DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MelJ er's Vischhandel, Honderd ©n achttiende jaargang. 1916. ZATERDA 11 NOVEMBER. NEDERLAND. geurige 8*1» cents ©Igaar. 1^0 «>07 DM mmnnBr beStairt 0,1 3 Bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,frameo door het geheels Kp f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.124 Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven Sraneo aan d© N. V. Boek- m v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 11 November. Denzelfden dag waarop de Duitsche rijks kanselier te Berlijn heeft gesproken, hebben de Engelsche minister-president en de Engel- sche minister van jnarine te Londen het woord gevoerd. Als het eens anders ware ge weest Als de heer Asquith eens te Berlijn en de heer von Bethmann Hollweg op hetzelfde oogenblik te Londen een redevoering had gehouden. Als men gelijk men vroeger met professoren pleegde te doen nu voor een enkelen keer van politieke redenaars, van sprekende staatslieden wisselde. Misschien, dat dit den vrede ten goede zou komen. Maar dat schijnen de heeren juist nog niet te willen. En daarom praten ze weer zoo bar over de voorgeschiedenis en de toekomst van den oorlog, en ze redeneeren over „een duur- zamen vrede"... alsof ze daarin zelf geloo- ven of ooit geloofd hebben! De heer Asquith heeft het duidelijk gezegd België is maar een deel van het probleem, Servië is er ook nog, en er wordt doorge vochten tótdat de belangen van alle strijders dus ook die van bijv. Italië en Roemenië, welke alleen om gebiedsuitbreiding de wa pens hebben opgevat kunnen worden be vredigd, dank zij de gemeenschappelijke over winning. En hij voegde er aan toe: „laat ons niet de minste illusie koesteren, omtrent onze tegenstanders, zij zijn groote organisatoren en fraaie strijders op het gevechtsterrein en ik wil geeA oogenblik mijn overtuiging ver bergen, dat de strijd het uiterste zal vergen van al onze hulpmiddelen en al ons geduld en al onze vastberadenheid!" Zoo is het als beide partijen geen water in den wijn doen, zal de oorlog nog lang kunnen duren voordat een van de twee de ander volledig zijn eischen kan opleggen. Aangenomen altijd, dat dit ooit zal gebeuren. Wat geschiedt er in Roemenië? De midden-mogendheden zeggen, dat er van het Dobroedsja-front geen belangrijke gebeurtenissen te melden zijn. Doch de Rus sen melden vorderingen en zeggen, dat de cavalerie- en infanterietroepen het station van Dunarea bezet Jiebben, drie werst ten westen van Czernavoda, zij hebben een gevecht gele verd om het bezit van de brug der stad en „op het veroverde terrein meer dan 200 lijken geteld.-' Het tusschen aanhalingsteekens ge plaatste gedeelte heldert den toestand eeni-, germate op. Men zou, eerst vernemend, dat Hirsova weer bezet was en thans lezend, dat om de bekende spoorwegbrug van Czernavo da wordt gestreden, wellicht denken, dat het Russisch-Roemeensche leger van generaal Sacharof het Duitsch-Bulgaarsch-Turksche leger van veldmaarschalk v. Mackensen de laatste dagen over een afstand van 40 K.M. had teruggedreven. Deze op zichzelf al niet zeer aannemelijke veronderstelling wordt echter totaal teniet gedaan door de slot woorden van het bericht. Het geringe aantal dooden, waarvan nog met ophef melding gemaakt wordt, brengt immers de operatie tot bescheidener afmeting terug. En we zullen zeker niet ver. mis zijn, wanneer jvij meenet dat het hier geldt een verrassende poging' van den westelijken oever Van den Donau af gedaan om de bewakingstroepen van de spoorbrug te' verschalken. Met dat al is de militaire toestand hier niet recjit duidelijk, hier evenmin als aan den an- derien kant van Roemenië, waar de midden- mogendheden melden, dat hun aanvallen vor deren. Verrassingen schijnen hier steeds nog niet uitgesloten. