h I Alcmaria V ictrix Ajax (Amsterdam.) m 3 !W IT* '4 FEUILLETON. 550NBA® a.s. Telegrammen van heden. 11 I# LW ,\V ring door de Duitsche regeering was ge vraagd, en1 die nog steeds in arrest werd ge houden, oischoon de Amsterdamsche reent- bank tot tweemaal toe geadviseerd had de uitlevering niet toe te staan, ia gisteren op vrije voeten gesteld. SPIONNAGE. Te Rotterdam is weer een Duitscher aange houden als verdacht van het verstrekken van inlichtingen, waardoor de neutraliteit van ons land in gevaar zou gebracht kunnen worden. Voor hem bezwarende papieren zijn gevonden en in beslag genoten. Hij is ter beschik king van de justitie naar het huis van bewa ring overgebracht. Het schijnt dat hij vóór den oorlog reeds spionneerde. Hij moet over het geheele land verbindingen hebben. HONGERENDE VROUWEN. De correspondent van het Hbld. te Zeve naar schrijft: Honderden vrouwen uit Duitschland's in dustriegebied trotseeren de scherpe grenscon trole, die haar belet dichter dan'3 K.M. de grens te naderen zonder speciale vergun ning. Loopend door velden en wadend door siooten trekken deze menschen op ons ge bied om wat eten te bemachtigen, en al mag men al wat met smokkelarij verband houdt nimmer goed praten, zoo ligt er in de po gingen van dergelijke vrouwen, die met kin deren aan de hand uren ver loopen om voor geld en goede woorden wat te koopen, iets heel verklaarbaars. Er spelen zich hier se dert een paar dagen dan ook waarlijk droe vige tooneelen af, want natuurlijk wordt den menschen de smokkelwaar ontnomen, het geen met gejammer en geween gepaard gaat. En behalve het groote aantal vrouwen, dat de grens weet te passeeren, aan geene zijde van Elten, ongeveer 4 K.M. van onze grens verwijderd, liggen thans honderden vrouwen bij nacht en ontijd buiten, wachtend om van smokkelaars wat te koopen. GEEN AARDAPPELS. De Dordtsche aardappelenhandelaars wil len geen aardappelen verkoopen voor TV» cent per kilo, omdat de boeren bij den prijs van 4 per mud berekenen opschep- en rij- loon en zakkenhuur, zoodat de H.L. komt op 4.60 k f 4.80, waardoor de handelaars niet voor genoemden prijs kunnen verkoopen. Zij hebben nu den verkoop gestaakt. Daar nog geen regeeringsaardappelen waren ontvan gen, is een wagon vol van Rotterdam ge leend, die in winkels tegen 5 cent per kilo worden verkocht. EEN SMOKKELTRUC. Op een der jongste, donkere Octoberavon- den trekken een paar mannen met een. koppi- gen stier in de richting onzer oostgrens 't Beest toont af en toe zijn nukkige kuren door pal te blijven staan of achterwaarts te loopen. 't Geeft zijn geleider heel wat te doen. Eensklaps klinkt door de duisternis een donderend „halt." Kommies-soldaten ko men uit het struikgewas te voorschijn om hun „prooi" te bemachtigen. Maar op 't zelf de oogenblik wordt het woedende beest aan zijn lot overgelaten; zijn geleiders kiezen 't hazenpad. Onze' kranige grenswachters bedenken zich geen oogenblik en nemen het dier „in beslag." Maar de stier toont ai wei nig respect voor de militaire wacht; hulp van andere wachtposten moet worden inge roepen. En terwijl men met man en macht het woedende beest in bedwang weet te hou. den, gaat er elders zoo verhaalt men een kleine veertig koeien „heel gewillig'' de grens over. (Hbld.) HOOGE OOFTPRIIZEN. In de Streek is ook het winterooft zeer hoog in prijs. Men besteedt voor winterjan- nen 2.60 k 3.—; gratiolen 3.— h 3.50; boeregroentjes 4.— h 4.50 per 31 K G., reine d'or 1.80 a 2.50 per 26)4 K.G. GEBREK AAN WERKKRACHTEN. Men schrijft ons: In de omgeving der Streek heerscht vooral in het landbouwers- en tuindersbedrijf ge brek aan werkkrachten. Het gevolg is dat sommigen hun bedrijf verkoopen, omdat ze geen „vast arbeider" kunnen krijgen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week eindigende 28 Oct., in Neder land uitgesproken 17 faillissementen tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 805 faillissementen tegenover 1177 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. KORTE BERICHTEN. In de afgeloopen week werden uit En gelsche en Schotsche havens 4,423,400 kilo steenkolen langs het Noordzeekanaal inge- Roman nit het laatst der 16e eeuw, naar 't Engelsch van RAFAëL SABATINI. 