TERGADERING Tan den gemeenteraad ran Alkmaar, Telegrammen van lieden Woensdag ^5 Ooi. 1016, '8 namiddags 1 uur. Voorzitter de Burgemeester de Heer O. R1PP1NQ. Secretaris de Heer DONATH. Aanwezig 18 leden. Afwezig met kennis geving de heer Luiting. Aan de vergadering wordt medegedeld, dat is ingekomen: a. het Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger op 2 October 1.1. b. een schrijven "d.d. 30 Aug. 1.1., na. -8, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van de goedgekeurde 2de suppletoire gemeente- begrooting, dienst 1916; c. een schrijven d.d. 30 Augustus 1.1., no. 34, van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde le suppeltoir kohier der lion- denbelasting, dienst 1916: d. een schrijven alsvoren d.d. 30 Augustus 1.1., no. 118, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit van 28 Juni 1.1., no. 13 c, tot aankoop van gronden aan den Wes- terweg en overdracht daarvan aan de Ver- eeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar ten eidne daarop arbeiderswoningen te bouwen; e een schrijven alsvoren, d.d. 6 September 1.1., no. 45, ten geleide van het goedge keurd radsbesluit yan 23 Aug. 1.1, no. 4, tot seankoop van het pakhuis „De Vigilantie f. een schrijven alsvoren d.d. 6 September 1.1., no. 45, ten geleidt van het goedgekeurde raadsbesluit van 23 Augustus 1.1., no. 7, tot onderhandsdie verhuring van het per ceel Ridderstraat 10; g. een schrijven d.d. 6 September 1.1, no. 5, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 23 Augustus 1.1., no Hi, tot het verleen en van een renteloos voorschot, groot j aj ƒ10000.—, aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen h. een schrijven d.d. 18 September l.k, van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar, houdende dankbe tuiging voor de aan die instelling verleen de subsidie; 1. brieven van de heeren C. J. Reiziger, r. J. Aukes en P. Schiper. van het bestuur der afd. Alkmaar van net Ned. Onderw. Ge- nootschap en van het bestuur der afdeeling van den bond van Nederlandsche Onder wijzers, houdende dankbetuiging voor de verbetering der onderwijzersjaarwedden; j. een schrijven d.d. 30 September 1.1., van den heer A. J. M. H. Schillings, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot leeraar aan de Handelsdagschool, k. brieven d.d. 28 September, 1, 4 en 21 Octo ber 1.1., van de heeren G. Louwaars, J. H. de Groot en N. Meijer en van Mej. J. C. T. van Eijbergen, houdende dankbetuiging voor hunne (hare) benoeming tot leeraar (leeares) aan de tiandelsdagschool en dé Handelsschool: w 1. een schrijven d.d. 2 October-1.1. van Mej. J. M. Wakker, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot leerares aan de Handelsavondschool a—1 voor kennisgeving aangenomen, m. een adres d.d. 26 September 1.1., van den heer G. H. Fuhri Snethlage, houdende ver zoek om ontslag als ingenieur bij het gem. electrisch bedrijf Eervol verleend met ingang van 1 Nov. a.s. n. een adres d.d. 15 October 1.1., van den Commissaris van Politie, den heer W. Ih van Griethuijsen, dafbbij verzoekende zij ne jaarwedde te willen verhoogen; Gevoegd inj de stukken de;" gemeentebc- grooting 1917. o. een adres d.d. 30 September 1.1. van Mej. C. van de Geer, betreflende de haar inge volge de nieuwe verordening toekomende jaarwedde als onderwijzeres in dj: nuttige handwerken aan de Burgerschool; Gesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. p. een adres d.d. 3 October 1.1. van den Di recteur van den gem. hooidcursus, hou dende het verzoek voor het cursusjaar 1916/1917 een subsidie van hoogstens 300 te verleenen, voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van dien cursus; Alsvoren. q. een adrep d.d. 6 October 1.1., van liet be- sprake de Mee om diep zetel door iemand van ling toe te laten; Gesteld in handen van B. en W. om be- rechts te laten bezetten. Spreker wil thans