ZONDAG I' Z. V, l leen hetltiven eenvQudiger was, Telegrammen Tan heden. ZAAIUIEN EN PEEN. De min. van landbouw heeft bepaald dat ex porteurs van zaaiuien verplicht zijn voor el ke 100 K.O. zaaiuien, waarvoor zij consent aanvragen, 15 K.O. uien beschikbaar te stel len voor binnen landsch verbruik, tegen den prijs van 31/» cent per K.O., en bovendien 15 K.G. knolrapen in eigen bewaarplaatsen be schikbaar te houden voor binmenlandsch ver bruik, tegen den prijs van IV2 cent per K.G. Exporteurs van I riesche en andere soorten fijne peen zijn verplicht voor elke 100 K.G., waarvoor zij consent aanvragen, 40 K.G. in eigen bewaarplaatsen beschikbaar te houden voor binnenlandsch verbruik, tegen den prijs van 2Yi cent per K.G. KAAS VOOR ENGELANDEN FRANKRIJK. Een vijftigtal exporteurs van kaas hebben zich in een door de N. V. Kaashandel Maat schappij Gouda uitgeschreven vergadering verbonden 35 pCt. der exportkaas aan Enge land en Frankrijk te leveren door tusschen- komSt van de Kaashandel-Maatschappij, te gen den prijs van 54 per 50 K.G. inclusief consent. Eventueele overwinst zal later ponds-pondsgewijze worden verdeeld. Om nog meerdere, zoo mogelijk, alle ex porteurs in deze zaak te betrekken, zal de maatschappij op verzoek van velen nogmaals met dat doel een vergadering uitschrijven. NAAR DE LANDWEER. De dienstplichtigen der militielichting 1909, die bestemd zijn voor de landweer-bataljons 1, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 21, 26, 27, 31, 33, 37, 38, 39, 44, 45, 46, 48, zullen van de infante- rie-brigades overgaan naar de landweer, met uitzondering van de wielrijders en het hosr pitaalpersoneel. LUITENANT GEDESERTEERD? De 2e luitenant K., van het 13e regt. infan terie, geboortig uit Maastricht is sedert een paar dagen vertrokken en nog niet wederge keerd. Men vermoedt, dat hij naar Duitsch- land is gedeserteerd. Om aan reisgeld te komen, had hij geld geleend van een collega, onder voorwendsel in zijn hotel te moeten betalen. DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE NOORDZEE. Het stoomschip „Kangëan" van de Mpij. „Nederland," welk schip te Amsterdam is aangekomen, is in den nacht van 19 op 20 October door Duitsche oorlogsschepen aan gehouden, die van het Horsrif af een bepaal de route ontraadden. Ook zijn er van de „Kangean" af eenige Zeppelins gezien. Hot 8.8. „Leonora", van Frederikstadt, te IJmuiden aangekomen, rapporteerde eenige groote Duitsche slagschepen te hebben ge zien. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De heer Troelstra zeide Donderdag nog vóór* evenredige vertegenwoordiging te zijn, terwijl hij hoopte dat de minister den stem plicht zoü terugnemen. Wat betreft het onder wijsartikel, zei hij, dat er voor de sociaal-de mocraten geen reden was, niet met volle am bitie tot de totstandkoming van art. 192 mede te werken. De heer De Meester (den Helder) ont kende dat door het kiesrecht de macht des ko- sings zou zijn verzwajet. Door dë invoering van. een ministerieele verantwoordelijkheid i3 de macht des konings eerder versterkt. Spreker ging na hoe steeds van vrijzinnige zijde op uitbreiding van het kiesrecht is aan gedrongen. Ten onrechte liet de minister vol gens hem de uitsluiting van de bedeelden ver vallen, al erkende hij, dat de practijk moeie- lijkhedcn geeft, en dat er bij het ontbreken van invaliditeits-, ziekte- en werkeloosheidverzeke ring reden is, ook aan de bedeelden het kies recht te geven. Het beginsel van evenredige vertegenwoor diging achtte spreker ten zeerste toe te jui chen. Stemplicht is het compliment ap de E. V waardoor de verschillende partijschakeerin- gen in den lande beter tot haar recht zullen komen. Met den heer Troelstra was spreker het eens, 'dat als ook de vrouwen tot het kiesrecht zullen worden toegelaten, een andere regeling noo dig zal zijn. Hij eindigde met den wensch, dat beide za ken tot een oplossing zullen komen, die in het belang