DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 3>e wmm UU B. W. G. LIENESCH, de nieuwe modellen der Royal Worcester Corsets. mm Honderd en achttiende jaargang. ZATERDAi 4 NOVEMBER. Diitributie yan Rpt, Gort en Haver mout. Langestraat 43. Telef. 242 PRIJZEN van f 2,95 tot f 19,50. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft-j firameo door het geheele R|k f t,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. (Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12.\ Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. mm LANDWEER, LANDSTORM 60 MILITIE!" 2f?l 0,1 namni*r b®**8®* 00 0 btadan. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 4 Nov. Het Fransche legerbericht van gistermid dag heeft thans gemald, dat het fort Vaux door de Franschen is bezet. De mededeeling is geschied in de volgende woorden: „In den loop van den dag van gisteren hebben de Duitschers onder het hevige bombarde ment der Franschen, dat verscheidene dagen had voortgeduurd en zonder een aanval der Fransche infanterie, welker druk voortdurend heviger wordt, af te wachten, het fort Vaux ontruimd. „In den loop van den namiddag werden zeer krachtige ontploffingen in het fort waarge nomen. Des nachts bezette de Fransche in fanterie, die reeds op korten afstand het fort 'genaderd was, dit belangrijke werk zonder één man te verliezen. De buitenste forten gordel van Verdun is thans weer hecht in handen der Franschen." Het komt ons voor, dat er één dag verschil is tusschen de Duitsche en de Fransche le zing maar wat doet hét er toe? Hoofdr zaak is, dat het fort door de Duitschers ont ruimd en door de Franschen bezet is. In de tweede plaats eerst is het van beteekenis, dat de ontruiming is geschied zonder dat de Franschen dit hebben gemerkt en dat deze de door de Duitschers. veroorzaakte ontploffin gen in het fort hebben aangemerkt voor uit werkingen der Fransche zware granaten. Het Fransche avondcommuniqué meldt, dat na de verovering van het fort Vaux de Fran sche infanterie de buitenwijken van het dorp Vaux heeft bereikt en vasten voet heeft gekre gen op den heuvelrug, die het, dorp be- heerscht en dat de Duitschers geen tegen aanvallen hebban gedaan. Het dorp ligt ongeveer een kilometer noordelijker dan het fort. Uit het bericht over de terreinwinst in het dorp wordt niet gezegd, hoe dit werd verkregen, door of zonder vechten. In elk geval het is verkregen. En de omgeving van Verdun blijft een brandpunt van belang stelling. Het Italiaansche offensief duurt voort in het gebied van het' riviertje de Wippach en het Karstplateau. Het Weensche legerbericht meldt, dat het is ingezet en wordt voortgezet met groote troepenmacht en veel geschut, dat overal de aanvallen werden afgeslagen en dat er 2200 man gevangen genomen werden. Het legerbericht uit Rome noemt den strijd verbitterd, maar zegt dat er vorderingen zijn gemaakt en dat er 3498 gevangenen zijn ver kregen. De strijd geeft blijkbaar beide partij en reden tot tevredenheid, hetgeen wel zal be- teekenen, dat de Italianen een succesje hebben behaald, en dat de Oostenrijkers meer had den gevreesd. De Roemenen blijven hun verzet volhouden aan het zuidelijk front van Zevenburgen, waar zij aanvallen doen. Zij komen wel niet veel vooruit maar zij vallen dan toch aan. zij verhinderen, dat zij zoo snel onder den voet worden geloopen, als men in Duitsch- land had verwacht. Men stelde daar den termijn vóór Kerstmis maar dan moet het heel anders gaan, dan de laatse dagen. Im mers eiken dag, dien de Roemeniërs winnen, komen zij niet alleen zelf in betere conditie, maar hun tegenstanders, die, al is er dan ook geen algemeen offensief aan alle fronten, op sommige gevechtstooneelen de handen vol en meer dan vol