DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonmntspriis ptsr 3 maanden f 1—, fr. p. post f1.23. Adyertentieprus 1A cl p. regel pote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Boek- en Handelsdrukkerij v.b. HERffls. COSTER fi ZOON. Toordam C 9. Teletor. 3. MAANDAG 9 OCTOBER 8 October-vioring. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 9 October. Het begint er voor de Roemenen slecht uit te zien. Ze begonnen den oorlog in de laatste Augustus-dagen voorspoedig met hun inval in Zevenburgen. De Oostenrijkers had den op dat oogenblik geen troepen voor dit gebied te missen. En nadat 26 Augustus de oorlóg was verklaard, trokken de Roemenen reeds den 30sten van die maand Kroonstad binnen. Sinds echter de Duitschers zich ook met de operaties op dit oorlogsterrein be moeien, gaat het den Roemenen minder voorspoedig en begint de stand van zaken er voor hen verre van rooskleurig uit te zien. Ze hebben klappen gekregen, die, al waren ze minder beslissend dan de Duitsche leger- berichtschrijver ons wilde doen gelooven, dan toch aankwamen. Verschillende der gemaakte vorderingen werden weer te niet gedaan, bij Hastzeg, bij Petrosseny, bij den Rooden Toren pas, bij Hermanstad, bij Forgaras. Nu is ook Kroon stad door de Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen heroverd, zoodat de succes sen der laatste dagen oostelijker uitgebreid zijn. Ook ten noorden van Brasso, in het Gyezgyo-gebergte wijken de Roemeniërs. Al leen aan het uiterste westelijke einde van dit front, bij Orsawa, houden ze dapper stand. Toch heeft het er veel van, dat ze de verwe zenlijking van him nationalen droom weldra zullen moeten opgeven, dat ze Zevenburgen geheel zullen móeten ontruimen en dat de strijd binnen htm eigen landspalen zal wor den voortgezet. Van Russische zijde wordt thans medege deeld, dat het hernieuwde Russische offensief is ingezet, om de Roemenen den zwaren strijd te verlichten. Het ging er nu niet meer om Kowel en Lemberg te bezetten, welke plaat sen in Augustus ernstig werden bedreigd, maar thans veilig door den Duitschen keizer konden worden bezocht, het kwam er nu op aan Duitsch-Oostenrijksche strijdkrachten tot zich te trekken, deze af te houden van het Zevenburgsche tooneel. In deze opvatting is de poging mislukt. De Russische aanvallen hebben tptdusverre bewezen, dat de midden- mogendheden in het Oosten sterk staan. On danks Roemenië-en ook ondanks het En- gelsch-Fransche offensief in het Westen. Hoe hevig de druk der entente aan alle fronten ook is geweest, de midden-mogendheden heb ben baar doorstaan. En op het nieuwste oor- logstooneel hebben ze het initiatief in handen genomen. En daar in het verre Oosten zijn het alleen de Serviërs en de Roemenen en Russen, die sterken druk op de vijandelijke li nies weten uit te oefenen en in Macedonië en de Dobroedsja glringe voordeelen weten te behalen. Een nieuwe aanval der Franschen en En- gelschen heeft le Sara een gehucht op 6.5 K.M. van Bapaume aan den straatweg van Albert naar Bapaume gelegen in Engelsche handen doen overgaan, le Transloy, een ge hucht: aan den straatweg BapaumePéronne op 5,6 K.M. van eerstgenoemde plaats onder Engelsche bedreiging gebracht, terwijl de Franschen bij Sailly laatstgenoemden weg even zuidelijker bereikt en nog wat zuidelij ker den rand van het bosch St. Pierre Vaast (ten oosten van dien weg) hebben bereikt. Over een front van ongeveer 15 K. M. zijn de Franschen en Engelschen dus weer wat voor uit gekomen, op een enkele plaats 1200 M. Het Duitsche Iegerbericht erkent een en an der, maar verklaart, dat de „titanen-stoot" opgevangen is. Fransche bladen verwachten een spoedige uitbreiding dezer successen. Het komt echter