r venhage (aftr.) en W. Smith te Rotterdam. Alle aftredenden werden herkozen. Uitge bracht waren 73 stemmen waarvan 1 blanco. Alle heeren namen onder dankbetuiging voor het in hen gestelde vertrouwen de be noeming aan. Het grievenrapport was nog niet uitge bracht en kon dus niet in behandeling wor den genomen. Aan de afdeeling zal den noo- digen tijd gegeven worden om het rapport, als 't is verschenen, onder de oogen te zien, waarna een buitengewone algemeene verga dering over dit onderwerp zal gehouaen worden, in welke vergadering waarschijnlijk oök eenige wijzigingen in de statuten zullen worden voorgesteld. Vermoedelijk zal deze vergadering in Januari of Februari 1917 te Arnhem gehouden worden/ in het gebouw van de maatschappij. Hierna hield de directeur der maatschap pij, de heer J. P. van Lonkhuyzen uit Arnhem een lezing over het onderwerpde nieuwe be lastingen en belasting-ontwerpen in verband met den boschbouw. Spreker begon met te verklaren dat bij de beschouwingen vooral in het oog moet wor den gehouden, dat het een landsbelang is het bosciibezit te beschermen. De Staat zelf legt op onderscheidene plaat sen bosschen aan en steunt reeds krachtig den boschaanleg vanwege gemeenten. Daar mede worde èvenwel slechts steun verleend bij den aanleg van bepaalde bosschen. Wan neer men echter erkent, dat het in het belang van den Staat is, een flink boschbezit te, heb ben, moet nog een schrede voorwaarts wor den gedaan en moeten niet alleen bepaalde bosschen worden beschermd, maar meer dan tot nu toe maatregelen worden getroffen, die bet boschbezit in 't algemeen ten goede ko men. Nu kan men er, over van meenin^ ver schillen, of het wel de juiste weg is, deze be scherming te zoeken in gunstige beiastujgbe- palingen. En zeker is het mogelijk en ge- wenscht ook op andere wijze beschermend en steunend op te treden, zonder nog, zooals bij gemeenten en bij instellingen van algemeen nut, met een renteloos voorschot v te helpen Spr. denkt hier aan aanleg van harde wegen spoor- en tramwegen en kanalen, ^an het bevorderen van lage spoortarieven bij ver voer van hout, aan het gebruik van inlandsch hout bij rijkswegen en aan nog zooveel an- .dere middelen meer. Maar het mag dan niet een in alle opzichten juiste weg zijn om bij het betalen van belastingen den boschbezitter een voorsprong te geven, een gemakkelijke weg is het zeker en waarom zou aeze niet worden ingeslagen, als daarmede het goede doel bereikt kan worden? De belastingwetten, waarbij spr. hier een oogenblik stil wil staan, zijn: de Wet op de inkomstenbelasting, de Wet op de verdedigingsbelasting, het ontwerp van Wet op de vermogensbe lasting en het ontwerp van Wet op de grondbelas- Wet op de Inkomstenbelasting van 19-14 is in werking getreden op l Mei 1915. Artikel 4 van deze wet bepaalt, dat men belasting verschuldigd is naar het zuiver inkomen en dat onder inkomen wordt verstaan de som van hetgeen, in geld of geldswaarde, zuiver genoten wordt. Spreker behandelde alsnu de vraag hoe boschbezitter zijn inkomsten uit het boscli be drijf aan de fiscus had op te geven. Bij een regelmatig bedrijf is dit niet moeilijk, maar wèl is dit het geval in een bedrijf waarin groote inkomsten afwisselen met kleine. t> grootste moeilijkheden evenwel ondervindt net bedrijf dat tn het beginstadium van ont ginning verkeert en zeer geringe inkomsten geeft. Vele belastingautoriteiten rel. willen als' maatstaf voor de belastingheffing de jaar lij ksche waardevermeerdering der oosschen beschouwd zien, weike zij dan a s inkomsten aanmerken. Een vaste