hebben, bovendien in slechtere. Uit Saloniki wordt~gemeld, dat de Venize- listen Ekaterini hebben bezet, omdat het gar nizoen gepoogd heeft een bataljon, dat zich bij het nationale leger (d.w.z. de opstandelin gen) wilde aansluiten, den doortocht te be lemmeren. Uit Athene daarentegen, dat de Venizelisten deze plaats in het bezitt wilden hebben, omdat in verband met de tprpillee- ring van Grieksche schepen met vrijwilligers het vervoer voortaan per as naar Ekaterini zal moeten geschieden. De Grieksche regee ring moet zich er over beklaagd hebben, dat de heer Venizelos inbreuk gemaakt heeft op ds overeenkomst, gesloten tusschen den kc ning en de entente. De regeering te Athene heeft inmiddels drie batterijen bergartillerie en twee compagnieën infanterie gelast uit La- rissa naar Ekaterini 'te gaan en de nationale troepen, die de plaats bezet houden, te ver drijven. Zoodat het misschien hard tegen hard zal gaan met wie weet welke gevolgen KORTE BERICHTEN. De Frartschsn hebben het dorp Vaux we der bereikt en vasten voet gekregen op den heuvelrug, die het dorp beheerscht. -r— Volgens een Russische bericht via een Oosfenrijksch blad, heeft de Czaar van Rus land. alle gezanten van de Entente in het Hoofdkwartier genoodigd, tot het houden van belangrijke besprekingen. De heer Gerard, de gezant der Veree- nigde Staten in Berlijn, die'in Amerika ver toeft, zal 6 December met een Deensch stoomschip weder naar Duitschland terug keeren. Op 1 December 1916 wordt over ge heel Duitschland een volkstelling gehouden. De telling geschiedt hoofdzakelijk ten dienste van het oorlogsvoeding-departement en van het legerbestuur. De begrafenis van de slachtoffers van het getorpilleerde Grieksche stoomschip An- galiti vond Woensdag te Piraeus onder ont zaggelijke toeloop van volk plaats. Door de Entente waren kranzen gezonden, de Fran sche admiraal was aanwezig en werd toege juicht Hoeang Sjing, de wereld-vermaarde Chineesche revolutionaire leider en vertrouw de van Soenjatsen, is den 21 ten October te Sjanghai overleden. Hij heeft reeds sedert in den aanvang onzer eeuw de hand gehad in vrijwel alle samenzweringen tegen de Mants- joe dinastie. Volgens Reuter zou de kapitein van de Deutschland Rebben verklaard, dat de Bre men is vergaan. De strafkamer te Oldenburg fyeeft de 66- jarige vrouw van een gewezen postdirecteur, die pakketten aan soldaten te verlde afgezon den achterhield en voor eigen gebruik aan wendde, tot zes maanden gevarlgenisstraf ver oordeeld. De keizer van Japan heeft z'n vloot, die in den laatsten tijd tot een gezamenlijke ton- nenmaat van 480.000 gestegen is, bezocht, er hadden feestelijkheden plaats. Volgens een bericht telt het Grieksche nationale leger 30.000 man, van wie reeds 17.000 gewapend te veld staan. Ook in Amerika gaat men propaganda maken voor den zomertijd. Een aantal voor name zakenmenschen in Nieuw York hebben er zich voor gespannen. Nu in Rusland moeielijkheden in ver band met de steenkolenlevering gerezen zijn, gaat men er toe over, op dé spoorwegen Roe- meensche petroleum te gebruiken. bestaan bedreigen. En zoo is het ook met de rechtvaardigheid. De vraag, of het neu traal onderwijs of het confessioneel onder-, wijs het zal winnen, is er een van het groot ste belang voor de richtingen in ons volk, maar voor ons volk in ons geheel is het een vraag van groot belang, of de geestelijke krachten, die er in teven, zich zullen .kunnen ontwikkelen, waardoor on3 geheele volksle ven zal worden verjongd. Is deze tijd, nü de oorlog om ons heen woedt, wel een tijd voor Grondwetsherzie ning? Spr. antwoordde daarop bevestigend. De oorlog rukt de volken uiteen, maar dwingt de landgenooten tot eenheid. De po- titieke invloed daarvan is nu nog niet