niet alleen aan op de uitbreiding, maar ook op het spoedige. Zoolang de re sultaten niet in sneller tempo worden verkre gen, blijft het bij afbrokkelen van de Ehiit- sche linie en is een doorbraak niet mogelijk. Wat de strijd hier vergt moge blijken uit de berekening van den militairen medewerker der Times, volgens welke alleen aan het Brlt- sche front van weerskanten van 1 Juli tot be gin October 25.000.000 granaten zijn ver schoten. Hoeveal zou dat den belastingbeta lers in de beide landen'wel kosten? Trouwens op het geld komt het tegen woordig niet aan! De Duitsche leening heeft weer ruim tien milliard opgebracht, er is dus weer in kas voor een halfjaar! Uit Griekenland wordt gemeld, dat een fi- lozoof, prof. Lambros, zich definitief met de vorming van een nieuw kabinet heeft belast Hij heet pro-Duitsche sympathieën te heb ben, gemengd met Italiaansche neigingen. Zou er straks misschien nog een Grieksch kabinetsformeerder komen, die pro-entente gezind is, en tegelijkertijd naar Bulgarije overhelt? Men zegt, dat de koning er op uit is om tijd te winnen in de hoop, dat de toestand op den Balkan zich nog meer ten gunste van Duitschland zal wijzigen, teneinde dan te kunnen zeggen, dat niet-meedoen voor Grie kenland de wijste partij ia. Vóór den 15den October zou de Duitsche keizer toegezegd hebben versterkingen te zenden naar het Ma cedonische front en in verband daarmede zou de koning vooralsnog geen beslissing willen nemen. Volgens de Times is de heer Venizelos van Kreta vertrokken, natuurlijk naar Saloniki. Toen het schip, waarmee hij zou vertrekken, in zee ging, werd het dadelijk achtervolgd door een Duitschen onderzeeër, maar torpe dobooten der geallieerden hielpen het ontko men. Op het laatste oogenblik was de staats man aan boord van een ander schip, de „Hes- peria" gegaan. Een Duitsch onderzeeër (geen handelsboot) die in Amerika is aangekomen, doet veel van zich spreken. Eensdeels omdat hij Newport (bereikt na een reis van 17 dagen uit Wil helmshaven) eenige uren heeft aangedaan, waartegen de Britsche gezant dadelijk bij de Amerikaansche regeering heeft geprotesteerd. Maar ook, omdat volgens de entente-pers, de ze onderzeeër den Duitschen gezant Bern- storff de machtiging bracht om zich te verge wissen van president Wilson's idee nopens een wapenstilstand zou 't waar zijn? KORTE BERICHTEN. De Roemenen zijn uit Kronstadt verdre ven. Bij Berlijn had een spoorwegongeluk plaats, een D-trein 'reed op een voortrein, er zijn 11 dooden en 5 gewonden. Van de D werd niemand gewond. De Duitsche orlogsonderezeeoër U 53 (of 23) is de Amerikaansche haven Newport binnengeloopen, naar het heet met brieven voor den gezant Bemstorff. Na twee uur ver trok de boot weer. Er zijn 20 man van de lijfgarde van Ko ning Konstantijn naar het Saloniki-leger overgeloopen. In het geheel liepen er Zater dag 720 man over. Het muziekkorps van de Fransche Re- pubikeinsche garde is in Engeland geweest en daar zeer gevierd, o.a. is het door den Ko- vzi/ig en den Lord Mayor van Londen toege sproken. De Duitsche oorlogsleenmg bracht, zoo- als we reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden, 10.590 miljoen mark op. De heer Bosselli, Italiaansche minister president heeft een bezoek aan Milaan ge bracht en is daar uiterst geestdriftig ontvan gen. Volgens de Daily Chronicle is burg graaf von Roon, indertijd kapitein van het bekende Duitsche kaperschip ,JMöwe", als commandant van een infanterie bataljon in Frankrijk gesneuveld. Van het boek van kapitein Koenig, over den tocht van de ,fieutschland" zijn na een verkoop van een week reeds 220.000 exempla ren geplaatst. De Roemeensche regeering heeft gepro testeerd te^en de luchtaanvallen op