DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. •No. 239 Honderd on achttiende jaargang. 1916 AbonnMtspriis per 3 maanésn f 1.—, fï. p. post f 1.25. Advertentieprijs 1U ct p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. H. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. BERffls. COSTER <S ZOOR, Voordam E 9. Tefefirr. 3. DINSDAG 10 OCTOBER NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 10 October. Volgens de Duitsch-Oostenrijksche leger- berichten wijken de Roemenen aan het Zeven- burgsche front over de geheele linie. Ook bij Orsowa? Wel is waar wordt de Roemeensche stelling bij de IJzeren Poort steeds meer een zeer blootgestelde post, maar tot dusverre is nog niet gebleken, dat de Roemenen ook deze positie prijsgegeven hebben. Törzburg is door de midden-mogendheden veroverd. Daarbij bevindt zich den Törz- burgerpas. De Roemenen moeten langza merhand de berg-overgangen prijsgeven en deze zouden van uitvals- wel eens invals poorten kunnen worden. Zuid-Westelijk van Boekarest hebben Duit- sche troepen, gesteund door Oostenrijksch- Hongaarsche monitors nu een verrassende demonstratie uitgevoerd, welke leidde tot de bezetting van een Donau-eiland1 ten nporden van Svistow en dus beter slaagde dan on langs de Roemeensche demonstratie. Beiden bewijzen echter hoe onvoldoende de Donau- oevers aan weerszijden worden bewaakt. De Serviërs hebben ten Oosten van de spoorlijn MonastirFiorina vasten voet ge kregen op den linker Czema-oever, de En- gelschen hebben him stellingen op den Oos telijken Stroema-oever door de bezetting van verschillende dorpen uitgebreid. De onderzeeërs waren weer geducht rond. Niet alleen is er in de Middellandsche Zee een Fransch troepen-transportschip met Ser viërs getorpilleerd en zijn er in het Kanaal verscheidene schepen vernield, maar ook aan de Amerikaansche kust zijn eenige U-booten bezig, welke ergerlijk huishouden onder on zijdige schepen en o.a. ook het Nederland sche schip Blommersdijk, groot 4800 ton, van de Holland—Amerika-lijn, met regee- ringsgraan geladen, hebben vernield. Drie of vijf onderzeeërs moeten er aan het werk zijn. Amerikaansche torpedobootj agers verleenden tijdig hulpi zoodat er waarschijnlijk geen menschenlevens zijn te betreuren alleen van de bemanning van één schip is men nog niet zeker. Verscheiden schepen, die al bui tengaats waren, keerden bij het vernemen van de tijding der onderzeeërs zoo gauw' mogelijk weer in de veifige haven terug. Entente-gezinde Amerikaansche bladen, welker oordeel door Reuter wordt overgeka- beldi, zeggen, dat dit optreden der Duiische onderzeeërs aan de Amerikaansche kust niet geduld mag worden en tot ernstiger dingen kan leiden dan de vernieling der „Lusita- nia." 'De Duitsche gezant te Washington, die met president Wilson een onderhoud heeft gehad, zeide tot journalisten, dat Duitsch land zijn plechtig afgelegde verklaringen, gedaan aan de regeering der Vereenigde Sta ten, niet zal breken. En president Wilson heeft een verklaring doen publiceeren, waar in hij zegt, dat de regeering zich op de hoogte der feiten moet stellen, doch dat het land verzekerd kan zijn, dat de Duitsche re geering zal worden gehouden aan de volledi ge vervulling van de toezeggingen aan de Amerikaansche regeering gedaan. In Engeland is men natuurlijk zeer veront waardigd over het gebeurde. De U 53, zegt de Times, loopt te Newport binnen, krijgt daar een volledige lijst van de uitgaande en binnenkomende schepen en gaat daarop on middellijk aan den slag. En wel daar, deelt de Daily Telegraph mede, waar de Britsche kruisers naar aanleiding van dringende ver- toogen zijn teruggetrokken van de handels wegen In de nabijheid der Amerikaansche wateren. Herinnerd wordt aan de nota, on langs door de Britsche regeering gezonden