DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 264 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f L—ft. p. post f 125. Advertentieprijs^ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERlHs. COSTER 4 ZOON, Voordam G 9. Teiefnr. A WOENSDAG 8N0YEIBER NEDERLAND. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 8 November. De vraag, of Woodwrow Wilson voor de eerstvolgende jaren president van de Veree- nigde Staten van Amerika zou blijven of wel, dat hij het Witte Huis te Washington zou moeten ontruimen om plaats te maken voor zijn tegencandidaat Charles Evans Hughes, is beslist. De heer Wilson zal moeten gaan. De democraten hebben den slag verloren, de overwinning is behaald door de republikei nen. En al geldt het nog maar een tusschen- verkiezing, het is zoo goed als zeker, dat de heer Wilson de gekleede jas weer zal kunnen wisselen tegen de professorentoga en dat de heer Hughes de rechterstoga uit- en de ge kleede jas aantrekken kan. Zoo goed als ze ker heelemaal zeker niet. Immers de Ame- rikaansche presidentsverkiezingen zijn zooda nig ingericht, dat de kiezers „kiesmannen" aanwijzen, die op hun beurt den presidentbe- noemen. In de 48 Amerikaansche staten wor den evenveel „kiesmannen" aangewezen als er afgevaardigden zijn, d. L 531 n.l. 96 naar den Senaat en 435 naar de Kamer. De wijze van verkiezing is in eiken staat afzonderlijk geregeld er zijn staten met algemeen kies- recht, er-zijn er andere waar het kiesrecht wordt toegekend aan die burgers, die belas ting betalen of een zekereii graad van ontwik keling bezitten, en tot deze staten behooren vooral de zuidelijke, omdat men daar de ne gers van -de stembus wil houden. Eindelijk zijn er ook staten (een twaalftal) waar het vrouwenkiesrecht is ingevoerd. De kiesmannen, die door de kiezers zijn aangewezen, zullen den tweeden Maandag in Januari overgaan tot de presidentsverkiezing door naar Washington in gesloten enveloppe hun stem te zenden, waar de president van den Senaat de brieven in ontvangst neemt en ze in een gemeenschappelijke zitting van de beide Huizen van het Congres opent en het stemmen-aantal, op de verschillende candida- ten uitgebracht, doet vaststellen. Is er geen absolute meerderheid verkregen, dan kiest het Huis van Afgevaardigden den president en wel door een stemming te doen plaats hebben onder de vertegenwoordigers der 48 staten. Het stelsel van kiesmannen men zou als zoodanig kunnen aanmerken de le den van onze Provinciale Staten, voorzoover zij belast zijn met de verkiezing van leden der Eerste Kamer is ingevoerd, omdat de vaders der republiek de presidentskeuze niet aan het geheele vólk maar aan de door het geheele volk gekozen en daardoor als de knapste geldende burgers wenschen toe te vertrouwen. In de practijk zijn echter de kies mannen gemeenlijk slechts de uitvoerders van den wensch hunner partij en stemmen zij den candidaat hunner partij. En daarom is naar alle waarschijnlijkheid het pleit thans beslist in voor de republikeinen gunstigen zin. Toen de heer Wilson in 1912 als opvolger van den heer Taft werd gekozen, werd daardoor een rij van republikeinsche presidentschappen 1896 Mac Kinley, 1901 Roosevelt, 1908 Taft) onderbroken. Wij hebben, in strijd met de gewoonte, dit maal weinig over deze presidentsverkiezing geschreven. In de eerste plaats, omdat de oorlog natuurlijk de aandacht van vele poli tieke gebeurtenissen, hoe belangrijk ook op zich zelve, afleidt. Maar ook wijl tengevol ge van den oorlog slechts hoogst eenzijdige voorlichting kan worden verkregen. Men wist in Europa niet veel af van de wijze, waarop de Amerikaansche verkiezingscam pagne werd gevoerd wie denkt niet aan een vermakelijke episode uit „de reis om de wereld in 80 dagen" noch van de kansen welke de beide candidaten maakten. En ook mist men voldoende gegevens om een oor deel te vellen over de beteekenis van deze pre sidentswisseling