FEUILLETON. X>© Zeevalli. Telegrammen van heden. de prijzen kwam geen verandering. Voor Kampereilander hooi besteedde men van 27 30; voor eerste soort binnenhooi van ƒ23 25 en voor tweede soort idem van 19 21 per 500 K.O. Bij goed weder gaat dagelijks het hooi, dat door de regeering aangekocht is, naar de per- serijen, om verwerkt te worden. V EEN1 OORLOOSWEDDENSCHAP. Naar De Tijd meldt, is dezer dagen te Am sterdam een weddenschap vereffend, waarme de een bedrag van ƒ300.000 gemoeid was. Elke partij bestond uit aandeelhouders, hoofd zakelijk beurs- en handelslui. De wedden schap die ten vorige jare was aangegaan, gold de vraag of de oorlog vóór October 1916 geëindigd zou zijn. Beide partijen hadden haar verlieskans verzekerd op polissen, waar van 10 ct. premie betaald was en ook de risi co dezer polissen was wear over verschillende maatschappijen verdeeld. De winners van de weddenschap hadden 270.000 te deelen, ter wijl de verliezers 30.000 te betalen hadden. De schade was voor de verliezende verzeke ringscombinatie. UIT HENSBROEK. Bij gelegenheid van de najaarskermis is hier Zondagmiddag een wedstrijd gehouden in het ringsteken per fiets, waaraan door elf personen werd deel genomen. De uitslag was als volgt: le prijs de heer J. Schotsman te Hoorn, 2e prijs de heer J. Akkerman te Heer- Hugowaard, 3e prijs de heer C. Groot, alhier. UIT DEN HELDER. De heer S. JL J. Luyckx alhier is geslaagd voor het derde gedeelte van het notarieel staatsexamen. KORTE BERICHTEN. Aan dr. von Kühlmann, afgetreden Duitscli gezant te 'a-Gravenhage, is door de Koningin het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau verleend De nieuw benoemde Duitsche gezant aan het Nederlandsche Hof, dr. Rosen, zal deze week te 's-Gravenhage aankomen.^ om de lei ding van de Duitsche legatie op zich te ne men. Een 73-jarige arbeider te Eextra, gem. Scheemda, die van een1 hooiwagen viel en met het hoofd tegen een muur terecht kwam, is aan de gevolgen van dien val overleden. De bakkers te Weesp willen den prijs van het wittebrood verhoogen met 1 cent. Al de bakkers te Kampen zijn dezer da gen béboet geworden, omdat zij uit 100 K.G. regeeringsmeel meer dan 150 K.G. brood hebben gebakken. De boeten voor de Coöpera tieve bakkerij bedraagt 2000. Van de haringlogger „Doggersbank SCH. 139" is de ongehuwd^ matroos J. Post, van Urk over boord geslagen en verdronken. Een korporaal te Maastricht heeft be kend 500 aan onderdeden van auto's ver duisterd te hebben. Hij is gearresteerd. Bij een brand te Havelte (Dr.) gingen een groote partij hooi en koren, twee varkens en twee geiten verloren. Op de Martelaarsgracht te Amsterdam heeft een man een been gebroken toen hij van een in beweging zijnde tram sprong. Mej. A. Bartema te Vlaardingen, die eenigen tijd met het Roode Kruis in Gleiwitz is geweest, ontving van den Duitschen Kei zer een medaille 3e klasse van het Roode Kruis. Door den kerkeraad der herv. gemeente te Amstetdam is besloten tot wederinstelling van oorlogsbidstonden. Deze zullen' eens per maaua op Zondagavond gehouden wor den. Bij een handelaar in goud- en zilver werken aan de. Heerengracht te Amsterdam is ingebroken en voor ongeveer 10.000 ge stolen. De landstormplichtigen, die sinds 10 Juii bij de deptibataljous in opleiding zijn, zullen op 3 Nov. n^ar de lamdstoimbataljous overgaan. De stoomschepen „Nias" cn„Kangeari' uit Oost-lndië; „Nickerie" uit West-Indië en „Zeeiandia" 'uit Zuid-Amerika te Amsterdam aangekomen, hebben op last van de Britsche autoriteiten de post te Falmouth moeten los sen. Te Eijsden en te Berg en Terblijt is moncE en klauwzeer voorgekomen. De zieke en verdachte koeien zijn afgemaakt. Dit zijn de eerste gevallen sinas 24 Juni. Oedurende deze week moeten voor elke 100 uitgevoerde versche kipeieren 70 voor het binnenland beschikbaar worden gesteld, Roman uit het laats* der lbe eeuw, naar 't Engelach van RAFAëL SABATIN1. 