LULIEIESII W aterproof- Mantels. Alcmaria Victrix Ajax (Amsterdam.) Schetsen oyer zijn Leyen en Werk. Langestraat 43, x Telefoon 242. ZONDAG a.». Jan Ligthart Herdacht. Gebonden f 2,50. Rust en Gemak Telegrammen van heden ONTVANGEN: Nieuwe De architect was belaas verhinderd geweest ter vergadering te komen. Aanvankelijk liet niemand zich hooren, waarom de voorzitter wilde sluiten. Nu vroeg echter de heer Jb. Cloeck het woord. Hij dankte den heer Bosman voor zijne uiteenzetting en Alcmaria voor de moeite, die zij ftad gedaan om een gebouw te krijgen, waaraan hier inderdaad behoefte is, want men durft hier geen congres of zoo iets houden, omdat men geen fatsoenlijk ge bouw heeft. Spr. had in den raad zijn stem gegeven aan het eerste verzoek om steun door een rentegarantie van 3 j)Ct. gedurende een zeker aantal jaren. Maar nu men komt met een tweede plan, waarvoor de gemeente zal moeten garandeeren 8841.62 meent spr. dat Alcmaria de gemeente niet aan een schouw burg helpt, maar dat de gemeente dat zelf doet. Nu het zoo staat, zou zij zelf de zaak wel ter hand kunnen nemen. De uitgaven noemde spr. nogal rooskleu rig voorgesteld. De 500 voor onderhoud zullen ongeveer de helft van de werkelijkheid zijn, de 300 voor decors enz. ongeveer het zevende deelook de belastingen zullen hoo- ger komen dan het geraamde. Ook het aan tal voorstellingen zal anders uitkomen. Als het optimisme van den voorzitter recht van bestaan heeft, zou men beter doen bij de eerste aanvraag te blijven, moest het zijn, voor grooter bedrag. Misschien zou de raad daarvoor te vinden zijn. Nu er zooveel wordt gevraagd, zal er allicht iemand zijn, die tot andere cijfers komt. Als spr. voorzitter van deze vergadering was geweest, zou hij niet zoo prettig ge stemd zijn geweest als deze. Hij zou ge zegd hebbenDaar heb je het nu, 'als er iets belangrijks behandeld wordt, zijn de men seden afwezig. - Spr. gaf toe, dat de zaak ten slotte in Alk maar's belang zou zijn. Hij wilde niet twij felen aan dpn opzet, maar zei de heer Cloeck het staat in Alkmaar vast, dat, als een Bosman over zaken spreekt, hij spreekt over iets waarvan hij veel verstand heeft. De heer U d o vond den'opzet van thans op 't oogenblik de eenig mogelijke. Zonder rentegarantie zou men er niet komen. Hij was er van overtuigd, dat, als de zaak eenmaal loopt, de ganeente geen das zal hebben. De gelegenheid maakt den uitgaander. En bo vendien heeft Alkmaar een bevoorrechte po sitie als centrum van Noordholland boven het IJ, Wie uit wil gaan, zal aangewezen zïjn op den hier te stichten schouwburg. Hij was het met den heer Cloeck eens, dat som mige uitgaven te laag zijn ..geraamd, maar ook met den heer Poutsma, dat de inkomsten zullen gaan boven het geraamde. •De heer mr. W. C. Bosman vond het nood zakelijk dat de gemeente er zich voor spande. Ondernemingen van publiek nut komen niet zonder steun van overheidswege. Spr. noemde als voorbeeld de tram en de spoor. Indertijd is getracht een schouwburg te stich ten achter de Unie. De grond enz. werd ge kocht. Van het publiek kwam echter bijna geen steun voor het plan, dat ongeveer een ion zou moeten kosten. Als de heer Cloeck nu kans ziet 2 ton te plaatsen, is hij ontzet tend knap, nog knapper dan hij nu is. Een schouwburg is hier noodig voor het geestelijk leven, wij drogen hier uit. Onze plaats is buitengewoon goed gelegen, ook voor de tooneelgezelschappen. Alleen moet het publiek nog gewend worden uit te gaan. Wat het geld betreft, we betalen het samen, elk naar draagkracht, de armen krijgen den schouwburg cadeau. De heer v. d. S1 e e s e n deelde het opti misme niet. Men zal geen 74 keer de men- schen bijeen kunnen krijgen in den