rekenschap geven, waan richt en raad. x. een adres, ongedateerd, den 22 September 1.1. ontvangen, van de afd. Alkmaar van het Ned. Onderw. Genootschap, daarbij verzoekende het verkoopen en verstrekken van tabaksartikelen aan- en het rooken op openbare plaatsen door jeugdige personen bij verordening strafbaar te stellen Gesteld in handen der commissie voor de strafverordeningen, een adres d.d. 14 October 1.1. van maria," Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Alkmaar, daarbij ter goedkeuring inzendende plan nen voor een schouwburg- en concertge bouw, en gedurende 40 jaren voor een op te richten naamlooze vennootschap eene garand» voor rente en aflossing verzoe kende, groot 8841.62 'sjaars, voor een aan 'te gane obligatieleening De voorzitter stelt voor te be noemen een commissie ad hoe óm van ad vies te dienen. B. en W. stellen voor te benoemen de heeren Udo, Leguit, Cloeck, Van den Bosch en Ringers. De heer Leguit verzoekt een ander te benoemen, daar hij alsx architect voor een concurrenten schouwburg in een moeilijk parket zal komen. De voorzitter stelt voor dan in zijn plaats den heer de Lange te benoemen Alzoo besloten. een schrijven d.d. 16 October 1.1., van den Nationalen Woningraad te Amsterdam daarbij inzendende een afschrift van een door hem tot de Regeering gericht adres inzake woningbouw, en verzoekende een adres van gelijke strekking te willen, in dienen Gesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. een schrijven d.d. 19 October 1.1., van den Rector wan het Gymnasium, ter aanvul ling van het adres van Rector en leeraren om salarisverhooging; Alsvoren. bb. een schrijven d.d. 18 October 1.1., No. 4, van de Gedeputeerde Staten, teii geleide van de goedgekeurde Verordening tot re geling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen; Voor kennisgeving aangenomen, cc. twee adressen d.d. 23 October 1.1., van de afd. Alkmaar van den Bond van werk lieden in openbare diensten en bedrijven, en van den Ned. R. K. Bond van perso neel in dienst van openbare lichamen en bedrijven, houdende het verzoek de loo- nen van de bedoelde werklieden met J 2.50 in plaats van met 2 per week te verhoogen; Te voegen bij de stukken der gemeente-* begrooting. dd. een adres d.d. October 1916, van het Comité tot bevordering van, geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk, verzoe- kende medewerking tot verspreiding van een geschriftje op dit onderwerp betrek king hebbende; Gesteld in handen van B. en W. ter af doening. ee. een adres d.d. 24 October 1.1., van FA Veer c.s., houdende het verzoek om in de Regeling betreffende het beschikbaar stel len van cokes in art..l te laten yervallen de woorden: „leden van de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang"; Bij punt 17 der agenda, ff. een adres d.d. 24 October 1.1. van de afd. Alkipaar van den Nep. R. K. Volksbond, verzoekende het oprichten van een schouwburg aan het particulier initiatief over te laten, en het voorstel van B. en W. tot instelling van een levensmiddelen- distributiebedrijf aan te nemen; De eerste helft gesteld in handen der benoemde commissie en de laatste helft te behandelen bij punt 19 der agenda, gg. -een 6chrijven, ongedateerd, lieden ont- om hij toen er tegen was en thans ook nog. Hij is voor evenredige vertegenwoordiging in de vertegenwoordigende colleges, het Da- gelijksch Bestuur is echter geen vertegen woordigend doch een besturend college. Om niet misverstaan te worden, zegt spr. dat hij er voor is, dat in de Tweede Kamer zitten personen van allerlei richting, doch in het ministerie is dat toch niet het geval, evenmin bij Ged. Staten. In die colleges kiest nu de richting der meerderheid. Drieërlei omstandigheden zouden er echter kunnen zijn, waarom wij op een rechtsch persoon zouden kunnen stemmen. Dat zou kunnen, indien bij de rechterzijde iemand als- zoodanig