K land, het Hoogheemraadschap vanjien Zee dijk beoosten Muiden, den Prins Hendrik polder op Texel, het Waterschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel, den polder Eerland op Texel, het Hoogheemraad schap Wleringen, den polder Waard-Nieuw- land en den Terschelling-polder een nieuw artikel toe te voegen, waardoor het bestuur de bevoegdheid krijgt de inwonenden, die in den polder, hét ambacht of hoogheemraad schap geland zijn, als de ingelanden binnen zijn gebied, tijdelijk tot het doen van persoon lijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van de waterkeeringen bij drei gend gevaar of tot hulp in geval van door braak en van hen ten behoeve van die verde diging verstrekkingen van last- en trekdieren, voer- en vaartuigen en gereedschappen te vorderen. De aard en de duur dezer diensten en verstrekkingen en wat daartoe verder be trekking heeft, worden bij verordening gere geld. Aan de orde kwam het voorstel Gedeputeer de Staten te machtigen ten laste der provin cie aan te gaan eene geldleening van zooda nig nominaal bedrag als noodig zal blijken om een som van ten hoogste 19.700.000 te verkrijgen, met bepaling, dat deze leening zal worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 4y2 pCt. 's jaars en dat telkenjaré ten minste een vijftigste gedeelte van het nomina le bedrag der leening of bij gedeeltelijke uit gifte, een vijftigstie gedeelte van het gedeelte lijk uitgegeven nominaal bedrag zal worden afgelost, met dien verstande, dat de eerste aflossing zal plaats hebben in het jaar 1918. De opbrengst dezer leening zal worden be steed 1. tot voorloopige dekking der dóór de provincie gemaakte en nog te maken kosten ten behoeve van de noodwaterkeering langs de oostzijde van Zaandam, de ringdijken van de Wijde Wormer en de Purmer en vandaar langs Edam naar zee en ten behoeve van de drooglegging der overstroomde gebieden, daaronder begrepen die, welke thans reeds uit hare kasmiddelen zijn bestreden; 2. tot bestrijding der kosten van verzwa ring en ophooging, tijdelijke werken daaron der begrepen, van den provincialen zeedijk tusschen Muiderberg en Naarden en van den aanleg van een dijk aan de Oostzijde der hoo ge gronden van Muiderberg; 3. tot voorloopige betaling der kosten van verzwaring en ophooging van den dijk van de Gooische Meent bewesten Naarden en van eene bij het Hoogheemraadschap van den zeedijk beoosten Muiden in onderhoud zijnde kade aan de oostzijde van Muiderberg. 4. tot het voorloopig ter beschikking stel len van de door de waterschapsbesturen be- uoodigde middelen. 5. tot teruggave aan de gemeente Purmer- end en' eventueel aan dê gemeente Zaandam van een nader door de Provinciale Staten te bepalen gedeelte der uitgaven, welke die ge meenten nebben besteed aan wérken tot kee ring van het overstrooming^ater. 6. tot betaling van de rente, welke de pro vincie voor de door haar opgenomen gelden over een gedeelte van het jaar 1916 en over de jaren 1917 en 1918 verschuldigd zal zijn Men kan wel zeggen: „al» je over den hond komt, kom je ook over den staart", maar als de staart tweemaal zoo lang wordt dan de hond, mag men zich toch nog wel eens beden ken. Verleden jaar ging dë hoofdelijke om slag al 50000 hooger en 't volgend jaar zal er weer 40000 bij komen, waar nog deze 9000 niet bij gerekend is, dus zal er totaal een kleine 100.000 meer opgebracht moeten worden dan voor een.paar jaar. In becijferin gen wilde spreker niet treden, die waren in de laatste dagen genoeg gegeven. Protestvergaderingen als -deze en moties moesten niet noodig zijn, zegt men. Zeker, maar dan moet men ook niet zulke lange