EEN PREMIE VOOR OROOTE GEZINNEN. Door a.-r. raadsleden van Gouda is een voorstel bij den raad dier gemeente ingediend, om de verordening op de heffing van hoofde- lijken omslag zóó te wijzigen dat ter bereke ning van het belastbaar inkomen van het zui ver inkomen van den belastingschuldige voor noodzakelijk levensonderhoud voor hen en zijn gezin wordt afgetrokken een bedrag van 500j verhoogd met een bedrag van 25 voor het eerste, ƒ.30 voor het tweede kind, en voor elk volgend kind 5 meer. TEGEN HET OVÉRSTROOMINGS- GEVAAR. Bij de herstellings- en verbeteringswerken aan de Zuiderzeedijken hebben zich zoo deelen Gedep. Staten in een overzicht over den voortgang dier werken mee nergens abnormale verschijnselen voorgedaan. Wel zijn hier en daar verzakkingen geconstateerd, bij het Kinselmeer zelfs van vrij groofen om vang, maar deze alle betreffen de nieuwe wer ken. De oude dijken bleven steeds intact. De ondergrond, waarop de pude dijk rust, is dus slap en moet door het aanbrengen van de belasting, die de zakking veroorzaakte, ver beterd worden. De verbeteringswerken zijn, in het alge meen gesproken, zoover gevorderd, als Ge deputeerden zich in Juli hadden voorgesteld Wel zullen de dijken nog een aantal verbete ringen dienen te ondergaan, waarvan de uit voering met de noodige voortvarendheid zal wprden bevorderd, maar hun toestand is thans toch van dien aard, dat zij tegen gewo ne stormvloeden weder bestand zijn. Hun weerstandsvermogen blijft toenemen, naarmate de werken vorderen, terwijl de dijk besturen juist in verband met de uitvoering dier werkzaamheden gedurende den komen den winter in de gunstige omstandigheid verkeeren, dat langs de meeste dijken in geval van dreigend gevaar over een groot aantal geoefende werkkrachten kan worden beschikt. De provinciale noodwaterkeering, die op enkele plaatsen gebreken vertoonde, doordat zij indertijd met grooten spoed is gemaakt en de gebruikte zandzakken verteerden, is zoo eenvoudig mogelijk hersteld. Dit geschiedde niet alleen om de keering in geval van nood nog aan hare bestemming te kunnen doen be antwoorden, maar in vele gevallen ook, om dat zij anders, hetzij voor het verkeer, hetzij, door het wegstuiven van zand, voor de om wonenden hinderlijk zou zijn geworden. Een belangwekkende nieuwigheid zal het „dijkenleger" zijn. De commissie, die de voordracht van, Ged. Staten onderzoent, waarbij o. m. wordt voor gesteld aan de waterschapsbesturen de be voegdheid toe te kennen persoonlijke dien sten te vorderen en materialen op te eischen, stelde voor deze voordracht onveranderd aan te nemen. Wat de leening van 19,700,000 betreft, werd in de commissie de termijn van aflos sing 53 jaar wel zeer lang genoemd, vooral met het oog op het in September. 1.1. ingediende Zuiderzee-ontwerp. Men vreesde, dat op die wijze nog vele jaren betaald zal moeten worden voor dijken, welke hun betee- kems als zeewering geheel hebban verloren. Daartegenover werd opgemerkt, dat het vermoedelijk geruimen tijd zal .duren eer met de uitvoering van het werk zal worden be gonnen. En jvanneer dan eindelijk begonnen wordt met het maken van den afsluitdijk, zal toch nog een 10-tal jaren moeten verloopen eer dat onderdeel van het werk geleed zal zijn. Bovendien zullen deze dijken, ook al is de Zuiderzee zoogenaamd „drooggelegd", op enkele punten nog lieel wat water te keeren hebben, terwijl zij als zoogenaamde „slaper dijk" voor onze provincie steeds van groote beteeken is "zullen blijven met 't oog óp een mogelijke doorbraak van den afsluitdijk. Een argument tegen een snellere aflossing van de leening is voorts, dat de last, welke per H A. op den grond zal komen te druk ken, daardoor al te zeer zou worden ver zwaard. Ten slotte adviseerde de commissie de voordracht onveranderd aan te nemen. MARKTPLAN BEZUIDEN DE STREEK (N.