AIcmariaVictrix Ajax (Amsterdam.) Als alles mis gaat. ZONBAA a.s. Telegrammen van lieden INOEZONDÏN MEDEDEELINOEN. Verschijnselen van nierzwakte, zooala on natuurlijke vermoeidheid, schemeringen voor de oogen, rugpijn, waterstoomissen, spit, niergruis, -steen, rheumatiek en waterzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te ge ven ol alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken veranderd wordt, des te beter, want uit ver- waarloozing komen vaak ongeneeslijke nier ziekten voort. Misschien hebt gij te veel vleesch of ander zwaar' voedsel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet voldoende li chaamsoefening, frissche lucht en slaap geno men. Als dit het geval is, wees dan geregel der in uw gewoonten en een poos zorgvuldi ger met uw diëet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zij hebben behoefte aan een speciaal niergeneesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was dat zij een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resulta ten duurzaam te zijn. Maar verwaarloos uw nieren niet te lang. Te Alkmaar verkrijgbaar, bij Nierop Slothouber, Langestr. 83. Eisch de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpakking. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen. Gemengd nieuws. IN HET OVERSTROOMDE LAND. Gisteren werd het baanvak EdamVolen- dam van de Noord-Hollandsche Tram weder om voor het verkeer geopend en daarmee is thans de volledige dienst KwadijkVoleu- dam hervat. Op het geheele net der Maatschappij is nu het bedrijf, dat door en na den watersnood voor de helft stil stond, weder normaal. On geveer 31 kilometer baan zijn hersteld. SCHUREN OMGEWAAID. Te Blerick is een schuur voor berging van hooi omgewaaid, waarbij vier werklieden onder het puin bedolven werden. Twee van hen moesten met gebroken been en ernstige kneuzingen naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Ook aan de stroohul- zenfabriek van Meeuws aldaar, is een schuur omver gewaaid, waarbij twee personen wer den gewond. Eén van hen kreeg twee gebro ken ribben. BEELDEN OPGEGRAVEN. In de Groote kerk te Gorcum zijn twee hardsteenen beelden, voorstellende een strij den met wapenschild en een vrouw, opgegra ven. Volgens de kerknotulen lagen deze beelden in de voormalige kerk op de graf tomben van Jan van Arkel, Heer van Gor cum, enz. De hoofden der beelden ontbreken, doch zullen zeker ook nog gevonden worden. Het wapenschild van den strijder is nog duidelijk rood en wit gekleurd. Het beeldhouwwerk dagteekent uit de 16e eeuw. Vele doodsbeenderen werden bij het gra ven opgedolven. De beelden werden ongeveer een halve meter onder den grond gevonden. KORTE BERICHTEN. Te Hoogeveen kreeg een D/rjarig meis je door het omvallen van een kan kokende koffie hevige brandwonden, tengevolg waar van het stierf. De gemeenteraad van Laren heeft een verzoek tot vaststelling van een verordening op de 9-uurs-sluiting afgewezen. Te Meppel is proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die aan hem ten ver koop verstrekte regeeringsharingen inmaak te en ze daarna voor zes centen per si.uk ver kocht. Door de vrijzinnige partijen in het hoofdkiesdistrict Zaandam is tot candidaat voor de Tweede Kamér gesteld de heer P. J Oud, ontvanger van registratie te Ommen. Het s.s. „Titan" van de Kon. "Nederl Stoombootmaatschappij, van Huelva naar Amsterdam bestemd, wordt sindt 24 October in Engeland vastgehouden. De Maatschap pij omving eerst gisterenochtend bericht. De 24-jarige H. Teernstra, uit Parrega (Fr.) die voor enkele jaren als bóerenknedit naar Denver vertrok, heeft zich als vlieger bij het Amerikaansche leger verbonden. In de afgeloopen maand bedroeg de vischomzet te IJmuiden 6.707.975 tegen 3.274.885 in October 1915 en 961.787 in October 1914. Van 1 Januari af