schouw burg. Wanneer gaan de menschen uit de omgeving uit? Bij mooi weer. En wanneer zijn er voorstellingen? Bij slecht weer. Het bestaat niet dat vaker dan 2 maal in een win ter 400 menschen zullen komen. Als Nap de la Mar en Speenhoff spelen, ja, dan ko men er 600, maar er zijn- ook voorstellingen dat men niet meer dan 60 man heeft. De heer Baart herinnerde aan de pro testvergadering, waar de geheele zaal gevuld was met tegenstanders van schouwburgsteun in den tegenwoordigen tijd en wees dan op de weinige belangstelling van thans. In den Haag levert de schouwburg jaarlijks een te kort van duizenden, hoeveel zal het hier niet worden? De heer Cloeck zeide, dat hij pleizier had gehad van de goede afstraffing, die de heeren Udo en Bosman hem door hun opti misme hadden gegeven Hij hoopte nu maar, dat door deze vergadering naar voren zal komen, dat Alkmaar zooveel toekomst heeft, dat de raad zal kunnen besluiten te geven wat gevraagd wordt. Tot den neer Baart zei hijAls u een ver gadering had uitgeschreven met alleen „tegen den schouwburg", zou er ook niet zooveel publiek zijn geweest. Maar nu de levensmid delenkwestie er aan verbonden werd en het publiek wist, dat cr gedebatteerd zou wor den, kwam er zooveel volk. Men houdt van hanengevechten. Tot den voorzitter: De tegenstand tegen den schouwburg zit niet bij. het volk. De derde rang zal te klein zijn, de eerste te groot. Spr. voeiue als bewijs aan, dat de bioscopen, die toch meest worden bezocht door den geringeren man, veel beter rendee- ren dan welke schouwburg ook. De heer Baart kwam op tegen het ge zegde, dat het publiek wist dat er gedebat teerd zou worden. Fr was eerst geert gele genheid voor debat gegeven. De menschen kwamen, omdat ze tegen een schouwburg waren in deze tijden De heer Elfring meende te mogen con- stateeren dat men door de woorden van vori ge sprekers als in een politieke vergadering was. Hij van zijn kant zou liever de cijfers willen bespreken. Vooral deelde hij mede, dat hij vanavond vele cijfers voor het eerst hoorde. De pers deelde ze niet mede, omdat ze niet bekend waren gemaakt. Hij consta teert voorts, dat hier aan de gemeente ge vraagd wordt een garante van 175000 te gen een deelname van aandeelhouders van 25000. Als „meerdere" zekerheid zooals de toelichting van Alcmaria luidt, ontvangt de gemeente dan actions de jouissance. Hij veronderstelde dat deze uitdrukking een abuis was, want dit is wel de „minste" belooning die men de gemeente voor een dergelijken grooten dienst kan geven. Een action de jouissance is een aandeel zonder kauitaal, het wordt gewoonlijk gege ven aan menschen die zich voor een zaak zeer verdienstelijk hebben gemaakt. De waarde van een dergelijk winstaandeel is afhankelijk van bepalingen, die in de statu ten zijn vastgelegd. Hier tfbbbeu we geen statuten en kunnen dus absoluut niet zeggen welke belooing de gemeente voor hare borg stelling ontvangt. Voorts werd door den heer Elf ring gezegd dat er twee kansen zijn, de zaak slaagt of zij slaagt niet. Welke kans het grootst is, wil spr. niet beoordeelen, want hij heeft geen verstand van schouwburgondernemingen. Indien de zaak wel slaagt, komt de gemeente na verloop van 4ü jaar in 't bezit van 50 pCt. van den schouwburg, tenminste als de acti ons de jouissance volgens statuten kapitaal- waarde verkrijgen. Indien de zaak niet slaagt, zal de gemeente in de 40 jaar dat de ieening duurt, aan an nuïteit moeten bijspijkeren een bedrag van ruim 353000. Natuurlijk is dan ook het aandeelenkapitaal verloren, maar dat moeten de aandeelhouders zelf weten. Voor de ge meente echter komt de zaak hierop neer, dat zij vroeg of laat de hypotheek als borg zal moeten overnemen