ke wijze hebben medegewerkt, een flinke in de goede sociale richting is geweest. DE NEGEN UUR SLUITING. Door de afdeeling Alkmaar der Ned. Bond van Horlogemakers was eergisterenavond een vergadering uitgeschreven, waarbij waren uitgenoodig de winkeliers in goud- en zil verwerken, om te bespreken en te komen tot de 9 uur en Zondagssluiting. In deze vergadering, welke slecht was be zocht, verklaarden zich 13 zaken bereid tot 9 uur- en 11 tot Zondagssluiting. Besloten werd na het aanstaande St. Nico- laasfeest deze actie verder door te zetten en dan te adverteeren welke zaken om 9 uur en des Zondags gesloten zouden zijn. Verder werd besloten omtrent de nieuwe wet op belasting en waarborg van goud- en zilverwerken aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te verzoeken, pogingen in het werk te stellen deze wet niet ongewijzigd te doen aannemen. OUDERAVOND. Gisteravond werd in het gebouw „Voor waarts" aan de Oude Gracht een Ouderavond gehouden van de Ned. Ond. Propaganda Club voor drankbestrijding. Spreker was de heer P. Schumacher, hier in Alkmaar bekend door zijn voordrachten over schilderkunst, o.a. voor net „Nut" gehouden. Zijn onderwerp voor dezen avond was „Het kind en de Al cohol". Mej. Hoogvorst opende de 'bijeenkomst, heette allen welkom en hoopte dat, ofschoon de opkomst niet heel schitterend was, de bij eenkomst vrucht mocht afwerpen. Hierna riep zij de aandacht in voor eenige declamaties van den heer Schumacher, die deze aan zijn voordracht liet voorafgaan. Hij droeg eerst op ontroerende wijze eenige versies van den heer Klare, hoofdondewijzer te Zutfen, voor, die in schrille kleuren de drankellende en haar invloed op de jeugd schilderden. Daarna volgden de sarcastische verzen „Congressen" en Vox Populi van Victor de la Montagne, waarin de spreker gelegenheid had van zijn boeiende declamatorische gave blijk te geven. Met een gespierd arbeiderslied van René de Clercq, forsch gezegd, beëindigde de heer Schumacher dit deeT van het programma. Mej. de Vries zong nu een wiegeliedje op gevoelvolle wiize, waarna ze het bekende en veel bewonderde „Ik ken een lied" liet volgen, dat ook ditmaal het publiek bleek te beko ren. Hierna hield de heer Schumacher zijn rede Spreker waarschuwde er voor, dat na dezen waanzintijd een nog veel moeilijker tijd zal aanbreken en' dat die tijd heldere, klare kop pen noodig zal hebben, om er nog wat van te maken, dat geen jongmensch de wereld in mag gaan, die niet zijn volle arbeidscapaci teit kan uitleven, onbelemmerd door neerdruk kende invloeden. Met prof. Ziehen weet spreker het gejaagde zenuwachtige van den tegenwoordigen tijc aan het alcoholgebruik door de jongeren. De verwoestende uitwerking van de alcohol* 't hersenvergif, vooral op de jeugdige, bloed rijke hersenen van de kinderen, toonde spre ker aan. „Geeft het kind nooit alcoholIn geen en kel feest, bij geen enkele gelegenheid, in geen enkele stemming", dien raad wilde spr. de aanwezige ouders meegeven, om dien ook te propageeren onder al hun kennissen. Vervolgens wees spreker op de alcohol-cur sussen voor kinderen door ae Nederlandsche Onderwijzers propaganda-club te houden, ook hier ter stede. Met gloed van overtuiging schilderde spreker de veranderingen, die ont houding van den alcohol in de maatschappi; zouden te weeg brengen. Over het werk van de alcohol-cursussen zeide spreker dat hier geen beginsel gepropageerd zou wordenmet de kinderen zullen eenvoudige lessen in schei kunde worden gehouden, boeken zullen me: hen worden gelezen, misschien lantaarn-avon den worden gegeven waarin andere beelden vertoond zullen worden, dan ze in de biosco pen