bedroeg die omzet 5.556.317 in 1914, 13.663.033 in het vorig jaar en 30.370.046 in dit jaar. Te Beerta (Gr.) is door het te vroeg uitstappen een vrouw door de stoomtram overreden en gedood. Hoewel in Bussum de namen van melk- vervalschers gepubliceerd worden, is toch nog bij 16 pCt. der genomen monsters water- I toevoeging geconstateerd. Te Didam staken kwajongens stroo en hout in brand, waardoor men meende dat een boerderij in vlammen stond en bijna het heele dorp alsmede de hulpkommiczen, er op af gingen. Smokkelaars maakten van de ge legenheid gebruik een vrachtje over de grens te brengen. De uitvoer van peenzaad is verboden. Ingevolge de distributiewet is de maxi mum-kleinhandelsprijs van versche eieren ge steld op 10 cent per stuk, van kalkeieren op 7 cent. Werd dezer dagen gemeld, dat het gemeen teverslag van Haarlem over 1915 nog niet gereed is te Gouda bestaat deze achterstand eveneens en zal het nog wel eenige weken du ren, vóór dat verslag verkrijgbaar wordt ge steld. Te Enkhuizen neemt het roodvonk af De scholen zijn weder geopend. Tot 1 Nov. was bij het algemeen steun comité totaal ingekomen 1.495.286.62 !4. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de volgende zaak tegen den kantoorbediend en den koopman te Rot terdam, veroordeeld tot 6 en 5 jaren gevan genisstraf, wegens poging' tot moord op den reer Masting te Gouda. Het vonnis werd wegens vormgebrek ver nietigd. Opnieuw recht doende veroordeel de het hof beide bekl. tot dezelfde straf. De tram der Hollandsche Buurtspoor wegen heeft gistemamiddag aan de haven te Heusden een kind overreden. Het was on middellijk dood. Te Oudehaske (Fr.) is een 20-jarig jon geling, lijdende aan toevallen, te water ge raakt en verdronken. Op de Reguliersgracht te Amsterdam is een auto, waarin behalve de chauffeur twee personen zaten, te water gereden. Allen wer den gered. Te Ottersum is door de ambtenaren een hoeveelheid spek, wegende ongeveer 1500 pond, in beslag genomen. Aan de bemanning van de reddingboot te Eierland is door de N.- en Z.-Holl. Red1- ding-Maatschappij 135 uitgekeerd, als be looning voor het redden van de bemanning van de Katwijk 4. Door den minister van landbouw, nij verheid en handel is aan zijn departement ge ïnstalleerd de rijkscommissie voor de distri butie van ijzer en staal. De tweede stuurman en stuurmansleer ling van de „Fortuna," die nog in Engeland waren achtergebleven, zijn nu ook te Vlissin- gen aangekomen. DE PREDIKANTSVROUW. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Bij de rol, die tot nog toe aan de vrouw van den predikant wordt toebedeeld, kan het geen verwondering wekken, dat menig protes- tantsch geestelijke zich vrijwillig aan het celi baat houdt. Ieder redelijk denkend mensch moet van tevoren overtuigd zijn, zóó veel goe de hoedanigheden nimmer in eenanenschelijk wezen vereenigd te zullen vinden. Wat wordt van de „betere helft" van den predikant ver wacht? of liever: wat wordt van haar niet veiwacht? Dat zij een voorbeeld zal zijn van goeden smaak en goéde manieren, en met een klein budget haar huishouden tamelijk be stuurt, is nog het minste. Tusschen de opvoe ding van hare kinderen en de bereddering van haar gezin door moet zij nog kans zien, om nu eens soep te koken voor zieke, dan weer een smakelijke -schoteltje te brengen aan een kraamvrouw. Aan afgelegde kleeren en schoe nen mag zij nooit gebrek hebben, en haar avonden moeten beschikbaar blijven voor thee visites en Nuts-uitvoeringen. Dat zij zich met een klasse van de Zondagsschool belast, spreekt haast vanzelf, en de leiding van een naaikransje zou niet licht aan andere handen worden toevertrouwd. Als zij nooit eens mede komt wanneer een domine huisbezoek doet, heeft zij te verwachten, dat er een stil verwijt oprijst in menig gemoed, en