12) „Lionel, Lionel!' zei hij. „Je wond heeft je in de war gemaakt, jongen. Waarmede heb ik je verweten Wat was de verborgen beteeke- nis van mijn woorden? Als gegoed wilt le zen, zult ge zien, dat uit te gaan is, mij zelf in nieuwe twisten te brengen, want ik ben kort aangebonden geworden, en ik wil geen onaangename blikken of worden verdragen. Dat is alles". Hij kwam nader en legde zijn handen op zijns broeders schouders. Hem op armslengtz houdend keek hij hem aan, tot Lionel zijn hofd liet zinken en een blos zijn hangen be dekte. „Goede dwaas!" zei hij en hij schudde hem heen en weer. „Wat scheelt je? Je bent bleek en mager, en jezelf'niet. Ik heb een plan Ik zal een schip koopen, en je zult met mij gaan naar mijn vroegere jachterreinen. Daar ginds is nog leven een leven, dat je je kracht terug zal geven en mischien de mijne ook. Nu, wat zeg je ervan?" Lionel zag op, zijn oogen schitterden. Toen kwam een gedachte bij' hem op; een gedachte zoo laag, dat hij weer blosde, want hij schaamde er zich over. Als hij met Olivier wegging, zouden de menschen zeggen, dat hij medeplichtig was aan hetgeen, waarvan zijn broeder beschuldigd werd. voerd tegen 5,149,850 ktlo Iq de week tevo ren. Te Enkhuizen zijn in de afgeloopen week geen nieuwe gevallen van roodvonk be- Ti Zondagsscholen en kinderkerken gesloten. kend geworden. Toch zijn ook de meeste Door de afd. „Zoehvatervisscherij" van de Nederlandsche Heide-maatschappij wordt een onderzoek ingesteld, in hoeverre de vischstand en de binnenvisscherij door de droogmaking van hét Kinselmeer zullen wor den benadeeld. Te Culemborg vertrok Zaterdagavond de tram naar Tiel in plaats van lialfzeven om negen uur, omdat men wachtte op een par tijtje vee. Het tiental reizigers mopperde wel, maar daarover bekommerde men zich niet. Zaterdag is een magazijnknecht een er firma aan de Leidschestraat te Amsterdam door 't breken van staaldraad van de lift van de derde verdieping gevallen. "Hij werd in wendig gekneusd. Bij de ouders te Vlissingen is kennis ontvangen, dat hun 23-jarige zoon G, L. De- langhe, dienende in het Belgische leger, ge sneuveld is. Te Vlaardingen is binnengekomen de stroomdrifter „De Rijn," VI. 115, met zwaar beschadigden achtersteven, welke beschadi ging was aangebracht door een mijn, die vlak bij het schip ontplofte. Bij den bouw van een ketelhuis voor de Deventer tapijtfabriek te Dinxperlo stortten de aannemer en een metselaar van een hoogte van 6 meter* naar beneden. De eerste werd ernstig gewond, de andere 'kreeg kwetsuren aan het hoofd. De oorzaak is onbekend. Hoewel in Duitscliland de maximum prijs voor hazen ongeveer 2.5Ó is, betalen de Duitschers voor die dieren, uit Nederland aangevoerd, graag tot 3.25. Ook voor dui ven besteedden zij veel geld. De Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek ten sterfhuize van jhr. de Ranitz De 22-jarige remmer Jan Heida, uit Groningen, is bij Buitenpost te vroeg uit een goederentrein gestapt en dientengevolge tus- schen een brugleuning en een wagon be kneld geraakt en gedood. Van 15 December zullen worden in gelijfd de dienstplichtigen der lichting 1916, toegewezen aan het regiment genietroepen, met bestemming voor opleiding tot milicien telegrafist of telefonist en werkzaam bij de posterijen en telegrafie of bij de spoorweg maatschappijen. De toevloed van smokkelzaken bij de Arnhemsche rechtbank is zoo groot, dat het voornemen' bestaat om een tweede strafkamer te formeeren. Er zullen in de toekomst vier