11) HOOFDSTUK VI. JASPER LEIGH. Zoo er dien Kerstmis droefheid heerschte op Godolphin Court, niet minder was dat het geval op Penarrow. Sir piivier was somber en stil in die da gen, hij zat soms urenlang in het vuur te 'sta ren en herhaalde bij zichzelf telken3 weer ieder woord van zijn onderhoud met Rosa- munde, soms verbitterd tegen haar, dat zij zoo dadelijk aan zijn schuld geloofd had, dan weer zachter gestemd, omdat hij moest erkennen, dat de schijn sterk tegen hem was. Zijn stiefbroeder bewoog zich zacht door het huis en trachtte als 't ware in de schaduw te blijven, terwijl hij Sir Olivier nooit in zijn overpeinzingen durfde storen. Hij wist, wat het onderwerp er van was. Hij wist, wat er op Godolphin Court gebeurd was, wist, dat Rosauiunoe Sir Olivier voor goed had weg gezonden, en zijn- hart kromp samen, als hij er aan dacht, dat hij zijn broeder den last het dragen, die op zijn eigen schouders be hoorde. De zaak hield hem zóó bezig, dat hij in een vertrouwelijk oogenblik er op een a/yp.id over sprak. „Olivier", zei hij, staande naast den stoel van zijn broeder in de schemering, met een hand op diens schouder, „zou het niet het waarvan 25 voor de distributie tegen 9.30 per 100. Deze week mag 40 pCt. van de boter- productie worden pitgevoerd Te Thorn is een smokkelaar door den electrischen draad gedood. De Duitschers hebben het lijk op Belgisch grondgebied ge bracht Engeland heeft den uitvoer naar Neder land verboden van vlas, linmengaren1 of lim- nengaren-manufacturen, versch fruit (behalve bananen) en was (behalve parafine). Een 19-jarig jongmeusch uit Deventer heeft in een hotel te Amersfoort tal van voor werpen van waarde gestolen, .om reisgeld naar het buitenland te bekomen, waar hij ac teur wilde worden. Zijn ouders hadden hun toestemming geweigerd. De gehuwde onderwijzers te Ransdorp krijgen 100 en de ongehuwden 50 duur- tetoeslag. De Vereeniging van1 Nederlandsche Ge meenten heeft besloten tot de oprichting van een Technisch Bureau, om door samenwer king op het onderhoud van verharde wegen te besparen en over den aanleg en verbete ring van wegen te adviseeren. De gemeenteraad van Purmerend wil een geldleening voor de waterleiding in 60 jaar aflossen, terwijl Gedep. Staten 45 jaar wenschen. De raad gaat hiermee niet ac- coord, zoodat Purmerend misschien geen wa terleiding krijgt. Morgen zullen de op Walcheren ver pleegde Belgische kinderen weder naar Bel gië terugkeeren. De vrouw te Nieuwepekela, die een lo- terijlot, waarop een paard was getrokken, had verwisseld met een nietje, is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Haar man, die het paard ten eigen bate verkocht, kreeg een maand voorwaardelijke straf. Hij moet 144 schadevergoeding betalen. De min. v landb. heeft bepaald dat de Rijksnajaarskeuring van tot dekking bestem de hengsten, welke op 19 Sept. te Terschel ling niet heeft plaats gehad, aldaar zal wor den gehouden op 23 Nov. a.s. De Winsch'oter rechtbank