DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. root op MAANDAG 6 NOVEMBER 1196. Groote Najaarsveemarkt. Ho. 261. ZATERDAG '4 NOVEMBER. FEUILLETON. Honderd en achttiende jaargang. 1916. per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. ftdYertentiepriisI2ict, p. regel, groote letters naar plaatsrnlmte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.b. HERlïIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. De Nederlandsch© Artillerie-inrichtingen, ui. Zeevalb. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de groote naj aars veemarkt, te houden op MAANDAG, 6 NOVEMBER a.s., het vee 't welk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, ALLEEN aangevoerd mag worden LANGS DEN HELDERSCHEN WEG, OVER DE HEILOëRBRÜG en OVER DE FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Nieuwlandersingelbrug, de Emmabrug, de Schermervlotbrug en ae beide rustieke voet bruggen IS VERBODEN. Het vee over de Boompoortsbrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moet den weg volgen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Ka naaldijk naar de F.riesche brug. Bij de Texelsche-, de Heiloër- en de Frie- sche brug zal het aan te voeren vee door des kundigen worden onderzocht. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen uitsluitend gelost worden aan de Ka naalkade. De ligplaatsen zullen door den havenmeester worden aangewezen. Na Vrijdagmiddag a.s. zal geen vee in stal len binnen deze gemeente mogen worden ge plaatst, zonder voo.raf door den Directeur van het slachthuis te zijn onderzocht, terwijl Zon dag a.s. vóór des morgens zeven uur geen vee binnen de stad mag worden gebracht. In het algemeen mag geen vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand des kundig onderzoek en op den Maandag in geen geval vóór des morgens vijf uur. Alkmaar, 2 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Behalve de verschillende fabrieksgebou wen, magazijnen enz. zijn er twee bureau lokalen, een afdeeling voor den geneeskundi gen dienst en een zeer ruim schaftlokaal, waarin de arbeiders in ploegen gelegenheid tot schaften hebben. Het spreekt van zelf, dat het voor 's lands defensie niet voldoende is, dat de eigen fabrie ken de noodige wapens kunnen aanmaken, want zonder de munitie zouden deze wapens vrijwel waardeloos zijn Daarom moest ook de munitie-industrie worden aangevat. Het was noodzakelijk, dat men er op rekende óp eigen kracht te zijn aangewezen. Gelukkig hebben we kunnen zien, dat ook onze munitie-produc tie een groote vlucht genomen heeft. Het is ons niet geoorloofd mede te deelen, wat op dit gebied gemaakt wordt, doch wel kunnen we vermelden, dat in de munitiefabrie ken alle ammunitie gemaakt wordt. Om ons alweer een overzicht te geven van den omvang van dit gedeelte van het artille rie-bedrijf, kregen we allereerst weer een klei ne expositie te zien van alle soorten kogels vooi, handvuurwapens en voor kanonnen van de kleinste tot de grootste afmetinjjÉn Roman uit het katefl de® IS» eetiw, naar 't ftngeis. a van RA FAAL. 6ABATÏNL 13) linoles angst deed hem dadelijk de gevolgd trekking maken, dat 't nieuws Sir Olivier reeds bereikt had en dat hij onmiddellijk ge handeld had, want hij kon niet begrijpen dat zijn broeder voor iets anders naar Godol- phin Cpurt gegaan was. Maar zijn vrees bleek op dat punit ijdel. Niet in staat den stand van zaken langer te verdragen was Sir Qlivier naar Rosamunde gereden, om haar het bewijs voor te leggen waarvan hij zich voorzien had. Hij kon dit eindelijk doen zonder Lionel te benadeelen. Zijn tocht was echter geheel vruchteloos ge weest. Zij had kortaf geweigerd hem te ont vangen, en ofschoon hij met een nederigheid die hem volmaakt vreemd was, een bediende had overgehaald, nog eens naar haar toe te gaan met een zeer dringende boodschap, was hij toch niet ontvangen. Hij kwam terneerge slagen op Penarrow terug, waar zijn broeder hem tnet groot ongeduld opwachtte. ,,Nu?" zoo begroette Lionel hem. „Wat