Zondags gesloten. Heeren- en Kinderkleeding gemaakt en naar maat. Bezichtigt geregeld onze étalage's. Vergelijkt prijs, coupe en afwerking. W'mM NEEMT RUST. 6EEET RUST. Atelidrs aan do zaait. - onzelfzuchtig. Groote zaak op het gebied van Heeren- en Kinderkleeding, Sport- en Mode-Artikelen, die het eerst Zondagsrust heeft ingevoerd. Wij zijn ons personeel ter wille en vertrou wen op de medewerking van het publiek. Doet bij ons uwe inkoopen op een dag in de week. - deelen van het vegetarisme. Weliswaar zijn de verschillende platen en kaarten gewoonlijk eenigszins tendentieus, maar zoo heel erg is dat niet, en als de sportlievende jongelui den roem van het vegetarisme hooren verkonden, zijn zij enthousiast, en zweren ze, voor elke karbonade voortaan te zullen bedanken, ge lovend dat nu ook zij zullen gaan schitteren als sportman first class. Tot zoover de positie ve propaganda, die wij werkelijk aardig vin den, terwijl de brochureverkoop niet te hinder lijk opdringerig is. Hiertegenover staat, dat wij de negatieve propoganda niet bewonde- re. Als 90% van de runderen, die wij oppeu zelen in rollade- of lapenvorm, werkelijk t.b.c. patiënten zijn, dan moet men toch eigenlijk ook vies van de koemelk zijn. En toch wordt nergens in de geheele tentoonstelling protest aangeteekend tegen het melk-vegetarisme. Ook de ganzenleverpasteifabrieken werken op een andere manier, als men ons dat wil doen ge- looven. Maar enfin, de bedoeling der vegetariërs is goed, en de tentoonstelling is de moeite waard. Overigens zou een goed ingericht en flink aangepakt Vegetarisch hötel-restaurant, zooals „Pomona" in den Haag volgens onze meening de beste propaganda voor het vege tarisme zijn. Engoedkooper fruit. UIT OUDE-NIEDORP. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling van den bond voor Staats- pensionneering werd tot afgevaardigde naar de federatie-vergadering të behagen benoemd de heer P. Zweed en tot plaatsvervanger de heer J. Glas. De secretaris-penningmeester, de heer A. Mijts, werd bij acclamatie als zoodanig her benoemd, terwijl tot bestuurslid in de plaats van den heer C. Rempt werd benoemd de heer J. Glas. Tot zetters der directe belastingen voor deze gemeente zijn door den commissaris der Koningin dezer provincie benoemd de heeren J. Wit en C. Rempt. .UIT SCHAGEN. De eerste prijs in de Schager Paardenver- loting is gevallen in de collectie van den heer A. van Twuyver te Schagen No. 9005. De prijs viel ten deel aan ,den heer W. v. d. Oord te Barsingerhorn. UIT EGMOND AAN ZEE. De Prins Hendrik Stichting ontving een legaat van nu wijlen den Heer Jan Krol, laatst gewoond hebbende te Haariem, groot 15000, vrij van successierechten, te betalen 3 maanden'na het overlijden. UIT WARMENHUIZEN. Van den Landstorm, jaarklasse 1910, zul len dato 14 November a.s. voor deze gemeente in werkelijken dienst treden: N. J. Pool en Rense Slot, beiden aangewezen voor de zee- milite. UIT BERGEN. De ten tweede male uit het gesticht „Duin en Bosch" te Castricum ontvluchte Duitscher S. Pedzik, die voor eenige weken verschillen de inbraken in deze gemeente pleegde, werd te Schoonhoven gepakt en vandaar weder naar het Interneeringsaepot alhier overge bracht. Pedzik, die echter niet meer tot de ge ïnterneerden behoorde, aangezien hij wegens desertie uit de interneering ontslagen werd, is dor den gemeenote-veldwachter weder naar het krankzinnigengesticht teuggeleid, UIT HARENKARSPEL. De Stct. no. 235»bevatte de statuten van de vereeniging tot instandhouding en