NEJJEKLANil Telegrammen van heden. De viering had succes maar later kwijn de de belangstelling eu na een poosje ging men er zelfs toe over de vereeniging maar te schorsen. Dood was ze echter niet, de geschorste vereeniging geraakte zelfs na een poosje tot nieuw leven en tot nu toe leeft ze voort. Haar bloeitijd viel in de jaren omstreeks '81, de ja ren der groote opkomst van het socialisme. De socialistische beweging uitte zich toen in „de Dageraad", daar een eigen bestaan haar onmogelijk werd gemaakt. Spreker herinnerde aan de woorden door Bebel eens tot de modernen gesproken: „nu giji den arbeiders 't geloof in een hemel hier namaals hebt ontnomen, moet ge u niet ver wonderen dat zij den hemel op aarde trach ten te veroveren". Hieruit volgt logisch dat uit „de Dageraad", die het geloof zoo aan tastte, de voormannen in de arbeidersbewe ging voortkwamen. In de Zondagvergaderingen der „Dage raad", in zop'n kleinen kring gehouden, werd de kiem voor de ideeën gelegd, dié da- ter wijd uit verkondigd zouden worden, zoo als dit reeds in de groote Pinkstervergade ring van 1871 was geschied. In 1883, gedurende het groote vrijdenkers congres in Amsterdam, groeide de vereeni ging aan tot een 600 leden. Het principe der „Dageraad," om ideeën op geestelijk gebied zonder vooroordeel te bespreken, moest er natuurlijk toe leiden om de nijpende vraagstukken op sociaal gebied te bespreken. Het groote succes in 1883 bracht daar voor zijn we Nederlanders, zeide de heer Gerhard wederom sarcastisch groote in wendige scheuring in „de Dageraad". Ieder propageerde eigen ideeën. En de vereeniging ging weer aan het kwijnen. Het jaar '86 bracht weer een keerpunt, toen over won het standpunt dat men onbevooroor deeld alles aan zijn verstandelijke critiek moest onderwerpen. Van toen af breidde de beweging zich weer uit. Men kwam tot 1500 leden, wat betrekkelijk nog gering was, na tuurlijk. Er ontstond ook een afdeeling Alkmaar, die echter weer verging. De veree niging hield echter overal goed bezochte al- gemeene vergaderingen, een tijd lang waren dat de eenige gelegenheden, daar de politie er zich buiten nield, waar men vrijuit kon spreken. De naam wekte geen wantrou wen bij de overheid en velen kwamen, direct of indirect, tot de arbeidersbeweging door „de Dageraad". De vereeniging heeft duizenden geschriften verspreid, die, men hoefde het er dan niet mee eens te zijn, toch opwekten tot eigen ge dachten over allerlei vraagstukken. Dat is de groote beteekenis van de vereeniging geweest. Het werkelijk belang van de vereeniging bestaat dan ook niet in druk bezochte verga deringen, veel contribueerende leden of an derszins, maar uit den invloed die de veree niging heeft op den drang tot 't vrije denken, dat overal in doorwerkt „Het is niet moge lijk te strijden voor het aardsch geluk als men niet eerst er in geslaagd is, te leeren vrij en onbeïnvloed te denken", aldus spreker. En als men zoodanig de zaak beschouwt, dan is de invloed van de vereeniging nog zoo klein niet. Spreker eindigde zijn rede dan ook met de wensch, dat de vereeniging zich niet mocht laten ontmoedigen door haar klein getal, doch mocht lëeren zien op de resultaten van haar werk. De voorzitter dankte den heer Gerhard voor zijn rede eu drong nog eens aan op aanmelden als lid van vele aanwezigen.