vertoont zij zich niet geregeld in de kerk, dan zullen vragen daarover niet uitblijven. Wie anders dan de „domineesjuffrouw" zou bij den Kerstboom de geschenken en tractataies verdeelen; wie anders dan zij zich het meest interesseeren voor het kerkelijk zangkoor? Er is een onuitroeibaar veroordeel, dat do mineeskinderen ondeugender zouden zijn dan eenig ander slag Wanneer er ooit een tijd ge weest is, waarin de predikantsvrouwen zich beijverd hebben zich in de volle kracht harer deugden te doen gelden dan is de oorzaak van dit euvel niet er te zoeken. Hoe zouden zij bij zooveel bemoeienis, nog tijd kunnen vin den om naar hun eigen kinderen om te zien? STADSNIEUWS. BENOEMD. DEN HAAG, 2 Nov. Benoemd tot grif fier bij het Kantongerecht te Alkmaar Jhr. J. M. van Asch van Wijck, thans griffier bi het kantongerecht te Doesburg. HERDENKINGSAVOND 5-JARIG BE STAAN AFD. ALKMAAR VAN „DE DAGERAAD." Abusievelijk vermeldde de advertentie over de herdenkingsavond van het 5-jarig bestaan van de afd. Alkmaar der Vrijdenkersvereeni- ging „De Dageraad", waar de heer Gerhard, lid der Tweede Kamer als spreker en de heer Sternheim als declamator optreed, dat deze avond in de groote zaal van de Harmonie ge houden zal worden. Dit moet zijn in de so ciëteitszaal van de Harmonie. De entree is 20 ct. in plaats van 10 ct. FRANSCHE OVERWINNING BIJ VERDUN. BERLIJN, 2 November. (Officieel). WIJ HEBBEN DE STELLING VAUX ONT RUIMD. Nederland. DE ZEELIEDENKWESTIE. IJMUIDEN, 2 November. De zeelieden hebben hedenmorgen opnieuw vergaderd onder leiding van het bestuur van den j\. N. Z. B. Onder meer werd aan de zeelie den medegedeeld dat het uitvaren der schepen voortaan weder zal plaats hebben in convooien. De vloot zal verdeeld wor den in groepen van 10 schepen, met groot te en snelheid der schepen zal ter dege re kening worden gehouden. Bij het einde deelde het bestuur van den A. N Z. B. mede, de officieele mede- deeling te hebben ontvangen dat de IJmui- der zeekorder J. T. Cremer zich niet in een Engelsche haven bevindf. Verder kon het bestuur van bovenbedoelde vereeniging niets over de vermiste schepen J. T. Cre mer en de Zaanstroom III mededeelen. DE OLDAMBT. ROTTERDAM, 2 Nov. Naar de directie van de Batavier-lijn medededeelt is de Olc - ambt door de Engelsche ontzet en niet ge zonken. Het schip wordt thans den Water weg binnengesleept. Het schip wordt binnen een half uur ver wacht, het had een gemeen gde lading. MAASSLUIS, 2 November. De beman ning van de Oldambt is te Hoek van Holland geland. De Oldambt komt naar den Water weg en is reeds in 't zicht NED. ANTI-OORLOGSRAAD. DEN HAAG, 2 Nov. Het bestuur van den Nederlandschen Anti-öorlograad heeft naar aanleiding van de laatste rede van Lord Grey, waarin deze de taak der onzij- digen besprak, een uitvoerig schrijven tot den Nederlandschen minister van buiten landsche zaken gericht, daarbij in herinne ring brengend oat Grey verklaarde dat voor het oogenblik de onzijdigen niet beter kunnen doen dan een internationale organi satie voor den tijd na dezen oorlog voor te bereiden, waardoor Ln de toekomst een oor log als de tegenwoordige onmogelijk zal worden. Deze uiting van Grey geeft het be stuur van den N. A. O. R. thahs opnieuw aanleiding de aandacht van den minister van buitenlandsche zaken te vragen voor de wenschelijkheid van een neutralen-con ferentie. Het bestuur oordeelt, dat, waar de minister van buitenlandsche zaken van een der machtigste oorlogvoerende staten thans een beroep heeft gedaan op de onzijdigen om met wapenen des geestes op volkenrech telijk gebied het hunne doen ter bevor dering van een toekomstigen duurzamen vrede tusschen gelijkgerechtigde staten, di hier bepleitte arbeid door de tegenpartij zeker niet als een onvriendelijke daad kan worden beschouwd. DISTRIBUTIE