root rfit i op MAANDAC6 NOVEMBER 1916. SCHIEDAM. Regeeringsyisch. Trouwen bèhooren niet Telegram»ion yan hedea, (loedkoop© geklopte cokes. to Alltmaar een drastische herziening van het reglement I het bakkersbedrijf, ooi te trachten met deze van orde. Komende tot het organisch en het huis manskiesrecht, betoogde spreker dat het indi vidualistisch kiesrecht door zijn eenvoudig heid nog altijd rondspookt. Spreker geloofde niet, dat de kiesrechthervorming van veel be teeken is is; van veel grooter beteekenis is de verhouding tusschen het parlement en kiezers en tusschen parlement en kroon. Spreker be toogde het verval van het parlementaire stel sel, hier en in het buitenland, en zulks in ver band met het individualistische kiessfëlsel. Evenwel was de voorgestelde verandering in het kiesrecht door de antirevolutionnairen te aanvaarden, daar de nieuwe niet slechter is dan de bestaande, en de laatste woorden over het kiesrechtvraagstuk nog niet uitgesproken zullen, zijn. Door de voortschrijdende organi sche ontwikkeling van de maatschappij zal het organisch kiesrecht opnieuw ter sprake moeten komen. De heer Nolens (r Je., ,Venlo) beschouw de het kiesrechtrechtvraagstuk als een afgeda ne faak. Hij raadde daarom aan, intrekking van het amendement betreffende de dadelijke invoering van het vrouwenkiesrecht; men heeft hier inderdaad te doen met een compro mis. De gelegenheid om recht te krijgen op onder wijsgebied doet velen over de bezwaren inzake kiesrecht heenstappen, terwijl ook wel bezwa ren bestaan ter rechterzijde tegen de financi- eele gelijkstelling. Ook in eerste lezing be stond voor spreker een verband tusschen arti kel 80 en artikel 192. Daarom is de volgorde van de behandeling van veel belang en de mee ning van de regeering over den samenhang van beide onderwerpen. De heer Bichon van IJsselmon- de (c.-h., Ommen) achtte de wijziging van art. 192 niet bevredigend, maar zou er toch in meegaan. Wat het mannenkiesrecht betreft achtte spr. slechts tweeërlei oplossing mo gelijk. Of men behoude het bestaande arti kel 80 of dien verleene het kiesrecht aan al len, die'hun aanslag in 's rijks directe belas tingen hebben betaald. Hij achtte de roeping van de vrouw een geheel andere dan die van den man. De tapk van de vrouw is een andere, naast den man. Ook in 't politieke leven kan de vrcyiw in vloed ten goede uitoefenen. In 't belang van de vrouw zelf, zoo goed als in dat van den man, dus in dat van de volksgemeenschap, dienen wij dien invloed onverzwakt te bewa ren. Daarom achtte spr. vrouwenkiesrecht ongewenscht. Het argument dat aan hen die kiesrecht vragen, dat recht niet mag onthou den worden, zou er toe leiden het kiesrecht ailleen op verzoek toe te kennen. In elk ge val moet, als aan de vrouwen kiesrecht gege ven wordt, dit algemeen kiesrecht zijn, als men ook algemeen mannenkiesrecht invoert. Strafbaarstelling van het niet-uitoefenen van het stemrecht achtte spr. niet door het staatsbelang geboden. De heer Oosterbaan (a.