DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RegeeringsEundvet. No. 256 Honderd en achttiende jaargang. 1916. Moanementepriiit por 3 maanden 11.-. Ir. p. post 11.25. Miettenliertmet p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieren Ir. Beek- en Bandelstakkeiil ?.k. BERBls. COSIER «200». Voordam C 9. MAANDAG 30 OCTOBER. NEDERLAND! De Nederlandsche Artillerie-inrichtingen, i. Groedkoepo geklopte cokes. DIRECTEUR .3. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 30 October. Er is heden geen militair nieuws van be- teekenis. Op de oorlogsterreinen blijft het gaan, zooals het sinds eenigen tijd is gegaan. D. w. z. dat in het Westen de Engelschen en Franschen aan het Somme-front weer eenige kleine vorderingen hebben gemaakt; zij wor den belangrijk genoemd, maar zijn van dien aard, dat zij over eenige weken samengeteld, nog van geen beteekenis zijn. Maar het zijn dan toch vorderingen. En de tegenstan der heeft hier niets om er tegenover te plaat sen zelfs het vloeibaar vuur, dat gebruikt wordt, stelt den Duitschers niet in staat ter- reinverlies te heroveren, laat staan terrein winst te maken. In het Oosten is het woord vooral aan het kanon, dat zich in het bijzonder ten westen van Loetsk en aan de Stochod doet gelden twee namen, waaraan in een vroegere periode van den oorlog veel aandacht werd gewijd, maar welke den laatsten tijd weinig meer ge noemd worden. Zij hebben dat trouwens met veel plaats-, rivier- en zee-namen gemeen. Zij verschijnen, zij wekken belangstelling en verdwijnen. Alleen wanneer er een be paald heldenfeit aan verbonden is, werkt de herinnering. Zooals de IJser, waar der Bel gen manhaftig standhouden een gewichtige oorlogsdaad is geworden, welker tweede ver jaardag gisteren terecht door de Belgische regeering te Havre en zeker ook in andere entente-landen, die het kleine België grooten flank verschuldigd zijn, is herdacht Zal Roemenië gaan behooren tot de gebie den., welke een tijd lang de volle aandacht vragen, maar dan in het vergeetboekje gera ken? Op het oogenblik lijkt het er niet naar. Er schijnt weinig kans, dat,dit land zijn drei gend lot zal ontgaan. Daarvoor treden de veldheeren von Falkenhayn en von Macken- sen te methodisch op. Terwijl de Roemenen eenige successen wisten te behalen op den uitersten rechtervleugel (waarbij zij 10 offi cieren en 900 manschappen gevangen namen), gaat generaal von Falkenhayn in het centrum bij den Predeal-pas, waar de weg naar Boe karest, de hoofdstad, het kortst is, vooruit, terwijl de middem-mogendheden ook bij den Rooden Toren-pas en bij Orsawa vorderin gen maken. Veldmaarschalk von Mackensen zet de achtervolging in de Dobroedsja voort Opmerkelijk is evenwel het gering aan tal gevangenen, dat daarbij wordt gemaakt een Bulgaarsch communiqué van gisteren spreekt van 500. Volgens een bericht uit Sofia trekken de vluchtende Roemenen meer in de richtipg van den Donau, de Russen naar de Zwarte Zee terug. Werd enkele dagen gele den gemeld, dat er reeds Bulgaren uit de Dobroedsja tegen de Serviërs vochten, uit St. Petersburg wordt thans bericht, dat ook al Duitsche troepen uit die streek zijn overgebracht naar Stanislau en naar het front van Riga. Die berichten kunnen na tuurlijk onjuist zijn, zijn zij juist, dan volgt hieruit öf dat de veldmaarschalk von Macken sen hét met minder troepen kan stellen dan aanvankelijk werd gedacht öf dat zijn aan deel in de operaties tegen Roemenië minder groot is, dan wordt vermoed. Toch is het van dezen veldheer wel het minst te verwach ten, dat hij het hoofddeel der Roemenen en Russen zal laten ontsnappen hij is er de man naar om een succes uit te buiten 1 Een Weensch journalist heeft een onder houd gehad met vou Hindenburg en den chef van diens staf von Ludenburg. Men was in het Duitsche hoofdkwartier van oordeel dat de .