staarten maken. Wij veronderstellen dat het de wil van het volk is, dat er niet zoo licht vaardig met de belastingpenningen wordt omgesprongen. Spreker ging dan de schouwburg-geschieds- nis na. De raad wilde liever niet bouwen nabij het station en gaf te kennen het Nassaukwar- tier te verkiezen. Deze uiting was geen daad van goede koopmanschap van den raad, want zij die-grond hadden in de gewenschte buurt, werden nu vroegtijdig ingelicht, zoodat zij linke prijzen konden vragen. In gewone tijden zouden wij niet tegen den schouwburg zijn, maar de huidige tijdsom standigheden maken dat het volk zich met za ken bemoeit, die ook hem aangaan. Als 't een 'abriek betrof, zou spreker zeggenzie er niet tegen op, 't is een productieve zaak, maar voor een schouwburg zou spreker thans geen geld willen geven. Daar wordt kunst gegeven, en kunst is duur. Als een arbeider veel uitgaat dan komt vragen, wordt gezegdhij gaat STADSNIEUWS. burg van gemeentewege ge- goedkoope levensmiddelen en EEN PROTESTVERGADERING. Geheel gevuld was gisteravond de zaal (zelfs op de galerij hadden tal van personen pla(ps genomen) van de Harmonie, wa.-t de lieer R. P. F. IJülselmans, van Woran uver optrad om te spreken over het onderwerp „Geen schouwburg steuud, maar^^H^^^ brandstoffen voor den "winter". De vergade ring was uitgeschreven door de afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond. De heer J. Baart opende de vergadering met een welkom aan de aanwezigen. Spreker bracht in herinnering dat door den R.-K Volksbond indertijd een adres aan den raad was gezonden tegen de subsidieering van een schouwburg. Zonder succes evenwel. Het voorstel werd aangenomen, terwijl er lang ge sproken werd over een pensioentje van ecu aar honderd gulden, dat werd afgewezen u er weer een nieuw schouwburgplan is, meende de Volksbond dat «le actie tegen de subsidieering niet moest worden stopgezet In tijden als deze zijn goedkoope levensmidde len en brandstoffen nuttiger en noodzakelijker dan een van gemeentewege gesubsidieerde schouwburg. Hierna kreeg de heer Hulselmans het woord. Hij noemde zich een vreemde eend in de bijt. De zaak waarom het hier gaat, had evengoed door een Alkmaarder op geknapt kunnen worden, maar ais zijnde ie- mad die in de vakbeweging zit, had men hem hiervoor uitgenoodigd. Spreker constateerde dat hier ter stede nog slechts weinig voor den kleinen man is ge daan. I let zal hier wel in orde komen, en dan kan het wel zeer goed in orde komen, aange zien er zoo lang over gewerkt is, maar er had al veel méér moeten gebeuren. Men mag ho Een dat er meer zai worden gedaan, nu de leine man zijn schouders er onderzet, nu de drang van onder af begint met actie tegen het steunen van gemeentewege van een schouw burg met een bedrag van bijna 9000 pen jaar. Den 28en Juli besloot de gemeenteraad daarvoor gedurende 25 jaai 3300 te garan deeren. Dat is lang niet dat wat men nu wil zen behalve hemzelf, evenals hij Lionel boven ieder ander dan haar liefhad, rlij wist welke smart zij voelen zou; hij voelde die vooruii en deelde er in, omdat het haar betrof, en omdat hij in zekeren zin alies wat van haar was, eenigszins als het zijne beschouwde. Hij stond eindelijk op, yervloekte het wijf te Malpas, die hem in deze nieuwe en vreese- lijke moeilijkheid gebracht had, terwijl hij reeds zooveel had te dragen. Hij leunde te gen den schoorsteenmantel, zijn voet op het haard ijzer, en (jacht er over wat te doen. Hij mpest zijn last stilzwijgend dragen, dat was alies. Hij moest zijn geheim, zelfs voor Rosa munde, bewaren. Het deed hem pijn, te den ken, dat hij dit bedrog tegenover haar