-r., Enkhui zen)', zei dat de regeeringsvoorstellen zijne .sympathie hadden. DE OPSTAND IN DJAMBI. (Officieel). Bij het departement van kolo niën is het volgende bericht van den Gou vemeur-Generaal van Nederlandsch-Imdi ont vangen Eene patrouille van Moeara Boengo stoot te te Poelo Batoe in de Djoedjoehaustreek op opstandelingen en doodde er 21, waaronder een inlandsch hoofd en drie verzetleiders. De bevolking van de Tabirstreek en Te- bingtinggi (aan de Batanghari) leverde twee leiders uit. INGEZONDEN MEDEDEELINOEN. aan rugpijn, pijn in de lendenen en zijden, duizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij vrouwen maar al te vaak voor. Haar leefwijze binnenshuis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van an deren leiden tot verzwakking der nieren. Bo vendien zijn er kritieke tijden in het leven der vrouw, wanneer zich veranderingen voordoen, die de nieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpijn, duize ligheid, zenuwachtigheid, terneergeslagen- beid en waterstoornissen volgen dikwijls, en spoedige behandeling is noodzakelijk om nitr- gruis, waterzucht, of rheumatiek te voorko men. Foster's Rugpijn Nieren Pillen heelen de nieren en helpen haar om de urinaire vergif ten te verwijderen, die zoovele vrouwen zwak, ziek en ellendig maken. Dit geneesmiddel ge neest-niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaas-aandoeningen. Het ver dient voorts aanbeveling om minder zwaar te eten, meer te s'apen, vaker te drinken, en te zorgen voor meer lichaamsoefening in de bui tenlucht. Hoedt m voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van lames Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alk maar verkriigb bij Nierop en Slothouber, I^angestraat 83. Toezending geschiedt fran co na ontv. v. postw. 1.75 p. doos of 10 p zes doozen Gemengd nieuw*. ZOMERTIJD. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen heeft den gemeenteraad medege deeld, dat naar haar oordeel de proef dezen zomer met de vervroeging van den wettelijken tijd genomen, geslaagd mag heeten. De kamer meent, dat er alleszins termen zijn voor invoering van den zomertijd, op den voet der wet van 27 April j.l. als blijvende maatregel en dat zij het zelfs wenschelijk zou achten, dat deze tijd reeds aanving met April. BAKKERSNACHTARBEID. In een te Rotterdam gehouden vergadering hebben de hoofdbesturen van de volgendp ba-kkersgezellenorganisaties: Algemeene Ne- derlandsche Bond in het Bakkersbedrijf, Roomsch-Kath. Bond, Christelijke Bond en Federatie van Neutrale Bakkersgezellenver- eenigingen besloten in hun onderscheiden bestuursvergaderingen het voorstel ter sprake ke te brengen eener overeenkomst omtrent de bepalingen aan de regeering voor te stellen tot verbod van nachtarbeid' en regeling van den arbeidsduur. Tevens werd besloten op Dinsdag 7 No vember eene bespreking aan te vragen met de organisaties van patroons en werkgevers in lichamen eveneens tot overeenstemming te komen. VOOR VROUWENKIESRECHT. In een adres van het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken aan de Twee de Kamer wordt gevraagd, dat naast de in voering van het enkelvoudig algemeen kies recht voor de mannen ook in de Grondwet worde vastgeslegd het enkelvoudig algemeen kiesrecht voor de vrouwen Ter ondersteuning van dat verzoek voert adressant o.a. aan, dat in de naaste toekomst het streven van alle radicale drankbestrijders om politiek-economisch gebied eenerzij ds za gericht zijn op de invoering in