Boekarest en andere open steden. Het protest is ter ken nis van de neutrale regeeringen gebracht, de Amerikaansche ambassade te Berlijn heeft het aan de Duitsche regeering overgebracht STADSNIEUWS. HARDDRAVERIJEN. Hoezeer het besluit van het bestuur der Kennemer Sportclub, om nog eens herfstcour- ses te doen houden, door de liefhebber» op prijs gesteld werd, bleek uit de opkomst van het publiek en uit de deelname der paarden. Er waren buitengewoon veel bezoekers, die hebben genoten van de goede welke er te bewonderen viel Onder ongetwijfeld hebl apc de opgekomen paarden waren enkele nieuwe lingen, welke echter geen verrassingen ople verden. Het geld was voornamelijk voor de 6 zes- en de 8-jarigen (de D en de B klasse), die met 8 van de twaalf prijzen gingen strijken. De nieuwe stal B Brussel (de heer Lebret, te Alkmaar, geen onbekende) debuteerde niet zeer gelukkig met Auto en Colorado. Wel won Auto de eerste heat, doordat Dalia ge>- diskwalificeerd werd, maar hij zakte zoo af, dat hij na de tweede heat gedistantieerd werd. Het bloed van Fleedwood S. heeft zich zeer onderscheiden. Immers Bandage en Frederi- ka B behaalden een eersten, Doorlooper drie maal den tweeden en Bandage een derden prijs, terwijl Jeroen Witteveen Deldine, ook een afstammeling van den hengst, de 75 in de beslissende heat op het allerlaatste oogen blikje liet ontsnappen. In de beide eerste courses werd snel ge draafd. Later, toen door den regen de baan, waaraan veel zorg was besteed, glad was ge worden, ging het natuurlijk niet zoo vlug meer. Hoewel de velden groot waren en de paar den soms dicht op elkaar zaten, is er zoo goed gereden, dat er niet het minste ongeluk je voorviel. Heel mooi wist de Boer Frederi ka B bij de eindrit in de tweede bocht er door te breken en de bruine witvoet de lei ding te geven, welke de merrie zich niet meer liet ontnemen. De gedetailleerde uitslag is: Octoberprijs. Prijzendraverij 4e klas se. Afstand 1700'M. Aan den start verschenen: Gekko, 3 j. br. r., van Stal Dolec den Haag 1650 M. Delta, 6 j. zw. m., van J. A. Bakker, Wie ringerwaard 1650 M. Emily Carmen, 5 j. br. m., van J. A. Schmidt, Den Haag 1650 M. Anamil II, 9 j. v. m., van Dir. Donker, II- pendam 1650 M. Frederika B, 4 J. br. witv. m., van J. C. Ben- nink, Loosdrecht 1675 M. Eben-Haëzer, 5 j. r. sch. m. van J. Stam mes, Nieuwe-Niedorp 1675 M. Catherine R., 7 j. br. m., van J. Schoon, Me- demblik 1675 M. Deldine, 6 j. sch. r., van Th. Aartman, Hoogwoud 1675 M. Doorlooper, 6 j. br. m., van Stal Verde- gaal, Liase 1715 M. Ella Ross, 5 j. dbr. m., van W. Zuidmeer, Rotterdam 1715 M. Clemence, 7 j. br. m., van J. van der Zei, Broekerhaven 1730 M. Niet opgekomen: Elias, Frans Schaap, Eh la Loi, Dorathea, Colorado, Dienares en Ce cilia W. le pr., 200, Catherine R., (eig. J. Schoon, Medeinblik, berijder M. Has ter), met een grooten voorsprong ingehouden gewonnen. 2e pr., 100, Doorlooper (eig. Stal Verde- gaal, Lisse, berijder D. de Vlieger). 3e pr., 25, Ella Rosse (eig. W. Zuidmeer, Rotterdam, berijder C. F. Öckhorst). Herfstprijs: Prijzendraverij 3e en 4e klasse. Afstand 2000 M. Aan den start kwamen: Eben Haëzer, 5 j. r. sch. m., van J. Stam mes, N.-Niedorp 1975 M. Doorlooper, 6 j. br. m. van Stal Verdegaal, Lisse, 2000 M. Colorado, 7 j. br. h., van Stal B, Brussel, 2015 M. Barones, 8 j zw. m., van A. P. J. v. d> Kroon, Abcoude, 2015 M. Diomedes, 6 j. br. h. van P. van der Wal, Hoofddorp 2030 M. Bandage, 8 j. br. h., van J. A. Bakker, Wie- ringerwaard 2030 M. Duncan, 6 j. br. h., van P. C. Appel, IJsel- monde 2030, M. Dalila, 6 j. br. m., van J. A. Geersen, Woes- den 2045 M. Ciampi, 7 j. sch. h., van B. van den Bergh, Oisterwijk 2075 M. Niet opgekomen: Eh la Loi, Frederika B, Dorathea, Charlotte Conday, Duncan en Au ra. le prijs, 250, Dalila (eig. J. A. Geersen, Woerden, berijder L van Hemmen. Dalila won gemakkelijk. 