DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. B. W. G. LIENESCH, FLUWEEL en STOFFEN een uitgebreide sorteering. LANGESTRAAT. ZATERDAG 1 28 OCTOBER. No. 255 Honderd en achttiende jaargans:. 1916. Alionacmentspriis per 3 maanden f 1.—, fr. p. post f 1.25. ftdYertentiepriisföct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vl HERBIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telel .5. Uit den Raad. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 28 October. De Roemenen loopen in de Dobroedsja toch harder dan wij gisteren vermoedden. Met gezwindien pas zoeken ze een goed heen komen in noordelijke richting. Blijkens een telegram uit St.-Petersburg verwachtte men daar, dat veldmaarschalk von Mackensen zich niet in het moerassige noorden der Do broedsja zou wagen, maar in de linie Con- stanzaCeruavoda stand zou houden, in af wachting van de resultaten van het oüensief van generaal von Falkenhayn, met de over weging, dat het Russisch-Roemeensche leger niet verslagen was, doch slechts in uitsteken^ de orde was teruggetrokken voor den .nume riek sterkeren vijand. Doch deze verwachting heeft gefaald. Veldmaarschalk von Macken sen zit zijn vluchtende tegenstanders op de hielen en de onder hem vereenigde troepen hebben reeds de streek van Hirsova, 42 K.M. ten noorden van Cernavoda, bereikt. Het is echter nog de vraag, of de troepen der midden-mogendheden zich in de moerassen van den Donau zullen wagen dan wel of ze tevreden zullen zijn met een krachtdadige achtervolging en de zekerheid, dat hetgeen ontkomen is volkomen machteloos zal zijn Mag men de Engelsche daigbladberichten ge- looven, dan zijn de Bulgaren reeds in staat geweest, van den Donau troepen naar het Monastirfront te zenden. Die versterkingen maken het, zooals uit de berichten blijkt, voor de Serviërs uiterst moeielijk om vooruit te komen. Het zou niet te verwonderen zijn, wanneer de Serviërs hier weldra teruggesla gen werden. Tenzij de verwachte hulp der Italianen den toestand ten gunste van de en tente kon wijzigen. Van generaal Sarrail hoort men weinig. In Griekenland schijnt de zaak geregeld. De entente zal den koning in het vreedzaam genot van zijn troon laten en van dat deel van het rijk, dat hem trouw is gebleven en waarin hij volkomen vrij is, de onzijdigheids- politiek, waaraan hij meer dan ooit vast houdt, voort te zetten. Maar de entente be schouwt het afgescheiden deel van het rijk dat intusschen nog door niemand erkend is als een bondgenoot, en als zoodanig heeft dit gebied ook het recht om deel te hebben aan de voordeelen van de Grieksche welwillende onzijdigheid, terwijl namens de entente de verzekering is gegeven dat dit af gescheiden gedeelte niet tegen de hoofdstad Athene zal oprukken. Het is een oplossing maar welk eene! De Duitschers hebben weer een stout stuk je uitgehaald. Een tiental Duitsche torpedo booten hebben van de Duitsche baai uit een tocht ondernomen naar het Kanaal, waar ze, gedeeltelijk vlak bij de vijandelijke havens, elf voorpoststoomschepen (vermoedelijkgewa- pende trawlers) en twee of drie torpedosche- pen in den grond geboord hebben, benevens het Engelsche mail-stoomschip Queen ten zuiden van Folkestone, terwijl verscheiden andere wachtschepen en minstens twee torpe dojager-s zwaar beschadigd werden en de Duitsche torpedobooten behouden en zonder eenig verlies in de Duitsche wateren zijn te ruggekeerd. Zoo luidt de Duitsche lezing Het Engelsche officiëele bericht meldt dat de Duitsche poging om een aanval te doen op den Engelschen transportdienst in het Kar naai mislukte, dat een ledig transportschip in den grond geboord werd, dat er wordt ge vreesd, dat er één Engelsche torpedojager Verloren is gegaan, terwijl een ander aan den grond raakte, maar dat er twee Duitsche torpedojagers vernield en de anderen op de vlucht gedreven werden. Op grond