DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 257 Honderd en achttiende jaargang. 1916. per j maaodcu 11.-. Il p. post 11.25. MmMeprllsffict p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Btlerea Ir. N. V. Boek- en Handelsdrakkerii ik HERIBs. COSTERZOONïoordam C 9. felelnr. 3. DINSDAG 31 OCTOBER. D© Nederlandsche Artillerie-inrichtingen, ii. NEDERLAND. RegeeringsgroeHten. V Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. n|1F|,nnf ALKMAAR, 31 October. Zoowel uit Londen als uit Parijs komen berichten, waarin de stand van zaken voor Roemenië in bemoedigenden zin wordt be sproken. Men acht den militairen toestand aanmerkelijk verbeterd en zegt, dat de pogin gen der entente met het verweer der Roe- meensche troepen bemoedigende resultaten hebben opgeleverd. Nu is van „pogingen der entente" tot dusverre weinig meer geble ken dan dat entente-vliegtuigen, na een lan gen afstand te hebben afgelegd, te Boekarest zijn aangekomen, waarna vijandelijke vlie gers de Roemeensche hoofdstad niet meer hebben bebomd. Maar men vertrouwt verder op de toenemende strijdvaar digheid van het Roemeensche leger, dat de onafhankelijkheid van het land met succes verdedigen en de verwachtingen van het Roe meensche volk niet teleurstellen zal en op een zeer belangrijke, door Rusland te verke nen hulp. Nu heeft het er heden inderdaad wel Iets van, dat de toestand zich eenigszins ten gun ste van Roemenië en dus van de entente wijzigt. „In het noorden van de Dobroedsja hebben onze achtervolgings-troepen voeling met de Russische infanterie en cavalerie" zegt het Duitsche legerbericht en geeft daardoor eeni ge belangrijke inlichtingen. In de eerste plaats, dat niet het gros der troepen onder veldmaarschalk von Mackensen de vluchtende Roemenen en Russen heeft nagezet, maar dat speciale vervolgingstroepen, snel en bewege lijk, er voor gezorgd hebben, dat de tegen standers het grootste deel der Dobroedsja hebben moeten prijs geven. Maar thans heb ben de Russen en Roemenen gelegenheid ge kregen zich te herstellen. Waarschijnlijk na versterkingen uit Rusland te hebben ontvan gen (Roemenië is met het groote rijk nog door twee hoofdwegen verbonden, de een loopt van Moskou over Czemowitz, de hoofdstad der Boekowina, de ander van Odessa uit naar Jassy en Remi), hebben de troepen bevel gekregen halt te houden, zoo dat het achtervolgingskorps in voeling is ge komen riet de Russische infanterie en cavale rie. Dit maakt de toestand in de Dobroedsja weer een oogenblik spannend. Immers de te ruggetrokken troepen leden weinig verliezen op hun snellen terugtocht wij wezen meer dan eens op het gering aantal gevangenen, dat de legerberichten der midden-mogendhe- den konden melden. Wanneer zij zich nu goed hebben hersteld, kunnen de achtervol gende troepen de kans loopen, dat de rollen omgekeerd worden. Veldmaarschalk von Mackensen zou wel eens, om veel te winnen, te veel gewaagd kunnen hebben, zoodat hij de situatie thans niet meer beheerscht. In dit verband herinneren we nog even aan de be richten over Bulgaren, die al weer van de Dobroedsja waren gezonden naar het ServL sche front en van Duitschers, die van die streek naar het front van Stanislau en Riga waren overgeplaatst. Hoewel op het oogen blik nog niet zeer waarschijnlijk is het geens zins onmogelijk, dat generaal von Mackensen andermaal een stuk terugtrekken moet. Terwijl wij dit schrijven ontvangen wij den tekst vaü een hulde-telegram van den Duitschen Keizer aan veldmaarschalk von Mackensen, en tegelijkertijd een kort, krach tig telegram uit Odessa, meldend: „De Rus- sisch-Servisch-Roemeensche troepen in de Dobroedsja hebben het offensief hervat" Het laatste telegram bevestigt inderdaad, dat de toestand spannend wordt. Men bedenke wel, dat hetgeen er op het spel staat voor de Roemeniërs en hun helpers de uiterste