aan de regeeringen van de onzijdige zeeva rende staten en handelende over de behande ling van oorlogs-on derzeeêera In onzijdige wateren. Blijkbaar had men in v Londen lont geroken. Volgens een pas ontvangen telegram heeft graaf Bemstorff verklaard, dat de taak van de U 53 was, de transporten van de gealli eerden1 te belemmeren. Niet onwaarschijnlijk heeft men vooral op het oog de munitie-trans porten van Amerika naar de landen van de entente en staat dit nieuwe optreden in ver band met den binnenlandschen politieken toestand in Duitschland. Moet het misschien dengenen, die krachtiger gebruik van dit wa pen wenschen, toonen, dat de marine-autori teiten gelegenheden zoeken en weten te vin den, om vijandelijke schepen en onzijdige op den koop toel te vernietigen? Aan een vredelievende zending van de U 53 denkt men thans niet meer in de eerste plaats 1 Vredesgeruchten en hun tegenspraken blij ven intusschen de ronde doen. KORTE BERICHTEN. In Pruisen zullen wegens het gebrek aan petroleum, de diensturen op Rijks-ge- meente-bureaux in plaatsen waar geen elec- trische of gasverlichting bestaat, zoodanig worden geregeld, dat bijna uitsluitend bij daglicht kan worden gewerkt. In Duitschland wordt de evenredige verdeeling van alle broodsmeermiddelen, zoo als marmelade, jam, honig enz., door middel van het kaartenstelsel door de regeering voorbereid. De invoering van die kaarten is spoedig te verwachten. Het bestuur der Pruisische Staats- spóorwegen heeft in verband met de nieuwe oproeping van mannelijk personeel voor den krijgsdienst bepaald dat op de personentrei nen het personeel voor het meerendeel,, op de goederentreinen voor een derde deel uit vrou wen moet bestaan. De Deensche onderzeeër Dykkeren is door een Noorsch schip overvaren en gezon ken, drie man werden gered. De Fransche hulpkruiser „Gallia" met 2000 Fransche en Servische soldaten aan boord, is getorpilleerd. Waarschijnlijk zijn' 1362 man gered. Voor de Amerikaansche kust zijn getor pilleerd het Nederlandsche stoomschip Blommersdijk' (4835 ton), het Noorsche stoomschip „Christian Knudsen (4200 ton) en het Engelsche stoomschip Kingston en nog eenige andere. Er schijnen drie onder zeeërs daar op te treden. Het blad der Duitsche S. D. A. P. de Vorwdrts, is geschorst. De inschrijvingen op de nieuwe Fran sche leening zijn geopend. Het nieuwe Japanscke kabinet is ge vormd. De ministers van leger en marine van het vorige jaar zijn aangebleven. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP GETORPILLEERD. Het stoomschip „Blommersdijk", van de Holland'-Amerika-lijn, met 6000 ton regee- ringstarwe en voorts aan de N. O. T. gecon signeerde goederen, op weg van Nieuw-York naar Rotterdam, is bij de kust van Massachu setts getorpilleerd. De bemanning is gered. Het schip was in 1907 gebouwd en had een inhoud van 4835 ton netto. DE BATAVIERLIJN. De dienst op Engeland blijft voorloopig gestaakt. Alleen de „Batavier 6" vaart thans, doch men laat. dit vaartuig in ballast van Rotterdam vertrekken, om geladen van Lon den terug te komen. Zaterdagavond kwam-de „Batavier 6" terug en gisteren is de boot weer met ballast naar Londen vertrokken. MIJNEN AANGESPOELD. Tusschen Bergen aan Zee en Schoorl zijn eergisteren drie mijnen aangespoeld. Om half zes werd er gisteravond één tusschen Eg- mond en Bergen aan Zee onschadelijk ge maakt. De slag was zeer hevig In de omlig gende dorpen schudden de ramen als nimmer te voren, terwijl hier in Alkmaar menigeen even buiten keek om te zien, wat er in de straat gaande wasl EEN BRIEF VAN DE KONINGIN OVER DIENSTWEIGERING. Een decoratieschilder te Hilversum, die als landstormplicbtige onder de wapens moest komen, had daartegen gewetensbezwaren. Hii schreef een brief aan de Koningin, waarin hij zei dat hem twee figuren