van de ervaring aannemende dat de Duitsche mari- nestat „uit militaire overwegingen" de eigen verliezen achterhoudt, mogen we concludee- ren, dat de beide lezingen niet zoo heel veel verschillen. En dan blijft bestaan, dat er een stout stukje is uitgehaald, hetwelk niet veel militair voordeel heeft opgeleverd, maar dat dan toch mogelijk was en dat den beheer- pchers der zee pijnlijk moet aandoen. Immers een tocht tot aan de lijn Folkestone-Boulog- nc dat is toch wel een bezoek aan het hol van den leeuw, ook al werd dit bezoek ge bracht door kleinere gevechtsdeelen. De Fransche admiraliteit meldt nog, dat de Duitsche torpedobooten (het bericht spreekt van vijf) op de terugreis twee Frant- sche trawlers tot zinken hebben gebracht Tenslotte zij aangetekend, dat de heer von Körber zich met de vorming van een nieuw Oostenrijksch ministerie heeft belast en dat de Duitsche rijksdag het voorstel betreffende de nieuwe oorlogsleening van 12 milliard heeft aangenomen. ALKMAAR, 28'October. Wij hebben Woensdag van den Raad aa. gekregen een verordening op het beheer van het distributiebedrijf en een voor de commis sie van bijstand voor dat bedrijf, benevens een wethouder, die als voorzitter dezer com missie reeds eiken dag ten stadhuize te spre ken is. Aan de verordeningen werd een open bare sectie-vergadering gewijd. Mr. Lees- berg had eenige belangrijke amendementen ingediend en behaalde het succes, dat ze door den Raad aangenomen werden, de heer Ver kerk verklaarde ronduit, dat hem de tijd had ontbroken om deze zaak onder de knie te krijgen en ironisch kon hij later verklaren gezien te hebben hoe men zulk een zaak on der de knie krijgt als men daaraan slechts en kele dagen kan besteden. Het was weer de oude geschiedenis: Zaterdag wordt aan gekondigd dat een belangrijke aangelegen heid Woensdag zal worden behandeld. En daarbij een overvolle agenda toen wij het stadhuis verlieten ontmoetten we aller eerst eenige agenten van politie, belangstel lend vragend naar hun lotsverbetering, te leurgesteld toen ze hoorden, dat dit punt van de agenda was afgevoerd. Waarschijn lijk zullen er bij de a. st. algemeene beschou wingen over de begrooting wel weer klach ten opgaan over deze wijze van werken, maar, zoolang de Raad niet beslist uitspreekt dat met dit verkeerde system moet worden gebroken, is er zieker geen verandering te wachten. Het is nu maar te hopen, dat de verorde ningen beter blijken dan de wijze, waarop zij tot stand gekomen zijn. In den heer Thomsen, practisch handelaar en theoretisch goed onderlegd (hij bezit de middelbare acte boekhouden) heeft de ge meente stellig den meest geschikten beschik baren leider van het nieuwe bedrijf gevom- den, al zal niemand ontkennen, dat mr. Lees berg ook een uitstekend figuur achter de .wet houderstafel zal maken, vooral als hij wat langer raadslid is geweest. Men mag o. i. den heer Thomsen erkentelijk zijn, dlat hij de verantwoordelijkheid voor deze func tie op zich heeft willen nemen. Zij lijkt ons van dien aard, dat zij veel lasten en onaange naamheden zal opleveren, terwijl de taak naar alle waarschijnlijkheid een zeer on dankbare zal blijken te zijn. Het is jammer, dat de politiek bij de wethoudersbenoeming een zoodanige rol heeft gespeeld, dat deze feitelijke betekenis van dit wethouderschap niet op den voorgrond is getreden en d,at men daarmede ter rechter zijde zoo weinig rekening heeft gehouden. De benoeming verliep precies zoo als ia 1913, toen het ook ging links tegen rechts en er eveneens een lid van de linkerzijde (des tijds de heer van Buysen, thans de heer Cloeck) stemde op een rechtsch lid. De heer Dorbpck merkte bij die gelegenheid op, dat de politieke wind uit de gemeente naar den Raad was overgewaaid. Er is aanleiding om te veronderstellen, dat die wind thans weer in de gemeente zal terugkeeren en den politieleen