DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Pluimveevoeder No. 251 Honderd en achttiende jaargang. 1916. DINSDAG 2é OCTOBER. FEUILLETON. Rögeoringsaardappolen, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feeetdegeo, pÉr 3 onKKtdam voor Alkmaar fV—I irameo door h«t geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.12^ Bij groote contracten rabat. Oroote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. LANDWEER. LANDSTORM ei MILITIE. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 24 October. 1 r is een Nederlandsch schip verloren ge gaan n.l. het stoomschip Fortuna van de Kou. Ned. Stoomboot-Maatschappij*- te Am sterdam (groot 1260 ton). Men vreest, dat de kapitein en 15 man omgekomen zijn. Lloyds meldt, dat het schip tot zinken ge bracht is, volgens een telegram door de di rectie ontvangen, is het niet zeker of het is getorpilleerd dan wel op een mijn geloopen. Het Pussisch-Roemeensche front in.de Do- broedsja is aan het wankelen gebracht en de gevolgen daarvan kunnen ernstig worden. De spoorweg Constanza^-Cemavoda is op het oogenblik voor de entente verloren en was reeds onbruikbaar geschoten voordat de ver dedigende troepen konden terugtrekken. Con- stanza, de Roemeensche havenplaats, is door de middenmogendheden bezet en vermoede lijk is ook reeds Cemavoda genomen. Men kan dus zeggen, dat Roemenië thans bedreigd wordt langs de grens door de Ze- venburgsche Alpen én de geheele Donau- grens. Daarbij is, het voor een groot ge deelte geïsoleerd en alleen de Russen en de entente-troepen van het Saloniki-front zouden hulp kunnen verleenen maar zij hebben de handen meer dan vol. Immers deze' voor Roemenië en ook voor de entente zoo on gunstige stand van zaken valt samen met de verdrijving der Russen van den westelijkeh oever- van de Narajofka en met Bulgaarsche tegen-aanvallen aan het Csema-front, zoodat beide partijen moeielijk versterkingen naar het bedreigde rijk kunnen zenden. Zooals de toestand op het oogenblik is, heeft het ingrijpen van Roemenië de entente niet gebaat en ook dit land zelf niet. De Oriënt-spoorweg lijkt thans een veilig bezit van de middenmogendheden en voor Roeme nië kunnen slechte tijden aanbreken, nu van twee kanten de vijanden dreigen binnen te vallen. 1 en zuiden van de Somme werden de Duit- schers gedwongen ten noorden van Chaulnes zich terug te trekken. Hoever wordt echter niét gemeld. Overigens is de toestand aan alle fronten ongewijzigd. bloeddorstige plannen beteugeld had. Toen hij de wond gewasschen had, haalde hij wat ta fellinnen - uit 'n pers en sneed dat in reepen Roman nit hot laatst der 16e eeuw, naar 't Engclach van RAFAëL SABATINL 7) Zonder een woord te spreken, ging Olivier naar een zijiafel, waar een metalen kom en kan stonden. Hij schonk water in en ging toen even stil zijn broeders wond behandelen. Het verhaal, dat Lionel deed, maakte berisping onmogelijk, ten minste van Olivier. Hij had zich siecht de stemming te herinneren, waarin hij Pieter Godolphin achterna gereden Was; hij had zich slecht^ té herinneren, dat alleen de zorg voor Rosamunde of eigenlijk alleen de zorg voor zijn toekomst zijn eigen en had, haalde i met zijn dolk; hij haalde de draden uit "een tafellaken en maakte een voorloopig kruisver band der draden over-de randen van de wond want de degen was recht door de borst spieren langs de ribben gegaan; deze draden zouden helpen om het bloed te stelpen. Daar na begon hij de wond te verbinden met al de