te zien krijgen. Van kinderen van 15 tot 16 jaar, die van de alcohol cursussen komen is een jeugd-organisatie „de Propagandist'1 gesticht, die bedoelt de kinderen in grooten fjetale bij elkaar te brengen, waar ze in de ge- egenheid zijn, dingen te organiseeren, zooals tooneelwedstrijden, waarop dikwijls al wat betere voor den dag komt dan- in vele andere vereenigingen. Er wordt tevens o. a. gedaan aan sport, doch in goeden zimvan 't woord Maar die organisaties worden niet in de strijdvragen van de ouderen betrokken, nief ln wettelijke vraagstukken als plaatselijke keu ze e. d. De gedachte is de kinderen in reine, goede atmosfeer te brengen, hun leven te ver rijken met ernstige levensvreugde en arbeids kracht. „Maakt propaganda onder uwp kennissen opdat hier in Alkmaar binnen niet te langen tijd de heilzame alcohol-cursussen kunnen ge houden worden", aldus eindigde spreker zijn door warm handgeklap gevolgde rede. In de pauze bestond er voor de ouders ge legenheid hunne kinderen voor de cursussen op te geven. Hiervan werd door een 8-tal per sonen gebruik gemaakt. Na ae pauze zegde de heer Schumacher een schets „De Zanger" van Falkland, waarin de voordrager typisch het Amsterdamsch Joden- interieur op een wijze, die alleen' Falklant machtig is, in dit schetsje getroffen weer gaf. De heer Schumacher moest hierna vertrek ken om zijn trein nog te halen doch de avond was nog niet geëindigd. Want ,nu wer den nog eenige vioolnummers en het 'onthou derslied ten beste gegeven, dit laatste door een koortje, dat behalve dit lied ook nog een Hullcbrockje machtig toonde te zijl, natuur lijk tot groote voldoening van het publiek. Hierna kwam nog eens de violist aan1 de beurt, daarna sloot mej. Hoogvorst de ver gadering om ongeveer tien uur. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In de bovenzaal van het hotel De Unie werd gisteravond de eerste vergadering in dit seizoen gehouden van de afdeeling Alkmaar van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. De zaa' was bijna geheel gevuld met damps, waar on der ook leden van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrechtslechts enkele heeren merkten we op. De bijeenkomst, waaraan een eenigszins feestelijk karakter was gegeven, werd wegens ongesteldheid van mevr. Prins, met een wel- komsgroet geopend door mevr. A. Aukes, d e memoreerde hoe mannen van geheel verschil- ende politieke Inzichten zich tn de Tweede <amer ten gunste van Vrouwenkiesrecht had den uitgelaten. Alleen de heer v. d. Voort v. Zijp had zich er tegen verklaard, en als het toch moest komen, de gehuwde vrouw den voorrang willen geven. Na deze inleiding was aller aandacht ge wijd aan de muziek, waarvan de heer F. H. Vlasschaupt den aanwezigen deed genieten door zijn cello, verdienstelijk op de piano be geleid door mevr u Offers-Rink Daarna was het woord aan mevr. M. Boissevain-Pijnappel, van Amsterdam, ter in leiding van de vraag: Welk soort kiesrecht wenscht ge? Niettegenstaande de vele lieve en mooie woorden, gesproken in de Tweede Kamer langt als een dreigende wolk boven ons de Eerste Kamer. In de Tweede Kamer durft men niet verder gaan dan de beletselen voor vrou wenkiesrecht -uit de grondwet weg te nemen. Moeten we daarin nu berusten? Neen, want wat de vrouwen nu doen, is van invloed op verdere besprekingen. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht laat de wacht betrekken op het Binnenhof, ver schillende bonden hébben geadresseerd, maar het overgroote deel van de vrouwen in Neder land staart zich blind op de narigheid en de duurte van thans. Dat helpt echter niemen dal. We moeten helpen om de misère in eigen land te bestrijden en niet altijd naar het bui tenland zien. Men mag niet zeggen: „we kun nen niet", want we kunnen wèl. Het is de taak van de Nederlandsche vrouw om ons land vooruit te brengen We staan thans voor de rechtbank der open bare meening. Over algemeen stemrecht voor den man wordt haast niet meer gesproken, dat is zoo goed als zeker, maar ons lot hangt nog in de weegschaal. De heer de Savornin Lohman heeft in de Tweede Kamer mede namens zeven partijge- nooten gezegd vóór het wetsvoorstel te zullen stemmen. Zijn partijgenoot v. Idsinga was voor passief vrouwenkiesrecht, wilde door een 25-tal dames een apart Tweede Kamertje la ten vormen, dat wetsontwerpen kon maken en die dan aan de heusche 2e Kamer kon voor leggen. Spreekster zou dit onvoorwaardelijk willen verwerpen dat was nu juist geen bondsmeening, maar die van haar zelve omdat zij niet gescheiden van den man wilde werken, maar met hem samen. De heer v. Idsinga meende dat de hooge roeping van de vrouw haar móest uitsluiten van het kiesrecht. Spreekster was het lang niet met dezen heer eens. Door verschillende omstandigheden blijft de vrouw toch niet bui- 'ten den kiesrechtstrijd. Reeds in 1887 stemde de heer Lohman in de Kamer vóór een voor stel, waardoor de beletselen voor vrouwen kiesrecht uit de grondwet zouden worden ge nomen. Dat voorstel werd toen verworpen. De heer Lohman is nog dezelfde gebleven. Hij wilde de gehuwde vrouw van het kiesrecht uit sluiten, wil desnoods wei vrouwen benoem baar verklaren voor den gemeenteraad. Wel is hij er van overtuigd dat de vrouw op ver schillend gebied werk levert, dat niet veel ver schilt van dat der mannen, maar hij vreest verzaking van huiselijke plichten als de ge huwde vrouw toegang heeft tot de stembus. De heer de Beaufort vindt den drang der vrouwen zelve naar vrouwenkiesrecht niet groot genoeg. Laat dit ried spr. aan voor alle vrou wen een aansporing zijn om mee te strijden Velen zijn te laks daarvoor. De heer Troelstra noemde den vrouwenkiesrecht-strijd een zuive re arbeiderszaak en geen sekse-strijd en riec aan niet te veel te vragen. Hij wilde het man- nenkiesrecht in alle geval vóór doen gaan Geen seksestrijd? vroeg spr. De woordvoerder van- de unie- hoera len zag in het aandringen op vrouwenkiesrecht 'n gevaar voor de heele grondwetsherziening. De heer Tydeman wilde al evenmin directe invoering van het vrouw.enkiesrelht. De heer Loeff (r.k.,) deelde, mede namens zijne partijgenooten, mee dat hij wel voor passief, maar niet voor actief- vrouwenkies- reent was. Over 10 h 15 jaren zou men wel eens weer kunnen zien. Men ziet aldus spr. zooveel hoofden zooveel zinnen. De vrouw mag dus met rusten vóór het kiesrecht is veroverd. Daar om moeten allen zich vereenigen in den strijd. Men zegge niet alleen: „ik ben voor vrouwenkiesreent," maar men getrooste zich daarvoor ook eenige opofferingen. Spr. zette hierop als hare meening uiteen dat men niet tevreden mag zijn met een groepsgewijze verleencu van het kiesrecht aan die vrouw. Algem. vrouwonkiesr. wilde zij, met desnoods berusten in het aanvanke lijk hooger stellen van de leeftijdsgrens waar op de vrouwen het kiesrecht zouden krijgen Spr. deelde nu 'een en ander over de vrou wenbeweging zelve mee. Vóór de Fransche revolutie bestond al het vrouwenkiesrecht Langzamerhand is van dat recht wat verlo ren gegaan, in Oostenrijk bijv, is het nu zelfs verboden dat een vrouw lid is van een ver eeniging voor vrouwenkiesrecht. Iets nieuws is dus net vrouwenkiesrecht niét Door ver anderde omstandigheden hebben'de. vrouwen tegenwoordig meer tijd dan vroeger om zich te wijden aan allerlei