s 150 -150O Wadtt Damrubriek. P II 2ï Weer naar school toe. m m Ji1 c/cTeale ïichrbfamn» Vooj? bu£b&rix/<? rl 7 rJrti nrgfr gjiocxhz jTUjm'bzJOL, MkrkmjgbaoP tm inSriUrrhoune en. ■vxéen^rkcopecsv^tdf niet ■te&rijghann. wenJe xDmzüW ^emsn3-3dindie wm HÉ m& wm m av a Raadgevingen, aan de ouders). Men zegt terecht dat de gestadige ontwik keling der geestvermogens even nuttig is als die der spieren. Zij heeft zelfs, volgens een beroemd geneesheer, dit voordeel op den spierarbeid dat „hetgeen de hersenen hebben verkregen, in zijne voornaamste kenmerken bewaard wordt zoolang het zenuwweefsel ge zond blijft". Het is van groot belang hieraan te denken op het oogenbl'ik dat de jonge lieden weer aan hunne studies gaan. Opdat dezen die, men moet dit niet vergeten, reeds zijn blootgesteld aan de vermoeienissen der lichaamsvorming, den zwaren arbeid dien hunne hersenen heb ben te verduren, kunnen verdragen, is het noodzakelijk met zorg te letten op den goeden staat van hun zenuwweefsel, dat wil zeggen, xan hun zenuwstelsel. Een te groote geesteswerkzaamheid is een oorzaak van min of meer erge zenuwverslap ping die zeer nadeelige gevolgen voor den al- gemeenen gezondheidstoestand kan hebben. Men kan dus den ouders niet genoeg aan raden hunne kinderen, niet alleen wanneer zij bij deze teekenen van vermoeienis waarnemen maar ook regelmatig gedurende het school jaar eenige (mosjes Pink Pillen te doen ne men, die, door hunne merkwaardige verster kende eigenschappen, de geesteswerkzaamheid altijd op het zelfde peil zullen houden, de ze nuwverslapping tegenhouden of voorkomen en in enkele dagen alle gevoel van vermoeie nis doen verdwijnen. De Pink Pillen zijn zoowel een machtig versterkingsmiddel voor de zenuwen als bij zonder heilzaam voor allen die veel met het hoofd werken. Een kuur met de Pink Pillen de dagelijks verkregen resultaten bewijzen het is de krachtigste geneeswijze voor hen die overwerkt, vermoeid of verzwakt zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar 1.75 per doos, en 9 per zes doozen bij het Hoofd depot der Pink Pil'len, Dacostakade 15, Am sterdam, en bij de firma Nierop m Slothou- ber, Langestr. 83, Alkmaar. is b< te v< peri nerij groc firm, wel TA/rm 1 r%=>mc>.n— dn na "ad 111 31 van schouwburgen, bioscopes, concertzalen enz. Het bezoek zal allicht flink verminde ren, nu de Berlijner, die vroeger gewoon was, daarnaar in een taxi heen te rijden, ge noodzaakt is een huurrijtuig of de tram te gebruiken, beide langzamer en onaangena mer voertuigen. Maar ook voor de taxi-on dernemingen is er een schaduwzijde aan de zaak. Vroeger konden ze alleen beboet wor den (op de een of andere wijze beboet raken kan men in Berlijn altijd wel) als ze bijv. een rit aan iemand weigerden, omdat deze hun te ver was, of om andere redenen. Nu kun nen ze ook beboet worden, als ze iemand een rit toestaanWant ondanks het verbod, zul len de Berlijners toch wel trachten op aller lei listige manieren met hun taxi's naar schouwburgen enz. te rijden, ze stappen dan alleen wat eerder uit en leggen de laatste paar honderd meter te voet af, en de chauf feurs zijn wegens ontduiking van de ver ordening strafbaar. Dikwijls kunnen zulke gevallen voor den chauffeur moeilijkheden opleveren, hij kan niet altijd weten, of de rit ambtshalve geschiedt of niet, weigert hij in 'teerste geval, dan is hij strafbaar, staat hij in 't laatste geval toe de politie ziet scherp toe op het stipt naleven der verorde ning en hij zal er niet licht tusschen door glippen. De tekst van de verordening verbiedt auto ritten naar Rennen, Theaters, Concerten en andere voorstellingen. De strekking v5n de verordening gaat natuurlijk veel ver der. Woensdag, de eerste dag dat de veror dening in werking trad, weigerden de chauf feurs een rit van kantoormenschen naar het restaurant, waar ze gewoon zijn te middag malen. „Is het middagmaal nu een vermake lijkheid of een voorstelling?" vraagt de „Mor- genpost". En