voor den wereldoorlog. Nu eens leest men, dat de heer Wilson werd be schouwd als de pacifist, die de republiek bui ten den oorlog had gehouden, en dat de heer Hughes veel krachtiger zou opkomen voor de verdediging van de Amerikaansche rech ten en belangen, dan weer dat de Duitsch- Amerikanen den heer Wilson in zijn optreden veel te scherp jegens de midden-mogendhe- dem en veel te toegevend jegens de entente vodden en dat zij meer heil verwachten van den heer Hughes. Van diens laatste redevoe ring werd deze uitlating overgeseind: „Ik kom op voor de handhaving van elk recht, ook van het recht om te reizen en van het recht om waren te verzenden," welke uitla ting betrekking had op het reizen op schepen van de oorlogvoerende landen en op het ver zenden van münitie naar de entente-rijken. Maar de krijgszuchtige uitlatingen tegen Duitschland van zijn verdediger Roosevelt, heeft de zwijgende rechter nimmer voor zijn rekening genomen. Eén ding weten we wel van hem, n.l. dat hij is een warm voorstan der van beschermende rechten. En wie in protectie mede een factor ziet, welke tot oor logvoeren leiden kan, wie in het vrije ver keer en de vrije mededinging tusschen de sta ten waarborgen voor den vrede acht gelegen, zal den uitslag van deze verkiezing niet zon der leedwezen vernemen. Maar wanneer hij bedenkt, hoe zelfs in Engeland steeds meer stemmen opgaan om den vrijhandel af te schaffen, zal hij wel tot de slotsom komen, dat een wereld zonder verkeers- en handels belemmeringen voor de naaste toekomst „een verloren illusie" te meer zal zijn. En wel licht zal voor hem de beteekenis van deze presidentsverkiezing vooral worden beoor deeld naar het antwoord op de vraag, wat de heer Hughes zal kunnen doen tot bespoe diging van den vrede. Maar dit antwoord zal nog wel eenigen tijd uitblijven. En even min als voor den vrede valt te zeggen, wat deze verkiezing zal zijn voor den oorlog. Afwachten blijft de boodschap en beden ken, dat wat aan persoordeel uit Amerika via Londen of Berlijn tot ons komt, het stempel der eenzijdigheid en partijdigheid draagt I Het oorlogsnieuws geeft ons heden geen aanleiding tot uitvoerige beschouwing. De Duitschers geven thans toe, dat zij Reims be schieten uit wraak, in verband met de Fran- sche beschieting van plaatsen achter het front, welke beschieting van Fransche zijde echter wordt ontkend. Ten aanzien van het Poolsche vraagstuk heeft de Duitsche rijkskanselier eenige nadere mededeelingen aan een Poolsche deputatie gedaan over het ten uitvoer brengen van het voornemen, waarmee blijkbaar haast ge maakt wordt. Naar verluidt zullen de enten- te-mogendheden nog deze week in gemeen schappelijk overleg hun standpunt ten op zichte van het Poolsche vraagstuk vaststellen en openbaar maken. De gealliëerden hebben het arsenaal en het eiland bij Seres bezet, welke Grieksche stad onlangs door de Bulgaren werd bezet. De Fransche vlag wappert reeds op de flottielje voormalig Grieksche lichte schepen. De en tente eischt nu de inlevering van de sluit stukken der kanonnen van fleze schepen, wel ke vermist worden. In het Engelsche Lager huis is medegedeeld, dat de regeeringen der gealliëerden reden hebben om ontevreden te zijn over de nakoming der belofte der Griek sche regeering om de verbindingslijnen van de entente te beveiligen. Minister Robert Cecil heeft verklaard, dat de entente zal zor gen, dat de Grieken, die wegens hun deelne ming aan de Venizelistische beweging uit den Griekschen openbaren dienst worden ontslagen, geen schade lijden. De Daily Te legraph zou heden onthullingen brengen over een geheim Grieksch-Duitsch verdrag. KORTE BERICHTEN. De Fransche en Italiaansche opperbe velhebbers Joffre en Cadoma hadden den 7en Nov. een samenkomst te Saint Michel de Maurienne. De commandant van dén Britschen on derzeeër van wien gisteren gemeld werd, dat hij een Duitsch linieschip had getorpil- leerd, meldt