op den voorgrond trad. De tweede omstandigheid zou kunnen zijn, dat de voorstellen van B. en W. getuigden van eenzijdige opvatting. De derde omstan digheid zou kunnep zijn, dat men zou zeggen de linkerzijde heeft de meerderheid en zal die wel houden, daaróm is er niet tegen om ook een rechtsch persoon te kiezen. Waar geen dier omstandigheden er is, daar zal hij op het oogenblik niet van zijn gewoonte af wijken. De heer Sluis wijst er op, dat de lieer Udo heeft gezegd, dat hij wel op een rechtsch candidaat zou kunnen stemmen als een rechtsch- candidaat naar voren zou treden. Zoo redeneert men altijd. Spreker tart den heer Udo iemand van links aan te wijzen die meer naar voren zou treden en meer geschikt zou wezen,1 dan dengene, die van rechts naai voren gebracht zal worden, n.l. de heer Leesberg. De heer Udo heeft er op gewezen, dat uit Ged. Staten ook alle. leden der meer derheid van Prov. Staten worppn gekozen, doch dat is niet juist, dat ziet men in Zuid- Holland en thans ook in Noord-Holland. Als het zoo gaat als de heer Udo wil, dan zal men ons dwingen bij verkiezingen te werken voor een rechtsche meerderheid en als die er is, dan zal men in het college van B. en W. ook de meerderheid doen vertegenwoordigen. De heer Van den Bosch herinnert er aan, dat- hij vroeger ook al eens er op. heeft gewezen, dat het wenschelijk is in het college van B. en W. de minderheid te doen vertegenwoordigen. Dat werd toen door Mr. Dorbeck nog eens onderstreept. Ook wijst spr. er op dat in Ged. Staten Mr. Wes- terwoudt jarenlang zitting had als vertegen woordiger van rechts. Nog wijst spreker er op, dat ook bij een groot deel der burgerij het gevoel van bil lijkheid in denzelfden geest spreekt als bij den heer Cloeck. Ten slotte wat den genoem den candidaat betreft, wijst spr. er op, dat 't wenschelijk is in het college een Mr. in de rechten te benoemen. De heer Verkerk lacht wat met de .wijze, waaropthans het beginsel der even redige vertegenwoordiging naar voren wordt gebracht. Waarom toont rrien dan ook niet daarvoor te gevoelen bij de raadsverkie zingen? Waarom worden de soc. demo craten altijd geweerd uit allerlei commissies? Dat ze er niet bekwaam voor zijn, zal men toch niet langer willen beweren. Dat de S. D. A. P. wel rechts stemde, wat door den heer Cloeck is opgemerkt, kwam doordat de S. D. A. P. eenvoudig stemt, wie op een oogenblik het naast, staat aan haar pro gram. Spr. verklaart thans, daar hij niet op een soc. dem. kan stemmen, op den heer Thomsen te zullen stemmen, den candidaat der meerderheid, juist omdat de kwestie der, levensmiddelen thans aan de orde is ging van de loongrens, üok de heer Udo achtte het voorstel Ver kerk onraadzaam. Men zou dan voor den winter cokes voor hen die het meest noodig hebben te kort komen. Het voorstel Verkerk kwam niet in behan deling, daar het niet gesteund werd. Bij art. 6 verdedigde de heer Cloeck een winst van 10 ct. voor de handelaren. De wethouder de Wit achtte deze winst niet te hoog. x Verschillende leden voerden hierover het woord. Het voorstel van den heer Stoel, gesteund door de heeren Verkerk en den Boesterd, om de winst op 5 cent te stellen, werd tenslotte door den heer Stoel ingetrokken. Het geheele voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Met op één na algemeene stemmen werd hierop de heer H. de Rover tot president- waagmeester herbenoemd. Het voorstel van B. en W. inzake het in stellen van een levensmiddelenbedrijf met eendirecteur als leider op een salaris van 150 per maand, gaf aanleiding tot veel discussie. De heer Verkerk veroordeelde het in den minister, dat deze nog niets dan circulaires stuurde, spr. veroordeelde het in B. en W. dat deze de zaak pas nu in den Raad brach ten. De wijze van doen van Haarlem hac meer spr.'s sympathie. Van een directeur verwachtte spr. niet veel. De heer Leesberg