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche troepen, die zich van het officieele Grieken land hebben afgescheiden, zich zullen scha ren onder generaal Sarrail om de forten te hernemen, welke aan de midden-mogendhe den zijn afgestaan en voorts, dat de entente van de Grieksche regeering de uitlevering eischt van de geheele artillerie en munitie en van 50.000 geweren en voorts, dat de Servi sche regeering haar zetel van Korfoe naar Volo zal mogen overbrengen. De Grieksche regeering heeft bij de entente geprotesteerd tegen het gebruik der lichte vloot, zooals te verwachten was. Volgens de Momingpost heeft Duitschland gewaarschuwd, dat het het uitleveren van eenig oorlogsmateriaal aan de geallieerden ten gebruike van bet leger der nationale verdediging, het leger van den heer Venizelos, als een casus belli, als een oorlogsaanleiding dus, zou beschouwen. Maar het zelfde blad meldt ook, dat de ge zanten der geallieerden den eisch hebben ge steld, dat de gezanten der midden-mogendhe den genoodzaakt zullen worden Griekenland te verlaten 1 Op het Oostelijk oorlogstooneel hebben de Russen een plaatselijke nederlaag geleden. Zij moesten over de Skrobowa-beek in de buurt van Taraopol terugwijken en 3380 manschappen en 49 officieren als gevangenen achterlaten. In het Westen hebben vliegers der gealli eerden een aanval gedaan op Ostende en Zeebrugge, door een Engelschman in de Ob server genoemd een „addemest", hetwelk door de Engelsche vloot moest worden ver nield, door een Duitscher in de Tageszeitung een haven geheeten, welke de Duitschers moeten houden, om te voorkomen, dat de Engelschen haar krijgen! Zooals het altijd gaat met luchtaanvallen, gaat het ook nude bommen-werpende partij gewaagt van bevredigende resultaten, de te genpartij zegt, dat er geen resultaat is be reikt. Een bericht uit Sofia maakt melding van het vergaan der „Imperatriza Maria", welke op een mijn zou zijn gestooten. Nadere beves tiging dient echter afgewacht, alvorens dit groote moderne Russische linieschip (groot 22.500 ton en eerst in 1916 van stapel geloo- peu) af te schrijven. KORTE BERICHTEN. Er is voor 10Yi milliards franc op de 2e Fransehe oorlogsleening ingeschreven. Drie redacteurvan de „Vorwarts", welke de abonné s aanmaanden het blad óp te zeggen, om abonné van andere socialisti sche bladen te worden zijn ontslagen, hun loon wordt tot Maart uitbetaald. Een Fransehe afgevaardigde heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend om het stemrecht aan alle vrouwen te geven. Het heet dat 't Oostenrijkéche parlement tegen het einde van Februari 1917 zal bijeen komen. Engelsche vliegtuigen hebben een aan val gedaan op de onderzeeërsbases Zeebrug ge en Ostende, zonder succes, zegt het Duit sche officieele bericht, met bevredigend resul taat, zegt het communiqué van de Britsche Admiraliteit. Eén vliegtuig werd neergescho ten De Duitsche regeering moet aan de Amerikaansche hebben medegedeeld, dat het geval van het getorpilleerde schip Marina zal worden onderzocht, zoodra de onderzee ërs, die dien dag opereerden, zullen zijn te ruggekeerd. De Grieksche regeering heeft bij de En tente geprotesteerd tegen het gebruik der GriekBChe torpedo-vloot. Rusland zal op den FranschSiberi- schen spoorweg nieuwe expres-treinen instel len, die uiterst geriefelijk zullen worden inge richt. Er werden aan het Fransehe front gis teren 14 luchtgevechten gehouden, 3 Duit sche machines werden omlaag gehaald. De Franschen wiemen op stations, hoogovens enz. achter het Duitsche fiont 700 bommen. NEDERLANDSCH SCHIP OPGEBRACHT. De r ailboot Koningin-Regentegisteren morgen van Vlissingen vertrokken, is door de Duitschers aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht. Er waren 93 passagiers aan boord, waaronder 10 kinderen. Er waren een aantal Belgen bij. DE BLOMMERSDIJK. Met het stoomschip Rijndam, van de Hol- land-Amerikalijn, is