IJZER EN STAAL. DEN HAAG, 2 Nov. Naar wij verne men is in de'gisteren gehouden eerste ver gadering van de rijkscommissie voor distri butie van ijzer en staal besloten aan de re geering vöor te stellen van alle in het land aanwezige voorraden opgaven te doen ver strekken krachtens artikel 9 der distributie- wet 1916. De vraag of ook tot vaststelling van maximumprijzen voor verkoop uit die voorraden behoort te worden overgegaan werd tot nadeVe overweging aangehouden. TERAARDEBESTELLING Jhr. DE RANITZ. DEN HAAG, 2 Nov. Na een door ds. Welker ten sterfhuize geleiden rouwdienst, bijgewoond door de Koningin-Moeder, is hedenmiddag in zoo strenge eenvoud, dat zelfs de vertegenwoordigers van de konin gin en de koningin-moeder in gewone hof- rijtuigen en- niet in galakoetsen in den stoet medereden, het stoffelijk overschot van jhr. de Ranitz, grootmeester van het huis van de koningin-moeder, onder overgroote belang stelling ter aarde besteld op Oud Eik en Duinen, in de eerste plaats yan Prins Hen drik en voorts van honderden uit de krin gen van de regeering, die vertegenwoor digd was door de ministers van marine, justitie en' koloniën, de hooge militairen, o.a. de opperbevelhebber, de diplomatie, enz. Voorts waren talrijke deputaten uit de stichting Oranje-Nassau-oord tegenwoor dig. Redevoeringen werden niet gehouden, alleen dankte de heer Savornin Lohman na mens de familie voor de deelneming, door het vorstenhuis betoond, en de liefde en ach ting, den overledene steeds van vorstelijke zijde betoond. Ds. Welker sprak een gebed uit. DE ONLUSTEN IN INDIë. WELTEVREDEN, 2 Nov. Officieel wordt medegedeeld dat de marechaussée's in de streek van de Ajir Itam de hadji's Machmoedgelar en Oemar gevangen hebben enomen. De bevolking van den Boven- 'oengkal keert grootendeels in de kam- pongs terug, gf T INGEZONDEN 8TÖKKBN. Alkmaar, 2 Nov. 1916. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik u een plaatsje verzoeken voor een voor ons aangename kwestie? Bij voorbaat onzen harteliiken dank. In het nummer van 31 October van uw Ct komt een ingezonden stuk voor, als antwoorc aan den heer Fenijn, geteekend door den heer Westerhof, propagandist der S. D. A. P al hier. In dit stukje komen eenige zinnen voor, waartegen wij moeten protesteeren, en wel de volgende: „Voor het overige gelooven we dat de heer Fenijn beter had gedaan geen verdedi ging te beproeven van de houding van den R.K. Volksbond inzake de gemeentewinkels, zeker niet nu de R.K- Volksbond zijn meening heeft herzien en schriftelijk heeft aange vraagd mede deel te mogen uitmaken van ons Permanent Comité van Actie tegen de duurte. (Cursiveering van ons.) Hier tegenover de feiten De R. K. Volksbond heeft ten opzichte van de gemeentewinkels zijn houding niet her zien, doch handhaafde zijn meening geheel. Dit weet de inzender, als hij zich de woorden van den voorzitter, den heer Baart herinnert, over deze kwestie op de protestvergadering tegen een schouwburg tot hem gesproken Die woorden waren toch duidelijk genoeg! Wat het tweede deel der zinsnede betreft Door het comité van actie tegen de duurte, vertegenwoordigende alle R. K arbeidersor ganisaties in Alkmaar is niet gevraagd zit ting -te mogen nemen in uw comité, doch zijn de verschillende organisaties uitgenoodigd op onze vergadering te komen, waar wij zouden voorstellen'een „Centraal Comité" te stichten omvattende alle groepen van consumenten, ten einde met méér kracht op richtige uitvoe ring der distributiewet te kunnen aandrin gen. Dat ons schrijven zóó is opgevat, bleek ons toen gisteravond ook het comité uit de verschillende organisaties der S. D. A. P. sa mengesteld, tegenwoordig was op deze verga dering en waar in den breede de mogehjk- heid eener zoodanige commissie is besproken Aangenaam zou het ons zijn