plegen moest. Maar niets anders was mogelijk be halve haar op te- geven, en dat was ver boven zijn krachten. Toen hij het besluit genomen had ging hij naar bed. (Wordt vervolgd.) en om te veel uit. En nu zal men willen roepen kerels, leer kunst. Het indienen, volhouden en vergrooten van de aanvraag om steun voor. den schouwburg spreekt boekdeelen. Er wordt niet bij stilge staan of het diep gaat in de zakken der arbei ders zou men niet kqmen met een voorstel om der zou men niet komen met een voorstel om voor een niet-productief iets den steun te ver dubbelen. Spreker constateerde dat Alcmaria geen prachtgebouw voor een schouwburg wenscht. Immers, ieder weet dat de prijzen der bouw materialen verdubbeld zijn. Men zou dus thans met J 200000 te besteden een gebouw krijgen dat in gewone tijden 100000 had ge kost. Als men vroeger dat bedrag had besteed had men veel mooier gebouw kunnen krijgen dan thans. Men zdu echter dat geld thans beter kun nen besteden. Men zou hier moeten doen zoo als in Wormerveer is gebeurd: een blanco crediet verleenen voor verlichting van dè noo den van het volk. Die gemeente kocht o.a 3000 H.L. aardappelen voor het volk, Alkmaar is niet voortvarend genoeg in het lenigen der nooden van den kleinen man. Er ka nog yeel hersteld worden. Men moet" eerst protesteeren tegen de hoog opgevoerde uitga ven voor een schouwburg, maar daaraan vast- knoopen dat desnoods 900000 mag worden uitgetrokken ter tegemoetkoming aan de volks- nooden. 't Zijn immers onze eigen dubbeltjes 1 Wat we dan krijgen is slechts een voorschot, later moet het weer worden opgebracht. Laat men dan de belastingschroef aandraaien, als we eerst maar door de moeielijke tijden heen komen. Men moest eens weten hoe het volk geprik keld wordt door de doorvoering van de steun beweging voor een schouwburg. Prikkel men dan met opzet? Neen, maar men begrijpt het volk en zijne nooden niet. Spreker gaf hiervan een paar voorbeelden. Men moet daarover wat meer nadenken, dhn zou men nu niet komen om 9000 voor een schouwburg. In den Haag geeft men daarvoor 60000 en men kan bere kenen dat bij elke voorstelling per plaats een gulden moet worden bijgepast. Als de schouw burg hier reeds was en de artisten hadden niet te eten men versta mij wel zei spretTër, of de schouwburg bestaan kon, kan mij niet schelen dan zou ik er voor zijn steun te verieenen. Pauze. Na een korte pauze vervolgde de heer 1 Iul- selmans zijne rede. Hun die mochten meenen, dat hij niet had willen zien de voordcelen, die voortvloeien uit hot bouwen van een schouw burg in dezen tijd. deelde hij tnede, dat hij wel aan die voordeelen had gedacht. Maar -men stare daar niet te veel op. He. vrachtje is te duur, als men weet dat de knol daarna 40 jaren op stal moet staan, Alkmaar zal wel een schouwburg krijgen, maar men waclite daarmee tot betere lijden. Thans is de tijd daarvoor te critiek. Er zijn duizeit: den gezinnen waar gc-past en gemeten moei worden. Men moet de handen ineen slaan om door dezen uoodliid hceh le konten. Sa menwerking is noodzakelijk. Spr. zou willen dat ti een-college weid opgetichi nut een flink man aan het hoofd, dat alle distributie zaken regelde. De uitgaven voor deze rege lingen zouden veel hooger komen dan voor een schouwburg, 'maar zouden dan ook veel nuttiger zijn besteed. De uitgave voor een schouwburg behoort onder ue tegenwoordi ge omstandigheden niet te worden gedaan. Noodiger is de verlichting van de nooden van den kleinen man. Dat alleen is thans ia het belang van de kleine luyden. Hiermede eindigde spr. zijn rede, die her haaldelijk door luid applaus werd onderbro ken. Hoewel