VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tabak J. R. Keuss. F O tli iïl S Kleeding T, r. YRIJDA© 27 OCTOBER. FEIJILLETON. NEDERLAND. No. 254 Honderd en achttiende jaargans:. 1916. AbonaemGDtepriis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. ftdYBrtenGeprilsl2iCt p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieren fr. N. I Boek- en Handelsdrukkerij vl BERM&. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 1 Zondags geopend. Broodvoorziening. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 27 October. Hoe ongerust men zich in Engeland maakt over het lot van1 Roemenië, blijkt uit hét feit, dat, nadat pas minister Lloyd Qeoige op een desbetreffende vraag heeft geantwoord, nu ook de minister-president een verklaring heeft afgelegd, waarom door den heer Carson was gevraagd. De heer Asquith deelde mede, dat hij het niet mogelijk of wenschelijk achtte om voor het oogenblik meer te zeggen dan dat de militaire toestand van Roemenië de nauwlettendste aandacht van de Engelsche regeering en van alle geallieerden heeft. „Zij hebben, zeide hij, al vde weken gele den alle mogelijke stappen gedaan, en doen die ook nu, om onze dappere wapenbroeders in Roemenië in hun prachtigen strijd te steu nen. Ik hoop dat wij niet al te pessimistische opvattingen zullen koesteren. lm Frankrijk, Rusland, Engeland en Italië zijn en worden er in onderling overieg maatregelen geno men, waarbij elk onzer alles doet wat in zijn macht is, om Roemenië in zijn strijd voor zijn onafhankelijkheid te steunen." Inmiddels hebben de Roemenen" de kostba re Karplbrug over den- Donau, welke een lengte van 17 K.M. heeft en welke vijl jaren voor den bouw had geëischt, in de lucht la ten springen. Het lijkt er niet naar, dat de Roemeensch-Russische hoofdmacht is ontko men. Volgens het Bulgaarsche legerbericht bevindt deze hoofdmacht zich in overhaasten terugtocht naar Hirsovo, Brailla en Toeltsja. „Naar" zal wel willen zeggen „in de rich ting van," immers de laatste plaatsen liggen een kleine honderd kilometer van Cemavoda verwijderd en al gaat bet snel in de Do- broedsja, zoo vlug zal .het wel niet gaan. In elk geval mogen we aannemen, dat de Roemenen en Russen naar het noorden vluchten. Krijgen zij niet spoedig steun, van Russische versterkingen, dan zijn ze er slecht aan toe, daar de streek, waarin zij zich thans bevinden allerminst een gunstig toe vluchtsoord mag heetem. Opvallend) is ech ter het uitblijven van bijzonderheden oyer den buit, dien de middemmogendheden heb ben gemaakt Immers wanneer het inder daad waar is dat de terugtrekkenden zoo hardnekkig worden vervolgd, als in de be richten wordt gezegd, dan is er alle reden om een grooten buit te verwachten. Maar men onthoudt zich zorgvuldig van elke aan wijzing en alleen wordt medegedeeld, dat men te Constanza ontzaglijke voorraden oor logsmateriaal en levensmiddelen buitge maakt heeft en petroleumreservoirs, welke een waarde van velé millioenen vertegen woordigen. Overigens is er geen nieuws van belang. Tevergeefs blijven de Duitschers tegenaan vallen bij Douaumont doen, terwijl zij aan vallen op het fort Vaux hadden af te slaan. De Franschen deelen mede, reeds 5000 ge vangenen te hebben geteld, behalve de vele honderden gewonden, die door de ambu lances zijn medegenomen. Aan het Macedonische front maakte die en tente eenige vordering. Volgens Engelsche en Fransche berichten, zijn de Koning van Griekenland en de enten te de laatste dagen wat dichter bij elkaar ge- Roman uit het laatst dar 16e esuw, Bftar 1 Eagelaek fan RAFA8L &ABATIML 0} „Ach vergeef mij", pleitte hij. „Ik wordt gek gemarteld