regeling hieromtrent bestaat nog niet. tn het algemeen beiang van den boschbouwer is het echter de belas ting te betalen naar liet werkelijk genoten in komen Immers, door belast in te betalen van de jaarlijksch'e waardevermeerdering worden inkomsten belast, die vaak eerst ovei een groot aantal jaren zullen worden geno ten, wellicht eerst door de kleinkinderen van den belasting-betaler Daarenboven zijn die 'inkomsten no& onzeker, onderhevig als ze kunnen zijn aan brand- of insectenschade enz Spr. meent dan ook den boschbezitter den raad te moeten geven, bij het invullen van zijn belastingbiljet van de Inkomstenbelas ting, rekening te houden met het bovenstaan de. Mocht de fiscus zich niet met deze op vatting kunnen vereenigen, dan is het 't best, te reclameer en bij de commissie vau 'aanslag of bij den inspecteur. In beroep kau worden gegaan bij den Raad van Beroep en vervol gens bij den Hoogen RaacL De beslissing van den Raad van Beroep dient dan echter een principieele te zijn, wijl op een feitelijke geen beroep mogelijk is. Het zal dus het best ziju te voren met den Raad van Beroep in over leg te treden, wanneer men een principieele beslissing wil uitlokken. Het Ontwerp van wot tot wijziging der wet op de vermogensbelasting ingediend bij Ko ninklijke Boodschap van 23 October 1915, zal wellicht binnenkort in de Tweede Kamer in behandeling genomen worden, in hoofdzaak komt dit ontwerp overeen, met het ontwerp van wet tot wijziging van de vermogensbelas ting, aangeboden aan de Tweede Kamer bij Koninklijke Boodschap van 6 Februari 1913, dat, na enkele punten te zijn gewijzigd, door de Tweede Kamer aangenomen, doch-door de Eerste Kamer verworpen werd. Bij het ingediende ontwerp van wet wordt in tegenstelling met vroeger de waarde van het. vermogen uitsluitend bepaald uaar de verkoopwaarde, welke waarde door den be lastingbetaler zelf moet worden opgegeven. De Heide-Maaischappij, die. in alle deelen des land, en bijna dagelijks, meer of minder omvangrijke waardebepalingen van dergelijk bezit heeft te verrichten, wéét uit ervaring, hoe moeilijk het voor den eigenaar is, de waarde van zijn bezit te schatten en aan we) ke groote schommelingen de zoogenaamde verkoopwaarde onderhevig is. Het stelsel van eigen aangifte moet dan ook enkel aanbe velenswaardig geacht worden, wanneer na dere voorschriften worden gegeven ten op zichte van de wijze, waarop de waarde moet worden bepaald. De Minister, tegemoet komende aan geuite bezwaren, heeft qok te kennen gegeven, dat de ambtenaren van den fiscus bij het beoor- deeien van de aangiften, wat coulant moeten zijn. Een tweede zaak bij dit ontwerp van wet is de volgende: Bij de behandeling van het ontwerp van wet, dat door de Eerste Kamer werd verwor pen, werden in de Tweede Kamer door eenige leden pogingen in het werk gesteld gunstige bepalingen te krijgen ten opzichte van dos- schen. Lenerzijds hadden deze ten doel het behoud van oude bosschen, lanen, enz., an derzijds werd beoogd dennenbosschen gedu rende de eerste 20 jaren vrij te stellen 'van de vermogensbelasting, doch daartegenover een kapreclit te heffen bij de veiling van opgaan de bosschen. Het voorstel inzake het kapreclit beoogt de bosschen vrij te stellen, zoolang zij nog in een zoodanigen toestand verkeeren, dat insec tenschade of brand, algeheele vernietiging kan tengevolge hebben. Tegenover die vrij stelling gedurende de eerste 20 jaren van een deel van iemands vermogen zou dan het kap- recht komen op het tijdstip, dat dit vermogen in geld wordt omgezet. De moeilijkheden, verbonden