is van het land en van het Nederland- sche volk. De heer T y d e m a n (Tiel) had een meer generale grondwetsherziening gewenscht. Met net voorgestelde artikel 192 kon hij zich wel vereenigen. Hij nam de rede van den heer Troelstra onder handen, die volgens hem niet veel om het lijf had eri gehouden w^s om agi tatie te verwekken. Hij brak hier zijn rede af oih haar in de vergadering van Vrijdag voort te zetten. Na toelating van het nieuwgekozen lid voor Dordrecht, den heer De Kanter, wedden gis teren de algemeene beraadslagingen over de wetsontwerpen in zake de grondwetsherzie ning voortgezet. De heer T y d e m a n (v. 1., Tiel) hervatte zijn Donderdag afgebroken rede met een uit eenzetting van zijn opvattingen ten aanzien van het algemeen kiesrecht. Hij besprak o.a. het verband met de democratie en de wet-Van Houten. Aan de uitsluiting is, meende spr., in het ontwerp niet genoeg aandacht ge schonken. Habitueele armlastigen, wanbeta lers van belastingen en onder curateeie staan de verkwisters moeten eveenzeer worden uit gesloten als bedelaars, dronkaards en land- loopers. Ten aanzien van de evenredige vertegen woordiging zal spr. zich houden aan het ont- wej-p. Groote verwachtingen heeft hij daar van evenmin als van het algemeen kiesrecht. Zoo vreesde spr. voor te grooten invloed van lien, die het rad der verkiezingsactie in bewe ging brengen. Stemplicht achtte spr. een noodwendige con sequentie van de opvatting, dat het kiesrecht in het belang van het land wordt gegeven. Hij verwachtte er oojr een gunstigen invloed op het politieke denken van. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, paste het, meent sprniet langer de vrouwen uit te slui ten. Maar daarmede is z.i. niet gezegd, dat men den toegang zonder eenige beperking moet verleeaen. Het staatsbelang beslist daarover. De overgroote meerderheid der vrouwen is nog niet geschoold voor het openbare leven. Spr. vereenigde zich ten de ze met het ontwerp der regeering. De heer O e r h a r d (S. D. A. P., Amst. II) beperkte zich tot art. 192 en zeide de finan- cieele gelijkstelling om haar zelf te willen. Hij zag er een phase van de ontwikkeling van het schoolwezen in, welks geschiedenis hij van 1795 af schetst. Spf. betoogde, dat de neutraliteit praktisch een onmogelijkheid is gebleken. De geloo- vige weuscht door het geloof doordrongeu onderwijs en de openbare school voldoet al leen den moderne. De neutraliteit heeft het oorspronkelijk negatief karakter verloren en een zeer positief karakter gekregen. De heer de Savornin Lohman (c.-h., Goes) zeide, dat de volksschool gere geerd moet worden door een constante macht, hetzij de kerk of de staat. Nergens is een school door het volk zelf gesticht. De kerk kan geen scholen stichten, omdat zij geen be lastingen kan heffen. Vandaar dat wij altijd hebben gehad een openbare school. Hoe had den de katholieke ouders kunnen beslissen over de onderwijsbelangen van de protestant- sche kinderen? Er moet altijd zijn een lei ding voor alle scholen, een overheidsleiding. En die hebben de bijzondere scholen even goed noodig als de openbare. Dat is geen macht, die de overheid over de school heeft, doch slechts leiding. Er zou geen grooter ramp voor de bijzondere school zijn, dan als de overheid er zich aan onttrok. Dan zou het een chaos worden. Er moet één leiding zijn. De revolutie verbasterde het oorspron kelijke idee van de openbare school. Groen van Prinsterer heeft toen met veel moeite getracht gedaan te krijgen, dat men met eigen geld een eigen volksschool kon stichten om aan diefa dwang te ontkomen. De ze school kan de overheid niet missen, zij myei echter vrij geiaten worden wat hare geestelijke richting betreft en dit kan alleen ouor finanóiëele gelijkstelling. Het rechtsge voel van ons volk was spr. er borg voor dat de vrijz. meerderheid het grondwetsartikel loyaal zou uitvoeren. De heer v. d. Voort van Z ij p zei dat