het aanvankelijk niet de bedoeling was geweest, gelegenheid tot debat te geven, stond hel bestuur zulks toch nog toe, nadat de heer J. Westerhof (S. D. A. P.) daarom vroeg. Deze verklaarde met genoegen den spreker te hebben gehoord. Hij meende dat een groot deel van diens woorden bestemd was voor het bestuur van den r.k. Volksbond. De spt had beweerd dat er hier weinig was gebeurd en dat er veel meer had moeten gebeuren, en dat was de debater volkomen met hem eens. Er was geen samenwerking. Onzen bestuurs- dersboml, zei de heer Westerhof, is niet ver zocht om mee te werken in de actie tegen de duurte. Eenige dagen geleden werd door eenige leden van den r.k. Volksbond monde ling verzocht mee te doen. Als men dat ver zoek schriftelijk herhaalt, zijn wij daar niet tegen. Om te bewijzen dat de S. D. A. P. wei wil samenwerken met de r.k., haalde hij een raadsverkiezing aan, waarbij zij den ka tholieken candidaat overnamen, en wees hij op de grondwetsherziening en art. 192. De democratische beweging, die er onder de ka tholieken merkbaar is, juichtte spr. toe. Niet in overeenstemming met die democratische strooming is echter de houding der kath. in zake de gemeentewinkels. De heer Leesberg erkende 'dat door opheffing daarvan verschil lende artikels duurder zouden worden,, maar toch moesten ze verdwijnen. Daags na die opheffing gingen de prijzen werkelijk om hoog. Meu moet nu niet zeggen vóór de ar beiders te zijn. De aptie tegen den schouwburg staat eigen lijk in het teeken der censuur, meende de heer Westerhof, Spr. zag den schouwburg ook liever gebouWd'in normale tijden. Het leni gen Van den nood der arbeiders moet ten al len tijde vóórgaan. Aan hetgeen de heer Hulselmans gezegd had over liet aandraaien van de belasting- schroef wilde spr. nog toevoegen, dat de be- 'lasting moet zijn naar draagkracht, groote inkomens moeten zwharder worden getroffen. Een blanco crediet zou ook spr. gaarne wepschen. Waar de vorige spr. 90.000 had genoemd (de heer'Westeruyf maakte er nu al 9 milli- oen van), zou debater al tevreden zijn met een half millioen, ja, met een ton. Alleen na groote protesten luistert men hier. naar den voikswil. Pas na een groote mee ting verleden jaar werden hier gemeentewin kels opgericht, maar deze zijn weer door de katholieken vei moord. Spr. stelde de vraag ot ae geestelijke adviseurs der kiesvereemging daar misschien achter hadden gezeten. Wij versaagden daardoor niet. Onze vrouwen club ging aan het werk, en zij wist 2042 handteekeningen te verwerven op een adres om goedkoope levensmiddelen en verbruiks- artikelen. En nu heeft de raad een adres ver zonden aan den ministei om het resteerendt o deel van de kosten der distributiewet ook voor rijksrekening te nemen en waarin tevens gevraagd wordt om beschikbaarstelling van meer artikelen. Daaraan zien we, dat er veel kan gebeuren, als de volkswil zich maar krachtig uit. Laten we ons daarom vereeni gen om te trachten den nood der tijden te le nigen. Onze gemeenteraad is duf van con servatisme, al noemt hij zich graag vrijzinnig. In zijn antwoord constateerde de heer Hul selmans, dat, nu de debater het met hem eens was op liet groote punt, waarom het ging, een antwoord eigenlijk overbodig was. Maar de heer Westerhof was wel wat veel op zij paden gegaan. Jfipr. vond dat nu juist niet zoo erg, hij zelve had het ook gedaan, maar toch moest hij tegen enkele gezegden van den debater opkomen. In de eerste plaats had spr. niet gezegd tegen de censuur te zijn, maar„de kath. hebben destijds de censuur er bij gehaald, die wij hedenavond buiten be spreking kunnen, laten, omdat we hier een gemengde