f 8* Honderd en Zeventiende Jaarling. Zaterdag 11 November» Priilletj lïo. 287. Uit het Duitsch, door RENA. „Nu, kinderen, zeg eens, is het leven niet heerlijk?" Allen stemden ze daarmee in, zooals ze daar zaten, rondom de lange tafel iu den tuin van het büiten-cafétjë. Warm hadden zij het van het dansen gekregen, de aardige meisjes, die 's weeks de trappen op en af renden om naar een paar sokken, naar een stukje band, naar al het mogelijke te zoeken, wat het pu bliek kon verlangen. Jolig en jong lachten vier paar ondeugende oogen op naar de cavaliers, vier jonge studenten, niet minder tintelend, niet minder levenslustig dan de vier meisjes. „Wat jammer toch, dat nu alleen dokter Schultz niet van dansen houdt 1" zei er een. „Hij wil wel, maar hij kan het niet kinde ren, en geen van jullie is knap genoeg om het hem goed te leerea. O, hohowacht eens even, daar is Trudi, die kan het den dokter stellig leeren 1" Trudi keek wat verlegen, zoo heel lang was zij nog niet onder de menscben van de groote stad. Snoezig zag zij er in haar witte japon netje uit; de breedgerande hoed wierp een teere schaduw over het wel volle, maar bleeke gezichtje, waarin de blauwe oogen, door de zwarte wimpers omlijnd, vol uitdruk king stonden. Trudi had een weinig Pooladi bloed in de aderen, vandaar haar groote gra tie bij haar bewegingen, haar fijne gestalte en fijne attaches. „Trudi, kom vooruit* dans jij nu met den dokter 1" Meteen schoof de jolige Suzanna haar arm door dien van een andere student; de overi gen1 volgden, ook de „dokter", zooals de jon ge meisjes den in de medicijnen studeerende noemden, met Trudi. Trudi zou hem wel leeren! Het Poolsche bloed zat haar tot in de kleine, smalle voet jes,' die elegant in de goedkoope warenhuis- schoentjes staken Zij was voor de eerste maal van haar leven ook eens „uit"nooit had zij nog met heeren gedanst. Alsof hij een konii was, zöo keek zij op naar haar „dokter Daar klonk de muziek en daar schoof het heen over den oneffen vloer van de gelagka mer. Eén, twee, drieZij moest haar partner vangen en aan. zich trekken, opdat haar rhyth- me ook hem zou te pakken krijgen; als een vuurvlammetje dook zij op en onder met hem. „Maar, Prulletje, je danst als een elfje!" Prulletje! dat woord bleef haar in het oor hangen; zij wist immers niet dat de dokter een slecht geheugen voor namén.had en al de kleine vriendinnetjes, die met hein en zijn col lega's in eer en deugd bij zonneschijn uitgin gen, zoo noemde. Prulletje danste op nog veel mooie Zondag middagen met haar leerling en' haar mal, dwaas hartje hechtte zich vast aan zijn groo te voorname verschijning. Zij sprak weinig, als zij niet danste; zij was een stil, in-zich- zelf gekeerd jong deerntje. Hoe het toch kwam dat zij1 altijd zoo heel, heel moe was, eiken 'Zondag erger, telkens voelde zij meer pijn onder de linker borst, daar sloeg en daar joeg iets, zonder rhythme, zonder rust Den laatsten Zondag in het najaar was het heel erg geweest, maar zij wilde niets ervan zeggen. Het was immers heden de laatste keer dat zij elkaar hier buiten zouden vinden, daarna werd het lokaal gesloten. En omdat het een afscheid zou worden, was hij extra teer en lief met haar en streek met zijn keuri ge handen over baar kopje. En de dans zette weer in, aldoor ging het maar rond, aldoor de zaal rond. De leerling deed zijn leerares alle eer aan Wild sloeg haar hartje haar in de keel, maar zij lette er niet op, totdat zij opeens als een pop stijf omviel. De kameraden liepen op haar toe. Prulletje werd op een sofa neerge legd en1 Schultz herinnerde zich mcdecmale kennis in zoover, dat bij een stethoscoop