de wetgeving van het stelsel der plaatselijke keuze (local option) en anderzijds op de uitvaardiging van sociale wetten, die den economischen toe stand des volks zullen verbeteren en dat -dit streven des te meer succes zal hebben zoo de meest belanghebbenden en de meest belang stellenden daartoe rechtstreeks kunnen mede werken en dat derhalve de uitsluiting van het kiesrecht van alle vrouVen een zeer ernstige belemmering zou blijven voor het op*de wet geving gerichte doel der drankbestrijders. GEEN BELASTINGVERHOOGING. Door B. en W. van Stellendam is aan den raad voorgesteld den post hoofdelijke omslag op de begrooting 1917 te verhoogen met 2300, welk voorstel met algemeene stemmen werd verworpen. Daarna stelde een der leden voor, den post te verhoogen met 1150, doch ook dit voorstel werd verworpen, waarna de voorzitter mededeelde, dat hij Gedeputeerde Staten zou berichten, dat van Stellendam geen begrooting kan worden ingezonden, aan gezien de Raadsleden niet willen medewerken om ze in orde te maken. DE TWO STEP VERBODEN? Door den rijksveldwachter van Buiksloot werd tijdens een dansl^ in het café van den heer Huibrechts aldaar,, een paartje, dat een walsje maakte, het dansen verboden, als in1 strijd zijnde met de zedelijkheidswet. Deze zedelijkheidshandhaver meende namelijk, dat het walsje een „two step" was en die achtte hij strijdig met de wetten. Onder pro teste van de cursusgangers verliet de politie de zaal, nadat hem was beduid, dat er nog al eenig verschil is tusschen een wals en een two step. EEN GOED JAAR. In de Streek en omgeving maken sommige landbouwers voor hun geteelde producten zooveel, dat ze ih één jaar de geheele waarde van hun land ontvangen. Sommigen zijn dan ook onverwachts van huurder nu eigenaar ge worden. UIT VEENHUIZEN (Oude Niedorp). Voor een kleine honderd belangstellenden hield de afdeeiing van den Bond voor Staats- pensionneering alhier een propaganda-avond Na een kort openingswoord van den heer C. Appel, hield Ds. Sinninghe Damsté van Dirkshom eene rede waarin hij het recht van Staatspensioen bepleitte en een overzicht gaf van het groeien der beweging daarvoor ge durende de laatste tientallen jaren. De rede rijkerskamer voerde oj3 het drama „Zalig Uiteinde", dat diepen indruk maakte. Naast anderen vervulde vooral Koba uitstekend haar rol. Een voordracht van den heer J Smit, getiteld „Het eerste Staatspensioen" door Louis Contran, verwierf veel bijval. Ten slotte had men een levende groep, waarop treffend werd weergegeven hoe arbei ders hun Staatspensioen krijgen, terwijl een arm baasje bits door Nederland (hier de Ne- derlandsche Maagd) afgewezen wordt. De heer C. AppeÊ bracht allen dank en hoopte Ds. Damsté hier nog eens te zien. Lr gaven zich zes nieuwe leden op. UIT SCHOORL. Door stemgerechtigden der Herv. Ge meente alhier zijn tot notabelen gekozen de heeren Jb. Swaan en P. Sevemhuijsen voor Schoorl en J. de Graaf voor Groet, terwijl door de notabelen tot kerkvoogd is herkozen de heer A. van Lienen Sr. voor Groet. UIT WINKEL. De uitslag van de veekeuring van bij de Fokvereeniging alhier ingeschreven vee, ge houden op het terrein van den heer Ji. Kroon, is als volgt: Ingeschreven koeien afgewisseld: le prijs P. Strijker, 2e