handigheid en bekwaamheid, die hij in den loop zijner zwerftochten had opgedaan. Toen dit afgeloopen was, opende hij het raam en gooide het met bloed gekleurde water weg. De doeken, waarmede hij de wond had aangeraakt, en alle andere bewijsstukken der behandeling gooide hij op het vuur. Hij moest alle sporen verwijderen zelfs voor de oogen van Nikolaas. Hij had het meest volkomen vertrouwen in de trouw van den ouden die naar. Maar de zaak was te ernstig, om het minste te wagen. Hij erkende ten volle de ge grondheid van Lionel's vrees, dat hoe eerlijk de strijd ook geweest was, iets, dat zoo in 't KORTE BERICHTEN. - Fransche vliegtuigen hebben 4200 K.G. bommen op hoogovens ten noorden van Metz en de station van en bij Metz geworpen. Ook op andere plaatsen zijn fabrieken en munitie depots gebombardeerd. Een Duitsch vlieger heeft de Engelsche badplaats Margate gebombardeerd. Een ho tel beschadigde, geen dooden, 2 licht gekwets ten. Naar de Italiaansche Secoio uit Saloniki verneemt heeft de voorloopige (Venizelisti- sche) regeering een ultimatum aan Bulgarije gericht met den eisch tot onverwijlde ontrui ming van Griekschè Macedonië. Gezonken zijn de Noorsche stoomsche pen Rönnaug (1330 ton) Rabbi (878 ton) en Risoy (1130 ton), het Deensche s. sh. Hebe en de schoener „Fritz Emil" het Zweedsche schip Sebua, het Grieksche stoomschip George Mr. Embiricos (3600 ton) ep het Engelsche s. s.- Cabatia. Van de Embiricos worden 12 man vermist. OORLOGSSCHEPEN IN DE NOORDZEE. Het te IJmuiden binnengekomen Neder- landsche motorschip Wilhelmina passeerde Zondagmorgen benoorden Terschelling een vloot van achttien kruisers, torpedojagers en torpedobooten, vier onderzeebooten en een transportschip ingericht voor het medevoeren •van watervliegtuigen. Een der torpedojagers gemerkt 81, zonderde zich af en praaide de Wnhelmina om naar herkomst en bemanning te informeeren. Nadat alles in orde bevonden en toestemming tot doorvaren gegeven was, voegde deze torpedojager zich weer bij de an dere schepen, welke uT het gèhouden gesprek met den'commandant van Britschen nationa liteit bleken te zijn. Later op den dag zag men vier Zeppelins waarvan een zeer goed waarneembaar het nummer L. 16 droeg en een Duitsch vliegtuig met het uummer 722, welke schijnbaar op verkenning waren in ver band met de rondkruisende Britsche vloot. GEZONKEN. Het Nederlandsche stoomschip Fortuna, van de Kon. Stoombootmaatschappij, in bal last -van Rotterdam naar Engeland varende, is in.de buurt van Newhaven op een mijn ge loopen of getorpilleerd. Tien opvarenden 21 jn door een Engelsch partouille-vaartuig aan land gebracht. Waarschijnlijk is de kapitein met 15 man verdronken. UITVOER VAN. MEEL. Te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen een r. k. raadslid wegens het uitvoeren van 10 balen meel naar liet naburige Walterin- gen. De D. Ct. meldt hierover: Dit was even wel geen meel, door of vanwege het distribu tie-kantoor verstrekt, doch behoorde reeds tot den eigen voorraad van den heer Van de Seyp vóór de distributiewet in werking trad. Daar de uitvoer yan meel naar Walteringen verbo den was, moest voor het vrije meel consent geheim gebeurde, door de wet als moord gere kend zou worden. Nadat hij Lionel gezegd had zich in zijn mantel te wikkelen, ontgrendelde Sir Olivier de deur, en ging naar boven, om een schoon hemd en wambuis voor zijn broeder te halen. Op het portaal ojntmoette hij Nikolaas, die napr bentden ging. Hij hield hem een