te overzien. In den komenden concurrentie strijd zal dat volk tot den voorrang komen, waarin de levende krachten het best tot ont wikkeling komen. De volken zullen hun toekomstige taak alleen kunnen vervullen, in dien zij zoo eensgezind mogelijk zijn. Daar om is juist in dezen tijd, ter voorbereiding van deze herziening van belang. Welku is dé belofte, die deze discussie ons schenkt? Zij is deze, dat de daarbij gebleken eensgezindheid in de natie zal doorwerken en brengen grootere vrijheid, grootere recht vaardigheid, höoger peil van ontwikkeling, maar bovenal als laatste gift, een hechtere eenheid des volks. (Bravo's). KAMERLEDEN IN OOMMISSIES. Aan de leden der Tweede Kamer is door den minister van landbouw een circulaire gericht, waarin hij er op wijst, dat zijn standpunt steeds was, en nu nog is, dat het aanbeveling verdient, dat Kamerleden deel nemen aan het werk der commissie van toezicht op de uitvoer vereenigingen en levensmiddelen-distributie. Daardoor kunnen zij zich overtuigen van den loop der dingen bij die commissie en zich een -goed den'd>ee!d vormer -mtrent de controle op uitvoer en distributie in 't algemeen. De minister wijst erop, dat juist Kamerle den met grond mag worden aangenomen, dat zij staan boven de partijen, die bij uitvoer en distributie zijn betrokken. In verband met deze-opvatting vraagt mi nister Posthuma den Kamerleden, of zij be reid zijn', deel uit te maken van bestaande of nieuw te vormen commissie van dezen aard. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beraadslaging over de wets ontwerpen in zake de grondwetsherziening werd Vrijdag voortgezet. De min. vpn binnen! zaken ver klaarde allereerst, dat van hem geen voorstel tot verandering van de bepalingen betreffende troonsopvolging te wachten is en hij ook be zwaar heeft zijn medewerking aan zoodanig voorstel te verkenen. Spreker roerde de vraag van de politieke noodzakelijkheid van. de door de regeering voorgestelde grondwetsherziening aan en be sprak verder het verband tusschen de beide daarin betrokken vraagstukken. Voor de re geering is scheiding niet mogelijk. Spreker trad daarop in een uitvoerige beschouwing over de noodzakelijkheid van het algemeen kiesrecht en de onuitvoerbaarheid van het organisch kiesrecht. Hij achatte ook het gezinshoofdenkiesrecht individualistisch. Vervolgens kwam spreker aan het vrouwen kiesrecht. Beslist ontkende hij, dat dit iü de Grondwet zou moeten worden vastgelegd. De grond voor algemeen vrouwenkiesrecht is nog niet aanwezig en er is geen vorm van parti eel vrouwenkiesrecht gevonden, die practisch geschikt is voor de wetgeving. Wat de evenredige vertegenwoordiging be treft, kon spreker niet toegeven, dat de macht der partijbesturen door uitvoering van het ont werp zou toenemen, evenmin dat dit het geval zal zijn met de macht der regeering. Daarna kwam spr. tot de revisie van art. 192. Hij besprak uitvoerig de redevoeringen van vorige sprekers en zeiae o.a. Als één zaak een zaak is van het geheele volk, dan is het die van het onderwijs. Wij zijn één volk geworden juist door de vrijheid. Het ondergaan van de vrijheid zou niet al leen onze eenheid, maar ons geheele volks- STADSNIEUWS. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Leeuwarden waarschuwt belanghebbenden om, alvorens bij hen inlichtingen te hebben ingewonnen, handelsrelaties aan te knoopen met J. de Vries, handelaar in boter, kaas visch, voeder- artikelen, enz., wonende Kloostersteeg (een onbewoonbaar verklaarde woning) of achter de Groote Kerk te Leeuwarden. RIJWIELDIEFSTAL. Gisteren stal zekeren G. een rijwiel, dat bij onbeheerd op straat zag staan. De politie mocht er in slagen, het rijwiel in beslag te ne men, de dader is voortvluchtig. COLLECTE LEGER DES HEILS. Ten bate van den arbeid hier te lande zal te dezer stede Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. door het Leger des Heils de jaarlijksche buscollecte worden gehouden. EEN NIEUWE SCHOUWBURG EN CONCERTZAAL. Gisterenavond werd in „Het wapen van Heemskerk" alhier een (buitengewone leden vergadering gehouden van „Alcmaria," ver- eemging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer. Deze vergadering, uitsluitend belegd ter bespreking van het onderwerp1 Cf I - P' Inleider van genoemd onderwerp was de „Een nieuwe schouwburg en concertzaal," werd door een twintigtal personen bezocht. heer mr. J. P. Bosman, voorzitter der ver- eenigiug. De heer Bosman ogende de bijeenkomst, zijne voldoening over de opkomst uitspreken de, die grooter was dan „Alcmaria" gewoon was. Op verzoek van de leden had de heer Bos man zich bereid verklaard de kwestie in te leiden. De leden hadden gezegd zoo weinig van het bestuur te vernemen en het bestuur had die grief gegrond geoordeeld en daarom besloten van hare verrichtingen mededeelin- gen te doen. Er was altijd gezegd, dat alleen zij, die een andere taal spreken, vreemdelingen zijn, maar Alcmaria meende dat ieder, die buiten Alkmaar woont een vreemdeling is. En die allen moeten getrokken worden. Daartoe meende het bestuur de stichting van een schouwburg voor te moeten staan. Over dit plan zei spr. loopen allerlei dwaze praatjes. En om nu het plan uiteen te petten, was deze vergadering belegd. Spr. wees hierbij op het artikel in dè N. C. van 2 Nov. Andere couranten gaan schuil voor hare opi nie. Alleen de heer Fenijn vult de kolommen der Alkm. Ct. en van die zijde is niet veel te verwachten. De protestvergadering, belegd door den R. K .Volksbond, maakte ons ook niet veel wijzer. Waar het nu aan voorlichting van de bla den ontbrak, wilde spr. een en ander over het plan meedeelen. Door ons optreden ging de bestaande commissie van de baan. Spreker bracht in herinnering de vroeger ondernomen pogin gen tot stichting van een schouwburg, welke mislukten. Het blijkt dat de behoéite aan een schouwburg elders wordt gevoeld. Op vete plaatsen is er een gesticht door de ge meente, wij willen hier een door particulier initiatief, gesteund door de gemeente. Is een schouwburg een gemeentebelang? Zoo ja, dan doet het er weinig toe of hij wat meer kost, en wij stichten hem daar waar de gemeente die wenscht De beantwoording dezer vraag zocht spr. in de'geschiedenis. Alkmaar, van ouds een plattelandsch nest, werd welvarend doordat vanuit de omstreken de menschen hier kwa men markten. Een 60 jaar geleden zag de raad reeds in, dat er wat moest worden ge daan tot verfraaiing. Niet altijd was men daarbij op den goeden weg. Wat zou men het vreemdelingenverkeer bevorderen als men nu nog de oude stadspoorten had. Later kwam men weer op den goeden weg en wer den gymnasium, handelsschool, cadetten school, tuinbouwschool opgericht en deed men veel voor verfraaiing. Nooit heeft men deze dingen betreurd, alleen zaken als de electrificatie, waardoor Alkmaar voor altijd het voorrecht moet missen een eigen centrale te hebben, gaven aanleiding tot critieL Spr. was er van overtuigd, dat er zich hier velen zullen vestigen, ais hier in de win termaanden maar meer te genieten zal zijn. Men ziet het aan Bergen, nu de lichtkwestie is opgelost, worden er tal van villa's bijge bouwd. Spf. concludeerde dat een schouw burg wel degelijk een plaatselijk belang is. Spr. kwam op tégen de bewering, geuit in de protesLvergadering van verleden week, dat de lijden ongunstig zouden zijn voor een schouwburg en dat de „knol 40 jaar op stal moest staan." Om geid te krijgen zijn de tij den gunstig en de gemeente trekt direct al per jaar plm. 1500 belasting, dus niet pas na 40 jaar komen ue baten. V oor haren steun van J 884i.