indien de heer W. zijn verkeerde voorstelling van fe'ten zou willen rectificeeren, daar hei op deze wijze voorgesteld geheel onwaar is. Mogen wij tevens den heer W. verzoeken ook in het belang van samenwerking, dergelij ke onwaarheden niet meer te publiceeren, ten einde onnoodig courantengeschrijf te voorko men. Namens het comité van actie tegen de duur te van den Ned. R. K. Volksbond afd. Alk maar. II RUIJTER, Voorzitter. M. de R. Gaarne bad ik plaatsruimte óm den heer Fenijn van antwoord te dienen. Bij voorbaat mijn dank. Het antwoord( 1) van den heer Fenijn. Met aandacht heb ik bet zoogenaamde ant woord van dén beer Fenijn gelezen en herle zen, maar nieuwe gezichtspunten kan ik niet ontdekken, terwijl argumenten volkomen af wezig zijn. Eén ding komt tusschen de re gels doorschijnen en wel desi heeren Fenijn's boosheid. Een Fransch spreekwoord zegt: „Wie kwaad wordt heeft ongelijk." Dit spreekwoord is bij mijn geachten bestrijder opnieuw bevestigd. De heer Fenijn strijdt voor een verloren zaak. Want elke poging om het wegstem men der gemeentewinkels goed te praten, is jij voorbaat gedoemd om te mislukken. Dat de gemeentewinkels prijsregelend en prijsverlagend werkten, wordt ook nu niet door den heer Fenijn ontkend. Daar ging het om en om niets anders! Dat door de ge meentewinkels een aantal groenteventers schade leden, was niet te vermijden. Het be lang van het algemeen moet nu eenmaal bo ven dat van een bizondere groep gaan, als deze belangen tegenstrijdig zijn. Waarom juist hier in het (bizonder gemeen tewinkels zulke aangewezen instellingen wa ren, heb ik in m'n eerste antwoord aan den heer F. 'reeds gezegd. De schetsing van den toestand zooals die hier was, wordt door den heer F. niet ontkend, integendeel, hij vult aan. Dat vraagt dank! Hier wordt ook voor 4000 pensiongasten uit de omgeving inge kocht zegt hij, en die lusten wat en dus beta len de groenteboeren uit de omgeving eiken prijs. Om deze reden en wegens de vrees dat de markt verplaatst zou kunnen worden, meende de burgemeester de maximumprijzen niet te kunnen handhaven. Zonder dit te onderschrijven, vermeld ik het eenvoudig. Dit alles deen de zaak van gemeentewinkels klemmender worden. Zóó is het gebeurd, dat na onze groote meeting op het Doden veld de gemeentewinkels kwamen, welk niet te loochenen verband reeds door mijn partij genoot Verkerk 2 Aug. j 1. in den raad zon der tegenspraak is vastgenageld. Moet ik nogmaals herhalen dat ook wij tegen de minder krachtige houding van B. en W. -in en buiten den raad steeds hebben geageerd? Feit is: de heer Fenijn is volkomen in ge breke gebleven om aan te toonen dat de ge meentewinkels niet prijsregelend en niet prijsverlagend zouden gewerkt hebben. Daarmee heeft de heer F. het pleit verloren. De heer F. moet ten slotte niet al te vaak van meening veranderen; hij geeft nu zelf aanleiding dat men hem niet ernstig neemt. Een enkel voorbeeld: Nadat ik op het Dodenveld gesproken hac en in den kop van den naar den burgemeester trekkenden stoet liep, sloot de heer F. mij toen, althans persoonlijk, geheel onbekend zich bij ons aan, stelde zich aan mij- voor en toonde zich enthousiast over de meeting, waarna hij zijn bepaald voornemen te ken nen gaf weer partijgenoot te willen worden Hij deed het niet. In onze Partij is het leec daarover niet groot Wél tracht hij ons te bestrijden. Tracht!! Het verdere laat ik gaan. Mijn verzoek Om voortaan wat ridderlijker te zijn, had ik ach terwege kunnen laten. De heer F. schijnt dat niet te kunnen Wat jammer is. Voor hem zelf. Op insinuaties van het merk Fenijn past slechts als eenig antwoord het leekedichtje van De Genestet: Met U strijdt ik niet meer, fatsoen gebiedt i mij 't zwijgen, Een snuifje bood men u, gijgooit met prdevgen TERHOF. voor te zorgen i* aan