DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. No. 241* Honderd en aehttfende jaargang. 1916 DINSDAG AbGMfflÈps per 3 nssadN f 1.—, (r. p. post f 1.25. AdyertentieprlJslRiRt p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N.Y. Boek- en Man C 9. Telefnr. 17 OCTOBER. Mat 20 ct. ooriogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden ALKMAAR, 17 October. Onveranderd is de toestand over het ge heel ook heden. In het Westen worden de verwoede gevechten voortgezet aan het Som- melront, waar de Franschen weer eenige klei ne vorderingen hebben gemaakt; o.a. kregen zij vasten voet in Sailly Sallisel, ten noorden der rivier, aan den weg naar Bapaume. Bij Yperen kwamen de Engelschen wat vooruit. In het Oosten vallen de Russen tevergeefs aan, terwijl de Duitschers en Oostenrijkers op enkele plaatsen iets sterker schijnen. Van de andere fronten valt niets te zeggen. Vermelding verdient een oproeping tot de bevolking van Grieksch-Macedonië, door veld maarschalk von Mackensen uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de. middenmogendheden het Grieksche grondgebied zullen verlaten, zoodra ze hun werk hebben voltooid en dat de bevolking gerust kan wezen. Het is niet duidelijk, wat dit zeggen wil. Kondigt ge neraal v. Mackensen een uitbreiding van het offensief tot Macedonië of Saloniki aan, zoo als de chef van den Oostenrijkschen generalen staf, generaal-overste Conrad v. Hötzendorf dezer dagen een „straf-expeditie" tegen Roe menië in het uitzicht stelde? Of is het er hem enkel om te doen, koning Konstantijn een beetje te helpen? Dat men in Engeland het onderzeeërsge vaar aan de Amerikaansche kust niet meer zoo groot acht, kan hieruit blijken, dat de Lloydspremies voor oorlogsrisico voor de scheepvaart tusschen het koninkrijk en de re publiek, nu weer gedaald zijn tot het peil, waarop ze stonden voor de torpilleeringen in het westelijk deel van den Atlantischeu Oce aan. Volgens een bericht van de Morning Post, heeft de commandant van den Amerikaanschen torpedobootjager Benham de U 53 bijna ge ramd, doordat de onderzeeër onverwachts voor den jager kwam, die 25 knoopen liep, ten einde een schip, waarop deU-boot het gemunt had, hulp te bieden. Uit dit bericht krijgt men den indruk, dat het bij het torpil- leeren eigenaardig toeging. Immers de ja ger kwam juist ten tooneele, toen de onder zeeër de „Blommersdijk" wilde treffen en de Duitsche commandant vroeg zijn Amerikaan- schen collega wat ter zijde te gaan, ten einde hem gelegenheid te geven om te vuren. De Amerikaansche torpedojager voldeed aan het verzoek en het mooie Nederlandsche schip met zijn kostbare lading graan zonk weldra, met een groot gat in de zijde! KORTE BERICHTEN. De Engelsche brigade-generaal Philip Howell is gesneuveld. In October 1914 waren er te Parijs 294.000 werkloozen, in October 1917 zijn er 47000. Als blijk van erkentelijkheid jegens Frankrijk heeft koning Peter van Servië op de Fransche oorlogsleening ingeteekend. Het handelsverkeer tusschen Engelanc en Zweden is weer hervat. Binenkort zullen Oostenrijksch-Hon- gaarsche parlementsleden naar Sofia gaan om het bezoek van Bulgaarsche Sobranje-le- den aan Boedapest te beantwoorden. De kamer van koophandel te Solingen heeft van den minister van oorlog en de overi ge betrokken autoriteiten op haar verzoek de toezegging ontvangen, dat binnenkort het uit voerverbod van staal beperkt zal worden en voor den uitvoer van de meeste producenten der Solinger industrie vergunning zal wor den verleend. Te