-H.). De Coöperatieve Marktvereeniging „De Zuiderkogge?' heeft het uitvoeren van de be- noodigde grondwerken ten behoeve van de nieuwe veiling bezuiden de Streek gegund aan J. Stuurman te Ammerstol. Het werk moet vóór 1 Juni 1917 opgeleverd worden. Heit bestuur oritving van den Minister van Landbouw de toezegging, dat voor de nieu we veiling een ambtenaar beschikbaar wordt gesteld. DIEFSTAL UIT BADKOETSJES. Voor de Haagsche rechtbank stond terecht Jhr. R. L. A. van L., wegens diefstal van een portefeuille met 245 uit badkoetsjes te Sche- veningen. De Officier van Justitie meende, dat beklaagde geen recht had den Jonkheerstitel te voeren, daar hij geen gewettigd kind was en verdacht hem in Engeland te hebben gespi- onneerd. Beklaagde ontkende een en ander. De eiscü luidde 1 jaar gevangenisstraf. „Je bent r?en echt kind, Lionel", riep hij op gelucht. „Te rijden zonder er aan te denken zoo'n eenvoudige wond te verbinden, en zoo al dit bloed te verliezen, al is het maar slecht Tressijiansch bloed". Hij lachte dóór de groo te actie na dien vreeselijken schrik. „Blijft daar zitten, terwijl ik Nikolaas riep, om ons te helpen, die schram te verbinden". „Neen, neen 1" Er klonk plotselinge vrees in de stem van den jongen, en zijn hand greep de mouw van zijn broeder. „Nikolaas mag het niet weten. Niemand mag het weten, of het is met mij gedaan". Sir Olivier keek verschrikt. Lionel glimlach te weer zoo zonderling bevreesd. „Ik heb meer gegeven dan ik nam, Olivier", zei hij. „Godolphin is nu even koud als de sneeuw, waarop ik hem heb achtergelaten." De plotselinge ontzetting van zijn broeder en de strakke blik uit diens verbleekend ge laat verschrikten Lionel wat. Hij fiierktc, zon der er van bewust te worden, den roodeu streep, die scherper uitkwam, naarmate de kleur uit Sir Olivier's gelaat wegtrok; toch dacht hij er niet aan, te vragen, hoe die daar kwam. Hij was te zeer vervuld met zijn eigen zaken. „Wat is dat?" vroeg Olivier eindelijk heesch. Lionel sloeg zijn oogen neder, niet in staat langer een blik te verdragen, die vreeselijk was geworden. „Hij wilde niet anders", bromde hij bijna boos, in antwoord op het verwijt, dat in iedere lijn van het strakke gelaat zijns broeders ge schreven stond. „Ik had hem gewaarschuwd, NIET ONTVANKELIJK VERKLAARD. De Hooge Raad verklaarde niet ontvanke lijk het verzoek om herziening van het vonnis der rechtbank te Alkmaar van 9 Mei 1911, waarbij D. K., landbouwer te Koedijk, is ver oordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf we gens het plegen van ontuchtige handelingen te Harenkarspel. DE GRONDWETSHERZIENING In parlementaire kringen wordt aangeno men, dat de behandeling van de Grondwets- herzieningsvoorstellen nog de geheele maand November zal vorderen. UIT DEN HELDER. Op heden Maandag, morgen en Woensdag zuilen er van 8 uur tot 10 uur, namiddag, schietoefeningen van het fort Erfprins en van Oostbatterij gehouden worden. Van den*seinmast van fort Erfprins zal van 4 uur nam. af een roode vlag geheschen wor den, welke met zonsondergang door een roode lantaarn vervangen wordt tot het einde der schietoefeningen. Het vaarwater oostelijk begrensd door een lijn gaande voor het licht op het Havenhoofd van Nieuwediep en den zuidelijksten mijl paal op Texel en naar buiten begrensd door 'een circelboog, getrokken op 4500 M. van uit den seinmast van Erfprins, is van zonsonder gang af tot het einde der oefening voor alle particuliere vaartuigen verboden, zoodat Mo lengat en Westgat niet bevaren mogen wor den. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 October j.l., de heer C. A. Koppejan, schei kundig ingenieur te Vlissingen, benoemd tot assistent bij het Rijksinstituut voor hydrogra- phisch visscherij-onderzoek alhier. UIT DEN HELDER. Bij de chr. geref. gemeente alhier is als predikant beroepende heer G. Molenaar, can- didaat alhier. UIT. HENSBROEK. De afdeding Obdam en omgeving van de Ned. Vereen, tot afsch. van alc. dranken hield Zaterdag een propaganda-avoud in het lokaal van den heer Mantel. Als spreker trad op de heer Meijer de Vries uit Hilversum met het onderwerp „Wat wij willen." Na het welkomstwoord van den afdeelings- voorzitter Kroon ving de heer de Vries zijn aangename causerie aan met de vraag of het wel noodig was in dezen tijd, nu millioenen met elkander strijden, te spreken van dien an deren strijd, den drankstriid, waarin tiendui zenden ten offer vallen. Zeer zeker, zei spr., verraders zouden we zijn als we zwegen. Straks zal men elkander weder de hand rei ken tot wederopbouw van het verwoeste, en dan dient het volk krachtig te zijn om den. strijd om het bestaan te kunnen voeren, voor al ook omdat een mogelijke economische cri sis te wachten staat. Dat het in ons land nog erg gesteld is met de drinkgewoonten bewijst wel het feit, dat er jaarlijks voor 113.000.000 aan koning alcohol geofferd wordt. Gejammerd wordt er over de begrootingen van Oorlog en Mari ne, welke te zamen 556 millioen cischen en de groote Staatsleening van 275.000.000 verte genwoordigt 254 maal de jaarlijksche uitga ven aan alcoholische dranken. Wat tal van nuttige zaken zonden voor dit vrijwillig ge offerde geld niet tot stand kunnen komen Uit de brochure-v. d. Sluis „Noord-Hol land en de jenever" haalde spr. nog enkele cijfers aan over het gebruik van den drank in deze streken; Hensbroek maakte daarin ge lukkig geen slecht figuur: in 1913 telde onze gemeente 899 inwoners, gebruikt werden in dat jaar 986 L. gedistilleerd, d.L per hoofd 1,09 L., terwijl het gemiddelde gebruik van Alkmaar en omgeving was 3,62 L. per hoofd. Schuld daaraan hebben allen die meedoen aan ded rinkgewoonten. Door gebruik ont staat misbruik. Zijn de dronkaards te bekla gen, nog meer de kinderen. Spr. herinnerde aan het oud-testameijtisehe, dat de zonden der vaderen bezocht worden aan de kinderen en wekte de ouders op om zich te scharen in de rijen der drankbestrijders: strijdt mee ter wille van uw kinderen. Krachtig wekte spr. ten slotte allen op het steeds aangroeiende leger van drankbestrij- mij niet in den weg te komen. Maar ik geloof, dat hij van avond half gek was. Hij beleedig- de mij, Olivier; hij zei dingen, die net boven menschelijk zijn zou, om te verdragen, en Hij haalde de schouders op, om zijn zin te voltooien. „Zoo, zoo", zei Olivier op zachten toon. „Laten wij eerst'je wond verzorgen". „Roep Nikolaas niet", zei de andere snel. „Begrijp je niet, ©livier?" legde hij uit in antwoord op de vraag in zijn broeders blik, „we vochten daar bijna in donker en zonder getuigen. Hethij Slikte, „het zal moord genoemd worden, al was het een eerlijk ge vecht; en als het ontdekt werd dat ik het was Hij rilde en zijn blik werd wild; zijn lippen knepen zich samen' ,,Ik begrijp het", zei Olivier, die het einde lijk begreep, en hij voegde er bitter bij„Jij dwaas!" „Ik had geen keus", zei Lionel.' „Hij kwam op mij af met zijn uitgetrokken zwarad. Ik ge loof inderdaad, dat hij halfdronken