pr. Jb. Dekker, 3e pr. Jb. Spaans. Eervolle Verm. C. Keijzer. Ingeschreven twenters: le prijs. C. Strijker, 2e pr. S. Vethman'. Vaarzen in onderzoek: le pr. Jb. Spaans, 2e pr. C. Strijker, 3e pr. Jb. Spaans. Hokkelingen van ingeschreven koeien: le pr J. Dekker, 2e pr. P„Strijker, 3e prijs S. Vethman. Küikalveren van ingeschreven koeien: le pr. J. Dekker, 2e pr. P. Strijker, 3e pr. S. Veth man. Stierkalveren van ingeschreven koeien met de moederdierenle pr. C. Strijker, 2e.pr. C. Keijzer, 3e pr. C. Keijzer. Familiegroepen: le pri. J. Dekker, 2e pr. S. Vethman. Keurmeesters waren de heeren: N. D. Kaan te Wieringerwaard, A. v. d. Oord en D. Ap pel te Moerbeek. UIT WIERINGERWAARD., Aan de heeren H. Koster, C. Blaaub'oer Rz., P. J. Blaauboer, A. Visser en R. Kaan wordt als varkenshouders gratis z. g. n. regeerings- meel verstrekt. Het wordt proefmeel genoemd, schijnt te bestaan uit allerlei afval en moet tweemaal per dag onder controle worden ge voederd; waarvoor een vijftal heeren zijn aan gewezen. Hoewel 't niet lekker ruikt, slobberen de zwijnen er goed in. De varkens worden la ter voor de .regeering aangekocht. Mede in verband hiermede ontvangen bovengenoemde heeren 100 procent regeeringsmais van het geen door hen wordt aangevraagd. UIT OUDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdagavond den 27 October. Tegen woordig alle- leden. Na opening van de vergadering werden de notulen van de vorige bijeenkomst gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Na voorlezing van enkele stukken van Ge deputeerde Staten werd de begrooting van het gemeentelijk electrisch bedrijf vastgesteld met een bedrag van ontvang en uitgaaf resp. van ƒ3221,18% en 2418,50. Hierna werd de gemeente-begrooting voor 1917 vastgesteld met een bedrag van 16319,96 in ontvang en uitgaaf. KORTE- BERICHTEN. De heer mr. Ter Spill zal niet in hooger beroep gaan van het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens beleediging van den heer Gosch werd weroordeeld tot 100 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Te Haarlem is een comité gesticht to oprichting van een eenvoudig monument (waarschijnlijk een bank van graniet) ter eere der nagedachtenis van den musicus Philip Loots. Door de groenten- en vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken" werd gisteren voor 46.000 aan fruit in 3 uren tijds geveild. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de een gewezen brievenbesteller wegens ver duistering en valschheid in geschrifte tot 10 maanden gevangenisstraf. Te Aalsmeer zijn reeds kas-seringen in den handel gebracht. Het bestuur van den Overijselschen Boe renbond heeft besloten, zich tot de regeering te wenden met het verzoek den uitvoer van rundvee toe te staan. De heer mr. J. Limburg heeft bedankt als lid van de aardappelen-commissie. Thans hebben alle Vrijzinnig-Democratische kamer leden hun ontslag uit de commissie genomen, Wegens het per advertentie te koop aan bieden van mahoniehouten stoelen, die van beukenhout waren gemaakt, is tegen een meu belhandelaar te Leerdam ƒ10 boete of 20 da gen hechtenis geëischt. Rijksambtenaren hebben bij Venray een smokkelaar uit Boxmeer aangeschoten. Te Steyl bij Venlo had eenzelfde voorval plaats. Te