Troyes, in Frankrijk, is de Zwitser Felix Malhevbe, als spion doodgeschoten. De man een 41-jarig electricien was er in geslaagd zich als werker te laten aannemen in e«n Fransche fabriek van oorlogstuig. Dt Fransche schilder Besnord is aan het Belgischef ront aangekomen om het portret van den koning en de koningin van België te maken. - Het, voederen van beukenootjes aan het vee is In Duitschland verboden, daar men deze vruchtjes noodig heeft voor de be reiding van olie. den gestolen, meer dan achtienduizend gul den zijn teruggebracht. MILITIE EN LANDWEER. Er zijn wetsontwerpen Ingediend tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en dienstplichtigen bij de landweer en tot verlenging van den duur bij den land storm. Duren de heerschende buitengewone om standigheden einde dit jaar nog voort, dan is 1 iet volgens de minister van oorlog en marine noodig dat bedoelde personen voorloopig tot den landstorm blijven behoorèü. MIJN GESLOTEN. De steenkolenmijn van Tilleur bij Luik is gesloten. Eene delegatie der werklieden had zich tot den directeur gewend, ten einde om brood te vragen. Toen dit niet verschaft kon worden, zijn de werklieden oproerig geworden en hebben tot geweld willen overgaan. Toen heeft de directeur gisteren de mijn laten ont ruimen en de werkplaats gesloten. Men vreest dat de algemeene staking hiervan het gevolg zal zijn, daar hiertoe feeds verscheidene da gen is besloten. In Tilleur en omgeving zijn de aardappelen öf voor buitensporigen prijs ver krijgbaar, óf in 't geheel niet aanwezig. De werklieden hebben letterlijk aan alles gebrek. BINNENLAND. ONLUSTEN IN INDIë. Bij het Departement van Koloniën is 't vol gende bericht van den gouvemeur-generaa van Ned.-Indë ontvangen: De controleur van Djambi bezocht alle doe- soens in het district Pemagoeng, waar hij den toestand gunstig vond, bijna de geheele be volking was teruggekeerd. De hoofden gehoor zaamden onmiddellijk aan alle bevelen. Ka] tein Snel! bericht van Moeara Tambesi, dat van de veertienduizend gulden, die door de opstandelingen op 26 Augustus aldaar wer- man en vrouw gelijksoortig; de uitsluiting der vrouw kan niet meer worden volgehou den." Daarom is het teleurstellend, dat in het nieuwe artikel 80 der grondwet alleen van mannen wordt gesproken. De niet-toeken- ning van het kiesrecht aan de vrouw blijft onrecht. De regeering heeft het recht erkend, maar durft het niet aan. Als we nu moeten wachten tot de gewone wetgever de kwestie weer aan de orde stelt, zullen we nog lang kunnen wachten. Het woord „mannelijke" moet uit het nieuwe artikel vervallen. Nu ons ideaal staat verwezenlijkt te worden, moeten we met kiem blijven aandringen op algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, vastge legd in de grondwet (Applaus). STADSNIEUWS. ALGEMEEN KIESRECHT VOOR MANNEN EN VROUWEN. Een vrij talrijk publiek, waaronder vele da mes de zaal was matig bezet was gis terenavond bijeen in de Harmonie, waar het onderwerp „Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen vastgelegd in de grondwet" werd behandeld door mevr. A. AukesTimmers, lid van de democratische vereeniging „Voor uitgang" hier ter stede, en den heer W. O. A. Koster, lid van de Tweede Kamer der Staten- GeneraaL Slechts kort na den aangekondigden tijd opende de heer F. J. Aukes met een welkom aan de opgekomenen. Hij: wijdde eenige woorden van hulde aan den onlangs overle den grooten staatsman dr. Bos. Voorts her innerde hij er aan, dat ër heden Dinsdag een paar belangrijke onderwerpen in de Tweede