORN, 7 Oct. Tarwe f a rogge f a gerst f fl haver f 0,a 0.witte erwten f a .0, groene dit® f 30— a 36,—, grauwe f 38,a 39,vale f 31,— a 37.50, bruine boenen f 31.a 35.karweizaad f 31. a 31.50. mosterdzaad f 30.0 a 42,161 biggen f 8.a 14.kippen f 0 a 6, kipeiren f 10.25 a 10.50. 3041 kop boter 'ADVERTENTIëN. op DONDERDAG 19 OCTOBER 1916, des morgens te 10 uren, in het lokaal „Harmonie" te Alkmaar, van waaronder pianino, pitch-pine slaapkamer ameublement, damesschrijfbureau, linnen- en penantkasten, tafels, stoelen, spiegels, schilde rijen, waschtafels en nachtkasten, stoven, gas- ornamenten, houten en ijzeren ledikanten met spring- en andere matrassen, klokken, pendu les, Fransch porceleinen servies, uitmuntende veeren bedden met toebehooren, wollen en chitsen dekens, nieuwe en gebruikte kachels, fornuizen, kleeden, karpetten en vloerzeilen, vélocipèdes, naaimachines, eenig goud, zilver en juweelen, kristal, glas>-, aarde-, koper-, tin- en blinkwerk, enz. enz. Een en ander 18 October van 123 uur te zien. Vooraf verkoop ing op het Hof van een par tij vertinde stalen melkgoten en gegalv. ijze ren weigoten, zoo goed als nieuw, alsmede van rommeling en afbraak. Informatiën uitsluitend bij A. OUDES, Makelaar, Kanaalkade 47. Deurwaarder KLEIN. van met 10 cent per Kilo. LAMSVLEESCH vanaf 40 ct. p.5ons Coteletten per stuk 15 cent. Aanbevelend, PRIJS 15 CT. Voorhanden in den Boekhan del van de N.V. v b. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9, Tel. no. 3, Alkmaar. Opgericht 15 Maart 1865. Eigen wcrfeplaatsen a li. KiNDERJASSEN NOORDSCHARWOUDE, 6 Oct. ct. DER

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2