krachtsinspanning waard isl Hetzelfde geldt ook voor den anderen kant van het Roemeensche oorlogstooneel. Gene raal von Falkenhayn staat maar een paar dagmarschen meer van de Roemeensche hoofdstad Boekarest af en het is dus geen wonder, dat de Roemeensche legers hardnek kig tegenstand bieden. Het Duitsche leger bericht meldt, dat ten zuidwesten van den Szoerdoek-pas de Roemenen een der vleugels terugdrongen, het Oostenrijksche dat dit over eenjge kilometers geschiedde, terwijl men noordelijker Roemeensche aanvallen had af te slaan. .Terwijl de midden-mogendheden dus bezig zijn een wig in het Roemeensche gebied te drijven, pogen de Roemenen hun tegenstanders het centrum in kritieken toe stand t^ brengen en daardoor de vorderin gen, welke deze maakten aan hun vleugels weer te niet te doen. Het komt er nu maar op aan wie het eerst en'het hardst kan slaan, wie dus de grootste resultaten met zijn of fensief optreden bereikt Ook hier dus is de strijd spannend. dat voortaan per man slechts één sigaar per dag verkocht zal mogen worden. De rijkskanselier heeft een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen graaf Reven low, die in de vergadering van de „on afhankelijke commissie voor en Duitschen vre de" den kanselier „valsch spel tegen de open- bare meening in Duitschland" heeft verweten. Verder oorlogsnieuws is er niet. In het westen geeft de toestand reden tot tevreden heid voor alle drie partijen zoodat hij voor alle drie pok onbevredigend is. De En- gelschen berichtten eenige vorderingen bij Wijtschaete en Boesinghe, dus in België, de Franschen in de buurt van Sailley Sallisel, de Duitschers bij La Maisonnete, derhalve noordelijk en zuidelijk van de Somme. Verder melden de legerberichten dat het re gent. Bij eenig politiek nieuws valt nog even stil te staan. In de eerste plaats bij een merkwaardige zitting van den Duitschen Rijksdag, waarin op ongewone wijze is gesproken over de „Schutzhaft" de voorloopige hechtenis welke in verband met het bestaan van den staat van beleg op Russische wijze is toege past. Schandelijke dingen zijn er gezegd en verschillende voorbeelden werden aange haald om te doen zien hoe er „in het belang der openbare veiligheid van den staat" is ge handeld. En de minister Helfferich heeft ten slotte weinig anders kunnen doen, dan tot op zekere hoogte een tegemoetkomende houding aan te nemen. De bladen hopen, dat het de bat als een zuiverend onweer zal werken. Verder zij de aandacht gevestigd op een ar tikel van <ie Vorwarts over de uitlatingen van von Hihdenburg en Ludendorff. Het blad doet uitkomen, dat niemand kan zeggen hoe lang de oorlog nog zal duren. Niemand wil een oneervolle vrede, maar niemand ook een onbeperkten duur van den oorlog „Wij willen, zoo besluit het blad, dat Euro pa zal leven, niet alleen Duitschland, maar ook de andere volken, die zooveel tot den vooruitgang der menschelijke beschaving hebben bijgedragen en daarvoor nog zoo veel kunnen doen. Wij willen, dat ook Frankrijk zal leven, en zien met oprechte droefenis, dat dit land, 't welk wij nooit heb ben gehaat, dood bloedt. In het belang van Duitschland, van Frankrijk, van Rusland en 'van Engeland, willen wij vrede, vrede voor deze geheele bloedende wereld." In de Engelsche pers klinken ontevreden stemmen over het torpedo-bootengevecht in het Kanaal en de mededeelingen daarover. Zoo zegt de gepensionneerde admiraal Hen derson, dat de mededeelingen van de Britsche admiraliteit aan de pers al eenigen tijd op rechtheid schijnen te missen, hetgeen het pu bliek begint in te zien. Aan den anderen kant is men onthutst dat de Duitsche strijd krachten op zee door de straat van Dover konden varen en zonder ernstiger kastijding weer konden ontkomen. En in hooge mate is men in Engeland er over verontwaardigd, dat de mannen van 41 jaar, in strijd met de