Kamer aan de orde komen: de regeling van het onderwijs en die van het kiesrecht en gaf daarna het woord aan mevr. A. Aukes-T im mers, die begon met te zeggen, dat zij wel eenig bezwaar had gehad om over bovenge noemd onderwerp te spreken, toen haar daar naar als eenig vrouwelijk lid van „Vooruit gang" was gevraagd. Zij had echter hare bezwaren op zij gezet, omdat zij als vrouw over dit punt wel iets zeggen wilde tot de vrouwen van Alkmaar. Zij constateerde dat de vrouwen n i e t ge lijk willen worden gesteld met de mannen, omdat zij .zoo heel anders voelen en denken dan zij, maar zij willen meespreken, als ook hare belangen besproken en geregeld wor den. Zooals het in het gewone gezin gaat, moet het ook in den staat gaan, immers de staat is een groot gezin. De man bekijkt de zaken practisch, nuchter, de vrouw moet dit aanvullen, omdat zij er vaak zoo heel anders over denkt. Zou men kunnen gelooven dat een vrouw niet wrevelig gestemd is, als zij haar door arbeic verdiende loon niet kan ontvangen zonder toestemming van haren man? Het was d^ innige overtuiging van de spreekster, dat tal van aan de gehuwde vrouw opgelegde wetten en verplichtingen veel anders, veel billijker zouden zijn, als de vrouw aan de invoering daarvan had medegewerkt. Daarom wordt medezeggingschap gevraagd in die onder werpen, die de vrouw raken. Thans wordt alles door mannen geregeld. Het is zeker een verblijdend teeken dat de wetgeving zich ook uitstrekt tot het bij uitstek vrouwelijk terrein, maar even zeker is, dat de vrouw zich daar niet mag laten verdringen. Wat blijft er van den invloed der moeder over, als alles wat het kind betreft, schoolvoeding, -kleeding en zelfs de inrichting van zuigelingenklinieken door mannen wordt geregeld zonder dat de vrouw daarover wordt gehoord? Indien de vrouwen niet zorgen invloed te krijgen op staats- en gemeentezaken, zal het kind spoe dig geheel aan den invloed der moeder wor den onttrokken. Niet alleen de gehuwde vrouw moet dien invloed zien te krijgen, evenzeer de ongêhuw- de. Zij toch komt dóór zich te werpen op de arbeidsmarkt, steeds meer onder den in vloed van de door mannen gemaakte wetten, In 1889 waren er 353100 vrouwen in allerlei beroepen werkzaam, in 1899 reeds 433400 en in 1909 was dit aantal reeds geklommen tot 638840. En in deze officieele cijfers zijn nog niet opgenomen de tijdelijke hulpkrachten en zij, die in huis loonarbeid verrichten, zooals de waschvrouwen, kamerverhuursters en zoo vele anderen. Voor al dezen heeft het stem biljet groote waarde. Elk hunner voelt den druk der slechte wetten. Of hebben de vrou wen soms geen belang bij maatregelen ter be strijding van werkeloosheid of bij wetten te gen het slecht nakomen door een man van zijne plichten tegenover zijn gezin? Vele mannen zijn overtuigd van de onbil lijkheid van de onthouding van het stem recht aan de vrouw, getuige de Mannenbond voor vrouwenkiesrecht. De tegenwoordige regeering zegt: „de deel neming der vrouw is eer voor- dan nadeelig, in toenemende mate wordt de functie van Zonder een pauze te doen houden, ver beende de voorzitter hierna het woord aan den heer Koster. 't Zal misschien velen verbaasd hebben aldus de spr. dat de vrijz.-dem. er toe overgingen thans te propageeren het alg. kiesrecht voor mannen en vrouwen. En toch behoeft dit eigenlijk niet te verbazen, want morgen beginnen de debatten daarover in de Tweede Kamer, na afloop waarvan deze ma terie weer voor tientallen van jaren van de baan is, omdat grondwetsherziening maar een paar malen in een menschenleven voor komt. Wanneer we er nu niet op aansturen ze goed en volledig te maken, zal het jaren en jaren duren vóór we bereiken wat we heb ben moeten: alg. kiesrecht voor mannen èn vrouwen. De Bond voor Vrouwenkiesrecht en de soc.