Zunderdorp is een inzameling gehou den langs de huizen, waarvan de opbrengst als duurtetoeslag zal worden uitgekeerd aan den dominee. Te 's-Gravenhage is thans per dag plm 23000 liter melk tekort. Er komt dagelijks 10000 liter regeeringsmelk, blijft dus een te kort van 13000 liter. Deskundigen vreezen een nog geringer melkproductie. Naar de Tel. verneemt, zal ook voor in dustriemelk, op grond van de distributiewet, een maximumprijs vastgesteld worden. Deze zal even hoog zijn als die voor de consumptie- melk, Door een 50-tal gepensionneerden te Apeldoorn, is aan den minister van Financiën verzocht om hun een duurtetoeslag te verlee nen van 15% van de eerste, 10 procent van de tweede en 5 procent van de derde duizend gulden. De gemeenteraad van Purmerend heeft besloten in de politieverordening een artikel op te nemen, waarbij verboden wordt het ver- koopen van tabak en sigaren aan kinderen beneden 14 jaar. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel heeft besloten, voorloopig geen graan af te geven voor de Schiedamsche bran derijen. Eenige branderijen zijn reeds stopge zet en spoedig zullen andere volgen. Té Amsterdam is de vervalsching ont dekt van zegels van buitenlandsche effecten, welke ter verzilvering uit Duitschland aan een effectenhandelaar gezonden waren. Te Albergen (Overijsel) zijn 16 kisteh boter aangehouden, welke als tegels bevracht per stoomboot waren aangevoerd en naar Duitschland zouden worden gesmokkeld. De waarde is circa 3500. De varkensslagerstaking te Maastricht, die ongeveer twee geduurd heeft, is thans ge ëindigd en zullen weer als van ouds aan de slagers regeeringsvarkens verstrekt worden. Bij Dinxperlo is in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen de draadversper ring, aan den grensweg aangebracht tot be teugeling van de smokkelarij, doorgeknipt. Te Temeuzen is een 70-jarig man door tram overreden. Een been werd hem bijna afgesneden; het moest worden geampu teerd Onlangs werd op Texel begraven het lijk van een Franschen vlieger, dat aan het gespoeld wsa. Thans j zoek van de rransche regeéring weer opge- strand aangespoi rra graven tot vaststelling van de indentiteit Te Arnhem zijn weer 20O Duitsche kin deren aangekomen, die naar verschillende plaatsen reisden. Eenige bleven in de Gelder- sche hoofdstad. DE ENGELSCHE VLIEGER. DEN HAAG, 28 Oct. Naar wij verne men is de Engelsche vliegenier Smith, die gisteren in de Scheveningsche visschersha- ven is aangebracht, vrijgelaten. SCHADEVERGOEDING. DEN HAAG, 28 Oct. Naar wij verne men moet dezer dagen door de militaire overheid aan onderscheiden aannemers van den bouw van interneeringskampen als schadevergoeding voor houtvoorraad en gereedschappen van timmerlieden en electriciens, waarover door geïnterneerden onrechtmatig was beschikt, een totaal be drag van ongeveer 25000 zijn toegekend'. BEVORDERD. DEN HAAG,, 28 Oct. Naar wij verne men is overste A. D. J. Berkhout van den staf bij de Genie bevorderd tot kolonel. STADSNIEUWS. BENOEMD. Efoor het Gerechtshofte Amsterdam is be noemd tot deurwaarder bij het Arrondisse- ments-Rechtbank alhier tot standplaats Me- demblik de heer J. F Teunis Jzn., deurwaar dersklerk te Leiden. ACTIE TEGEN DE DUURTE. Men schrijft ons: Het Permanente