oogen blik aan de praat over den zieke boven, en uiterlijk ten minste was hij nu geheel kalm. Hij stuurde nem weer naar boven voor een verzonnen boodschap, die hem een poosje weg zou houden, terwijl hij zelf de dingen ging halen, die hij noodig had. Hij kwam naar beneden er mede en toen hij zijn broeder in de schoons kleederen geholpen had met zoo min mogelijk beweging, om het verband van de wond niet te verschuiven, oi die weer aan het bloeden te maken, anm hij het met bloed bevlekte wambuis, vest en hemd, die hij doorgesneden had en wierp die ook in 't vuur. Toen Nikolaas eenige «ogenblikken later de groote kamer binnentrad, vond hij de broeders rustig aan tafel zitten. Had hij Lionel aange keken, dan zou hij weinig bijzonder aan hera gezien hebben, behalve zijn groote bleekheid. Maar hij keek hem niet aan. Lionel zat met zijn rug naar de deur, en toen de knecht ver der de kamer wilde ingaan, zei Sir Olivier, dat zij hem niet noodig hadden. Nikolaas ging heen,-en de broeders waren weer alleen. Lionet at zeer weinig. Hij had dorst en zou de geheele kan hebben leeggedronken, als Sir Olivier hem niet had tegengehouden en hem alleen water toestond, opdat hij geen koorts zou krijgen. Het weinige, dat zij aten want geen van beiden had veel eetlust werd in stilte genuttigd. Eindelijk stond Sir Olivier op, en met langzame zware stappen, die van zijn stemming blijk gaven, ging hij naar het vuur. Hij wierp er nieuwe blokken op en nam van den schoorsteenmantel zijn voor uitvoer worden aangevraagd. Dit is dooi; den heer Van de Seyp verzuimd. Zaterdagmorgen is voor dit meel dan ook in derdaad consent gegeven en heeft de verzen- De heer Van de Seyp heeft ontslag ge vraagd als gemeentelijk-distributeur. MAÏS. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat van 23 tot en met 28 October -de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeen tebesturen te worden verstrekt, voor ruiling te gen rogge van den oogst 1916, bedraagt voor alle soorten 235 pei last van 2000 K.G. of 8.22% per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontyangen. ELN BOM. Naar aanleiding van een bericht in de Dori sche Crt., dat er bij Hoog Blokland door een Zeppelin een bom zou zijn geworpen, waardoor boomen ontworteld en wegen ver nield werden, heeft de' N. R. Ct. een onderzoek ingesteld en ontdekt, dat ejyjeen bom, maar waarschijnlijk een benzinebis van een Zeppe lin was gevallen. De beschadigingen waren schromelijk overdreven. De berichtgever is ze ker wat zenuwachtig geweest. DÉ ZEPPELIN DIE OVER ONS LAND GING. Naar aanleiding va a de berichten over het luchtschip, dat Zondagnacht over midden- Nederiand vloog en bij Gorkum een brand bom deponeerde, schrijft de N. R. Crt.: Dit is eene ernstige schending van ,onze neutraliteit, omdat hier van eenige onop'zette- iijkheid nauwelijks sprake kan zijn. Wij voor ons hebben nooit meegedaan, aan het mis baar, dat hier te lande wel wordt gemaakt ais entente-vliegtuige:. over Zeèuwsch-Viaanr deren of nog iets noordelijker, of ais Duit- sche vliegtuigen som over onze territoriale zee of onze kuststreken vliegén. Dergelijke tochten zijn natuurlijk niet te verdedigen, en het is goed, dat onze militaire macht op de vliegtuigen, die eraan deelnemen, schiet, maar aan den anderen kant mogen wij toch ook wel in overweging nemen, dat kleine afwijkingen in den te volgen koers aan de vliegers niet altijd zóó verschrikkelijk euvel kunnen worden geduid. Dezen kunnen zich dikwijls