-dem. vrouwen hebben grootsche betoo gingen gehouden daarvoor. Wij willen ook onze stem laten hooren door den avond vóór de behandeling in de Kamer in 60 plaatsen vergaderingen als deze te houden. Drie partijen komen dus langs verschillende wegen tot den minister om hem te zeggen: doe geen half, maar goed werk. Het tegenwoordig ministerie wil regeeren naar den volkswil. Welnu het Nederland sche volk wil alg. kiesrecht voor mannen èn vrouwen. Vergeet men dat op dit oogenblik duizen den menschen te land en ter zee omkomen door den oorlog en dat bloed en tranen vloei en bij stroomen? Neen! Maar wij moeten on danks dat dóórwerken, ieder onzer zijn werk zoo goed mogelijk doende, om de toekomst voor ons en vooral voor onze kinderen beter te maken. Na den oorlog moeten wij klaar zijn om een beter opgevoed volk te krijgen, betere wetten vooral voor de gedrukten in de samenleving. Wegens den oorlog mag men de grondwetsherziening niet uitstellen, maar zelfs omdat het oorlog is, moet het gebeuren. Spr. liet hier zijn eigenlijk onderwerp even varen om een enkel woord te zeggen over het onderwijs, welk onderwerp hij toezegde gaarne in een daarvoor uitgeschreven verga dering te willen behandelen. Hij wilde al leen even opkomen tegen de in deze dagen gehoorde bewering, dat er een soort ruilhan del inzake kiesrecht en onderwijs zou ge pleegd zijn tusschen rechts en links. Er is absoluut geen verband tusschen de oplossing van die twee kwesties, verklaarde spr. Wie u wijs wil maken, dat de openbare school is verkocht of achteruitgezet, maakt zich bewust of onbewust- schuldig aan eene onwaarheid. De openbare school kan niet ondergaan, zoo lang zij steunt op de liefde van de vrijz. Het gaat slechts om het onderwijs op hooger peil te brengen. (Applaus). Na dit uitstapje kwam de heer Koster weer terug op zijn onderwerp. De vrijz.-dem. par tij was opgericht óm het alg. kiesrecht Toen in 1901 bleek dat de liberale partij niet te vinden was voor ürgent-verklaring daarvan, 'traden de voorstanders van alg. kiesrecht uit die partij, al viel het hun ook moeilijk, en stichtten een nieuwe. Troelstra zei daarvan: „de vrijz. hebben een groot offer gebracht." Thans, nu wij op het punt staan het gevraag de te verkrijgen, verdubbelen wij onze kracht. Het is een lange en moeilijke strijd ge weest eer we zoover waren. Allerlei dwaze tegenwerpingen moest men hooren. Maar deze argumenten verloren steeds meer aan kracht, tot in 1913 zelfs de heer van Foreest zich vóór alg. kiesrecht verklaarde. Hierop gaf spr. een klein voorbeeld uit het leven om te bewijzen het noodzakelijke van algemeen kiesrecht, waarvoor hij ook de uit lating van minister Cort van der Linden aan haalde, dat uitsluiting van een deel der natie leidt tot splitsing. Wat betreft het argument, dat ook niet-be- lastingbetalers kiezers zouden worden, dat verwierp spr., omdat ieder staatsburger reeds indirect belasting betaalt (accijnsen op ver schillende artikelen). Tegenwoordig kan ieder die 50 op de spaarbank heeft, kiezer worden, maar als hij daarvan 1 weggeeft aan een arm mensch en dus maar 49 meer heeft, is hij zijn kies recht kwijt. Heeft de man dan zijn verstand om te kunnen stemmen verloren? Het ver schil tusschen kiezers en niet-kiezers is niet groot. Wij