belofte van ministers, voor den dienst wor den opgeroepen. Minister Lloyd George heeft verklaard, dat zoo het Lagerhuis hem belette, die mannen op te roepen, het een groote verantwoordelijkheid op zich zou ne men, omdat de omstandigheden zijn gewij zigd. Niettemin blijft men hem van trouw breuk beschuldigen. Zoo ziet men dat de oorlogstoestand in de oorlogvoerende landen hoe langer hoe meer moeielijkheden begint op te leveren I KORTE BERICHTEN. In het Engelsche Lagerhuis en in ver schillende couranten is heftig geprotesteerd, tegen het oproepen van marman hoven de 40 jaar in werkelijken dienst. Japan zal ook zwarte lijsten invoeren. Daar Rusland tot nu toe ondanks Duitschland's protesten de Duitsche krijgsge vangenen slecht blijft behandelen, heeft de Duitsche regeering een aantal krijgsgevangen Russische officieren van keurregimenten van de andere gevangenen afgezonderd en aan bijzonder strenge behandeling onderworpen. In de Noorsche stad Bergen wil men van oorlogswinst-geld een „Edward-Grieg paleis" in den vorm van een modem concert gebouw stichten en daar dan een vast orkest aan verbinden. Een groep van 4 Fransche vliegers is gisteren van het Macedonische front over Bulgarije naar Boekarest gevlogen. In Weenen verwacht men een maatregel De bewapening van ons leger loopt nog al uiteen. De infanterie heeft nog altijd het ge weer, dat voor de mobilisatie grootendteels uit Oostenrijk betrokken werd, doch thans inzijn geheel in ons bedrijf vervaardigd wordt. Ver der worden er gemaakt 4 modellen van kara bijnen, voor Indië weer eenige andere model len. De cavalerie had vroeger karabijnen zon der bajonet, thans zijn al die karabijnen van een bajonet voorzien. De marechaussees heb ben karabijnen met draaiende bajonetten, de genie weer een ander model, de mitrailleur- bedienden en de wielrijders eveneens een an der model. Verder worden gemaakt de sa bels en klewangs voor de infanterie, de mare- chaussée-sabels, lange sabels voor de cavale rie, alle wapens voor het Indische leger, revol vers in verschillende modellen enz., kortom de geheele bewapening van ons leger wordt thans door onze eigen artillerie-inrichting gemaakt, terwijl' de kwaliteit niet minder is dan die van de wapens, welke vroeger uit het buitenland betrokken werden. Om een klein begrip te geven wat b.v. het makpiT van een geweer beteekent, vermelden we dat een geweer bestaat uit 88 onderdeden. Er zijn onder die onderdeden verschillende, die 60 en 70 bewerkingen en meer, ja tot zelfs 138 bewerkingen moeten ondergaan. Men kan zich met deze djfers voor oogen voorstellen hoeveel menschen, maar vooral hoeveel ma chines voor de geweerfabricage noodig zijn. Alvorens men tot het maken van de wapens kon overgaan, moest men eerst de noodige machines zelf maken slechts weinige wer den door binnen- en buitenlandsche fabrieken geleverd. Allerlei samengestelde en- ingewik kelde boor-, fraisr, schaaf- en zaagmachines waren noodig. Het was een geweldige arbeid, doch men is er in geslaagd reeds zeer spoe dig over deze machi' te kunnen beschikken. De expositie gaf ook van dit deel van den verrichten arbeid een zeer duidelijk overzicht. Nadat we aldus gezien hadden wat er ge maakt werd, werden we in de gelegenheid ge steld op de terreinen der fabrieken en in de fabrieken zelf te zien, hoe dat alles gemaakt wordt. Over het hout dat voor de geweren noodig is, is al heel wat te doen geweest, en ook wij betreuren het dat zoovele mooie notenboomen 't slachtoffer worden van onze nieuwe wapen industrie, doch we begrijpen thans, dat het niet anders kan, want voor het aanmaken van geweren, in zulk een enorm aantal aks tegen woordig geschiedt, is heel wat hout noodig. Vroeger werd het hout in ruwe blokken, in af metingen voor de onderdeden noodig, van buiten af betrokken. Thans koopt de fabriek zelf de hoornen en