voor den geest staan: de Christus die hem gebiedt liet te hebben en Hare Majesteit, die eischt dat hij zich in den wapenhandel oefent en op bevel moorden zal op groote schaal. Hij leidde uit het woord: „le Christ avant tout" van de Ko ningin af, dat hij den dienst moest weigeren. De Koningin was het daarmee niet eens Zij liet den schilder door haren particulieren secretaris weten, dat dienstweigering nooit hare goedkeuring kan hébben en zij daarvoor nooit ver each tende omstandigheden kan vin den. De genoemde woorden waren door haar niet gesproken, maar geschreven in een par ticuliere handeling. Mijns inziens is er volstrekt geen tegenstrij digheid in deze woorden en het zich gereed maken en zoo noodig de zijnen en huis en hof te kunnen verdedigen. Integendeel. Mij dunkt dat men van het begin af tot het einde uit de Bijbelsche geschiedenis moet leeren hoe de meest heilige plicht van den man is om vrouw en kinderen, huis en haard te ver dedigen, zooals zelfs elk dier is aangeboren door het hem door God gegeven instinct. De geheele natuur is daarop gegror Laat mij u een werkelijk goeden raad geven, jonge manl Laat u niet afleiden door theatra le woorden en gedachten; heb vertrouwen in hen die u hebben te leidep, al kunt g ij het niet begrijpen; denk u rustig en kalm in, in den plicht, dien niet alleen de regeering, maar de geheele natuur, uw eigen mannelijk gevoel, u oplegt, om gereed te zijn desuwen te kunnen verdedigen. En klamp u daar aan alleen vast. Doe uw plicht en tracht Christus te dienen doof in Uwe naaste omgeving steeds zooveel mogelijk liefde, toewijding en zelfopoffering te betrachten j maar niet door theatrale woor den of daden. Nogmaals, luister naar mijn raad. Er is geen tegenstrijdigheid De schilder is door den brief van H. M. niet overtuigd. Hij schreef daar nog eens over en zei o. m., dat, wanneer een staatshoofd zegt of schrijft „Christ avant tout", gevraagd mag worden èn door het staatshoofd èn door hem wat Christus in deze van ons eischt. En dan wordt de zekerheid dat een staatshoofd nooit zijn goedkeuring kan hechten' aan dienstweigering, wel eenigszins twijfelachtig In zijn schrijven betoogt hij dan voorts nog, dat van verdediging van huis en haard voor de armsten, die het allernoodigste ont beren, zeer weinig sprake kan zijn. BINNENLAND. BUITENGEWONE ZITTING PROVINCIALE STATEN. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie is gemachtigd tot bijeenroeping der Staten in buitengewone zitting op Dinsdag 27 October. Aan de orde zullen dan worden gesteld de voorstellen van Gedeputeerden in verband met den watersnood en inzake elec- triciteits-voorziening in Noord-Holland. AMBT NEERGELEGD. Prof. dr. A. G. van Hamel buitengewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan de Universiteit te Bonn, heeft dit ambt neergelegd wegens de moeilijkhe den, hem dezen zomer in den weg gelegd bij zijn verzoek om verlof naar Nederland. Het duurde twee maanden eer hij dit verkreeg Hij achtte deze behandeling niet in overeen stemming met zijn positie en vreesde boven dien voor de toekomst moeilijkheden van ernstiger aard. Daar hij dit ambt aanvaard had met verlof van de Koningin, heeft hij de Nederlandsche nationaliteit behouden. GELDLEENING PROVINCIALE STATEN. Gedeputeerde Staten dezer provincie stel len bij 3e suppletoire begrooting voor tot het aangaan van een geldleening, groot 20.486.860, in verband met de; kosten van den watersnood (vooi- voorschotten ,aan Wa terschapsbesturen, enz. 16.752.500, voor rentebetaling 1.587.500), en in verband met de aanhangige voorstellen inzake electrici- teitsvoorziening. DE GED. STATEN EN DE WATERVOORZIENING. De ervaring, bij den jongsten watersnood opgedaan, geeft Gedeputeerde Staten dezer provincie aanleiding voorstellen te doen, ten einde