vergadering hebben." Dat is heel iets anders. Voorts was uit de heele rede neering van spr. zeker wel duidelijk gebleken, dat de schouwburg-kwestie niet in het teeken van censuur stond, maar in die van de mop pen-kosten. Wat de censuur betreft, alles wat daarmee in verband staat, zullen we te zijner tijd wel opknappen, die boontjes zullen we zelve wel doppen. Sprekende over het gemis aan samenwer king, constateerde spr. dat de bestuurders- bond daarvan mee de oorzaak is. Immers, waar die, naar de heer W. zei, al ruim een jaar bestaat, had men de r.k. wel eens even kunnen aanporren. Maar zelfs om die be geerde samenwerking zetten wij ons begin sel niet op zij. Wij r.k. weiiscben niemand uit te schakelen Zou de debater den midden stand hebben uitgeschakeld zooals nu, wan' neer hij op een kiesvergadering ware geweest in plaats van eene als deze? Wel neen! Dan was er wel een beetje honig bij gekomen! Wij wilden de venters niet uitschakelen en daarom waren we vóór opheffing van de gemeentewinkels. Wat de betaling betreft na den oorlog van de thans voor levensmiddelen enz. noodige bedragen, spr. was liet er volkomen mee eens, dat dit naar draagkracht moest geschieden. Spr. noemutr het de samenwerking aller par tijen waard, om te zorgen dat we één billijk oelastingstelsel kregen, waarop Leeds voor jaren de heer Heldt in de Tweede Kamer aan drong, inplaats van al die stelsels van thans. Wat dat bedrag zelf betrof, men neme het mij niet kwalijk als ik er naast sloeg. Groote wetenschappelijke mannen hebben in dezen crisistijd wel misgerekend, waarom zou ik dan met?. We zijn hier wel laat, maar toch, als men in Alkmaar nu nog begint met de verlichting van de nooden, is er nog geen on- noodig werk gedaan, /want de slechte tijden zullen ook na den oorlog zeker nog lang ge noeg voortduren, "len slotte wilmie spr. nog even opkomen tegen de bewering ais zouden de priesters het besluit van opheffing der gemeentewinkels hebben bewerkt. Zij wisten er heelemaal niets van. En wat het niet priesterlijk goed keuren betreft van de door 4e ontwakende r.k. democratie opgerichte vereeniging „Ons poli tiek recht," ge en enkele r.k. kiesver- eeniging heeft die goekeuring noodig, zij staat op zich zelf, heeft met de priesters niets re maicen. E>e priesters mogen zich krachtens tuinne inauuctie met met de politiek bemoei en. Maar waarom zal ik daarop verder in gaan vroeg spr. U gelooft me toch niet. De heer Baart lichtte nog even toe wat de spr. had geantwoord over de gemeentewin kels. De kath. waren vóór opheffing ge weest, omdat zij niet konden toelaten, dat den venters door die winkels het brood werd ontnomen. Wij adresseerden tot opheffing, maar hebben meteen gevraagd om de leve ring van1 goedkoope groenten te doen ge schieden door de venters. Dan waren alle partijen geholpen. Dat het anders is geloo- pen en dat de prijzen stegen, is waar, maar daarvoor zijn wij niet verantwoordelijk. De soc.-dem. in den raad stemde ook voor de subsidie-aanvraag, ook een arbeiders belang? Dat de kath. wel wakker waren, bewezen ze reeds met hun adres tegen de stèunverlee- ning aan den schouwburg. Dé vergadering die al lang niet meer zoo aandachtig had geluisterd als in het begin en nu en dan een uitroep van afkeuring, had laten hooren tegen de woorden der verschil lende sprekers, werd steeds rumoeriger Al lerlei stemmen gonsden vaak dooreen, zoodat met altijd was uit te maken wat men wilde. De heer Hulselmans wilde weer het woord nemen, maar iemand uit de zaal was hem voor, die aan den voorzitter den welgemeea- üen raad gaf: Laten de sprekers toch hun mond houden, om de goede