vraagstukken. Zij moe ten echter nog leeren voor zich zelve op te komen. E|,is in ons land nog zooveel te verbete ren. Is de vrouw verantwoord als zij zegt daaraan niet te kunnen medewerken? De vrouwen in Engeland en Frankrijk en Duitschland, zij allen hebben mede schulc aan den tegenwoordigen'oorlog door hunne kinderen te leeren van macht ter zee, wfaak en uitbreiding. De Nederlandsche vrouw moet arbeiden om oorlog onmogelijk te ma ken. Wij behoeven nog geen munitie te maken, kunnen onzen tijd wijden aan het helen van economische wond-en. Wij kunnen een voorsprong krijgen op andere landen, maar dan stelle meii ook nret uit (Applaus) Mevr. Aukes bracht dank aan de spreek ster voor hetgeen zij had geleerd en deelde mede dat in de pauze de stembriefjes voor de besflftiursverkiezing zouden worden uitge reikt. Zij noodigde mej. Cohen Stuart en den heer de Lange uit om met een der be stuursleden het stembureau te vormen. Na de pauze was er gelegenheid om aan de spreekster vragen te stellen. Op herhaal de uitnood'iging van mevr. Aukes vroeg mevr. Ripping het woord. Zij drong er op aan, dat die genoadigtten <fte nog geen Hd van de afd. waren, dit werden. Nadat ook mevr. Boissevain nog had ge animeerd tot het stellen van vragen, merkte de heer Medemblik, secretaris van ae afdee ling Ursem van den Bond voor Vrouwen kiesrecht op, dat het hem, hoewel hij met groot genoegen had geluisterd naar de inleiding, toch gefrappeerd had, dat de spreekster had gezegd desnoods te willen toestemmen in het stellen van een leef tijdsgrens voor het verieenen van vrouwen kiesrecht. Hij had liever een zekere welstand of ontwikkeling als grens bepaald gezien. Mevr. Boissevain zei in haar antwoord, dat een weistandsgrens voor haar gansch onover komelijk zou zijn. Ook tegen het stellen van een ontwikkelingsgrens had zij groot be zwaar, daar men onder de welgestelden wel onontwikkelden en onder de minder gegoe den wel ontwikkelden had. In Noorwegen waar men de weistandsgrens had aangeno men en die zóó laag had gesteld, dat zelfs een goed gesalarieerde dienstbode het stem recht, had had men dat census-kiesrecht weer moeten laten varen. De spreekster meende dat als een voorwaarde moest worden ge steld, de leeftijdsgrens de meest billijke zou zijn, omdat de vrouwen meestal niet op jeug digen leeftijd zich beginnen te interesseeren voor het kiesrecht Zij zou echter die grens alleen dan willen stellen, ais de mannen niet aan alle vrouwen tegelijk het kiesrècht wil den verieenen. Het liefst zag spr. lieeiemaal geen grens gesteld. Daar uit de vergadering geen meerdere vragen werden gesteld, brachten de heer Masschaupt en mevr. Offers nu „Sarabanda en Gavotte" van D. Popper ten gehoore. Hierop werd de uitslag van de gehouden bestuursverkiezing bekend gemaakt. Er wa ren 64 stemmen uitgebracht, waarvan 1 on geldig. Mej. Kiiistra had 52 stemmen op zien vereenigd. De overige stemmen waren verdeeld over verschillende dames. Alsnu bracht mevr. Aukes verslag uit van de in den Haag gehouden jaarvergadering van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, welke vergadering zij als afgevaardigde met mevr. Prins had bezocht. Een daverend applaus was de belooning voor de pioeite, aan haar verslag besteed. Daarna dankte de voorzitter mevr. Offers en den heer Masschaupt voor hetgen zij de zen avond hadden gegeven. Zij achtte het een aangenaam iets dat de afd. beschikt over leden die wat kunnen en wat willen. Muziek veredelt den mengch, onder het beoefenen daarvan komen geen slechte gedachten in hem op. De vergadering betoonde dooi handgeklap hare instemming met het gespro kene. Ten slotte deed mevr. Aukes nog een paar huishoudelijke mededeelingen, o.a. over de bibliotheek der afd. en over een optreden van ds. Junod op 24 Nov. a.s. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 24 October. EEN ZWERVER. J. W., een zwerver, thans gedetineerd, is 49 jaar, geboren te Zwolle. Hij had in Alkmaar gebedeld. Hij kon zich niet staande houden in de maatschappij kon niet meer met werken zijn brood verdienen en had in de Langestraat een agent gevraagd om in een Rijkswerkinrichting te komen. Eisch 3 dagen hechtenis en opneming voor 3 jaar in een rijkswerkinrichting. BELEEDIGING. E. V., visscher te Egmond aan Zee, 29 jaar oud, had in den naclit van 15 op 16 Augustus den gemeente-veldwachter van Eg- mond-Bmnen, Johannes Kramer, beleedigc Deze bevond zich tijdens de kermis te Eg- mond a.d. Hoef aldaar als survcilleereiid agent. Beklaagde, die in een luidruchtige stem ming in de herberg van Akkerman met z'n vrouw en een paar kennissen danste, had ge tuige toegevoegd „Ik moet die rat van Eg- mond Binnen hebben." Beklaagde ontkende dit bedoeld te hebben tegen den veldwachter Kramer, doch tegen de mensclien die hem steeds hadden lastig gevalien en Egmond-Binners waren. De president wees getuige Kramer er op dat de bewering van beklaagde geloofwaar dig leek en logisch in zijn betoog paste. Spr vroeg getuige of hij hem ook niet aanneme lijk oordeelde. De getuige verklaarde van niet. De officier van justitie eischte 15 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde verklaarde dit tegenover de rechtbank voor de door haar gemaakte kos ten te aanvaarden, tegenover getuige aan vaardde hij niets, aangezien deze onjuist was geweest. Indien er gevangenisstraf geëischt was zou hij er zich zeker niet bij hebben neergelegd. Om de rechtbank de door haar gemaakte kosten te vergoeden vond hij niet zoo bezwaarlijk. DIEFSTAL. E. v, d. L., arbeider te Medemblik, were beschuldigd op 18 Juni uit een pakhuis te Medemblik buikdellingen te hebben gestolen. J. Blok, aannemer te Medemblik, herkende onder de ter gerechtzale aanwezige buikde lingen de zijne, ook waren er bij van F. Roe mer. Getuige Roemer verklaarde dat beklaagde voorheen bij hem gewerkt had. Steeds vroeg hij dan dit en dan dat te mogen gebruiken. Getuige had steeds gezegd „Piet je mag ge bruiken wat je'wil, als je het maar terug brengt," doch daar niet mede bedoeld, dat hij een altijddurend gebruikrecht had gekre gen. De heer'J. B. verklaarde op verzoek van den president nogmaals, dat hij beklaagde geen vergunning had gegeven zich de buik dellingen toe te eigenen en knoopte daar een lang betoog over de lotswisselingen van de zaak aan vast, een woordenvloed die mr. Le- deboer aanvankelijk te vergeefsch poogde te stuiten. De beklaagde verklaarde toestemming ge had te hebben de dellingen ten allen tijde te gebruiken. J. Zwarekant, arbeider te Medemblik, hat beklaagde de planken zien wegnemen. Op een verdachte manier deed hij dit niet, wel was het evenwel vroeg, half vijf 's ochtends De beklaagde verklaarde dat de planken in de gerechtszaal aanwezig, niet die waren, die hij had gebruikt. A. Muiter, arbeider te Medembbk, had,1 terwijl hij bezig was hooi te lossen, beklaag- e de buikdellingen op een kar zien leggen iij had echter niet gezien dat v. d. L. de kar weg reed. Beklaagde verklaarde aan Blok gevraagd te hebben die buikdellingen te mogen leenen. Getuige Blok verklaarde dat zijn geheu gen slecht was, hij durfde dus nu geen ver klaring onder eede af te leggen, maar beriep zich op 't proces-verbaal, dat vrnk na het feit van beklaagde werd opgemaakt en waar in hij, Blok, verklaard had geen toestemming te hebben