bevor- denng van de zuivelindustrie te Dirkshorn onder deze gemeente. UIT HEILOO. In de Stsct. no 235 zijn opgenomen de statuten van de geitenfokvereenigmg alhier In de plaats van den heer P. Hrtland is tot zetter bij 's Rijks directebelastingen benoemd de heer F. Brouwer alhier. UIT HENSBSOEK. Toen voor eenigen tijd op initiatief van de afdeeling Hensbroek in vereeniging met die te Hoogwoud, Spierdijk en Wognum een dag cursus zou worden geopend in het voortge zet- en aanvullings-onderwijs in het teekenen voor jeugdige ambachtslieden, was het wel een teleurstelling dat de gemeente Spanbroek op een desbetreffend verzoek geen lokaal daarvoor beschikbaar kon stellen. Thans ech ter is het mogen gelukken in de R.-Kath School te Wognum een geschikte gelegenheid te vinden. Ete lessen zullen des Zaterdags worden gegeven van half tien tot drie uur; leeraren zijn de heeren Boom uit Amsterdam, leeraar aan de Vakteekenschool alhier en Deelder te Hoorn, leeraar aan de Ambachts school, aldaar. Óp onaangename wijze werden deze week een drietal onzer dorpsgenooten ver rast, toen zij des morgens bemerkten dat eenige hunner kippen waren verdwenen; in het geheel worden 17 nog jonge exemplaren vermist. UIT HEER-HUGOWAARD. In de kolf baan. van den heer D. Pijper, al hier, werd een 10-seriën-wedstrijd gehouden, waaraan niet minder dan 559 kolvers deelna men. De uitslag was als volgt: le klasse. Ie prijs S. Waagmeesfer te Krommenie met 498 punten. 2e en 3e prijs D. Bloemendaal te Bovenkarspel en W. Kostelijk te Oudkarspel, beiden met 492 punten. Serie- prijs K. Booij te Krommenie met 58 punten. 2e klasse, le prijs W. Goudsblom te Zuid-Scharwoude met 424 punten. 2e prijs Jb. Smit Pz. te Heer-Hugowaard met 415 p. 3e prijs Jn. Groot te Heer-Hugowaard met 414 p. Serieprijs D. Sleütel te Barsingerhorn met 56 punten. Door de afd. van het Wittp Kruis alhier werd in hare laatst gehouden vergadering be sloten de subsidie voor de gezinsverpleging in de clasis Alkmaar voor het jaar 1916 te verhoogen met 20 en alzoö te brengen van 5 op 25. Getracht zal worden, de afdeeling lid te doen worden van de vereeniging ter be strijding van Tuberculose. Door dr. Spiering kon worden medegedeeld, dat Heer Hugo- waa'rd weer een zuster zal krijgen. Men hoopt dat deze dan in de toekomst ook werkzaam zal kunnen zijn voor de vereeniging ter be strijding van Tuberculose, wat aan het sala ris der zuster ten goede zou koman. UIT ST. PANCRAS. Het bestuur der bijzondere school alhier heeft aan hethoofd en personeel een duurte- toeslag verleend van resp. 100 en 50. UIT WINKEL. Blijkens de gehouden telling waren op 30 September in deze gemeente 663 vrkens, te vcrdeelen alsv olgt: 74 biggen, 24 fokvarkens, 34 loopvarkens en 530 mestvarkens, waarvan 150 beneden en 300 boven de 50 K.G. UIT AKERSLOOT. Volgens opgave van de veehouders en eige- nars van varkens zijn in deze gemeente aan wezig 184 biggen beneden 6 weken, 107 lok varkens, 234 loopvarkens, 95 varkens bene den 50 K.G. slachtgewicht en 282 varkens bo ven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht. Door het bestuur van den Binnengeester- polder is de brug aan de Bommeldijk'vervan- gen door een betonnenduiker. Dit kan beslist een verbetering genoemd worden daar de scheoing van de brug gedurig gerepareerd moest worden en dat nu de kijk a KAMERS VAN KOOPHANDEL GENEGEERD. De heer R. Houwink Hzn., te Meppei, lid der K. v. K. en F. aldaar, heeft aan deze K. v. K. een schrijven gerjqht bevattende drie vra gen, die hij gaarne