op de zwakademende borst neerzette. Verbaasd hoorde hij toe, zoo'n hartslag had hij zelfs nog niet in het hospitaal waargenomen. Doch Prulletje kwam weer bij, verlegen knoopte zij haar blousetje toe en glimlachte, hoewel met een pijnlijke uitdrukking. Zij betoogde, dat zij niets had, maar dat zij wel graag naar huis wilde gaan. En dokter Schultz bood haar aan haar te begeleiden. Zij gingen terug door de velden, waar de herfst zijn teere licht uitzond, over de bleekpaarse bloemkroontjes der Sca- biosa's. Hun weg voerde langs het sanatorium voor longlijders, aan den zoom van het denne- bosch, en Schultz vertelde van een autopsie, die hij gisteren daar gehad had. Prulletje hoorde liet vreemde woord, kende de beteeke- nis niet, en nu vertelde hij haar van het jon ge ding, dat toevallig hier in dit sanatorium lang gelegen had en waarop gisteren lijk schouwing gehouden was. Hij vergat in zijn wetenschappelijken ijver, dat hij nog een half-volwassen wezentje voor zich had. Zij begreep alles maar half, maar voelde zich al maar door trotscher worden op haar geleerden vriend. Toen, zij van elkander wil den gaan, tastte hij toevallig in zijn zak en bemerkte hij, dat hij zijn stethoscoop verloren had. „Heel erg is het niet, maar ik was aan het ding gehecht", stelde hij haar gerust, toen zij ontdaan hem aanstaarde. Het voorwerp was zeker na het onderzoek van de sofa afgegle den en Prulletje voelde het als zelfverwijt, dat hij door haar eenig verlies geleden had. Den volgenden dag telde zij al haar spaar penningen bijeen1 en kocht vol innerlijk geluk een mooi, blank, nieuw instrument. Vol zorg bracht zij het naar de kliniek, waar zij hem werkende wist. De portier zeide haar editer dat de student Schultz dienzelfden morgen was vertrokken om in Oreifswald zijn examen te doen. Triest keerde het meisje naar haai omge ving terug. In de komende dagen deed zij haar werk, al voelde zij zich steeds meer en meer verzwakken Na vertap van eanige maanden, nadat zij reeds ie 't ziekenhuis had gelegen, kreeg zij haar ontslag en trok naar haar familie terug, die buiten op het land in armoedige omstandigheden leefde. Twee jaren gingen voorbij. Prulletje was opnieuw verkoopster geworden, nu te Leipzig. Met inspannig volbracht zij haar taak; de smalle, fijne voetjes waren steeds dik gezwol- dat niet? Als door een sluier zagen hem moefi oogen van het meisje aan. Hij herkende len, en1 het hart, ach, dat hart sprong 3teeds, als 'n eekhoorntje in zijn kooi, op en neer. Het duurde niet lang of op zekeren dag werd zij bewusteloos achter de toonbank gevonden. De dokter beval direct overbrenging naar het zie kenhuis. In het smalle bedje lag zij nu stille tjes neer, bet dikke, zwarte haar van weleer ww iu een paar dunne vlechtjes om haar hoofd gewonden. Doktoren liepen langs haar bed. Zij kende er geen onder hen. Of toch Die groote, slanke man, was „hij" zagen hem de a/Hij haar niet, hoe kon hij ook? Werktuigelijk las hij den naam: Gertrud Lichter, 19 jaar, win keljuffrouw. De naam zei hem niets; hij had dien nooit geweten Hoe kon hij zijn ijverig, danslustig „prulletje" herkennen uit dit vale, blauwwitte gezicht van de ernstige hart-zieke. Hij nam zijn stethoscoop en luisterde naar den hartslag van het zwaarzieke meisje. „Collega", zei hij, „morgen begint mijn va- cantie. Je zylt er wel aan denken, als het tot autopsie komt, het hart te doen bewaren; zoo iets heb ik in mijn praktijk nog niet gehad en het is vreemd, toch meen ik dat ik ooit een eval heb waargenomen. Maar ag zou de professor wel nooit zich hebben laten ontglippen, en toch, in mijn ca hiers is er iets over te vinden. Waar ma