gegeven. De dellingen waren in de gehuurde schuit van beklaagde's vader in beslag genomen, terwijl bekl. bezig was er turfstrooisel over heen te gooien. Bekl. verklaarde in de mee ding te verkeeren, dat hij met de schuit van Blok te doen had. De Officier van justitie eischte 15 boete of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING. K. G. en C. G., arbeider en metselaar te Medemblik,. waren niet opgekomen. Ze had den Pieter Schagen uit Twisk geslagen, mis handeld en hem op den grond gegooid. J. Veerman, arbeider uit Medemblik, bad dat gezien naar hij verklaarde. Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis te gen ieder der beklaagden. VERZET. C. B., arbeider te Broek op Langendijk was ook al niet opgekomen. Hij had te Oud karspel herrie gemaakt in een café en moest met geweld door den rijksveldwachter van der Molen verwijderd worden. J. van Zalingen, de caféhouder, had last van beklaagde gehad en daarom de hulp van de politie ingeroepen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. VERZET TEGEN DE POLITIE A. K., werkman te Haarlemmermeer, had Woensdag 30 Augustus in Alkmaar tijdens de kermis zich tegen een arrestatie door den agent Pieter Korstanje van een ander per soon verzet en gepoogd dezen persoon te be vrijden. Beklaagde erkende onder den invloed van de drank te zijn geweest. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde verzocht een geldboete. VERZETZAAK. G. D., visscher te Broekerhaven, bij ver stek veroordeeld wegens te Medemblik tegen den veldwachter van Rijn aldaar gepleegd verzet, was tegen dit vonnis in verzet geko men, waarom deze zaak opnieuw diende. Wij gaven destijds de zaak reeds weer. Beklaagde had zich n.l. verzet tegen het op brengen van een beschonken kameraad. Getuige v. Rijn, 66 jaar en veldwachter te Medemblik verklaarde dat het optreden van bekiaagde zeer hinderlijk was geweest. Beklaagde ontkende zich verzet te hebben Hij had slechts gevraagd zijn kameraad mede te mogen nemen. Getuige Steneker, eveneens politieagent te Medemblik verklaarde, dat beklaagde en zijn broer zeer lastig waren geweest en dat de politie veklaagdes verzoek toestond, doch dat hij zich bleef verzetten. Het O. M. eischte bekrachtiging van het vonnis. BELEEDIGING. R. M., caféhouder te Westwoud, had Vrij dag 21 Juli Sijtje Blokker beleedigende uit drukkingen toegevoegd. De beklaagde erkende het, hij had woorden met getuige gehad. Wie begonnen was wist hij niet, „doch hij stond hier als dc on schuld. Dit onlokte Sijtje Blokker een uitroep van verontwaardiging. Eisch 10 boete oT 5 dagen hechtenis. „KERMIS HOUDEN." D. V., werkman te Alkmaar, had in den nacht van 30 op 31 Juli kermis te Heiloo ge vierd, daar was ook getuige M. Bartelse, die in gezelschap o.a. van eenige meisjes was. Beki. kameraden vielen deze meisjes lastig, getuige bemoeide zich er mee en kreeg van P. V. een slag op 't hoofd met een hand waarin een boksbeugel was, die leelijk aan kwam, maar, volgens den dokter was 't een geluk dat de slag niet lager was aangekomen, dan had get. een oog moeten missen. De president vond beklaagdes gedrag on waardig en onhebbelijk het vechten met een boksbeugel was hoogst gevaarlijk. Getuige Johannes de Wilde, schir knecht te Alkmaar, thans in militairen dienst, was met beklaagde den bewusten avond uit geweest. Hij had gezien dat meisjes in ge zelschap van den vorigen getuige waren las tig gevallen, ook had hij beklaagde den ge tuige zien slaan, of dit met een boksbeugel geschiedde wist hij niet. Het O. M. eischte een geldboete van 25 of 10 dagen hechtenis. Hij wilde beklaagde ditmaal nog zuiver van gevangenisstraf hou den. De president bracht beklaagde de'mildheid van den eisch onder het oog en wees hem nogmaals op z'n onverantwoordelijk gedrag. HET MES O. H. Deen zwerver, was niet verschenen Hij had tegen den getuige B. V.