NEDERLAND. Een zorgvuldige leefwijze Telegrammen van beden spoorweg nu niet konden gebruiken, zeer be langrijk. In den nacht van 10 op 11 October heb ben vreemde vliegtuigen bom Zwitsench vliegtuiger. grondgebied gevlogen. zaak wordt onder zocht. Dinsdag heeft een Fransch vliegtuig het plaatsje Lörrach in het Groot Hertogdom Baden gebombardeerd. Naar het schijnt heelt in Kronstadt van alle ondernemingen de petroleumraffinaderij de grootste schade geleden. Verscheiden re servoirs zijn ontploft. De machines zijn door de artillerie zwaar beschadigd. DE „BLOMMERSDIJK." (Officieel). Het ministerie van buitenland- sche zaken deelt het volgende mede, in ver band met het vernietigen van het Nederland- sche stoomschip Blommersdijk, geladen met 6000 ton regeeringsgraan en 400 ton aan de Nederlandsdie Overzee Trust geconsigneerde gemengde lading: Op 11 dezer heeft de regeering van Hr. Ms. gezant te Washington het bericht ontvafigen, dat de Blommersdijk op 8 dezer n.m. door een Duitsche duikboot was vernietigd en dat de commandant dier Duitsche duikboot aan den kapitein van het stoomschip een getee- kende verklaring heeft afgegeven, dat het schip werd vernietigd overeenkomstig artikel 30 van zijn instructies van 24 Juli 1916, en bovendien had verklaard, dat elk schip, dat een Britsche haven zou aanioopen, zou ver nietigd worden. Op denzelfden dag droeg de regeering aan Hr. Ms. gezant te Berlijn op, van dat bericht aan de Duitsche regeering kennis te geven en eenshalve opheldering omtrent dat ernstige ongeval te verzoeken, anderszins dringend te vragen, of de Duitsche regeering aan haar marine instructies had gegeven, krachtens welke een Duitsche duikboot geroepen zou zijn. over te gaan tot vernietiging van naar Nederland varende Nederlandsche schepen met een lading, bestemd voor verbruik in Ne derland, voor het grootste gedeelte aan de Nederlandsche regeering toebehoorend. In zijn heden ontvangen antwoord gaf de gezant kennis van den bevredigenden uitslag van zijne bemoeiingen. Deze uitslag wordt bevestigd door een rechtstreeksche mededeeling der Duitsche re geering, ontvangen door tusschenkomst van den tijdelijken zaakgelastigde, en welke de volgende strekking heeft: De commandanten van de Duitsche onder zeebooten hebben strenge orders, om onzijdi ge schepen slechts overeenkomstig de bepalin gen van het Duitsche prijsreglement tot zin ken te brengen. Het bericht, dat de comman dant van de Duitsche onderzeeboot, welke het Nederlandsche stoomschip Blommersdijk aan viel, verklaard zou hebben, dat hij alle sche pen, die een Engelsche haven aanioopen, tot zinken zou brengen, schijnt om die reden vol strekt onwaarschijnlijk. In elk geval zou zulk een verklaring volkomen in strijd zijn met de hem verstrekte bevelen. Mocht bij het onderzoek, dat na ontvangst van het rapport van den commandant der duikboot zal worden ingesteld, blijken, dat het tot zinken brengen van het stoomschip Blommersdijk in strijd met de bepalingen van het Duitsche prijsreglement geschiedde, dan zal de Duitsche regeering, zonder de zaak voor een prijsgerecht te brengen, voor het schip en de lading schadevergoeding geven. De N. R. Ct. ontving het volgende bericht uit New-York: De correspondent in den Haag van de As sociated Press heeft een onderhoud gehad met minister Loudon over het in den grond 'bo ren van de Blommersdijk. De minister zeide: „Ik kan niet gelooven, dat het in den grond boren van de Blommers dijk door de Duitsche regeering zal verdedigd worden na de ontvangst van liet rapport te- dezer zake van den Nederlandschen gezant te Washington. De (Nederlandsche) regeering is op het punt een nota naar Berlijn te zenden om opheldering te vragen over het doen zin ken van het graanschip. „De handelwijze (van den Duitschen duik boot-commandant) kan niet- anders verklaard worden dan uit een