bestreed de zienswijze van den heer Verkerk. De heer Lubbe verdedigde den loop van het bedrijf, zooals dit tot nog toe was ge voerd. Een goede administratie was noodig en daarom verheugde spr. zich over de benoe ming, van den heer Thomsen tot wethouder, aangezien deze M. O. boekhouden heeft. De heer Verkerk meende, dat wethouder Lubbe de zaak te eenvoudig voorstelde en wees er op, dat ook in Alkmaar de maximum- prijzen niet gehandhaafd worden. De heer Lubbe stemde de noodzakelijkheid van een verscherpte controle toe. De voorzitter verzocht om de verordening te behandelen, waarop de algemeene be schouwingen werden gesloten. Op voorstel van den heer Udo werd be sloten in art. 1 het bedrijf te noémen. Bij de behandeling van art. 2 wees Mr. Leesberg er op, dat de gemeentewet zich er tegen verzet om in de commissie personen buiten den raad te benoemen.' Spr. stelde voor te bepalen, dat de commissie midden- tiger in te gaan. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. er iez waren tegen hebben om te bepalen, dat de beurs geen bemiddeling verleent voor pa troons tijdens een werkstaking. De heer Verkerk toonde het belangrijke voor de arbeiders hiervan aan. Voor hem was dit hoofdzaak. Ook in Enschede kent men deze bepaling en' de R. K. arbeidsbeurs te Den Haag plaatst zich op dit standpunt. De heer Ringers was het met den heer Ver- cerk eens. Mr. Leesberg was voor de redactie van B. en W. Na verdere bespreking werd het voor stel van den heer Verkerk met 9 stemmen voor aangenomen. Na verdere bespreking werden de voor stellen van B. en W. inzake de arbeidsbeurs aangenomen. Het amendement van den heer Verkerk om het salaris van den directeur te bepalen op 1200 werd niet ondersteund. KORTE BERICHTEN. Maandag is de „Batavier VI," geladen met stukgoed van Rotterdam naar Engeland vertrokken: Wellicht zal aan het eind van deze week de dienst weer hervat worden Te Enkhuizen komen vrij veel gevalku van roodvonk voor. De schqlen werden reeds tijdelijk gesloten. De luitenant Neumann, van het 2e regi ment huzaren, vroeger in garnizoen te Roer mond, wien indertijd op verzoek eervol ont slag uit den militairen dienst was verleend, en die toen als vrijwilliger dienst nam in het Fransche leger, is in de afgeloopen week aan het Somme-front gevallen. Beroepen bij de herv. gemeente te Wer- vershoof, de heer C. Brinkerink, cand. te Bo- venkarspel. Door de douane aan het station Olden- zaal is in een W. C. van een D.-trein een par tij koperdraad ter lengte van circa 1400 M. en ter waarde van nagenoeg 1000 gulden, ontdekt. Ruim 230 Duitsche kinderen uit ver schillende plaatsen van ons land keerden giSr termiddag via Arnhem naar hun vaderland terug. Te Oss is iemand doorben zijner vrien den, met wien hij uit was, zoodanig met een mes toegetakeld, dat men voor -het behoud van zij leven vreest. Het s.s. Caledonia, dat door de Duit- schers was opgebracht naar Zeebrugge. is thans te Rotterdam gearriveerd. Het had niets van de lading (steenkool en stukgoed) beho- ven te lossen. Voor nieuwe orders op kalk wordt in Duitschland geen uitvoervergunning meer ge il, dat de commissie miaaen- Dc i00nende orders echter worden uit standers en arbeidersvertegenwoordigers °evoercj moet hooren. De voorzitter wilde dit opnemen in de verordening van de commissies. De heer Verkerk wenschte den directeur door den Raad benoemd te zien. De voorzitter nam dit amendement over. De heer Ringers vroeg of het salaris van 150 per maand niet te hoog was. Leiden geeft 125. De heer den Boesterd oordeelde 'het te lfag. Besloten werd het salaris op 150 te stel len. Behoudens enkele door Mr. Leesberg voor gestelde redactiewijzigingen, werd de veror dening op het levensmiddelenbedrijf goedge keurd. Bij de behandeling der verordening van de commissie van bijstand stelde de voorzit ter namens en W* voor om aan art. 1 de De heer SI u is