gistemamiddag uit Nieuw-York te Rotterdam aangekomen kapi tein J. H. H. Gunther Mohr met de geheele bemanning, te zamen 34 personen, van het door de Duitsche duikboot U 53 getorpe deerde stoomschip Blommersdijk. De IrapHein en de officieren van de Blom mersdijk hebben ten overstaan van marine officieren, die te Hoek van Holland aan boord van de Rijndam waren gekomen, ver klaringen afgelegd. UITVOER TUINBOUWPRODUCTEN. Het bestuur van den Bond Vereeniging Westland heeft goedgekeurd een ontwerp overeenkomst ter instelling van een provinci ale commissie voor Zuid-Holland, die als ge machtigde van de tuinbouwvereenigingen zal optreden voor den uitvoer van tuinbouwpro ducten. De overeenkomst bedoelt het ver strekken van volmacht aan de te vormen com missie door de besturen der vereenigingen voor den afzet van de exportproducten der veilingen, zoodat dé tuinbouwers steeds als een eenheid zullen kunnen optreden. Kosten, schade en verlies, door de regeling veroor zaakt, zullen gedekt worden door de heffing van de geveilde exportgoederen. WAARSCHUWING. De Groenten-Centrale heeft eenigen tijd geleden bekend gemaakt, dat voorkoop van voor uitvoer bestemde groenten na 27 Octo ber niet meer zou zijn toegelaten. Het is thans evenwel gebleken, dat sommige expor teurs meenen, dat uit de hand koopen niet on der voorkoop móet gerekend worden. Zij echter, die voortgaan uit de hand te koopen, zuiien ais exporteur geschorst worden, en de tuinders, die de voor uitvoer bestemde groen ten uit de hand verkoopen, zal de gelegen heid worden ontnomen hun producten te veilen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over art 80 der grond wet en de daarop ingediende amendementen werden gisteren voortgezet. De heer De Savornin Lohman (c.-h., Goes) zette zijn Dinsdag afgebroken rede voort en verklaarde zich tegen het amen- deuaent-Troelstra, om de leeftijdsgrens tot 21 jaar te verlagen. Hij was vóór het amende ment der commissie van rapporteurs betref fende den aanhef van het artikel. Voorts verklaarde spr. zich voor de amen- dementen-Snoeck Henkemans, tot uitsluiting van de arbeidsschuwen en de wanbetalers. Ten aanzien van den stemplicht bestreed spr. de beschouwingen van den heer Men- dels. Hij (spreker) had den stemplicht alleen facultatief gewenscht met het oog op het vrouwenkiesrecht De heer v. Beresteijn (v.-d., Winscho ten sprak eveneens over den stemplicht, naar aanleiding van de amendementen-Schaper en -Beumer en bestreed o.a. de argumenten der heeren Schaper en Mendels. Van het amen- dement-Beumer vreesde spr. bezwaar voor regeling van het instituut bij de wet. Hijzelf had er de voorkeur aan gegeven, het bij de additioneele art. in te voeren. Spr. bestreed de amendementen-Snoeck Henkemans. Met betrekking tot het amende ment-Hugenholtz verklaarde ook spr. zich te gen uitsluiting van mindere militairen. De heer L o e f f r.-k., Waalwijk) bestreed het amendement-Heeres met betrekking tot het vrouwenkiesrecht. Het voorgestelde arti kel zou voor verschillende leden der rechter zijde onaannemelijk worden, indien de heer Heeres slaagde in hetgeen hij met zijn amen» dement bedoelt. Spr. verdedigde den stemplicht en opne ming daarvan in de grondwet. De heer Van Idsinga (c.-h., Bode graven) zou stemmen tegen het amendement- Snoeck Henkemans, tot uitsluiting van de wanbetalers van belastingen, omdat dan het fiscaal element weer in het kiesrecht werd gehaald. Hij was voor stemplicht, die de verkiezingszeden zou verbeteren, en wenschte opneming daarvan in de grondwet. De heer Duymaer van Twist (a.-r., Steenwijk) wilde de mogelijkheid van schorsing van het kiesrecht ook uitgestrekt zien tot officieren. De heer Limburg (v.