de anti-rev., geen mislukking willen; de agitatie tegen art. 192 maakte hen echter on gerust. Het komt op de uitvoering aan. Hierop werd de zitting verdaagd tot Dins dag half 12. DE SCHADELOOSSTELLING DER KAMERLEDEN. Minister Corj van der Linden heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging inge zonden betreffende het ontwerp grondwets herziening (kiesrecht). Hierin wordt de fi- nancieele positie van de leden der Tweede Kamer nog meer verbeterd, dan oorspronke lijk reeds werd voorgesteld. Niet alleen toch zullen zij voortaan een schadeloosstelling van 3000 ontvangen, met vergoeding van reiskisten en rechi op pensioen, maar de mi nister heeft nu bovendien nog bepaald, dat zij 5 presentiegeld krijgen voor iedere ver- - idering van de Kamer, welke zij bijwoaea» Hij hoopt, naar hij in de toelichting schrijft, hierdoor het absentisme tegen te gaan. Gemengd nieuws. KWAJONGENS. Twep jongens, nauwelijks 10 jaar oud, hebben een timmerman te Haarlemmermeer uit een vest, dat hij bij een zijner klanten in den stal had gehangen, 22.50 ontstolen. Toen ze geen raad met het geld wisten, héb ben ze het aan hun moeders gegeven. Zij ga ven voor, het op den weg te hebben gevon den. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. £10 EN AARDIGE GEDRAGSLIJN. In het gemeente-ziekenhuis te Arnhem was deze week een ketel van de centrale verwar ming defect. De reparatie werd opgedragen aan de firma Deerns, die den volgenden dag berichtte, dat de werkzaamheden niet konden worden voortgezet ten gevolge van de staking die, bij de firma Deerns en Westeringh in Eten Haag iiugebroken, oqJc op het Arnhem- sche filiaal terugsloeg. Een andere Arnhem- sche firma verklaarde het „besmette" werk niet te kunnen uitvoeren. Conferenties mei de stakende werklieden' hadden geen rcsul' taal Het afdelingsbestuur van den me- laalbewerkersbond durfde het niet aan zon der machtiging van het hobfdbestuur, al voelde het, evenals de stakers, wel €e urgen tie. Met het hoofdbestuur kon geen telefoni sche verbinding worden verkregen, doch een vertegenwoordiger van het Haagsche districtsbestuur zeide Donderdag beslissing door het hoofdbestuur toe. Inmiddels gingen de directeuren van het Arnhemsché filiaal der finna Deerns Donderdagavond en -nacht aan het werk dat gisterenochtend nagenoeg vol tooid was. Dien ochtend verklaarden de sta kers zich bereid het werk te verrichten. Nu moest door het bestuur van het ziekenhuis wel verklaard worden dat m^n hun hulp niet meer noodig had. Het werk was bijna vol tooid. Sinds Dinsdag hebben de patiënten van het ziekenhuis koude moeten lijden ten gevolge van het onbegrijpelijke standpunt dat, in een geval als dij, bij staking niet mocht worden gewerkt. Bij de staking aan de „Sierkan" in Den Haag werd wel voor de ziekenhuizen een uitzondering gèmaakt. Met verontwaar diging zal zeker van een dergelijke gedrags lijn, waar de belangen van zieken op het spel stonden, worden kennis genomen. DIJKVERZWARING. Daar gevreesd wordt, dat de dijken vóór het stormseizoen niet geheel in orde zullen zijn, wordt thans ook op den Zeevangsdijk, ten Noorden van Edam, een kistdam op den kruin van den dijk naar Warder aangebracht, 0111 het eventueel overstroomeiule water te weren. Deze kistdam was niet in het oor spronkelijk plan tot verzwaring van den dijk opgenomen. EEN SCHADEPOST. Èen landbouwer van Eierland (Texel) zou een hengst,- die in dit voorjaar aangekocht was (Voor 5600, voor den ploeg gebruiken. Hei Idier, niet gewoon aan dezen arbeid, was weerspannig en geraakte met de achterpooten tegen het scherpe ploegijzer, zoodat de pezen werden afgesneden. Het kostbare dier moest afgemaakt worden. ZONDAGSRUST. De kerkeraad der Herv. Gem. te Arnhem heeft tot den gemeenteraad een verzoek ge richt, om alles in het werk te stellen wat be vorderlijk kan zijn aan de Zondagsrust, opdat inzonderheid hef personeel in de stedelijke be drijven werkzaam, niet