2e prijs, 100, Doorlooper. 3e prijs, 25. Bandage (eig. J. A. Bakker, Wieringerwaard, tevensberijder). Alkmaars Ontzetprijs. Heatdra verij. Ingeschreven waren: 1. Eh la Loi, 5 i. br. r., van C. J. Helder man, Den Haag 1600 M. 2. Elias, 5 j. br. r., van W. F. Smits, den Haag 1600 M. 3. Deldine, 6 j. sch. r., van Th. Aartman, Hoogwoud, 1610 M. 4. Astreër, 9 zw. m., van H. de Jonge Dz., Blokzijl 1610 M. 5. Doet het maar, 6 j. br. m., van J. Deu- tekojn Zuid-Schalkwijk 1610 M. 6. Duncan, 6 j. br. h., van P. C. Appel, IJselmonde 1630 M. 7. Bandage, 8 j. br. h., van J. A. Bakker, Wieringerwaard 1640 M. 8. Betty Brook, 8 j. br. m. vcan Stal Ver degaal, Lisse 1640 M. 9. Dienares, 6 j. br. m., van B. van den Bergh, Oisterwijk 1655Ö M. 10. Cecilia W., 7 j. br. m., vanjac. Lam mens, Zoetermeer 1650 M. 11. BaBrones, 8 j. zw. m., van A. P. J. v. d. Kroon, Abcoude 1650 M. 12. Clemence, 7 j. br. m. van J. van der Zei, Broekerhaven 1650 M. 13. Dalila, 6 j. br. m., van J. A. Geersen, Woerden 1670 M. 14. Diomedes, 6 j. br. h., van P. van der Wal, Hoofddorp 1670 M. 15. Catherina R., 7 j. br. m., van J. Schoon Medemblik 1680 M. 16. Auto, 9 j. br. h., van Stal B, Brussel 1690 M. 17. Ciampi, 7 J. sch. h., van B. van den ngh, Oisterwijk 1690 M. Niet opgekomen: 1, 4, 10, 11, 15, 17. De eerste heat had tot uitslag, dat 16 en 7 het eerst aankwamen (13 werd gediskwalifi ceerd). ïn de tweede heat Hepen mee: 3, 6, 7, 8, 14, 16. Uitslag: 7 en 3, In de derde heat kwamen uit 3, 7 en 8. Einduitslag: 300 voor Bandage, 50 voor Betty Brook (eig. stal Verdegaal, berij der de Vlieger). Kortebaanprijs. Draverij korte baan (maximum afstand 800 M.). Ingeschreven waren 34 paarden. Aan den start verschenen 18, n.l. Frederika B.. 4 j. br. witv. m,, van J. C. Bennink, Loosdracht 740 M. Vitesse, 0 br. r., van N. Schermerhom, Alk maar 780 M. Betty Brook, 8 j. br. m., van Stal Verdegaal Lisse 740 M. Castro, 7 j. br. r,, van A. P. J. v. d. Kroon, Abcoude 765 M. Gekko, 3 j. br. r., van Stal Dolec, den Haag 700 M. Eben Haëzer, 5 j. rech. m., van J. Stam mes, Nieuwe-Niedorp 700 M. Emily Carmen, 5 j. br. m., van J. A. Schmidt, Den Haag 700 M. Annamil II, 9 j. v. m., van Dr. Donker, II- pendam 720 M. Chriemhilde, 7 j. .zw. m., van J. Bakker, Hoogwoud 720 M. Doet het maar, 6 j. br. m., van J. Deute- kom, Zuid-Schalkwijk 720 M. Deldine, 6 j. sch. r., van Th. Aartman, Hoogwoud 720 M. Barones, 8 j. zw. m., van A. P. J. v. d. Kroon, Abcoude 750 M. Momingstar, o.br. m., van G. Haremaker, Koog a.d. Zaan 730 M. Clemence, 7 j. br. m., van J. van der Zei, Broekerhaven 765 M. Doorlooper, 6 j. br. m. van Stal Verdegaal Lisse 755 M. Duncan, 6 j. br. h., van P. C. Appel, IJssel- monde 730 M. Albert R., 9 f br. r., van A. Donker, Beem- ster, 700 M. De twee eereten velden bestonden uit 5, de twee laatste uit 4 paarden. Alleen de eerstaankomende bleef aan, zoo- dat dit nummer in vijf ritten beslist was. Winners van de ritten werden Frederika B, Emily Carmen, Barones, Doorlooper. De uit slag was: le prijs, 1505, Frederika B (eig. J. C. Benninkj Loosdrecht, berijder J. de Boer). 2e prijs, 75, Doorlooper. 3e prijs, 25, Emily Carmen (eig. J. A. Schmidt, den Haag, berijder J. van den Berg). 