aan een nauw keurige omschrijving en de bezwaarlijke con trole over de juiste "naleving der bepalingen, maken het heffeü van een kaprecht volgens spr. weinig aanbevelenswaard De Minister wenscht blijkens de memorie van toelichting noch het een, noch het ander. Blijkens het reeds verschenen Voorloopig Verslag, wenschen ook thans weder verschei dene leden bij de voorgestelde waardebepa ling een uitzondering te maken ten aanzien van parken, buitenplaatsen en hetgeen onder „natuurmonumenten" is te verstaan, terwijl enkele leden voor de berekening van de belas ting de verkoopwaarde van het zich op dc ter reinen bevindende hout buiten aanmerking wenschen te laten. Het kwam spreker voor, dat in verband met het behoud van bosch en meer in het bijzonder op het in stand houden van oude bosschen, lanen en parken elke po ging, die wordt aangewend om daartoe te ge raken, dient te worden gesteund. Door van het vermogen, dat in zulke goederen is vastge legd, op de een of andere wijze minder belas ting ted oen betalen, zal de bosclicultuur in ons land zonder twijfel wordert bevorderd. De Nederlandsche Boschbouwvereeniging heeft zich te dezer zake tot de Tweede Kamer gericht. In dit adres wordt in de eerste plaats gewezen op de hiervoor genoemde bezwaren van een aanslag naar de verkoopwaarde en in de tweede plaats wordt in overweging gege ven: 1. Vrij te setllen van de vermogensbelas ting: a Tanenv parken en bosschen (deze laatste voorzoover zij duidelijk het karakter van een park dragen), waarin vrije wandeling wordt toegelaten b. alle laanbeplautingen langs openbare we gen; 2. De belastbare waarde van lanen, met vallende onder la of lb, van parken en bosschen, niet vallende onder la, te bepalen op een bedrag van ten hoogste 1500. per H.A. Het Dagelijksch Bestüru der. Heide-Maat schappij heeft dit adres gesteund en ook nog andere vereenigingen zullen instemming met de geopperde denkbeelden betuigen. Bij liet ontwerp van wet op de Grondbelas ting, eveenens ingediend 'bij Koninklijke boodschap van 23 October 1915, behoort een -ontwerp van wet tot vaststelling der belastba re waarde van gi bouwde eigendommen, beide ook van didn tjutum. Volgens» het beginsel in deze ontwerpen vastgelegd, zal niet meer een hetfing van grondbelasting plaats hebben naar de op brengst der eigendommen, doch-naar de waaide. (Bij bebouwde eigendommen wordt als waarde gerekend het bedrag, waarvoor zij tegen brandschade zijn verzekerd). De be lastbare waarde wordt gesteld op de verkoop waarde. Nu bepaalt artikel 4 van de ontwerp- wet tot schatting van ongebouwde eigendom men, dat hij de schatting en vaststelling der waarde geen rekening wórdt gehouden met de waarde van boomen, heesters en andere ge wassen en dat bij boschbouw de waarde wordt gelijk gesteld met die van niet beboschte gronden van gelijke hoedanigheid. Het wil spreker toeschijnen, dat deze bepa ling gelukkig gekozen is en dat daardoor de bosclibouwer geheel op écn lijn wordt gesteld met den landbouwer, die ook slechts bij zijn grondbelasting te rekenen heeft met den grond en niet met de gewassen, welke daarop staan. Toch heeft deze bepaling een gevaar, na melijk dat vin een boscn gelegen op goeden grond, die ook in aanmerking zou kunnen Icomeu voor aanleg tot gras- en. bouwland, naar verhouding te veel belasting betaald moet worden,1 zoodat wellicht de toch reeds toenemende omzetting van bosch in bouw- .laud en grasland nog grooter zal worden. Vooral ook voor boschgronden bij buiten plaatsen zal door deze bepaling dikwijls naar verhouding een veel te liooge