slecht onënteeren en hebben den koers niet altijd in de hand. Dit is wij herhalen het geen verontschuldiging voor vliegtochten over ons land, als waarop wij boven doelden, doch slechts ..en reden voor ons, om niet al te verontwaardigd te zijn .in zulke gevallen. Doch' de Zeppelintocht, die gisteren hééft plaats gehad, valt buiten het kader van ver gissingen of koersafwijkingen, ais wij zoo even bespraken. Dit luchtschip moet ten zij men verregaande, ja schier misdadige on kunde van den kapitein aanneemt willens en wetens zijn koers over ons land hebben genomen. Het is hier komen kruisen, is over een gedeelte van onze waterlinie getrokken, het heeft met zoeklicht ons terrein-v erkend en pijp en een looden tabakspot. Hij stopte peinzend zijn pijp en stak ze aan een gloei end stuk hout aan. Hij ging naar de tafel terug en tegenover zijn broeder staande, verbrak hij eindelijk het stilzwijgen, dat nu eenigen tijd geduurd had. „Wat," vroeg hij brommend, „was de oor zaak van je twist?" Liónel schrikte even op; biji kneedde een stukje brood tusschen zijn vingers en hield er zijn blik vast op gericht. „•Dat weet ik eigenlijk niet," antwoordde hij. „Lionel, dat is niet de waarheid." „Hoe meen je?" „Hel is niet de waarheid. Ik laat me niet met zulk een antwoord afschepen. Je zei zelf, dat je hem gewaarschuwd liadt, je niet in den weg te zitten. Welken weg bedoelde je?" Lionel leunde niet zün ellebogen op de ta fel en hield het böofdrin de handen. Zwak door bloedverlies, eveneens geestelijk uitge put, in een toestand van reactie na de vervol ging, die de oorzaak was geweest van het treurspel van hedenavond, had hij geen kracht genoeg het vertrouwen achter te houden, dat zijn broeder van hem vroeg. Het scheen hem integendeel, dat hij met het geven van zijn vertrouwen een toevluchtshaven bij Sir Oli vier vinden zou. „Dat wijf te Malpas was de oorzaak van alles," klaagde hij. En het oog van Sir Oli vier schoot bliksems bij deze woorden. „Ik dacht dat ze geheel anders was; ik was een dwaas, een dwaas 1 Ik" hij hakte, en een snik deed. hem schudden „Ik dacht, dat zij mij liefhad. Ik had haar willen trouwen, dat' zou ik gedaan hebben 1" Sir Olivier vloekte in zichzelf. „Ik dacht, dat zij rein en goed was, en Hij stokte. „Heb ik wel het recht te zeggen, dat zij het niet was? Het was haar schuld niét. Die gemeene hond Godolphin was het, die haar schijnt zich zelfs niet te hebben geneerd, een bom uit te werpen! Dat is hoogst ergerlijk, en het geeft geen pas voor een rijk, dat zich, nog onlangs in de Tubantia-zaak, op gevoe lens van vriendschap en goede nabuurschap beriep zoolang men er prijs óp stelt, dat wij zulk een beroep zullen gelooven. Onze regeering, die blijkens het jongste Oranje- boek, in eene nota aan de Duitsche Regeering, zeer duidelijk en krachtig hare opvattingen omtrent zulke sehendiüg van onze neutrali teit heeft kenbaar gemaakt, zal niet nalaten op deze nieuwe daad de Duitsche autoriteiten in besliste termen opmerkzaam te maken, en er nogmaals op aandringen, dat ons lané van luchtbezoeken zal blijven verschoond. Maar de gerechtvaardigde wrevel, die door dezen Zepjpelintocht boven onze stellingen opgewekt is, wordt daarmede niet weggeno men. Het is goed, dat men dit "in Duitsch- laud zal weten. Ten slotte een vraag: is er ditmaal nergens op dezen ongewenschten gast geschoten? BINNENLAND. DJAMBI-PALEMBANÖ. Bij het departement van koloniën- zijn de navolgende telegrafische berichten uit Neder landsch-Indië ontvangen le. De gouverneui-generaal heeft het voor nemen in deze week den directeur van B. B. H. Carpeutier Alting, naar Palembang en Djambi te zenden om met de residenten over den toestand alaaar besprekingen te houden. 