-d., Groningen) was voor het amendement tot verlaging van de leeftijdsgrens. De amendementen Snoeck Henkemans zouden z. i. leiden tot de groot ste willekeur. Omtrent de waarde van het amendement- Heeres was spr. het eens met den heer Loeff Hij overwoog daarom de indiening van een ander amendement tot opdracht van de in voering van vrouwenkiesrecht. Spr. was voor de opneming van stemplicht in de grondwet. De heer Beumer (a.-r., Kampen) be streed den stemplicht. De heer v. I d s i n g a motiveerde zijn stem tegen het amendement-Snoeck Henkemans en sloot zich aan bij den heer de Beaufort. Hij zou tegen de amendementen-Schaper en -Beumer stemmen inzake stemplicht. De heer D.uymaer v. Twist vond aanneming van het amendement-Hugen- holtz niet wenschelijk. De heer Limburg zou vóór het amendement-Hugenholtz stemmen. Het amen dement-Troelstra over de grensver laging voor kiesrecht had spr.'s sympathie. Hij gaf den heer Heeres in overweging zijn amende ment terug te nemen. Wat den stemplicht betreft, er zou nooit beter gelegenheid zijn om dien in te voeren dan thans. De heer Beumer bestreed het amende ment-Troelstra. Hij was ook tegen dat van den heer Heeres en vóór dat van den heer Snoeck Henkemans. De heer Snoeck Henkemans was tegen het amendement-Hugenholtz. De minister van binnenlandsche za ken had bezwaar tegen het amendement- Troelstra. Hij achtte stemmen plicht en ont ried aanneming der amendementen-Schaper en -Beumer eü -Snoeck Henkemans en zoo eveneens het amendement-Heeres en het nog bij den heer Limburg in overweging zijnde amendement. Met de meeste argumenten van het amende ment-Hugenholtz zou de minister kunnen meegaan. Hij maakte bezwaar tegen het amendement-v. Nispen. De heer Troelstra diende na den wenk van den minister een amendement in om in t artikel in te voegen de woorden: ieder kiezer brengt eene stem uit. De heer Hugenholtz verving zijn amendement door het volgende: de wet kan bepalen dat de uitoefening van het kiesrecht door de militairen bij zee- en landmacht ge durende den tijd, voor welken zij zich onder de wapenen bevinden zal worden geschorst. De heer Heeres trok zijn amende ment in ten einde te voorkomen, aat art. 80 in gevaar komt, dat ons het algemeen- kies recht brengt. De heer Beumer trok zijn amendement inzake den stemplicht in. Het amendement-T r o e 1 s t r a tot verla ging van de leeftijdsgrens tot 21 jaar werd verworpen met 54 tegen 23 stemmen. Het amendement der Commissie van rap porteurs (de leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks verkozen, enz.) werd aange nomen z. h. s. Het amendement-Snoeck Henkemans (uitsluiting der wanbetalers in de directe be lastingen) werd verworpen met 71 tegen 7 stemmen. Het amendement-Snoeck Henkemans (uitsluiting der bedeelden wegens arbeids- schuwheid etj wangedrag) werd verworpen met 72 tegen 6 stemmen. Het amendement-S c h a p e r- (facultatief- stelling van den stemplicht) werd verworpen met 53 tegen 25 stemmen. UIT NjED. INDIë. (Officieel). Bij het departement van kolo niën is het volgende bericht uit Indië ontvan gen: Kolonel Kroesen is den 8sten dezer te Dj am bt teruggekeerd na Moeara Tembesi, Paoe en Sarolangoen, Bangko, Rantau Pandjang, Moeara Boengo en Moeara Tebo te hebben bezocht. Nagenoeg de geheele bevolking is In hare dorpen teruggekeerd en biedt de behulpzame hand bij de gevangenneming van de opstan delingen. Van de zeventien hoofdleiders zijn er nu negen gearresteerd. Eenige verzetleiders bevinden zich nog in de boven Batanghari- streek nabij Tplok Koeali, alwaar verschillen de afdeelingen aan het patrouilleeren zijn. KOSTEN VAN MOND- EN KLAUW ZEER. Een1 wetsontwerp is ingediend, strekkende tot verhooging van het 10e hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1915 met ƒ8.283.000, met welke so mde oorspronkelijke raming ter bestrijding van de in dat jaar heerschennde mond- en klauwzeeropedemie is overtroffen. GEEN NOBELPRIJZEN. Volgens een telegram van Wolff-bureau uit Stockholm