4e prijs, 10, Barones (eig. A. P. J. v. d. Kroon, Abcoude, berijder Kroon Jr. Precies 5 uur waren deze mooie draverijen afgeloopen. REVEILLE. We zijn in het laatst wel zooveel aan tijd rekenkundige veranderingen gewend gewor den, dat we er niets in zien, om 8 October op den negenden te vieren. Bovendien het is voor menigeen een niet te versmaden voor deel, twee vrije dagen achter elkaar I Velen hebben dien tweeden dag zoo lang mogelijk trachten te maken, 's Morgens om acht uur waren ze al present aan de Steenen- brug, waar de militaire muziek en de zang school, van den heer Tamminga zich hadden opgesteld, om den tocht door de stad te be ginnen en Alkmaars burgerij tot feestvreugde op te wekken. Wel miste men het 8 October zonnetje maar, dat kwam misschien ómdat het vandaag geen 8-October whs. Toch bo den de straten waarlangs de reveille trok, al spoedig een vroolijk en levendig aanzien en al maar meer menschen sloten zich bij den stoet aan, zodat deze weldra een flinken om vang kreeg, welke zich in de nauwere straat jes inkromp en rekte, terwijl hij in de ruime buurten weer breed uitvloeide De muziek blies marschen en vaderlandsche liederen, de zangschool zong nu en dan eens wat en zoo was de stad, waar de vlaggen zich al begon nen te vertoonen, 's ochtends reeds gevuld van blij feestgerecht, dat stemming maakte voor de gebeurtenissen van den middag en avond. Onderweg werd tweemaal halt gehouden, bij den burgemeester werden de kinderen ont haald op eenige versnaperingen, terWij 1 de feestcommissie eenigen tijd in de burgemees terlij ke woning vertoefde. Voor het huis van den heer Ringers werd dezen een ovatie ge bracht. Helaas moest wegens ongesteldheid van den heer Bruinvis, een openlijke huldiging van. hem achterwege blijven. Hopen we aat het volgend jaar ook dit nummer niet weer aan het programma van den optocht zal ontbre ken. BIJ HET VICTORIEBEELD. De optocht naar het Victoriabeeld werd door vele belangstellenden gevolgd. Toen men aldaar ten 12 ure aankwam hadden reeds honderden zich voor de plechtigheid opge steld. Het stedelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Maas, speelde het „Wien Neer- lands Bloed", waarna de zangschool onder leiding van den heer Tamminga het „Vader landsche lied" van W. Smits en „Wij willen Hollandi houên" van Arnpld Spoel zong. Hierna hield de 70-jarige voorzitter de heer F. H. Ringers, met veel geestdrift en luide stem de volgende toespraak: Eene vierdag! De ontzetvereeniging mag weder een' lustrum vieren en herdenken hoe ze reeds 55 jaren voort mocht gaan de 8-Oc- toberdag voor stad en land in herinnering te brengen en hare medeburgers op te wekken, deze dag feestelijk te doen vieren. Onze ge dachten gaan echter op dit oogenblik tereg naar hetgeen geschied is, sedert zij haar gou den jubilé mocht vieren en bijna de geheele burgerij zich op maakte dien dag tot een al- gemeenen feestdag te maken, Wat is daar sedert veel geschied ook voor ons land en volk, de volken rondom ons in felle oorlogs woede elkander bestookende, deden ook ons den drek dier tijden gevoelen, zoodat de vraag ons werd opgedrongen, mak de ver een iging de burgerij opwekken tot feestvie ren? Wij beantwoorden die vraag vrijmoe dig met ja! Wij hebben daartoe de moed gehad, omdat nog steeds de vaderlandsche driekleur vrij uit boven onze hoofden wap pert en wij onze kinderen nog in eigen taal hunne liederen kunnen doen zingen en de krans hechten aan het Victoriebeeld, als sym bool der dankbaarheid aan het voorgeslacht, dat juist op deze plaats den feilen strijd-heeft gestreden, zoowel voor maatschappelijk als geestesvrijheid. Zij werden aangevallen, men dreigde ze te verpletteren, toen waren ze in alles één en werden persoonlijke veten en richtingen op zijde gezet, om sterk te zijn tegen den gemeenschappelijken vijand, daar om zijn wij geroepen hun dankbaar te ge denken, waar wij de vrucht hunner kloekmoe digheid, dat is de vrijheid van geweten aan hen te danken hebben, doch op dezen dag wil ik ook herdenken dengene welke niet met het zwaard in de