*, arbeider te Arnhem, tnans in militairen dienst te Amers foort, in een logement met een mes voor diens bed gestaan. Getuige was uit zijn bed ge sprongen en had hem op den grond gewor pen' Beklaagde had een ander daarbij in zijn zij gestoken en over zijn handen gesneden. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. VERBODEN UITVOER. Hierna stond terecht Frederik Hendrik van D. 43 jaar, werkmeester aan de Hollandia fabriek te Purmerend, voor het lastgeven van het doen uitvoeren van een flesch zoutzuur uit de stelling Amsterdam. De schipper, Jan Nieuwenkamp vervoerc voor de fabriek steeds melk van 't Zand naar de fabriek. Te Akersloot werd de schuit van de schipper aangehouden en een flesch met zoutzuur iu beslag genomen. Getuige had een stilzwijgende opdracht voor het vervoeren van goederen uit de fabriek. Gewoonlijk ontvangt getuige de orders van de administrateur Wit te, is die afwezig dan komen de orders van de werkmeester. Getuige was met den inhoud van de flesch niet bekend. Deh eer Witte verklaarde, dat de portier een zeer vertrouwende post bekleed en veel regelt. Hij houdt een magazijn boek aan en geeft or ders. De beklaagde verklaarde, dat de verzen ding van <Je ffeeeft zoutzuur buiten het kan toor om gegaan was. Beklaagde had waar schijnlijk zelve de zouzuur ook wel verzonden aangezien het hem ook onbekend was, dat ze niet uitgevoerd mocht worden. De timmerbaas Sickman heeft deze flesch na overleg met den portier bij een drogist la ten halen. De heer Witte vrklaarde dat de portier een zijn met het verbod van uitvoer van zoutzuur. Getuige was wel bij bij de stellingcomman dant oip inlichtingen te vragen geweest, doch zoutzuur was niet genoemd. De president wees er op, dat men er mede bekend of niet het uitvoeren van verboden ar tikelen moet na.laten. Mr. A. G. G. Tydeman als verdediger aanwezig verzocht het stellen van verschillen de vragen aan de getuigen. Getuige Sickman, timmersmansbaas te Purmerend verklaarde het zoutzuur gekocht te hebben en last te hebben gegeven ze aan de schuit te brengen. Getuige Namijer, pottier van de Hollan- dia-fabriek, veronderstelde wel, dat dit over eenkomstig eèn afspraak met hem was ge schied. De Offiecier bracht eenige feiten in herinne ring, waarin uitkwam dat het wel eens een gewoonte was, dat A., de beklaagde, er niets van wist en dat B. het is geweest die het ge weest is die het gedaan had. De zaak is niet ernstig, doch spreker kan niet van zich afzet ten, dat de zoutzuur wel op beklaagdes bevel is verzonden. Z.i. is het feit, dat de zoutzuur in de schuit is gebracht op last van beklaag de. Wat de. getuigen vertelt hebben kon best juist zijn, dóch de houding van beklaagde is in strijd met zijn verklaring voor de commis saris, waar hij een erkentenis aflegde. Spreker eischte 2 boete of 1 dag hechte nis. De President verzocht voorlezing van het proces-verbaal. Beklaagde verklaarde nu dat het hem du1- delijk was dat dit proces-verbaal onjuist was en zette de onjuistheid daarvan uiteen. De verdediger oordeelde, dat men het hier met geen bijzonder geval te doen had. Wij heben hier te doen met de ten laste ge legde poging tot daderschap of poging tot het doen plegen. Z.i. staat vast, dat noch het een noch het ander het geval is. De Officier zegt wel, dat uit de stukken blijkt dat beklaagde het feit erkend heeft. Wat nader verklaard wordt is niets, de erkentenis is voor hem alles. De Officier vergeet