achteraf, dat hij twee dread noughts van het Kaiser type getroffen heeft. t Behalve een volkstelling wordt op 1 De cember a.s. in Duitschland ook een veetelling gehouden, n.l. van paarden, runderen, scha pen, geiten en pluimvee. De broodprijs te Londen is weer ver hoogd, de prijs bedraagt nu het dubbele van voor den oorlog. De verkoop van koffie met melk in de koffiehuizen in Hongarije is verboden van 3 uur 's middags tot 8 uur 's avonds. De Pruisische beul Lorenz Schmitz te Breslau, heeft zijn ambt neergelegd. Hij heeft het 16 jaar lang uitgeoefend en in dien tijd 120 personen terechtgesteld. De Fransche Kamer zal morgen weder bijeen komen. De resultaten van de oorlogs- leening zullen medegedeeld worden. De Fransche generaal Ancelin is voor Douaumont gesneuveld. De Fransche vloot heeft het eiland Se res bezet, evenals het arsenaal en de munitie- dépots van de Orieksche vloot. De Duitschers hebben Reims weer be schoten als „vergelding" voor het beschieten der Fransche van plaatsen achter het Duit sche front. Aan een Amerikaansche ambulance voor het Fransche front zullen 100 studenten van de universiteit te Standfort (Califomiëé deel nemen^ rijke bewoners van San Francisco be kostigen alles. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de Russiche minister-president de heer Stürmer, ernstig ziek is, de geneesheeren hebben hem een strenge rust voorgeschreven. UITVOER PEENZAAD. De minister van landbouw heeft nader be paald, dat aan exporteurs en producenten van tuinbouwzaden, ingeschreven bij de rijks commissie van toezicht op de Vereeniging Zaadcentrale, vergunning zal worden gege ven voor den uitvoer van bepaalde partijen peen- of wortelzaad, van nader door genoem de rijkscommissie van toezicht aan te wijzen soorten. BINNENLAND. EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren was een be richt ingekomen van den heer Zijlman, dat hij ontslag neemt als lid der kamer. De geloofs brieven van den heer v. Wichen werden onder zocht. Tot toelating werd geadviseerd, waar op deze werd beëedigd. De heer Drucker werd geïnstalleerd. TWEEDE KAMER., Nadat de voorzitter der Kamer en de tijde lijke voorzitter van den ministerraad in de vergadering van gisteren hulde hadden bewe zen aan de nagedachtenis van wijlen den heer Tydeman, werd de algemeené beraadslaging over de wetsontwerpen in zake de grond wetsherziening hervat Na een rectificatie van den heer 011 o (u.-l., Amst. III) repliceerde de heer de S a- vornin L o h m a n (c.-h., Goes) in zake het vrouwenkiesrecht en den stemplicht. Spr. was verder van oordeel, dat het hier alleen ging om de vraag: hoe krijgen we de beste volksontwikkeling? Het was z.i. onjuist dat men van rechts de openbare school per sé wenscht te bestrijden. Sprekers ideaal bleef echter: de vrije school voor de geheele natie., Spr. behandelde vooorts de positie van de onderwijzers, de helding van de rechtschen tegenover de openbare school en het doel van den schoolstrijd. Niet de openbare school stelde het peil vast van het onderwijs, de overheid deed dat. Spr. wees op het voor stel van de Bevredigingscommissie omtrent de eischen en de jaarlijksche vaststelling van het leerplan der bijzondere school en op an dere waarborgen, door die commissie ver langd. Gelijkheid van waarborgen kon men niet eischen. Spr. ging vervolgens na hoe de volksont wikkeling na de financieele gelijkstelling zou zijn. De heer T r o e 1 s t r a (S.D.A.P., Leeu warden) drong nogmaals aan op vereenvou diging van de bepaling betreffende herzie ning van de Grondwet, en betoogde dat de beweging voor algemeen kiesrecht eerst kon slagen, nadat de arbeidersbeweging zich er voor had gespannen. Hij stelde een motie voor, waarin de Kamer als haar oordeel uit sprak dat vrouwenkiesrecht voor de vertegen woordigende politieke lichamen een dringen de eisch is. Voorts besprak hij uitvoerig de school kwestie en hoopte dat de partijen