de met keering tegen het zeewater be laste waterschappen zoo goed mogelijk voor de vervulling hunner taak uit te rusten en de instandhouding der dijken beter óan tot dus verre te bevorderen. Gedeputeerde Staten stellen daarom aan de Provinciale Staten voor aan de waterschaps besturen, die daarvoor in aanmerking komen, toe te kennen de bevoegdheid, omschreven in art. 1 sub 6e van de wet van 9 Mei 1902, St. bl. jNo. 54, om zoowel de inwonenden, die niet in het waterschap geland zijn, als de ingelanden binnen hun gebied tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van waterkee- ringen bij dreigend gevaar of tot hulp in ge val van doorbraak en om van hen, ten behoe ve van die verdediging versterkingen van last en trekdieren, voer- en vaartuigen en gereed schappen te vorderen. Kunnen Provinciale Staten zith met de voorstellen vereenigen, dan1 zullen deze dien sten en verstrekkingen gevorderd kunnen worden ten behoeve van de verdediging van nagenoeg de geheele Zuiderzeekust van Noord-Holland. Het niet voldoen aan de oproeping of vor dering, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of .geldboete van ten hoogste 75. Voorts stellen z-ij voor, om een verorde ning in het leven te roepen, houdende bepa lingen tot bescherming van de zee- en bin nendijken der provincie, waarmede beter re sultaat kan verkregen worden dan door de veelal onderling afwijkende verordeningen van de met het beheer der dijken belaste wa terschappen zelve. Daarbij geven Gedeputeerde Staten in overweging over te gaan tot het vaststellen' van een verordening, waarbij het rijden met zware vrachten (maximum 1800 kilo) over de langs de herstelde Zuiderzeedijken loopende wegen wordt verboden. Gemengd nieuws. VEREENIGING DIENSTWEIGERING. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het niet door cassatiemiddelen gesteunde be roep in cassatie van C. J. v. B. en J. W. M., te 's-Gravenhage, tegen het arrest van het ge-, rechtshof aldaar, waarbij zij, met anderen we gens het als oprichters en bestuurders van de Vereeniging Dienstweigering deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging en we gens opruiing zijn veroordeeld tot 75 boete of tien dagen hechtenis, nadat zij deswege in eersten aanleg door de Haagsche rechtbank waren veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf MOORDAANSLAO. Zondagmorgen la te Almelo door den 32- jarigen C. A. S. een moordaanslag gepleegd op zijn vroegere echtgenoote. De man, vroe ger reiziger, huwde het vorige jaar met de weduwe Gr., een caféhoudster te Almelo. Hij bracht sindsdien zijn tijd in ledigheid door. Hierdoor ontstond herhaalde malen oneenig- heid tusschen man en vrouw, waarbij de vrouw dikwerf werd mishandeld. De laatste maahden leefden de echtelieden gescheiden en was S. zwervende, terwijl hun huwelijk in middels op verzoek der vrouw werd ontbon den. Zondagmorgen, terwijl zij nog te bed lag, hoorde de vrouw lawaai beneden. Meenende dat iemand, die een borrel wilde koopen, a^n de deur rammelde, stoorde zij zich niet aan dat lawaai. Eenige oogenblikken daarna zag zij, dat iemand met licht de trop op kwam en haar slaapkamer betrad. Zij her kende in den indringer haar vroegeren echt genoot. Deze zette het lampje op de wasch- tafel, haalde een groot mes te voorschijn en bracht haar daarmede zonder iets te zeggen diepe wonden in hals en borst toe. Doordat de vrouw het mes wilde afweren, werd zij ook ernstig aan de handen verwond.. Om haar het schreeuwen te beletten, bedekte S. haar mond met een kussen en wierp dekens over haar. De man doorzocht daarna de geheele slaapkamer maar vond niets van waarde. Toen hij zich verwijderd had, kon de vrouw nog naar beneden gaan en zich naar buiten begeven. Op de stoep zeeg zij ineen, doch had nog de kracht om hulp te roepen. Een agent van politie vond de vrouw badende in haar bloed. Nadat meer hulp was versche nen en een geneeskundige was geraadpleegd, werd de vrouw naar het ziekenhuis o verge-, bracht. Zij verkeert niet in onmiddellijk le vensgevaar. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 7 Oct., in Nederland uitgesproken 25 faillissementen tegen 22 faillissementen in dezelfde week van'het vori ge jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 834 faillissementen tegenover 1081 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. EEN GROOT ONGELUK VOOR KOMEN. Men meldt uit Ffaarlem d.d. 8 October aan de „Tijd". Op de kruising van den spoorweg Haar lemAlkmaar en de trambaan Haarlem Bloemen daal, aan de Kleverlaan onder Bloe- mendaal, is hedenavond een ernstig ongeluk voorkomen door de activiteit en oplettendheid van het spoorwegpersoneel. Door onbeken de oorzaak reed de Enet-wagen door, of schoon de afsluitboomen, die de trambaan afsluiten van de spoorrails, gesloten waren. Voor de kracht der „electrische" moest de afsluitboom wijken; hij brak midden door. Toen de tram op de spoorrails was, na derde een trein.De spoorwegwachter uit het daarstaande seinhuisje snelde, met een roode lantaarn zwaaiend, den naderenden trein tegemoet, terwijl de trambestuurder alle kracht aanzette om door te rijden en in godsnaam ook den volgenden boom te ver nielen. De tram had twee wagens en een bagage wagen achter zich. Een halven meter voor den achtersten wagen was de trein tot stil stand gebracht. De schade aan de tram was niet onaan zienlijk en de schrik van de passagiers groot! Ze kwamen er echter wonder goed af en zijn wel op het kantje aan een ernstig gevaar ont snapt. VERWERKING VAN APPELS EN PEREN. De Rijks Commissie van Toezicht, bedoeld in art. 6 der Statuten van de vereeniging „Fruitcentrale" heeft aan de besturen der vei- iingsvereenigingen, exporteurs, fabrikanten van appelstroop en jams en controleurs mede gedeeld, dat in afwachting eener regeling in zake de verwerking van appelen en peren, ten strengste verboden is: 1. Kroet dat niet geveild wórdt overeen- komstigvhet vroeger bepaalde, tot pulp, stroop11 2. Zure appelen en peren anders dan ter veiling uit de buitenlandsche partijen tot stroop, jam of marmelade te verwerken. Het is dus verboden Zelf geteelde'of buiten een veiling gekochte appels, peren en kroet tot bovenbedoelde producten te verwerken. Hét drogen van alle soorten appelen en pe ren, ook uit de binnenlandsche partijen, is toegestaan, zoo de verwerking tot appelmoes, appelwijn, competes en geconfijte vruchten, doch in geen geval zal voor deze producten uitvoer-consent worden gegeven. Zuur kroet. De bepaling ten aanzien van den prijs van zuur kroet wordt bij deze ge wijzigd en toegestaan, dat het kroet zal mo gen worden verwerkt, indien de prijs daar van op een der veilingen loopt beneden 1 per 100 K.G. UIT EGMOND AAN ZEE. 200 Meter ten Noorden van de Dorpstraat spoelde hedenmiddag ten 1 ure een mijn aan, waarschijnlijk van Duitschen oorsprong. Zondag en gisterenmiddag gaf het Ne derlandsche Tooneelgezelschap, directie A. Wijlacker, uit Alkmaar, in de concertzaal van den heer Jb. Halff eenige uitvoeringen voor kinderen en volwassenen. Des Zondags voor 250 kinderen van het HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van Jb. KUIJT, rijwielher steller aldaar, om vergunning tot het oprich ten van een HERSTELPLAATS voor RIJ WIELEN, waarin een veldsmidse, in het per ceel LAAT, Wijk A, No. 117. Bezwaren teg^n deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Dinsdag 24 October e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 10 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Centraal Genootschap en R. K. School, en gisteren voor 350 kinderen der Openbare