belasting verschuldigd zijij, terwijl ook'bosschen nabij bevolkingscentra in- ongunstiger conditie zul len komen, omdat deze soms op gronden staan, die voor een ander doel eer hoogere waarde vertegenwoordigen dan als bosch- grond. Alhoewel de Minister verklaart, dat bij de waardebapiling rekening moet gehou den worden inct de wijze van exploitatie, is het gevaar toch volstrekt niet denkbeeldig, dat de voorgestelde bepalingen een ongunsti- gen invloed uitoefenen op het behoud van menig fraai bosch en spr. vond het dan ook geweuscht, bijzondere bepalingen vast te stel len aangaande de belastbare waarde van boschgronden (en parken) als hier bedoeld. Een andere belangrijke zaak is, dat geen vrijstelling meer worde gegeven van verhoo ging van grondbelasting bij ontginning van woeste gronden. Deze voor ontginning gun stige bepaling is indertijd in het leven geroe pen om daardoor de ontginning van woeste gronden te bevorderen. Zeker is van het voordeel, dat den ontgin- uer daardoor geboden werd, dikwijls een dankbaar gebruik gemaakt, doch het wil ook spr. voorkomen, dat het vooruitzicht op vrij dom niet de oorzaak is geweest van de groote vlucht, die het ontginnen heeft genomen. In genoemde memorie van toelichting zegt de Minister, dat naar zijne meening door het nieuwe belastingstelsel de ontginning van woeste gronden juist zal bevorderd worden. Immers, doordat de opbrengst vap woeste gronden gering is, zal thans de belasting on beduidend zijn. De - verkoopwaarde dezer gronden is echter heel wat gestegen. Een be lasting naar die waarde zal op den eigenaar, die om een of andere reden niet tot ontgin ning overgaat, een zachten drang uitoefenen om dien grond tot waarde te brengen of, door verkoop, den nieuwen eigenaar in staat te stellen dit te doen. Spr. meent, dat er inderdaad wat- te zeggen is voor deze rèdeneering, al zal een bezitter van een uitgebrjid heidebezit, die dit niet in I tober j.l. korten tijd kan ontginnen, daardoor bena deeld worden. Of het echter tevens wensche- lijk is den tegenwoordigen vrijdom op te hef fen en daardoor een voordeel, toebedeeld aan ontginners, weg te nemen, te de vraag. De voorzitter bracht hierna het'onderwerp in behandeling. De heer G. Geldeman bracht-den spreker hulde voor zijn inleiding. Als lid van den Raad van Beroep constateerde hij dat men het in dien Raad over het besproken onderwerp oneens iS. Spreker kon niet meegaan met de conclusie inzake de belasting-heffing van den heer vati Lonkhuyzen. Verscheidene eigenaars van 50-jarige bos schen die het volgend jaar van de hooge hout- przen gebruik maken om hun bosch te verkop pen zouden niet alleen voor het tegenwoordi ge, doch ook voor 49 verstreken jaren inkom stenbelasting plus de oorlogswinstbelasting moet betalen, terwijl er in die 49 jaar nog geen inkomsten waren. Zi. was de oplossing van de zaak, dat eige naars van bosschen aan de regeering verzoch ten een besluit waaraan men zich zou kunnen houden en men dus niett meer afhing van de warboel van Raden van Beroep enz. De heer G. Geldeman verzocht den voorzit ter de zaak in het dagelijksch bestuur aan de odre te brengen om tot eventueele regeling der kwestie te komen. De heer Teixeira de Mattos verdeelde de boschbouwers in twee categonën. Zij, die bosch hebben, dat nog geen vrucht afwerpt, en zij die bosch hebben dat wel met vrucht ge ëxploiteerd kon. worden. Wanneer nu vastgehouden werd aan het be ginsel om de jaarlijksche houtaanwas als in komsten te kenmeTken, dan zou men als men, als men nu gaat kappen, waarvan de op brengst ook als