in de Kamer besproken zag, waarna hij de zaak onder de aandacht van de K. v. K. en F. in Nederland wil zien gebracht. Hij meent, dat de Kamers gedü- rende de tegenwoordige economische crisis zijn genegeerd door de autoriteiten en be klaagt zich, dat in de K. v. K. niets is behan deld, dat verband hield met die crisis. Hij vraagt dan: le. Zijn de K. v. K. werkelijk instellingen, die den handel in liet aigemeen vei hgenwoor- digen? Zoo ja, waarom zijn dan geen advie zen gevraagd tijdens het treffen van de vele zoo hoogst belangrijke maatregelen geduren de den oorlogstoestand? 2e. Indien het mocht blijken, dat de in richting of de werkwijze der K. v. K. -zich niet leent tot het geven van adviezen aan de autoriteiten, zou het dan niet wenschelijk zijn over te gaan tot eene reorganisatie van de K. v. K.? 3e. Zon het niet fnogelijk zijn, dat ten min ste eenige leden der K. v. K. als hare verte genwoordigers, zoowel de hoogere als de plaatselijke autoriteiten alsnog raad en daad zouden kunnen verleenen bij het uitvoeren van de zoo diep in het economisch leven in grijpende' Regeeringsmaatregelen JAARBEURS 'IE UTRECHT. De Eerste Nederlandsche Jaarbeurs die van 26 Februari tot 10 Maart 1917 te Utrecht zal worden gehouden, belooft een succes te worden. Reeds hebben voor deelneming ingeschre ven meer dan 275 fabrikanten, vertegenwoor digende de navolgende industrie-groepen: Aardewerk, glas, steen, pannen, gouden en zoveren werken, boek-, steendruk, lithogra- phie, reclameartikelen, chemische nijverheid, (kaarsen, zeep, asphalt, verfwaren enz.), be- werkmg van hout, kurk, enz., (meubels, lijs ten enz.), kleeding, leder, wasdoek, bewerking van metalen, machines, rij'iuigen, wagens, ;a pier, textiel, (dekens, katoen, touw, enz.), elec tro ihe apparaten, voedings- en genotmidde len Vcor het verkrijgen van inlichtingen wende uier zich tot het secretariaat, stadhuis, lJtiecht. LUN VERKOUDHEIDSEPIDEMIE. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Er heerscht hier een ware verkoudheidsepi- demie. De heele stad hoest en proest, alsof we in de Maatdagen van Hildebrand waren Angina, influenca en bronchitis wisselen met elkaar af, en het schijnt, dat het hoesten nog eer toe- dan afneemt. Ieder najaar hoest men een beetje, maar zoo erg als thans was het in jaren niet ge weest. De lucht zit bepaald vol met bacte- rieën. Misschien moet het eerst wat gaan stormen, voor wij van de ziekte worden ver-' lost. Als een bewijs, hoe erg het hoesten is. die- uc, dal Maandag j.l. 39 van de 80 kantoorbe dienden van een onzer groote bankinstellin gen' absent waren, 'allen wegens lichte onge steldheid. HET ZWAKKE GESLACHT. De Tèl. vertelt: Donderdagavond maakte van lijn 9 een pas sagier gebruik, die blijkbaar niet met volle toestemming zijner vrouw de echtelijke woning verlaten had. In de Amstelstraat nd. bemerkte de vrouw, attent gemaakt door haar zoontje, haar man op het trambalcon, hetgeen haar zóó in woede deed ontsteken, dat zij luid schreeuwende de tram trachtte bij te houden, den man sommeerende „er af te komen". Aan gezien zij veel gevaar liep onder den wagen terecht te komen, deed de conducteur de tram stoppen, waama de vervolgde echtgenoot het blijkbaar verstandiger vond zijn weg verder maar wandelend te vervolgen. Dit wandelen veranderde echter spoedig in draven, daar de vrouw, zoodra hij weer op de straat stond, hem op zulke krachtige oorvegen tractëerde, dat de man, met achterlating zelfs van zijn hoed dev lucht nam in 'de richting van het