verkiezingsmolen geducht aan het draaien zal brengen. Zoo is het ook gegaan in 1901. Immers nadat de rechtsche meer derheid in 1899 in de linksche vacature- Bruinvis den rechtschen heer A. Goede had benoemd en daardoor beslag had gelegd op de beide wethouderszetels, werd bij de eerst volgende gemeenteraadsverkiezingen de meerderheid in den Raad naar de linkerzijde verplaatst. In de plaats van het niet herko zen raadslid Goede werd tot wethouder ge kozen de heer Boelmans ter Spill en een jaar later werd de zetel van den heer J. M. de Sonnaville ingenomen door den heer J. de Wit Dzn. In 1913 zou de nieuwe wethou derszetel waarschijnlijk- wel aan een lid van de rechterzijde ten deel zijn gevallen, ware het niet dat gebeurtenissen in de gemeente hadden nagewerkt op de verhoudingen in den Raad. Nu was - de heer Cloeck wees er terecht op dit motief vervallen. En daar om had men mogen verwachten, dat de lin kerzijde thans alleen in verband met de zeer bijzondere omstandigheden den heer Thom sen naar de tafel van B. en W. zou leiden met de uitgesproken bedoeling, de eerstvol gende wethoudersvacature aan de rechterzij de open te laten. Naar onze meening zou men aldus handelend de waardigheid der li berale partij en haar toekomst in den Alk'- maarschen gemeenteraad beter hebben ge diend, dan mên thans beeft gedaan. Met „evenredige vertegejjKvoordiging" heeft dit niets te maken. Het is onbegrijpelijk, dat men nog altijd verwar! het in de wet neergelegde beginsel van de evenre dige vertegenwoordiging, waarnaar bijna iedereen verlangt en het mooie beginsel, dat zonder wettelijke regeling in- de practijk een onding is gebleken en waarnaar links noch rechts zich gedraagt, zoodat vertegenwoordi gers van beide partijen elkaar met evenveel recht of even weinig recht, zoo men wil in staat van beschuldiging kunnen stellen. Maar de liberale opvatting brengt volgens onze overtuiging mede, dat men een zeer sterke minderheid ook gelegenheid geeft zich in 't college van B. en W. te uiten. Ook al beschouwt men, gelijk de heer Udo, die blijkbaar alleen voor zich zelf, niet namens zijn fractie sprak, dat college als een zuiver bestuurscollege. De vergelijking van mi nisterie en parlement met dagelij ksch bestuur en raad gaat daarbij o. i. in het geheel niet op. Er is een geheel andere betrekking tus- schen deze colleges onderling. Reeds het feit, dat de wethouders worden gekozen uit en door den Raad en de ministers niet uit en door het parlement wijst hierop. Het ligt in den aard der zaak, dat ook bij een deel- van het voorbereiding»- en besturend werk, dat B. en W. verrichten, het politieke sentiment meespreekt. Daarbij komt, dat de betrekking van den burger tot de gemeente een andere is dan- tot den staat. Zij is een intiemere en daarom is het wenschelijk, dat wat er leeft en wordt dacht onder de bur gerij niet alleen in den Raad maar ook in het college van B. en W. tot uiting kan komen. Natuurlijk had men den palitieken strijd in de gemeente niet voorkomen, wanneer men in den boven aangegeven geest had ge handeld. De partijen staan nu eenmaal te genover elkaar en het stembiljet is het wapen voor den strijd. Maar er zijn nog andere kiezers dan principieele. Er is "de groote groep der kleurlooze middenstof, welke zich meer laat leiden door billijkheidsoverwegin gen dan door politieke principes. Zij is de wal, die het schip dikwijls doet keeren. Men had dit ook mogen bedenken, nu er in 1917 aftreden de raadsleden de Lange, Leguit, Rin gers, Leesberg, de Wit, den Boesterd, van den Bosch en de wethouders Thomsen en Zaadnoordijk. Wij kunnen dus, noch uit principieel nóch uit tactisch oogpunt bezien, den gang van zaken van Woensdag j.l. toejuichen^ maar beschouwen de houding der linker raads fractie als een verkeerde daad, welke zich wreken kan. En verwonderen ons daarom te meer, dat de heer