inkomsten gekenmerkt wordt, een dubele belasting betalen moeten. Dit moest volgens spreker wel in het oog gehou den worden. De heer Cost Budde drong op maatregelen tot wering van onfatsoenlijk publick uit de bosschen. De heer Lonkhuyzen antwoordde de spre kers. Wat het bezwaar van den heer Gelde man betrof, achtte hij een goede boekhouding ae manier om dit tegen te gaan. Naar aanlei ding van den heer Teixeera zeide spreker dat er natuurlijk maatregelen getroffen kunnen worden die dat dubbele belastingbetalen op heffen. s De vrees van den heer Cast Rudal dat meer bosschen voor het publiek gesloten zullen worden achtte spreker ongegrond. Maatre gelen tegen lancHoopers zouden mogelijk zijn. De beer Löhmis voerde nog even het woord, waarna^de voorzitter de vrees uitsprak, dat ook het dagelijksch bestuur wat betreft het voorstel van den heer Gelderman, het niet eens zou kunnen worden hij zegde echter loc. dat de zaak in zeer ernstige overweging zal worden genomen. Alsnu was de rondvraag aan de orde. De har vttn Hall verzócht het bestuur van de maatschappij om bij de regeering aan te dringen op een meer itevredigende prijsrege ling van die producten der lagere gronden, die z. i. op dit oogenblik iaag waren, waar kunstmest en arbeidskrachten zoo duur wa- Gp liet oogenblik moedigde de regee- loketprijs, welke de gasfabriek zal bepalen. Wie in aanmerking komt vor het betrekken van goedkoope cokes krijgt een boekje met zooveel bons als hem hectoliters cokes tegen verminderden prijs zullen worden toegewe zen De handelaren zullen slechts een twee de hoeveelheid cokes kunnen krijgen, wan neer zij de bons voor de eerste hoeveelheid aan de gasfabriek inleveren. VOOR VROUWENKIESRECHT. Van de afdeeling Alkmaar van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht alhier hebben 89 leden deelgenomen aan de stille betoo ging, te 's-Gravenhage gehouden op 18 Oc- LANDSTORMERS. Er h^eft zich te dezer stede een voorloopig comité van landstormplichtigen gevormd, zich ten doel stellende het oproepen van de jaarklasse 1909 uit te stellen. Morgenavond 9 uur zal er een vergadering gehouden worden van belanghebbenden, in liet lokaal van den den heer W. Mooij, in de Koorstraat PREDIKBEURTEN Alkmaar. op Zondag 22 Oct. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. (Bed. van het H. Avondmaal), Avond 6 uur, Dankzeg ging- Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Remonstrantsche Kerk, 9.30 uur, Ds. Mac kenzie. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer, Avond 5 uur, Ds. Meijer (Heid. Cat. Zondag 4.) Hersteld Apostolische Oemeente, 10 uur en avond 5 uur, Godsdienstoefening. Uit de omgeving. AKERSLOOT, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Kruizinga. BERGEN, Herv. Gem. 10 uur, Ds. van den Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. Gem. 9.30 uur,,Ds. J. P. Dijk (Avondmaal), 2.30 uur (Dankzegging). Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur cn 2.30 uur, Ds. de Bruin. Geref. Kerk, 9.30 uur en 2.30 uur, Ds. de Jong. Dit bedrijf heeft ongeveer twee jaar lang kuhnen bloeien. De slager en de hondenkoopman zijn aan gehouden. AAN DE HEMBRUG. De directie der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft, ter bevordering van het gezinsleven van het personeel besloten, tijde lijk den werktijd voor da-, zoowel als voor de nachtploegen, elk met één uur per dag te ver korten. Ook ten opzichte van de loonregeling zijn verbeteringen getroffen, waardoor be langrijk aan de wenschen der arbeiders is te gemoet gekomen. KORTE BERICHTEN. Te Volendam zijn