de regecring en de boer gaat het zoo best dat hij wel wat aan ons kan afstaan," niemand het voor een be paalde categorie opneemt. Over die verschillende gedachten en uit spraken wil ik niet schrijven, wie of daarin het meeste gelijk heeft kan ik niet uitmaken. Ik wensch de aandacht op een der gevolgen te vestigen, omdat ik meen dat een deel van ons volk van al die dingen het slachtoffer wordt en ik zeg nogmaals ik verwonder mij zeer dat niemand het voor dat deel schijnt op te nemen, ik bedoel den tusschenhandelaar of grossier benevens den kleinhandelaar, welke tezamen een noemenswaardig deel van ons volk vormen, ik bedoel hier het bedrijf van aardappel- en groentehandel. Mij komt het voor dat het onrechtmatig is dat bijna al het geschrijf gaat over de duurte van aardappe len en groenten, waardoor de verbruikers gauw denken, dat ze te veel betalen, daar bijna altijd bij alle verschil dat er is in' de verschillende voorstelling van zaken, men het over één punt eens is en dat is het punt: „wij moeten te veel betalen." Dit trok ook weer mijn aandacht in de stukken van de heeren Fenijn en Westerhof. De een zegt de schuld is aan degene, die de gemeentewinkels be streed, de ander zegt de Dageraad heeft be ter geholpen den maximumprijs te handha ven, maar dat wilde men in Alkmaar niet. Eens echter zijn ze het, dat de prijzen gedrukt werden, ook door de gemeentewinkels. Ik meende dat, daar de zoo zper beweeglijke en ongestadige marktprijzen onzer artikelen de oorzaken van rijzing en daling zijn, een of ander hulpmiddel altijd denkbeeldig is. In ieder geval is de invloed moeielijk te contro leeren, maar als nu waar is dat de prijzen door een en ander gedrukt zijn, dan is dat zeker ten koste van den tusschenhandelaar. En nu vraag ik: heeft die wat te missen? De groenteboer is toch gewoonlijk iemand die gaarne zijn eigen werk doet- en daarom dit bedrijf ter hand neemt om met opoffering van nachtrust, daar hij altijd vroeg op moet staan, en door lange dagen te maken zooals men dat noemt in eigen bedrijf brood te verdienen en dan toch nog 'n niet ruim bestaan heeft. Ik vraag waarom moet nu dat bedrijf zoo ge knecht en geknepen worden? Het zijn toch ook onze medemenschen en ik geloof niet om ze minste burgers. En dan, wat de grossiers en tusschenhandelaren betreft, die nu als overbodig aan den kant gezet worden en toch ook meestal menschen zijn, die door noeste vlijt en door bij nacht en dag te wer- kei» zijn wat ze zijn, voor hen is het grievend om zoo uit hun zaken te worden gezet door hun regeering en nu, ais ze schippers zijn, zich mogen troosten met een vrachtje te mo gen varen voor de distributie in plaats van voor eigen rekening handel te mogen doen zooals zij altijd onder scherpe maar toch eerlijke concurrentie hebben kunnen doen. Nu mogen ze werken als knecht onder het bestuur van zeker wel knappe menschen, maar toch altijd mannen van de theorie, ter wijl zij hun door de praktijk verkregen ken nis van zaken aan den kant mogen zetten of bewaren, naar wij hopen tot hun bedrijf weer in eere en fatsoen zal mogen worden uitgevoerd. Dat die tijd spoedig daar is, ho pen wij van harte, onder vreeze dat wat nu gebeurt, hoe goed bedoeld, groot fiasco zal maken, tot schade van allen, ook voor den verbruiker. Met dank voor de plaatsing aan de redactie der Alkmaarsche courant en ho pende dat mijn schrijven nog eenig nut zal doen, eindig ik dit EEN GROSSIER. J. WE Si Mijnheer de Red. v. d. Berg in uw b volgende: van 31 Oct., diene het Als antwoord op 't schrijven van Mijnh d. Berg in uw blad Ik betwist Mijnh. v. d. B. het recht om te schrijven, dat de militair tegen hem opliep Daar wij aan den goeden kant liepen en hi verkeerd, kan hiervan geen sprake zijn., Mi dunkt, dit i3 voor ieder, die deze kwestie on partijdig