worde verhinderd den Zondag te heiligen. EEN POSTWISSEL BIJ VERGISSINO. Iemand te Amsterdam, ontving dezer dagen een brief van familieleden uit West-Indië die natuurlijk door den Engelschen censor was geopend geworden doch deze had daarin bij wijze van verrassing een wissel ge stoken, die klaarblijkelijk voor een ander be stemd was en in een anderen brief gezeten had. Wat zal die ander wel zeggen, die een brief zonder wissel ontvangt? BELANGRIJKE GIFT. De directie der H. IJ. S. M. heeft aan het bestuur der Coöperatieve Vereeniging „Voor Allen der H. IJ. S. M." de gelden aangebo den, benoodigd voor aankoop der villa's „Jeanne" en „Jetta" te Egmond aan 'Zee, waar des zomers de kinderen van leden der coöperatie tegen een billijke vergoeding bui ten kunnen zijn. HET VROUWENKIESRECHT OP DE PLANKEN. Hiermede is niet bedoeld de aankondiging van een nieuw tooneelspel op het gebied van vrouwenkiesrecht, noch de nieuwste revue van Kobussie Wortelboer „Jus Suffragii", maar eenvoudig de vermelding van het feit, dat de^ vrouwelijke kiesrechtgarde, die nog steeds dag in dag uit op het Binnenhof staat, thans de het dichtst bij den ingang van het ge bouw der Tweede Kamer gelegen gaanderij, waar haar vaste standplaats is, met plankjes heeft bevloerd, omdat de dames last van koude voeten kregen. JAARBEURS-UTERECHT. Door het Bestuur van de Eerste Nederland- sche Jaarbeurs, welke te Utrecht van 26 Fe bruari tot 10 Maart 1917 zal plaatsvinden, worden op groote schaal kaarten verspreid in het buitenland, teneinde het bezoek van kooplieden uit den vreemde te bevorderen. Binnenkort zal ook eene geïllustreerde bro chure verschijnen, die eveneens in negen talen wordt gedrukt. KORTE BERICHTEN. Een surnumerair, werkzaam aan het station te Roermond, heeft sedert Maandag zonder kennisgeving zijn standplaats verla ten. Er werd een belangrijk tekort in zijn kas geconstateerd. De antirevolutionnaire kiesvereeniging te Marken heeft met op één na algemeene stemmen den burgemeester, den heer W. A. de Groot als lid gesenrapt. De minister van landbouw heeft bepaald, dat van den oogst van gedroogde cichoreiwor telen over het jaar 1916 40 pet. zal kunnen worden uitgevoerd. STADSNIEUWS. NEDERLANDSCHE HEIDE-MAAT- SCHAPPIJ. De excursie naar Ter Coulster. Spoedig nadat de vergadering gesloten was, begaven de leden zich gisteren maar de extra tram, die bij de Heilootr brug gereed stond, om hen naar het buiten „Ter Coulster" van den heer mr. Van der Feen de Lille te ^reu- gen. Het prachtigste herfstWeer begunstigde dit uitstapje, het verlokte zMs enkele deelnemers orn met van de tram gebruik te maken, doch den tocht te voet te aativaarden. Zij zullen ongetwijfeld met het slechtste deel gekozen neobeh. Op Ter Coulster werd allereerst de Frie- sclie boerderij bezichtigd, veel belangstelling werd getoond voor den model-stal en de kaasmakerij. Nadat eenige fotografen het gezelschap vereeuwigd hadden, ving de rondwandeling door het boscn aan, dat beschenen door het roode licht der dalende zon op veien grooten indruk maakte. Ook zag me# telkens groep jes in bewondering staan voor liet wijde Hol- laiidscue landschap, dat, aan het eind van het bosch zich ver uitstrekkend door het rossig zonlicht overgoten, onder de heldere lucht een rijkdom van kieurschakeeringen ten toon spreidde. Verschillende mooie plekjes op het buitèn, zooais het bekende larixenlaantje en eenige reusachtige zilverdennen trokken de algemee- në belangstelling, terwijl door deskundigen in het gezelschap de aanwezigen op verschil lende merkwaardigheden opmerkzaam wer den gemaakt. Men begaf zich hierna naar 't Hotel de la Promenade en de café's „de Onderneming" en „de Rustende Jager" waar vanwege den heer mevrouw van der Feen de Lille ververschin- gen werden aangeboden. Ongeveer 6 uur stapte men weder in de tram, die de leden der excursie naar Alkmaar terug voerde, waar zij zich om 7 uur in „de