gisteren drie huizen afgebrand. Van de inboedels is niets gered. De logger „Katwijk IV", die 10 October bij Texel strandde, is met een sleepboot, ver trokken naar het droogdok te Amsterdam. Tot 31 December zal uit Engeland. niet naar Nederland mogen worden uitgevoerd: aluin en aluminiumsulphaat; nader order is uitvoer verboden van calciumcarbid, vleesch, psek, schapenhuiden en visch (met uitzondering van in blik geconserveerde). Te Best is een juffrouw door een bin nenkomenden trein overreden en gedood. De minister van landbouw heeft het mi- nimumgewicht van levende jonge lianen," waarvoor uitvoerconsent kan worden ver leend, nader bepaald op 5 ons. De rechtbank te Assen veroordeelde een weduwe te Peize wegens worging van een kind, waarvan haar dochter was bevallen, tot 3 jaar gevangenisstraf. Het Hof te Leeuwarden heeft het .vonnis bevestigd. Ingang 1 Oct. j.l. is tot brievengaardster te Barsingerhom benoemd mq. A. Wester man. De middenstandsvereeniging te Laren wil een adresbeweging onder de winkeliers op touw zetten om te komen tot 9 uurs-slui- ting. De oudste inwoonster van Leerdam, mq. de wed. E. MeijersDe Bree, is gisteren overleden, bijna 100 jaar oud. Te Brielie heeft zich eerecommissie ge vormd, die voor den vèerman Coppelstock - i een gedenkteeken wil aanbrengen in de Sinte- Ut/' de Jong.1 Catharinekerk aldaar. Die historische kerk EGMOND-BINNEN, Herv. uem. 10 uur, j jn ^7 vjjf eeuwen bestaan. En bij die £)S GRAFT, Herv. Gem. 7 uur, Ds. Brinkerink (Avondmaal.) GROET, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Boeke. (Voorbereiding van het H. Avondmaal). HEER HUGOWAARD, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. j. Bri>< Itema. HEILO'O, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal, 10 uur, de heer Joh Gutteling van Velseroofd. HM MEN, Herv. Oem. 0.30 uur, Ds. C. J. A. Bosch. NOORDSCHARWOUDE, Herv. Gem, 9.30 uur, Ds. Staal. Geref. 9.30 en 4 uur, Ds. Harrenstein. OTERLEEK, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Spaargaren. QUDKARSPEL, Herv. Oem. 9.30 uur, Da, de Leeuw. OUDORP, Geen dienst wegens vacature De Rijp. SCHOORL, Herv. Oem., avond 7 uur, Zangdienst. ZUIDSCHARWOUDE, Herv. Kerk, 10 uur, Ds Teriet. mi mi ring de verbouw vau deze zoo noodige pro ducten ais haver-en rogge niet aan. De voorziter achtte het punt uiterst inge wikkeld, men had slechts de dagbladen ter hand te nemen om woord cn wederwoobd over de regeeringsinaatregelen te lezen, hij zegde niettemin toe dat de zaak in het dage- lijksclf bestuur zou behandeld worden. De heer Teixeira voldeed, aan een opdracht van de afdeeling Apeldoorn door het bestuur te verzoeken aau de afdeeling periodiek een ledenlijst toe te zenden. De voorzitter wilde niet in uitzicht stellen aaredeze liist in het tijdschrift der maatschap pij plaats te geven, daar dit beter voor ande re onderwerpen gebruikt kon worden. Hierna verkreeg de heer G. Ripping het woord. Hij 'bracht den voorzitter een woord van dank voor zjjn welkoinswoord. Hij had de leerrijke vergadering met zeer veel genoegen bijgewoond en verklaarde namens liet ge meentebestuur het zeer op prijs tes tellen, aat de 28ste vergadering der Maatschappij in Alkmaar gehouden werd. De heer Pteeck sloot zich bij de woorden vau Alkmaar's burgemeester aan en hoopte dat de leden der vergadering ook uil Schoorl de aan genaamste herkieringen zouden medenemen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. (Ongecorrigeerd). EEN LEVENSMIDDELENBEDRIJF. B en W. stellen den Raad voor een levensr middelenbedrijf in te stellen, waarvan de