-aken zoo gunstig mogelijk staan en dat allés ook verder goed zal gaan. Het is mogelijk, zeide de Duitsche opperbevelheb ber, dat in 1917 de gevechten zullen plaats hebben, die de beslissing zullen brengen, maar niemand kan dit met zekerheid zeggen. Hij zeide verder, dat het dwaasheid was te veronderstellen dat hij een bepaald plan had. Het komt er, betoogde hij, slechts op aan om de overwinning te behalen, waar en hoe ze behaald worden, kan slechts steeds weder opnieuw naar de gebeurtenissen worden be oordeeld. Daarom kan de beslissing zoowel in liet Oosten als in het Westen worden ge zocht. Nooit had hij er aan gedacht het Westelijk front te verkorten, daar dit front zoo vast mogelijk staat. Tot Pruisisch minister van oorlog is be noemd luitenant-generaal von Stein, bevel hebber van het 14e reservekorps, bij het be gin van den oorlog generaal-kwartiermeesfer en als zoodanig opsteller van de leger berich ten uit dien tijd. Zijn voorganger, luitenant- generaal Wild von Hohenborn (die generaal von Falkenhayn opvolgde) krijgt bevel over een legerkorps aan het Westfront Deze be stuurswisseling wordt gemotiveerd met de overweging, dat een veel omvattende ervaring als troepenaanvoerder voor den minister van oorlog gewenscht ia. In de Daily Telegraph wordt het voorge steld, alsof de geallieerden-conferentie te Boulogne een misslag heeft begaan, door de voor loop ige regeering van den heer Venize- los niet te erkennen. Daardoor kregen de koningsgezinden nieuw materiaal, terwijl sindsdien geen aansluiting uit hef officiers- korps heeft plaats gehad. „Een groot gedeelte van de bevolking in Oud-Griekenland wenscht niet te vechten en maalt er weinig om wat er van Macedonië wordt. Zij volgen den koning, omdat deze tegen een oorlog is. Als de koning van meening veranderde, zouden zij zich tegen hem keeren" zegt de correspondent van het Engelsche blad. Inmiddels besloten de gealliëerdes de be weging te Saloniki te steunen met een leening van 4.800.000! Een Grieksch transportschip met 300 vrij willigers voor Saloniki is door een Duitsche onderzeeër getorpilleerd. Men vreest, dat er veel slachtoffers zijn. Allereerst een kort historisch overzicht van de Iroderlaödsche artillerie. In 1679, na den vrede van Nijmegen, beslo ten de gecommitteerde Raden van Holland en West-Friesland gezamenlijk tot de inrich ting van een affuitgieterij. In Delft werd spoedig daarop de eerste affuitgieterij ge opend. Dit was feitelijk het begin van onze artille rie. Langen tijd leed ze een kwijnend bestaan Het was in die dagen al weinig anders dan Ons volk had geinig geld een overzicht geven van ons artillerie-bedrijf. Om ons een denkbeeld te geven van wat er I aan wapens thans gemaakt wordt, was een tentoonstelling ingericht van alle wapens die 1 worden gemaakt, benevens van de onderdee- len, afgewerkt, en in verschillende stadia van bewerking. Wordt vervolgd. BROODKAARTEN. Den minister van landbouw heeft den bur- tegenwoordig. I „ir, over voor oorlogstuig en l^l^hodtm? tcS,er3 verzocüt vóór 15 November opga- v^'hltolfd? eerst als de nood aan den man kw^ werden doefl; aantal broodkaarteü) SS de noodtge gelden beschikbaar gesteld, om 0p j October 1916 in hun gemeente was KORTE BERICHTEN. De Pruisische minister van oorlog, lui tenant-generaal Wild von Honenhom, heeft zijn plaats moeten ruimen voor luitenant-ge neraal von Stein en heeft het commando over een legercorps in 't Westen ontvangen. Kapitein Bölcke, de bekende Duitsche vlieger, is, kort nadat hij zijn 40 ste vliegtuig had geveld, in de lucht in botsing met een an der vliegtoestel gekomen en verongelukt. De geallieerden moeten besloten hebben de fiationale beweging" in Saloniki r10* 4800.000 te steunen. Zatérdag heeft de heer