verkeerd begrijpen van orders door een heethoofdigen duikboot-com mandant (frappante staaltjes zijn eerder voor gekomen), die, bemerkende, dat de lading uit graan bestond en dat het schip Kirkwall zou aandoen, het meedoogenloos in den grond boorde zonder er acht op te slaan, dat het graan was geconsigneerd aan de Nederland ache reo-eerin#. „Als von Tirpiiz aan het hoofd van de Duitsche regeering had gestaan, zou het te rijpen zijn, maar ik kan het niet gelooven van Bethmann Hollweg en ik verwacht, neen ik ben zekerj dat Duitschland den duikboot commandant zal desavoueer en en schadevc# goeding aanbieden voor deze absoluut niet te rechtvaardigen daad. Eenlg ander antwoord lijkt mij onmogelijk." UITVOERVERBOD APPELS EN PEREN. Den 16 Sept. heeft de heer de Wiikerslooth de Weerdesteyn den minister van landbouw eenige vragen gesteld inzake het uitvoerver bod van appels en peren waarop hij Don derdag het volgende antwoord ontving: Het uitvoerverbod van appelen en peren is uitgevaardigd op grond van de overweging, dat bij voortduring van den oorlogstoestand het buitenland naar verwacht kon worden, be slag zoude leggen op een groot deel van de dit jaar geproduceerde apelen en peren, zoo in verscben als in verdurzaamden staat, zoodat mede in verband1 met den slechten uitslag van den oogst van appelen en peren dit als ge zond voedsel zeer hoog te schatten fruit voor het overgroote deel der bevolking onbereik baar zou zijn geworden. Door de intusschen genomen beschikkin gen is een regeling getroffen, welke het moge lijk maakt, den uitvoer van de fijne soorten van appelen en peren toe te staan, terwijl de in het land gebruikelijke soorten binnenslands blijven. Te dien einde is inmiddels opgerich de vereeniging „Fruitcentrale", welke genoem den uitvoer onder haar controle zal hebben. Een regeling als bovenbedoeld kon niet in werking worden gesteld zonder dat het con troleerend lichaam (d.i. de Fruitcentrale), alsmede de commissie van toezicht daarop waren ingesteld; deze controle, welke een uit gebreide kennis der verschillende fruitsoor- ten vereischt, kon aan de douanebeambten niet worden opgedragen. Anderzijds kon met het uitvaardigen van het uitvoerverbod niet lan ger worden gewacht, aangezien de mogelijk heid bestond, dat in dien tijd een te groot kwantum appelen en peren over de grens zou worden gevoerd. Uit inmiddels ontvangen berichten blijkt, dat inderdaad op verschillende plaatsen fruit te vroeg is geplukt en ter veiling aangevoerd, met de kennelijke bedoeling dit zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Uit de hierboven bedoelde beschikkingen, er zake genomen, blijkt dat de last om de ap pelen en peren, welke voor het binnenland be waard moeten blijven, wordt gelegd op hen die fruit voor het buitenland verkoopen, dus in de meeste gevallen op ben die zulks ook in normale tijden doen. Het zou beter geweest zijn, indien het be treffende uitvoerverbod had kunnen worden uitgevaardigd vóór de fruitverpachtingen had den plaats gehad. Toen was echter de noodza kelijkheid van het verbod nog niet gebleken. Jluist de hooge prijzen, aan de fruitverpach tingen besteed, hebben de noodzakelijkheid tot ingrijpen aangetoond. Alvorens op het uitvaardigen van het be trokken Koninklijk besluit werd aangedrongen rijn eenige deskundigen geraadpleegd. Hier bij rij gewezen op de moeilijkheid, ter zake in ruimen kring overleg te plegen, aangezien verwacht-kon worden, dat belanghebbenden bij het bekend .worden van de aanhangige lannen zouden trachten, vóór het uitvaardi gen van het verbod en het instellen der be sproken regeling groote partijen appelen en peren naar het buitenland te verplaatsen. Het verbod tot uitvoer van apelen en peren omvat ook deze vruchten in verduurzaamden vorm, zoodat van eenige bevoordeeling van den fabrikant ten opzichte van de handelaren