zal je nu doen?" Sir Olivier keek hem aan van onder don ker samengetrokken wenkbrauwen. „Nu doen? Waarover praat je?" vroeg hij. „Heb je het niet gehoord?" Sir Lionel ver telde hem het nieuws. Six Olivier keek hem lang aan toe hij ge- waarbij bleek, dat ook het zware geschut niet meer ontbreekt handgranaten, mijnenwer- pers, bommen voor vliegmachines, granaatkar tetsen, eenheidsprojectielen, brisant-granaten, enz., kortom alle soorten munitie, die in dezen oorlog wordengebruikt,makenwetegenwoor- dig zelf en in zeer groote hoeveelheden, zoo- als we nog nader zullen aantoonen. Op aanschouwelijke wijze werd ook hier weer aangetoond, hoeveel machines er noodig zijn vooi de afwerking van één patroon, één bom of granaat. Hoe tot in tiende deelen van millimeters nauwkeurig de afwerking moet zijn. Slechts voor enkele onderdeden der mu nitie-fabricage wordt op dit oogenblik ge bruik gemaakt van de particuliere industrie. Het aantal onderdeden- van granaten enz. is al even talrijk als van de handvuurwapens en de bewerking dier onderdeelen moet, zoo mogelijk met nog grooter nauwkeurigheid plaats hebben dan die van de vuurwapens. De minste afwijking toch kan niet alleen het pro jectiel onbruikbaar of ondeugdelijk maken, maar bovendien alleberekëningenomtrentden tijd van ontploffing enz. omver werpen. Zoo nauwkeurig is dan ook de controle, dat b.v. voor een granaat 156 mallen en meetwerktui gen noodig zijn om de controleering te doen plaats hebben. Dat dus in de munitie-fabriek het aantal machines al even talrijk is, ais in de wapen fabrieken zal men kunnen begrijpen en het pleit ongetwijfeld voor de knapheid van'de leiders onzer artillerie-inrichtingen en de hen ter zijde staande ingenieurs dat zij in staat zijn geweest zich in eén betrekkelijk korten tijd die talrijke, honderden machines te verschaf fen, machines welker bruikbaarheid en- nauw keurige werking is bewezen, zooals ons bij ons bezoek overtuigend is aangetoond. De bewerking der hulzen uit messing ge schiedt door uit een messing-plaatje de huls eenvoudig met 'n enkelen slag van een machi ne te stampen. Het kommetje dat dan verkre gen wordt moet, omdat het nog te kort is, worden uitgerekt. Opdat het metaal onder verschillende bewerkingen niets vaif zijn hard heid zal verliezen, wordt het na iedere bewer king eerst in ovens onder een temperatuur van 700 gr. gebracht, waardoor het vóór het on dergaan van de volgende bewerking, eerst op nieuw gehard wordt. De verdere afwerking der hulzen geschiedt met machines, wier be diening zeer gemakkelijk is, dóch die uiterst nauwkeurig wetken. Ook het inslaan van de reeds gevulde slaghoedjes geschiedt met de machine. In de vuurwerkerij zagen we o.a. het maken van speciale projectielen voor het kust- geschut, welke projectielen eerst sedert de mo bilisatie worden- gebruikt. III. De afdeeling voor de vervaardiging en de behandeling van de springstoffen ligt geheel afzonderlijk. Alle springstoffen worden'ook al weer in de artillerie-inrichting vervaardigd. Het spreekt van zelf, dat alle mogelijke voor zorgen zijn genomep zoowel voor de werklie den, die.met de springstof omgaan, als,voor hun in de omgeving werkende mede-arbeiders. Het zeer gevaarlijke slagkwik wordt in huis jes, achter af liggende, gedroogd en met an dere ontplofbare bestanddeelen vereenigd tot sas, -dé springstof voor de slaghoedjes. In ie der huisje, dat met een- netwerk van bliksem afleiders is omgeven, werkt slechts één man. Het huisje is door hooge aardewallen geheel geïbleerd. Nimmer 'kan dus iemand, die hier werkt, door de onvoorzichtigheid van een' col lega een ongeluk krijgen, terwijl ook door ei gen onvoorzichtigheid nimmer een ernstige ramp kan ontstaan. Het sas wordt verdeeld in kleine hoeveelhe den in doosjes, die van buitenaf, door den ver- vaardige- worden geplaatst in een lokaaltje eindigd had, klemde hij zijn lippen opeen en trok zijn wenkbrauwen samen. „Zool" riep hij. „Zou dat de reden zijn, waarom zij weigerde mij