Rembrandtplein. UIT DEN HELDER. MILITAIRE ONTWIKKELINGS CURSUSSEN. Op 1 October 1.1. zijn in den Helder de ontwikkelingscursussen voor het winter halfjaar 1" October 19161 April 1917 Be gonnen met 1300 deelnemers, verdeeld over oO klassen. Er wordt les gegeven in 18 ver schillende vakkeu, o. m.: herhalingsonder- wijs, vakteekenen, moderne talen, boekhou den, stenographic, enz. De deelname ge schiedt geheel vrijwillig met uitzondering van het lager-onderwijs voor pl.m. 60 anal- phabeten en daarmee gelijk gestelden. Deze ontvangen dit verplicht lager onderwijs inge volge een order van den opperbevelhebber; voor hen is dus het les krijgen „dienst" en het geschiedt dan ook in de diensturen. Het aantal, 60, wat \ve om militaire redenen niet percentsgewijze kunnen uitdrukken, is zeker nog vrij groot te noemen, vooral waar het jonge menschcn betreft en pleit zekei niet' voor de wet op het lager onderwijs. Bij het herhalingsonderwijs komt ook duidelijk aan het licht, welke weinig blijvende resultaten het lager onderwijs heeft gehad, waarvan het ontvangen onderwijs natuurlijk niet zoozeer de schuld ié. Het schrijven is zeer slecht, grove taalfouten worden gemaakt en de kenr nis van aardrijkskunde en geschiedenis is ni hil. Dit alles in algemcenen zin genomen na tuurlijk. Het herhalingsonderwijs kan dan ook niets anders- zijn in de eerste maanden dan lager onderwijs', overeenkomende met dat uit de 4e en 5e klasse van de lagere school. Opvallend grooter is de deelname aan het onderwijs in de Engelsche taal. Bij het on derwijs in de talen doet zich ook weer steeds het bezwaar voor: de weinige kennis van de moedertaal. De meeste lessen,worden in de diensturen gehouden, wat voor velen natuurlijk een re den geweest is, zich voor een of andere cur sus op te geven, ondanks de maatregelen door den leider der cursussen, een luitenant- kolonel, daartegen genomen. Een zorgvuldi ge en uitgebreide administratie is daardoor ook noodig gebleken, om te voorkomen, dat leerlingen inplaats van naar den cursus te gaan, zich bijv. met kaartspelen vermaakten of te vroeg met verlof vertrokken. Dit behoort echter tot de uitzonderingen bij het over- groote deel bestaat veel animo. De leeraren, aan den cursus verbonden, zijn op twee na allen militairen. Zij worden voor hun lesgeven niet betaald, doch krijgen per maand 2 dagen verlof extra en vrij van dienst op de dageü, waarop ze les geven. Bo vendien een soort vacantie van 10 dagen in December, omvattende de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag. De resultaten van de reeds gehouden cur sussen zijn vrij bevredigend te noemen. Ais rem op het onderwijs werkt echter de telkens terugkeerendc onvolledigheid der klassen. Door verlof en dienst kan gerekend worden, dat op iedere les p.iru. 4U pet. van de leerlin gen mankeert. D^t de inrichting en regeling der cursus sen zeer veel bezwaren medebrengt, beuoelt geen betoog, vooral waar/ niet overal ue grootste medewerking wordt verleend. Bij de vele schaduwzijden mogen deze cur sussen zeker een lichtzijde van de mobilisatie genoemd worden" en ons .legerbestuur hulde, dat zij in deze kosten noen moeite spaart, om de cursussen zooveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden en zoo goed mogelijk te doen zijn. De heer H. A. Loovensteijn alhier is te den Haag geslaagd voor het machinisten-ex amen, voorloopig diploma. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond j.1. hield de Begrakms-Ver- eeniging „De laatste Eer" hare derde jaar vergadering in het lokaal van den heer J. de Boer. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Uit het jaarverslag van den penningmeester- bleek. dat er een batig saldo was van 239 31. De commissie, belast met het na zien, deelde mode, dat alles accoord was be vonden. Voör 1917 werden als leden dier commis sie benoemd de heeren C. Kok en Jn. Strijbis Jr. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental pl.m. 700 bedroeg. Drie bondsvergaderingen hadden plaats gehad van de 4 Langhdijker dorpen, vormend den Bond. Daar werd beslotenapropagan da te maken om op andere plaatsen dusdahi- ge vereenigingen op te richten, voor verhui zende leden zeer gewenscht; b. een uniforme regeling te treffen voor contributiën, en uit voering van begrafenissen; c. tot aanschaf fing van een automatisch toestel tot afdaling der kist in de groeve, welke eigendom der ge meente zou zijn, en dies door haar bekostigd, daartoe zou aan de Raden der 4 gemeenten geadresseerd worden, met overlegging van foto's .verklaringen en koopprijs. Verhooging werd toegestaan aan de hou ders van lijkkoetsen en landauers. De aftredende bestuursleden werden me, bijna algemeene stemmen herkozen. Aangenomen werd 20 aandeelen k 5 al te lossen van het renteloos voorschot. Het punt vaste aansprekers (waarvoor 2 voorstelënen waren) werd aangenomen, on der voorwaarde, dat dezelve bekostigd wor den door br-n die ze behoeven. Een gratificatie werden toegestaan aan den penningmeester en den secretaris. Vastgesteld werd de e.k. jaarvergadering je houden in de laatste week van Sept. in plaaf3 van Oct. 1917. Onder dankzegging voor den gcnoegelijken toon, die geheerscht had tijdens de vergade ring, sloot de voorzitter deze derde jaarver gadering, en ging men in comité, waar de uitloting van 20 coupons plaats had en nog enkele werkzaamheden aan de orde kwamen. UIT ZU1DSCHARWOUDE. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openba re Lagere school alher is benoemd Mej. Leeg water te Heer Hugowaard. De damvereeniging „Damlust" begint as. Maandag hare gewone oefeningen. In de vooraf te houden vergadering zal gesproken worden over het standpunt dat men zal inne men inzake de pogingen oprichting Noord- Hollandsche Dambond benoorden het Y. KORTE BERICHTEN. Een kantoorbediende te Krommenie die w- igerde een militair inkwartiering te verlee nen „uit een zedelijkheidsoogpunt", is deswe ge door de Haarlemsche Rechtbank veroor deeld tot 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis Wegens heerschenden woningnood heeft een niéuwe politieagent te Culemborg met zijn gezin intrek moeten nemen in een leegstaand schoolgebouw. De uitgave der „Nieuwe Bussumsche Courant" is ten gevolge der hooge papierprij- zen en stijgende exploitatiekosten voorloopig geslaakt. Te Naaldwijk zijn van 22 Juli tot 20 September op de groote veilingen der Ver. Westland 88245 balen uien verkocht, tegen nog geen 50000 in 1915. De prijs was meest al 4 4.50 per baal. In Pruisen is het verblijf van personen binnen 3 K.M. van de Nederlandsche grei.s verboden. Bij een horlogemaker te Hilversum zijn door inbraak 70 gouden ringen gestoCn. De man was niet tegen inbraak verzekerd. In een tram te Amsterdam is een passa gier een portefeuille met 275 ontrold. De oogst der suikerbieten is in Friesland aangevangen. De oogst valt tegen en is mid delmatig. Het suikergehalte is nog geen 14% tegen verleden jaar 19%. Het bestuur van het Ned. Comité van Vrouwen voor Duurzamen Vrede heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het