door hetgeen mij ten laste gelegd wordt. Ik hield niet van uw broeder, .dat is waar. Maar zooals ik je gezworen had, zoo heb ik gedaan. Ik heb slagen van hem gehad, en geglimlacht; gisteren nog heeft hij mij in het openbaar beleedigd, mij met zijn rijzweep over het gezicht geslagen, waar ik nog het lit- teeken van draag. Hij, die zegt, dat ik geen recht had, om hem te dooden, is een leugenaar en huichelaar. Toch was de gedachte aan uj Rosamunde, de gedachte, dat hij je broeder was, voldoende, om mijn woede te doen beda ren. En nu hij door een ongeval den dood ge vonden heeft, is mijn belooning voor al mijn geduld, al mijn gedachte voor u, dat ik be schuldigd word hem vermoord te hebben, en dat jij die beschuldiging gelooft". „Zij heeft geen keus", zei Killigrew scherp. „Sir John", riep hij. „Ik verzoek u, u niet met haar keus te bemoeien. Dat gij het ge looft, toont, dat ge een gek zijt, en de raad van een gek is altijd een slechte staf om op te leunen. Genadige God, neem aan, dat ik vol komen. De entente zou haar eisch, dat de troepen naar de Peloponnesus overgebracht zouden worden, hebben laten vallen, en de koning zou bereid bevonden zijn de lichting 1913 naar huis te zenden. Medegedeeld wordt, dat de entente geenszins verlangt, dat Griekenland zijn onzijdigheid opgeeft, maar enkel de veiligheid van haar leger macht in Macedonië volkomen gewaarborgd wil zien. KORTE BERICHTEN; Oezonden zijn: de Noorsche schepen Sola (3050 ton), Raon, Dido (332 ton), Sol- va (1032 ton), Venus II (780 ton), Dag (950 ton), Edam (2350 ton), het Deensche stoomschip Alf (2175 ton) en de Direwaster Londen (184 ton), de Britsche schoener Tweed (200 ton) en het Belgische stoomschip „Comtesse de Flandres" (1800 ton). Het in de grond geboorde Roemeensche stoomschip Bistridza was van Bresi naar Ar changel op weg met 4500 ton munitie voor Roemenië. In een Engelsche munitiefabriek in Keut had een ontploffing plaats, 2 menschen wer den gedood, 10 ernstig gekwetst. De Roemenen hebben de groote Doanu- brug bij Tjemavoda laten springen. Rusland heeft een spoorweg in verbin ding met Moskou en St. Petersburg naar de golf van Kola, de door den golfstroom ijsvrije oceaankust ongeveer gereed. In het Ruhrgebied verwacht men, dat de minister van handel binnenkort aan de mijnen prijsverhooging voor steenkool zal toe staan in hofdzaak voor industriekolen en co kes, doch ook, zij het in geringe mate, voor ko len van huishoudelijk gebruik. -De Engelsche mijnenveger „Genista is in den grond geboord door een onderzeeër. Alle officieren en 73 man kwamen om, 12 man werden gered. GROENTEN. De minister van landbouw heeft met be trekking tot het verbod van uitvoer van di verse soorten groenten bepaald dat aan de groentensoorten, waarvoor consenten kun nen worden afgegeven, toegevoegd worden witte kool (met uitzondering van Eteensche witte kool), roode kool (met uitzondering van roode kool in Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal geteeld en van roode bewaarkool), savoyekool, boerenkool en uien. Exporteurs van uien zijn voortaan ver plicht voor elke 100 K.G. uien, Waarvoor zij consent aanvragen, 15 K.G. zaaiu-ien beschik baar te stellen voor binnenlandsch verbruik, tegen den prijs van 3'/8 cent per K.G. en bo vendien 15 K.G. knolrapen in eigen bewaar plaatsen te houden voor binnenlandsch ver bruik tegen den prijs van 1 y2 cent per K.G. Het percentage van de aanvoeren ter vei ling van bloemkool, dat voor het binnenland moet worden geveild, is tot nadere beschik king vastgesteld op 35 pCt. van eiken aan voer (alle soorten, uitschot inbegrepen, door- eengenomen). Het overige mag, wat