DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. Regeerlngs Aardappelen en Groenten. Groote Najaarsveprkl Ho. 259. Honderd ©n achttiende jaargang. 1916. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.—, fr. p. post f 1.25. AdY0ïtBntleprijsl2*ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij HERNIs. COSTER ZOOR, Voontam C 9. Telefnr. 3. DONDERDAG 2 NOVEMBER. NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 2 November. Lr is geen militair nieuws heden, liet we der met de geweldige regens, waarvan wij vandaag ook weer een proefje krijgen en de sneeuwstormen, welke elders woeden, doet zijn invloed gelden. De Daily Chronicle schreef dezer dagen, dat het slechte weer niets minder dan een zware klap voor de plannen der entente beteekent en dat door de weersgesteldheid de Duitschers heel wat ge luk hebben. Als er nu maar eens drie weken goed weer in Frankrijk was, -zuchtte het blad, dan zou er wel een onberekenbaar verschil komen in het heele aanzien van den Europee- schen oorlog gedurende het wintertijdperk van afwachten. Sindsdien is het weder aan het Somme-front opgehelderd en dadelijk is de artillerie krachtiger opgetreden, terwijl er tevens infanterie-aanvallen hebben plaats ge had. Ook elders is gevochten en er zijn klei ne voordeelen behaald. Maar men krijgt den indruk, dat de partijen den oorlog ingaan in een toestand van evenwicht, welke oorzaak is dat waar aanvalskracht tot uiting komt, slechts vorderingen van zuiver plaatselijke beteekenis kunnen worden behaald. Uitzon dering op dezen regel vormt op het oogen- blik nog de Dobroedsja, omdat de stand van zaken daar nog iets raadselachtigs heeft en men niet weet wat daar geschiedt. De leger- berichten zeggen, dat de toestand daar on veranderd is en het bericht over het Russisch- Servisch offensief, dat ingezet heette, is nog niet bevestigd. Het heeft weinig zin al die kleine vorde ringen, die de een hier en de ander daar be haalt, te vermelden. Daarom zullen we van daag maar belangrijker gebeurtenissen of aanwijzingen daarvoor afwachten en misr schien vandaag niet alleen I Is er eenig verband tusschen de omstan digheid, dat, terwijl er weinig militair niedws is, de politieke toestand meer de aan dacht vraagt? Het is zelfs een journalist niet gegeven deze uiterst moeielijke vraag, welke 'feitelijk het wezen der journalistiek raakt, op bevredigende wijze te beantwoor den. Oppervlakkig zou men zeggen ja, maar als men dieper in dit onderwerp door dringt, begint men te twijfelen. Zoodat het maar het verstandigst is, bij de al of niet toevalligheid niet uitvoerig stil te staan, doch het feit, dat er politiek nieuws is, eenvoudig te aanvaarden. Allereerst is hetgeen in den Duitschen rijksdag is gezegd van zeer veel gewicht. Uitvoerig is er gesproken over het toezicht op de buitenlandsche regeeringspolitiek, over de toepassing der voorloopige hechtenis in het belang der openbare veiligheid van den staat, en der censuur, terwijl hedenmiddag de behandeling van het zoo belangrijke voe- dingsvraagstuk een aanvang zou nemen. Dui delijk blijkt uit de besprekingen, dat er een andere verhouding begint te komen tusschen regeering en volksvertegenwoordiging en dat met name vele afgevaardigden er genoeg van krijgen, dat de militaire kaste op zoo onhan dige, onhebbelijke wijze de lakens uitdeelt Het woord „Zabem" is zelfs genoemd, het woord, dat de herinnering opwekt aan een overwinning van het gehate militarisme, wel ke zonder dezen oorlog wel eens de laatste had kunnen zijn. En in bik geval heeft het er allen schijn van, dat de onhoudbare toestand van het oogenblik niet gehandhaafd kan blij ven. Een volk, dat zoo offert, vraagt billij ke. behandeling'en vooral ook meer ver trouwen. De vraag om meer vertrouwen komt ook in Engeland op den voorgrond. Het La gerhuis is niet bevredigd over de nadere me- dedeeling van minister Balfour omtrent den Duitschen torpedobooten-aanval in het Ka naal. De Times zegt, dat die nadere mede deel ing geen gunstigen indruk heeft ge maakt en dat men er wel meer van hooren zal. En de Daily Chronicle schrijft, dat het moeielijk te begrijpen valt, waarom de Brit- sche admiraliteit verliezen heeft verzwegen. Voorts betoogt dit blad, dat het in strijd is met de verwachting en het geloof in Enge land, dat tien Duitsche oorlogsschepen in