- Na de pauze luisterde de heer Stemheim den avond op met eenige voordrachten. Eerst droeg spreker een „wijsgeerig humo ristische geschiedenis" van Heijertnans voor: „Bernard Goedhart Snik en wat er om en bij zijn graf gedacht en gesproken werd". Deze nuchtere schets droeg de heer Stem heim met goede mimiek en duidelijke zegging voor; dat het geheel uit het hoofd geschied de, mag zeker een knap stuk werk genoemd worden, en de voordracht won er ontegen zeggelijk veel bij. De geschiedenis van de be grafenis van den ouden nachtwaker, die zijn eenige dochter, welke hij eigenlijk nooit goed gekend heeft, aan een vriend ter verzorging overlaat, het gesprek tusschen dien vriend en het ouwelijke maar toch naïve meisje, dat op den terugweg van de begrafenis gehouden werd; met goede intonatie werd dit alles op boeiende wijze verteld. schrijver het publiek betooverd, en dat hij het zeker dit pubiek nog deed, bleek duidelijk. Ook de voordrager deed dat en de bijval was voor beiden. Met ware virtuositeit liet de heer Stemheim de verschillende handelende perso nen voor zijn hoorders opleven in spraak en gebaar; het was echt „Multatuliaansch." Veel stichting voor een „Zondag"avond zat er overigens met in, het stuk is wel wat héél ruw hier en daar, vol bijtend sarcasme overal, maar 't eerste sloeg 't meest in. Bewondering voor Multatuli werd na afloop allerwegen uitgesproken, de keuze bleek onder deze om standigheden een gelukkige te zijn geweest. Aan het einde van den avond droeg de heer Stemheim eenige liederen voor, onder andere van René de Clerq. 't NUT. Het departement Alkmaar van de Maal schappij tot Nut van 't Algem. opent Woens dag zijn nutsavondenrij in dit seizoen met een voordrachten-avond van den heer Attie Nieboer, terwijl de volgende maand mevr Boldingh—Goemans zal optreden, die hier reeds vroeger succes oogstte. De heer Attie Nieboer zal een tweetal eigen humoristische geschiedenissen voordragen benevens een dramatisch fragment uit ,,'t Pauweveerke" van Cremer. Blijkens hetgeen het N. v. d Dag schreef, mag men een avond van écht kunstgenot verwachten, een^avond van la chen-uit-het-hart, ,van fijntjes glimlachen ook van ontroering. En verschillende bladen zeggen, dat hij zijn hoorders en hoorderes sen onmiddellijk na zijn optreden heeft ge wonnen en zij prijzen zijn talenten zeer. Waar het Nut gaarne nieuwe leden zag toegetreden is het te hopen, dat deze eerste Nutsavond voor velen aanleiding zal vor men, om zich als lid op te geven1 PÏRFCTFTTR DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor de betrekking van directeur van het distributiebedrijf alhier hebben zich aange meld 18 sollicitanten. DE VEEMARKT. Er was op de najaarsveemarkt dit jaar niet zoo'n groote aanvoer als verleden jaar. Toen toch bedroeg de aanvoer 5226 stuks en thans 4341. In 1914 waren aangevoerd 5337 stuks vee. De handel was traag met prijzen, die iets lager waren dan de vorige maand. STRAATSCHENDERIJ. Het is geen gelukkig teeken voor de vredes- vrienden dat het militairisme zoo'n groote bekoring voor de jeugd heeft, maar ze wor den misschien er door in 't bezit gesteld van nieuwe bewijsgronden voor de stelling, dat het militairisme niet tot heil van de maat schappij dient. Althans niet de aanhankelijk heid eraan door dë jeugd in ons vredelievend stadje. Opgewekt door het voorbeeld van on ze landsverdedigers, die ze zich dagelijks zien oefenen om en in de stad, is ook de jeugd aan het „oorlogje-spelen" gegaan, nog meer, nog fanatieker, en nog „echter" dan vroeger. Speerwerpen en bajonnet-vechten schijnt zeer aantrekkelijk te zijn, als wapenen dienen gewoonlijk lange stokken. Dat zou nu allemaal niet zoo verontrustend zijn, als in deze gevechten niet herhaalde malen „neutra- li teitsschendingen" voorkwamen, meest ge