Unie" aan den feestmaaltijd vereenigden. De feestmaaltijd. Deze ving kwart over zeven aan en had een zeer opgewekt verloop. Al spoedig verhief de voorzitter zich en hield een warme toespraak, waarin hij het werk der Heidemaatschappij een werk des vredes noemde en de maatschappij gelukkig prees dat zij nog steeds in de gelegenheid was, dit werk te kunnen blijven uitoefenen. Hulde bracht de spreker aan onze regeering die ons land steeds buiten den strijd wist te houden en hij noemde het een duren plicht bij iedere gelegenheid vin dankbaarheid jegens haar te getuigen. Eerbiedige hulde bracht de voorzitter aan H. M. de Koningin, Haar Koninklijke Moe der. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, den eerevoorzitter der Heide-Maatschappij en om van dit klaverblad van drie er een van vier maken aan H. K. H. Prinses Ju liana. Luide toejuichingen weerklonken aan het einde dezer rede, het Wien Neerlandsch Bloed werd ingezet door het strijkje dat den avond met zijn muziek opluisterde. Vele aanwezi gen zongen dit volkslied staande mede. Tegen het einde van den maaltijd werd nog door talrijke heeren het woord gevoerd. De voorzitter sprak de gasten toe, in de eerste plaats den neer Ripping, burgemeester der welvarende gemeente, waarin het de maatschappij vergund was haar 28e vergade ring te houden. Dan den heer van dier Feen de Lille, dien hij bedankte voor de gastvrij heid op Ter Coulster en vervolgens in Heiloo genoten. Vervolgens sprak de heer Ruys de Beeren- broucK nog uen heer van Recuen, Bergen's ourgemeesier, en den heer van Dissel, inspec teur van het staatsboschbeheer, toe en einde lijk den heer Peeck, burgemeester van Schoort. De heer F. B. Löhnis, commissaris der maatschappij, bracht hulde aan bestuur en voorzitter en sprak de pers toe. De heer baron van Nagell heette in het bijzonder de dames welkom en hoopte dat haar getal onder de leden der Heidemaat schappij steeds^ mocht groeien tot meerder bloei en luister der maatschappij. De heer Hoencamp dankte uit naam van de pers voor de woorden, haar door den heer Löhnis gewijd en sprak zijn beste wenschen uit voor den groëi en bloei van de Heide maatschappij De heer Rademaker dronk op den „echten Hollandschen voorzitter." De voorzitter dankte voor de hem ge brachte hulde 1 Hierna uitten nog de heer Ripping, de heef van Reenen en de heer Peeck hun beste wen schen voor de Heidemaatschappij, waarna om ongeveer tien uur de maaltijd ten einde was. De heer Rijks had voor de spijzen ge zorgd, de heer Haakman voor de versiering, terwijl de Alkmaarsche cacaofabriek de menu- foto's had aangeboden. Vele gasten maakten ten slotte gebruik van de gelegenheid hun voor het bestuur van de sociëteit „de Unie" geboden, gebruik om be neden nog eenigen tijd gezellig bijeen te zijn. DE SLUITINGSTIJD. De uurwerkmakers hier ter stede willen ook propageeren voor vervroegde winkelslui ting en sluiting op Zondag. De afd. Alkmaar en Omstreken van den Bond van Horlogemakers zal hiervoor a.s. Dinsdag 's av. 9 uur, in het café Hazes (Lut- tik Oudorp) een oj>enbare vergadering doen houden waartoe allé winkeliers en handela ren in goud en zilver hier ter stede zullen worden uitgenoodigd. VOETBAL. Alcmaria Z. V. V. Een wedstrijd die door het voetballievend publiek reeds lang met spanningwordt tegemoet gezien. En nu zal morgen deze ontmoeting worden gespeeld. Daar Alcmhria morgen haar beste elftal in 't veld zal brengen meenen wij gerust te mogen zeggen, dat twee volkomen gelijkwaardige partijen elkaar morgen zullen bekampen. Z. V. V. heeft nu twee competitie-wedstrijden ge speeld en beide verloren. Alcmaria heeft er vier gespeeld, waarvan drie verioren en één gelijk. Elk der partijen zal er dus alles op zetten om de eerste overwinning te behalen, dat ligt voor de hand. De Alcmaria-spelers zullen er naar wij hopen van overtuigd zijn, dat alleen een enthousiast vurig spel van aan vallen en doorzetten succes