ik het toch eerder hebben waargenomen?" Hij ging verder. Prulletje was half bewus teloos. Autopsie, da; woord kende ze, dat «prak van sterven/. En opeens zag zij ae vel- tien vol scabiosa terug en- zag ze hm ca zich- zelve en herfstdraden, die als een bruidsmier zich om hen beiden spanden. Haar hart be geerde hij Achl dat nad hij immers al lang, al zoo langMaar waarom vroeg hij daar nu eerst om? wien vroeg hij erom; zij bezat geen moeder meer, door wie zij als een bruid kon weggegeven worden. Steeds dieper onvatte haar de slaap. Zij vroeg nietm eer, zij hoorde alleen nog maar heel zacht nazingen: Hij wil je hart, hij heeft je lief. En toen stond het „interessante" hart stil. Nog vóór zijn vertrek werd dokter Schultz een pakje ter hand gesteld, dat gevonden was op zijn afdeeling in een der zakken der over leden winkeljuffrouw Gertrud Lichter. Hij opende het «n zag een fonkelnieuwen steihos coop in ietwat verkreukeld vloeipapier gewik keld, waarbij een kaartje lag, waarop met een kinderlijk handje geschreven was: „Ter her innering aan Prulletje". Nu opeens werd het den dokter duidelijk, wóar hij vroeger die onrhythmischen hartslag had waargenomenhij had geen lust meer in het onderzoek van het „bijzondere" geval en telefoneerde de sectie af. Toen de witte, smalle doodkist onder in het gewelf stond, lag er een krans op van licht blauwe scabiosa, Niemand wist door wien die besti id waseen bloemist was hem zelf komen brengen; het geld was bij de bestelling van een onbekende erbij gevoegd. En op het graf zette de doodgraver, ook op bestelling, een witten steen, waarop alleen „Prulletje" gebei teld stond. BOEKAANKONDIGING. Bij de Zwolsche firma W. E. J. Tjeenk Wil link is de tweede druk verschenen van het Leerboek voor de Fruitteelt door de heeren C. H. Claassen, J. G. Hazeloop en A. M. Sprenger. Dit leerboek kwam in 1912 uit. Hoezeer er behoefte was aan een geschikt, geïllusteerd leerboek voor de fruitteelt, bruikbaar èn voor inrichtingen van onderwijs èn voor beoefe naren der practijk bewijst het feit van dezen tweeden druk. In verband met enkele opmer kingen, die werden gemaakt over de radee- ling van de stof is deze tweede druk hier en daar nogal aanmerkelijk gewijzigd. Enkele nieuwe gedeelten zijn er aan toegevoegd, zoo als een meer uitvoerige beschrijving der ker sen, waardoor de bruikbaarheid van het werk ongetwijfeld zal zijn verhoogd. Ook «leze tweede druk zal zijn weg wel vinden De iegen-candidaat, blijspel in een bedrijf, door P. Bruiling, uitgave van A. H. Kalis te Buitenpost. Wij naderen het politieke jaar 1917 met zijn verkiezingen. Schrijver en uit gever hebben blijkbaar gemeend,, dat het goed was ter verpoozmg in de winteravonden den politieken strijd op de planken van het liefheb- berij-tooneel te brengen. Jammer dat de op lossing van dit kleine verkiezings-spel zoo weinig aardig is. Wist de schrijver geen an der middel om een bevredigend slot te krijgen dan het onwaarschijnlijke van den candidaat, die de lijst zijner candidatuur in den zak houdt om zijn toekomstigen schoonvader maar bij enkele candidaatstelling gekozen te krij gen? Overigens is het een aardig stukje met vlotte dialoog, dat bij opvoering wel zal vol doen. Doch wij denken, dat onze rederijkers er nu wel niet aan zullen willen. Kalenders. Als eersteling ontvingen we dit jaar ter aankondiging een wandkalender, uit gave van de Haagsche firma Weenenk en Snel naar eer ontwerp van Mevrouw B. Mid- denger—Bokhorst. De verdeeling van de twee- maandelijksche bladen is aardig, maar in de kleuren ai in de motieven van het kalender- werk is geen rekening gehouden met de maand-impressies. Wel