en derhalve voor minstens 175000 zal worden opgescheept met een gebouw dat wellicht voor garage ol hooi- berging geschikt is, maar in elk geval zeer weinig waarde zal hebben, getuige de Parkschouwburg te Amsterdam. Ten slotte concludeerde spr. dat de zaak daarop neer komt, dat meneer A, in het bezit van 25 cent, aan meneer B. nog 1.75 borgstelling vraagt en dat de practische weg dan toch ze ker is, dat meneer B zegt: geef mij de 25 ct. bij mijn 1.75, en dan drijf ik de zaak. De slotsom van spr.'s betoog kwam hierop neer, dat, ais de onderneming er werkelijk zoo gunstig voorstaat als het bestuur van Alc maria meent, de gemeente er toe zal moeten overgaan om het geheele gebouw voor 2 ton zelf te plaatsen en dat, wanneer de zaak niet mocht slagen, het van nog grooter belang is voor de gemeente het heft in handen te heb ben. De heer V e r k u y 1 vroeg hoeveel het voor de hier bestaande vereenigingen zou kosten wanneer ze in den te bouwen nieuwen schouwburg een uitvoering gaven. De voorzitter vond zijn taak om de sprekers te beantwoorden nogal gemakke lijk, daar de heeren elkaar zelve reeds van antwoord dienden. Van den heer Baart verwonderde het spr. dat deze ondanks de afstraffing 'dés heeren Cloeck nog blijft volhouden dat op de pro testvergadering men bijna algemeen tegen een schouwburg was. Wat het betoog van den heer Elfring be treft,, dit was den voorzitter niet recht duide lijk geweest. Wanneer de aandeelhouders te een of anderen tijd een hoogere hypotheek wilden nemen, kan de gemeente dat verhin deren. Daartoe dient de inschrijving van de actions de jouissance. Tot den heer Verkuyl zei spr. dat de schouwburg zal zijn voor iedere vereeniging die er een uitvoering wil geven. De repetities zullen blijven plaats hebben in de gewone lo kalen, alleen de uitvoeringen in den schouw burg. Deze zal dan voor den kostenden prijs worden afgestaan. Wijl die uitvoeringen doorgaans zeer goed bezocht zijn, wordt die lage prijs wel vergoed door het buffet. De baten van deze uitvoeringen zijn niet in de begrooting opgenomen. De heer Elfring kreeg nog even het woord. De opmaking van de statuten ge schiedt door personen, die slechts van de risico dragen. De gemeente moet rechten verkrijgen, ze krijgt maar één commissaris. Spr. meende dat de gemeente die 25000 er nog wel bij kon betalen en als de zaak wer kelijk goed is, wat hij niet wil beoordeelen, zelf zou moeten bouwen. De heer W. C. B o s nj a n zei dat het met de ambachtsschool net zoo ging als nu ge vraagd wordt voor den schouwburg Van haar recht om een bestuurslid te benoemen maakte de gemeente pas na jaren gebruik. De aandeelhouders geven hun 25000 niet om een goed zaakje te hebben, maar voor het belang van de zaak. Wie de duiten geeft, is de baas, ook hier. De gemeente kan er voor zorgen, het heft in handen te houden. Overal elders zet de gemeente hare schouders er onder bij een dergelijke zaak, maar spr. vindt den hier gevolgden weg de beste. De heer Udo was het met den heer Boe man eens, daf de gemeente de macht in han den kan krijgen zooals zij dat wenscht. Fi nancieel voordeel zal niemand verlokken aandeelen te enmen, omdat pas na 40 jaar kans op hooger dividend bestaat. Spr. weet niet hoe de besprekingen in de raadscommis sie zullen lopen, maar zeker zal er gezorgd worden, dat de gemeente niet in slechte con ditie komt als de obligatieleening is afgelost. De heer Baart zeide van de afstraffing van den heer Cloeck niets gevoeld te hebben en bleef volhouden, dat de in meergenoemde vergadering aanwezigen tegen den schouw burg waren, als hij in deze tegenwoordige tijden gesteund moest worden door de ge meente. De heer Elfring zette zijne meening tegenover