da- gelijksclie leiding wordt opgedragen aan een directere tegen een wedde van 150 per maand, bijgestaan door hel benoodigde per soneel. Burgemeester en Wethouders bepa len; welke levensmiddelen het bedrijf zal ver-, strekken en zij stellen, voor zooveel noodig, voorschriften vast ten aanzien van de ver strekking. Ouder levensmiddelen worden ook verstaan grondstoffen van levensmidde len, brandstoffen en huishoudelijke artikelen. Er zal een commissie van bijsland voor het levensmiddelen-bedrijf worden ingesteld, waarvoor B. en W. een ontwcrp-vcrordeniug aanbieden. DISTRIBUTIE VAN COKES DER GEMEENTE-GASFABRIEK. B. en W. stellen den Raad voor de distri butie der cokes der gasfabriek alleen'te doen geschieden door de brandstoffenhandelaren, leden der Vereeniging „Gemeenschappelijk belang." Wie zijn cokes zelf wil halen, kan dat doen zoowei aan de gasfabriek als bij één der brandstoffenhandelaren. De hande laren genieten een reductie van 0.10 op den iemengd nieuws. DOOR SIGAREN VERRADEN. Eenige malen reeds is ingebroken in .de drukkerij van „Haarlem's dagblad" en in den laatsten tijd liad er een gelieeJ niiaiukte po ging plaats om in te breken ia het adminis- tratieouroBu der courant en één min of meer geslaagde,'waarbij echter alleen de inhoud van een kistje sigaren en een bedragje uit een kleine kas werd buitgemaakt, doordat uit vooizen g, geen groote geldbedragen des nachts werden achtergelaten. Vóórdat de politic van de laatste inbraak iets wist, ont moette een politieagent des nachts 'n goede bekende vau de justitie, die na afscheid van een vriend genomen te hebben, rustig een si gaar rookende, voortwandelde. De agent hield hem staande en toen de man beweerde, dat hij naar Amsterdam was geweest, nam dc agent hem mee naar het bureau, omdat hij eenige uren vroeger reeds in Haarlem was gezien. Hier bleek dat de mail een breekijzer bij zich had en een zak vol sigaren. Eén der sigaren werd achtergehouden en die leidde tot ontdekking, toen den volgenden morgen in het admiuistratiebureau van „Haarlem's Dagblad" de sigaren veimist werden. De vriend werd ook naar het bureau gebracht. Ook bij hem vond men sigaren. Deze jonge man, een vroegere kopylooper van de redac tie, kon niet loopen, omdat hij zijn voet be zeerd had, toen hij over den tuinmuur klom en daarbij was gevallen, omdat een dekplank van den muur was afgeschoten. Beide arrestanten legden een volledige be kentenis af. EEN HONDENSLACHTERIJ. Reeds lang was het dc politie opgevallen, dat een slager uit de Nadorststraat te Rotter dam, die reeds 1Y, jaar op de weekmarkt aan den Goudschen Singel met een vleeschsialletje slaat, ondanks de duurte, voor verdacht lage prijzen zijn worst- ei vleeschwaren te koop aanbood, meldt de „Tel." „Huismoeders, doet uw voordeel!" luidde het aanlokkelijk opschrift. En de klanten stroomden toe. Door de gangen van P. na te gaan, ontdek te de politie dat hét vleesch steeds werd aan gevoerd uii eenzelfde pand in de Nieuw Ter- bregscheweg en daar dit bewoond werd door een houdenkoopman, besloot de politieleen na der onderzoek in te stellen. Woensdagavond deed een inspecteur van po litie, vergezeld van een hoofdagent, een inval in genoemd pand. Hij vond een groote partij geslachte honden en katten, te zamen onge veer 131 K.G. vleesch. De partij werd naar het abattoir gebracht, waar officieel werd ge constateerd, dat het vleesch van honden en katten afkomstig was. In het pand was ook gevestigd een zultko; kerij en een rookerij. Gebleken is, dat de hon den en katten geslacht werden aangevoerd én dan verder