kan hebben. Bin- nentrio, half-linie en rechts-achter zijn bij Z. V. V. uitstekend, dat weet men hier nog van de Bekerwedstrijden. Elk oogenblik van ver- slarming kan een doelpunt kosten. Dus opge past! Holland I speelt morgen niet voor de com petitie en Alcmaria II moet naar den Helder. DERDE RIJWIELDIEFSTAL. Onze politie heeft nu reeds in één week drie personen aangehouden, verdacht van rij wieldiefstal. Vandaag arresteerde zij A. de O. van hier, die verdacht wordt in Koedijk twee fietsen te hebben gestolen. ONDER ééN DAK. Voorloopig zij aangekondigd, dat het toó- neelgezel8diap „West-Frisia" onder leiding van de heeren Joh. en Jac. Wilson Woensdag 22 November in de Harmonie alhier zal op voeren „Onder één dak," tooneelspel in drie bedrijven van den heer Jan Fabricius. Een opvoering in Januari j.l. van hetzelfde stuk hier ter stede was voor het geselschap een groot artistiek succes. REMONSTR. KERK. Abusievelijk is gemeld, dat de godsdienst oefening in de Remonstr. kerk morgen om 9.30 aanvangt. Dit had moeten zijn 10.30. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadhuis. Correspondentschap der Intercommunale Arbeidabemiddsliag. Telefoon 158. Spreekuur iederen werkdag beh. Zaterdag van 1012 uur, v. u. 21 Oct. Gevraagd worden: 1 bakkersleerling, 1 dagmeisje, 1 jongen (hulp-voerman). Bieden zich aan: 1 bakker, 1 reizigster. 1 schilder, 1 timmer man, 3 werklieden (los). De Correspondente A. AUKES—TIMMERS. VERBETERING. In de rubriek Vraag en Aanbod in dit no. komt een advertentie voor, waarin worden te koop aangeboden een herdershond en een waakhond. Belanghebbenden gelieven hier voor te schrijven onder no. 782 aan ons bu reau. De regel waarin deze aanduiding is naar de onmiddellijk volgende advertentie verplaatst. KERKCONCERT. Inzake het a.s. Dinsdag in de Groote Kerk te geven concert van het dubbelmannenkwar- tet Harmonie, willen wij er nog even op wij zen, dat het concert zóó vroeg zal zijn afge- loopen, dat de hoorders van buiten onze stad nog per tram en trein hunne woonplaatsen kunnen bereiken. Waar de opzet is geweest tegen loge-entree iets goeds te hooren, zal men wel een groot publiek mogen verwach ten. De vorige week toch won „Harmonie" te Hoorn nog drie eerste prijzen, die met de overige gewonnen medailles (ruim 100) zijn geëtaleerd in het sigarenmagazijn van den. lieer du Crocq, rviyglop^^. Dinsdagavond vergadert de Quint in het hotel de Toelast. Men is er vroeg bij blijkbaar om op tijd klaar te zijn. Want niet waar, na zooveel ijslooze winters zou Thialf wel eens verrasingen kunnen bereiden. Trou wens de Quint is actief genoeg. Zij heeft haar ijsbaan en haar speciale kinderbaan, haar electrisch licht en haar telefonische aan sluiting. Liefhebbers van schaatsenrijden kunnen bij haar terecht als er ijs is! En dat zij het goed meent met de jeugdige be oefenaren van de ijssport blijkt wel hieruit, dat zij gunstige voorwaarden aanbiedt voor leerlingen van onderwijsinrichtingen. Het bestuur heeft echter meer steun noodig, moge het dien'ook vinden in het toetreden van veel nieuwe leden in het komende sei zoen. tNüfiZONDEN MEDEDEELINQEN was de levensduur langer. Als de organen beginnen te verzwakken, hetzij vroeg of laat in het leven, raken de' hard werkende nieren gewoonlijk het eerst uitgeput en vereischen zij in de eerste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezicht, stijve en pijnlijke gewrichten, rheumatiSche pijnen, rugpijn en bedroevende watersioornissen zijn vaak alleen te wijten aan zwakke nieren. Geef bij het eerste teeken van verzwakking onmiddellijk hulp aan de nieren. Drink vrij water om de nieren door te spoelen en ge bruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om ze te verstemen. Keer terug tot een eenvoudige leefwijze, tot de verstandige gewoonten van uw jeugd Eet minder vieesch, vermijd over working, en neem meer lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap. Iedereen