vindt men die indruk ken terug in de gekleurde teekeningen daar boven. Januari en Februari vertoonen een aardige, vroolijke groep vol actie van sleedjes- varende en sheeuwba 1 len-gooien de jongens en meisjes; Maart en April geven een kijkje in de kinderkamer, terwijl door 't raam Maart- sche buien vallen te aanschouwenMei en Ju ni brengen ons inde bonte wei met een lam metje en een patertje-langs-de-kantJuli en Augustus aan t zeestrand (niet de oeste der platen 1), September en October beelden de stormen, die de rokjes fladderen, de blhren en hoedjes wegzeilen doen en November en December geven een aanmoedigenden aan blik vp schoentje» met «ia. Zoo trekt het jaar, zooals het zich aan het kind voordoet aan het kinderoog voorbij. En zeker zal d«a* kalender verheuging schenken als St. Nicola*» hem ear» in He derkamer brengen mochtMaar zou hij onwelkom zijn, wanneer hij in de kamer van kindervrienden en -vriendinnen1 terecht kwam? Jacob van Camper?s Scheurkalender voor gezin en jeugd dient zich niet alleen aan als een dagwijzer waarop alle gegevens vermeld staan, welke qoodig of aardig zijn om te we ten, maar tevens als een kinderboek van 2X365 bladzijden. En dat is ook wel juist. De kalenderblaadjes toch bevatten een keur van mengelwerk, door alls kinderschrij vers (sters) van naam samengebracht, terwijl ook bekende teekenanre een bijdrage schonken. Zoo ontmoetten we de namen van Jan Feith, Daan Hoeksema, mevr. Henrlett» Blaauw, mej. Aletta Hoog, mej. Leopold, den heer Chr. van Abcoude, onzen medewerker den heer J. Daalder Dzn. Nu ems is het een klein gedichtje, dan weer een stukje leerrijk proza, of een vermakelijk verhaaltje, een raadsel, een anecdote, een knutselopgave kortom er is zooveel afwisseling, dat deze kalender stellig iets zal kunnen zijn voor elk kind en dat de dagen aan hem niet ongemerkt zullen voorbij gaan, wanneer het de blaadjes mag afscheu ren m er zijn nut of zijn genoegen mee kan doen! Hoytema-kuümder, Ook nu weer biedt de firma Terwerda en Tieman (vertegenwoordi ger alhier de heer J. Stikkel) haar afnemers op de bekende voorwaarden den kostbaren Hoytema-kalender ten geschenke aan. Het is de meest artistieke reclame, welke wij ken nen en welke door de bewonderaars va». Hoytema'a werk zeker weer op prijs zal wor den gesteld. De kalender heeft esa zekeren stijl gekregen m men vindt dien dan ook te rug in het exemplaar voor 1917. Het Is vooral de kleur en de vmteeling van. elk blad, welke zoo prettig aandoen en welke het kijken naar dezen kalender het geheele jaar steeds tot een genot maakt, zoowel in April, wanneer het blad te groenen begint als in October wanneer de herfstkleuren gloeien. Jammer dat de motieven dit jaar wat won derlijk zijn uitgevallen, waardoor veie Ma den het intieme karakter missen, dat ontstaat door de reproductie van de vogels en dieren, die we zoo goed uit eigen aanschouwing kennen en die deze artiest ons vaak leert kennen. Nu zijn het zeeleeuwen, lemurs, ma ki's. maar gelukkig ook pelikanen en waterhoentjes, snippen en reigers. En heel mooi staat op het Decemberblad de zwarte lijster en de vogelliefhebbers zullen den kunstenaar erkentelijk zijn voor de herinne ring aan den nood der vogels in die maand. Het is werkelijk „een slot dat pakt I" fiiNNËNLANU Gemengd nieuws. UIT HOORN. Voor het kantongerecht te Hoorn diende heden een zaak van groot belang voor alle amateur-visschers, te meer, daar de bedoeling is ie komen tot een principiëeie beslissing. De heer P. L. Lucassea van Amsterdam lag 10 October met zijd jacht de Brandaris in de haven van Enküuizen en oefende met een heu gel de spteringvissehenj uit. Hij werd be keurd de kustvisscherij met een hoekwant te hebben uitgeoefend zonder consent. Het O. Mwaargenomen door mr. Ser- vatius, eischte 8 gulden boete subs. 6 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengel. Als verdediger trad op mr. J. Salomouson uit Dordrecht Deze verwonderde er zich over, dat het O.M. meende te kunnen volstaan met het stellen van een eisch, in plaats van ontslag van rechtsvervolging te eischen, gelijk te Sommelsdijk is geschied, of in een requisitoir z'n eisch nader te motiveerea. 