Radoslawof, Bulgarije's eersten minister uit naam van zijn vorst de Bulgaarsche kamer met een troonre de geopend. Nu de heer von Körber, vroeger Oösten- rijksch-Hongaarsch minister van Financiën, tyt minister-president is benoemd, heeft keizer Frans Jozef den Oostenrijksch-Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Baron Burian, in diens plaats tot minister van Fi nanciën aangesteld. Aan den Oostenrijksche minister van Binnenlandsche zaken, prins Hohealohe, is het gevraagde ontslag gegeven. De Engelsche regeering heeft het plan, een minimum-loon voor alle arbeiders in het rijk vast te stellen. De spoorwegstaking in Griekenland is geëindigd, de eischen der stakers werden in gewilligd, nadat hun leiders met den minis terraad tien uur lang geconfereerd hadden. Het was ongetwijfeld een goede gedachte van het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring om aan den Minister van Oorlog te verzoeken, de Neder Landsche peis door eigen aanschouwing te doen kennis ne men van de wijze waarop onder de tegen woordige omstandigheden in de aanvulling en aaiMnaalr van wapens, munitie en verdere defensje-benoodigheden wordt voorzien. Het kan toch niet worden ontkend, dat het Nederlandsche publiek over het algemeen geen al te groot vertrouwen heeft in onze doode weermiddelen en meer speciaal een ge heel verkeerde voorstelling heeft van onzen munitie-aanmaak. Naar wij rneenen, vrees den velen, dat het er, wanneer ons land, nog eens onverhoopt genoodzaakt werd, om ter verdediging van den vaderlandschen grond, zich mede te scharen in de rij der strijden met onzen munitie-aanmaak zeer treurig zou uitzien en wij al spoedig aan het meest ntoo- dige gebrek zouden hebben. Op allerlei wij ze zijn gedurende den tegenwoordigen oor log deze gedachten herhaaldelijk tot uiting 2komen. Het is daarom een zeer verstandig besluit van den Minister geweest om aan het verzoek van den Ned. Journalisten-kring te voldoen en daardoor niet alleen de pers een kijkje te geven in ons artillerie-bedrijf, maar ook, door haar, het geheele Nederlandsche pu bliek. Het vertrouwen in 's lands defensie zal door een en ander zeer zeker versterkt worden. Dezer dagen hebben een twintigtal verte genwoordigers van de Nederlandsche pers aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Omtrent hetgeen we bij dit bezoek gezien en vernomen hebben het volgende: dan zoo mogelijk den achterstand in te haien Te Culemborg werd in 1750 een geweerfa- briek opgericht (uitsluitend handenarbeid). Deze bleef bestaan tot de vereeniging met België, toen men de beschikking kreeg over de zooveel beter ingerichte wapenfabrieken van Luik, waar de wapenindustrie reeds op een hoog peil stond. n 1830 werd een klein fabriekje opgericht té Delft, als onderdeel van de constructie- magazijnen aldaar, welk fabriekje later zelf standig werd gemaakt Toen hadden we in Delft een geweerwin kel, constructie-werkplaats, ijzergieterij, pa- tronenfabriek en vuurwerkmakerij. In den Haag bestond toen een particuliere geschut gieterij, die later, in het Laatst der 19de eeuw, door den Staat werd overgenomen. Al deze inrichtingen werden in 1887 ver- eenigd onder de directie van de artillerie-in richtingen. In 1897 werd besloten tot het overbrengen van het grootste deel der inrichtingen naar de Hembrug, waar toen alles behalve de con- structie-werkplaatsen werd ondergebracht. De geschutgieterij werd in 1904 opgeheven. De wapenfabriek, die in 1897 naar de Hem brug werd overgebracht, was slechts een kleine inrichting, hoofdzakelijk bestemd voor het onderwijs. Men had toen niet de bedoe ling zelf geweren te maken. Eerst in 1901 werd besloten zelf geweren te maken. Twee derde gedeelte van het ge weer kon toen in de fabriek gemaakt worden, in 1904 werd het een volledige fabriek, waar