vraagt den h«r Udo bepaling toe te voegen, dat de commissie ver- of hij het rationeel zou vinden dat indien de plicht is zoo ruim mogelijk inlichtingen, ij meerderheid rechts zou worden, dat dan, alle linksche leden uit het D. B. zouden wor den geweerd. Ek; heer Udo antwoordt daarop dat men het overal ziet .gebéuren als de meerder heid rechts wordt, of hij het goed vindt is een andere zaak. ow. m Voorts betoogt hij dat wat is opgemerkt vangen van liet Bestuur van het VrijWil- I van het college van Ged. Staten niet juist is lig Brandweercorps „Eendracht" aan den Nog zegt hij dat ook zonder deze wethou- - dersvacature rechts alle moeite zal blijven doen om de rcchtsche meerderheid te verkrij jj- r. s. stuur der Vereenig. „Kinderkleeding al hier, daarbij voor liet jaar 1917 een subsi die verzoekende van J 800 Gevoegd bij de stukken der geineentebc- grooting 1917. een adres«d.d. 25 Augustus 1.1., van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambte naren in Nederland, daarbij verzoekende de jaarwedden van de ambtenaren der ge meente te willen verhoogen; Alsvoren. een adres d.d. September 1916 van ver schillende organisaties hier ter stede, hou dende, het verzoek de in bestekken voor ge meentewerken op te nemed bepalingen omtrent de minimum-loonen te willen her zien Gesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. t. een adres d.d. 14 September 1.1., van de - afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Volks bond, houdende adhaesie-betuiging aan het adres, genoemd sub letter s; Alsvoren. een adres d.d. 3 October 1.1., van de afd. Alkmaar van den Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs in Nederland, houdende het verzoek cokes en verschillende andere artikelen van gemeentewege te willen distribueeren De heer Verkerk zou het gaarne bij punt 19 der agenda ev enbespreken. Alzoo besloten. een adres d.d. 10 September 1.1., van het bestuur der Alg. Arb. Coöp. „Voor waarts" alhier, houdende adhaesie-betui ging aan het adres, genoemd sub letter u Alsvoren. w. een adres d.d. 25 September 1.1., van de vereeniging van Rijnsteenfabrikanten, hou dende het verzoek in de bouw- en woning verordening het gebruik van Rijnsteendrie- u. v. Omval, daarbij verzoekende ten behoeve der leden 55 jassen beschikbaar te stellen, en een jaarlijksch subsidie van 50 te verleenen. Te behandelen bij de begrooting 1917 hh. Twee brieven van de afd. Adkmaar der S. D. A. P. en Bestuurdersbond, houden de adhaesie aan het adres der y. D. Vrpuwenclub. Daarbij gevoegd. Adres van den Alkm. Besturdersb. als adhaesie aan het adres onder s. Daarbij gevoegd, kk. Adres bewoners bij de R. K. begraaf plaats, verzoekende om plaatsing van een lantaarn. Gesteld in handen van B. en W. ter af doening. De lieei Verkerk zou in overweging willen geven de volgorde der agenda om te keeren en eerst 1-8 feu 19 te behandelen, als de belangrijkste punten. De lange agenda zou wel eens oorzaak kunnen zijn, dat deze zaken niet in behandeling kwamen. De voorzitter zou toch eerst de be noemingen willen behandelen. De heer Verkerk is daar niet tegen. Aan de orde is thans de benoeming van een wethouder ter voorziening in de vaca ture Lubbe. De heer Cloeck was bewonderaar der behandeling van de begrooting- toen de politiek er bij werd gehaald! Nu zou hij toch1 bij deze zaak wel even de politiek willen halen. Niet aan het adres van zijn geestverwanten in den raad, ook niet aan het adres van de soc.