strafzittingen per week worden gehouden. Heaen is het 50 jaar geleaen dat een begin werd gemaakt met de doorgraving van den Hoen van Holland ter verbetering van den Watei weg naar zee. De prins van Oran je stak de eerste spade in oen grond. Bij het Vriesseveem te Rotterdam zijn 24 vaien machineolie gestolen. Door een mijnontploffing in de vleet heeft de logger YM. 299 vele netten verlo ren. Met geringe vangst keerde het schip te rug. Aan de korpsen is een naamlijst toege zonden, bevattende 132 namen van ondertee- kenaars van het dienstweigeringsmanifest, om na te gaan of zich daaronder die van per sonen bevindende, behoorende tot leger o: landweer. De landstormplichtigen der jaarklasse 1913, ingedeeld bij de landweer der stellin gen, zullen op 7 en 8 Nov. a.s. worden over geplaaist bij liet veldleger. Te Groningen zal een intemeerings- kamp voor Belgen worden gebouwd. Prins Hendrik gaat morgen weder van Het Loo naar Den Haag. In den loop van November hoopt hij nog eenige maien op Het Loo terug te komen, voor liet houden van jachtpartijen. Onder Ermelo heeft een strooper, zich ontdekt ziende, op een jachtopziener gescho ten en dezen in het been getroffen. De dader is gevat. Naar aan „Het Volk" wordt medege deeld, is de lieer Broekhuis gearresteerd we gens vermoedelijke oplichting. De Minister heeft den Commissarissen der Koningin verzocht nogmaals de aandacht vanf de gemeentebsturen te vestigen op het nut van de vaststelling van bepalingen tot bestrij ding van brandgevaar, op de overtreding waarvan straffen gesteld kunnenn worden. Prins Hendrik zal Zaterdag a.s. verga deringen van het hoofdbestuur der Vereeni- ging „De-Nederlandsche Padvinders" bijwo nen. Maandag boog een stoker van de Roti Hij wist door herhaalde opmerkingen die hem hier en daar gemaakt en door hem niet tegengesproken werdendat men in den omtrek geloofde, dat er een zekere vijandelijk heid ontstaan was tusschen hem en Sir Oli vier weges het gebeurde in Godolphin Park Zijn bleekheid en holle oogen hadden mede gewerkt tot de meening, dat de zonde van zijn broeder hem zwaar drukte. Hij had altijd bekend gestaan als een zachte, vriendelijke jongen, in alle opzichten juist het tegendeel van den woeligen Sir Olivier, en men ge loofde, dat Sir Olivier in zijn steeds erger wordende ruwheid zijn broeder slecht behan delde, omdat deze zijn misdaad niet wilde vergeven. Dien tengevolge ondervond Lionel van alle zijden veel sympathie. Indien hij toe stemde in een voorstel zooals Olivier hem nu deed, moest hij zeer zeker dat alles in de waagschaal stellen. Hij erkende ten volle hoe verachtelijk die gedachte was en hij haatte zichzelf er voor, dat hij ze koesterde. Maar hij kon ze niet van zich afzetten. Zij was sterker dan zijn wil. Zijn broeder, die zijn aarzeling bemerkte, en er een verkeerde uitlegging aan gaf, trok hem naar het vuur en deed hem zitten. „Luister," zei hij, terwijl hij in den stoel tegenover hem ging zitten. „Er ligt 'n mooi schip op de hoogte van Smithick. Je moet het gezien hebben. De eigenaar is een gelukzoe ker, Jasper Leigh genaamd,, die «deren mid dag te vinden is in de herberg te Penycum- wick. Ik ken hem van vroeger, en hijen zijn schip zijn te krijgen. Hij is bereid tot ieder waagstuk van Spanjaarden te doen zinken af tot slavenhandel toe, en als de prijs maar Tramw. Mij. zich |e ver uit de machine, met het treurig gevolg, dat hij tegen een telefoon paal kwam, waardoor hij uit de locomotief werd geslingerd. Zijn toestand is ernstig. Thans blijkt, dat op de Eierlandsche gronden een vischlogger is gezonken. De be manning bevindt zich in de masten. De red dingboot „Brandaris" is ter assistentie ver trokken. UIT URSEM. Tot voorzitter der Prot. Kiesvereeniging al hier is gekozen in plaats van den heer W. de Geus, de heer J. Spruit. In de gehouden ver gadering besloot men de voorlopige candida- tuur van den heer J. Best voor de Prov. Sta ten te steunen. UIT OBDAM. Daar Ged. St. in Februari j.L hun goed keuring hebben onthouden aan de raadsbe sluiten van de vier gemeenten Obdam, Hens broek, Spanbroek en Berkhout, om de ge meenschappelijke school te Spierdijk (gem. Obdam) op te heffen en de gebouwen met grond te verkoopen aan het R.