pleegd op weerlooze ruiten en lantaarns. Herftaalae malen komen klachten van de be woners over het ingooien van hun ruiten in, en zoo was er laatst ook eens zoo'n troepje bengels van 89 jaar bezig, hun behendig heid te beproeven in het werpen van stokken naar de electrische lampen bij de Steenen- brug, „speerwerpen" noemden ze het Geluk kig schoten hun krachten te kort en be schermde de wind, die de stokken afdreef, de ze „neutrale kleine mogendheden", radikaler dan 't in werkelijkheid tegenwoordig pleegt te gebeuren. Maar het is toch wel wenschelijk, dat de ouders van deze bengels hen eens op 't ver keerde van hun gedrag wijzen; willen ze sol daatje spelen goed, maar dan niet in de stad, buiten in het vrije veld, waar ruimte te over is, gaat het toch ook veel beter 1 EEN ONGÊNOODE GAST. Een onaangenaam bezoek kreeg vanmor gen de bakker Swier op de Mient. Bij het vervoeren van varkens geraakte er een zooda nig uit den koers, of het nu kwam door het verlokkende der taai-taai-koeien, of door ze nuwachtigheid van al die drukte en dat ge schreeuw, waarin het uit z'n rustig leventje van eten en slapen ineens middenin werd ge- zei, wie weet het dat het zoo maar par does do or het kelderraam van den heer Swier naar binnen trachtte te dringen. Gelukkig werd dii voornemen verijdeld, het dier bied steken, maar de ruit en de roeden waren stuk en de consternatie groot. VERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „KINHEIM", ALKMAAR. Men schrijft ons: Den 14den dezer zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders worden over gelegd de balans en winstrekening over het (tweede) boekjaar 1915. Aan de vergadering zal worden voorge steld uit te keeren over de stortingen: 14,75 pet. op de aandeelen 1—109. 5 pet. oprichtersdividend op de aandeelen 10 pet. op de resteerende aandeelen die recht nebben op dividend 1915. Voorts vermeldt het jaarverslag: dat een premie-ontvangst is gemaakt van 9287424; dat hiervan werd betaald aan schaden 34287,83; dat onze netto-premie- reserve gesteld is op 13399,75: dat schade- reserves zijn gesticht groot 4169,08dat werd besteed voor afschrijving en reserves 3435,16, 10 pet. winstaandeel 560, samen 3995,15; dat na dekking van onkosten en salarissen een nettoiiwinst ter .beschikkin, van de rechthebbenden kon worden gestel van 5612,47 Alle oprichtingskosten zijn afgeschreven, de inventaris staat beneden de waarde en op de effecten is ongeveer 12 pet. gereserveerd. Het genoemde resultaat is voornamelijk te danken aan de tijdelijke branche molest m de blijvende branches transport en brand. De gemiddelde productie aan nieuwe brandverzekering bedraagt 706099,per maand. VOETBAL. Alcmaria VictrixAjax (Amsterdam) 06. Van het Alcmaria-elftal een kranige pres tatie! Schijnbaar klinkt dat vreemd na een 6—0 nederlaag. En toch, voor het spel, dat de Alcmari^ncü, vooral na de rust, geleverd hebben, mag hun een woord van hulde niet onthouden worden. Ajax, dat over een uitste kend elftal beschikt, is vooral wat de voor hoede betreft, een klasse beter dan Alcmaria. In de tweede helft, toen Ajax den wind tegen had, kon zij evenwel het niet tot een doel punt brengen. De strafschop laten wij hier buiten beschouwing. Voor de rust had Alcmaria het zwaar te verantwoorden. Dat spelen tegen den sterken wind en de vlugge Ajaxiden viel niet mee. De keeper moest meermalen reddend optreden. Enkele cor ners op het Alcmaria-doel leverden geen re sultaat. Na 12 minuten stopte de keeper een hard schot van Broekman. De bal kwam bij den rechtsbuiten en met een schuin