den heer Bosman nog eens uiteen en vroeg: waarom zou de gemeente zich la ten regeeren door een paar menschen, die 25000 bijeenbrengen? Spr.'s conclusie was dat het moest zijn: óf heelemaal van een maatschappij óf heelemaal van de gemeente. De voorzitter: Gaat de zaak niet goed, dan zijn het allereerst de aandeelhou ders, die hun geld verliezen en dan zal de gemeente wei op een of andere wijze door zetten. De heer J. Halff stelde de vraag of men niet nog wat zou wachten. De heer de Lange wil zijn zaak verbouwen, laten we zien wat daarvan wordt gemaakt, (üeiacn). Hij vond het het idee-Baart geen seftouw- ourg-steun in dezen tijd niet ongunstig. De voorzitter wilde dit aan den raaa overlaten. Hierna sloot spr. de bijeenkomst met de gewone plichtplegingen. [Een kleine aanteekening geplaatst bij de uitlating van mr. J. P. Bosman, dat ook onze courant haar meening schuil houdt. Deze uitlating i% blijkbaar den heer Bosman ont snapt, of hij was gisteravond vergeten dat hij ons onlangs dringend verzocht, toch niets over de schouwburgkwestie te schrijven, daar dit de zaak zou schaden, ook wanneer onze bedoeling een andere was. Wij hebben in den gang van zaken nog geen aanleiding gevonden erover te schrijven maar het bevreemdt ons niettemin, dat de heer Bosman daarop aanmerking maakt. Red. Alkm. Ct.] VOETBAL. De ontmoeting, waarover door de voetbal liefhebbers reeds weken van te voren gespro ken is, zal dan morgen op het Alcmariater- retn gespeeld worden. Ajax uit Amsterdam zal hier komen. Er is waarschijnlijk geen vereeniging, waarover de laatste maanden zooveel geschreven en gepraat is, als over Ajax. Alles in verband met de promotie naar de eerste klas. Hoe goed zij sinds dien tijd ook gespeeld heeft, zij zal dit seizoen nog in de tweede klasse moeten uitkomen. En dat is voor de Alkmaarsche liefhebbers in zoo verre gelukkig, dat zij dit gitstekende elftal nu ook hier kunnen zien spelen. Want dat Ajax op 't oogenblik over een prima elftal beschikt, dat te sterk is voor de tweede klas se, lijdt geen -twijfel. Zij heeft daarvan af doende bewijzen gegeven. Zondag j.l. werd de oostelijke eerste klasser Tubantia nog door haar met een 81 nederlaag huis waarts gezonden. En hoe zal 't hier nu morgen gaan? Wij verwachten een flinke overwinning voor de Amsterdammers, maar tevens dat Alcmaria toch niet geheel en al met zich zal laken spelen. Wij hopen dat het spel van onze tweedeklassers een verbeterde éditie zal zijn van dat van Zondag j.l., dan zal x\jax in alle geval voor de overwinning moeten werken. Al wie iets voor voetbal voelt zal natuurlijk moeten present zijn, want 't kan best, dat we vooreerst zoo'n goede vereeniging niet weer op bezoek krijgen. Ajax zal uitkomen met haar volledig eerste elftal, n.l. Smit (doel), Couton en Pelser (achter), Hordijk, Pelser en Terwee (midden), Güpfert (links), Lucas, Broekman, van Dort en de Natrix (voor). Een aantal supporters zullen ongetwijfeld uit Amsterdam meekomen om Ajax aan te moedigen. Laten de Alkmaar- ders dan in dit opzicht niet achterblijven te genover Alcmaria. „Alkmaar" speelt morgen tegen „West-Fri- sia II" uit Enkhuizen. Als „Alkmaar" zoo goed speelt als j.l. Zondag, twijfelen wij niet of zij zullen met een overwinning uit het strijdperk treden. LANDBOUW. In de gisteren gehouden bestuursvergade ring van de afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden de hee ren D. J. Govers en J. Halff gekozen tot voorzitter en vice-voorzitter in de plaats van de heeren G. Bos Wz. en A. J. Peeck, welkt 1 Januari a.s. aftreden en niet herkiesbaar waren. Gemengd nieuws. EEN PROBAAT MIDDEL. De „Rsb." schrijft: De Haagsche Raad is tot veler verwonde ring Dinsdagavond „reeds" klaar gekomen met de behandeling der begrooting. Dat is nooit vertoond! Hoe vroeg men ook in October begon, steeds werd er doorgewerkt op 1, 2, 3 en verder in Novembertrots net feit dat de wet de begrooting vóór 1 November door den Raad behandeld wil zien. Heeft onze Raad'thans een overwinning op zich zelf behaald? Zich zelf herzien? Helaas niet de Raad, maaranderen behaalden die overwinning. E>e burgemeester heeft medegedeeld, dat er een zeer „bijzondere reden" was om Dinsdag avond klaar te komen. Die reden nu was, naar we vernemen, dat er wegens de vele Raadsvergaderingen el ders' en de Kamervergaderingen geen stenografen meer te krijgen zouden zijn De burgemeester had gelijk: die reden was zeer bijzonder. En toch ook niet. Als er immers geen steno grafen zijn, waarom zou men dan praten? Het priddel is probaat. President Borgesius zal vermoedelijk den wenk ter harte nemen, als de Kamerleden ook eens neiging mochten krijgen tot veelpraterij EERSTE NEDERLANDSCHE JAAR BEURS. Naar aanleiding van eén bericht, dat een dezer dagen in de pers de ronde deed, be treffende eene door agenten van buitenland- sche huizen te organiseeren expositie van buitenlandsche artikelen tijdens de, van 26 Februari10 Maart 1917 te Utrecht te hou den Jaarbeurs, deelt het Algemeen Secretari aat dier Jaarbeurs ons mede, dat deze plan nen niets te maken hebben met de Eerste Ne- derlandsche Jaarbeurs, welke, wat de deel nemers betreft, een zuiver nationaal karakter zal dragen en waar dus alleen Nederlandsch fabrikaat, d.w.z. fabrikaten in Nederland of zijn koloniën vervaardigd of die aldaar eene bewerking hebben ondergaan, zullen worden toegelaten. De zoogenaamde „Beurs van Buitenland sche Industrieën" is een geheel particuliere" instelling en heeft met de door de regeering en de gemeente Utrecht gesteunde Eerste Ne- deriandsche Jaarbeurs, uitgaande van de Vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland" niets uitstaande. INBREKER GESNAPT. In den laatsten tijd werden te Groningen uerftaaideiijk inbraken gepleegd, doorgaans in kantóren. Woensdagavond is er een rnbre- xer op heeterdaad betrapt toen hij m de mt- neraalwaterfabriek „Trio" was binnenge drongen. De eigenaar wilde om elf uur nog even naar zijn kantoor, waar hij. de deur open vond. Weldra vloog de inbreker hem tegemoet en voorbij de straat op. Een wilde jacht, waaraan ook voorbijgangers deelna men, volgde, totdat de inbreker achter de Academie verdwenen was. Daar vond een politie-agent hem echter weldra onder een nandkar verborgen. De jongeman, was in het bezit van allerlei inbreekwerktuigen. Hij is in arrest gesteld. VAN TEXEL. Aan den Zuiderzeedijk nabij het gehucht Nieuweschild is een -Engelsche contact-mijn anagespoeld. Het gevaarlijke voorwerp is op d endijk gebracht en onder bewaking der kustwacht gesteld. x UIT HOOGWOUD. Toezegging van beroep bij de Herv. Gem. alhier, heeft ontvangen Ds. J. van Beek te Waterland kerkje (Z.) UIT EG MOND AAN ZEE. Vrijdagavond gaf de O. K. Dames-zang- vereen iging „Eendracht maakt Macht" yan hier een uitvoering voor leden en donateurs in de zaal van het hotel „Welgelegen". Opge voerd werd de kinderoperette „De Prins van Sind". Over het geheel werd aardig gespeeld. De prins, voorgesteld door Jaantje Visser, faf blijk, haar rol goed te kennen. E>e overige oofdfiguren, die mede goed voor den dag kwamen, waren Betje Vuil, prinses, Racheltje Stam, sultan, Marie Dekker, gouverneur en Harremijntje Stam, troubadour. Bijzonder aardig was hoe hier de kleintjes hun rol ver vulden. Als tweede nummer werd gegeven „Han- nus wordt ingekwartierd". Hannus was een als soldaat verkleed meisje, Aagje Schol, die fungeerde voor