heeft dien koopman te Scheemda, die een groote partij huiden aan de Staatsspoor ten vervoer aan bood, welke later door het Rijk werden ver kocht voor 14.600. tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. t Te Assen is een 4-jarig jongentje door een aardappelwagen overreden en gedood. Woensdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat koning Willem III het Noordzeek-a naal en de haven van IJmuiden feestelijk opende. De Schotensche landstormplichtigen der jaarklasse 1909 willen ook ageeren voor een latere oproeping. De practizijn W. Broekhuys te Rotter dam, tegen wien onlangs een klacht is inge diend wegens beleediging in „De Handels protector" van minister Posihuma, is (hans gearresteerd wegens voortzetting van die be- ieediging. De gemeenteraad van Monnikendam heeft besloten mede te werken -tot oprichting van de naamlooze vennootschap Waterlei ding-Maatschappij Midden-Noord-Holland. WINTERAARDAPPELEN. Vervoer naar buiten de gemeente is verbo den van alle kleiaardappelen. Terwijl dit ver- voerverboed zich aanvankelijk bepaalde tot de meest duurzame soorten, is het thans uitge strekt tot alle kleiaardapelen, dus ook tot de op klei verbouwde Eigenheimers en Borgers. De aardappelen van zand- en veengrond mogen alle woAlcn vervoerd. Voor de con sumptie komen hieraan vooral in aanmerking Eigenheimers, Groninger Kroon en Roode Star. Met het oog op dei} slechten oogst van consumptie-aardappelen op de kleigronden wordt het publiek opgeweld, om, ter voorko ming van aardapelschaarschte in het aan- aanstaande voorjaar, voor de eerstvolgende maanden vooral aardappels van zand- en veengrond op te^laan. Doet 't publiek zulks niet, dan kan men voor het bezwaar komen te staan, dat er Mei 1917 hier te lande geen aardappelen méér te krijgen zijn. ENGELAND EN ONZE UITVOER VAN LANDBOUWPRODUCTEN. DEN HA AO, 30 Oct. Naar wij verne men bevindeh de heer Linthorst Homan, voorzitter van de commissie van voeding van mensch en dier en van het Neder I. Landbouwcomitéj en de heer Broekema, dl recteur van het landbouw-export-bureau, zich eenigen tijd te Londen' tot het voeren van besprekingen met de Engelsche regee ring inzake de uitvoering der bekende, met Engeland getroffen regeling betreffende den uitvoer van landbouwproducten. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR NED.-INDIë BLIJKEN ONDEUGDELIJK. WELTEVREDEN, 30 Oct.t (Part. Tel.) Er heerscht groote onsteltenis aan het de-' partement van oorlog over het deskundig rapport waarbij alle Amerikaansche twee dekkers hier afgekeurd zijn wegens het te weeke materiaal waarvan de cylinder ver- va rdigd zijn. Deze waren na twee uur uit gesleten en de vliegproeven moesten ge staakt worden. De schuld wordt gegeven aan het Nederlandsche comité te San Fran cisco, dat na een. oppervlakig onderzoek de machines goedkeurde. DE „ADELLIJKE" DIEF) DEN HAAG, 30 Oct. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde R. L. A. v. L., zich noemende Jhr. R. L. A. v. L., geboren en wonende te Brussel, verblijf houdende te Scheveningen, wegens diefstal van een por tefeuille met geld uit een badkoetsje te Sche veningen tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. DJAMBI. WELTEVREDEN, 30 Oct. (Part. Tel.) Kolonel Kroesen telegrafeert dat de politie ke toestand in Sarolongoen en Djambi gun stig is, maar dat patrouilles gezonden zijn naar Bantagori in de streek van de Limoen. WELTEVREDEN, 30 Oct. (Part. Tel.) De