in men het geweer geheel kon maken. Men kon echter ook toen nog niet alles naast el kaar maken; het w een wisselbedrijf, d.w.z. verschillende machine werden eerst gebruikt voor het maken van een bepaald aantal on derdeden, om daarna te worden omgezet voor het maken van andere onderdeelen. Eerst sedert de mobilisatie hebben we een volledige wapenfabriek. Sedert dien is het aantal werklieden zeer uitgebreid, terwijl dag- en nachtploegen werden ingevoerd.De grafische voorstellingen van het aantal werk lieden vertoonen een steeds stijgende lijn. Thans is het aantal werklieden tienmaal zoo groot als bij het begin der mobilisatie, waar door natuurlijk ook de productie in evenre digheid verhoogd werd. Het volledig maken van de fabrieken was een heel werk, want voor het grootste deel moesten alle benoodigdheden uit het binnen land worden betrokken, daar de buitenland sche leveranciers hun leveranties grooten- deels staakten. Een groote moeilijkheid was ook het verkrijgen van de noodige werktui gen: alles moest in de fabriek zelf gemaakt worden. De ruimte der werkplaatsen was veel te klein, zoodat de magazijnen, die daarvoor door hun stevigen bouw geschikt waren, moesten worden ontruimd en als werkplaats worden ingericht, terwijl schaft lokalen, bergplaatsen enz. werden gebouwd en de bestaande gebouwen zooveel mogelijk door bijbouw en door daarop een verdieping te bouwen werden vergroot. In den' aanvang moest men zich zeer behelpen. Men wist niet hoe lang de mobilisatie zou duren en hoe groot de behoeften zouden zijn. Een maal. in October 1914, meende men reeds tot een Kleine inkrimping te kunnen overgaan, althans de grafische voorstellingen vertoönen in die maand een kleine inzinking. De groot» ste moeilijkheid was.het verkrijgen van per- soneel. Immers het aantal werklieden was voor de mobilisatie zeer gering en nu dus plotseling het aantal arbeiders eenige malen werd verdubbeld, werd iedere toen reeds in dienst zijnde eenvoudige Werkman als van zelf de voorman van een aantal nog onge schoolde arbeiders. Dank zij echter de omstandigheid, dat spoe dig' alle arbeid geschiedde door zeer inge nieus gedachte, doch eenvoudig werkende machines, liep al spoedig het werk zeer vlot van stapel. afgegevenb. van het aantal broodkaarten in omloop op 1 November; c. van de hoeveelheid brood, welke vóór 1 October 1916 in hun ge meente gemiddeld per maand werd verstrekt d. van de hoeveelheid brood, welke gedurende de maand October werd verstrekt. WIT-BROODKAARTEN. Naar de N. CL meldt, zal bij de kaarten voor wittebrood een andere regeling worden getroffen dan thans voor briiinbrood het ge>- val is. De bruinibroodkaarten zijn zoo inge richt, dat slechts van één bakker brood kan worden betrokken. Voor het wittebrood zal de kaart bestaan uit een kolom met coupons, voor elk half K.G. één, die door den bakker moet worden afgescheurd en ingeleverd. Zoodoende zal een broodverbruiker van meer dan één bakker brood kunnen betrekken en wordt voorkomen, dat tal van bakwers scha de lijden. Er zijn toch tal van verbruikers, die er meer dan één bakker op nahouden. MALVERSATIËN BIJ DE N. O. T. Eenige employé's der N. O. T. hebben zich met een paar handlangers aan verschillende strafbare feiten schuldig gemaakt, waarom trent het volgende wordt medegedeeldDins dag 17 dezer werd aan de af deeling „Boek houding en kas" een bon gepresenteerd van de afdeeling „cognossementen" voor een be drag van j 1500, hetwelk moest dienen om N. O. T.