n sprake kan zijn. Intusschen is een rege ling in voorbereiding, welke onder nader vast te stellen voorwaarden den uitvoer vanjams en marmelades mogelijk zal maken, legen eenzijdige bevoordeeling van den fabrikant en exporteur van jam en marmelade zal daarbij worden gewaakt Ten aanzien van het zoogenaamde kroet is een regeling getroffen, die den uitvoer onder bepaalde voorwaarden mogelijk maakt. Voorts is bepaald, dat, indien op de veilingen van fruit deprijzen yan het kroet beneden 5 per ,00 K.G. dalen, dit afval door de jamfabrie- :en mag worden gekocht voor de jamberei ding. De kweekers rijn daardoor verzekerd voor hun kroet een redelijken prijs te ontvan gen. Een onontbeerlijk volksvoedsel kunnen ap pelen en peren bezwaarlijk genoemd worden, doch van welk voedsel kan dit feitelijk wel ge zegd worden? Daarentegen zijn appelen en peren, evenals het meeste andere fruit een ui- teramte gezond voedsel, waarvan het gemis in de tegenwoordige omstandigheden, nu alle andere voedingsmiddelen schaarsch rijn, zich dubbel zou doen gevoelen. TEGEN UITVOER VAN PASMUNT. Bij ministerieel schrijven rijn de directies van alle in het land bestaande gasfabrieken gewaarschuwd aan niemand^ méér halve stui vers voor de muntmeters ui'F te geven dan de cliënt in normale omstandigheden gebruikt. Het is a.l. gebleken, dat op sommige gasfa brieken deze bronzen munten tot een hoog be drag rijn opgekocht om ze daarna voor uit voer naar het buitenland te bestemmen. VERLOVEN AAN DIENSTPLICHTIGEN. Bij ministrieele beschikking is toegestaan, dat bijzondere verloven worden uitgebreid met aansluitende Zon- en feestdagen, wanneer dié den datum van ingang der bedoelde ver loven onmiddellijk voorafgaan, met dien ver stande, dat op deze extra geschonken en be nutte verlofdagen geen rations levensmidde len, geen vergoeding voor inkwartiering, noch indemniteit voor levensmiddelen aan het Rijk iü rekening mogen worden gebracht HOOGE LOONEN EN DURE KOOL. In de Streek stijgen del oonen in het land bouwbedrijf nog steeds. Er komen nu reeds gevallen voor, dat aan een landarbeider 1000 gulden per jaar wordt geboden. De prijs der kool houdt daarmee gelijken tred. Reeds besteedt men 22.50 voor witte, 27 h 26 voor roode kool per 100 stuks. UITVOER VAN ZAKKEN. Naar de Tel. uit den Haag verneemt is heden een nieuwe regeling ten aanzien van den uitvoer van jutezakken naar Duitschlanc in werking getreden. Tot dusverre was het alleen mogelijk met consent jutezakken (ter verpakking dienende) uit te voeren. Thans 2al de uitvoer worden toegestaan, wanneer een gelijk aantal zakken, ten genoege van de in spectie der douane, vóór de uitvoer plaats heef teen zakken teruggezonden, dan wordt verlof ver leend, de hier gedeponeerde zakken weer naar Duitschland te exporteeren. dt, uit Duitschland hier worden geïmpor- rd. Worden de uit Nederland afkomstige MAISPRIRJZEN. De minister van Landbouw maakt bekend, dat van Maandag 16 October e.k. tot en met Zaterdag 21 October d.a.v. de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedraagt voor alle soor- ten 235 per last van 200Qgkg. of 8.22 Vi per 70 Kg., uitsluitend te Rotterdam te ont vangen. BINNENLAND. Gemengd nieuws. DE OPSTAND IN DJAMBI. Uit Soerabaja seint de correspondent van bet Handelsblad: De telefonische gemeenschap met Moeara Roepit is op verschillende plaatsen afgesne den. Spionnen van ons, die opstandelingen ontmoetten te Loeboek Roembai zeggen, dat onder hen zich vele lieden bevinden uit Djambi en de omgeving van Tembesi. De opstandelingen zijn op weg naar Rawas, waar de controleur, met drie brigades in zijn kantoor verschanst, hen afwacht. Men heeft hem verwittigd dat militaire versterking uit Palembang zich op weg bevindt. De berichten der controleurs te Tebing Tinggi en Moeara Bliti bevestigen den op- marsch der opstandelingen naar Sorolangoen (Rawas). De opstandelingen dwingen de loyai^ bevolking der dorpen, die zij passee- ren, zien bij hen te voegen, ook de bevolking van den kampong Troesan, wiens hoofd de huip van den controleur te Moeara Bliti heeft J verzocht. Om dezen nieuwen opstand te bedwingen, zal een compagnie beginnen met een patrouil- letocht in de bovenlanden. Met grooten spoed worden twee compag nieën naar Palembang gezonden, opdat de gewapende politie althans de regeerings- etablissementen kan vasthouden. UIT EOMOND AAN ZEE. Zooals we reeds gisteren meldden kwamen langs de kust vaatjes en kistje margarine aan drijven. Bij nader onderzoek bleek dat niet alléén vaten en kistjes, maar ook losse pakken aankwamen en wel bij groote hoeveelheden. Bij de strandvonderij werd hiervan zoo goed als niets aangebracht De strandvonder, onze burgemeester, kwam tevens ter oore dat reeds partijen naar Alk maar en Egmond aan den Hod waren ver voerd. De justitie werd met de zaak in kennis ge steld en zoodoende werd te Alkmaar bij den heer v. d. W. in beslag genomen ongeveer 1200 pond. Door het krachtige optreden der burge meesters van Egmond aan Zee en Egmond aan den Hod werd door eerstgenoemde in de gemeente bij de G. ongeveer 300 pond en in Egmond aan den Hod ongeveer 900 pond in beslag genomen. Geregeld wordt nu nog ter gemeentehuize partijtjes margarine aangebracht. UIT ST. PANCRAS. In de verschillende tuinbouwvereenlgingen zal binnenkort, althans voor den 20sten' Oct., een bespreking worden gehouden om de z.g. winterproducten alleen en uitsluitend te vei len. Daardoor zal een einde gemaakt worden aan den tot nog toe bestaanden onderhand- schen verkoop van bewaarkool uien, enz. KORTE BERICHTEN. Gisteravond zijn de visscher J. v. d. Pluijm, van de Hank (gem. Dussen), en diens zoon op de Amer met hun boot omgeslagen en beiden vedronken. STADSNIEUWS. HET SCHOUWBURGVRAAGSTUK. Het bestuur van „Alcmaria", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer, heeft heden een adres met begrooting en teekeningen inzake het bouwen van een schouwburg aan den Raad aangeboden. In de eenige maanden geleden gehouden bijeenkomst van raadsleden werd de volgende motie aangenomen „De Raad, gehoord de toelichting omtrent de plaats waar de schouwburg zal worden gesticht; overwegende dat de plaats op het Stationsplein minder gewenscht worat ge acht; overwegende, dat de plaats van het Nassau- plein de voorkeur verdient; noodigt het bestuur van „Alcmaria" uit, met plannen te komen voor den bouw in het Nassau-kwartier, en gaat over tot de orde van den dag" Aan de toelichting van den architect, den heer W. Stok, wiens buitengewoon fraaie tee keningen in het magazijn van de firma H. Cloeck zijn tentoongesteld, ontleenea we het volgende: „In- zoowel als uitwendig is de grootste eenvoud in acht genomen, zonder daarbij uit het oog te verliezen, dat een schouwburg geen utiliteitsgebouw is." De indeeling van het nieuwe ontwerp moest met het oog op de gesteldheid en de ligging van het terrein, worden omgewerkt tot een geheel ander type. De hoofdentree ligt aan het Nassaupleiu en is uitsluitend bestemd voor de voetgan gers. Deze komen eerst in eene overdekte galerij en gaan door de Tocht-Vestibule, aan beide zijden afgestoten door drie stel dubbe le deuren, «aar de Binnen-Vestibule, waar waan weerszijden de kassa's gelegen zijn De overdekte entree voor de rijtuig-bezoekers ligt aan de Lamoraalstraat, onder het bordes van de hoofdtrap. In de groote vestibule vindt men aan de eene zijde voldoende ruimte tot het wegber gen der garderobe, terwijl aan de andere rij de de hoofdtrap naar de zaalverdieping voert en de twee andere trappen naar het balkon; naast dit trappenkomglex zijn de toiletten voor dames en heer en. Aan het einde der vestibule, tegenover den hoofdingang, is de keukenafdeeling geprojecteerd, benevens de