ü2 krijgt de gemeente belasting, diyidena, een monumentaal genouw, waar van zij na 40 jaar voor de heltt eigenares wordt door de i00 actions de jouissance, die zij voor hare garantieleemng krijgt en zij be vordert daarmee het vreemdelingenverkeer. Bij het opmaken van de exploitatierekening gal dc heer J. Poutsma, administrateur van den grooten schouwburg te Rotterdam, tal van inlichtingen. Hij becijferde de uitgaven op j 14000, de ontvangsten op 18714.50. Aicnittiia nam de uitgaven over, maar stelde de ontvangsten op J 14800. Spr. gaf hier cijfers, omdat de kTanten die nog niet gaven. Wijnoemen daarvan: uitgaven: rente en af lossing j 8ö4i.u2, onderüoud J 600, tooneel- directenr 1000, eiectricien 400, belastin gen 1300, onderhodd meubelen 300. Ont vangsten van 734 plaatsen (bij behoefte nog met een paar honderd te vermeerderen 865.40. Hierbij wordt gerekend op onge veer 7« onbezet gedeelte, blijft alzoo J 649.05 per voorstelling. E>e prijzen der plaatsen zijn gerekend 1.60 eerste, 1.10 tweede en 60 ceüt derde rang, met resp. 300, 250 en 184 zitplaatsen. De garderobe is bij deze prijzen inbegrepen, iets wat van groot voor deel is, als er een gezelschap komt, dat voor de helft van de opbrengst speelt. Voor plaatsbespreking en programma's rekent men op 20 inkomst. Als uitgaven, die op een voorstelling drukken: tooneelgezelschap 350, orkest 25, avondpersoneel 15, stroomverbruik 15, verwarming 5, tooneel- personeel 15, advertenties 24, onkosten 20.05, totaal 469.05. Een winst per voor stelling alzoo van 200. Men denkt 74 voorstellingen te geven. De heer Poutsma raamde verschillende inkomsten hooger, o.a. de prijzen der plaatsen, maar Alcmaria had gemeend dat de opvoedende kracht der kunst onder ieders, bereik moest blijven. Volgens den adviseur zullen de uitkomsten de ver- De Bnrgemeestér van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van SdOetober totenmet 5 Jfovember, zal plaats hebben ten fltadhnize/op Maandag 6 Jfovember a.s., voor zoo veel de LiNDWEEK en den LAND STORM aangaat van 1011 nor en voor aooveel de MILITIE betreft van 1112 nnr. Alkmaar, 3 November 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR, brengt hiermede ter kennis van de WINKELIERS,' die boven staande REGEERINGSARTIKELEN wen- schen te VERKOOPEN, dat zij zich daartoe SCHRIFTELIJK kunnen aanmelden ter Ge meente-Secretarie, op MAANDAG 6 en DINSDAG 7 NOVEMBER e.k., onder op gave van de vermoedelijk wekelijks benoo- digde hoeveelheid en den haam van den gros sier, door wiens bemiddeling zij een en an der wcnschen te ontvangen. Alkmaar, den 4 November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. wachting overtreffen. In het gebouw Har monie wordt al veel geld verdiend, hoeveel beter zal het dan gaan in een moderne in richting. Wat betreft het steunen door de gemeente, spr. zag daarin een avontuur waarvan zij genoegen zal beleven. De garantie zal niet behoeven te worden betaald, alleen door ha ren moreelen steun zal de gemeente voor de helft in het bezit komen van een waardevol gebouw. Als spr. nog iets tot aanbeveling van het plan zou moeten zeggen tot de raadsleden, zou het zijnBouw een gebouw, waarin de godin van de Muze kan wonen. Dat zal welvaart en voorspoed brengen. Het kan ook gebruikt worden voor ae wetenschap. Veel hebt gij voor de wetenschap reeds ge daan, maar de kunst hebt gij in hare volle naaktheid laten staan. (Applaus). De voorzitter verklaarde zich na het uit spreken zijner inleiding gaarne bereid tot het geven van inlichtingen en verduidelijkingen van de in de zaal opgehangen teekeningen. ALKMAARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1