te dien op zichte tot elkaar zouden komen, waardoor de politieke atmosfeer frisscher zou worden. In de avondvergadering besprak de heer Eerdmans art. 192. Hij constateerde dat ook de min. wenscht dat overal openbaar on derwijs wordt gegeven. De regeering had echter moeten komen met meer concrete voor stellen terf opzichte van het onderwijs. Spr. had van den minister meer vastheid van ge dachte gewenscht. De heer Visser van IJ zen doorn besprak het verband tusschen kiesrecht en onderwijs. Hij wilde inp laats van over gelij ke eischen voor het openbaar en bijzonder onderwijs, spreken van eischen voor gelijke deugdelijkheid. De heer Eerdmans trok zijne woor den, waardoor de minister zich beleedigd kon achten, weer in. De heer Knobel verklaarde, dat er een modus dient gevonden te worden om de vrouw geleidelijk kiesrecht te geven. De heer dé Mura 11 betoogde dat de waarborgen voor het bijzonder onderwijs in de toekomst van zoo groote beteekenis zullen zijn omdat het om ons eigen hoekje gaat. Nu staat het aantal leerlingen nog 54 om 46; maar in de toekomst zal het staan 1 om 8. Komen de waarborgen niet in het art., dan zal spr. er tegen stemmen. Nadat nog de heeren 011 o en v. d. Voort v. Zijp hadden gerepliceerd, werd de (vergadering verdaagd. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. In de zitting van de gistemorgen gehouden buitengewone vergadering der Staten dezer provincie werd aangenomen de verordening op de bescherming van dijken, nadat verwor pen was een amendement-Vliegen, om de verordening gedeeltelijk niet van toepassing te verklaren op de waterkeeringen binnen' de gemeente Amsterdam. De voorzitter deed mededeeling, dat de voordrachten, inzake de electriciteitsvoorzie- ning, nog niet kunnen worden afgehandeld, daar het afdeelingsverslag over deze voorstel- len nog niet is verschenen. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. Gistermorgen ten 11 ure vergaderde de raad dezer gemeente. Het nieuw gekozen raadslid, dé heer Apel doorn, na door den heer Baltus te zijn bin nengeleid, legde in handen varw den burge meester de vereischte eeden af. De voorzitter wees den heer Apeldoorn er op, dat hij door de kiezers was afgevaardigd om de belangen van de gemeente te beharti gen. Spreker wees er op, dat de heer Apel doorn geen vreemde in de gemeente was, aan gezien hij er steeds had gewoond, waardoor hij de gemeente had zien opgroeien van eene met 1500 zielen, tot eene met ruim 3000 zie len. Door den vooruitgang komen er in de ge meente veel vraagstukken aan de orde die een helder en onpartijdig oordeel vorderen. Spre ker hield zich overtuigd, dat de heer Apel doorn ernstig voelt de taak die hij op zijn schouders had genomen; hij twijfelde er dan ook niet èan of de gekozene zou met zijn beste krachten medewerken om de belangen van de gemeente te behartigen. Hierna feliciteerde hij den heer Apeldoorn, welk voorbeeld door de andere raadsleden werd gevolgd. In behandeling kwam het vaststellen der gemeente-begrooting voor den dienst 1917. Namens de commissie, belast met het nazien, zeide de heer Baltus, dat er geen aanmerkin gen1 waren te maken. Over de subsidie aan het muziekcorps, groot ƒ300 wenschte spreker evenwel op te merken, dat die subsidie-niet te hoog werd geoordeeld, mits de muziek goed was. Nu maakte de commissie bezwaar, aan gezien die muziek volgens menschen, die er verstand van hebben, thans niets waard is. Spreker heeft een bestuurslid gesproken en de ze verklaarde hem, dat dit een gevolg was van demobilisatie, waardoor drie des beste krach ten in dienst waren. De voorzitter noemde ook dit een groot na deel. Spreker hoopte, dat het korps bij demobi lisatie weer krachtig aangevüld zou worden. Besloten werd om den post op de begroo ting te handhaven. De heer Baltus wees er nog op, dat op de begrooting geen verhoogingen der salarissen van het onderwijzend personeel voorkwamen. Die