eerste en tweede soort aangaat, voor het buitenland en wa*t het uit schot aangaat voor den inmaak worden- ge veild. Uitvoer van bepaalde partijen van alilfe soorten van snijboonen, van spersieboonen, van Heilnridis Riesenboonen, van witte koo-1 (met uitzondering van Deensche witte kool), van roode kool (met uitzondering van roode kool in Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal geteeld en van roode be waarkool), van savoyekool, van boerenkool, van uien, van Friesche peen, en van andtere soorten fijne peen, mag voortaan alleen ge- doening wilde nemen voor de beleediging, die hij mij had aangedaan, kent zij dan de men schen zoo weinig, en mij vooral, dat ik op zoo'n manier wraak zou nemen, om met den beul te doen te krijgen Een mooie wraak zoo waar als God leeft 1 Heb ik zoo met u gehan deld, Sir John, toen ge uw tong wat al te vrij liet gaan, zooals ge zelf bekend hebt? Denk toch even na, was dit waarschijnlijk? Ik ge loof, dat gij een meer te vreezen tegenstander waart dan de arme Pieter Godolphin, maar toen ik voldoening van u vroeg, heb ik u die open gezocht, zooals mijn gewoonte is. Toen wij onze zwaarden kruisten in uw park te Ar- wenack hebben we dat behoorlijk voor getui gen gedaan, opdat de overblijvende geen last met de justitie zou hebben. Zou ik niet hetzelf de met Pieter gedaan hebben, als ik hem naar het leven gestaan had? Zou ik dat niet even open gedaan hebben, en hem naar mijn wil gedood hebben, zonder gevaar en verwijt van wien ook?" Sir John was nadenkend geworden. Dit was logisch en helder als Ijs en de heer van Arwenack was geen dwaas. Maar terwijl hij peinzend en verstomd was aan het einde van al die woorden, gaf Rosamunde. het antwoord aan Sir Olivier. „Je hadt géén gevaar of verwijt te vreezen van wien ook zeg je?" Hij keerde zich om en was verslagen. Hij wist welke gedachte door haar hoofd ging. schieden op vertoon van consenten, afgege ven door de Rijkscommissie van Toezicht als bedoeld in artikel 6 der Statuten van de vereeniging „Groentencentrale," wanneer die producten op eene veiling van een bij de ver eeniging „Groentencentrale" ingeschreven veilingsvereeniging, volgens door de „Groentencentrale" te geven voorschriften zijn geveild en wanneer zij onder ambtelijk toezicht ten uitvoer ingeladen worden op door den minister voor uitvoer van groenten reeds aangewezen of alsnog aan te wijzen plaatsen. SPINAZIEZAAD. De minister van Landbouw brengt ter al- gemeene kennis, dat het scherp spinaziezaad', dat door exporteurs voor binnenl. verbruik beschikbaar wordt gesteld, Overeenkomstig de volgende regeling voor de verbruikers verkrijgbaar zal worden gesteld. De verbrui ker van scherp spinaziezaad kan dit zaad to hoeveelheden van minstens 100 K.G. bij zij nen gewonen zaadhandelaar bestellen op daartoe bestemde formulieren, die bij den zaad'handefaar verkrijgbaar zijn. Op dit formulier verbindt hij zich het te betrekken scherp spinaziezaad' te zullen ge bruiken als zaaizaad in eigen bedrijf en het to geen geval te verkoopen aan derden, op straffe van eene boete van 100 per 50 Kg, Hij verbindt zjefi den zaadhandelaar te be talen: 56 per 100 K.G. netto contant of 60 per 100 K.G. netto op gebruikelijke reke ning. De zaadhandelaar kan, onder overlegging van de geteekende formulieren, die bij dte ver eeniging Zaadcentrale verkrijgbaar zijü, het benoodigde scherp spinaziezaad van de Zaadcentrale betrekken tegen den prijs van f 51 per 100 K.G., netto a contant. Verdere bijzonderhedfen vindt men in „St. Ct." No. 252. BROODRANTSOEN. Naar het Hbld. verneemt, moet binnenkort een regeeringsmaatregd te wachten zijn, waarbij, evenals