te ontvangen? Dacht zij, dat ik mij misschien kwam vrij pleiten? Kon zij dat denken? Kon zij?" Hij ging naar het vuur en schopte boos met zijn laars tegen de blokken. „01 Het zou te schandelijk zijn. Toch is dit zeker haar werk." „Wat Vil je doen?" hield Lionel aan, niet in staat dé vraag in te houden, die hem ver vulde, en zijn stem beefde. „Doen?" Sir Olivier keek hem over zijn schouder aan. „Die zeepbel doorblazen. Er een eind aan maken voor hen, ze vervloeken en hen met schande overdekken." Hij zei dit ruw, toornig en Lionel deinsde terug, meenende, dat die toom en ruwheid hem golden. Hij zonk in een stoel, zijn knieën knikten van plotselinge vrees. Het scheen dus, dat hij feden te over had voor zijn angst. Zijn broeder, die beweerde hem zoo lid te hebben, was niet in staat de zaak tot het einde toe vol te houden. En toch was het zoo weinig iets voor Olivier, dat hij nog bleef twijfelen. „Je.je wilt hun de waarheid zeggen?" vroeg hij met zachte, bevende stem. Sir Olivier keerde zich om en keek hem aandachtig aan. „Maar, Lionel, wat haal je nu in je hoofd?" vroeg hij, bijna ruw. „Hun de waarheid zeggen? Ja, natuurlijk maar al leen, waar 't mij zelf betreft. Je denkt toch niet, dat ik hun- zal gaan zeggen, dat jij 't was? i'ot zoo iets reken je me toch niet in staat?" dat geheel met pantserstaai is afgesloten. In een volgend lokaaltje, dat verdeeld is m celle tjes weer met pantserstaai omgeven, zitten ee- nige werklieden die belast zijn met het vullen van de slaghoedjes en die daartoe de gevulde doosjes wegnemen door een klein luikje; Ze nemen een hoeveelheid voor een paar vullin gen en zetten het doosje dan weer achter het luikje. De vulling geschiedt door de verdee ling over een messing-liniaal, waarin twaalf slaghoedjes zijn geplaatst. Door een spleet, die jist ruim genoeg is, om de gevlude liniaal door te geven, schuiven ze de gevuiue linialen naar de achter den pantsermuur werkenden werkman, die de liniaal ver dér doorgeeft ter afwerking. De vulling'der linialen geschiedt onder een plaat van onbreekbaar glas, zoodat wanneer de kleine hoeveelheid sas nog eens tot ontploffing zou komen, de werkman daar van geen of althans weinig hinder zou heb ben. De verdere bewerking geschiedt onder de meest strenge voorzorgen, zoo streng, dat we met de meeste gerustheid de geheele bewer king hebben gevolgd, van af het drogen van het slagkwik tot het geheel afleveren der slag hoedjes. Alvorens déze aflevering plaats heeft worden de slaghoedjes stuk voor stuk door vakkundig personeel onderzocht. De minder goede worden gebruikt voor losse patronen, de niet goed gevelude worden vernietigd. We hadden nog gelegenheid een kijkje te ne men in de kogelgieterij, waar de kartetsen en handgranaten o.a. gegoten worden. Uit de groote koepelovens vloeit het vloeiba re ijzer als water weg om dan in de vormen gegoten te worden voor de gietijzeren projec tielen. Het smelten van messing, het metaal voor de patroon- en granaathulzen heeft plaats in hel opviammeüde olie-ovens. In wording is de inrichting voor het persen van stalen granaten, die tot dusver uit het bui ten-land betrokken werden., Het vullen der hulzen, het mallen en con troleeren daarvan, het vullen der projectielen, geschiedt in afzonderlijk liggende gebouwen onder de strengst mogelijke controle en voor zorgen. Ons volgende bezoek gold' de elders gelegen opslagplaatsen en werkplaatsen der artillerie, een sedert de mobilisatie in gebruik genomen uitgestrekt terrein met groote magazijnen en stapelplaatsen. Ook hier werd ons eerst weer een overzicht gegeven van verschillende arti kelen, in hoofdzaak van het in de munitie-fa briek gedeeltelijk vervaardigde materiaal o.a. de uit blokken staal geboorde projectielen van verschillende kalibers, andere geperst uit blok ken staal, weer andere die gegoten warende verschillende springladingen voor projectielen en1 patronep; de kartonnen doosjes, waarin paars-gewijze de patronen worden bewaard; het trinitrotoluol, de