verhooging was hun ontglipt. Spreker oordeelde dit verkeerd en vernam gaaraa Wat B. en W. denken1 te doen. De voorziter wees. ér op, dat B. en W. des tijds de salarisverhooging hadden verbonden aan den op te richten Franschen cursus B. en W. wilden hun voorstel niet splitsen; er zal dus nog een nieuw moeten komen. .Spreker deed mededeeling van een ingeko men verzoek van de onderwijzers, waarin de ze te kennen gaven teleurgesteld te zijn door het feit, dat door het staken van de stemmen in de vorige vergadering de salarisverhoo ging van de agenda werd afgevoerd. Geconstateerd werd, dat het salaris onvol doende is, dat de tijdsomstandigheden de waarde van het salaris hebben1 verminderd, waardoor hunne maatschappelijke positie be dreigd wordt. De salarisherziening werd daarom zeer urgent geacht en het vertrouwen werd uitgesproken, dat de raad haar spoedige medewerking tot die herziening zou verleenen De voorzitter zeide, dat de heer Beets dit adres bovendien persoonlijk had toegelicht. Diens salaris bedraagt met de vergoeding Voor het herhalinsonderwfjs ƒ1198; er gaat af voor woninghuur 200, pensioenbijdrage 77, voor Fransche les ƒ120, zoodat hij 800 overhoudt, het is sprekers meening dat d'it te weinig is. Toch wilde spreker dit adres, dat gisteren is ingekomen, niet dadelijk be handelen. Het blijft spreker's meening, dat de tractementsherziening verbonden moet worden aan den in het leven1 te roepen Fransche cur sus. Een1 apart voorstel tot salarisherziening moet dan ook maar uit den boezem van den raad komen. De heer Maschmeijer merkte op, dat de ge heele raad destijds vóór de salarisherziening was; deze viel alleen, omdat de voorzitter de voorstellen niet wilde splitsen. Had hij dit wel gewild, dan was de salarisverhooging door gegaan. De heer Veenhuijsen betreurde het, dat het onderwijzend personeel de dupe van de ge schiedenis was. Spreker heeft nooit kunnen be grijpen, waarom de Fransche cursus en de sa larisverhooging verband met elkaar hielden. De heer Baltus: „Dat doen ze ook niet". De voorzitter: „In het voorstel van B. en W. vormden ze een geheel. De raad moet dus maar een nieuw voorstel doen". De heer Maschmeijer: „Dan doe ik dat voor stel, wanneer, dat mondeling kan gebeuren. De geheele raad kon zich toch met de salarisver hooging vereenigen. Door onbegrijpelijke re denen scheen het onmogelijk, de beide voor stellen te splitsen1; men had twee onderwerpen1 bij elkaar gehaald, die niet bij elkaar hoor den". De voorzitter: „Dat ben ik niet met u eens. Het hing van het salaris af, wie wij als nieu we leerkracht konden krijgen. Wij hebben nu wel een goede leerkracht gekregen, dóch niet zóó, als wij die ons hadden voorgesteld". De heer Maschmeijer: „Van de gelegenheid om les in 't Fransche te nemen, wordt weinig gebruik gemaakt. In Schagen, een gemeente, veel grooter dan de onze, geeft men dit onder wijs na de schooluren. Waarom moest Bergen dat nu juist in het leerplan opnemen?" De voorzitter: „Dat zijn de gevolgen van een vooruitgaande gemeente". De heer Baltus: „Dacht u dat?" De voorzitter: „In Schagen vestigen zich niet zooveel vreemdelingen". De heer Veenhuijsen„Het spijt mij, dat het voorstel in duigen is gevallen. Ik zou dien cursus er gaarne bij gezen hebben. In ieder geval wil ik toch het onderwijzerssalaris op de gewenschte hoogte gebracht zien". De voorzitter: „Ik had gedacht, dat het voorstel'er wel was doorgekomen. Nu wil ik eerst even1 mededeelen, hoe het met de finan ciën staat. Wij hebben in plaats van 11000, 19.450 voor den hoofdelijken omslag ge raamd. Als ontvangst is evenwel de 4% voor de tramaandeelen zijnde 800 niet ge raamd en misschien krijgen wij wel 5 Ook ontvangen we waarschijnlijk wel weer een af lossing van het renteloos voorschot. Dat zijn dus dingen, die meevallen. Willen de heeren de salarisverhoogingen reeds op de begroo ting zetten? Ze vormen een bedrag van 675, dat is dus