centrale verwarming. De keuken is door een voorportaal gescheiden van de vestibule en bovendien alleen toegankelijk door de bijkeu ken, zoodat zij volkomen geïsoleerd ligt Voorts is er nog aanwezig voldoende provi sie- en kelderruimte en zorgt een dubbel 6tel spijsliften voor de gemakkelijke verbinding met foyer, rookzaal en zaal. De hoofdtrap zoowel als de beide balkon- trappen, voeren naar de zaalverdieping en wel naar de rond de zaal loopend prom|e- noir, waaraan aan de eene zijde de foyer en aan de tegenovergestelde zijde de rookzaal ontworpen is. Deze beide zalen zijn voor zien van buffetkamers, welke in de promenoir uitkomen, zoodat zij ook de zaal kunnen be dienen. Naast de trappen, de toiletten en aan he einde van de promenoir, de nooduitgangen voor de zaal. Het tooneel is aan de eene zijde begrensc door een magazijn, aan de andere zijde door 4 kleedkamers (4 hoog en een trap en entree voor de artisten. Tusschen zaal en toonee l het orkest en onder tooneel en magazijn weer bergruimten en gelegenheid tot het aanbren gen der tooneel-machinatie. Op de balkonverdieping is de bestuurska mer gelegen, voorts garderoben en toiletten. De zaal biedt ruimte aan voor 522, het balkon voor 212 zitplaatsen, in totaal dus voor 734 toeschouwers. Bij buitengewone gelegenheden kan dit getal echter belangrijk worden uitgebreid. Een losse en gemakkelijk te leggen vloer in de zaal, vanaf het tooneel tot aan de bal- rusiraUe van het verhoogde gedeelte, geeft fcuicgennenl tot eveutueeie danspartijen. De kosten van bet gebouw7, inklusief winst en risico van den aannemer, honorarium ar chitect met dagelijksch toezicht, centra* ver warming, elektrische installatie met ornamen ten, meubileering van het gebouw, concertnis en de noodige klapstoelen worden door mij begroot op 140500. De inrichting, verlichting en dekoratiën van het tooneel, door den heer Poutsma, ge heel ingericht voor het geven van tooneelstuk- ken, operetten en opera's' op 26500, te sa men 167000. Hierbij komt dus nog de aankoop van het terrein a 1600, te samen 183000. Het adres aan den gemeenteraad luidt al dus: Wij hebben de eer hierbij aan uwen Raad in te zenden onze plannen en begrootingen betreflende den bouw van een schouwburg aan het Nassauplein op het terrein, grenzende aan gezegd plein en de Lamoraalstraat, waar mede aan uw opdracht van 23 Augustus j.L is voldaan. Gelijk door onzen voorzitter in uw verga dering werd voorspeld, rijn de bouwkosten belangrijk hooger dan die' van het vorige plap. Onze architect, de heer Willem Stok, te Rotterdam, heeft met een noodzakelijke post voor onvoorzien de kosten berekend op rond 200.000. Een gespecificeerde begrooting gaat hiernevens. Tengevolge van de thans veel hoogere djr fers en ten einde alsnog mogelijk te maken de verwezenlijking van ons van zoovele kanten toegejuicht plan om Alkmaar eindelijk te hel pen aan een haar waardige schouwburg, moest ons bestuur zijn oorspronkelijk plan wijzigen, en heeft het zich de navolgende op zet gedacht: Een naamlooze vennootschap met een aan deelenkapitaal van 25.000, verdeeld in 100 aandeelen van 250, benevens 25.000 acti ons de jouissance, verdeeld in 100 actions van 250. Een obligatie-leening rentende 4 procent, groot 175.000. Totaal 200.000. Aandeelhouders hebben voorkeur van plaatsbespreking; iedere 250 geeft recht op 2 plaatsen. Om die voorkeur worden eenmaal per jaar geloot. Blijkens mede hierbij overgelegde staten van begrooting zullen de ontvangsten Ver moedelijk bedragen 14.800; de uitgaven vermoedelijk bedragen 14.000. Gevende een saldo winst voor aandeelhouders en reserve van 800. Wij zijn van oordeel, dat de benoodigde gelden, zoowel die voor het aandeelenkapitaal als voor de obligatie-leening slechts zullen kunnen worden vei kregen, wanneer door de gemeente wordt gegarandeerd de aangegeven post van 8841,62 