diago naalschot had Ajax de leiding. Eenige minu ten daarna belandde een ver schot in 't doel. De keeper, denkende dat de bal uit zou gaan, stak er geen hand naar uit. Ajax bleef aanval len. Broekman wist nog twee prachtschoten te lossen die doel troffen. Toen de linksbui ten van Alcmaria prachtig voorzette, was er niemand om den bal in 't doel te plaatsen. Heel mooi wist de keeper van Alcmaria een aantal schoten onschadelijk te maken, 't zij vangend, stompend of vallend. Lucas maakte ook een doelpunt en met den stand 50 kwam de rust. Daarna ging 't spel gelijk op. Wel bleef Ajax gevaarlijk, maar middenlinie, achterhoede en keeper van Alcmaria verde digden op zoo'n voortreffelijke wijze, dat Ajax tegen hare verwachting in de score niet kon opvoeren. Die taaie tegenstand prikkelde enkele Amsterdammers, 't Viel ons niet mee, dat zij ondanks hun grooten voorsprong, toch nog tot enkele unfaire trucs hun toe vlucht namen. Sommige Ajax-spelers maak ten zich daardoor anthipathiek. Jammer dat Alcmaria van een aantal goed opgezette aan- vallen geen partij wiet te trekken De echo- j ten die gelost werden belandden in de vei lige handen van keeper Smit F.on tegen- punt had Alcmaria in de tweede helft ruim schoots verdiend. Toen één der verdedigers van Alcmaria voor het doel den bal tegen zijn hand kreeg, werd de strafschop door Ajax onmiddellijk benut, 't Schot van Broek man was niet te houden. Zonder dat er ver andering kwam in den stand naderde het einde en; net toen van Dorf gevaarlijk 't Alc- maria-dóel naderde, floot de scheidsrechter tijd. Ajax had gisteren twee invallers: Gehrels als linksback en Grootmeijer in de plaats van Terwee. De keeper deed 't weinige wat hij te behandelen kreeg, naar behoor en. De baéks waren zeer trapvast en zuiverden telkens met landsche groep <ier interparlementaire unie. Hij was ook lid van de Staatscommissie, die aoor minister Cort van der Linden1 werd ingesteld, om voorstellen te doen, die zouden kunnen leiden tot bevrediging van het on derwijsvraagstuk. Mr. Tydeman was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw1. De bladen wijden zeer waardeerbare ar tikelen aan den zoo plotseling "overledene. De N. Ct. (vrij-lib.) zegt, dat dit overlijden voor jle vrij-liberale partij en de Kamergroep een verlies is, waarvan de zwaarte op dit oogenblik nauwelijks is te beseffen. „Maar dat verlies zal, op staatkundig terrein, ook buiten de partij ernstig worden gevoeld." Het Hbld. (lib.): „Een staatsman in den waren ouden zin." „Wie moet nu de opposi tie leiden Waar is de stevige maar bedaarde en behoedzame hand, die voor de openbare school nog redden zal wat er te redden valt! 1 Midden in den strijd voor de openbare school is de veldheer gevallen, en er is geen ander die zijns gelijke kan heeten onder de lijfwacht der conscientievrijheid. Er kan geen zwaardere slag vallen voor de openbare school, dan, juist nu, deze. Het Vad.: (unie-lib.): „Zijn optreden in I de Kamer dwong eerbied af en hij kon daar gerekend worden tot de groote en invloedrij ke figuren." „Al zijn doen werd in de eerste plaats be- heerscht door zijne liefde voor de vrijzinnige beginselen." De N. Rott. Ot. (vrij-lib.): „Met hem is een van die spaarzame figuren heengegaan, die ons land in een moeilijk tijdsgewricht, als thans wordt beleefd,, minder dan ooit missen kan." „Zijn politiek was dié van de rechte lijn, waarin voor schipperen geen plaats was I en die van geen zijpaden weten wilde." „Ziin verscheiden zal niet minder dan dat van ds. Bos, met wien hij ondanks zoo