niet zoo heel erg". De heer Baltus: „Waarom den heer van Hoorn maar 100 verhooging. toegekend en den heer Beets 300 De heer Oldenburg: „Ja, dat verschil ls te groot". De heer Veenhuijsen„De heer Beets zou dan het salaris genieten, wat de heer van Hoorn steeds gehad heeft". De voorzitter: „Laten we over het voorstel in een volgende vergadering beslissen, dan kan ook het nieuwe raadslid zich vóór of te gen den Franschen cursus verklaren. De heer Maschmeijer: „Mijn voorstel is, om de salarisverhoogingen toe te kennen, zon der den cursus". De voorzitter: „En B. en W. stellen dan voor, mèt den Franschen cursus. Er zijn dan twee voorstellen en we kunnen zoo tot een be slissing komen". Hiertoe werd besloten, waarna de gemeen te-begrooting met algemeene stemmen werd' vastgesteld. Die voor het electrische bedrijf kwam hierop ter sprake. De totale ontvang sten bedroegen 17775. Het kapitaal, reedis in de straatverlichting gestoken, bedroeg 10600. Hierop lost de gemeente jaarlijks 300 af, terwijl ze daarvoor bovendien 474 rente betaaldt. De verlichting komt per lanta ren op 10.30; het aantal geplaatste lan tarens bedraagt 100. De jaarlijksche aflos sing op het geheele bedrijf bedraagt 2800. Er wordt evenwel 1900 meer afgeschreven, die blijven in kas en vormen een potje voor het bedrijf. De maximale zomerbelasting bedroeg 66 Kilowatt, de maximale winterbelasting 40 Kilowatt. Hiervoor is men aan de K. E. M. verschuldigd 7520, waarop deze door de voordeelige bepaling uit het contract 1405 restitueert. AJs zuivere winst blijft er dan voor het bedrijf 120. Ook deze rekening werd onveranderd vastgesteld. Wordt vervolgd. INBREKER, UITBREKER EN DESERTEUR. In Augustus is melding gemaakt van een inbraak met diefstal te Eindhoven, waarbij 6500 werd gestolen en een motorrijwiel, dat aan een officier toebehoorde. Als ver dacht van deze inbraak werd een milicien aangehouden en in de infanteriekazeme te Haarlem opgesloten. Voor hij aangehouden werd was hij al eens gedeserteerd, had een tijd in Antwerpen doorgebracht, maar werd door de Duitschers uit België gezet. Maandag 18 September is hij uit de pro voost te Haarlem ontsnapt. Maandag is de vluchteling eindelijk weer aangehouden toen hij met een' logger weer op hij dienst had genomen, te IJmuiden uit zee binnenkwam. FRAUDE BIJ FRUITUITVOER? De voorzitter van de Nederlandsche Ver eeniging van Fruitexporteurs heefti een on derhoud gehad met den minister van land bouw over diens maatregel om uitvoer slechts aan 30 pCt. van het ter veiling aan geboden fruit toe te staan. De minister is tot dezen maatregel overge gaan wegens veelvuldige ontduikingen van de vroegere voorschriften. Door de enorme hoeveelheden fruit, telkens op de veilingen aangevoerd, is het vermoeden gewekt, dat het voor het binnenland bestemd fruit herhaalde malen achtereen is geveild, waardoor de mo gelijkheid bestond telkens opnieuw 60 pCt. uit te voeren, maar tevens de reglementaire hoeveelheid van 40 pCt. voor de binnenland- sche behoefte tot een zeer gering kwantum smolt. DE VERBRANDE „REMBRANDT." Het bericht dat,bij een brand in Maastricht een schilderij van Rembrandt ter waarde van 100.000 verbrand zou zijn, schijnt overdre ven. De schilderij is geschroeid. Het was een dubieuse Rembrandt, en door den eige naar op een verkoop in Delft voor 100 ge kocht. Later werd er 15.000 voor gebo den. De eigenaar zelf heeft er niet aan ge dacht om het bericht wereldkundig te maken, dat bij toeval schijnt te zijn verbreid. VEILEN VAN GROENTEN. Men schrijft uit Loosduinen aan de Tel.: Naar aanleiding van het voorschrift, dat alle voor uitvoer bestemde producten over een veiling moeten gaan, heeft de „Groenten- Centrale" bepaald, dat door exporteurs niet de geheele hoeveelheid groenten, welke zij in voorkoop hebben gekocht, in één keer mag worden geveild, doch telkens niet meer ALRMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1