beschouwt, duidelijk. Of Alkmaar eene wereldstad is al dan niet, doet hier totaal niets ter zake. In elke straat, waar 't verkeer druk. is, en hiertoe behoort, vooral 's Zondagsavonds, ook de Langestraat, wordt rechtsgehouden. Ik zie niet in, waarom 't publiek hierop gewezen moet worden door bordjes. Ieder begrijpt immers, dat dit voor 't geregeld ver keer, en om botsingen te vermijden, noodig is. Of Mijnh. v. d. B. nu zei „lompe kerel" of „boerenkerel, kijk uit," doet aan de onge pastheid der uitdrukking niets af. Dat de soldaat het met opzet deed, ontken ik. Wat ons marcheeren betreft, meen ik, dat dit „militair" was. Ik hoop, dat Mijnh. v. d, B. toe wil geven, dat ik wel weet, hoe par trouille geloopen moet worden. Misschien was hetgeen ik schreef omtrent het gezegde van bedoelde dame ietwat duis ter. De tusschenvoeging „die maar soldaten zijn," is van mij zelf. 't Doet me genoegen dat de dame ons niet, zooals helaas zoo ve len, met min of meerdere minachting aan ziet. Wat die andere persoon betreft, ook ik beschouw hem als buitenstaander, en bracht hem ook niet in mijn schrijven met Mijnheer v. d. B. in verband. Deze keurt zijn optre den af, omreden hij niet bekend was met 't geval. Maar al was hij hiermee in kennis geweest zulk eene uitdrukking als bedoelde persoon bezigde is en blijft ongepast. Mijnheer v. d. Berg ik beschouw hiermede de kwestie .als geëindigd. U M. de R. dankend voor de plaatsruimte verblijf ik Achtend Mil.-sergt. J. KWANT. M. de Redacteur. Waar den laa.tsten tijd zooveel wordt ge schreven over distributie van levensmiddelen en de oorzaken en gevolgen zoo verschillenc beschouwd en besproken worden, verwon dert het mij toch wel zeer, dat waar de een schrijft „ons volk moet goedkooper levens middelen hebben" en de ander beweert „de nood dringt en het recht en de plicht om er TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 2 November. Medegedeeld door het Kon,. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Geldig tot den avond van 3 November. VERWACHTING. Zwakke tot matige zuid-westelijke tot zuid-oosteliijken wind, nevelig tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 2 Nov. Pieter, z van Jan Meijer en Trijntje Kroon. Levenloos aangegeven kind van Jan Meijer en Trijntje Kroon. OVERLEDEN: 1 Nov. Maartie Koster, gehuwd met Pieter Kat, 79 jaar. Herman Joachim Hassing, 3 dagen. MARKTBERICHTEN SCHAGEN 2 Nov. Aangevoerd werden paarden f 0 a 0, veulens f 0 a stieren f 0 a,406 geldekoeien '(ma gere) f 180 a 330, 90 id. vette f 220 a 475, 120 kalfkosien f 280 a 420,170 vaarzen f 140 a 230, pinken f 0 a 0. 300 graskal veren f 45 a 75, 21 nucht id. f 10 a 2,4 0magere schapen f a 598 vette id. f 32 a f 50.— 70 overhoud, f 16 a f 23, 0— lammeren f a 3 bokken en geiten f 3.—a. 11, 0 mag. varkens f 00 a 9 vette dito 76 a 90 ct. p. kilo. 107 big gen f 4 a 12.98 konijnen f 0,50 a 2.25, 443 kippen f 2.— a 2.60, 33 eenden f 0 a 2,25, Duiven f 0.— a 0.—, 272 K.G. boter f 1.90 2.K.G. kaas a ct., 3073 kipeieren f 11,50 a 12,50., LANOED1JKER GROENTEVEILING. 1 Nov. Voormiddagveiling Bloemkool le soort i 8.30 a 10.80, buit. f a 2e soort bin. f0 a 0,— buit. f 10.40 a 13.20, roode kool f 3 50 a 20.80, gele kool f 3.80 a 24.20, witte kool 11.- a 27.—. Wagons wittekool f 457 a 475 p. 10000 Kg., roodekool f 637 a 668 per 10000 K G. 1 Nov. Namiddagyeilmg. Aangevoerd zak aardappelen. Uien f 7.40 a 7.80, gele nep f o~ bin f 0.— a 0.—, buit. f 0.— a 0 Wortelen f 3.05 a 3.35 per 50 Kg. Rammenas f 12.70 per 1000, bieten f 13.80 per 1000. BEEMSTER, PURMEREND en omstreken 1 Oct. Op de afslagmarkt werd verhan deld 0zak slaboonen f 0,-— a 0,per zak van 15 KO.,0 snijboonen f 0. q,mande* appelen f 3 a 5.80 per mand, 0— bieten f 9.a f 28per 1000 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2