vragen niet naar wetskennis, want zelfs een advocaat kent alle wetten niet, het gaat er slechts om dat men weet in welke richting de staat bestuurd wordt. Er is tegenwoordig slechts één groep meer tegen alg. kiesrecht, en dat is die van den veldheer met de driestarren, dr. Kuyper. Deze heeft het organisch kiesrecht uitgevonden, een stelsel zoo onduidelijk en zóó vreemd, dat prof. Fabius het zelfs niet begreep en het een hutspot-kiesrecht noemde. Waarom is de kieswet-van Houten niet meer bestaanbaar? Omdat volgens die rege ling het kiesrecht is gebonden aan tal van regelen, die schromelijk willekeurig zijn. Als men b.v. een bepaald bedrag aan huishuur netaalt, wordt men kiezer. Wanneer nu eens in een goede bui de huisbaas wat niet vaak gebeurt, lachtte spr. de huur ver laagt, kun je daardoor je kiesrecht verliezen. Ben je dan opeens ongeschikt geworden? Nog had spr. het voorbeeld van een boer, die als groentenventer een ezel had. De ezel ging dood, de man kromp zijn bedrijf in en ging in een goedkooper huis wonen, waar door hij als woningkiezer zijn kiesrecht ver loor. Dus door den dood van den ezel was dan de ezel de kiezer? (Uitbundige vroolijkheid). Nog eenige voorbeelden noemde spr. van het verliezen van het kiesrecht. En dan, ver volgde hij, zijn nog zoovelen geen kiezer, die het bij de bestaahde wet wel konden worden, alleen doordat zij geen moeite doen het te worden of omdat er geen bestuur eener kies- vereeniging voor zorgt. Zijn al die menschen dati ongeschikt of ligt het aan het stelsel, dat de kiezerskweek in de wereld bracht? Deze kiezersfok noemde spr. geheel in sitnjd met het hoogere, het nobele in het stemrecht. Er is slechts één oplossing: geeft het kiesrecht aan allen, die werken in de samenleving! Zoodra een volksvertegenwoordiging - men schen uitsluit van het kiesrecht,, komt niet tot uiting wat het volk wil en wat er in het volk leeft. Ieder kiesrecht is dan pas goed als het in de volksvertegenwoordiging een weerspie geling geeft van den volkswil. (Applaus). Dit alles geldt evenzeer voor de vrouwen als voor de mannen, al hebben zij vaak ande re inzichten op het leven dan de mannen. Het is uit den tijd dat men aan de vrouw geen pigen meening meer wil toestaan. Integen deel, hare meening moet tot uiting kunnen ko men. Waarlijk, de mannen hebben hun werk nog niet zóó goed gedaan en kunnen dat ook niet, dat zij de hulp van vrouwen niet meer noodig hebben. Wanneer men op wet gevend gebied nog langer weigert de stem van de vrouw te verhooren, zal dit uitloopen op schade voor het volk. Tegenstanders van vrouwenkiesrecht hebben beweerd en beweren nog, dat de vrouw door het stemrecht hare hooge roeping zal verza ken. Och kom, zij zal zich door de politiek niet van de wieg en hare andere plichten la ten afhouden, is spr.'s overtuiging. Juist om hare huishoudelijke en moeder lijke plichten goed te kunnen vervullen, is de vrouw het kiesrecht noodig. In tal van wet ten waar de vrouw en moeder wel degelijk mee te maken heeft (onderwijswet, militiewet, wet op de maximumprijzen en zoo vele an dere) wordt zij ten achter gesteld, wordt hare meening niet gevraagd. De vraag is meermalen opgeworpenwelke vrouwen moeten het kiesrecht hebben? Maar wie kan dat duidelijk omschrijven? De ge trouwden wèl en de ongetrouwden niet? Maar deze laatste staan dikwijls aan hei hoofd van een zaak of hebben een zelfstandig beroep (dokter, advocaat, enz.) en zijn dus zeker wel in staat een stembiljet goed i vullen. De getrouwden niet? Maar juist zij