was. Ik waarschuwde hem, wat er met den ander zou gebeuren, als een van ons viel, maar hij vroeg, mij niet druk te maken over die gevolgen voor hem. Zijn mond was vol van gemeene woor den over mij en jou en allen, die ooit onzen naam droegen. Hij sloeg met het vlak van zijn sabel en dreigde mij te doorsteken waar ik stond, tenzij ik mij zelf verdedigde. Welke keus had ik? Ik had geen plan hem te dooden -zoo waar God mijn getuige is, Olivier." Wordt vervolgd. ders te versterken tot heil van land en volk. Na deze zeer toegejuichte rede zong de heer de Vries een paar Sinterklaasliedjes in ver band met den oorlogstijd, declameerde eenige mooie verzen en zong vervolgens nog ver schillende nummers van Em. Hullebroeck. De voorzitter dankte daarop den heer Meijer de Vries en de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en sloot de vergade ring met den wensch, dat velen zich na het géhoorde als lid bij de afdeeling zouden aan sluiten. KORTE BERICHTEN. In de haven van Delfzijl is een Duiische houtboot uit de Oostzee aangekomen, wat se dert bijna drie maanden niet gebeurd is. Gisteren is tusschen Uitgeest en Bever wijk een kind uit den sneltrein Alkmaar Haar lem gevallen. Men trok dadelijk aan de noodrem, ging terug en vond de kleine onge deerd. De trein had belangrijke vertraging. Voorzien van 344 handteekeningenvan directeuren en leeraren der 28 Rijks Hoogere Burgerscholen is een' adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin aangedrongen wordt dat hun alsnog een behoorlijk salaris wordt toegekend. Zestig winkeliers te Abcoude hebben den raad verzocht om de 9-uurs-winkelslui- ting bij verordening in te voeren. Wijlen mr. C. F. Kaempff heeft aan de kerkvoogdij der Herv. gemeente te Zwolle 10.000 vermaakt voor een catechisatiege bouw. De Londensche rechtsgeleerde raads man van de Reedersvereeniging heeft bericht, van het Brnsche departement van Buitenland- sche Zaken de mededeeling te hebben ontvanr gen, dat de aangehouden trawlers zijn losge laten. Te IJmuiden heerscht bezorgdheid over het lot van de stoomtreilers Ji. T. Cremer en /.aanstroom, die nu reeds ruim 14 dagen reis hebben en waarvan geen bericht van opbren gen is ontvangen. Door de Nederlandsche Melkhygiëni- sche Vereeniging is aan den minister van landbouw verzocht dat de vastgestelde toe slag ook voor gepasteuriseerde en gesterili seerde melk zal worden toegekend. Naar gemeld wordt zal de heer mr. dr. Kooien, lid der Tweede Kamer, benoemd worden tot lid van den Raad van State, in de vacature-de Nerée van Babberich. Te Oude Pekela is gisternacht een vrouw verbrand. Het bed schijnt in brand geraakt te iijn. Toen men de ongelukkige vonu, was ze half verkoold Zij maakte zich meermafcn schuldig aan misbruik van sterken drank Via Hamont-Budel en het station, Maar- heeze worden wekelijks 11.800 kilo's tarwe brood naar België uitgevoerd. Boven Ameland en Roermond en bij Axel zijn Zaterdag vliegtuigen gezien, allen in oostelijke richting. Zondag zag men er weer boven de Wadden-enanden. Door de klompenmakers te Enter (Over- ijsel) is aan H. M. de Koningin verzocht te willen bevorderen, dat de grenzen voor den uitvoer van klompen weder geopend worden. I>e rechtbank te Tief veroordeelde een man uit Aalst, wegens poging tot doodslag op den veldwachter H. Wijnstekers aldaar, tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. Wegens ontduiking van de invoerrechten op auto's is den burgemeester van een Noord- Brabantsch dorpje zijn auto ontnomen. Een deel van het kerkhof te Harderwijk zal uitsluitend gebezigd worden voor het be- graVen