veel verschil toch ook zoo veel overeenkomst had, een - leegte achterlaten, die niet spoedig zal aange vuld kunnen worden." der Interparlementaire Unie massieve trappen hun terrein. In de midden- linie blonk ae rechtshalf Hordijk uit. Ook de spil was best. In de voorhoede sloot alles uitstekend. Alleen Güpfert had het zwaar te verantwoorden tegen den rechtshalf van Alc maria en presteerde gisteren heel weinig. De rest was vooral wat vlugheid, doorzetten en schot betreft, verre de meerdere van Alcmaria. Bij onze stadgenooten verrichtte de keeper uitmuntend werk, evenals de backs. In de middenlinie deden de spelers niet voor elkaar onder. Rechtshalf vooral verdedigde taai. Ook de linkshalf bleek op die plaats zeer goed te voldoen. Spil hard werker. De voor hoede had een zware taak. Rechts vlotte het beter dan links. Alle spelers hebben, vooral na de rust, taai volgehouden. Daarvoor hul de. Na afloop schenen een aantal opgescho ten jongens zin te hebben in een kleine ma nifestatie tegen Ajax. Door 't kalm optreden van enkele ouderen liep alles echter goed af. Z. V V. won gisteren in Amsterdam van D. E. C. met 42. Spartaan en A. F. C. speelden een puntloos gelijk spel. Alkmaar won gisteren van West-Frisia II (Enkhuizen) met 6—2. Stand met rust 32. A.s. Zondag krijgen wij nu een plaatselijke ontmoeting en wel Alcmaria-Victnx IIAlk maar I. Als beide elftallen dan geheel vol ledig uitkomen, kan dit een interessante wed strijd worden. UITVOER VAN FRUIT. De Ned. Vereeniging van fruit-exporteurs te Tiel heeft aan den minister van landbouw een telegram gezonden naar aanleiding van het besluit dat 70 pet. der zure appelen in het land moet blijven. In het telegram wordi o. a. gezegd: De handel zat nog met groote partijen, welke met meer dan de helft verlies moeten worden opgeruimd of verrotten. Zij, die van de boeren kochten en gezorgd heb ben dat er dezen winter voorraad voor het binnenland is, worden nu de dupe. De min derwaardige soorten, welke direct aan bederf onderhevig zijn, kunnen nu ook niet weg. i iet wordt zoo een chaos, welke( ons met on- dreigt INLIJVING MILITIELICHTING 1917. In het tijdvak van 1620 December 1916, zullen van de militielichting 1917 worden in gelijfd: 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan hei eerste bataljon van een der regimenten gre nadiers en jagers of aan een der overige regi menten infanterie; 2. de dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnieën wielrijders. In deze inlijving zullen niet worden begre pen de dienstplichtigen, die in het bezit zij11 van het in art. 70 der militiewet bedoelde be wijs van voorgeoefendheiddeze zullen twee maanden later worden ingelijd. MILITIELICHTING 1917. Te Amsterdam is een voorloopig comité gevormd onder den naam „Lichting 1917" 1 Iet stelt zich ten doel actie te voeren 'tegen de „Commissie Landstorm 1909," welke po gingen iu het werk stelde de militieücnung 1917 vóór de iandstonh-Iichting 1909 in dienst te doen treden. Het Comité „Lichting 1917" zal trachten zijn bemoeiingen over het geheele land uit te strekken. Het secretariaat is gevestigd bij den heer E. B. Bros8ois, Brouwersgracht 90, Amster dam. VREDESKAARTEN. Door den Ned. Anti-oorlogsraad zullen te gen Kerstmis of Nieuwjaar kaarten worden verspreid, die nevens den gebruikelijken ge- lukwensch, welke men elkander die dagen toezendt, uitdrukking zullen geven aan de hoop en de verwachting dat in 1917 een eind aan den oorlog zal komen. De kaarten zullen dit niet alleen in woord, maar ook in beeld doen bedrijpen. UITGEVAREN. Zaterdag