voor de 4 pet. rente per jaar van 175.000 en aflossing volgens an nuïteit in 40 jaar. Voor meerdere zekerheid zal dan door de op te richten naamlooze vennootschap aan de gemeente een hypothecaire inschrijving op de bezittingen worden gegeven tot een bedrag van 175.000. Zoolang de obligatie-schuld niet geheel is afgelost zal aan aandeelhouders geen hooger dividend dan van 5 pet. per jaar mogen wor den uitgekeerd. Wat meer dan 5 pet. wordt overgehouden gaat naar dé reserve, en deze dient in de eerste plaats tot meerdere zeker heid en voor de betaling van rente en aflos sing. Op de actions de jouissance zullen gelden behoeven te worden gestort. De hou ders dezer actions de jouissance zullen geen rechten kunnen uitoefenen, zoolang de obll gatie-leening niet geheel is afgelost. Zoodra deze echter is afgelost hebben de houders de zer actions dezelfde rechten als aandeelhou ders, met uitzondering van het recht van plaatsbespreking. De 100 actions de jouissance worden aan de gemeente Alkmaar gegeven als contra- praestatie voor de garantie, dooi de gemeente verstrekt. De Raad benoemt één lid in het bestuur der op te richten naamlooze vennootschap. Zooals de Raad uit den opzet dezer zaak zal zien, zal op deze wijze de stad in het be zit kunnen komen van een uitstekende schouwburg en concert-zaal, volgens de mo derne eischen ingericht, wat een groote aan trekking zal vormen en veel bezoekers zal trekken uit de omliggende gemeenten; dit al les, terwijl verwacht mag worden, dat de ge meente geene of geen belangrijke offers zal hebben te brengen. Om echter te slagen in onze plannen heb ben wij de garantie van de gemeente noodig; omdat zonder deze het niet mogelijk zal rijn de noodzakelijke obligatie-leening te plaatsen. De gemeente heeft bij het in het leven roe pen der tramverbindingen naar Egmond en Bergen gezien, hoe de steun der gemeenschap onontbeerlijk is en hoe, bij het verleenen van dien steun, de moreele en later ook de gelde lijke voordeetea strekken ten bate van ae ge meente. Wij hebben derhalve de eer Uwen Raad eerbiedig te verzoeken met wijziging van zijn besluit van 28 Juni 1916 te willen bepalen, dat aan de door onze vereeniging „Alcmaria" op te richten naamlooze vennootschap met een aandeelenkapitaal van 25.000 en voor een gelijk bedrag aan actions de jouissance, voor 4 pet. rente en aflossing in 40 jaar van de aan te gane obligatie-leening van 15.7000 voor den bouw van een schouwburg en con certgebouw te garandeeren een jaarlijks be drag van 8841,62; en de voor die schouwburg ingediende plannen goed te keuren. Hoogachtend, Het Bestuur van „Alcmaria" vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Alkmaar, (get.) J. P. BOSMAN, Voorzitter. C. NANNES GORTER, Secretaris. MAISPRIJS. In de opgave van den prijs van regeerings- maïs in ons blad van gisterenavond is een vergissing begaan. Per 200 K.G. moet zijn per 2000 K.G. ZOND AGSLU IT ING Deactie voor meer vrijen tijd voor winke- iers en bedienden mag hier op toenemend succes bogen Vele winkels zijn reeds om 9 uur des avond gesloten en1 nu heeft een aan tal winkeliers besloten om ook op Zondag niet te verkoopen, n.L: Fa. Bervoets^ H. S. Cloeck, J. G. Engelin, Gebr. Essen, Fa. van Gijzen Co., J H. Jacobse, Fa. J. B. Koster en fa. A. Spaander. KAMERCANDIDATUUR GERHARD. iDe districtfederatie Alkmaar der S. D. A. P. heeft op hare jongste vergadering de wen- schdijkheid betoogd om den heer A. H. Ger hard het volgend1 jaar candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. De noodige stappen daarvoor zullen worden gedaan. VOETBAL. Alcmaria Victrix moet morgen weer, even als Holland, buiten de stad spelen. Zij moet naar „toe Spartaan", in Amsterdam, een min stens even zware tegenpartij als E. D. O. Daar rij bovendien ditmaal nog gaat met 4 invallers, waaronder één voor den doelverde- diger, kan