van Belgische geïnterneerden, vrou wen en kinderen, waardoor de Belgische inge zetenen gelegenheid zullen verkrijgen om die graven in eigendom te bekomen en die te ver sieren zooals dat in hun vaderland gebruike lijk is. Nu wegens weigering der slagers te Maastricht om het varkensvleesch tegen den vastgestelden prijs te verkoopen, de gemeente zelf het spekslagersbedrijf ter band heeft genomen, hebben zij den burgemeester en het distributiebureau verzocht, om weder voor het betre! ken v£ u regeeringsvarkeus in aanmer king te komen. De gemeentewerklieden en -ambtenaren te Nijmegen met minder dan 1200 salaris krijgen een duurtetoeslag. Op het eiland Tholen, waar steeds veel bruine boonen worden verbouwd, is de op brengst dit jaar gering. De prijs is wel hoog, namelijk 23 tot 33, maar toch zal de to taal opbrengst minder zijn. Het lid der Tweede Kamer de heer A. C van Vuuren heeft bedankt als lid van de com missie van toezicht op de Peulvruchten-veree- niging. Als voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van werkgevers is gekozen de heer J. B. Blijdenstein W.Jzn., te Enschede; als vice-voorzitter de heer K. C. Honig Mz. te Koog a/d Z'an en als penningmeester de beer N. J. Meihuizen te Veendam. Omstreeks 10 November zullen de land- stormplichtigen der jaarklasse 1911 b van de infanteriedepots overgaan naar de velcitroe- pen. Er zal een rijksdistributiebureau worden opgericht om het weinige staal en ijzer, dat nog uit Duitschland wordt verzonden, over de verschillende scheepswerven en fabrieken te verdeelen, ten einde de werkloosheid zoo ge ring mogelnk te doen zijn. De zoogenaamde inspectie voigens art. 29 der landweerwet wordt dit jaar niet ge houden. Te Druten is door vorst veel schade aan gericht aan de tabak. Deze week mag 35 pet. van de boterpro- ductie worden uitgevoerd. Voor elke 100 eieren, waarvoor deze week consent voor uitvoer wordt gevraagd, moeten 50 voor het binnenland beschikbaar worden gesteld, waarvan 25 voor de distributie voor ƒ9.30 per 100. Tijdens afwezigheid van den bankdirec teur mr. Cosman te Amsterdam is ten zijnen huize ingebroken en voor plm.* 20.000 ge stolen. Uit den winkel van de firma Roosen, in de Hoogstraat te Rotterdam is 1400 gesto len. De vrouw van een hulp-brievenbesteller te Nieuwe Pekela had bij een oude buurvrouw een lot van de Veendammer verloting, waarop een paard was getrokken, verwisseld tegen een nietje. Haar man nam het paard in ontvangst en verkocht het ten eigen bate. Tegen beide is nu 2 maanden gevangenisstraf geSischt. Tegen een koopman uit Scheemda, die 600 runderhuiden wilde-uitvoeren, is deswege 4 .maanden gevangenisstraf geëischt. STADSNIEUWS. GOOCHELARIJ. In tegenstelling met zijn nog al hoog gespan nen verwachtingen waren Zaterdagavond niet veel menschen in Het Gulden Vlies bijeenge komen om de goocheltoeren van den heer Pro per te bewonderen. „Een anderen keer beter, 't is nu ook geen geschikte dag, vertelt men mij", zei de goochelaar ons, „van middag was er flink publiek." Binnenkort hoopt hij hier op een Zoudag terug te komen. De plm. 30 aan wezigen werden een paar uren aangenaam bezig gehouden met tal van kunststukjes, waarvan o.a. het opvangen van op hem afge vuurde kogels getuigde van bijzondere vlug heid. Hij toonde ook zijn kracht als hypnoti seur. Ter afwisseling vertelde de heer Propèr eenige anecdotes. DE HEIDEMAATSCHAPPIJ. De excursie naar Schoorl en Bergen. Hoewel voor velen de Vrijdagavond een latertje zal zijn geworden, was het gezelschap Zaterdagmorgen in vollen getale aan de tram bijeen, om aan de groote excursie, het