Comité van Aotie tegeji de duurte hield gisteren een vergadering, waar o. m. werd besloten, zoo spoedig mogelijk een actie te beginnen tegen de opdrijving der woninghuren, sommigen zijn of worden ver hoogd met 0.50 per week. Misnoegen werd verder uitgesproken over de houding van den gemeenteraad in de laat ste zitting, waar medezeggingschap van ver bruikers der regeeringsartikelen op het eerstdaags te openen levensmiddelenbureau vrijwel geheel werd buiten gesloten. KEGELEN. De Alkmaarsche Kegelbond' zal 1 Decem ber 1916 tien jaar bestaan. Ter herdenking van dit feit zullen van 3 tot 12 November to het gebouw „de Unto" groote onderlinge wedstrijden' plaats hebben, bestaande in korpswedstrijd om zilveren wisselbeker, medailles en gouden kegels, per- soneele wedstrijd om kunstvoorwerpen; da meswedstrijd om kunstvoorwerpen; jubile umwedstrijd om gouden en zilveren kegels en vrijebaan-wedstrijd. VOETBAL. AlCmaria zal morgen een wedstrijd1 spelen tegen een militair elftal, n.l., het elftal van het 21e regiment infanterie uit Haarlem. Alcmaria zal vermoedelijk een gewijzigde combinatie probeeren. De Haarlemmers sdiij nen over goede spelers te beschikken, zoodat we een aardigen wedstrijd verwachten. Holland en Alcmaria II moeten beiden naar den Helder. De eerste tegen S. H. B. S., de tweede tegen Helder II. „Alkmaar" speelt morgen met 5 invallers „Sport I" in Hoorn. Of „Alkmaar" de over winning zal weten te behalen is nog een zeer open vraag. GEVESTIGDE PERSONEN. J. D. P. Rosier, N.H., kok, Geesterweg 1, Amerika. W. J. Viëtor, E.L., arbeiderj Kweerenpad 8, Amsterdam. G. Potgieser, N.H., winkelbediende, Stuartstr. 64, Noord- wijk. G. Hes, R.K., db., Wognumschebu 6, Oudorp. K. Koutstaal, JnI.H., ijzerwer ker, Overdiestraat 45, Nieuw Lekkerland. A. Gelderblom, N.H., ijzerwerker, Geester singel 44, Nieuw Lekkerland. U. R. C. E Bianchi, N.H., z., Boterstraat la, Gouda. Wed. T. J. Teeuwen, z., Mosterdsteeg Noordwijk. B. Claver, R.K., arbeider! Landstraat 41, Arnhem. *J. Drost, N.H los werkman, Wildemanstraat» 18, Amster dam. J. van der Kuijl, N:H., ijzerwerker, Tiendenwal 19, Nieuw Lekkerland. C. Ger- ver, R.K., leerl. mach., Forestusstraat 4, Enk huizen. W. M. A. de Goeje, R.K., z., Em- mastraat 97, Wieringen. P. Reijne, N.H. z., Kennemerstraatweg 180, Akersloot. M J. Elberg, R.K., kellner, Nieuwesloot 119, Eg mond aan Zee.A. L. Lindeboom, R.K., rei ziger, Westerweg 35, Engeland. J. Hoog land, N.H., z., Steijnstraat 49, Barradeel. J. van der Wal, geen, z., Steijnstraat 49, Har Hogen. M. Fraai, geen, huishoudster, Var- nebroek 47, Oudkarspel. F. van den Brink. N.H., arb. gem.-reiniging, Fnidsen 64 Duitschland.T. H. Pagano, N.H., koetsier, St. Annastraat 23, Dordrecht. M. J. Keijs- per-Streicher, N.H., z., Laat 178, Helder. - G. Geurs, geen, db., Emmastraat 95, Blokzij VERTROKKEN PERSONEN. J. Mus, N.H., kapper, Nieuwpoortslaan 56, Breda. H. J. Huizer, N.H., boekhou der, Spoorstraat 9, Heiloo. J. Gootjes, N H., slagersknecht, Laat 7, Bergen. J. H Erkamp, R.K., kaasmaker, Lindenlaan 40, Bergen. D. Uitslager, N.H., cacaobewerker Keetgracht 10a, Amsterdam. K. Schrö der, R.K., pakhuiskn. Lindenlaan 64, St, Pancras. G. F. Herbst, db., R.K., Geester singel 13, Arnhem. B. Smit, N.H., z., Gees