staat zouden zijn zich dwars door de Ka- naalhindemissen te slaan en terug te keeren, zonder ten minste op elke vijf schepen er één te verliezen en dat men het dichtstoppen van het Nauw veel grondiger had gedacht Ook kwam er in het parlement ontevreden heid tot uiting over het beleid inzake Grie kenland, waarbij zeer geklaagd werd over de houding der regeering jegens den Griek- schen staatsman Venizelos. Het Daily News vreest, dat uit die houding slechts één conclu sie valt te trekken en wel een droevige en be schamende, terwijl dient afgewacht of het nog djd is om het kwaad te herstellen. Eindelijk baart de kwestie van de lucht vaart de Engeische regeering veel zorg. Er moeten ernstige geschillen bestaan tusschen de luchtvaartcommissie en de admiraliteit en beweerd wordt, dat wanneer er geen bevre digende oplossing wordt gevonden, er ont slagnemingen zullen komen. Tenslotte eenige zeeberichten. Het gister avond te zes uur naar Londen vertrokken, te Groningen thuisbehoorende stoomschip Old- ambt (560 ton), voornamelijk geladen met het vleesch der schapen, op de Alkmaarsche markt eergisteren verkocht en varkensvleesch, en varende voor de Batavierlijn, werd door een flottielje Duitsche torpedobooten aan gehouden, om naar Zeebrugge te worden opgebracht Eenige Engeische kruisers na derden echter, waarop de Duitschers vlucht ten, na bommen in de machinekamer te heb ben gelegd. De bemanning verliet de Old- ambt in booten, de kapitein landde reeds te Hoek van Holland. Het schip bleef drijven de en ligt voor twee ankers ten noord-oosten van het Schouwenbanker lichtschip. Een Engeische torpedoboot ligt voor den Water weg geankerd, waarschijnlijk met geredden aan boord en met twee gevangen genomen Duitsche matrozen van de Oldambt-beman- ningl i Tegenover de Wolffmededeeling, dat over de Wolffmededeeling, dat gistermorgen over de aankomst der Deutschland aan de Ameri- kaansche kust nog geen tijding te Bremen was ontvangen, staan nadere berichten uit Washington, meldende dat volgens douane autoriteiten deze onderzeeër geen wapens en munitie aan boord had, dat order is gegeven het schip als handelsvaartuig te behandelen en dat de inhoud bestaat uit 750 ton verf stoffen, geneesmiddelen en chemicaliën. Voorts wordt uit de Amerikaanscre hoofd stad gemeld, dat de Duitsche gezant, graaf Bemstorff, voorgesteld heeft, dat de mails tusschen de Vereenigde Staten en Duitsch- land door handelsonderzeeërs zullen worden overgebracht, waarover echter nog niet is be slist. Wederom is in de Grieksche wateren een Grieksche stoomschip tot zinken gebracht door een onderzeeër n.l. de Kiki Isaia en wel op dezelfde plaats als de Angeliki. De stemming te Athene wprdt door dit torpil- leeren begrijpelijkerwijze zeer beïnvloed. Een protestmeeting moet volgens een bericht der Daily Chronicle zijn verhinderd door de au toriteiten, de wacht van het Duitsche ge zantschapsgebouw werd versterkt, de Duit sche gezant moet een vervolging van het blad de „Patris" hebben verzocht wegens een be spreking van de torpilleering der Angeliki en de vertegenwoordigers van 33 vakvereenigin- gen hebben te Piraeus een geheime vergade ring gehouden, waarin werd besloten te sta ken, totdat waarborgen zijn verkregen, dat niet meer Grieksche schepen door Duitsche onderzeeërs in den grond worden geboord 24 uur kal er algemeen worden gestaakt, alleen aan de electrische centrale en de spoorwegen duurt de staking maar drie uur en het aantal stakers wordt als 26.500 opge geven. De slachtoffers der Angeliki zullen op kosten der vakvereenigingen worden be graven. Voorts werd besloten tot den koning, de regeering en de onzijdige staten een petitie te richten, waarin waarborgen worden ver langd voor de zeelieden en schadeloosstelling voor de families van hen, die met de Angeliki zijn te gronde gegaan. Er zal een protest worden gezonden aan het Duitsche en het Oostenrijksch-Hougaar sche gezantschap. Ook heeft de vergadering besloten steun te vragen voor de nationalistische regeering. De regeering heeft medegedeeld, dat er wegens de torpilleering van dé Angeliki geen officieele 6tappen zullen worden gedaan, vooï het onderzoek is afgeloopcn. KORTE BERICHTEN. Fürst von Hohenzollem? broeder van Korting Ferdinand van RoemeruS, is naar het Zevenburgsche front vertrokken, om een be zoek te brengen aan de tegen Roemenië strij dende troepen. Volgens een bericht uit Stockholm aan een Duitsch blad is de heer Carp, de Roe- meensche minister die tegen Roemenië's deel neming aan den oorlog was, gevangen geno men. Eenige afgevaardigden in de Fransche kamer moeten hebben voorgesteld, dat de Staat bij gezinnen van 4 kinderen de opvoe ding van één kind geheel bekostigd. De bisschop van Osnabrück heeft in een brief zijne doceanen dringend vermaand, tot bestrijding van den aardappelnood zelfs op Allerheiligen en andere hooge feestdagen het werk voort te zetten. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet van Körber is gisteren door Keizer Frans jozef be- ëedigd. Qezonken zijn de Engeische schepen Riko Siraby (3550 ton) Meroe (3550 ton) en Torino (1850 ton) en het Orieksche schip Ki ki Issaias (3000 ton). ERWTEN EN STAMBOONEN De slechte oogstuitkomsten in Amerika en de ongunstige vooruitzichten van den graan oogst in verschillende andere overzeesche landen, gepaard met de minder goede resul taten van den oogst hier te lande, zijn oor zaak, dat de toekomstige voorziening in de behoeften der volksvoeding steeds meer zorg baart Uit dien hoofde dringt zich meer en meer de noodzakelijkheid op om van die arti kelen, welke zich daartoe leenen, zooveel mo gelijk voorraden te vormen. In verband hiermede zijn de beschikkingen, welke betrekking hebben op den uitvoer van peulvruchten ingetrokken. Teneinde te kunnen beschikken over de peulvruchten voor de distributie benoodigd, worden die, welke nog in de veemen te Am sterdam zijn gedeponeerd, door de Regeering overgenomen en worden houders van diverse soorten erwten en stamboonen en zulks ter vermijding van de bezwaren aan inbeslag neming verbonden uitgenoodigd, aanbie dingen voor levering van deze peulvruchten, geschikt voor menschelijk voedsel, met opga ve van prijs en onder bijvoeging van mon sters, vóór 15 November a.s. in te zenden aan den directeur van het Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van levens- middelen te 's-Gravenhage. Aan hetzelfde adres kunnen ook aanbie dingen worden gedaan voor de levering van voedererwten. De voorraden, waaraan de erwten en stamboonen voor menschelijk voedsel moeten voldoen, worden in de Ne- derlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Mochten op de hiervóór omschreven wijze, te weinig erwten en stamboonen voor men schelijk voedsel ter beschikking der Regee ring komen, dan zal tot inbeslagneming moe ten worden overgegaan. ELLENDE IN DUITSCHLAND. Als een bewijs van den treurigen toestand der levensmiddelenvoorziening in Duitsch- land mag gelden wat uit Oldenzaal aan het Hbld. wordt geschreven: Twee vrouwen kwamen aan een Duitsch grensstation, ieder beladen.met een bundeltje levensmiddelen de wachtkamer binnen, om haar terugreis naar haar woonplaats op meer dan 15 uren van daar gelegen per trein te maken. Op de vraag van een grensr beambte vertelden de vrouwen, dat ze de le vensmiddelen aan de Nederlandsche grens gedurende een paar dagen en nachten had den opgekocht, om in den grooten nood van haar gezin de mannen stonden aan het front eenigszins te kunnen voorzien. Toen deze beambte haar echter te kennen gaf, dat hij de waren in beslag zóu moeten nemen, begonnen de stakkerds bitter te weenen, waarop de beambte den daar gestationneer- den vertegenwoordiger der Z. E. G. ging raadplegen. En deze laatste toonde zijn me delijdend hart door de vrouwen ongehinderd met haar bundeltje te laten vertrekken. Maar naast deze daad van menschlievend- heid lezen we herhaaldelijk in Duitsche bla den, dat dergelijke vrouwen door geweten- looze schurken die zich voor ambtenaren der Z. E. G. uitgeven, van haar met zooveel moeite verkregen en zoo duur betaalde smok keiwaar worden „beroofd." De maatregel der Duitsche regeering, om de uit ons land gesmokkelde waren tegen maximumprijzen in beslag te doen nemen ter beteugeling der smokkelarij treft weinig doel, waar het kleine partijtjes smokkelwaar be treft. En 't is te begrijpen, dat wegens den tegenwoordigen noodtoestand de heele be volking medewerkt tot bestendiging en zoo mogelijk uitbreiding van dien smokkelhandel. En de militaire grensbewakers zijn al weinig anders gezind jegens de smokkelarij. Gezien hebben we meermalen, dat ze het een of an der „eetbaars" uit een Hollandsche hand in dank aannamen; gehoord hebben we ook herhaaldelijk, dat ze moeite deden, om Hol landsche grensbewoners te bewegen, hun wat mondvoorraad te bezorgen. En dat dit ook gebeurde, hebben we eveneens gezien. Men moet maar eenisgzins met den toe stand aan gene zijde der grens op de hoogte zijn, om volkomen te kunnen billijken niet alleen, maar zelfs volkomen te kunnen goed keuren, wat daar gebeurde. Want niet al leen, de bewoners der steden, ook de platte landers aan gene zijde der grens zijn er se dert de invoering van het kaartenstelsel voor alle levensbehoeften en de inbeslagneming voor alle bodemvoortbrengselen treurig aan toe. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslaging over de wets ontwerpen in zake de grondwetsherziening werd Woensdag hervat. De heer Tydeman (V. L., Tiel) zette zijn gisteren afgebroken rede voort en be toogde dat steeds in de schoolwetgeving heeft gegolden, dat de openbare school voorop moet staan, ofschoon door de uitbreiding van het subsidiestelsel de bijzondere school in omvang, invloed en gehalte was toegeno men. Spr. wilde daarvoor het oog niet slui ten en was daarom te vinden voor financieele gelijkstelling, echter met behoud van het be ginsel, dat steeds gold: financieele gelijkstel ling is nog geen gelijkstelling. Spreker ontkende, dat er- sprake mag zijn van onrecht jegens de bijzondere school. Hij was echter bereid mede te werkerf tot financi eele gelijkstelling, omdat hij wilde tegemoet komen aan de vrijheid van medeburgers, voor zoover dit kan geschieden, zonder scha de toe te brengen aan de geheele volksont wikkeling. Niet zonder zorg was spr. n.l. voor de openbare' school, die overal moet worden behouden, en voor de volksontwik keling. De heer Ketelaar (v.-d., Amsterdam V) was de 32ste spreker. Hij kwam op tegen de meening, dat, als de staat een zeker onder wijs goed acht, hij dit aan allen moet opleg gen. Dit nam echter niets weg van spr.'s groote liefde voor de openbare school, die voor hem een tehuis is voor het Nederland sche volk. De staat kan echter het neutrale openbare onderwijs niet overal zelf ter hand nemen, er moet een bijzondere school zijn, omdat de ouders die wenschen. Als de Ka mer het artikel aannam, zou spr. de overtui ging hebben, aan een goede zaak te hebben meegewerkt, aan de verbetering van het ge heele volksonderwijs. De heer Van Niespen (r.-k., Nijme gen) was vóór organisch kiesrecht, maar zou het algemeen kiesrecht accepteeren. Hij was tegen vrouwenkiesrecht, vooral tegen het ac tieve. Inzake het onderwijsartikel trad spr. in uitvoerige historische beschouwingen, ten betooge, dat de strijd tegen de neutrale school reeds dateert van vóór 1857. Spr. be handelde daarna de geschiedenis van de tot standkoming van de wét van 1857, en ging de discussiën na, gevoerd bij de verschillen de artikelen en de stemmingen over de amen dementen. Hoe te dien tijde het onderwijs was, vertelde spr. aan de hand van een arti kel van Allard Pierson, höogleeraar in de aesthetiek te Amsterdam. Deze was van oordeel dat cftt openbaar onderwijs aan het zedelijk leven den leerstellig-christelijken grondslag geheel ontnam. Uit den strijd dier dagen is ontstaan de later met meer energie gevoerde strijd voor de bijzondere school. Ten slotte verklaarde spr. vertrouwen te stellen in de plechtig afgelegde verklaringen van de overzijde omtrent de loyale uitvoering van art. 192. Spr. wilde gaarne de pacifi- caten in de grondwet vastleggen. Iedere groote hervorming berust op een compromis. Spr. aanvaardt dat compromis. DJAMBI. (Officieel). Bij het departement van kolo niën is het volgende bericht van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen De resident van Djambi telegrafeert, dat luitenant Samson teruggekeerd is van een in spectiereis naar de III Doesoen Sarolangon en den politieken toestand aldaar bevredi gend bevond. Het voormalige bendehoofd Djambar meld de zich vrijwillig aan. VOLKSWEERBAARHEID. De heeren A. W. F. Idenburg, oud-gouver- neur-generaal van Nederlandsch-Indië, G. Polvliet, gepens. kapitein der infanterie, en W. E. van Dam van Isselt, kapitein der artil lerie, zijn gekozen tot leden van het hoofd bestuur van de Vereeniging „Volksweerbaar heid'. 