hoofddoel van vele leden, deel te nemen. Velen drentelden reeds om acht uur, het op 't programma vastgestelde uur, op het stati onsplein rond, anderen hadden hun voordeel gedaan met de nog inderhaast opgedane we tenschap, dat het wel niet eerder dan half ne gen zou worden, eer men vertrok, daar nog eerst op de tram uit Bergen gewacht moest worden, die de deelnemers welke aldaar een onderdak hadden gevonden, aanbracht. Ongeveer half negen vertrok dan ook eerst de extra tram naar Schoorl. Van het station wandelde men door de Ge meentelijke aanplantingen naar het dorp Schoorl. In 1903 werd door den raad der gemeente Schoorl besloten töt uitzaaiing van 18 K.G. denuenzaad, ten einde daarmede de binnen- duinen der gemeente, genaamd de Nollen, te bebosschcn. Het volgend jaar besteedde men een bedrag van 400, dat ontvangen was verkochte eigendommen, en voor de bebos- sching dezer Nollen té gebruiken en legde men eene kweekerij voor de plantsoenen aan. Dieü winter werd dek weekerij gespit en een gedeelte in de Nollen met vooren bewerkt, om het volgend jaar dennen te planten. In vol gende jaren ging men iederen winter met planten en ontginnen door. Thans zijn 8 H.A. aan beide zijden van den weg van Schoorl naar het tramstation beboscht. Het geheel heeft rond 5000 gekost. Na een bezoek aan de boschwachterswo- ning, aan den duinvoet gelegen, ving de be- steiging van het Zonneduin aan, dat als een der eerste puten van de duinwandeling stond aangegeven op het duidelijke kaartje aan de deelnemers der excursie verstrekt. Voor hen, die tegen de vermoeienissen van den tocht op zagen, waren eenige van de typische hoskar- ren, met hun breede wielen, waarmee anders zand wordt gereden, aanwezig, bij uitstek ge schikte voertuigen dus, om langs de mulle duinwegen te jijden. Voorzien van eenige dwarsplankjes waarop kussens lagen, boden ze nog eenig comfort. Het Zonne- duip werd door bijna alle aanwezigen beste gen. Het weder, bij het vertrek reeds veel beloovend, was inmiddels zeer goed gewor den, een heldere lucht welfde zich boven het wijde uitzicht over de Kennemer en Westfrie- sche beemden, die vanaf dit, bij uitstek mooie punt, in dezen morgen weder een geheel an deren doch zeker niet minder mooien aanblik opleverden dan men den vorigen avond bij l'er Coulster genoten had. Men was vol be wondering, die dikwerf luide geuit werd, de echte stemming kwam erin en de fluitjes der leiders moesten herhaaldelijk hun waarschu wing doen weerklinken eer de laatste achter blijvers er toe overgingen van dit schoone uitzichtpunt over weiden, duinen en zee af scheid te nemen om weder af te dalen naar den duinweg, die verder naar Bergen zóu voeren. Spoedig werd de belangstelling evenwel weder vóór iets anders opgewekt. I Op een der duinhellingen waren een aantal ter zich hierna tot arbeiders in dienst van het Staatsboschbeheer bezig een voorbeeld te geven van de grond bewerking, vastlegging en beplanting der duinen. Duidelijke uitlegging ontbrak hier bij niet. Zoo wandelde men voor, nu in ge- zelligen kout, dan in bewondering voor het duinlandschap in zijn prachtigen herfsttooi van gelend berkenloof, rood eikenblad en donker naaldhout in de blonde omlijsting van zand en helm of vol belangstelling voor de een of andere merkwaardigheid en kwam men ten laatste aan „punt 12" der wandeling, waarvan in het programma ver meld stond „hier worden ververschingen aangeboden. Uit de graagte, waarmee van de gul geschonken bouillon en koffie en van den rijken overvloed van saucijzebroodjes en g>'bak gebruik gemaakt werd, bleek wel, dat dit „de juiste lactatie