de uitslag niet twijfelachtig we zen. Holland moet naar Zaandam om Z. F. C. te bekampen. Voor haar is 't ook een zware wedstrijd en er zal heël wat moeten gepres teerd om één of twee punten uit Zaandam mee te nemen Alleen 't tweede elfatal van jUcmaria speelt morgen in de stad. In Hoorn is met nieuwe onge krachten de oude vereeniging „Sport" weer opgericht. Deze club, die vroeger altijd zulke aardige wedstrijden op het Alcmaria- veld speelde, zal nu morgen weer eens hier komen tegen de verzwakte reserves van onze tweedeklassers. Hier valt omtrent den uitslag niets te voorspellen. „Alkmaar" speelt morgen haar eersten competitie-wedstrijd in den Helder tegen S. H. B. S. IE- Of Alkmaar er in zal slagen een overwinning te behalen zal voornamelijk af hangen van de volledigheid van hun elftal. „VOORUITGANG" In de Maandagavond te houden vergade ring van de afdeelingen van den Vrijz. Dem. Bond zal worden voorgesteld de volgende mo tie: Aan de regeering. De openbare vergadering, georganiseerd door de afdeeling Alkmaar van den Vrijzin nig Democratischen Bond, gehouden op Maandag 16 October, spreekt de wenschelijk- heid uit, ,dat het resultaat der thans onderno men Grondwetsherziening moge zijn, dat h*>t algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in de Grondwet worde vastgelegd. PREDIKBEURTEN op Zondag 15 Oct. Gereformeerde Kerb, 10 uur en avond 5 uur, den heer S. Dee, Theol. Cand. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadhuis. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Telefoon 158. Spreekuur lederen werkdag beh. Zaterdag van 1012 uur, v. hl 14 October. Gevraagd worden: 1 Jongen (hulpvoerman), 1 kachelpoetser, 2.schilders, eenige werklieden (los). Bieden zich aan: 1 reizigster, 1 timmerman, 1 werkman (los). De Correspondente A. AUKESTIMMERS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- 'en meer lichaamsoefening. Dat de vervaardigers van Foster's Rugpijn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zij toonen aan, dat niemand volle gezond heid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster's Pillen, tenzij hij zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tijd om de korte gezondheidsregels, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lijdt het geen twijfel of een der redenen van de toenemende populariteit van Foster's Pil len is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GEZOND TE WORDEN, en wat even belangrijk is: HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder ge neesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zij dienen uitsluitend voor de nier- en urine- organen. Dit geneesmiddel is van de hoogste waarde bij waterzucht, niergruis, rheumatiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop en Slothouber, Lan- gestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen. DUURTETOESLAO AMBTENAREN. VGRAVENHAGE, 14 Oct Omtrent een onderhoud dat de voorzitter en de se cretaris van de cen'rale van vereenigingen van ambtenaren en beambten in Rijksdienst heden met den minister van financiën had den, in verband met het adres der centrale om weder een duurtetoeslag te verleenen en de loongrenzen daarvoor te verhoogen met 1300, wordt medegedeeld dat de mi nister zeide dat hij weder een voorstel tot het verleenen van een duurtetoeslag aan hangig zal maken, waarbij de loongrenzen hooger zullen worden gesteld dan bij eer ste regeling ook na dg daaraan laatstelijk gegeven uitbreiding van 1200 tot 1500 gul den, en dat het ook in zijn bedoeling ligt t het percentage te verhoogen. ONLUSTEN IN DJAMBI EN PALEMBANG. DEN HAAG. 14 Oct. (Officieel). Bij het departement van koloniën is van den gou verneur-generaal van Ned.-lndië de mede deeling ontvangen dat volgens de laatste berichten slechts drie marsas in Palem- Tej

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2