thans met bruinbrood' het geval is, ook de witbroodLverstrekkin|g op be perkte schaal en onder kaart-verband zal plaats hebben. Het quantum wordt hoogst waarschijnlijk 3 kilo witbrood per hoofd per week, behalve «Je kinderen ónder 1 jaar. GEHEIME MOBILISATIEBESCHEIDEN ONTVREEMD. Tusschen 14 en 16 Oct. 1916 is ten nhdeele van de Staatsspoorwegen uit de brandkast uit station KerkradeKolduc ontvreemd een bedrag van 131, bestaande uit kwartjes, dubbeltjes, halve stuivers en halve centen, alsmede enveloppen met geheime mobilisai- tiebescheiden, gemerkt M 13 no. 30; W. Q. 39 7C; M 16; 1619. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de voorzetting van de al- gemeene beraadslagingen over de Grond wetsherziening. De heer de Jong (u. 1., Hoorn) sprak over vrouwenkiesrecht en art. 192. De voor stellen van de regeering hebben bij de voor standers van vrouwenkiesrecht groote teleur stelling gewekt. De regeering heeft geen enkel argument aangevoerd, waarom aan de vrouw thans geen kiesrecht wordt verleend, terwijl in nagenoeg alle wetten de politiek zich be moeit met de vrouw. Spr. zou zijn stem geven aan het amendement-van Leeuwen. De pacificatie inzake art. 192 zou spr. van gansclier harte stemmen, Hij aanvaardde de financieele gelijkstelling zonder te vreezen voor het bestaansrecht van de openbare school. Spr. ontkende beslist, dat de openbare school een moderne secte-school is en zal de regeering ten aanzien1 van art. 192 met even veel vreugde volgen als ten aanzien van het algemeen mannenkiesrecht. Hij hoopte echter, dat de ongerustheid bij velen zijner geestver wanten over de werking van dit artikel dooi" een wijziging-van de redactie met behoud van het compromis zal worden opgeheven. „Je bedoelt," zei hij langzaam, zacht, In een toon vol verwijtend ongeloof, „dat ik zoo laag en valsch ben, dat ik op deze ma nier zou doen, wat ik om uwentwil niet openlijk durfde doen? Dat meent ge, Rosa munde. Ik schaam mij over je, dat je zoo iets kunt denken van iemand, diendien je beweert lief te hebben." Haar koelheid begaf haar. Onder de striem van zijn bittere half-verachtende woor den steeg haar toom, en overstemde deze zelfs een oogenblik haar verdriet over haars broeders dood. „Valsche bedrieger I" riep zij. „Er zijn menschen die gehoord hebben, dat ge zijn dood gezworen hebt. Uw eigen woorden zijn mij overgebracht. En er is op de sneeuw een spoor van bloed gevonden van de plaats, waar hij lag naar uw eigen deur. Wilt ge nog langer liegen?" Zij zagen hem verbleeken. Zij zagen zijn armen langs zijn lijf vallen en zijn oogen zich openspenen van blijkbare, plotselinge Vrees. „Eeneen spoor van bloed I" stamelde hij verwezen. „Antwoord nu!" sprak Sir John, plotse ling uit zijn twijfel gewekt door deze herin nering. Sir Olivier keerde zich weer tot Killigrew. De woorden van den ridder gaven hem den moed terug, waarvan Rosamunde hem be roofd had. Met een man kon hij vechten; ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. past uitmuntend. Nieuwste modellen. I) F De heer Mar chant (v. d. Deventer) meende, dat, wat thans wordt voorgesteld, geen compromis is in den zin van geven en nemen. Elk voorstel moet naar eigen waarde worden beoordeeld, al zal scherpe oppositie tegen elk der voorstellen het geheel in gevaar brengen. Spreker meende niet, dat het kiesrecht to- haerent is aan het staatsburgerschap en be streed het beroep van den heer Troelstra op het historisch materialisme. Spreker zou het amendement van de comm. van rapporteurs op art. 80 steunen. Hij wraakte de tegenstelling van rechtsche zijde gemaakt tusschen organisten rechts en ato- misten