gouverneur-generaal heeft een bezoek gebracht aan verschillende steden van Midden-Java. De ontvangst welke den gou verneur-generaal van de zijde der bevol king te beurt viel, was zeer hartelijk en fees telijk. Er heerscht nog steeds gisting onder de bevolking van Kediri. Gisteravond is een suikertrein ontspoord. De suikerplantages worden des nachts bewaakt; daar men vreest voor kwaadwilligheid. JHR. DE RANITZ. f DEN HAAG, 30 Oct. In den afgeloopen nacht is in den ouderdom van ruim 70" ja ren overleden jhr. S. M. S. De Ranitz, se- i dert 1903 Grootmeester van het Huis van de Koningin-Moeder, vroeger, toen zij nog Regentes was, Haar particulier secretaris en daarna als intendant aan Haar Huis ver bonden. De overledene was voorzitter van den Raad van Commissarissen van het door Koningin Emma gestichte sanatorium „Oranje-Nassau-Oord" bij Renkum. DROEVIG ONGEVAL. DEEST; 30 Oct. Van een alhier liggende baggermolen zijn gisteren een 21-jarig meisje en een 19-jarige jongen, zuster en groer, bij het afstappen van de mblen ver dronken. I STADSNIEUWS. OP DE AANBEVELING. De heer mr. J. H. Roessingh, rechter in de arr.-rechtbank te dezer stede, komt voor op de alph. aanbeveling voor kantonrechter te rlee- Tenveen. TE WATER. Heden morgen viel de knecht van den schip per Beers, varende op Schagen, in de boent van den Zijdain van de motorschuit. Zijn pa- troób gelukte het den drenkeling met behulp van een ander weer op den vasten wal te ha len. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier is benoemd de heer H. J. Jansen van Beverwijk. V VOETBAL. Alcmaria Victrix—Mil. Xl-tal (Haarl.) 71. Wat een verschil met den vorigen Zondag! Gisteren uitstekend spel van het geheele elf tal en niet het minst van de voorhoede, zij het dan ook dat de opstelling gewijzigd was. 't -Wil ons Voorkomen, dat voor 't oogenblik, wat de voorhoede betreft, de juiste combinatie gevonden is. Wij zouden 't zeer toejuichen als dit elftal in zijn geheel voortoopig ge handhaafd bleef De linksachter van Alcmaria bezette thans de middenvoorplaats en de gang was er in. 't Spel werd uitstekend verdeeld, de vleugels waren Steeds in actie. Een der ou dere krachten van Aicmana bezette gisteren de lintsbinuenpiaats en meek uaar zeer goed te voldoen, 't bpel van den linksbuiten kwam daardoor ook veel meer tot zijn rechit. Hij speelde althans veel beter dan de vorige maai. Ook de rechtervleugel combineerde aardig. Van dien kant dreigde dikwijls groot gevaar voor ue tegenpartij. De rechtsbinnen was jammer genoeg niet gelukkig met zijn schoten. Zeven doelpunten maakte de voor hoede, waarvan de tmksbinnen vier en de middenvoor drie. Een bijzondere fraaie goal was die kopbal van den laatstgenoemden mid denvoor drie. In de middenlmie was 't in orde Op de splip taats zagen wij weer met genoe gen „de" spil" van Alcmaria, de linkshalf, ook één der oudere spelers, leverde uitstekend werk. Hij moest die plaats blijven bezetten. De rechtshalf was voor de tegenpartij weer even lastig als altijd. Acnter werd goed ver dedigd. Nog iets meer overleg bij 't wegwer ken, beter plaatsen, en Alcmaria behoeit niet naar andere spelers om te zien. De keeper heeft zeer weinig te doen gehad. Het harde schot van den achterspeler der militairen, dat liet eemge tegenpunt opleverde, had hij kun nen houden. De gladdie bal had er de meeste scnuidr aan. Bij de militairen uit Haarlem waren backs en middenvoor zeer goeüi in de laatste