zaak niet te be derven. De heer Hulselmans: Dat wou ik juist ook zelf zeggen. De heer W. was het met mij eens. 1 nj had het recht op zijpaden te gaan, maar ik heb geen tijd meer om hem daar ver der te volgen, Ik moet nu weer naar Wor merveer terug. Jelui moogt gerust nog wat met elkaar katvechten, maar breng eerst deze schouwburgkwestie in orde. Laatr de motie daarover worden aangenomen. (Groot rumoér in de zaal en geroep: De motie, de motie 1) Hierop las de heer Hulselmans met duide lijke stem de motie, die luidt als volgt: Aan den Raad der gemeente Alkmaar ;eeft met verschuldigden eerbied te kennen: het Bestuur van de Afdeeling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond; dat in een door haar belegde openbare ver gadering op 23 October 191ó onderstaande motie met overgroote meerderheid is aange nomen. Namens het Bestuur: J. BAART, Voorzitter. J H. F. MüHREN, Secr. Middenstanders en arbeiders, in openbare vergadering, belegd door de Afdeeling Alk maar van den Ned. R. K. Volksbond, in de groote zaal van de Harmonie bijeen op 23 October 1916; kennis genomen hebbende van het besiuit van den Raad dezer gemeente om deel te ne men in liet kapitaal eener Naaml. Vennoot schap tot oprichting van een schouwburg en aan die N. V. eene rentegarantie van 3300 s jaars te verleenen kennis genomen hebbende van het nieuwe plan tot oprichting van een schouwburg in net Nassaukwartier en het verzoek aan den Kaad van de Vereeniging „Alcmaria" om te garandeeren een jaarlijksch bedrag van J 8841.02 voor 4 pCt. rente per jaar van 175000 en de aflossing in 40 jaar; kennis genomen hebbende van hetgeen B. en W. schrijven in de Memorie van Toelich ting bij de Gemeentebegrooting, dienst 1917, dat het onraadzaam moet worden geacht de in 1917 te bereiken grens van belasting te overschrijden spreekt haar leedwezen er over uit, dat de Raad reeds besloot om de gelden, door de burgerij opgebracht, te steken in een onder neming, die aan een zeer groot risico onder hevig is; betreurt het, dat in de gemeente Alkmaar nu nog een Levensmiddelenbureau moet wor den opgericht, térwij 1 andere gemeenten daarmee reeds gereed zijn; spreekt den wensch uit, dat de oprichting van een schouwburg, eene luxe, vooral in de zen duren tijd, geheel aan het particulier ini tiatief worde overgelaten; verzoekt Uwen Raad met bekwamen spoed het voorstel van B. en W., betreffende oprich ting van een Levensmiddelen-Bureau, aan te nemen, om tot uitvoering der Distributiewet te geraken, zoodat ook de burgerij van Alk maar in de gelegenheid worde gesteld van de door de Regeering beschikbaar gestelde le vensmiddelen gebruik te maken; verzoekt ten slotte, dat in de Commissie van Bijstand voor dit Bureau, behalve eeni ge raadsleden, winkeliers en arbeiders zitting zullen hebben. Stem uit het publiek: 't Is een onding. Nu blijkens aankondiging in de Alkm. Crt. de gemeenteraad Woensdag het oprichten van een levensmiddelenbureau zal behandelen, hébben we die motie niet noodig. De heer Westerhof beaamde dit vanai zijn zitplaats. Hij liep inmiddels naar voren, ging hot trapje op en begon weer te spreken uver verschillende dingen, die niet onmiddel lijk verband hielden met de motie, waarop de voorzitter hamerde. Verschillende stemmen uit liet publiek schreeuwden om dc motie en anderen maakte zooveel rumoer, dat verder spreken den heer W. onmogelijk werd. Hij werd hierover geraakt en riep het publiek toe: Uwe houding is onwaardig. Wilt ge samenwerking, dan mpet ge het anders doen. Rumoer ontstond weer van allen kant. De heer Ruiter uit het publiekEr is groot gevaar, dat het voorstel van B. en W. wégens