links. Die organische staatsleer, die ,tot dusver niet verder is gekomen dan de stu deerkamer, steunt in het geheel niet op de be ginselen der rechterzijde: van alle geleerden, op wie der echterzijde zich beroept,- is alleen Stahl een christelijk man. Het meervoudig stemrecht is slechts moge lijk, als het kiesrecht ab initio geregeld kon worden. Niemand wil meer een versterking van de positie der Eerste Kamer, van het ge zinshoofdenkiesrecht is uit een oogpunt van organisch kiesrecht niéts overgebleven. Spreker bestreed dat de soc. democraten! de linkerzijde tot het algemeen kiesrecht zouden hebbe gedreven en trad hierover in een his torische beschouwing. De grondwetsherziening, zooals wordt voorgesteld, is slechts half werk, doordat niet het algemeen vrouwenkiesrecht wordt ge bracht. Evenredige vertegenwoordiging was spreker een onafschéidenlijk geheel met het algemeen kiesrecht voor vrouwen en mannen Over stemplicht liet spreker .zich nog niet uit. Wat het onderwijs betreft; schreef spr. de veranderde stemming na den arbeidvandeBe- vredigingscommisse toe aan de zucht om het onderwijs in het algemeen omhoog te bren gen en aan de erkenning van de vrijzinnigen van het bankroet van het materialismé. Spre ker ontkende dat de openbare school' zou uit- loopen in een moderne secte-school. De heer Eerdmans (u.-l., Rotterdam III) achtte den tegenwoordigen tijd ongeschikt om over grondwetsherziening te spreken. Hij had bezwaar tegen de beperktheid van deze herziening. Hij vond het voorgestelde art. 80 een verbetering. Het regeeringsvoor- stel inzake evenredige vertegenwoordiging klopte volgens hem niet met den toestand hier te lande. Van een motie voor algemeen vrouwenkies recht verwachtte spr. thans niets. Maar had men niet kunnen trachten met de rechterzijde tot een compromis te komen om althans aan eenige vrouwen reeds het kiesrecht te verke nen Van kiesrecht aan 1 y, millioen vrou wen ineens kon hier echter niets komen. Inzake art. 192 betoogde spr., dat de libe ralen niet het offer kunnen brengen, dat de De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de eerstvol gende verwisseling van BROOD en MEEL- KAARTE'N zal plaats hebben DINSDAG 31 OCTOBER 1916, in het perceel LIM- MERFIPEK No. 8 alhier, welk bureau daar toe dien dag geopend zal zijn van 9—1 en van 25 uur en dat op dien dag aan bakkers en meelhande laren, geen meel zal kunnen worden verstrekt De Burgemeester voornoemd. G. RIPPING. regeering van hen vraagt: de openbare school zal regel zijn. Verdedigt men ae open bare school, dan komen onze partijgenooten met een man was het niet noodig zijn woor den af te wegen. „Ik kan daarop niet antwoorden," zei hij op vasten toon, die alle gevolgtrekkingen uit sloot. „Indien gij zegt, dat het zoo was, dan moet het zoo geweest zijn. Maar wat bewijst het.eigenlijk? Maakt het buiten twij fel, dat ik het was, die hem doodde? Geeft het de vrouw, die mij lief had, recht, te ge- looven, dat ik een moordenaar of nog erger ben Hij hield op, en keek haar weer aan met een wereld van verwijt in zijn blik. Zij was in een stoel neergezonken en zat daar, haar handen zenuwachtig bewegend, haar gelaat een masker van onuitsprekelijke smart. „Kunt ge zeggen, wat het dan anders be wijst, mijnheer?" vroeg Sir John, en er klonk twijfel in zijn stem. Sir Olivier hoorde dit, en hij uitte een Rtiik „O God van genade!" riep hij uit. „In uw stem klinkt twijfel, maar niet in de hare. Gij waart eens mijn vijand, en hebt daarna in een wantrouwenden wapenstilstand met mij ge leefd en toch kunt gij er aan twijfelen, dat ik dit deed. Maar zij.zij, die mij liefhad, heeft geen