geschiedt de bewerking door de fabriek zelf. Hierdoor ontstond al dadelijk een. nieuwe af- deeling van grooten omvang. De boomen wor den eerst in planken geschaafd en dan wordt op iedere plank elke niet bruikbare plaats af- geteekend. Met behulp van mallen wordt daar na op de plank afgeteekend hoeveel blokken voor de kolven er uit kunnen, waarna de plank machinaal wórdt gezaagd. De stukken moeten daamaw orden gestoomd om er de sappen uit te verdrijven. Daarna worden ze in de lucht gedroogd, waarna ze in de Neder landsche fabriek voor Werktuigen nogmaals machinaal worden gedroogd. Eerst dan is het hout voor de verdere bewerking geschikt. Het maken van de kolven geschiedt geheel machinaal. Ze worden door machines ge schaafd, geboord, gevijld, kortom het ruwe stuk hout komt geheel klaar ten slotte uit de tnachines, verschillende copieer-machines. Tegenwoordig worden ook de probellers der vliegmachines hier gemaakt. Vroeger werden deze uit Frankrijk betrokken. Onze vliegers wilden aanvankelijk van het Nederlandsche fabrikaat weinig weten, doch toen tenslotte geen invoer meer plaats had moest men nood gedwongen gebruik maken van het eigen fa brikaat en1het bleek beter te zijn dan het buitenlandsche. De wapenfabriek bezichtigende zagen we achtereenvolgens alle bewerkingen die de ver schillende onderdeden van het geweer moeten ondergaan, alles met machines, zo vernuftig en' zeker arbeidend dat één man vaak vijf ma chines kan bedienen, we denken b.v. aan het boren der loopen. Dit gedeelte van het werk is zeker wel het meest belangrijke en toch is er slechts één werkman, voor verschillende ma chines noodig. De boor der machines is zoo gesteld, 'dat zij tot op een gedeelte van een millimeter nauwkeurig steeds 't gat op de juiste plaats en in den juisten vorm boort. Na de interessante bewerkingen te hebben gezien, kregen we in de controle-afdeeling ge legenheid ons een denkbeeld te vormen van de scherpe controle, die ieder onderdeel tot het allerkleinste deeltje van het geweer, moet on dergaan, alvorens gebruikt te mogen worden. Met allerlei werktuigen worden de onderdee- len onderzocht op de maten, de hardheid van het staal enz. Een buitengewoon secuur werk je is het onderzoeken van de loopinrichtingen, wat op het oog geschiedt; slechts door lang durige ervaring kan men daarin een zekere vaardigheid verkrijgen De ten slotte goedge keurde deelen komen dan in de afdeeling „sa menstelling", waar de geweren in elkaar wor den gezet, om dan geheel gereed te worden afgeleverd. Zonder het juiste aantal te noe men, mogen we wel vermelden, dat dagelijks honderden geweren dit gedeelte van de fabriek verlaten. Nog eenmaal worden dan de gewe ren beproefd. Geen enkel geweer wordt in ge bruik genomen, voordat het is ingeschoten. Zooals met de geweren, geschiedt ook de af werking van alle andere wapens. Ook deze fa bricatie geschiedt machinaal. Handenarbeid is er, behalve de controle, bijna niet. E>e oude fabriek is een complex van machi nes van allerlei vorm en afmetingvan de een voudigste boormachines, tot de meest inge wikkelde frais-machines en de zware stoomha mers, onafgebroken doorwerkend Van uit de ruwe grondstof vervaardigd, verlaten de wa pens, na verschillende ernstige onderzoekin gen' te hebben ondergaan, waardoor de meest mogelijke zekerheid van deugdelijkheid ver kregen is, geheel gereed de fabriek. De werklieden dezer fabriek zijn in hoofd zaak burger-werklieden, doch een groot deel hunner is aan de troepen-afdeelingen onttrok- kenj dit zijn dienstplichtigen met verlof. In den laatsten tijd is een inrichting aan de fa briek geopend, waar militieplichtigen tot ge weermaker worden opgeleid. i Wordt vervolgd! BLOEMKOOL. De minister van landbouw, gezien zijn be schikking van 26 dezer, houdende bepalingen betreffende den uitvoer en de beschikbaarstel ling van