het groote aantal punten van de agenda wordt geschrapt. Ik stel de arbeiders in staat van beschuldiging, als er niet genoeg drang op den raad wordt uitgeoefend. Stem uit het publiek: Ik neem die beschul diging niet aan. De heer R. vervolgtDoor de S. D. A. P. is verklaard, dat cr niels bereikt is. Indien we schriftelijk om samenwerking verzochten, zou daar niets tegen zijn. Als er nood is en die is cr moet men een zaak niet zoo prin cipieel behandelen, maar de handen ineen slaan. De voorzitter wilde hierop het woord, maar de vergadering belette hem dit. Uit het groote rumoer vingen we op dat de lieer W. riepIk wilde de vergadering niet in de war sturen, maar dan moet men mij ook niet prikkelen, 't Is ongehoord wat hier ge schiedt. -Er is wel wat bereikt, en dat is ons werk. De voorzitter wilde desnoods wel in de motie zeiten wat de heer W. wilde, als ze maar aangenomen werd. Na veel lawaai vroeg hij of de motie als aangenomen kon worden beschouwd, waar op velen riepen: Ja, ja. Weer groot lawaai. De voorzitter sloot nu de bijeenkomst met te constateeren dat het houden van een groote gezamenlijke vergade ring hier onmogelijk was gebleken. Een klei ne bijeenkomst gaat nog, maar eene als deze wordt in de war gestuurd. FIETSENDIEFSTALLEN. De commissaris van politie vestigt de aan dacht op het onrustbarend toenemen van fiet sendiefstallen hiér ter stede. Hoewel alles ge daan wordt om deze plaag die over onze goe de stad schijnt te zijn gestreken, zooveel moge lijk te beteugelen, staat de politie dikwijls machteloos door de verregaande zorgeloos heid van sommige rijwieleigenaars, die hun wielen als 't ware „voor het grijpen" zetten. Niet altijd is men zoo gelukkig om, zooals ee- nigen tijd geleden met drie gestolen rijwielen geschiedde, ze op te sporen en aan de recht matige eigenaars terug te bezorgen. Gewoon lijk is de dief wanneer de diefstal is aangege ven reeds op veiligen afstand en is het rijwiel waaraan vaak bovendien eerst eenige onder- deelen met die van een ander verwiseld zijn, al verkwanseld. Men zij dus op zijn hoede, la te zijn rijwiel niet onbeheerd op den openbaren weg (b.v. bij het postkantoor!) bui ten staan en verzekere 's nachts wel de sloten van huis- of schuurdeur, waarachter de fiets gedurende den nacht opgeborgen is. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. M. P., huisvrouw van P. V. te' Enkhuizen, vernieling. Eisch 14 dagen gev., vonnis 10 boete of 7 d. hecht. J. J., arbeider te Texel, mishandeling. Eisch 14 dagen gevangenisstraf, vonnis 7 dagen ge vangenisstraf. C. H. van E., werkman te Alkmaar, verzet tegen de politie. Eisch 14 dagen gev., vonnis 1 14 d. gev. Johannes, Theodorus K., diefstal, eisch 2 maanden voorwaardelijke met een proeftijd van 3 jaar. Vonnis overeenkomstig de eisch. Willem S., smid te De Rijp, veroorzaken van brand door onvoorzichtigheid. Eisch ƒ50 boete of 10 dagen hecht., vonnis bevel tot een nadere instructie, aangezien de gesteldheid van de toestand op het rietendak waar bekl. zijn werk verricht had niet voldoende was ge bleken, alsmede het al of niet gevaarlijke van het gebruik van benzinebèuten bij het soldee- ren op daken, waarom een nieuwe deskundige gehoord zal moeten worden. Willem Johannes Jacobus van Z., sjouwer man te Wormerveer. Verzet tegen de politie, Eisch 14 cl. gevan., vonnis I maand gev. Albertus W., tuinbouwknecht te Egmond Binnen, diefstal. Eisch 10 d. gev., vonnis 30 boete of 10 dagen hecht. Klaas M., bloemist te Uitgeest verboden uitvoer. Eisch 50 boete of 10 dagen hecht. Vonnis 5 boete of 1 dag hecht. Dirk de B., smid te Schermerhom, beleedi- ging. Eisch 20 