springstof voor de gra naten, losse en scherpe patronen voor gewe ren, revolvers en mitrailleurs. Allereerst kregen we in de fabrieken een overzicht van het geheel afwerken der projec tielen en het boren van projectielen uit stalen blokken. In een afdeeling worden hier de machines en gereedschappen v vervaardigdelders het herstellen van reeds gebruikte hulzen, verder het slaan en het persen van de patroonhou ders. Op deze terreinen is ook een volledige car- tonnagefabriek, waar de doosjes voor de-ver pakking der patronen, worden vervaardigd; een afdeeling voor de vervaardiging van slag hoedjes wat zeer eenvoudig geschiedt door een machine met een dubbelen stempel, die in één slag het slaghoedje geheel gereed slaat uit een draad van messing. Een andere afdeeling is ingericht voor het maken van de houtjes voor de losse patronen, „Welke andere weg is er dan?" Sir Olivier legde de zaak uit. De verkla ring gaf Lionel verlichting. Maar deze ver lichting was maar voorbijgaand. Verder na denken bracht hem weer nieuwe vrees. Hij meende, dat als Sir Olivier zich zelf vrijpleit te, noodzakelijk zijn schuld volgen moest. Zijn angst Vergrootte heel gauw een moge lijkheid, die eigenlijk heel gering was. In zijn oogen was het geen mogelijkheid meer; het werd een zeker en onvermijdelijk gevaar. In dien Sir Olivier het bewijs leverde dat dit spoor van jploed niet van hem zelf was, jnoest volgens Lionel, daar onvermijdelijk de ge volgtrekking uit gemaakt worden, dat het van hem was. Sir Olivier kon even goed in eens de geheele waarheid zeggen, want men zou die zeker vinden. Zoo redeneerde hij in zijn angst, en hij rekende zich onherroepelijk verloren. v Was hij met die angst maar naar zijn broe der gegaan, of was hij maar in staat geweest, ze gesoeg te onderdrukken, om zijn verstand te laten spreken, dan zou hij begrepen hebben dat hij zich er veel te ver door liet meeslepen. Olivier zou hem dit getoond hebben, zou hem gezegd hebben, dat met het vervallen van de schuldiging tegen hem, geen aanklacht van iemand anders kan volgen^ dat er nooit het geringste vermoeden' tegen Lionel bestaan had. Maar Lionel durfde zijn broeder niet op- zoieken. In zijn hart schaamde hij zich voor zijn vrees; in zijn hart wist hij, dat hij een lafaard was. Hij zag ten volle de afschuwe lijkheid van zijn zelfzucht in en toch was hij, evenals vroeger, niet sterk genoeg om ze te overwinnen. Kortom, zijn eigenliefde was grooter dan de liefde voor zijn broeder, of evenals trouwens de bewerking van alle kleine artikelen, geheel ingericht op massa-produc tie. Hier worden ook vervaardigd de mitrail leurstroken. Dok hier wordt de strenge controle niet ge mist Geen enkel stukje wordt afgeleverd, of in de magazijnen opgeslagen, dat niet eerst een strenge controle is gepasseerd. Op de buiten-terreinen zagen we groote voorraden staal voor projectielen en reeds ge deeltelijk afgewerkte projectielen, terwijl de magazijnen volgepakt zijn met allerlei onder deelen. De munitie zelf wordt hier niet opgestapeld, doch zoo spoedig mogelijk gedistribueerd of elders opgeslagen. Het vullen der granaten met springstof en buskruit is een arbeid, die niet alleen- buiten gewone voorzichtigheid vereischt, maar vooral groote nauwkeurigheid. De hoeveelheid bus kruit in een granaat staat in verband met dé snelheid Door talrijke proeven wordt eerst nauwkeurig uitgemaakt hoeveel buskruit in een granaat nodig is. Door den vuiler wordt het buskruit, dat in buisjesvorm verwerkt wordt, nauwkeurig afgewogen. Het buskruit wordt gedeeltelijk nog ingevoerd, in hoofd zaak uit Zweden, doch tegenwoordig ook reeds voor een groot deel in ons land gefabri ceerd. De springstof voor de granaten, het trini trotoluol, wordt machinaal in ronde blokken geperst, en in dien vorm in de hulzen ge bracht. Het vullen van de revolver-patronen en het verpakken geschiedt mede in deze afdeeling. Ondanks de bergen materiaal en de groote voorraden afgewerkte artikelen, heeft de direc tie van de artillerie-inrichtingen'op deze ter reinen nog flinke ruimte om zoo noodig tot uitbreiding te kunnen overgaan. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag voltallig. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen de genteenterekening over 1915. Hierna deelde de voorzitter mee dat op 16 October een gecombineerde vergadering was gehouden van 11 gemeenten uit den omtrek, in welke vergadering werd besloten aan den minister te verzoeken ook het 7i° •deel, het welk de gemeenten aan de uitvoering van de distributiewet moeten bijdragen, voor reke ning van de regeering te nemen. Daarop is te Schagén bericht ingekomen dat in deze regeling geen verandering kan worden ge bracht. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat ze inzage hebben genomen van de op^ nieuw vastgestelde straiverordeningen. Goedgekeurd waren teruggekomen het suppl. kohier hoofdelijke omslag en de ko hieren schoolgeld over het 3e kwartaal. Mededeeiing was ingekomen dat de heeren Doekes en Borsit als zetters zijn herbenoemd. Van de heeren Blad, van der Laan en Smeets was bericht ingekomen dat zij hunne benoeming voor het geven van herhalings- onderwijs hebben aangenomen. De voorzitter deelde mee dat te Waarland' het herhalingsonderwijs niet kon doorgaan, omdat zich slechts 2 leerlingen hebben aan gemeld. Van de groentenvereeniging Waarland en omsta ken was een dankbetuiging ingekomen voor liet verleenen van een verlicht en ver warmd lokaal. Gedurende de maand September is 6725 M8. gas verbruikt. Van de Ned. Automobièlclub was bericht ingekomen, dat ze geen termen kon vinden voor twintig broeders. De volgende dag een stormachtige dag, laat in Maart vond hem weer in die her berg te Penycumwfck, in het gezelschap van Jasper Leigh. Er was hem iets ingevallen, als de eenige weg, die nu mogelijk was. Den vo- rigen avond had zijn broeder zoo iets gemom peld van naar Killigrew te gaan met zijn be wijzen, nu Rosamunde weigerde hem te ont vangen. Door Killigrew wilde hij haar berei ken, had hij gezegd, en hij wilde haar op haar kineën zien, zijn vergeving afsmeekend voor het kwaad dat zij hem gedaan, voor de wreed heid die zij hem betoond had. Lionel wist, dat Killigrew toen juist van huis was; maar hij werd tegen Paschen terug verwacht en tot Paschen was het nog maar een week. Daarom had hij maar weinig tijd om te handelen, weinig tijd, om het plan uit te voeren, dat hij gevormd had. Hij vervloekte zich zelf, dat hij het gemaakt had, maar hield er aan vast met al de kracht van een zwakke natuur. Toen hij echter van aangezicht tot aangezicht met Jasper Leigh zat in die klei ne herbergkaiöer met de uitgeschuurde hou ten tafei tusschen hem, ontbrak hem de moed, om zijn voorstel ted oen. Zij dronken sherry met brandewijn op Lionel's voorslag, in plaats van de meer gewone, warm gekruide ale. Eerst nadat hij bijna een punt gedronken had, voelde Lionel moed om zijn verachtelijk werk te beginnen. In zijn hoofd gonsden de woor den, die zijn broeder eenigen tijd geleden ge zegd had, toen voor het eerst de naam van Jasper Leigh tusschen hen genoemd was „een wanhopig gelukzoeker, tot alles in staat. Indien de prijs hoog genoeg is, kunt ge hem ïnet lichaam en' ziel koopen". Geld genoeg om de reeds vroeger genoemde gevaarlijke bocht te helpen wegnemen. De voorzitter deelde in verband hiermee mede, dat de secretaris, die een onderzoek heeft ingesteld, wel van de gevaarlijkheid van de bocht overtuigd was, doch dat waar schijnlijk de passage met auto's hier te ge ring is. van de brandspuitleening zijn uitgeloot de nummers 5 en 15. Goedgekeurd werd een 2e suppl. begroo ting vast te stellen op den dienst 1916,igroot 1300 in ontvangst en uitgaaf. Hiervan blijft dan 325 beschikbaar voor onvoorzie ne uitgaven en 500 voor de uitvoering van de distributiewet. Goedgevonden werd uit den post onvoor ziene uitgaven te betalen 8.35 als contribu tie voor den bond van Ned. gemeenten. Hierna kwam aan de orde: bespreking