-Kath. kerkbe stuur aldaar, heeft dit parochiaal bestuur be sloten op een ander terrein een geheel nieuwe jongensschool te bouwen. De aanbesteding er van heeft thans plaats gehad: hoogste in schrijver was de heer Overtoom uit Scliagen voor 34,31)0, laagste de heer J. Duin te Spierdijk voor 28.489, aan wiea het werk is gegund. Uil OUDKARSPEL. In onze gemeenie hebben we een groot oud huis, dat, na aaugckocht te zijn door den heer P. Verburg, gebruikt wordt om de van elders gekomen arbeidskrachten een onderko men te verschaffen. Tegenwoordig zijn er weer ongeveer een vijftig üie van deze primitieve slaap- en eet gelegenheid gebruik maken. Er zijn enkele koks, die er voor zorgen dat er wat te eten is. Deze ontvangen van' den heer Verburg het kostgeld voor de verschillende luidjes. Nu waS een dezer koks Zaterdagmiddag met stille trom vertrokken, na de verschillende gelden ontvangen, doch niet aan de nering doenden afgedragen te hebben. Of de „kostgangers" daarover gebelgd wa ren weten we met, doch het was er Zaterdag avond een helsch lawaai, zooals tot heden nog niet was voorgekomen. Om elf uur kwamen ze met harmonicamuziek voorop de kroeg uit en kort daarna werd zoo ongeveer de heele boel kort en klein geslagen. Zelfs de messen bleven niet in de zakken. Iemand die liet rumoer wilde ontvluchten, werd het slacliiofiei en liep een gelukkig niet gevaar lijke messteek op, die later door den dokter is verbonden. De burgemeester was met de politie spoe dig ter plaatse aanwezig. Na twee uur be gon het weer wat rustig te worden en tot he den hebben deze onlusten zich niet herhaald. Hadden we tot heden weinig of geen last van het groot aantal buren, als het zoo gaat zullen we ze spoedig als zeer ongewenschte gasten beschouwen. Een zevental arbeiders,.die hun slaapgele genheid niet langer weu3chten te betrekken hebben op het politiebureau onderkomen ontvangen en den volgenden dag een kosthuis gezocht. STADSNIEUWS. BENOEMD. De agent van politie P. van Dijk is be noemd tot chef veldwachter te Workum (Fr.) SMAAD. ,Door de heeren rnr. Leesberg en Jb. Cloeck is hedenmorgen een aanklacht wegens smaad ingediend tegen den heer A. Fortuin alhier. wij hebben ons om inlichtingen gewend tot den heer Fortuin die ons het volgende mededeelde: „Gistermiddag kreeg ik bezoek van mr, Leesberg en den heer J. Cioeck. Mr. Leesberg deed het woord en vroeg mij een onderhoud over een uitlating van mij, die voor hen on aangenaam was, welke uitlating hij van den heer Endel had vernomen. Hij voegde er aan toe: misschien kunt u die herroepen of recti ficeeren. Ik antwoordde: „Met u wil ik wel spieken, maar den heer Cloeck wil ik niet hoog genoeg is, kunnen wij hem met lichaam ziel koopen. Hij weigert niets als er maar geld bij te verdienen valt. Met schip en kapi tein zijn we dus klaar, voor de rest zal ik zorgen de bemanning, munitie, uitrusting, en tegen het einde van Maart zullen wij Kaap Lizard achter ons hebben. Wat zeg je er van, Linole? Het is heel wat beter dan Tiier op die sombere plaats te blijven zitten tob ben". „Ik ik zal er over denken", zei Lionel, maar zoo lusteloos, dat al het enthousiasme van Sir Olivier weer verdween en er niets meer over de onderneming, gesproken werd. Maar Lionel verwierp het plan niet geheel en al. Zoo hij er zich aan den eenen kan te gen verzette, aan den anderen kant werd hij er, bijna ondanks zich zelf, toe aangetrokken. Hij ging zoo ver, van het tot een gewoonte te maken-iedren dag naar Penycumwick te rij den