boete of 10 dagen hechteni3, vonnis 20 of 10 dagen hecht. Johannes Hertnanus H., veehandelaar te Alkmaar, beleediging. Eisch 20 boete of 10 dagen hecht., vonnis 20 boete of 10 dagen hecht. Klaas J., arbeider te Noord-Scharwoude, mishandeling. Eisch 3 maanden gev., vonnis 3 maanden gev. Cornells van S., schipper te Broek op Lan-, gendijk, verboden uitvoer? Eisch 50 boete of 10 dagen hecht., vonnis 10 boete of 5 dagen hecht. B. N., minderjarig, zakkerolderij. Vonnis 3 maanden gevangenisstraf. Dezelfde, diefstal. Vonnis 3 maanden voor waardelijk. Pieter D., diefstal, 5 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 16 tot 21 October zijn in het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 92 kuipbaden, 111 regenbaden le klas, 242 regenbaden 2e klas, tezamen 445 baden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar zwarte dames handschoenen, ee nige portemonnaies met geld, een matrozen- frak, een' zakmes, een wandelstok, een bril in étui, eenige sleutels, een nikkelen bril, een zil veren halsketting, een promenade wagentje, een .pakje werkgoed, een horlogeketting, een pen- en potloodhouder, een kruiwagen, een overhemd, een zilveren schakelarmband, een hondje, een gouden damesring met steentjes, e enonderstuk van een fietslantaarn, een pas ser, een glacé en bruin heeren handschoen en een spoorstok. De commissaris van politie, W. Th. VAN ÜR1ETHUYSEN. Gemengd nieuwe. COÖPERATIEVE BOND VAN COöP. LANDBOUWVEREEN. IN NOORD- HOLLAND. •VEEVOEDER-DISTRIBUTIE, De Coöperatieve Bond van Coöperatieve Landbouwvereenigingen in Noord-llolland heeft onder leiding van den heer R. Visser Lz. te Berkhout in café dè Roskam te Hoorn een belangrijke vergadering.gehouden van af gevaardigden van bij den Bond aangesloten graan maalderijen ter bespreking van de vee voeder-distributie. Algemeen was men van oordeel, dat de tot dusver gevolgde wijze van distributie veel aanleiding tot-knoeierij'geeft. Sterke voor beelden van dien aard werdeh genoemd. Ge vraagd werd o.m., hoe 't mogelijk was, dat slordig gepelde gerst nog wekelijks tegen ex- habitante prijzen, voornamelijk door een groote Zaansche firma, ten verkoop voor var kensvoer werd aangeboden, Duze gerst meent uien moet atkomstig z*jn van de Kegeerings- partijen ter beselmking gesteld óf voor de gortpelders öf voor de veehouders. Is deze yoor de gortpelders ongeschikt, dau moet zij daaraan niet verstrekt worden, maar direct aan de varkensmesters in handen worden ge geven tegen de door de Regeenug vastgestel de prijzen. Dat een groote ffrina zich verrijkt ten koste der boeren is eetl schandaal, maar dit zou niet kunnen, indien de controle beter ware. De controle was volgens de vergadering beter uit te oefenen door le. Openbaarheid te geven aan de toewij zing. Geschiedt dit, ^^fan- zullen vereem- gingen en handelaren elkander gaan contro leeren en direct ter kennis der bureaux bren gen elke onregelmatighei, die zij bespeuren. Deze openbaarheid ware te geven door de toewijzingslijsten te deponeeren ter griffie van de kantongerechten binnen het gebied van ieder bureau. Door handelaren en vereenigingen te ver plichten de toegewezen t voederartikelen in een magazijn op te slaan en slechts af te ge ven aan ieder bij hem als gebruiker bekend staand veehouder, datgene wat hij voor eert week noodig heeft tégen afgifte van een door hem te onderteekenen. bon, waarbij hij te vens verklaart hei veevoeder voor zijn beslag noodig te hebben en het aan geen ander af te staan Bij overtreding dezer voorwaarden wordt hem geen veevoeder meer verstrekt en is hij I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2