School. - Opgevoerd werdde kinderoperette „Rood kapje en de sprekende wolf" en tot slot: een paptomime. De kleinen waren allen vol daan over hetgeen het gezelschap hun gal, e hun opgewekte stemming en het langdurige handgeklap. Ze hoopten dan ook allen, dat de heer Wijlacker weer spoedig met zijn gezelschap in Egmond zal komen, om hun nog eens een pleizierigen middag te ver schaffen. Zondagavond werd opgevoerd: „De Werk staking", dramatische schets in 1 bedrijf, en daarna: „De jacht op 'n schoonzoon," klucht in 3 bedrijven, waarbij ook een zeer groot dankbaar publiek aanwezig was. Een prettig bal besloot dezen avond UIT ZUID-SCHARWOUDE. „Damlust" van Zuid-Scharwoude gisteravond het winterseizoen geopend een flink opgekomen aantal leden. In de voor af gehouden vergadering memoreerde de voorzitter, dat sinds langen tijd de wensche- lijkheid door verschillende vereenigingen is te kennen gegeven van het oprichten van een Noord-Hollandschen Bond benoorden het Met algemeene stemmen werd besloten, heeft met t „Damlust" nu het initiatief zal nemen en met den meesten spoed maatregelen zal uit voeren. Op een desbetreffend schrijven van den Ned. Dambond zal nogmaals geant woord worden, dat „Damlust" zich als afge scheiden beschouwt en zich ook niet wensdht aan te sluiten. Het jaarverslag en de notulen werden gelezen en goedgekeurd. De beschei den van den penningmeester gaven de volgen de cijfers aan: ontv. 44.33uitgaven 25.58, saldo 18.7514. De onderlinge wed strijden zullen 6 November a.s. aanvangen. Hiervoor zal een nieuwe regeling worden ontworpen. Met den wensch dat dezen win ter dezelfde animo der leden moge blijken, als waarvan hedenavond de inzet getuigde, werd de vergadering gesloten en werd de strijd op het dambord met nieuwen moed en ijver be- gonuen. KORTE BERICHTEN. Er bestaat in onzen scheepsbouw gebrek aan profielstaai en spanten. In den laatsten tijd kwam zoo goed als niets uit Duitsch land Te Ulft (in den Achterhoek) is gister nacht een smokkelaar door een grenskommies doodgeschoten. De dienstbode van mgr. Meuten te Maastricht, die de vorige week betrapt werd bij het ledigen van een offerblok, heat volle dig bekend. Het totaal ontvreemde bedrag is ruim 16.000. Te Dinteloord heeft zich een doodelijk geval van nekkramp voorgedaan bij een meis je van 18 jaar. Gisteren is onder Haamstede de 23-ja- e Anna Jacoba Speelman door een Belgi- en uitgewekene E„ die bij Speelman knecht wasa vermoord. Bij een woordenwisse ling tusschen E. en den broer van de versla- gene kwam zij tusschenbeide, waarop haar volgens zeggen van E., bij ongeluk een steek in den hals werd toegebracht De moorde naar gaf zich direct aan bij den burgemees ter. De wet van 29 Juli 1916, houdende wij- en aanvulling van de artt. 3, 5 en 19 wet tot regeling treedt in werking op 16 October a.s. In het abattoir te der brievenposterij, Amsterdam is een Iongen gevallen, waarbij een groot mes, dat tij in den zak droeg, hem de dijbeenslagader doorsneed. Hij is naar het gasthuis vervoerd. Tusschen Westkapelle en Zoutelande is weder een Duitsche mijn aangespoeld. Tengevolge van een loonsverlaging heb ben tal van werklieden van het polderbestuur te Anna-Paulowna hét werk gestaakt Eenige arbeiders, wier loon niet was verlaagd, héb ben zich met de stakers solidair verklaard. De Koningin heeft 100 geschonken voor den bazar ten bate van het ziekenhuis te Assen. Wegens gebrek aan koopers voor hare volle magazijnen is de papierfabriek van Ge broeders Tielens te Weert-Meerssen stopge zet. De pijn. 150 werklieden ontvangen 75 pet. van hun loon. Een werkman van Jurgens' Ollefabrie- ken te Zwijndrecht is bij het schoonmaken van een ketel in aanraking gekomen met den KHAARSC COURANT. pu& ziging van de

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1