plaats voor eenigen twijfel!" „Sir Olivier," antwoordde zij hem, „het geen gij gedaan hebt, heeft mijn hart gebro ken. Toch daar ik al de beleedigingen weet, waardoor gij tot zulk een daad gebracht zijt, kon ik die vergeven hebben, geloof ik, ook al kon ik uw vrouw niet meer wordenik her en zeggen: dat is een anti-papist. Kan men niet'tot overeenstemming komen, dan neme de minister zijn voorstel terug. Spr. hechtte meer aan een woord van de rech terzijde, dan aan een redevoering van links: dé vrede moet niet van links, maar van rechts komen. Het algemeen kiesrecht komt er toch, het is slechts een uitstel van een paar jaar. Dat uitstel is -niet het offer waard van het verlies van de controle over het volksonder wijs. PROVINCIALE STATEN. Door Gedeputeerde Staten wordt voorge steld o.a. de volgende subsidies te verleenen: aan de vereeniging „De Tuinbouw" te Groqtebroek ten behoeve van haren proeftuin voor de laatste maal voor het jaar 1916 een bijdrage van ten hoogste 500; aan elk der vereenigingen tot exploitatie der proeftuinen, verbonden aan de Rijkstuto- bouwwtoterscholen te Aalsmeer, Hoorn en Alkmaar, jaarlijks en tot wederopzeggens toe een' subsidie tot een bedrag van ten hoogste de gezamenlijke bijdragen van particulieren, gemeenten, waterschappen of andere instellin gen, doch tot een maximum van 1000; aan de Provinciale Commissie tot bevorde ring der veefokkerij in Noord-Holland, voor elk der jaren 1917, 1918 en 1919 een toelage van ten hoogste 5000 tot bevordering van de veefokkerij in deze provincie; aan- de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland voor elk der jaren 1917, 1918 en 1919 een toelage van ten hoogste 5000 ten behoeve van hare werkzaamheden in het belang der verbetering van het paardenras en de paar denfokkerij in dit gewest; aan de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van een openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar ten behoeve van die to- richttog tot wederopzegging toe een bijdrage van ten hoogste 400 per jaar. DJAMBI EN PALEMBANG. (Officeel). Bij het departement van Kolo niën is het volgende bericht van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen De controleur van Bankgok telegra feerde. dat de patrouille van Merangith is te ruggekeerd, en zes opstandelingen waaronder haal liet, ik kou die vergeven hebben, ais ge niet de laagheid hadt, nu te ontkennen." Hij'keek haar een oogenblik doodsbleek aan, keerde zich om en ging naar de deur. Daar hield hij stil. „Uw bedoeling is zeer duidelijk," zei hij. „Het is uw wensch, dat ik voor deze daad gestraft zal worden." Hij lachte. Wie zal •mij bij het gerecht aanklagen? Gij, Sir John?" „Als freule Rosamunde dat wenscht," ant woordde de ridder. „Het zij zoo. Maar denk niet, dat ik er de man naar ben, om mij naar de galg te laten zenden op zoo'n armzalig bewijs, als waar mede deze dame genoegen neemt. Als een aanklager komt praten over een spoor van bloed naar mijn deur, en over sommige woorden, die ik gisteren in toom sprak, zal ik mijn proef nemen maar het zal een proef zijn door middel van een gevecht met mijn aanklager. Dat is mijn recht, en ik zal er gebruik van maken. Twijfelt gij er aan, welke uitspraak God zal doen Ik roep hem plechtig aan, om uitspraak te doen tusschen mij en dien man. Indien ik schuldig ben, moge Hij mijn arm vernietigen, als ik het strijdperk binnentreed." „Ik zelf zal u aanklagen," klonk de doffe stem van Rosamunde. En zoo ge wilt, kunt ge tegen mij van uw rechten gebruik maken, en mij vermoorden, zooals gë het hem ge daan hebt." Wordt vervolgd. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1