zijn uit IJmuiden in het geheel 41 stoomkoraers in couvooicn naar zee vertrok ken, alsmede 1 beugschip en 3 haringsche pen, welke laatste echter buiten het verband der IJmuider vloot varen eu du3 niet in ééne der convooiklassen ingedeeld waren. dergang INL1 BINNENLAND. Mr. TVDEMANN OVERLEDEN. Zaterdagmiddag onder ifflvarenbeek met eenige andere hecren op jacht zijnde, is het Kamerlid Mr. Tydeman Jr. plotseling over leden, vermoedelijk aan hartverlamming. De overledene, Mr. Meinard Tydeman, werd 6 Maart 1854 te Tiel geboren en pro moveerde in 1880 tot doctor in de rechtswe tenschap, Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Breda. Van 1883 was hij school opziener in het dictrict Zevenbergen tot 1894. In Breda werd hij eerst kantonrechter-plaats- vervanger, later rechter-plaatsvervanger. In December 1891 werd mr. Tydeman In het kiesdistrict Tiel tot lid der Tweede Kamer ge kozen. Het district vernieuwde telkens zijn mandaat, zoodat hij in December a.s. zijn 25- jarig Kamerlidmaatschap zou hebben her dacht. Als commissaris der Neder landsche Heide maatschappij en ook in privé hield hij zich met ontginning en boscncultuur bezig. Verder was de heer Tydeman nog voorzit ter der Raden van beroep voor de pereoneele- en vermogensbelasting, lid van het college voor de zeevisscherijen, lid der staatscom missie voor de jacht en van die voor de elec- riciteit. Hij was voorzitter van de Neder- landsche afdeeling der Nederlandsch-Belgi- sche Commissie en secretaris van de Nedcr- Uetneagd nieuws. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE? De Leidsche politie wil uitgemaakt zien of somnambulisme en magnetisme als genees kunde is te beschouwen. Door een pol.-inspec- teur is proces-verbaal opgemaakt tegen een somnambule en een magnetiseur, die zitting hielden en patiënten behandelden. Hij liet zich onderzoeken door den slapende som nambule. Hem werd na afloop gemagneti seerd water voorgeschreven en voor dit on derzoek 2.50 gevraagd. DE KONINGIN-MOEDER AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Door den sterken wind knakte in het Haagsche Bosch, in het verlengde van de Laan van Nieuw Oost-Indië, een zware boom ut Het vallende deel kwam met geweld op den grond neer; een ondeelbaar oogenblik te voren was het rijtuig waarin de Koningin- Moeder gezeten was, die plaats gepasseerd, zoodat Hare Majesteit aan een groot gevaar is ontsnapt. Het gebeurde veroorzaakte ook overigens geen persoonlijke ongelukken. KORTE BERICHTEN. Beroepen tot 'predikant bij de herv. gemeente te Sleen de heer Brinkerink, candi- daat te Bovenkarspel. Aangezien dë genomen proef met ver strekking van schaapvleesch als geslaagd kan worden beschouwd, zal eenmaal per week dit vleesch aan de korpsen van het leger worden verstrekt. Een zekere K. uit Siebengewald, die voor zijn overleden kindje uit Goch een dood kistje nad gehaaid, is toen hij weder vlak bij de Nederlandsche grens was, door de Duit- sche grenswacht doodgeschoten. Zaterdagmorgen werd aan een lan taarnpaal te Stellendam opgehangen gevon den een vermagerd giggetje met tusschen de voorpooten een bordje, waarop stond: Nood kreet! Geeft ons regeeringsmaïs 1 -— Prins Hendrik is Zaterdag in Amster dam geweest ter bijwoning van een vergade ring van het hoofdbestuur van de Ned. Padvindersvereeniging. Bij bet grondwerk aan den Zuiderzee dijk te Waardpolder viel een werkman van een der kipkarren. Hij kwam in de weeke modder terecht en stikte onmiddellijk. Om strijd tusschen de belde Orleksche legers om 't bezit der stad Ekaterini