mag een chaffeur 's avonds ei genlijk in 't geheel nog wel passagiers vervoe ren? Er bestaat toch altijd de kans, dat^hij van een of andere vermakelijkheid komt. Alle bladen dringen dan ook aan op een scherper omlijning der verbodsbepalingen. „De oorlog brengt veel verschrikkelijks, maar hij stort ook een zegenende stroom van liefde over het vaderland uit." Zoo begint, „der Tag" een artikel over het in huis nemen van oorlogsweezen, „Der adoptiorismarkt" getiteld. Het geldt hier de kinderen, die in dezen oorlogstijd vader en moeder verloren hebben, of wier moeder niet meer in staat is, voor hen te zorgen. Er is in Duitschland een ware handel in kinderen ontstaan schrik niet lezer, het is een goed bedoelde handel, die zegenrijke resultaten kan hebben. Daar komen naar de vereenigingen die zich met de zorg voor kinderen belasten, eenerzijds de kinderlooze families, om hun zorgen voor een kleine aan te bieden, die ze voor altijd bij zich willen houden. Daar ko men jonge, kinderlooze weduwen, die hun man in den oorlog verloren, en nu de troos teloosheid van hun bestaan door de zorg voor een lief klein wezentje trachten te ver drijven. Daar komen anderzijds de moeders hun kinderen aanbieden, om zich van een knellende band te bevrijden. Een afscheid voor altijd is het. Er wordt streng voor ge waakt, dat de moeder de pleegouders niet leert kennen, ze moet algeheel afstand van haar kind doen, dit mag in z'n nieuwe om standigheden niet verontrust worden, de pleegouders moeten ongestoord in hun bezit blijven. De moeder feekent voor het gerecht of voor den notaris een verklaring, dat ze volledig afstand van haar onmondig kind doet. Ook het contract van de vereeniging met de nieu we ouders geschiedt geheel volgens de wet Moet dus de vereeniging den naam voor de ware moeder verborgen houden, zoo deze het wenscht, wordt ze toch van tijd tot tijd op de hoogte gehouden van den toestand van haar kind. Het spreekt vanzelf, dat men niet maar zoo dadelijk de wettelijke toestemming voor deze kinderoverdracht kan verkrijgen. Indien de omstandigheden het ook maar eenigszins ver- oorlooven, moet het kind bij de moeder blijh ven. Slechts als het zeer bepaald in 't be lang van moeder en kind is, aat dit in goede handen komt, en gene zich tegelijkertijd van een ondragelijke last bevrijdt, kan de over dracht plaats hebben. De aanvragen om oorlogsweezen overtref fen in Bellijn verre het aanbod, geen kwaad teekeq voor de offervaardigheid der Berlijn- sche echtparen! De vrouw wil gewoonlijk het liefst een meisje in haar gezin opnemen, dat haar in later jaren tot hulp en steun kan zijn. En de meeste echtgenooten schrijnen daarin met hun echtvriendin mee te gaan. Zij heeft ook de voornaamste taak in de opvoe ding. De aanvragen om meisjes waren in de laatste jaren dan ook vier maal zoo groot als die om jongens. Tot slot een grapje uit de Matin, v. Hin denburg tegen den kroonprins „Ongelukkige de Franschen hebben aangevallen en ze zijn in dat Douaumont, waarvan Zijn Ma jesteit indertijd met zooveel vreugde de ver overing aankondigde. Wat denkt ge daar- v<m De kroonprins, onverstoorbaar „Ik heb al tijd tegen Papa gezegd „je telegrafeert te veel, dat brengt ons nog eens ongeluk aan. en reeds eerder geplaatst in de damrubriek van den heer Hoogland. 't Is een zeer mooie combinatie. AAN DE DAMMERS! Met dank voor de ontvangen opl. van pro bleem no. 414 (auteur C. Ligier). Stand. Zw. 4, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 28, 29. W. 21, 25, '30, 31, 34/38, 40, 44, 45, 47, 49. Oplossing. 1. 22 33 2. 16 :27' 3. 14 25 4. 26 48 5. 33 44 6. 48 39 7. 29 40 8. 25 34 vm ia 1. 31—27! 2. 47—42 3. 25—20 4. 36—31 5. 44—39 6. 49—43 7. 40 49 8. 35 2 9. 