in de kokerij werden toebereid tot worst. gelegenheid wil men Coppelstock huldigen. De herbouw der afgebrande hervormde kerk te Alfen a.d Rijn is uitgesteld tot na den oorlog. Bij een fort te Uitrecht is een soldaat door een sfliot uit zijn eigen geweer getroffen. Hoe het ongeluk is gebeurd, weet men niet. De man is in het hospitaal opge nomen. Het Hof te Arnhem heeft vrijgesproken den hoofdonderwijzer te Kapel-Avezaath, die een scholier een klap zou hebben gegeven en deswege door de rechtbank te Tiel was ver oordeeld tot 0.50 boete, subs, één dag hechtenis. Aan het Noorderstrand van Ameland zijn drie mijnen aangedreven. Prins Hendrik neemt Donderdag en Vrijdag a.s. deel aan de jacht te Santpoort en is dan de gast Van den oud-minister J. T. Cremer, op .Duin-en-Kruidberg. De militairen in het soldatenkarnp Kra nenburg bij Harderwijk zijn allen tegen ty phus ingeërjt, nu 14 gevallen van'die ziekte zijn geconstateerd. Gedurende September 1916 zijn Van uit Zeeland verzonden naar; het binnenland 221.000; Engeland 60.000: BeJgië 1.106.000; andere lanuen 54,000; totaal 1 441.000 oes ters, tegen 2.207.U00 in Sept. 1915. In een stuk weiland bij Monnikendam is het lijk van een zwerver gevonden, liet droeg geen sporen van geweld. Er werd een spaarbankboekje op den man gevonden. De kommiezen te Bergh (Geld.) hebben gisternacht 37 koeien aangehouden. De be geleidende smokkelaars en de kommiezen wisselden meer dan 100 schoten. Eén der gearresteerden, een raadslid, had scherpe pa tronen bij zich. Naar als zeker gemeld word! is door de katholieke Statenleden van Zuidholland voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer op 24 dezer aangewezen de heer F. H. van Wichen, burgemeester van Alkemade, lid der Stalen en van de Tweede Kamer. De Rotterdamsdie aardappelhandelaars hebben den minister verzocht de verkoops prijzen der „Eigenheimers" te brengen op 8Va cent, voor fijne gesorteerde op 9Vu cent en voor zand- of veenaardappelen op 5Vi cent per kilo. UIT ST. PANCRAS. In de vacature, ontstaan door liet overlij den van den lieer M. Kalis, in het bestuur van den jpolder Westbeverkoog, is gekozen de heer J. Kroonenburg, burgemeester dezer gemeen te, terwijl dé heer J. Bijman te Oudorp daar na gekozen werd tot voorzitter van dien pol der. UIT SCI IAGEN. INSTALLATIE BURGEMEESTER CORNEL1SSEN. Gisteren, den 19den, werd ia eene spoed- eiscliende raadsvergadering de nieuwe burge meester, de heer J. Cornelissen, geïnstalleerd. Nadat de waarnemende burgemeester, de heer P. Buis, de zitting had geopend en had mee gedeeld, dat de heeren P. Snel en P. Meurs oeridit hadden gezonden van verhindering, werd voorlezing gedaan van de benoeming en beëediging vaii den nieuwen burgemeester. Door den gemeente-secretaris werd de heer Cornelissen daarop binnen geleid en door den heer P. Buis verwelkomd en gelukge- weüscht in zeer hartelijke woorden. Vooral wees de heer Buis er op, dat een burgemees ter in deze abnormale tijden burgervader kan zijn. Alle medewerking weiden den nieuwen titularis door den heer P. Buis toegezegd. Hij beval de belangen der gemeente ten sterkste bij hem aan en sprak bij het overhandigen vau den ambtketen de hoop uit, dat de heer Cornelissen en diens échtgenoote zich spoe dig te Schagen ais burger en burgeres moch ten gevoelen. Dg nieuwe burgemeester, daarop het woord nemende, begon zijn dank uit te spieken aan de Koningin voor hét vertrouwen in hem gesteld, cn mede aan den minister en den commissaris der koningin. Hij hoopt dat

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2