en daar maakte hij kennis met dien stout- moedigen avonturier, van wien Sir Olivier gesproken had en hij luisterde naar de won derverhalen, die de kerel te vertellen had sommige ervan te wonderlijk om waar te zijn omtrent lotgevallen op verre zeeën. Maar op een dag, vroeg in Maart, had Jas per Leigh een ander soort verhaal voor hem, waardoor Lionel alle belangstelling in de avonturen van den kapitein in de „Spanitb Main" verloor. De zeeman was Lionel tot de deur van de kleine herberg gevolgd en stond er bij, toen hij te paard steeg. „Een woord voor u alleen, goede jonker Tressilian", zei hij. „Weet ge, wat er hier te gen uw broeder op touw gezet wordt?" ontvangen." Mr. Leesberg vond dit zeer lastig, ik zag dat niet in en wees hem er op, dat hij competent genoeg was voor een on derhoud, waarop mr. Leesberg zei: „dan ga ik onmiddellijk naar het politiebureau." Ik antwoordde hierop: „dat moet u maar doen, ook ik vind dat uitstekend." Tot hedenmid dag hal! vier heb ik van de beweerde klacht niets vernomen en bij voorbaat wil ik wel verklaren, dat beide heeren bezig zijn zich belachelijk te maken. Het is voor mij onver klaarbaar, dat mr. Leesberg achter de zege kar van den heer Cloeck wil aanloopen. Den heer Endel heb ik gevraagd, welke die onaangename mededeeling kon zijn, deze zeide mij, dat hij Mr. Leesberg had verteld, van mij vernomen te hebben dat de heer Be- geman, rijksnijverheidsconsulent, aan mr Leesberg had gezegd zijn benoeming tot di recteur van het bureau van advies voor den Middenstand te zullen bekrachtigen, mits mr. Leesberg een boekhouder wilde aanstel len op een salaris van 800, dien hij van zijn eigen salaris 1000) moest -bekostigen. Mr. Leesberg sprak dit ten sterkste tegen. Van den heer L. Trijbetz veraam ik heden, dat de rijks nijverheidsconsulent hem dit zelf had mede gedeeld en dat ik dit van hem, den heer Trij betz, had vernomen. Ik begrijp niet wat de heer Cloeck hiermede te maken heeft. Wel weet ik, dat wij beiden gebrouilleerd zijn en dit vindt zijn oor sprong m*de uitlatingen, die de heer Cloeck zich veroorloofde tegenover de solliciteerende miuüenstanders voor het directeurschap van het Bureau van Advies". EEN JUBILEUM. Morgen, 1 November, is het 40 jaar gele den, dat de directeur van het telegraafkan toor alhier, de heer A. G.Brumsen, in 's Rijks dienst trad. Na achtereenvolgens bij dezen tak van dienst de verschillende rangen te hebben doorloopeu, waarin de geachte ju bilaris zich voortdurend als een ijverig en 'plichtgetrouw ambtenaar deed kennen, werd hij, na vóór dien het beheer van het Rijkste legraafkantoor te Vlaardingen gevoerd te hebben, tot de tegenwoordige betrekking be noemd. Het moge hem gegeven zijn nog eenigen tijd zijne krachten te kunnen wijden aan de belangen èn van het Rijk èn van het publiek. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. J. W., zwervend. Eisch 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending in een rijkswerkinrich ting, vonnis 3 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 j. en 6 mnd. E. V., visscher te Egmond aan Zee, belee- ging. Eisch 15 boete of 10 d. hecht., vonnis vrijspraak. E. v. d. L„ arbeider te Medemblik, diefstal. Eisch 15 boete of 10 dagen hecht., vonnis vrijspraak. K. G., arbeider en C. G. metselaar, beiden te Medemblik, mishandeling. Eisch 25 boe te of 10 dagen hechtenis tegen ieder, vonnis ieder 10 boete of 5 dagen hecht. C. B„ arbeider te Broek op Langendijk, ver zet. Eisch 14 dagen gev., vonnis 7 dagen gev. A. K„ werkman te Haarlemmerm^r, ver zet tegen de politie. Eisch 14 dagen gev., von nis dito. G. D., visscher te Broekerhaven, verzet- zaak. Verzet tegen de politie. Eisch bekrach tiging van het vonnis. Vonnis dito. R. M., caféhouder te Westwoud, beleedi- ging. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis, vonnis dito. D. V., werkman te Alkmaar, mishandeling. Eisch ƒ25 boete of 10 dagen hechtenis, von nis dito. G. H. D„ zwervend, mishandeling. Eisch 3 maanden gevangenisstraf, vonnis dito. F. H. v. D., werkmeester aan de Hoilandia- fabriek te Purmerend. Eisch 2 boete of 1 d. hecht., vonnis vrijspraak, met verplichting aan den staat om de door beklaagde gemaak te kosten voor getuigen a decharge te vergoe den. C. K., visscher te EnRhuizen, mishandeling. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis, vonnis vrijspraak A. S. en J. S., sigarenmakers te Kromme nie, diefstal en poging tot omkooping. Eisch voor den eerste 6 weken gevangenisstraf en tegen den tweede 3 weken gevangenisstraf, vonnis de eerste 3, de tweede 2 maanden ge vangenisstraf J. S„ arbeider te Berkhout, mishandeling. Eisch 1 maand gevangenisstraf, vonnis ƒ15 boete of 10 dagen gevangenisstraf. het badhuis van het Witte Kruis genomen 88 kuipbaden, 117 regenbaden le klasse, 277 regenbaden 2e klasse. Samen 482 baden. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 23 tot 28 October „Tegen mijn broeder?" „Nu in de zaak van den dood van Jon ker Pieter Godolphin met eKrstmis. Daar' liet gerecht niets deed, hebben sommige lieden een verzoekschrift gericht tot den Luitenant van Cornwailis om sir'Olivier gevangen te nemen, onder beschuldiging van moord. Maar de rechters heben geweigerd den Lord te gehoorzamen, zeggende, dat zij hun ambt onmiddellijk van de Koningin hebben, en dat zij in zulk een zaak alleen aan Haar verant woording schuldig zijn. Eu nu hoor ik, dat een verzoekschrift naar Londen, naar de Ko ningin zelf, op weg is, om te vragen, dat zij den rechters bevelen zal hun plicht te doen, of hun betrekking op te geven Lionel haalde diep adem en keek met wijd geopende oogen den zeeman aan, zonder iets te antwoorden. Jasper legde zijn langen vinger tegen zijn neus en zijn oogen keken slim. „Ik vond, dat ik u waarschuwen moest, zoo dat u Sir Olivier kondt zeggen, op te passen. Hij is een flink zeeman, en flinke zeelui zijn er niet zoo veel". Lionel haalde zijn beurs uit zijn zak en zon der tek ijken wat er in was, liet hij ze in de begeerige hand van den zeeman vallen met 'n mompelend woord van dank. Hij reed in angst naar huis. Het was geko men. De slag was op hei; punt van te vallen, en eindelijk zou zijn broeder gedwongen wor den te spreken. Te Penarrow wachtte liem een nieuwe schrik. Hij hoorde van den ouden Nikolaas, dat Sir Olivier niet thuis was, dat hij naar Godolphin Court gereden was. (Woedt vervolgd.) Nederland. LANDWEERLICHTING 1916. DEN HAAG, 31 Oct. (Officieel). De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten der landweerlichting 1916d (militielichting 1909) worden op 1.7 No vember e.k. in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. DE GESTRANDE LOGGER. VLIELAND, 31 October. Van den ge- stranden vischlogger Marie Louise 1Jm. 292) zijn 9 schipbreukelingen gered. Twee leden der bemanning zijn verdronken, een lijk is aangespoeld. Mgr. Dr. J. A. H. O JANSEN, f JiUTFAAS, 31 October. Hedennacht is overleden mgr. Dr. J. A. H. Jansen in den ouderdom van 67 jaar. INQS20ND1N STUKKEN. M. de R.1 Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw biad d.d. 30 Oct. j.l., betreffende het voorval in de Langestraat met de patrouille, zag oiKiergeteekende gaarne deze enkele re- gcien tot antwoord aan Mil. serg. Kwant uooi u opgenomen. Niet de heer liep tegen den militair op, üocii de militair tegen den heer en wel mei zoo'n gang dat ondergeteekende achteruit deinsde, waardoor hij zich beleedigd gevoel de, omreden er hier opzet in 't spel was. Door mij werd ook niet gezegd: „lompe ke rel" doch „boerekerel kijk uit!" Nadat door mij dat gezegde geuit was, verscheen er iu- eens een sergeant, wat onze verbazing op wekte, daar ons in 't geheel niet gebleken was, dat het een patrouille was. Mij is