tersingel 19, Berkhout. J. van der Velde, N.H., z., Zuiderhoutlaan 14, Ned. Indië. I. Immink, N. H., dienib., Oudegracht 283, Amsterdam. J. Tesselaar, R.K., ar beider, Zeglis 138, St. Maarten. Wed. J A. A. Schwan, N.Hz., Hofdijkstraat 11 Apeldoorn. C. A. de Vlieger, N.H., dir! kaasfabriek, Cabeljaustraat 4, Den Haag. A. J. M. Faesen, R.K., kruidenier, Spoor straat 91, Zwolle. M. Smit-Hommert, R, K., z., Wagemakerastraat 4c, Zutfen. Wed C. ten Cate, Ger., z., Kennemerstraatweg 13, Den Haag. A. Blok, N.H., db., Westerweg 65, Oudkarspel. D. A. Boekhout, N.H.. db., Nassau laan 39, Amsterdam. M. H Rovers, Rem./R.K., ingenieur H. IJl. S. M. Van Everdingestraat 10, Amersfoort. J Zonderhuis, R.K., winkelbediende, Voormeer 24, Noordwijkerhout. H. C. van der Heijde, geen, z., Emmastraat 109, Amsterdam. W. P. en A. J. Quax, R.K., z., Wilhelmina- laan 4, Den Haag. H. J. Gerstel, N.H., z.. Snaarmanslaan 61, Arnhem C. Mienis, L. de H., grondwerker, Keizerstraat 22, Zei- hem.C. D. Kooij, N.H., z., Cabeljaustraat 5, Rijswijk. P. Mors, R.K., z.,/Doelenstraat 10 a. Brummen. J. H. Tiekstra, N.H., z., Landstraat 30, Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 26 Oct. Marie, d. van Barend Schmidlt en Maartje Hoet, OVERLEDEN: 27 Oct. Pieter Wijpkema, 5 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 28 October. Medegedeeld door kat Koa. Nadar ten d'seh MMicrologisch Instituut to De Bilt Geldig tot den avond van 29 October. In het gebied van de waarneming ie de hoogste stand van den barometer 776.4 te Taparanda. De laagste stand van den barometer 748.8 te Helder. VERWACHTEN©. Meest stormachtige tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige re gen, zelfde temperatuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van' de ingezetenen, hoofden van gezinnen of daar mede geiijk te stellen personen, wier inkomen minder bedraagt dan 1200 volgens het ko- uer van den hoofdelijken omslag, dienst 1916, dat de verstrekking van bonboekjes voor het bekomen van geklopte cokes tegen 0.60 per H.L. (voor thuisbezorging 0.7 meer) zal aanvangen ter gemeentesecretarie op DINSDAG, 31 OCTOBER a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters A tot en met D op Dinsdag a s. E tot en met J op Woensdag a.s. K. tot en met O op Donderdag a.s. P tot en met S op Vrijdag a.s. en T tot en met Z op Zaterdag a.s., den laat- sten dag, tot des namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 October 1916. De Wethouder, Voorzitter der Raadscom missie van advies in zake de Levensmiddelen voorziening, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat tengevolge van het gedeelte lijk stilliggen van de visscherij, tot nadere aankondiging GEEN VERSCHE REGEE- RINGSVISCH verkrijgbaar zal worden ge steld. Alkmaar, 28 October 1916. De Wethouder voornoemd, A F. THOMSEN. Zij, die wenschen te adverteeren te SCHIE DAM en in de omgeving, worden opmerk zaam gemaakt op de Schiedamsche Courant, uitgever I. H. C. ROELANTS, door welk dagblad daar de meest afdoende publiciteit wordt geboden. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 27 Oct. Fabriekskaa3 Kleine f 78.le soort Gqjnmissie f 77, Boerenkaas, Kleine f 80,commissie f 76middelbare f 76. Noteering der Sub-Commissie uit de Kaas- vereeniging. le soort Edamra. fabr. f 77,— Aangevoerd 444 stapels, wegende 197573 Kilogram. Handel fabrieksk. (kleine) slecht. ALKMAAR, 28 Oct. Aangevoerd 6 paar den f 250 a 700, 77 koeien en ossen f 100 a 400, 50 nucht. kalveren f 15.— a 25.—, 58 magere schapen f 20.— a f 30,—, vette id. f 0 a Iammeen f a 31 magere varkens f 24,— a 32.—,219 big gen f 6.25 a 10.25, 19 bokken en geiten f 3,a 10,0 kleine bokjes f0.a 0. boter per kop hoogste prijs f 1.— .middel- prijs f 0.—laagste prijs f 0.85 aange voerd 1400 kop, eieren f 13.— a 14.—per 100. eendeneieren f 0.— a 0. LANOEDIJKER GROENTEVEILING. 27 Oot. Voormiddagveiling Bloemkool le |soort f 8.90 a l4.80, buit. f 12.60 a 12,80. inmaak 2e soort f 12.?0 a 12.60, roede kool binnenland f 3.70 a 15.80, gele kool f 3.80 a 17.90. witte kool f IP— a 28.—. Wagons wittekool f 404 a 410 p. 0 25 Oct. Namiddagveiling. Aangevoerd. aak aardappelen. Uien f 6.50 a 8.80, gele nep f g.a 0—, drielingen f 4.20 a 0.—, wortelen bin. f 2.85 a 2.90, buit. f 0.— a 0 sla- boonen f a 0.rammenas f 4.50 a 11.50, bieten f 6 80 a 20.90 BEEMSTER, PURMEREND en OMSTRE KEN, 27 Oct. Peren f 1.10 a 3 60, ap pelen f 1.35 a 3 50 per mand, spruitjes f 1.50 a 2.50 per mand, 15 pond, bieten f 12.50 a 32.- per 1000. Handel zeer vlug. NOORDSCHARWOUDE, 27 Oot. Ochtendveiling. "Roodekool f 3.90. a 18.70, voor het buitenland f a witte kool f 6.a 24.90, idem voor het buitenl. f .0 a gela kool f 3.a 17.10, idem voor het buitonland f 0.— a bloemkool j 15.10 a 15,90, idom voor het buitenland f 15. a 17.70, wortelen 0.a 0» Roodekool f 0 - a 0 Wittekool f 399 per waggon. Wortelen f —0 a - 0 per 50 Kg. Grove uien f 670 a 680 per 50 Kg. Koolaanvoer 0 stuks. Gele nep f 0.— a 0.—, drielingen f 0.— 0.—, |grove uien f 0.— a 0,—, wortelen f 0.a 0.—, id. voor het buitenl. f 0. a f 0.per 50 Kg., bieten f BOVSNKA-RSPgL (Station) 28 ®ct. Heden besteedde men voor Groote muizen f 1.50 a 1.60, kleine idem f 1.10 a 1.20, blauwe f 2.60 a 2.70. Roodekool f 4.50 a f 9.50. Witte kool f 8.a 14.Bloemkool f 13.50 a 35.— Slaboonen f 2.10 a 3.20. WARMENHUIZEN, 27 Oct. Wittekool: Binnenland f 7.10a30.70. Roode koolbinnenland f 7.- 'a 18.90, Buitenland f 15.30 a 29.10. Qelekool Binnenland f 3.80, buitenland f 18.90. Wortelen per baal: Binnenland f 2.75, Uien f 6.70 a 6.80, nep f 0.slaboonen 2 wagons wittekool f 414 a 418. ZWAAG, 23 Oct. Veiling „Bangert en Omstreken. De prijzen waren heden President van Engeland f 17.70 a 19 80 de 100 pond. Stoofperen 26 per pond. Stoofappelen 3—6 per pond. Boerengroen 4—5 per pond. TafelpereH 9—15 per pond. Tomaten 710 per pond. Druiven 2026 per ppnd. HOORN, 28 Oct Tarwe fa rogge f a gerst f a haver f 0,a 0.witte erwten f a 0, groene di(o f 33 a 39,—, grauwe f 38,— a 41,—, vale f 32,— a 39.—, bruine boonen f 33.a 37 karweizaad f 33 50 a 34 50. mosterdzaad f 59.0 a 63.207 biggen f 5.- a'12.—, kippen f 0 a 0, kipeiren' f 13.a 13.50, 655 kop boter 95 105 ct. ADVERTüNTlëN *naaaaonraBQC3 November a.s. hopen onze I Den 8sten geliefde ouders O. W. VAN DE POI, en J. MA HEES hunne 25-jarige Echtvereeulging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Schoutenstraat No. 24. lexstaaS

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2