niet een van de snuggerste, maar die uit de zaal veel bijval ontving. An nie Dekker speelde voor dienstbode uitste- end, ze wist zoo juist met klem te uiten, het geen ze voordroeg. Verdere hoofdpersonen waren Anna Dek ker, de juffrouw en Egeline Prins, burge meester, die beiden hunne niet gemakkelijke taak goed volbrachten. De pianiste Nelly Blaauwboer begeleidde de speelsters best, waarvan deze veel gemak ondervonden. De instemming van het publiek was na elk nummer groot. Een woord van lof aan mevrouw Wisse-Jansen, die de geheele instudeering. en leiding voor dezen avond op zich had genomen. Na afloop schaarde een kring van speel sters zich om haar heen en zongen haar toe: mevr. Wisse gaat nooit verloren, enz. Een geanimeerd bal heloot den avond. Gistermiddag waren aan het station in Den Haag aanwezig de heeren G E. A. van Hall, voor de „Hendrika Stichting" en A. C. Bos voor het Centraal Genootschap met ge leidsters, pm aldaat van het Belgische Com té de voor een 30 dagen te verzorgen Belgi sche kit neren over te nemen en verder tar h'er te begeleiden. Over Amsterdam naar Alkmaar werden de gereaervterde rijtuigen achter den gewonen trein gehaakt, du om 5.46 te Alkmaar aan kwam om na een oponthoud van drie kwartier per extja tram naar hier te vertrekken. In de „Hendrika-stichting" werden 93 en in het kolomchuis „Zwartendijk'' van het Oen- traal-genoorschap 169 kinderen opgenomen. Ze kwamen allen uit Brussel en \ntwerpen en spr.ncu meeretieeels-Vlaamseh. Vermoeid en hongerig kwamen ze in de in richtingen aan. waar de soep en rijstenorij stonden te wachten, die de kinderen zich best lieten sn aken KORTE BERICHTEN. Te Harkstede is een 17-jarig meisje, A. N., door de duisternis misleid, te water ge raakt en verdronken. Het stoomschip „Sindoro", 21 October van Rotterdam naar Batavia vertrokken, heeft de mail te Kirkwall moeten lossen. Te Ouder-Amstel hebben inbrekers 565 aan bankpapier, 100 aan specie en een groot aantal luxe-artikelen gestolen. De Raad der gemeente Sleeswijk besloot met op één na algetneene stemmen de ver plichte 9-uur winkelsluiting in te voeren. De minister van landbouw heeft aan de Commissie van Toewijzing inzake de mais- distributie, ingesteld bij besluit van 14 Fe bruari 1916, ontheffing verlfeend van de haar gegeven opdracht De Maasbode deelt mede, dat binnen enkele dagen wederom een verbod te wachten is op het bakken van wittebrood. De /ninister van landbouw heeft met be trekking tot den uitvoer van appelen en peren het percentage der aanvoeren ter veiling dat voor het binnenland moet worden geveild, vastgesteld voor zure appelen op 70 pet. Aan het station Weesp is een lijnwach- ter een voet afgereden. Op het Centraalstation te Amsterdam is een signaal wachler door een machine gegre pen. Een been werd hem afgereden. Te Laren (N.-H.) wonen thans 71 beel dende kunstenaars, onder wie 22 dames. De aanvoer van steenkool uit Duitsch- land vermindert in den laatsten tijd sterk. Treinen met slechts één of twee wagens steenkool zijn nu aan de orde van den dag. In de afgeloopen week zijn weder meer dan 15 deserteurs over de grens gekomen Drie hebben den dood gevonden aan den draad. De heer C. Brinkerink, candidaat te Bo- Bijeengebracht tioor R. OASIMIK, Bandversiering van NELLY VOLKER VAN WAVERVEEN. JpgT Daar de prijs van dit boek spoedig tot f 3,25 zal verhoogd worden en geen herdruk ver schijnen zal, is omgaande be stelling zeer gewenscht. Voorhanden in den Boekhandel van de N.V. v/h HERMs. COSTER Zn., Voordam C 9, Tel. no 3, Alkmaar. venkarspel, heeft bedankt voor de beroepen naar Oosterland, Stroe en den Oever. Het watersnood-comité te Broek in Wa terland heeft als laatste uitkeering 