2e. De assistent-resident van de Rawas be richt, dat de patrouille onder kapitein Fran- kamp, die te Moeara Roepit was aangekomen, eenige verzetletder heeft gevangen genomen. De aoorkruiste streek was rustig. De telefoon lijn naai Moeara Roepit is hersteld; het ver der herstel wordi met behulp van de bevol king voortgezet. De opstand in Rawas is ge heel gebroken ;-er bevinden zich daar geen on tevredenen meer. Alle leiders en opstandelin gen zijn gevangen genomen. Volgens berichten uit de Tabirstreek begint de bevolking in de doesoens Seling en Kapoch terug te keerende hoofden meldden zich aan. In Rantau Pandjang (aan de Boven-Tabir), Soengei Manau, Moerara Siau en Djangkat (beide laatste plaatsen aan -de Boven-Tambe- si) is het rustig, in verschalende doesoens aan ae Merangin en aan de Pengaboean (Bo ven i oengkal) is de bevolking teruggekeerd. De correspondent van de N. R. U. te- Soe- •rabaja, seint: Overste Gerlach, militaire commandant van Palembang en Djambi, mbet zijn post verla ten. iüj is nu geplaatst bij het 5e bataljon. ikc bericht omtrent de ontdekking eener samenzwering op Java houdt vermoedelijk verband met hetf eit, dat inlanders in de ai- deeiing Mageian reepjes papier, waarop Ko ran-spreuken zijn geschreven hebben ver spreid, die den houders onkwetsbaarheid moer ten waarborgen,w anneer mettertijd het nieu we ijavaansche rijk zai worden gesticht. De zaak is door den regeut aan het licht gebracht en wordt door de gewestelijke bestuursambte- in 't ongeluk stortte. Totdat hij kwam, was alles goed tusscheu ons. Eu toen. „Ik begrijp het," zei Sir Olivier mstig. „Ik viad, aat je reuen hebt, hem daukbaaó te zija, zoo hij je de waarheid iieeit gezegd omtrent die lichtekooi, ik had je willen waarschu wen, jongen. Maar misschien beu ik hier- iu le zwak geweest." „i let was mei zoo; zij was het niet „Ia zeg, dal het iüo was, en als ik dat zeg, moet tk» gelooid worden, Lionel, ik zal niet den naam van een vrouw bekladden zonder grond. Daar kan je zeker van ziin." Lionel zag naar hem op. „O, hemel 1" riep hij, „ik weet mei, wat ik geiooven moet. ik word als eeu bal heen eu weer gegooid." '„Geloof mij,'"zei Sir Olivier grimmig. „En koester geen twijfel meer." 'l'uen glimlachte hij. „DaL was- dus het geheime tijdverdrijf van den déugdzamen Pieter. De schijnheilig.- held van den meuschl De eindelooze diepte er van is niet'te peilen 1" v Hij lachte, toen hij zich herinnerde alles wat Pieter gezegd had van Rudolf Tressilli- auonder het mom zelf een kuisch anacho reet te zijn. Toen hield hij plotseling zijn lachen in. „Zou zij het weten?" vroeg hij angstig. „Zou dat wijf weten, zou zij ver moeden, dat' jouw hand dit gedaan heeft?" „Zeker weet zij het, antwoordde de ander. ..Ik zei haar van avond, toen zij me uitlachte en over hem sprak, dat ik hem dadelijk zou opzoeken en we de zaak zouden uitvechten. Ik was op weg naar Godolphin Court, toen ik hem in het park tegenkwam." „Dan heb ie tegen me gelogen, Lionel. Want je zei, aat hij jou aanviel." „Dat deed hij ook," antwoordde Lionel da delijk. „Hij gaf mij niet eens tijd om te spre ken, maar sprong van zijn paard en kwam nijdig op mij af. Hij was even begeerig om te vechten als ik „Maar de vrouw op Malpas weet het," zei De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belnnglieb- benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, Toepende over het tijdvak van 16 tot eh met 85 October, zal plaats hebben ten Stadhnize, op Donderdag 86 October a.s., voor zoo veel dè LiHDWEER en den L.AKD- 8TOBM betreft van 10-Tl nnr voor zooveel de BUJL1T1B aangaat van 1118 nnr. Alkmaar, 24 October 191®. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPINQ. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belang hebbende, dat de Bons voor het verkrij gen van Pluimveevoeder over de maand November a.s., ter gemeente-secretarie kun nen worden afgehaald. De Burgemeester voornoemd, <3. RIPPING. Alkmaar, 24 October 1916, De WETHOUDER, Voorzitter der Raads commissie inzake de levensmiddelenvoor- ziening te Alkmaar, brengt hiermede ter algemeene kennis, dat op morgen, Woens dag 25 October a.s. zal worden aangevangen met de distributie van Regeeringsaard- appelen, en dat tot nadere aankondiging per huisgezin en per dag niet meer dan 10 K.Q. tegelijk mag worden verkocht tegen ten hoogste 5 cent ;ier K.Q. Alkmaar, den 24 October 1916. De Wethouder voornoemd, J. F. LUBBE. naren als van geenerlei politieke beteekenis geacht. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland werd voorgesteld aan het bijzonder reglement van bestuur vuor dep Anna Paulownapolder, den polder Mtfieringerwaard, Waard en Groet. het ambacht van Westfriesland, genaamd Dreuiterland, liet Heemraadschap van den Schardam en Keukendijk, den polder de Zee vang, den Zuidpolder bij Edam, den polder Katwoude, het 11oogheemraadschap Water- Sir Olivier somber. „En als zij het zegt. „Dat zal zij niet," riep Lionel uit. „Dat durft zij niet om haar naam." „Ik geloof, dat je gelijk hebt," stemde zijn broeder toe. „Zij durfi het niet om andere redenen, nu ik er goed over nadenk. Haar naam is' al zóó siecht en zoo verfoeid wordt zij, dat, als het bekend werd,, dat zij de oor zaak is, ofschoon indirect, de menschfen hier builen wel eens zouden kunnen toegéven aan zekeere verlangens, die zij ten opzichte van haar koesteren. Je bent er zeker van, dat niemand je gezien heeft in het heen of terug gaaii?" „Nieitoand." Sir Olivier liep,- trekkende aan zijn pijp, de kamer op en neer. „Dan is alles goed. dunkt me," zei hij eindelijk. „Je moest nu naar bed gaan. ik zal' je er heen dragen." I iij aam zijn jongen broeder in zijn krach- iige armen en droeg hem naar boven, alsof hij een klein kind was. ,Toen hij hem rustig zag üggen, ging hij weer naar beneden, sloot de deur vau de vestibule, trok den grooten eikenhouten stoel naar hert vuur, en zat tot ver i a den nacht te rooken en te denken. Fiij had Lionpl gezegd, dat alles goed zou zijn. Alles zou voor Lionel goed zijn. Maar voor hemzelf met den last van dit geheim op zijn ziel? Indien het slachtoffer een ander dan Rosamunde's broeder was, jtou de zaak hem "maar weinig gedeerd hebben. Het moet gezegd worden, dat het feit, dat Godolphin gedood was, op zichzelf niet de reden van zijn gedruktheid was. Godolphin had zijn einde meer dan verdiend, en hij zou het, zoo als wij weten, reeds maanden geleden ge vonden hebban door de eigen hand van Sir Olivier, indien hij niet de broeder van Rosa munde was geweest. De bittere, wreede slag was, dat haar eigav broeder gevallen was door de hand van den zijne. Zij had haar broeder lief meer dan eenig levend we- ILKHAAABSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1