ge meenschappelijke distributieregeling. De voorzitter deelde mede, dat over dit punt door 11 gemeenten rondom Schagen gelegen, een gecombineerde vergadering is gehouden om deze zaak nader te bespreken. Aanvanke lijk werden de pogingen ingezet voor de dis tributie van regeeringsvarkens, doch al spoe dig werd het noodig geoordeeld een regeling voor alle artikelen te treffen. Voorgesteld werd de gemeenten vrij te la ten in het bestellen en distribueeren vap de diverse artikelen, dóch van elk artikelaf zonderlijk boek te houden, waarna de kosten van elk art. over die gemeenten die bedoeld artikel hebben gedistribueerd, berekend naar het getal inwoners zullen worden omgesla gen. Op deze manier blijft het, eiken winke lier vrij naar andere gemeenten uit te voeren, daar toch het Vio deel over allen wordt om geslagen. De regeling zal voorloopig 3 maanden als proef gelden. De heer de Groot merkte op, dat het niet mogelijk is te constateeren of het voordeel of nadeel zal opleveren. Spreker vond het echter een goede oplossing. De. voorzitter deelde mede dat het ook een stap in de goede richting is, dat de prijzen in alle gemeenten gelijk zullen zijn. Bovendien wordt gezorgd, dat de winke liers een normale winst maken. De boter wordt beschikbaar gesteld voor 85 ets. per pond, omdat 1 ons voor ver schillende consumenten te hoog voorkwam. De kaas wordt beschikbaar gesteld voor 41 ets. per pond, omdat wij meenden dat een winst van 6 ets. per pond voor den winkelier voldoende was. Overigens zijn de prijzen gesteld zooals ze door den minister zijn aangegeven. In deze gemeente zijn tot heden alle artikelen beschik baar met uitzondering van zeep, bruine boo- nen, groene erwten en rijst. Na nog eenige bespreking werd de rege ling goedgekeurd en de desbetreffende veror dening vastgesteld. Daarna werd de vergadering gesloten. ÜIT OUDE NIEDORP. Donderdag vergaderde de raad in voltalli ge zitting. Na opening.der vergadering las de secreta ris de notulen. Na lezing zeide de Voorzitter: Secretaris, de notulen zijn niet volledig. De secretaris: Dat zal de raad wel uitma ken. De Voorzitter: De verslagen in de courant waren vrijwel juist, zoo is het gegaan. Zoo als de secretaris in de vorige vergadering tegen mij is opgetreden, is geen manier. De buiten wereld heeft dit gelezen en dan er hier niets van te vermelden, gaat niet. De secretaris: Als de raad het wil kan het nog veranderd. De heer Wit vond ook dat het anders ge gaan was dan de notulen vermeldden. om Jasper Lëigh te koopen, was binnen het bereik van Lionel's handmaar het was het gèld van Sir Olivier het geld, dat de vrij gevigheid van zijn stiefbroeder ter beschik king van Lionel gesteld had. En dit geld zou hij gebruiken voor Olivier's volslagen onder- gangj Hij noemde zich zelf een lagen, verach- telijken hond; hij vioektc den boozen geest, die hem zulke plannen influisterde; hij ver achtte zich en verlaagde zich tot dat hij zwoer sterk te zijn eh liever alles te verdragen, wat hem wachtte, da nzich aan zulk een laagheid schuldig te makenhet volgende oogenblik deed dit zelfde besluit hem weer sidderen als hij aan de onvermijdelijke gevolgen ervan dacht. Op eens deed de kapitein hem een vraag, heel zachtjes, die het weinigje weerstand, dat hij nog had, deed verdwijnen. „Hebt ge mijn waarschuwing aan Sir Oli vier overgebracht?" vroeg hij, zijn stem laten de dalen, opdat hij niet door den waard ge hoord zou worden, die aan de andere zijde van het unne houten schot bezig was. Lionel knikte, speelde zenuwachtig met den diamant in zijn oor, en wedde zijn oogen ang stig af van het verweerde, harige gezicht van den zeeman. „Ja," zei hij, „maar Sir Olivier is koppig Hij wil niet weg". „Niet?" De kapitein streek over zijn borste- ligen rooden baard en vloekte vreeselijk op zeemansmanier. „Voor den duivel I Hij zal moeten hangen als hij hier blijft". (Wordt vervolgd.) ALKMAARSCHE COURANT. -4- /I T T 331 TK»

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5