22,120 uitbetaald aan 48 personen. Te Gennep is een 17-jarige jongen over leden, die door de grenswacht was aange schoten. Aan boord van het stoomschip „Noord holland" te Nieuwcdiep is een der opvaren den door de donkeymachine gegrepen en ern stig gewond. Te Baara is een jongen van zijn fietf gevallen en onder een wagen geraakt. Hij stierf aan de gevolgen. Bij een vechtpartij tusschea leerlingen van twee avondscholen te Rotterdam is een 19-jarige jongeling gedood. De gemeenteraad van Ridderkerk aan den Amstel heeft besloten een verordening in te voeren op de 9-uurs-sIuiting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ongetwijfeld gewenscht. Er is geen ellendiger toestand denkbaar dan dien veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gordeluitsiag, aam beien, dauwworm of roosachtige psoriasis. De slaap wordt verstoord, de zenuwen wor den overspannen en het geheele gestel lijdt eronder. Huidkwalen belemmeren u bij het werk, verhinderen succes in het leven, en be- rooven u van rust en gemak. Zonder twijfel is de leerwijze van invloed. Gemakkelijk verteerbaar en gezond voedsel, regelmatige gewoonten, dagelijksche stoel gang, baden, frissche hicht en lichaamsoefe ning zijn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een verzachtende, verkoelende en genezende zalf is tevens onmiddellijk noodza kelijk. Foster's Zalf nadert de volmaaktheid als huidzaH. Zij heeft naam gemaakt als spoedig verlichting gevend. Zij past de teerste en ge voeligste huid en kan veilig en met vertrou wen worden aangewend. Zelfs bij ontstoken, bloedende of uitstekende aambeien bewees Foster's Zalf succes te hebben. Zij bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden ge leden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop en Slothou- ber, Langestr. 83. Toezending geschiedt fran co na ontv. v. postwissel k 1.75 p. doos. VREESELIJK SCHEEPSONGEVAL. LONDEN, 4 November. De vrachtboot Connémara op weg van Holyhead in Wa les naar Groonere in Ierland, is gisteren avond gedurende een hevig onweer eft na met een andere boot in botsing te zijn ge komen, gezonken. Er waren 300 passa giers aan boord, verscheidene lijken zijn reeds op de kust geworpen. DE „DEUTSCHLAND". LONDEN, 4 Nov. Uit, Nieuw York wordt geseind dat de kapitein van den handels- onderzeeëer „Deutschland" Bremen ver klaard heeft dat hij de U 57 verwachtte om hem naar het vaderland te convoyeeren. De correspondent van de Evening Mail meldt dat kort na het vertrekken van de Deutsch- land een Duitsche onderzeeër de haven van Kiel verliet. Deze zal binnen een week te Nieuw Londen aankomen en zal hetzelf de werk verrichten als de U 53 en wanneer de Deutschland vertrekt schepen in den grond boren. IVederlftnd. DE ONRUST IN INDIë. WELTEVREDEN, 4 Nov. Tijdens het bezoek van den gouverneur-generaal van Magelang hebben in provoost gestelde soldaten het inwendige van hun gevange nis vernield om hun ontevredenheid over hun voedsel te kennen te geven, 8 man zijn gevangen genomen. WELTEVREDEN, 4 Nov. Aan de Loko- motief wordt gemeld, dat de Sarikat Abang beweging zich in de lager gelegen streken van Palembang uitbreidt. Zelfs bij de Eu ropeanen in Djambi valt ongerustheid» te constateeren. DJAMBBL DEN HAAG, 4 Nov. Aan een officieele mededeeling uil Indië omtrent dc onlusten in Djambi wordt ontleend: De resident van Palembang seini dat twee verzelleiders uit de afdeeling Rawas zijn gevangen geno men. De xesident van Djambi telegrafeert dat irr Bangkok alles rustig was,- De bevol king keerde in hare dorpen terug en ver plichtte heerendiensten. Rio Pepati meldde zich bij den controleur. Een der moorde-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2