te voor komen, men was zelfs reeds slaags geweest, hebben de Oeallieerden die plaats bezet. Keizer Frans Jozef heeft het als zijn wensch uitgedrukt, dat ook aan OaliciS zelfbestuur zou worden toegekend. Een Duilsche onderzeeër is op de West kust, van Jutland vast geloopen. Daar men hem niet meer kan vlot krijgen, wérd hij lot springen gebracht, de bemanning werd door torpedobooten opgenomen. Oostenrijk gaat, naar alle waarschijn lijkheid, een vijfde oorlogsleening uitgeven. Mgr. Anton Stillemans, bisschop van Gent, is op 84-jarigen leeftijd overleden. Luit.-generaal sir Bryan Mahon, gewe zen bevelhebber van het Britsche leger in Macedonië en laatstelijk in Westelijk Egyp te, is met het opperbevel in Ierland belast. De Duilsche Rijksdag is tot lf Febru ari 1917 verdaagd. De Russen leggen een nieuw mijnen veld in de Alandszee, dicht bij de Zweedsche territoriale wateren. Op het Noorsche eiland Bjömö zijn ko- lenbeddingen tot 2 Meter dikte gevonden. Men1 gaat ze nog onmiddellijk dezen winter ontginnen. Een Engelsch blad vertelt van den sol daat wiens vader en drie broeders aan het front zijn gesneuveld en wiens moeder en zuster bij een Zeppelinaanval zijn omgeko- men. Hij zelf is drie maal gewond1. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Polen is tot zelfstandig koninkrijk ver klaard, de grenzen zullen later door Dultsch- land en Oostenrijk worden vastgesteld, zegt een proclamatie van den Gouverneur-Gene raal. - Van den toestand in Dultsch-Oost-Afri- ka zegt het Britsche legerbericht dat de Duitsche troepen door de Belgen uit Tabora verdreven, in een vrij heet en' eenigszins ver ward gevecht met ae Engelschen zijn. Ze vallen met een overmacht van 3000 man ge neraal van Deventer» leger aan en pogen door te breken. Het bericht van den Griekschen admiraal aan de regeering dat de Angetikl en de Kiki lssaia wel degelijk dbor een Duitschen on- derzeetr zijn getoipilleerd, heeft, volgens Havas in Athene geweldigen indruk ge maakt Het Duitsche gezantschap wordt door militairen bewaakt In een Engelsche munitiefabriek had een ontploffing plaats, één persoon werd ge dood cn vier zijn gewond. Het Amerikaansehe vllegercorps in het Fransche leger zal waarschijnlijk dezen naam officieel verliezen. De regeering te Washington moet er middellijk bij de Fran sche op hebben aangedrongen het corps niet zoo in de communiqué's te noemen, daar men in Duitschland, volgens haar berichten, ging denken, dat Amerika niet meer onzijdig is. Een bericht uit de „Morgenpost" meldt, dat de Duitsche censor te Mühlhausen (in den Elzas) aan de bladen heeft verboden de Rifksdagdebatten over de censuur, de on rechtmatige aanhoudingen enz. op te nemen. Het hoog militair gerechtshof heeft gis teren het hooger beroep van den heer Lieb- knecht tegen zijn veroordeeling verworpen. Uit Boekarest wordt gemeld dat gene raal Zaloetsjoeky, de opperbevelhebber van het Russisch-Roemeensche leger in de Do- broedzja, is vervangen door generaal Sacha- rof, die totdusver in Galicië onder Broessilof heeft gevochten. AMERKAANSCH SCHIP GETORPILLEERD. LONDEN, 6 Nov. Het Noorsche stoom schip „Tromp" heeft 30 man van de equi page aan wal gezet, afkomstig van bet Amerikaansehe stoomschip „Lanao'\ dat 28 October door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord werd. Nederland. DE „ZEELANDIA". AMSTERDAM, 6 Nov. Het stoomschip „Zeelandia" tan de Kon. Holl. Lloyd, zal a.s. Woensdag vertrekken. EEN REMBRANDT VERBRAND. 