vreest een nierkwaal, inadr Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zullen de nieren in goeden staat houden. x Deze verstandige behandeling dient uw le ven te verlengen, het aangenamer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. Eisch de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, voorzien van de handteekening van Ja mes Foster op de verpakking. Te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop en Slothouber, Lhn- gestraat 83 Toezending geschiedt franco na ontv. v. postWisSel k 1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. KAASCONSENTEN. DEN HAAG, 21 Oct; Naar wij verne men worden van heden af wederom con senten voor den uitvoer van kaas verstrekt. De stagnatie in de uitgiftie van die consenten stond in verband met de re geling van de bijdragen voor de melkvoor- ziening. Thans is deze definitief geregeld en bestaat geen reden meer om de niet-of- ficieele sluiting der grenzen te handhaven. melkkwEstie. HAARLEM, 21 Oct. Door Haarlemsche melkhandelaren is aan den minister van landbouw net verzoek gericht om de winst marge bij den melkverkoop te verhoogen met minstens 3 y, cent. Zooals het thans is, zullen enkelen htm bedrijf stopzetten en hun personeel ontslaan. GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE REGELINGEN. DEN HAAG, 21 Oct. Door minister Posthuma is tot de gemeentebesturen een uitvoerige circulaire gericht betreffende den gang van zaken, te volgen bij de gemeente lijke distributieregelingen, teneinde meer eenvormigheid te bevorderen. Het in gewone omstandigheden ontstane handelsverkeer behoort zooveel mogelijk in stand te worden gehouden. De circulaire bevat voorts rege len betreffende de distributie door tussclien- komst van grossiers, betalingsvoorwaarden, het veriiod om winkelier en tevens grosier in 'tzefde regeeringsgoed te zijn, regelen betreffende zekerheidstelling voor grossiers voor levering aan elders gedomicileerden, controle op de provi'andeering van schip pers en bewoners van gestichten en dergelij ke. Met de beschikbaarstelling van de vol gende regeeriugsgoederen, waarvan afle vering reeds is begonnen, zal op dezelfde wijze worden voortgegaan: ongebuiid tar wemeel, rogge, aardappelen, varkens- vieesch, margarine, boter, kaas, eieren, meik, suiker, zeevisch. Op nader te bepalen data in den loop dezer maand zal aange vangen worden met de levering van groen ten, bruine boonen, groene erwten, rund- vet ,spek, rijst, gort, havermout en zachte zeep. VERVOER AARDAPPELEN. DEN HAAG, 21 Oct. Was tot heden het vervoer van de volgende op kleigrond ge teelde aardappelen: Bravo, Blauwe, Bonte, Blauwen, Roode Star, Fnsia, De Wet en Industrie anders dan naar de opslagplaats van den verbouwer geheel verboden, thans is door den miuisier bepaald dat de burge meesters opheffing van dat verbod kunnen verleenen, doch alleen voor vervoer binnen de gemeente en van die aardappelen, welke op 30 Sept. j.l. in de gemeente aanwezig waren. GOEDEREN VOOR DE KOLONIëN 's-GRAVENHAGE, 21 October. Naai wij vernemen van het departement van ko loniën zijn de door de Engelsche regeermg opgeworpen bezwaren tegen de verzending voor 's lands rekening teil behoeve van den bpenbaren dienst in NederiandSch-Indië aangekochte goederen, welke te Amsterdam in het koloniaal etablissement en verder over het geheele land verspreid bij fabri kanten waren opgeslagen, thans opgeheven. De verscheping daarvan met de booten van Maatschappij Nederland pi de Rotterdam- sche Lloyd zal weldra een aanvang nemen. De regeering is bij haar standpunt, dat van dekking dier goederen met N. O. Aè certi ficaten geen sprake kon zijn, gebleven. ADVERTENTUN Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde ouders ■JIRK CNOSSRlf en TRIJNTJE JELLBMi den 24en October a.s. hunne as-jarige EcUtrereeniging te gedenken Hunne kinderen. Kooimeer bij Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2