op de juiste plaats" was. De duinwandeling had vooral hen die er niet aan gewoon waren hongerig gemaakt. Nadat de eerste honger en dorst was ge stild, en het heen en weer weer geloop voor het ververschingstentje dat daar zoo aardig mid den tusschen berken en dennen was neerge zet, wat bedaarde, vroeg de heer van Dissel, inspecteur van het Staatsboschbeheer. het woord. Hij heette allen welkom in de ter reinen van het Staatsboschbeheer en sprak over den moeilijken arbeid, die de bebos- sching der duinen steeds had vereischt, in welker arbeid het bestuur der Heidemaat schappij, vanaf de eerste dagen dat het werk ter hand was genomen, een zeer werkzaam aandeel had gehad. De voorzitter der Heide-Maatschappij jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck nam hierna het woord. „De dankzegging", aldus spr., „is aan ons, wij zijn uwe gasten, en gij hebt ons in de Staatsduinen, uw terrein, veel merkwaardigs laten zien en ons een leerrijken dag gegeven Wij hebben gezien hoe hier een woestijn streek is gemaakt tot een betrekkelijke oase, door voortdurende krachtige werkzaamheid. De strijd dien gij te voeren hebt tegen de ver schillende elementen is en blijft een moeilijke, maar met echt Nederlandsche volharding ge wapend zult gij hier goede resultaten berei ken. De dag van heden, mijnheer de inspec teur, en de wijze waarop wij hier zijn ontvan gen, zal bij elk van ons in aangename herin nering blijven voortleven." De voorzitter ein digde met zijn beste wenschen uit te spreken voor het mooie werk van het Nederlandsch Staatsboschbeheer. Een poosje verwijlde men nog op dit intie me plekje in een dpr oudste deelen der Staats* bosschen, een z.g. Staring aanplanting, daar na begaf men zich geestelijk en materieel op- gekwikt weer op weg. De beloofde toe spraak van den heer Peeck aan het Berger paadje, op de grens tusschen Bergen °en Schoorl bleef helaas achterwege, daar de deelnemers te ver uit elkaar waren geraakt. Langs de duinwaterleiding en de schietba nen, waar eenige zich juist oefenende mili tairen geruimen tijd de belangstelling wisten vast te houden, bereikte men om ongeveer 12 uur het café „Duinvermaak", waar een overvloedig noenmaal wachtte. Napratend over het vele genotene en de nieuw opgedane ervaringen, vielen de tijden tusschen de gerechten niemand lang en eer men 't wist was 't half twee en werd- het sein tot vertrek weder gegeven. Door de Sparrenlaan begaven de deelnemers zich naar de bij de halte reeds gereedstaande tram juist een goed loopje dus om zich na den maaltijd wat te vertreden. Even voor het station Bergen aan Zee werd gestopt en de wandeling langs de verschil lende merkwaardigheden der nederzetting ving aan, langs de koloniehuizen bereikte men het strand, waar de zee, onder het wisse lend spel van zon en wolken, door een zeer zacht koeltje nauw gerimpeld, in eindelooze, blauwende schakeeringen zich uitstrekte. Een langdurig bezoek werd vervolgens ge bracht aan het Pamassiapark; waar een be zichtiging van het merkwaardige museum, den in dit terrein verrassend aandoenden vij ver en het gezellige theehuisje door zeer wei nigen wera overgeslagen. In café Prins Maurits gebruikte men de thee, door den heer van Reenen aangeboden Aldaar nam de heer van Reenen het woord, woord. Spr sprak zijn groote voldoening er over uit, dat de Heidemaatschappij haar tocht ook naar Bergen aan Zee geleid had en sprak de wensch uit, dat de Ned. Heidemaatschappij en haar voorzitter in het bijzonder, nog véle jaren in het belang van ons .land werkzaam mogen zijn. De voorzitter, jhr. Ruys de Beerenbrouck zegde