bloemkool voor binnenlandsch ver bruik, heeft bepaald, dat het bepaalde sub II van bovengenoemde beschikking wordt gele zen als volgt: Het percentage van de aanvoeren ter vei ling van bloemkool, dat volgens de bepalin gen van de beschikking van 28 Juni 1916, voor het binnenland in 1ste en 2de kwaliteit moet worden geveild, wordt tot uadere be schikking vastgesteld op 35 pet. van eiken aanvoer (alle soorten, uitschot inbegrepen, dooreengenomen). Het overige mag, wat eerste en tweede soort aangaat, voor den inmaak worden ge veild. ONZE KAASHANDEL. De Kaasvereeniging heeft thans aan de ex porteurs officieel bericht gezonden, dat van het exportgedeelte 50 pCt. gereserveerd moet worden voor Engeland of Frankrijk. Van deze 50 pet. moet 2/« gedeelte worden verzonden op de tot dusver gebrunikelijke wij ze d.w.z. in cosignatie. Het andere derde ge deelte (dus 17 pCt. van de totale export) zal voor uitvoer naar Engeland worden betaald met 65, waarbij de uitvoerkosten ten laste komen van den verkooper. De netto-opbrengst wordt dus ongeveer 62.25. Voor de resteerende 50 pCt. van de voor uitvoer bestemde kaas zegt het bestuur der Kaasvereeniging is nog geen regeling ge troffen, maar deze zal waarschijnlijk tegen een vastgestelden prijs moeten worden gele verd. Wanneer dit laatste inderdaad het geval is (practisch komt het waarschijnlijk hierop neer, dat met de Z.E.G. over een vasten prijs wordt onderhandeld) dan zal het voorloopig met onzen kaashandel om zoo te zeggen vrij wel gedaan zijn. De vrije handel bestaat dan alleen nog voor de neutrale markten en kan I slechts loopen over de betrekkelijk geringe voorraden die op dit oogenblik bij enkele handelaren verkrijgbaar zijn. Van de zijde van den handel deelt men ons mede, dat nu reeds op verscheidene overzee- sche markten, zelfs in onze koloniën, het Hollandsche product door Canadeesche kaas is verdrongen. Algemeen bestaat de vrees dat dit proces zich verder zal ontwikkelen. (Hbld.) TEGEN DE BEENWINDSELS. Door een der divisie-commandanten is een voorstel bij het legerbestuur aanhangig ge maakt de kortgeleden ingevoerde beenwind sels weder af te schaffen. Naar aanleiding hiervan wordt door den commandant van het veldleger ter kennis gebracht, dat het den mi nister van oorlog bevreemdt en ontstemt, dit voorstel te ontvangen, nadat, nauwelijks een jaar geleden, eerst na lang aarzelen tot in voering van de beenwindsels is besloten, en nadat nagenoeg van alle zijden, gesteund door de meeste hoogere Iegerautoriteiten, op de invoering was aangedrongen. Hoewel de minister zich kan voorstellen^ dat de been windsels, die onder de tegenwoordige om standigheden, wellicht niet zoodanig hier te lande zijn vervaardigd, dat zij aan de hoo gere technische eischen voldoen, in sommige opzichten minder goed. voldoen, zou zijne Excellentie toch eerder van de militaire auto riteiten een streven hebben verwacht, om die bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen I of Haaraan geen overwegende beteekenis te hechten. Voorstellen' tot technische verbetering van de beenwindsels worden ingewacht. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. In het intemeeringskamp te Groningen zijn in beslag genomen toestellen voor draadlooze telegrafie. De geïnterneerden hebben deze toe stellen zelf samengesteld en gebruikten ze eerst alleen voor het opvangen van berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het gemeenteblad van Alkmaar, no. 501, is opgenomen het besluit van den raad dier gemeente van 25 October 1196, waarbij is vastgesteld eene regeling, waarnaar gedurende den win ter 1916—1917 van gemeentewege GOEDKOOPE GEKLOPTE COKES zullen worden beschikbaar gesteld. Welk besluit heden afgekondigd, geduren de dri maanden ter gemeente-secretarie voor ieder ter lezing is nedergelegd en1 aldaar te gen betaling van 0.07^2 br afdruk is ver krijgbaar gesteld. Alkmaar, 28 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O, RIPPING, Voorzitter. DÖNATH, Secretaris. Ter kennis van de groentenhande- laren wordt gebracht, dat zij hunne opgaven voor benoodigde regeerings» groenten elke week uiterlijk WOKXI- DAGATOND moeten Indienen bU den heer B. FAST©OU, Doelenstraat 14, alhier. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij hun besluit van heden, VOOR EEN PROEFTIJD VAN TIEN MAANDEN, IN GAANDE MET DEN DATUM VAN DIT BESLUIT, ALZOO TOT ulto. AUGUSTUS 1917, vergunning hebben verleend aan D. FUNKE, kaashandelaar aldaar, tot het op richten van een fabriek tot bereiding van i champagnekaas, waarin een electromotor van '•2 P.K., voor het drijven van een deegkneed- en een amandelpersmachine, in het perceel Vamebroek, Wijk E, no. 15a. Alkmaar, den 31 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Toen dat goed ging, werden ze driester en seinden ook mededeelingen weg. Dit leidde tot de ontdekking. BINNENLAND. DJAMBI. (Officieel). Bij het departement van kolo niën is het volgende bericht van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen: Kolonel Kroesen telegrafeert dat de politie ke toestand in Soeroelangoen en Djambi be vredigend is, hij begaf zich naar Bangko, Boengo en Tel». Patrouilles vertrokken naar de Batangasai en Limoestreek (Zuidwest- waarts van Soeroelangoen). Gemengd nieuws. ALS DE VREDE KOMT. De Haagsche Nieuwe Courant betoogt, dat de moeilijkheden bij het eindigen van den oorlog vele zullen zijn. „Reeds nu moet het volk doordrongen zijn van het besef dat het oogenblik kan aanbre ken, waarop wij, beroofd van de gunstige kan sen die het Europeesche machtevenwicht aan kleine staten bood, zonder hoop op gewapen de hulp van ten doode vermoeide, elkander voor langen tijd tot geen prijs meer bevechten willende mogendheden, gansch alleen zullen komen te staan tegenover congres-plannen of -besluiten, welke onze hoogste rechten onmid dellijk aantasten. Het oogenblik kan komen waarop met name ten aanzien van deelen van ons grondgebied, eischen aan ons gesteld worden; waarop wij op straffe vhn nationalen ondergang niet anders zouden mogen ant woorden dan met een dreigendkom en haal zei „Alleen Indien wij Nederlanders er onder ling zeker van zijn dat wij het, zoo noodig, op het geven van zulk een antwoord, welbe wust van al de daaraan verbonden gevolgen zullen laten aankomen, alleen indien wij naar buiten den indruk zullen weten te versterken (want gelukkig, die indruk bestaat) dat wij na evenmin als gedurende den oorlog er tegen op zullen zien voor de onschendbaarheid van ons grondgebied de wapens te gebruiken alleen dan is er goede hoop dat allerlei plan nen' die een dreigend aanzien voor ons vertoo- nen zullen worden terzijde geschoven als on rechtmatig en onpractisch. Niets zal ons on aantastbaarder maken dan de zekerheid dat op al zulke plannen slechts één antwoord te verwachten is: gij kunt mij overhoop loo pen, maar gij zult het dan ook moeten doen, gij zult den dag na den oorlog aan de wereld het verheffende schouwspel moeten aanbieden eener gewelddadige onderwerping van een kleinen staat die zichzelf behouden wil. „Weet Europa dit, dan zal het niet gebeu ren. Onzerzijds echter zal het niet voldoende zijn het te zeggen, maar in ons volk moet de vastberadenheid zijn om het te doen. Verzui men wij niets om dien geest onder ons leven dig te houden en waken wij dat al hetgeen wij ons tijdens den oorlog hebben laten welgeval len, omdat het ons deelnemen aan den oorlog niet waard is, ons nimmer gewent aan toege ven onder protest. „Steken zij, wie ook en wanneer ook, de hand naar ons grondgebied uit, dan zullen zij neenvernemen''. VRIJGELATEN. De Griek Ar. Papadimitrion, wiens uitleve- RSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1