her kende men een der beste spelers van „Hol land'. o.i. had het van meer clubtteide ge tuigd, als hij zijn vereeniging' naar den Hel der nad vergezeld. Zooais de uitslag reeds oewijst was Alcmaria voortdurend sterker. De regen maakte veld en bal zeer glad, wat zeer nmdertijk was. Voor de pauze maakten middenvoor en luiksoinnen elk een doelpunt bi ae militairen Hun tegenpunt. (2—1Na de rust ging het bij Aiunana geheel uaar wensen. De voorhoede deed goed werk en de reeds genoemde spelers voerden' de score op tot 7 doelpunten. Twee goals van Alcmaria werden met toegekend'. Bea toen juist voor rust gefloten was en een na de pauze wegens buitenspel. Voor de rust werd een verdiende strafschop opzettelijk gemist. En nu a.s. Zon dag tegen Ajaxl De sterkste tweede klasser, sterker zelfs dan enkele eerste klassers. Met dit elftal van Alonana zal er echter beslist sprakp zijn van strijd. Alcmaria II wist het door goed spel tegen Helder II tot een 10 overwinning te bren gen. Een flinke prestatie. In de laatste minu ten werd' de winnende goal gemaakt. Holland ging met 10 spelers naar S. H. B. S. Zij had met rust de leiding, doch de eind uitslag was een gelijk spel 33. j „Alkmaar" verrichtte gisteren in Hoom goed werk, ut de allerlaatste minuten werd „Sport", dat een symphaUeken indruk maakte, met 2i gekiopt. Stand met rust 11. Deze overwinning is volkomen door de Aikmaar- ders verdiend, aangezien zij gedurende het grootste deel van den wedstrijd sterker war ren. „HET VRIJE TOONEEL". De tooneelvereeniging „Het vrije tooneel" herdacht gisteravond in de Harmonie naar 12 Vt -jarig bestaan. De zaal was geheel bezet, en ook op de tribune waren vele plaatsen in genomen. De leider der vereeniging, de beer B. C. Loevens, sprak vóór den aanvang een kort woord, waarin hij dank bracht aan al len. die „Het vrije tooneel" steunden, waar door de vereeniging bleef bestaan, ondanks de moeilijkheden, haar in den weg gelegd. Hij vroeg dien steun ook voor de toekomst en dankte daarvoor reeds bij voorbaat. Hierna werd opgevoerd „De list van oom Koos", een blijspel in één bedrijf. Ootn Koos, een vrijgezel, oud-scheepskapitein, is gelo geerd bij zijn neet, die door zijn vrouw wordt overgehaald om voor een uitnoodi- ging voor een feestje te bedanken en met haar te gaan naar hare nicht, op wier kasteel zij eikaar voor het eerst ontmoetten. Oom zal zich gedurende twee dagen moeten troosten met het gezelschap van tante Camelia, op wier gezelschap hij echter niet gesteld is, om dat hij zich niet wil laten „enteren". Hij zegt daarom tegen' zijn neet, aat zijn vrouw en tante verteld hebben dat z ij baas is in huis en h ij niets te zeggen heeft. Neef wil toonen dat hij baas is en gaat nu toch naar 't feestje, zijn vrouw moet thuis blijven en tante wordt weggestuurd. Een en ander gaf aanleiding tot aardige scènes, die 'zeer goed werden ge speeld. Na de pauze, welke door piano- en strijk- muziek door de heeren Anderson en Kroon dat hij terecht moest staan en de uiterste strengheid van de wet zou ondervinden, zou nu veel groóter zijn, dan wanneer hij dade lijk gesproken had Het verhaal, dat utj toen had kunnen doen zou misschien geloofd kun nen zijn, waiii hij stond bekend als een man van onbevlekte eer en zijn woorden hadden een zeker gewicht. Maar nu zou hem nie mand gelooven. Nu zouden zij uit zijn vroe ger stilzwijgen en uit het feit, dat hij zijn broeder onrechtvaardig had laten beschuldi