dat be klaagde verklaart in het voor-onderzoek geen erkentenis te hebben gedaan. Bovendien zou deze erkentenis moeten inhouden het verslag van de daadzaken en dat is niet het geval. Het betreft hier een misdrijf. Voor een mis drijf moet schuld en opzet aanwezig zijn, n.l. de wil gericht op de daad. Zijn de feiten ge schied dan moet nog de opzet bewezen worden en schuld aanwezig zijn. De Hooge Raad maakte 14 Febr. van dit jaar nog uit, dat al tijd schuld aanwezig moest zijn. De Officier maakt noch van schuld, nog van opzet mel ding. De fabriek heeft filialen buiten de stel ling Amsterdam. Eiken dag ontvangt ze aan vragen van de filialen. Ter voorkoming va.i omslag beschikt de portier over de voorraden in 't magazijn en houdt daarvan een register Bekl. heeft niet vervoerd of doen vervoeren, daarvan is geen sprake. Uit de getuige verkla ringen blijktv oldoende, dat beklaagde niet is geraadpleegd. Een beklaagde die van niets af weet kan niet gestraft worden voor feiten waar aan hij dood onschuldig is. Men mag zeggen, ieder burger moet de wet kennen, doch spreker is overtuigd dat zoowel de Officier en de rechters evenals spreker voor deze zaak niet wist, dat zoutzuur niet mocht worden uitgevoerd. Beklaagde was geheel te goeder trouw en voor pleiter stond vast, dat hij niet schuldig is aan het hem ten laste ge legde. Opzet noch schuld is bewezen. Pleiter concludeerde, dat met het oog hierop vrij spraak moest volgen. De Off. repliceerde, waarop de verdediger van dupliek diende. De uitspraak werd bepaald over 8 dagen, waarop de zitting werd geschorst tot kwart kwart over twee. MISHANDELING. Aangezien na heropening van de zitting bleek, dat in de zaak van Cornelis K., visscher te Enkhuizen de beklaagde zoowel als de ge tuige niet verschenen was, diende daarop als lste zaak die tegen Cornelis K., sleepers knecht te Enkhuizen beschuldigd van op 22 September op de Zuiderdijk te Enkhuizen twee jongen» die achter op ziin wagen wilden klimmen met de zweep te heben geslagen. Beklaagde verklaarde geslagen te hebben om de jongens af te weren aangezien zij niet achter doch op zij van de wagen aan kwamen rennen. Beklaagde moest zoo handelen om te voorkomen, dat de kinderen onder de wagen geraakten. Getuige Jan Blok, arbeider te Enkhuizen, verklaarde dien overeenkomstig. De President wees den getuige op den eed. Get. bleef bij zijn verklaring. D e üffieicer geloofde niet veel van het menschlievend motief van beklaagde, zijn uit drukking tot den vader van het kind „als hij me weer in den weg komt rij ik hem tot gort", bewijst wel het tegendeel. De eisch luidde 10 boete of 5 dagen hech tenis. DIEFSTAL EN POGING TOT OM- KOOPING. De gebroeders Antonius en Jacob S., bei den sigarenmakers te Krommenie, hadden zich voor het ontvreemden van paling ten nadeele van den heer Jan Dil, visscher te Uitgeest, uit een fuik in de Alkmaardcrmeer en wel in den nacht van 2 op 3 September. De veldwachter Jan Rab te Uitgeest had op den loer geleen en hen bij hun ongeoor loofd werk verstoord. Zij hadden toen ge tracht om de veldwachter door het aanbieden van 10.te bewegen van de zaak geen werk te maken. Deze nam hen toen mede naar Uitgeest en daar bekenden zij ook een valsche naam te hebben opgegeven Beklaagde A. S. bekende een en ander en zeide reeds een maal of 5 met zijn broer, die niet verschenen was, hetzelfde gedaan te hebben. Met het aanbieden van het geld beoogde hij alleen den visscher daarmede schadeloos te stellen. Door zenuwachtigheid heeft hij zich blijkbaar verkeerd uitgedrukt. Tenslotte bekende hij, dat hij daarmede de

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2