namens de Maatschappij en de aan wezige leden dank aan den heer en mevrouw van Reenen voor de wijze van ontvangst te Bergen aan Zee. Wij hadden, aldus spreker, een hooge dunk van Bergen aan Zee, zooals dit zich de laat ste jaren ontwikkeld heeft, dank zij uwe energie, dank zij uwe voortvarendheid, waar bij u op bewonderenswaardige-wijze daarin geholpen wordt door mevrouw van Reenen. Hetgeen wij gezien hebben overtreft onze verwachting. Niet omdat reeds verschenen is een badplaats, die als model voor anderen kon dienen. In de verste verte niet. Bergen is in z'n zijn nog eenvoudig en primitief, maar ik zou er bijna willen bijvoegen, laat het in dien eenvoud. Laat het blijven een badplaats, waar de Nederlander ongestoord eenige rustweken kan gaan doorbrengen. Wij weten helaas, dat tal van badplaatsen dat niet meer zijn. Laat ook Bergen hebben zijn attracties, maar laten die toch van dien aard zijn, dat iedereen er met zijn familie kan ver wijlen zonder bezorgdheid. Dit is tegenwoor dig in andere badplaatsen niet meer het ge val. Dat Bergen dan ook op deze wijze tot in lengte van dagen mdge groeien en bloeien, onder uw bestuur geholpen door mevrouw van Reenen, die ook in Bergen aan Zee een attractie heeft geschapen in de lusthof die wij daar gezien hebben in het uitgebreide park met het belangrijke duinmuseiirri. Wij nemen, aldus ging spreker voort, allen van net bezoek aan Bergen de beste indruk ken en herinneringen, ieder naar zijn woon stede mede, en zullen daar den lof van Ber gen verkondigen. (Applaus). Dames en heeren, aldus richtte de voorzit- de deelnemenden, onze tocht loopt ten einde Nu ik daartoe in de gelegenheid ben onj.te midden van u allen een slotwoord te spreken, doé ik dat hier en niet bij het uitstappen uit de tram. Ik heb dan in de eerste plaats mede te dee len, dat in antwoord op de telegrammen gis ter aan If. M. de Koningin en aan de Ko ningin-Moeder gezonden telegrammen van hulde, daarop bij mij zijn ontvangen de na volgende antwoorden: Van de Koningin. H. M. de Koningin is zeer gevoelig voor de woorden neergelegd in het telegram der Heidemaatschappij ter gelegenheid van den 28sten jaarvergadering en draagt mij op u daarvoor haar doorluchtigen oprechten dank over te brengen. (Was geteekend, Van Geen). Van de Koningin-Moeder een dergelijk te legram. I lierna wees spreker er op, dat men na een onderbreking van twee jaar, gedurende welke men door de omstandigheden geen excursie had kunnen houden, voor het eerst weer sa mengekomen was, tot het maken van een hoogst leerrijken tocht. Ook deze tocht is evenals bn vroegere gelegenheden begunstigd door goed, zelfs schitterend weer, zooals men voor eenige dagen niet had durven hopen. Zeer zeker zal het goede weer hebben bij gedragen tot de aangename stemming, die er vanaf het eerste oogepblik heeft geheerscht. „Gij zult het allen wel met mij eens zijn, dat ons deze excursie nog lang de aangename herinneringen zuilen achterblijven. De lof daarvoor wentel ik terug op de le den, die zijn bezield en geleid geweest met de zelfde goede geest en dezelfde goede wil en die, moge er ook soms kleine tekortkomin gen hier en daar zijn geweest, daar overheen hebben gezien en steeds hebben gelet op het goede doel en de wil van het bestuur om het de leden zoo aangenaam mogelijk te ma ken." - Spreker bracht daarvoor dan den deelnemen den zijn dank „Wij waren hier' in Bergen eenige oogenblikken vereenigd, verre van het gewoel, van de strijd, die er in andere lan den heerscht en waarvan ik in mijn Limburg,

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2