'HOOGE RAAD. Voor de vacature van raadsheer, ontstaan door het eervol ontslag van den heer mr. C. Krabbe, worden aanbevolen: lo. mr. J. Kosters, hoogleeraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Groningen en rechter-plaatsver- vanger in de arrond.-rechtbank te Gronin gen; 2o. mr dr. C. J. H. Schepel, president van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht; 3o. mr. H. J. Van Gelein Vitringa, rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage; 4o. jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kesser- nich, advocaat en procureur, rechter-plaats vervanger in de arrond.-rechtbank te Roer mond; 5o. mr. dr. A Slotemaker L. Hzn., raads heer in het gerechtshof te Amsterdam 6o. mr. P. Polvliet, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage. De Wethouder, Voorzitter der Commissie van bijstand voor het distributiebedrijf te Alk maar, brengt hiermede ter algemeene kennis: le. dat de Regeeringsaardappelen, behalve bij de reeds vroeger bekend gemaakte, ook nog verkrijgbaar zullen zijn bij de volgende groentehandelaren W. A. BIERMAN, Ropjeskuil 1, J. BRASSER, Bergerweg 90, Jl. DEUGD, Drebbelstraat 9, H. J. GEELS, Westerweg 22, J. J. GEELS, Middenstraat 31, C. HOUTENBOSCH, Nieuwp.-laan 51, H. L. E. DE ROVER, Koningsweg 68, Th. IJPELAAN, Nieuwpoortslaan 45; 2e. dat op morgen 3 November zal worden aangevangen met de distributie vandevolgenr de regeeringsgroenteü, en wel tegen de daar achter vermelde maximumprijzen: ROODE KOOL, 5 ct. per K. G., GELE KOOL 5 ct. per K.G., UIEN, 8 ct. per K.G., PRONKSNIJBOONEN, 18 ct. pet K.G., DUBB. SPERCIEBOONEN 18 ct p. K.G., ZUURKOOL 10 ct. per K.G.; 3e. dat deze groenten, behalve bij de reeds vroeger gepubliceerde en de hierboven vermel de groentenhandelaren, ook nog verkrijgbaar zullen zijn bij H. SCHIPPER, Oudegracht 12 en A. A. SMORENBERG, Oudegracht 72; 4e. dat met de distributie van knolrapen en peen op een nader bekend te maken dag zal worden aangevangen. Alkmaar, 2 November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de groote najaarsveemarkt, te houden op MAANDAG, 6 NOVEMBER a.s., het vee 't welk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, ALLEEN aangevoerd mag worden LANGS DEN HELDERSCHEN WEO, OVER DE HEILOëRBRUG en OVER DE FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Nieuwlandersingelbrug, de Emmabrug, de Schermervlotbrug en de beide rustieke voet bruggen IS VERBODEN. Het vee over de Boompoortsbrag bij het Zeglis naar de markt gebracht moet den weg volgen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Ka naaldijk naar de Friesche brug. Bij de Texelsche-, de Heilo'èr- en de Frie sche brug zal het aan te voeren vee door des kundigen worden onderzocht. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen uitsluitend gelost-worden aan de Ka naalkade. De ligplaatsen zullen door den havenmeester worden aangewezen. Na Vrijdagmiddag a-s. zal geen vee in stal len binnen deze gemeente mogen worden ge plaatst, zonder vooraf door den Directeur van het slachthuis te zijn onderzocht, terwijl Zon dag a.s. vóór des morgens zeven uur geen vet binnen de stad mag worden gebracht. In het algemeen mag geen vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand des kundig onderzoek en op den Maandag In geen geval vóór des morgens vijf uur. Alkmaar, 2 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in het gemeenteblad van Alkmaar is opgeno men het besluit van den raad dier gemeente van 25 October 1916, waarbij is vastgesteld, lo. Eene vérordening op het begraven op de gemeente-begraafplaats, (gemeente blad no. 502); 2o. Eene verordening, regelende den wer- kring van de commissie van bijstand v jor het Distributiebedrijf in de ge nu "tue Alkmaar (Gemeenteblad No. 504). Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar te gen betaling van respectievelijk 0.15 en 0.05 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 31 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het gemeenteblad van Alkmaar N. 500 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 30 Augustus 1916, waarbij is vastgesteld: Eene verordening, tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de gemeente Alkmaar. Welke verordening, heden afgekondigd, ge durende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen be taling van 0.2214 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 1 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1