heeft de Academie van Weten schapen aldaar besloten, de Nobelprijzen voor natuur- en scheikunde dit jaar niet toe te kennen-. De prijsbedragen worden voor later gereserveerd. Een bericht van Svenska Dagbladet dat aan prof. dr. Hartog Jacob Hamburger, hoog leeraar te Groningen, de Nobelprijs zou zijn toegekend, blijkt dus onjuist. GOEDKOOP VLEESCH. De voedingscommissie te Dordrecht heeft den minister van landbouw verzocht ten zij dringende economische toestanden hem hiertoe zouden verplichten den uitvoer y van vee en vleesch nog niet toe te staan en daardoor het publiek nu eens profijt te laten trekken van de lagere prijzen van het vleesch, waarmede nu alom reeds een begin is ge maakt, zij is overtuigd, dat deze afslag slechts van korten duur zal wezen, maar in elk ge val toch een tijdelijk profijt zal zijn, dat de geheele bevolking ten goede komt. DE KAMERVACATURE TE TIEL. Naar de N. Ct. verneemt, is het te verwach ten dat de Sentrale Vrijzinige Kiesvereeniging in het district Tiel voor de Tweede Kamer-va cature onstaan door het overlijden- van mr. Tydeman, mr. H. C. Dresselhuys, secretaris generaal van het departement van Justitie, candidaat zal stellen. De heer Dresselhuys, die tot de vrij-liberale partij behoort, zal dan de vrijzinnige concentratie zijn. Aan een candidatuur van mr. A. G. A. rid der van Rappard, waaromtrent een- bericht werd verspreid, schijnt een1 louter agrarisch karakter temoeten worden toegekend, dat on der de bestaande omstandigheden bij geen en kele der politieke partij steun zal vinden. Gsmengd nieuws. HERSTELLINGSOORD VOOR RIJKS AMBTENAREN. De Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren en Beambten in 's Rijks dienst, die eigenaresse is geworden van een beboscht terrein groot 54 H.A., nabij het station Ede, om daarop een herstellings oord voor rijksambtenaren te bouwen, hoopt door de opbrengst van den verkoop van een scheurkalender de kas te stijven. Van de Ko- ninigin werd 100, van de Koningin-Moe der ƒ60 en va Prins Hendrik ƒ50 ontvan gen. Er zijn sedert Januari 1200 nieuwe leden en donateurs toegetreden. Thans zijn meer dan 4000 Rijksambtenaren lid dezer vereeni ging en bedraagt het aantal donateurs 400. EEN GEVAARLIJK MIDDEL. Een juffrouw te Rotterdam dacht hare zieke buurvrouw te kunnen genezen en gaf baar een drietal poeders in. De toestand werd echter zorgelijk en in het ziekenhuis werd uitgemaakt, dat de poeders daarvan de oor zaak waren. De „dokteres" is aangehouden. STEENKOLENNOOD. De fabrikanten te Almelo hebben bericht ontvangen van het Rijksdistributiebureau voor steenkolen, dat voor November hoogstens 30 pet. van de gecontracteerde hoeveelheid Duit sche kolen zal ingeleverd worden. Wanneer hierin niet spoedig verbetering komt, zal er stagnatie in het bedrijf ontstaan. MAXIMUMPRIJZEN IN DE PRAKTIJK. Terwijl op de eiermarkt te Middelburg re kening wordt gehouden met den maximum prijs van 10 per 100, noteert de veilingsver- eeniging „Walcheren" 12 tot 12.20. Men bleek op de veiling met het desbetreffend mi- nistrieel besluit totaal onbekend te zijn. Hier komt nog bij, dat de kooplieden het land af reizen en 12 toU 13 bieden. DF ORONINGFR WATERLEIDING Da Hooge Raad heeft de kwestie der Oro- ninger waterleiding verwezen naar het hof te Leeuwarden Zooals men weet betwistte de „Groninger Waterleiding" aan de gemeente het recht ook een waterleiding aan te leggen en te exploiteeren. De gemeente eischte slui ting der leiding van de vennootschap, welke eisch door het bof te Leeuwarden werd ver worpen. Het cassatiemiddel tegen dit a Test is thans door den Hoogen Raad verworpen, zoodat de waterleiding der vennootschap zal kunnen blijven bestaan. Vanaf heden wederom verkrijgbaar: Langestraat 50. Telef.-latere. 512. ALKMAARSCHE COURANT. „Zuid-Westers"

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1