's-HERTOGENBOSCH, 6 November. De 's-Hertogenbossche Courant verneemt uit Valkenburg, dat in de villa Wijckerveld te Maastricht van de firma Zuiderhoudt, door een binnenbrand een schilderij van Rem brandt, „De Engel der Wrake", is ver koold. De schilderij vertegenwoordigde een waarde van 100.000. BRANDSTICHTING? DORDRECHT, 6 Nov. Gisterenmorgen zagen eenige burgers rook komen uit net dak van een perceel aan de Voorstraat, waarin het meubelmagazijn van de firma Buis gesetigd is. De heer B. had het even te voren verlaten en werd teruggeroepen door burgers en politie, terwijl hij nog in de Voorstraat liep. Bij het openen van het magazijn bleek dat de geheele boven verdieping in lichte laaie stond. Door de politie werd de brand gebluscht. De heer B. is, daar de brand onder verdachte om standigheden plaats had, in voorloopig ar rest gehouden. VERSCHIL OPGELOST. AMSTERDAM, 6 Nov. De algemeene Zeemansbond deelt mede, dat het verschil met den civielen dienst van den Holland- schen Lloyd is opgelost. Het minimum loon is met 5 per maand verhoogd. He denmorgen zijn de varensgezellen aange monsterd. DE ZAAK SCHRöDER VOOR DEN 1 iOUüEN RAAD. DEN HAAG, 6 Nov. De Hooge Raad vernietigde het arrest vau het Amsterdam- sclie Gerechtshof, waarbij de heer J. C. Scliröder, hoofdredacteur van „De Tele graaf", werd vrijgesproken van liet in ge-" vaar brengen van de onzijdigheid van den Staat door een artikel betreffende „De Schurken van Europa" en verwees de zaak voor nieuwe behandeling naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Het cassatie beroep, eveneens van den procureur-gene raal bij het Amsterdamsche Gerechtshof te gen het ontslag van rechtsvervolgmg van genoemden heer Schröder met betrekking tot zijn artikel „Perscamarilla", werd door den Hoogen Raad verworpen, zoodat in deze het ontslag van 1 rechtsvervolging in stand blijft. KAMERVERKIEZING. Naar wij vernemen is door de afdeeling Alkmaar der S. D. A. P. de propagandist dier partij alhier, de heer Westerhof, candidaat gestel dvoor de a.s. Kamerverkiezing. INGEZONDEN STUKKEN. CIJFERS VAN DE NACHTUIL. Waarde Redactie. In uw blad van verleden week, dat mij door uitstedighcid eerst heden bereikte, wor den de door mij gepubliceerde cijfers der broodprijzen weliswaar niet onjuist ge noemd, maar door het geven van andere cij fers toch in een verkeerd daglicht gesteld. U zult mij daarom vergunnen een enkele opmer king te maken. Als lid van de Gedeputeerde Staten Van Friesland en ex-directeur der groote coöpe ratie „Excelsior" kan ik over broodprijzen en broodvoorziening in ons gewest wat meepra ten. Het is u wellicht niet onbekend dat op mijn initiatief de eerste Provinciale Keurings dienst tot stand kwam en dat ik het genoegen heb, dien als voorzitter van de desbetreffende ad hoc-commissie voortdurend gade te slaan. Daardoor komen heel wat kwade praktijken van particuliere, d. w. z. winstzoekende bak kers mij onder 't oog. Ter zake. De cijfers, gepubliceerd door het bestuur van de coöperatie „Voorwaarts", zijn te vin den in mijn brochure „De Coöperatie en dc Oorlog", welk boekje bij de „Voorwaarts" wel verkrijgbaar zal zijn. Het is niet doenlijk in een ingezonden stuk de zeer krasse bewij zen van ae zegenrijke werking der Coöpera tie, vooral in deze dagen, op te nemen. Wel licht vindt de redactie aanleiding op andere manier de lezers met „feiten" in kennis te stellen. Maar wat „Voorwaarts" publiceerde, is volstrekt niet het meest sprekend. Het is intusschen onaanvechtbaar juistl De broodprijzen liepen over het bekende oorlogsbrood (50 procent tarwebloem) einde

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2