gen, opmaken, dat hij lafhartig en oneerlijk was, en dat, ais hij aldus gehandeld had, het was, omdat hij geen goede verontschuldiging voor zijn daad had. Hij zou niet alleen on herroepelijk veroordeeld worden; maar met schande bovendien, hij zou door alle oprech te menschen geschuwd' en een voorwerp van verachting worden, om wiens dood geen traan zou worden gestort. Zoo kwam hij tot het akelig besluit, dat hij in zijn pogingen, om zich te beveiligen, zich slechts te meer er in gewerkt had. Als Sir Olivier slechts sprak, was hij verloren. En weer kwam hij terug tot de vraag: Welke zekerheid had hij, dat Oli- vief niet zou spreken? Deze vrees, die eerst nu en dan bij hem op gekomen was, begon hem nu dag en nacht te vervolgen, en hoewel de koorts hem verlaten had en zijn wond geheel genezen was, bleef hij bleek en mager en stonden zijn oogeu hol. De heimelijke angst van zijn ziel straalde ie der oogenblik ui* zijn oogen. Hij werd ze nuwachtig en schrikte bij het minste geluid op, en hij was voortdurend wantrouwend ten opzichte van Olivier, hetgeen zich openbaar de in een zonderlinge knorrigheid. Eens op 'n midag in de eetkamer komend, die altijd Sir Olivieris uitverkoren plek was verdienstelijk werd aangevuld, werd gegeven „Het vijfde gebod", een dramatische schets m twee bedrijven. De 'korte inhoud daarvan is deze: Karet Blijhof, een ontvanger van gerin ge afkomst, is getrouwd boven zijn stand en om het zijne vrouw mogelijk te maken m de groote wereld te blijven leven, Hetgeen zijn salaris iuet toelaat, speculeert hij met het geld van het rijk, totdat ten laatste een tekort van oüuu ontstaat en hij tot een half jaar gevangenisstraf wordt veroordeeld. Juist dat „zitten" is voor de familie het ergste, de daad zelve niet Vooral de zoon vindt dit vreeseiijk, en, gesteund door zijn moeder en oom Nicoiaas, weet hij door te drijven dat papa bij zijn ontslag uit de gevangenis dui delijk gemaakt wordt, dat hij de familie in den weg staat. Alleen de dochter en een oud vriend van den ontvanger blijven hem lidfde en steun bewijzen. De vriend neemt hem ten slotte mee naar Amerika. Inmiddels zet de familie haar voorname le ven voort, de zoon voleindigt zijne studie als ingenieur. Bij een gelegenheid, dat de slager aandringt op betaling van de rekening kuoit het tot een' botsing. De zoon meent dat de rijke oom Nicoiaas wel kan betalen, maar aeze acht dit de plicht van Johan, die nu 1500 per jaar verdient. De zoon weigert echter, hij moet eerst voor zichzelf zorgen, en als zijn moeder en oom hem een verwijt ma ken van zijn egoïsme, rechtvaardigt hij zich door te zeggen dat zijn opvoeding daarvan de oorzaak is, een opvoeding die er op ge richt was te ieeren, dat elk in de eerste plaats zichzelf heeft te zoeken. Oom houdt hem het vijfde gebod voor: Gij zult uwen vader en uwe moeder...., maar Johan onderbreekt, be toogt dat dit den vader het eerst noemt, dat dit-hem noqit is geleerd; bovendien bestaat er nog een zevende gebod 1 Oom vertrekt, nu er een aanslag op zijn geld wordt gedaan. De dochter biedt aan de rekening te betalen van' de 200, die vader haar voor haar uit zet gestuurd heeft. Van den vriend, die in Nederland vertoefde om zijn zieke moeder te bezoeken, verneemt zij dat papa lijdt aan verteerend heimwee naar zijn land, zijn huis, maar bovenal naar zijn dochter. Zij toont de juiste opvatting van het vijfde gebod te hebben en wil naar haren vader in Amerika, om