-formulieren te laten zegelen. De chef der afdeeling'erkende de handteekening niet voor'echt en telegrafeerde naar de afdeeling „cognossementen" waarop de persoon, die de bon gepresenteerd had, iemand die niet behoorde tot het personeel der N. O. T., wegliep. Hij is latei' gearresteerd. Verder werden nog aangehouden twee employé's van de afdeeling „cognossementen" en een gewezen bode der N. O. T. In het geheel waren reeds vijf valsche bons gepresenteerd, telkens voor een bedfag van 337.50. Voorts is ontdekt, dat twee employé's van de sub commissie A geholpen door den jongsten be diende der afdeeling „cognossementen" zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eemge postpakketten. Ook dezen zijn gear resteerd. TEGEN HET MIJNENGEVAAR. De proef met een toestel tot bescherming tegen het .mijnengevaar, Zaterdag genomen door de Batavier IV, is vrij goed gelukt. Er werden eenige mijnen geknipt. Bij het zwaaien van de boot brak een staaldraad van het -toestel, waardoor het schip in de haven van V lissin gen terug keerde. VERLOF VOOR HARINGVISSCHERS, Het hoofdbestuur van de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche harjngvisscherij heeft op zijn verzoek om verlenging der bij zondere verloven aan gemobiliseerde visschers van den minister van gen, dat verlenging dezer den verleend tot 20 November,'indien belang hebbenden den wensch daartoe te kennen ge ven. DE SCHIPBREUKELINGEN VAN DE FORTUNA. De mailboot Koningin Regentes heeft te Vlissingen 7 overlevenden van de Fortuna aangebracht. Er waren eenige geredden in Engeland achtergebleven de eerste stuurman W. Moerdijk voor het schouwen der aan gespoelde lijken, de tweede stuurman A. Ver- waayen en de stuurmansleerling G. Hoogen- kamp wegens lichte ongesteldheid. Het was dien mannen verboden over de scheepsramp inlichtingen te geven. Voor de marine-autoriteiten legden zij hunne verklar ringen af. De gezagvoerder van de gezonken „Fortu na," kapitein Voorham, heeft zich indertijd zeer verdienstelijk gemaakt met de redding en verzorging van de overlevenden van de Engelsche kruisers „Aboukir," „Cressy" en „I logue." Hij was toen gezagvoerder op de „Flora." Zijn verdiensten werden vermeld in een rapport van den commandant van de „Ho- guer' a^n de admiraliteit. Dientengevolgé De Wethouder, Voorzitter der Commissie van Bijstand voor het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengt hiermede ter kennis van de winkeliers, die REGEERINGSRUNDVET wenschen te verkoopen, dat zij zich daartoe op DINSDAG 31 OCTOBER en WOENS DAG 1 NOVEMBER a.s., ter gemeente-se cretarie kunnen aanmelden, onder opgave van de wekelijksche benoodigde hoeveelheid. De winkeliers mogen niet meer dan 1 K.G. „gelijk voor hetzelfde gezin verkoopen; zij zijn verplicht een lijst aan te houden, vermel dende de namen der koopers en de aan hen verkochte hoeveelheden, welke lijst door hen na aflevering van de ontvangen hoeveelheid, voorzien van de handteekeningen der koopers, ter gemeente-secretarie moeten worden inge leverd; verder moeten zij aan de Inspecteurs der N. O. T. zoowel boek- als voorraadcontrb- le op eerste aanvrage toestaan. Het rund vet mag voorloopig alleen aan in gezetenen worden verkocht. Alkmaar, 30 October 1916. De Wethouder voornoemd, A. F.THOMSEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in verband met het vertrek van den Wethouder LUBBE en het optreden van den Wethouder THOMSEN, de heer J. DE WIT* Dz. op zich neemt het voorzitterschap van de commissie van bijstand voor de plantsoenen de heer C. G. ZAADNOORDIJK dat van de Commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioenfonds en ongevallenfonds; de heer A. F. THOMSEN dat van de commissie van bijstand voor het marktwezen. Alkmaar, 30 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, hoofden van gezinnen of daar mede gelijk te stellen personen, wier inkomen minder bedraagt dan 1200 volgens het ko hier van den hoofdelijken omslag, dienst 1916, dat de verstrekking van bonboekjes voor het bekomen van geklopte cokes tegen 0.60 per H.L. (voor thuisbezorging 0.7 meer) zal aanvangen