hand, doch met het zwaard des Geestes ons land, inzonderheid onze va derstad heeft gediend. Op den 27 Juni 1816 werd daar in een eenvoudig huis aan den Ko ningsweg uit burger ouders geboren Willem Jacobsz. Hofdijk. Denk niet, dat ik, zelf geen letterkundige zijnde, hem op dat gebied wil schetsen, neen, ik wil hem herdenken als de man welke zijn vaderjand, doch boven alle» zijn vaderstad liefhad, en ondanks zijn strijd ook voor het maatschappelijk zich geheel wijdde aan het navorschen der geschiedenis van land en volk. De liefde voor het oude Kennemerland dreef hem om in proza en poëzie ons te doen inleven in het leven en werken van ons voorgeslacht, hij schetste ons hunne eenvoudige zeden en gewoonten, doch boven alles den grooten strijd welke zij ge streden hebben, toen een vorst hunne privile giën niet eerende, dezelve met voeten trad, ja zelfs hun geweten aan banden wilde leg gen, en zij het zwaard opnamen, liever zich zelve willende opofferen, dan zich door vreemde heerschappij te aoen knechten. Bij zonder de geschiedenis zijner vaderstad trok hem aan en waar hij in zijn werk „Ons Voor geslacht" de geschiedenis van gansch ons volk omvatte, daar heeft in zijn werk Alcma- ria Victrix, zijne Kronijk tijdens het beleg in 1573, zich een eerezuil gesticht, die nimmer door Alkmaars Burgerij mag vergeten wor den en bijzonder niet door onze Vereeniging, waar hij door woord en schrift mede werkte dat de Vereeniging nu haar 55-jarig jubilé mag vieren. Krachtig heeft hij medegewerkt, dat dit gedenkteeken hier werd opgericht en niet alleen door Alkmaars Burgerij, doch dat gansch ons vaderland daaraan medewerkte Hulde willen wij brengen aan zijne nage dachtenis, doch, bestuur onzer vereeniging, het legt ook u plichten op: bouw voort op het fundament, door hem gelegd, breng de geschiedenis onder ons volk, want niet alleen voor uwe burgerij werkt gij, doch het zal zijn zooals de heer Klootsema in de feesteou- rant van 19 schreef: Gij die hier tijdelijk woont, kunt niet ontkomen te herdenken de groote dingen die hier zijn geschied. Geacht Dagelijksch Bestuur onzer stad, wü danken u voor de medewerking ons betoond voor deze feestviering, veel wordt van u ke- ëischt in deze zoo benarde tijden, wij wen- 8chen u toe, dat God u krachten moge geven, vol te houden en gesteund worden door gansch de burgerij, waar ze zien dat door u alles wordt aangewend, de drek te verlichten en tijd noch moeite sparen, om allen zoo min mogelijk de last der economische toestanden doen g te doen gevoelen en waar nog steeds zoo veel wapens te gebruiken voor verdediging onzer grenzen, dat wij dan allen geschaard mogen staan rondom onze geliefde Koningin, die de laatstelaatste twee jaren getoond heeft zóo geheel met ons volk mede te leven toen een gedeelte onzer dijken bezweken en de erfvij and, de zee, groote schade aanrichtte, deed ze al het mogelijke tot verlichting der ellende, doch had in eenvoud ook een woord van» troost, om dan weer zich bezig te houden, datgene te doen, wat zè noodig achtte, om ook het leger die plaats te doen innemen, welke ze voor de landsverdediging noodig actt, en mocht het zijn, dat onze, tot nu toe ook met medewerking der Hc streng gehandhaafde onzij aangetast en Haar Koninklijk passing moet worden gebracht, bij de troon rede uitgesprokenIk zal handhaven de rech ten van ons volk, dat dan alle partijschappen op zijde worden gezet en'het zal zijn, zooala voor meer dan drie% eeuwen op deze plaats werd verricht en wat Hofdijk in zijn gedicht Alcmaria Victrix in 1876 zong: Hoe 't zwaard van Roomschen en van Kett- ren Te zaam vereend Eens dwinglands heirmacht kon verplett- 'ren ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1