hem zijn laatste dagen te verlichten. Moeder had geen boodschap voor vader mee te gevenHaar verloofde, met wien ze over zes weken zal trouwen, wil van uiistel van huwelijk niet hooren, raadt even als haar moeder en broer, het voornemen haar af en breekt ten slotte geheel met haar. Hoewel radeloos van smart, zendt zij de dienstbode op weg met een telegram voor vader, hare komst aankondigend. Johan on derschept het en verscheurt het voor hare oogen en in bijzijn van den verloofde, die nog een poging wil doen haar van haar voornemen af te brengen. Zij echter staat vast en zij spreekt zóó overtuigend, dat haar verloofde zegt mèt haat naar Amerika te zul len gaan. Het stuk werd zeer goed gespeeld, de rollen waren best verdeeld, ai was het zeker zeer gewenscht, dat de moeder wat meer een oude re dame had geleken. Zij had nu meer van een zuster dan van de, moeder van Johan voor wien misschien een wel wat forsch persoon was verkozen. Op het programma misten wij opgave van de namen der spelers. „Het vijfde gebod" was pakkend van begin tot einde, zóó zelfs, dat een der mannelijke hoorders het te kwaad kreeg en in een andere zaal weer bijgebracht moest worden. Dit voorval was oorzaak, dat voor velen het mooie slot verloren ging. Na afloop van het eerste bedrijf wachtte de vereeniging een aangename verrassing. Bij monde van den heer B. Vellemau werd zij mede namens eenige vrienden en "voorstanders gecomplimenteerd met haar ju- bilé. Hij sprak den wensch liit, dat „Het Vrije Tooneel" op den ingeslagen weg1 zal voort gaan en overhandigde den leider een bouquet witte bloemen, samengebonden door een rood lint. De spreker had roode bloemen ge wenscht, maar die waren niet te krijgen ge weest. De heer Loevens dankte namens de vereeniging voor dit bewijs van sympathie. Aan danslustigen werd na afloop der uitvoe ring -gelegenheid gebbden aan hun verlangen toe te geven. "llANDELSREIZIGERSVEREENIGING. De hier ter stede gevestigde afdeeling van de handelsreizigersvereeniging Eendracht had Zaterdagavond een aantal dames en hee ren uitgenoodigd tegenwoordig te zijn in de in Penarrow, vond Lionel zijn stiefbroeder in inzende houding, met de ellebogen op de ieën en zijn kin in de hand; Starend ih 't vuur. Dit was zoo'n gewoonte geworden van Sir Olivier, dat Lionel's zenuwen er door ge prikkeld werden, hij begon, te denken, dat de ze lusteloosheid een bestudeerd, stilzwijgend verwijt aan zijn eigen adres was. „Waarom zit je toch altijd als een oude heks bij het vuur?" bromde hij, en gaf hier mede uiting aan de prikkelbaarheid, die hij al zoo lang gevoeld had. Sir Olivier keek om met zachte verbazing in zijn blik. Van Lionel dwaalden zijn oogen naar de ramen. „Het regent", zei hij. ,.Je waart niet gewend door regen naar het vuur gedreven te worden. Maar regen of zonneschijn, het is altijd heizeifde. Je gaat nooit uit". „Waarom zou ik?" vroeg Sir Olivier, met dezelfde zachtheid, maar een plooi van verba zing vertoonde zich langzamerhand tusschen zijn donkere wenkbrauwen. „Denk je, dat ik het prettig vind, de oogen te zien neerslaan, de hoofden naar elkander te zien buigen, zoo dat ik op vertrouwelijken toon vervloekt kan worden „Ha!" riep Lionel, kort en scherp, terwijl zijn ingezonken oogen plotseling schitterden. „Het is dus zoover gekomen, dat ge mij nu verwijt, hetgeen ge vrijwillig gedaan hebt om mij te beschermen". „Ik?" riep Sir Olivier, ontzet. „Je woorden zelf zijn een