-democraat, die voor evenre dige vertegenwoordiging gevoelt, daar de S. D. A. P. ook wel rechts soms stemt bij ver kiezingen. Spreker wil meer bepaald spre ken tot de meerderheid in den raad, en is van gevoelen dat men nu de vroegere boosheid wel op zij kan zetten en bij deze benoeming ook de rechten der minderheid zal laten gel den. Tot meer juiste behandeling van, de zaken, die dikwijs zoovele zijn zie deze agenda acht hij het gewenscht, dat ook de min derheid in het college is vertegenwoordigd. Voorts acht hij het van belang, dat in het college een Mr. in de rechten zitting heeft. De heer Udo herinnert aan dc tfacatu- re Boelmans ter Spill. Toen ook kwam ter gen. Dit antwoordt hij ook aan den heer van, den Bosch. De heer Van den Bosch heeft ook gezegd, dat het de bedoeling was om, Mr. Bosman bij verkiezing te benoemen tot wethouder, dat is "absoluut onjuist. De heer Sluis vraagt nogmaals het woord, doch daar de voorzitter opmerkt, dat hij het reeds tweemaal voot deze zaak heeft gehad, ziet hij van 't woord af. Tot wethouder wordt daarop gekozen de heer A. F. Thomsen met 10 st. Op den heer Leesberg waren 8 stemmen uitgebracht. De heer Thomsen neemt zijn benoe ming aan, waarmee de voorzitter hem geluk wenscht. Daarna zegt de voorzitter dat er menschen zijn die in korten tijd slechts wei nig presteeren; dat Is met den heer Lubbe geheel anders geweest. De heer Lubbe dankt voor de vleiende woorden hem toegesproken en de instem ming daarmede door de vergadering. Dat hij in den laatsten tijd veel kon doen, acht hij voor zich gelukkig omdat er veel te doen viel. Hij gewaagt van de aangename samen werking tijdens zijn wethouderschap on dervonden en zegt, dat hij met een zekeren weemoed thans voor het laatst zijn plaats aan de tafel van B. en W. inneemt. VERKORT VERSLAG. DISTRIBUTIE VAN. COKES DER GE MEENTE-GASFABRIEK. B. en Wv stellen den Raad voor de distri butie der cokes door de brandstoffenliaiidela- ren leden der Vereeniging „Gemeenschappe lijk belang." Wie zijn cokes zelf "wil halen kan dat doen zoowel aan de gasfabriek als bij een der brandstoffenhandelaren. Hierbij komt in behandeling het desbe treffende ingekomen stuk. De heer Verkerk houdt een algemeene beschouwing. Hij wil de loongrens hooger zien gesteld; niet 1200 doch 1500. Hij vond het billijk dat ook °/10 van dc gelden voor cókes door het Rijk werd betaald. Omdat het vorige jaar door de cokesvoorziening het heele be drijf van de gasfabriek werd ontwricht, wil de voorzitter er nu de brandstofhandelaren bij nemen. De heer Stoel vond 20 pet. winst voor deze menschen te hoog. De voorzitter belanghebbenden in té winnen Mr. Sluis was daar tegen. De voorzitter stelde voor om inplaats van „de commissie is verplicht" te lezen „de com niissie is bevoegd." De heer Verkerk handhaafde de verplich ting. De heer Cloeck ondersteunde het denk beeld van den heer Verkerk. Dc heer Udo achtte de verplichting in vele gevallen niet mogelijk De heer Verkerk stelde hierop voor te bepa len dat de commissie verplicht is belangheb benden te hooren als dit gewenscht is. Hiertoe werd met algemeene stemmen be sloten, waarna de geheele verordening goed- goedgekeurd werd. De verschillende rekeningen werden onge wijzigd goedgekeurd, eveneens de suppletoire begrooting van de gemeente-gasfabriek dienst 1915 .en de af- en oversenrijving op de be grooting Van het stadsziekenhuis Tot den aankoop sloot langs de Popelmans- laan en de aansluiting bij de Intercommunale Arbeidsbemiddeling werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Het voorstel van B. en W. om niet in te gaan op de aanbieding tot het verzekeren van het Brandweerpersoneel, aangezien dit is ge regeld, werd aangenomen. Het voorstel v^n B. en W. inzake het mini mumloon van de schilders werd na eenige be spreking tusschen de heeren Verkerk en de Wit aangenomen. Ook het voorstel om artikel 12 der verorde ning op het begraven op de gem. begraaf plaats door een nieuw te vervangeh werd aan genomen. Hierbij werd nog op voorstel" van den heer de Lange bepaald dat ook op werk dagen de begraafplaats tot 5 uur toegankelijk zal zijn. Het voorstel over de rechten voor het gebruik 'van het Gemeente-slachthuis werd goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel over de Arbeidsbeurs verklaarde