Cloeck, weggebleven van- zijn fractie-vergadering, zijn fractiege- nooten eerst in de raadzaal, toen alles al be klonken was, poogde tot ander inzicht te brengen. Eigenlijk was elk debat onnoodig en het heeft geen zin verder op het gesproke ne in te gaan, hoe gemakkelijk het zou vallen er nog enkele kanfteekeningen bij te plaatsen Met hartelijke woorden heeft de voorzitter onder instemming der raadsleden afscheid genomen van wethouder Lubbe, in wiens antwoord een tikje weemoed lag. De heer Lubbe heeft vooral veel goed werk voor Alk maar verricht sinds hij van den burgemees ter de leiding in de levensmiddelenvoorzie ning overnam en daardoor in korten tijd de gemeente zeer aan zich verplicht. Wij moeten ons verder bekorten. En kun nen dus tot onze spijt niet lang stilstaan bij het interessante, hoogstaande diebat tusschen de heeien Ringers en Verkerk over de ar beidsbeurs, dat een verfrissching in den saai en middag was. De heer Verkerk heeft het pleit verloren vooral ook omdat het ad vies van den Amsterdamschen directeur der arbeidsbeurs tegen zijn plan inging maar hij heeft eenige belangrijke verbeteringen in de verordening tot stand kunnen brengen. En de heer Ringers smaakte het genoegen, dat de zaak is opgezet zooals hij, van den be ginne af aan, het heeft gewenscht. KORTE BERICHTEN. Het nieuwe Duitsche oorlogscrediet van 12 milliard mark is gisteren in den Rijksdag goedgekeurd, alleen de leden van de soc.-dem. arbeidersgemeenschap stemden tegen. De Dortaubrug bij Tsemovada moet nog voor voetgangers begaanbaar zijn. Gezonken zijn het Noorsche schip „Skog" (1100 ton), de Engelsche schepen Rowanmore (10.20 ton), Lautsmere (3900 ton) en Bruntingham (2600 ton( en het Rus sische stoomschip Erika (2400 ton). Engeland, heeft aan Chili verzocht, de twee op Engelsche werven gebouwde dread- noughts af te staan. Engeland heeft in ruil onderzeeërs aangeboden. Met ingang van Dec. wordt het aantal personentreinen op de Pruissisch-Hessische spoorwegen aanmerkelijk ingekrompen, ver moedelijk in verband met het gebrek aan per soneel. Langs den Rijn in den omtrek van Co- blenz heeft de vroeg ingevallen vorst ernstige schade aan de wijndruiven en de winteraard appelen berokkend. Men is met alle beschik bare krachten aan het werk gegaan, om nog te redden wat te redden is. In Oostenrijk worden veel kerkklokken tot kanonnen versmolten. Men wil ook gouden avondmaalstellen, die geen kunstwaarde heb ben, ten bate van het rijk vermelten. De Saksische Landdag heeft een wets voorstel aangenomen, waardoor het konink rijk Saksen het electriciteitsmonopolie in han den krijgt. i \j De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg. deelt mede, dat de rijkskanselier dezer dagen, in den Rijksdag over de buiten- landsche politiek zal spreken en dan waar schijnlijk ook 's heeren Grey's rede aanroeren. In Zweden is een uiivoerverbod op sui kerbieten uitgevaardigd, tevens is het met in gang van 1 Nov. verboden tarwe, rogge sui kerbieten en melase lot het stoken van brande wijn te bezigen. Fransche vliegers hebben op Duitsche Fransche vliegers hebben 276 bommen de Duitsche spoorwegstations achter het erdunfront en bij Metz geworpen. De Gemeenschapelijk Oostenrijk-Hon- gaarsche minister van Financiën, de heer von Körber, heeft de opdracht tot vorming van 'n nieuw Oostenrijksch ministerie aanvaard, De keizerin van Duitschland ontving gistermiddag de ter bezichtiging van de ge vangenkampen in Duitschland vertoevende Russisch-Deensche deputaties, bestaande uit zes Russische ief deszuster en zes Deensche heeren. In Griekenland is een spoorwegstaking uitgebroken, ter ondersteuning van de loons- verhooging-eischen van het personeel. DE ZEPPELIN. (Officieel). Uit de ingekomen rapporten omtrent hét overvliegen van Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtschip op 22 de zer, is gebleken, dat