ter gemeentesecretarie op DINSDAG, 31 OCTOBER a.s., van dies voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters A tot en met D op Dinsdag aa. E tot en met J op Woensdag a.a K. tot en inet O op Donderdag P tot en met S op Vrijdag a.s. en T tot en met z op Zaterdag a.s., den laat sten dag, tot des namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 October 1916 Voor het DISTRIBUTIEBEDRIJF derge- meenle ALKMAAR wordt gevraagd een op eewe belooning van f 15© per maand. De aanstelling draagt een tijdelijk karakter, mobiliseerde visscners Zi, dje reeds aan ee„ dergelijk bedrijf werlc- oorlog bericht ontvau- zaam zijn geweest en/of eene akte of een zer verloven kan wor-1 diploma boekhouden bezitten, genieten de voorkeur. Geen persoonlijk bezoek dan na uitnoodiging. Aanmelding bij gezegeld adres voor 4 November a.s, bij het Gemeentebestuur. &»NNENLAND. We hebben achtereenvolgens alle afdeelte a gen van het Staatsartillerie-bedrij'f, onder de I ^erd j^itein Voorham de zilveren medaille deskundige leiding van de directie^ van^ dut toegekend voor betoonde dapperheid bij red dingswerk ter zee. SCHIPBREUKELINGEN. Het Nederl. stoomschip Hector, dat Zont- dagmorgen van Buenos Ayres te IJmuiden aankwam, bracht aldaar aan elf opvarenden van het Noorsche barkschip Regina op de bedrijf, kunnen bezichtigen. Tot in alle on derdeelen van het bedrijf werd het ons ver oorloofd een kijkje te nemen. Alle vragen door ons gestela werden zooveel mogelijk beantwoord en het moge hier gerust ge zegd worden men heeft ditmaal niet ge aarzeld om ons door eigen onderzoek te overtuigen, dat onze legervoorziening werke lijk met groote zorg en met buitengewonen ijver plaats heeft. Het spreekt wel van zelf, dat we geen gedetailleerd1 overzicht kunnen geven, we moeten ons onthouden van het KAMERLEDEN IN COMMISSIES. De heeren Fokker en Knobel, leden der Tweede Kamer, zijn benoemd tot lid van een Rijkscommissie van Toezicht, als bedoeld in art. 6 der bij Kon besl. Van 13 Oct. 1916 goedgekeurde statuten van de Paardcnveree- niging, gevestigd te 's-Gravenhage, De hee ren van roreest en' Spiekman werden benoemd in een dergelijke commissie van de rundvee- vereenig ing. ONBETAMELIJKE ACTIE. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie heeft op het adres der vijf vereenigin- gen van hooger personeel bij de P. en T. ge antwoord „Uw uitvoerig schrijven van 25 dezer brengt geen verandering in mijn oordeel over de wijze waarop de actie, voor salarisverbete- ring door het hoogere personeel wordt uitge voerd. Ik blijf die onbetamelijk achten. Hqt verwondert mi), dat door de besturen der betrokken vereenigingen niet wordt inge zien, dat de motie behoort te worden ingetrok- van het Noorsche barkschip Kegina op ae Schotsche kust door de Duitsche duikboot U 34 aangehouden en wegens het vervoeren van contrabande in brand gestoken is. De scheepboot, waarin de bemanning had plaats genomen, sloeg achter de duikboot, welke ken". DE ONDERWIJZERS EN ART. 192. De bond van Nederlandsche Onderwijzers, het Onderwijzersgenootschap en de vereeni ging van Hoofdeil van scholen hebben beslo ten tot samenwerking voor zooverre betreft de actie tegen de onveranderde aanneming van het voorgestelde artikel 192 der grondwet. noemen van getallen en bijzonderheden, die haar sleepte, om, waarbij 2 man verdronken, ons evenwel niet onthouden werden. De duikboot redde de overige. Na een ver wij I blijf van vier dagen in de duikboot werden de Noren' aan de Hector overgegeven. Daarom kunnen we door datgene wat zelf zagen en hoorden, in groote trekken wei Gemengd nieuw». HOOI. De hooihandel was in ae afgeloopen week te Kampen en in de omstreken slap en de ver zending van weinig beteekenis. In de bestaan- COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1