de heer Verkël'k, dat nij de beurs ruimer wilde opvatten1 dan B. en W. Z.i. moet aan het hoofd een man staan die zich daarvoor geheel kan geven. Spreker wenschte de Kamer van Koophan del te verzoeken werkgevers-vertegenwoordi gers te bcnoi men en de vakorganisatie van al le richtingen'om werknemers-vertegenwoordi gers aan te wijzen. De heer Ringers wenschte alleen een ar beidsbeurs voor Alkmaar en oordeelde het be- ter op bescheiden wijze te beginnen. De voorzitter wees er op,, dat ook de direc teur van de Amsterdamsche arbeidsbeurs hhd aangeraden om op bescheiden wijze te begin nen. De heer Cloeck was het in principe met den heer Verkerk eens, doch achtte zich niet ge rechtigd om tegen t advies van den heer Di- Te Duinkerken is aangekomen Geradus Luyting, stoker van de „Fortuna'Bijzonder heden, omtrent dew ijze waarop hij gered is en het schip waarmede hij is aangebracht, ontbreken nog. DUITSCHE OVERWINNINGEN. BERLIJN, 25 Oct. (Officieel.) Tzemo- woda is genomen. De vulkan-pas stormen derhand genomen. Nederland. EEN TWEEDE PROJECTIE^ UIT DEN ZEPPELIN. AMSTERDAM, 25 Oct. Eenige jongens vonden in een weiland in den polder Arkel. te Hoog-Blokland op ongeveer een kwartier afstand van dep lek waar Zondagavond het projectiel van uit de Zeppelin was gewor pen, een tweede stuk geslagen projectiel Het weiland ligt tusschen het Heultje en 't station van Arkel, in noord-oostelijke rich ting. De stukken metaal, waaronder er ééu is van 1 vierk. M. grootte, zijn wit en plat. Ook werden eenige koperdeelui gevonden. BENOEMD. 1VGRAVENHAGE, 25 October. Be noemd tot leeraar in de Aardrijkskunde en Geschiedenis aan de Cadettenschool te Alk maar de heer J. K. van Putten te Kampen. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. DUBBELMANNENKWAR l'ET. Toen de heer Stroomberg onlangs het or gel in de Kapelkerk bespeelde, hebben wij ons over. zijn spel waardeerend uitgelaten; nü wij hem echter gisteravond in de Grbote Kerk gehoord hebben was hij eerst in z'n volle kracht. In de Toccata en fuga in D kleine terts van Bach toonde hij' zich e'en meester, en al mogen de fransche nummers van St. Saeus en tan Mailly op een instru ment van moderneer inrichting misschien nog meer voldoen, de heer S. ia niettemin een organist die z'n prachtig orgel in de Hoornsche groote kérk ten volle waardig is. In de begeleiding der liederen van den ba- ritonsoiist-iiederen van Van ürt, Verhulst, L. F. Brandts Buys en Tosti toonde hij ook een fijnvoelend musicus te zijn. Die baritonzauger, de heer Joh. Nelissen, die nog maar kort als zanger moet optreden zoo vernamen wij ten minste is iemand met 'n orgaan om jaloersch van te werden. Krachtig en toch steeds mooi van klank, be- heerscht hij die stem zoowel in het pianissi mo als in het forte, daarbij heeft hij een dui- delijken uitspraak en een wijze van voordra gen die hooren doet dat hij ook in hooge mate muzikaal is. Allen dus hoedanigheden die in z'n voordeel zijn. E>eze uitvoering werd gegeven door Alk- maar's dubbelmannenkwartet „1 larmonie," waaraan ook medewerkte het dubbel ge mengd kwartet. Beide kwartetten staan on der directie van den heer Jac. N. Al. Harmonie gaf beschaafde zang, de stem menverhouding is uitstekend, het ensemble klinkt zuiver, aan goeden uitspraak wordt blijkbaar veel zorg besteed, en de voordracht is natuurlijk. Geen overdreven pp's noch geforcéerde f's. Zoo dok het dubbel gemengd kwartet, dat in 'n tweetal nummers „In Mei" van Ölman en „Du Hirte Israëls" van Bortniansky vooral dit laatste nummer werd mooi gezon gen dezelfde kwaliteiten toonde te bezit-y ten. De kwartetten van Stroomöerg, Diamant, Andriessen en da-reeds genoemde waren a cappela, het Memorare van abbé Hecht met orgelbegeleiding. Die begeleiding was oor- 1] oit.iit- H,,,- Vm-npninr ICi 11 flpl'k' 1'Cfiin 11 al-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2