het luchtvaartuig nabij Vijlen (Zuid-Limburg) te 6 uur namiddags boven Nederlandsch territoir is gekomen en daarop zijn weg in Noordwestelij ke richting heeft genomen over Geulle, Berg- eyk, Valkenswaard, Nieuwendijk en Werken dam, vanwaar het zijn koers heeft gewijzigd en Oostwaarts over Westervoort naaj- Duitsch land is teruggekeerd. Het luchtschip is op ver scheidene plaatsen beschoten. In de omstreken van Werkendam heeft het voorwerpen uitge worpen of laten vallen. Het van regeerings- wege ingestelde bnderzoek van de gevonden stukken beeft aangetoond, dat deze vermoede lijk afkomstig zijn van reservoirs. Met zeker heid kan worden vastgesteld, dat zij geen on- derdeelen zijn van spring of brandprojectie- len. (De informaties van de Dordsche Crt. vs ij maakten er abusievelijk N.R.Ct. van óver de overdreven berichten te dezer zake zijn dus wel juist geweest). De regeering heeft terstond den gezant te Berlijn opgedragen ter zake van deze nieuwe schending van het Nederlandsche gebied door een Duitsch luchtschip een ernstig ver toog tot de Duitsche regeering te richten. MieuwandüK 22^/227 Dam BROODRANTSOEN. Naar aanleiding van het bericht over het voornemen der regeering voor het invoeren van een kaartenstelsel voor wittebrood, schrijft het Handelsblad thans: Het is te begrijpen, dat er dringende rede nen moeten zijn om de administratie daar voor, die een ontzettenden last zal bezorgen' aan: bakkers, meelhandelaars, molenaars, enz. door te zetten. Waar deze redenen nochtans voor het groote publiek niet waarneembaar zijn het voeren van bloem aan het vee be streed men reeds op andere wijze met goed gevolg hebben wij reden om te veronder stellen dat er aan de Regeering feiten bekend zijn, waardoor voorzichtigheid haar voor schrijft dezen vèrstrekkenden maatregel te nemen. KAAS VOOR DUITSCHLAND. De „Berliner Lokal Anzeiger" spreekt een gerucht tegen, als zou de vrije invoer van'Hol- landsche kaas toegestaan zijn. Evenals tot dusverre moet alle ingevoerde kaas bij de Zentrale -Einkaufs-Gesellschaft onder de ge- Wone voorwaarden aangegeven worden. DANKBAARHEID. De Keizer van Duitschland heeft den ge zagvoerder van het Nederlandsche stoom schip „Bertha" een gouden horloge gezonr den, als dankbetuiging voor de redding van schipbreukelingen van de Duitsche kruisers „Elbing" en „Frauenlob". Aan de beman ning van de „Bertha" en de „Schipper Thar mes" heeft dé Keizer ieder vijfhonderd gul den geschonken. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de voortzetting van de al gemeene beraadslagingen over de Grond- wetsherzienin g. De heer Koster (v.'d., Assen) wilde het kiesrechtvraagstuk thans finaal tot een oplos sing brengen. Het algemeen vrouwenkies recht- is onafwijsbaar. Spreker bestreed den heer Beumer, die het vrouwenkiesrecht alleen verwerpt op citaten. Spreker verdedigde het vrouwenkiesrecht en wees op het groot getal vrouwen, dat de petitionnementen tekende, lid is van vereenigingen en aan betoogingen voor het kiesrecht deelnam. Dezelfde redenen als bij het mannenkiesrecht klemmen voor al gemeen vrouwen-kiesrecht. Voor spreker was het niet de zaak, dat de grondwettelijke belem meringen tegen vrouwen-kiesrecht worden weggenomen, maar dat er algemeen vrouwen kiesrecht in de Grondwet komt. Voor de soc.- dem. is de vrouwenbeweging een machtsvraag voor spreker een rechtsvraag. Tot volle ontplooiing van alle kachten heb ben wij een volksvertegenwoordiging noodig van alle burgers en burgeressen en spreker be- -Tr - val het amendement-Troelstra met warmte aan. De heer Rutgers (a.r. Hilversum) hoop te dat de regeering het voorste inzake het pre sentiegeld zal terugnemen. De moeiijkheden van het quorum zijn slechts te bevrijden door wijziging van art. Ill van de Grondwet en Dit rammer bestaat Bi! 3 bladen. ALRMAARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1