samenstel len van een geschrift, dat een beschouwing zal geven over de vrouw met betrekking tot "de vredesidee. Te Haarlem heeft iemand' een bankbiljet van 40 uitgegeven, wetende dat het valsch was. Hij kree? procesverbaal. De minister van koloniën is gisteroch tend met een kort verlof naar Zwitserland vertrokken. Te Rolde is een 4-jarig meisje onder een wagen geraakt. Het knd was direct dood. Bij het aanmaken van de kachel is te Utrecht een vrouw in brand geraakt Doordat zij in het water sprong, dooiden de vlammen. Zij had echter toch nog erge brandwonden bekomen. De suikerfabriek Holland te Halfweg is hare campagne begonnen. Tot directeur der openbare werken te Velsen is benoemd ae heer H. F. de Jong, ci- viel-ingenieur, paatsvervangend directeur van Gemeentewerken te Leiden. Een paar militairen uit de Harskamp hebben een onderwijzer van de fiets getrokken en schandelijk bejegend. Op de komst van an dere soldaten vluchtten de aanranders. Te Groningen zijn aangehouden twee jongens, 9 en 11 jaar oud, wegens diefstal van sigaretten uit de goederenloods der S.S. De penningmeester van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden in Noord-Hol land heeft een gift ontvangen van 600 ten behoeve van de traktementen! der vrijzinnige hervormde predikanten in deze proviac.t INGEZONDEN MEDED1 ELINGEN. Vrouwen zijn vaak te Vrouwen dienen meer aan haar zelf te den ken. Uit een gezondheidsoogpunt is het on verstandig om eigen pijnen en kwalen te ver- waarloozen en elk ander in huis te bemoede ren. Zoovclen maken deze fóut. Rugpijn, onzuiver bloed, pijn in de'lende nen en zijden, duizeligheid en zenuachlig- heid behooren tot de eerste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze verschijnse len optreden, dient een vrouw haar gezond heid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Tillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale niergeneesmiddel reinigt de urine-or- ganen. Thee, koffie, alcohol, zware maaltijden of té veel vleesch zijn schadelijk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om waterzucht, blaas- kwalen, rheumatiek en ernstige nieraandoe ningen te voorkomen dan te genezen, Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroegtijdige behandeling is altijd het best. Let op de eerste verschijnselen en ver waarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar verkrijgb. bij Nierop en Slothouber, Langestr. 83. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel a 1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. LIMMEN September. Geboren Gerardus Andreas, z. v. An- dries Op de Weegh en Elisabeth Maria van der Wiel. Helena, d. v. Cornelis de Graaf en Johanna Wilhelmina Kroone. Petrus Cornelis, z. v. Jan van der Peet en Jannetje Mors. Overleden Anna Pepping, 6 jaar. HARENKARSPEL (September). Geboren: Trijntje, d.v. Gerrit Breg- man en.Antje Aaltje Wardenaar. Wilhelm Johannes, z. v. Nicolaas Wester en Catharina Bleeker. Maria Geertruda, d.v. Pieter Dek ker en Trijntje Tesselaar. Jacobus Joseph, z.v. David van der Gulik en Jannetje Groet. Joan, z.v. Jan Rentenaar en Hendrika Oudt. Agatha Geertruida, d.v. Jacob Droog en Cornelia Zoon. Cornelia Wil helmina, d.v. Simon Hoek en Catharina Bak ker. Josephine Antonia Maria, d v. Anto- nius Smètts en Angelina Maria Hubertina Aben. Petrus, z.v. Everardus Jacbbus Westmeijer en Theodora Groot. Anna d v., Lourentius Stoop en Trijntje van Duin. F*«' Gebrs. BERVOETS rW. TT,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 6