wel eens meer een patrouille gepasseerd, doch dan kon men het bemerken door het flinke marcheeren, maar hiervan was niets te be merken, vandaar ook dat door mij geen ser geant is opgemerkt. Wat betreft het gezegde, dat ik geen recht had van spreken, omdat er niet rechts was gehouden, diene het volgende tot antwoord: „Mij is nog nimmer bekend geweest, dat Alk maar ^en wereldstad is, waar het vanzelf spreekt dam en rechts moet houden". Ook zijn hier geen borden op de hoeken der stra ten geplaatst, zooals in Amsterdam op drukke verkeerswegen het geval is, met het opschrift „rechts houden"! En al is sergt. Kwant gewoon, zooals hij schrijft, aan den rechtschen kant der straat te loopen met de patrouille, daarom is dat nog geen algemeene bekendheid Ook moet het gezegde een mij vergezellende dame" door den heer Kwant in den mond gelegd, gewijzigd worden en wel zoo: Het was dan beter dat u in liet midden der straat op de keien ging loopen, dan konden we tenminste zien dat het een patrouille is. Ik ben er van overtuigd dat zij nooit zal zeggen: ,,'t zijn maar soldaten", daar wij de meening zijn toegedaan, dat een soldaat net een mensch is als een sergeant, ten minste als men zich niet zoo plomp tegen iemand op werpt, want dan twijfelt men wel eens. Zoo ook hier. Wat betreft de woorden van den meerge- noemden burger, blijf ik geheel vrij en keur het ten sterkste af, omreden die persoon niet bekend was met 't voorval. U dankend voor de plaatsing, verblijf ik hoogachtend P. v. d. BERG. Alkmaar, 31 Oct. 1916. M. de R. U zoudt mij ten zeerste verplichten met op name van onderstaande regels. HET GESCHRIJF VAN DEN HEER FENIJN. Er moet heel wal plaats vinden, voor ik mij verwonder, maar toch heb lit mij licineujk verwonderd toen ik Zaterdagavond j.i. in ue „Alkm. Courant" het artikeltje „Demagogie" van den lieer Fenijn las. Ten opzichte van dit opschrift wil ik gaarne voor het prestige van dezen meneer aannemen, dat hem de portée, de strekking vau hei woord „demagogie" (volksverlei- ding) ten eenenmale ontgaan is. 't Is im mers een algemeen geldend rechtsbegrip dat men een aamtijging moet kunnen bewijzen Eu dit nu is in des heeren iemju s pcnnc- vrudit absoluut niet gebeurd. De oplieiimg dei" gemcentcwinkels zou, volgens meneer Fuiiju, «.cu prachtig agiiatie- uuüüel voor de voormannen der S. D. A. P. zijn en daarom zouden wij overal de voor standers van die opheffing ia staat van be schuldiging stellen. Dat iu staat van beschuldiging steden schijnt dus óók volgens den heer Fenijn tc kunnen. In de beweegreden vergist onze be schuldiger zich ecliter. Onze beweegreden is alléén deze, dat het plicht is te stfljden tegen ue duurte die honger brengt, en daarom heb ben wij meer dan eens in staat van beschul diging gesteld de heeren mr. Leesberg, Cloeck en Udo met hun zes medestanders, die door hun stemmen vóór de oplieiiing der ge- meentewinkels het belang van een klein aan tal groenteven ters hebben gediend ten koste van duizenden arbeiders. Ziedaar de zaak. s Voor liet overige gelooven we dat dè heer Fenijn beter had gedaan geen verdediging te beproeven van de houding van den R. K. Volksbond inzake de gemeentcwinkels, zeker niet nu de R. K. Volksbond zijn meening heeft herzien en schriftelijk heeft aangevraagd mede deel te mogen uitmaken van ons „Per manent Comité van Actie tegen de duurte." De katholieken zelf zullen ook vermoedelijk liever hebben gehad dat de heer Fenijn zich er buiten had gehouden. Een kaméleon-po liticus heeft niemand gaarne tot hulp. Des heeren Fenijn's argumentatie is verder wel buitensporig dwaas. Hij zegt b.v.: „Waarom hebben Amsterdam en Zaandam er nooit gcmeentewinkels op na gehouden, terwijl daar toch de sociaal-democraten wel in het distributiebedrijf wat te zeggen heb ben?" i I ik; I zijn in

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2