2 5! en wint. Van dit fraaie probleem ontvingen wij goe de opl. van de heeren D. de Boer, W. Blokdijk, G. Cloeck, E Dekker, D. Gerling, J. Houtkooper, S. de Jong, J. K. te Alkmaar, S. Homan te Wijde Wormer, H. E. Lantinga te Haarlem, H. Lin deboom te Amsterdam. OVER DEN MEESTERWEDSTRIJD. Hierover schrijft o.a. de heer de Haas: „ö.i. stond het spel ditmaal niet op zou'n toog peil, hetgeen in hoofdzaak moet wor den toegeschreven aan de deelnemers, die te zamen genomen, .zwakker waren dan in 1915. Toen waren de behaalde punten 17, 15, 13, 11, 9, 8 en 7. Thans 18, 15, 14, 13, 11, 9, 8, 6, 5 en 3. Beziet men deze cijfers, dan is het overduidelijk dat er tusschen de deelnemers onderling een te groot verschil van speel- kracht is en wordt het voor den volgenden meesterwedstrijd een vraag van groot belang of het bestuur van den Bond er, nu de deel name voor twaalf spelers is opengesteld, niet zorgvuldig voor moet waken, dat het spel- gehalte nog niet verder daalt wat o.i. te be reiken is door zeer strenge eischen te stellen bij het toelaten." DAMSLAGEN. We laten hier als leerzame voorbeelden twee mooie damslagen volgen, beiden uitge voerd in de partij. De eerste is van M. E. een speler uit Marseille. Zw. 1, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 25, 28. W. 21, 26, 31, 33, 34, 36, 39, 42, 43, 44, 47, 48, 49. Zwart heeft 11—16 gespeeld en wit wint door: 1.43—38 1.16 27 2. 34—30 2. 25 32 3. 42—38 3. 28 50 4. 49—44 4. 50 42 5. 48 3 5. 13 2 6. 31 :4Ü Ter oplossing voor deze week: Probleem 415 van J. Nqome Mzn. te Pur- merend. 26. 48. Zw. 3, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 23, 24, W. 15, 25, 27, 28, 30/33, 35, 37, 38, 39, 46, Wit maakt den volgenden damzet: 1. 15—10 1. 14 :5 2. 25—20 2. 24 15 3.30—24! 3.19:30 4. 28 19 4. 13 24 5. 27—22 5. 18 36 6. 37—31 6. 26 28 7. 33 4! De tweede is van den heer P. Kleuta Jr. ^.w. 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 16/21, 23. 26/32, 34, 35, 37, 38, 40, 42, 43, 45, 47. Een ingewikkelde, bijzonder fraaie winst- gang. Er zijn wel fouten in dit probleem. Zwart b.v. heeft twee schijven minder en wit zou door 4339 te spelen reeds groote winstkans hebben. Er is ook een bijoplos sing. De oplossers gelieven echter te zoeken naar de autcursoplossing, die elf zetten telt. .Opl. voor of.op 9 Nov. bureau v. d. blad. kundig onderzoek voor het huwelijk. Het comne geett een geschriftje uit over dit on derwerp, dat het verzoekt aan personen die huwelijksaangifte doen, uit te reiken. De voorzitter vond dat men er op die ma nier wel wat laat bij was. Voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van B. en W. om dea heer Brugman, die tijdelijk ais hoofd van een school dienst deed 50 gratificatie te geven. Aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de verorde ning op de bouw- en woningwet te wijzigen, zoodat o a. bepaald werd, dat privaten niet meer ia, slooteu of openbare wateren zouden uitkomen. Voor verandering der, bestaande privaten wordt een termijn gesteld. De heer Poland vroeg of de verordening bindend was voor de gelheele gemeente. De voorzitter: „Ja natuurlijk." De heer Poland zou voor afgelegen wo ningen willen vragen dat daarvoor eventueel door B. en W. ontheffing kon verleend wor den. De voorzitter zou er niet voor zijn, die ont heffing te verleenen. De lieer Poland zei dat het voor die huizen toch weinig gaf. Na eenige discussie werd het voorstel tot wijziging der verordening zooals door B. en W. ingediend zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. dienden voorts in een voorstel tot wijziging van artikel 1 der verordening, bepalende den Hoofdelijken Omslag, zoodat deze kon geheven worden tot 15000. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot plaatsing van een straatlantaarn voor het Raadhuis en verplaatsing der lantaarn voor het huis van den dokter. Het is wel wenschelijk, gezien het vrij drukke verkeer, ook 's avonds, en de nog al eens voorkpmende avondvergaderin gen, een lantaarn te plaatsen. De heer den Hartigh zou een voorstel van B. cn W. willen zien om om de andere paal een lantaarn aan te brengen. De voorzitter vond dit nog niet noodig en ook vrij duur. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot het vaststel len van een verordening, bestrijdende het drankmisbruik bij de demobilisatie. Door deze verordening werd bepaald dat op de dagen der demobilisatie de lokaliteiten, waar alcoholhoudenden drank verkocht werd, ge sloten moeten worden, behalve logementen, die vergunning krijgen te tappen aan de logeer gasten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen Een voorstel van B. en W. behelzende een verordening op het beheer van het levens- middelenbedrijf der gemeente. Hierin .wordt o.a. bepaald e u de oagelijkacüe leiding van het bedrijf wordt opgedragen aan een direc- ui :,3 BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HEER-HUGOWAARD. Gistermiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig was de heer Bos, met kennisgeving. De voorzitter las de notulen, die onver anderd werden vastgesteld. Ingekomen waren een dankbetuiging voor salansverhooging van P. Haster, gemeente veldwachter. Een verslag van de afdeeling Hensbroek van de vereeniging Vakonderwijs voor West- Friesland. Een circulaire van de Gemeentelijke Cre- dietbank te 's-Gravenhage, waarin ze zich aanbeveelt voor het verstrekken van geldlee- ningen in verband met de kosten van distri- butiewet. Een adres van de vakvereeniging van on derwijzers, waarin werd aangedrongen om, als er iets in den Raad ter sprake kwam dat het onderwijs betrof, de vereeniging te wil len raadplegen. De burgemeester vond dat 't niet aanging bij ieder wissewasje, dat ter sprake kwam, de vereeniging te raadplegen. Voor kennisge ving aangenomen. Van den heer Hartogh bericht dat hij met 1 Nov. als onderwijzer in dienst kan treden Een schrijven van eenige ouders, verzoe kende hun kinderen, nu daarvoor de gelegen heid bestaat, over te mogen laten gaan van school I naar school II. Besloten werd de ouders te berichten dat hun kinderen vanaf Maandag school II kun nen bezoeken. Een schrijven van het comité van genees- ad- teur, met naast zich een commissie van vies. Het bednji" slaat onder toezicht van B. en W. De jaarwedde van den directeur wordt door hen nader vastgesteld. De winst- en verliesrekening moet aan t einde van 't be- drijfsjaar aan den Raad voorgelegd, de ver ordening wordt geacht in te zijn gegaan 1 October 1916. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het volgend punt der agenda was een voor stel van B. en W. jot verhooging der school gelden aan de gemeentescholen. B. en W. stellen voor de heffing te doen bedragen per kind en per week 10 ets., voor minvermo genden per kind en per week 5 ets. Dit zou ongeveer 400 meer inbrengen. B. en W. meenden niet hooger te mogen gaan, hoewel dit eerst wel 't plan was, daar men eerst wil de afwachten hoe het met de onderwijsvoor- stellcn door de Regeering aanhangig ge maakt, zou gaan. De heer Met vroeg of het geen moeilijkhe den zou veroorzaken dat het innen der gei den per week moest geschieden -en vroeg of dit niet per maand door den gemeente-ont vanger kon gaan. De heer Met zou de beste regeling vinden dat ieder kind per week aan den onderwijzer z'n schoolgeld betaalde; de ze kon het iedere maand afdragen. De heer den Hartigh zou liever willen dat men zich aan de oude regeling, eenmaal per maand betalen, hield, en dat men niet het innen der gelden aan de hoofden opdroeg. De heer Polak zou het iedere vier weken wi len doenals men aan het voorgestelde be drag vasthield, zou 't per maand moeilijkhe den geven. De voorzitter vond 't dan maar 't beste het bedrag te veranderen tot 50 ets. en 25 ets. per maand en de heffing per maand te doen plaats hebben. De heer Fiartigh oordeelde dat de admi nistratie voor de hoofden wel wat vermeer derd werd door de voorgestelde verordening. Het onderwijs kon er bovendien door lijden. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slot te de verordening gewijzigd dat per maand 50 ct. en een kwartje betaald moest worden. Ten laatste was ingekomen een voorstel tot betaling van eenige sub sidies en andere gelden ten bedrage van 231.13® uit de post onvoorzien. Goed ge vonden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. UIT SCHOORL. Tijdens het verrichten van eene reparatie bij een zijner klanten, kreeg de timmerman R. van Essen een terugspringenden draadnagel zoodanig in het oog, dat opneming in het St. Elisabeth-gesticht te Alkmaar noodzake lijk werd geacht UIT OUDKARSPEL. De tweede winter-hagepreek zal gehouden worden alhier op Woensdag 8 November. Als sprekers treden opDs. H. A. Enklaar, Berk hout met: „De kunst om te hooren". Ds. F. W. J. van den Kiebooan, Bergen met „Donke re dagen", Ds. S. Spaans uit Enkhuizen, met „Onze verwachtingen", UIT OUDE-NIEDORP. Tot uitvoering van de distributieregeling alhier is door burgemeester en wethouders tot administrateur benoemd de heer F. Jong, alhier. UIT AKERSLOOT. In deze gemeente zijn voor den landstorm aarklasse 1908 ingeschreven 13 personen. Woensdagavond hebben een paar jon gens hun vernielzucht gekoeld aan een lan taarnpaal en een wegwijzer aan de gemeente toebehoorende. Daar de daders bekend zijn, zal dit muisje voor hen wel een staartje heb ben. UIT WIERINGEN. De heer C. Brinkerink, cand. tot den H. D. te Bovenkarspel heeft voor het beroep naar Oosterland c.a. bedankt. UIT St.-PANCRAS. Het herhalingsonderwijs aan de openbare schooi alhier is aangevangen met 12 leerlin gen, 9 jongens en 3 meisjes. Een nogal be vredigende deelname op een schoolbevolking ■van 71 kinderen. UIT SCHAGEN. Het Schager Marktveefonds ter verzekering van tuberculoos slachtvee, verzekerde in het 3de kw. van 1916, 1224 runderen. Daarvan werden in de openbare slachthuizen 9 geheel en 17 gedeeltelijk afgekeurd. Het aantal kleinere afkeuringsposten bedroeg 104. Er werd 3876.44 ontvangen en 3819.91 uitgegeven, zoodat dit kwartaal een saldo van J 56.53 opleverde. UIT BERGEN. De aanslagbiljetten in den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1916, b'ijven nog steeds uit. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat op de reeds eenige maanden gele den ingezonden gewijzigde heffingsverorde ning tot heden de koninklijke goedkeuring nog niet is ontvangen. Met groot ongeduld wordt op deze goedkeuring gewacht. UIT KOEDIJK. Woensdagavond werd door de vereeniging voor Gezinsverpleging, uitgaande van de herv. diaconieën in de classis Alkmaar, een propaganda-avond gegeven in het lokaal van C. Man. Voorzitter was dr. Bennik, die in zijn ope ningswoord het nut der Gezinsverpleging be sprak, waarna het woord werd gegeven aan ds. Boeke van Schoorl. In een warm pleidooi zette deze het nut der Gezinsverpleging uiteen, als zijnde voort gekomen uit de herv. kerk, een zuiver christe lijk werk. Na dezen spreker werden door een ge mengd koor eenige zangnummers ten beste gegeven. Vervolgens werd het woord ge voerd door ds.Oterdoom van Warmenhui- zen. Deze spreker gaf een overzicht van het werk der Gezinsverpleging en wees vooral op den treurigen financieelen toestand Hij pleitte voor meerdere aansluiting van leden en voor hoogere bijdragen. In Koedijk zijn 83 contribuanten, zoodat alhier nog wel meerdere aansluitingen kun nen komen. Een luid applaus viel ook dezen spreker ten deel Hierna werden weer enkele zangnum mers gegeven, waarop sluiting met een woord van dank voor ae medewerkers volg de. G< I selar 1 Bi van nis, i ning herst HER waai Wijk Al E De meer Nooi in bc Hi mer en N in bc Het Enai 4.07. De VR1. dag maai 3 O nT iW lö mil ia nil C Groc nelis nes, pers. Smit. en E Pran toni;' - J Mari en G Gëra thari toom d.v. 1 tie, c leer Stro< Jaco; O 23 ja Sibei haan Petri G na H G Ouke G Trijn Willi -T tie C Stuij Corn Groc thari O Dirk O en A v Ai ria I G jaar, Bcr^ O" echtj wedi naar Kwa .tari G Aaltj G wen, G d.v. Mar; veld. Blaa G Grie Drui ne3, rie O wedi Con O d.' v. na van BS? GW '4SSO& V 10 ik Gi

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 10