vormen een buitengewoon deel van de sa menleving. Douairièrre van Heer van Eversberg heeft gezegd dat alleen vrouwen boven 35 jaar kiesrecht moesten hebben, daar beneden deden ze aan andere, aangenamere dingen. (Vroo lijkheid). Spr. vond dat men evengoed kon zeggen: de blonde vrouwen moeten het kies recht hebben en de overigen niet. De tegenstanders van vrouwenkiesrecht worden alleen gedreven door vrees. Dr. Kuy per heeft het eerlijk gezegd: Waar blijven wij als de vrouw kiesrecht heeft? Spr. vreest niet den invloed der vrouw. In de ianden waar het vrouwenkiesrecht is inge voeld, ziet men de partijen veranderen door haren invloed en krijgt de volksvertegen woordiging een opstuwende kracht in de richting van wat gedrukt wordt in het leven. Dat zal ook in ons land gebeuren. Spr. ver wacht van het vrouwenkiesrecht een verbete ring ten goede, een evolutioneerende, ontwik kelende kracht. De vrouwen zullen, arbeiden de met de mannen, trachten het lijden te ver zachten overal daar waar de staat kan ingrij pen. Maar aan ook geen uitzonderingen ge maakt, die later toch weer zullen moeten worden ingetrokken om dan het algemeen vrouwenkiesrecht in te voeren. Als in de Kamer de debatten over het kiesrecht zullen zijn' aangevangen, hoopt 6pr, dat er tienduizenden mannen en vrouwen zul len zijn, die mede zullen strijden voor invoe ring van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, vastgelegd in de grondwet. (Krach tig applaus). Onmiddellijk na het beëindigen der rede van den heer Koster deelde de voorzitter me de, dat er gelegenheid werd gegeven om van gedachten te wisselen met de sprekers. Er ga ven zich twee der aanwezigen daarvoor op, n.l. juffr. v. d. Hoeven en de heer J. J. T. Kooij, onderwijzer aan de Burgerschool. Eerstgenoemde had slechts één vraag: Zij had met groote ingenomenhéid géhoord wat beide sprekers hadden naar voren gebracht om de wenschelijkheid van algemeen vrou wenkiesrecht te betoogen. Zij vond het echter v. vreemd, dat vooraanstaande mannen in den vrijz.-dem. bond, die toch streeft naar alge meen vrouwenkiesrecht, werken in den Bond voor Vrouwenkiesrecht Zij vroeg daarom trent inlichtingen. De heer Kooij begon met te vragen waar om al die drukte voor vrouwenkiesrecht werd gemaakt. Hij meende dat men voor de niet-invoering daarvan niet behoefde te vree zen, immers de rechtsche partijen hadden verklaard er hunne stem aan te zullen geven, als voor haar zekerheid bestond inzake de onderwijskwestie. De heer Koster had wel ontkend, dat er verband tusschen die beide zaken bestond, maar spr. hield vol van wel. Waarom moeten ze anders tegelijk worden behandeld en niet elk afzonderlijk? Zouden wij, die een staat van dienst heb ben ten opzichte van het onderwijs, willen meewerken aan de vermoording van het openbaar onderwijs? Spr. ontzegde den heer "oster het recht te beweren, dat de openbare onderwijzers niet zouden voelen voor het recht van het bijzonder onderwijs. Integen deel, wij hebben ons neergelegd bij het voor stel tot financieele gelijkstelling, mits vol doende waarborgen worden gegeven. (Ap plaus). Mevr. Aukes beantwoordde zeer kort mej. d. Hoeven, een meer uitvoerige beantwoor- ing aan den heer Koster overlatende. Zij zeide, dat de Bond voor Vrouwenkiesrecht is een vereeniging voor allen, die elk soort van kiesrecht voor vrouwen voorstaan. Zij zelve was voor algemeen kiesrecht De voorzitter herinnerde er aan dat aan de orde was het kiesrecht Daarom stelde ïij voor eerst de te verzenden motie te be handelen en dan