verwijt. Denk 'je, dat ik de beteekenis niet weet; die er onder verscholen ligt?" Sir Olivier stond langzaam op en staarde zijn broeder aan. Hij schudde het hoofd en glimlachte (Wordt vervolgd.) beste zijn de waarheid te zeggen?" Sir Oiivter'keek snel'op en fronste het voorhoofd. „Ben je gek?" zet hij. „Ais je de waarheid zei zou je worden opgehangen, Lionel." „Misschien niet. En in ieder geval, wat jij lijdt ts\erger dan hangen. O, ik heb je in de afgeloopen week telkens gadegeslagen en ik weet welke smait je lijdt, liet is niet rechtvaardig." En hij hield vol„Het is het beste, dat wij de waarheid1 zeggen." Sir Olivier glimlachte peinzend. Hij stak zijn hand uit en nam die van, zijn broeder. „Het is edel van je, dit voor te stellen, Lio nel." „Niet half zoo edel, als het van jou is, al dit leed te dragen voor een daad, die ik be dreven heb." „Bah". Sir Olivier haalde ongeduldig zijn schouders op, hij wendde zijn blik van Lio nel af en keek weer in het vuur. „Ik kan ten slotte den last afwerpen, als ik Wil. Dat te weten helpt een mensch door alle moeilijkhe den". Hij had op konden, bitteren toon gespro ken en Lionel werd koud bij zijn woorden. Hij stond langen tijd stilzwijgend er over na te denken, welke raadselachtige beteekenis zij hadden. Hij dacht er over, zijn broeder naar de beteekenis te vragen, maar de moed' ont brak hem. Hij vreesde, dat Sir Olivier be vestigen zon, wat hij vermoedde. Na een poosje ging hij weg en spoedig daarop naar bed. Dagen lang hoorde hij de woorden: „Ik kan den last afwerpen, als ik wil." Hij had de overtuiging, dat Sir Oli- vier's bedoeling Was, dat de wetenschap hem moed gaf, dat hij zichzelf kon vrijpleiten, zoodra hij verkoos te spreken. Dat Sir Oli vier zoo zou spreken, kon hij niet denken. Hij was Zeifs ten volle verzekerd, dat Sir Olivier ver van de bedoeling was, om zijn last af te werpen. Toch kon hij van plan veranderen. De last kon te zwaar worden, zijn verlangen qaar Rosamunde te hevig, zijn smart, dat hij in haar oogen de moordenaar van haar broe- der was, te groot. Lionel sidderde, als hij de gevolgen voor hem zelf overdacht. Zijn angst was een openbaring voor hem zelf. Hij zag, hoe ver van oprecht gemeend zijn voorstel was ge weest, dat zij de waarheid zouden zeggen; hij bemerkte, dat het slechts de ingeving-van een oogenblik was geweest, een voorstel, waarvan hij bitter berouw zou gehad hebben, als het aangenomen was. En toen dacht hij, dat als hij zulke ingevingen had, geheel in strijd met zijn werkelijke verlangens, andere menschen hetzelfde konden hebben. Kon zijn broeder ook niet ten prooi worden aan een dier oogenblikken van zedelijken storm, zoodat hij in wanhoop zijn last te zwaar vond en hem van zich wierp? Lionel trachtte zich gerust te stellen, dat zijn broeder een man van sterke zenuwen was, een man, die nooit zijn zelfbeheersching verloor. Maar dan voerde hij weer aan, dat, wat in het verleden gebeurd was, geen waar borg was van hetgeen in de toekomst kon ge beuren; dat er een grens was aan het uithou dingsvermogen van ieder mensch, al was hij nog zoo sterk, en dat het lang niet onmoge lijk was, dat de grens van Sir Olivier's uit houdingsvermogen in deze zaak bereikt werd. Indien dat gebeurde, in welken toe stand zou hij dan komen Het antwoord op deze vraag' was een schildering, die hij niet onder de oogen durfde te zien. Het gevaar, Nvdorlaud.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2