verder het debat te voeren, zulks mede om 't verloopen van de vergade ring tegen te gaan. De vergadering keurde dit goed, waarop de heer Aukes de motie voorlas. Zij luidde: „De openbare vergadering, georganiseerd door de afdeeling Alkmaar van den vrijz. dem. bond, gehouden op Maandag 16 Octo ber 1916, spreekt de wenschelijkheid uit dat 't resultaat der thans ondernomen grondwets herziening moge zijn, dat het algemeen kiesr recht voor mannen en vrouwen in de grond wet wordt vastgelegd." Onder applaus werd deze motie aangeno men. Daarop beklom de heer Koster weder den katheder. Juffr. v. d Hoeven gaf hij nog een kort antwoord. De Bond voor Vrouwenkies recht is in dit opzicht neutraal, de Vereeni ging wil alg. kiesrecht voor de vrouw. Voor standers van algemeen vrouwenkiesrecht kun nen dus wel lid zijn van den Bond. Zoodra die zich echter verklaart voor een zeker stelr sel, zullen zij als lid moeten bedanken. Beide vereenigingen doen het best zooveel mogelijk vrouwen om zich heen te groepeeren. Tegenover den heer Kooij was de heer Koster uitvoeriger. Waarom al die drukte? Wel, omdat het algemeen kiesrecht er niet zal komen, als daarvoor in den lande geen actie bestaat. We hebben dit gezien bij de kieswet- Tak. Men dacht toen stellig algemeen kies recht te krijgen, maar door gemis aan actie kregen we weer een kiesrecht met uitzonde ringen. Daarom moet tot het laatste oogen blik actie, gevoerd worden. De nieuwe artikelen 80 en 192 worden niet te zamen behandeld, zooals de heer Koofy meende. Bij de algemeene t beschouwingen worden eerst algemeene zaken naar voren ge bracht en dan komen die over deze beide za ken afzonderlijk. De Kamervoorzitter heeft niet gezegd dat de kiesrechtkwestie in een paar dagen is afgehandeld, daarvoor is hij een veel te oude rot Het eenige verband tus schen de artikelen 80 en 192 is een technisch verband. Dit is, omdat het een grondwets herziening betreft en daarna de Kamer moet worden ontbonden. Als wij thans art. 192 niet wijzigen, doet het later misschien een christelijk ministerie, en dan wordt het voor de openbare school veel slechter. Spr. is over tuigd, dat het regeeringsvoorstel niet slecht is voor de openbare school. De bijzondere school moet waarborgen geven. Spr. zou liefst ééne staasschool willen, maar nu die met te bereiken is, moet men democraat ge noeg zijn om niet aan de minderheid zijn meening in deze op te dringen. Onder de tegenwoordige wet is het mogelijk de open bare school in een gemeente op te heffen. Interruptie uit de zaal: En straks dan? Straks mag men de O. S. opheffen, ze ker, maar dan moet de gemeentevoor alle kinderen, waarvoor zulks gewenscht wordt, het lager onderwijs bekostigen. Daardoor zal het kind van elke plaats openbaar onder wijs kunnen genieten, iets wat nu niet kan. Daardoor zal het onderwijs beter worden. De heer Kooy interrumpeerde: Wat hebben de oud-liberalen en de concentratie gedaan voor het onderwijs? De heer Koster antwoordde, dat het open baar onderwijs op verschillende plaatsen slechter is dan het bijzondere, omdat er niets voor gedaan is. Hij verklaarde zich bereid de onderwijskwestie in een daarvoor te be leggen vergadering te bespreken, maar dan ook geheel. Hij wilde nu alleen vaststel len, dat er ge ensprake is van een soort ruil handel. Hierna meende de voorzitter te sluiten, maar in zijne woorden vond juffr. v. d. Hoe ven aanleiding tot eene opmerking. Nadat hij deze had beantwoord sloot de heer Aukes M&MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1