't Geldt een eersteling in de Nederland- sche rechtspleging. Rek! heeft datgene ge daan, wat dagelijks alle liefhebbers van spie ring-, makreel- ei andere visscherij doen. De goede trouw van bekl. moet buiten zweem van verdenking blijven en het is in hem te prijzen, dat hij, ten bate van alle liefhebberij- visschers deze belangrijke en ingrijpende I zaak principieel uitgemaakt wil zien. Ook daarom wekt het korte woord van den amb tmaar verwondering. Er is geviseht met een hoektuig. PI. hecht echter een bijzondere beteeken is aan het woord hoekwant. In de verslagen van de visscherij-inspectie wordt steeds gesproken van een hoekwant, maar dan wordt bedoeld de aal- en bothoekwant. Visschen met den hengel is toegestaan, en onverschillig is het, of daaraan één of meer hoeken bevestigd zijn. Voor het gebruik van een aal- of bothoek want heeft men geen hengel noodig. Pleiter heeft zoo'n hoekwant, in gebruik bij de Hoorasche visschers, gekocht, en toont dit. Zoo'n hoekwant is gansch iets anders, dan de ambtenaar er onder verstaat. Bekl. ge bruikte den bekenden langen stok, dien men hengel noemt en aan het hoekwant, dat met een beug in zee wordt geplaatst, is een klein plankje. Bekl. beeft na de liekeuring een consent ge vraagd, maar toen bleek, dat hij dan gere kend moest worden onder de beroepsvis- schers en dat op het zeil van 't jacht de Brandaris nummer en letter moesten worden aangebracht. Alle personen en gasten moes ten dan worden ingeschreven. Om tot een oplossing te komen, oefent bekl. nu de kust visscherij uit met z'n kleine sloep. Als hij nu op spiering wil visschen, gaat hij van het jacht in de sloep over. Pleiter toont de ab surditeit hiervan aan. Langzamerhand, zegt hij, komt men er toe, ook in juridische kwesties het gezond ver stand te laten spreken. Ieder normaal den kend menscii zaf het vischtuig van beklaagde een hengel noemen. Het O. M. zei niet te weten, dat een princi piëeie uitspraak gewensclit werd. De ambte naar blijft meenen, dat de kustvisscherij zon der consent is uitgeoefend. De Hooge Raad heeft in 1897 uitgemaakt, dat een hengel is een stok met een snoer en één hoek. En hier waren er meerdere hoeken aan bevestigd. Bij het getoonde hoekwant is een klein houtje aanwezig en bij het vischtuig van be kl vagrn een groote «c-L, die b'. Lugd.- hana hield. Maar beide dienen voor zelf de doel. Een hengel is het dus niet. Xk :<mbteua.ui' redui cri z'n aanwiakelijtai efech tot 50 ct boete of 1 dag hechtenis. in zijn repliek wijst pleiter npg op 't ver schil in gebruik van beide vischtuigen. Het hoekwant wordt op zee uitgezet en later gaat de visseher zien, of er iels aan zit. Bekl had z'n vischtuig in de hand en haalde telkens op, wanneer hij bemerkte beet te hebben. Dit stempelt het vischtuig tot een hengel, gelijk ook blijkt uit de beraadslagingen in de Twee de Kamer. Pleiter vraagt den kantonrechter in zijn uitspraak te bepalen, waarin het criterium is gelegen, of van een hengel mag gesproken worden of niet. Daarmede zal de visscherij zeer gebaat zijn. Uitspraak over 14 dagen. UIT SCHAOEN. et Witte Kruis alhier heeft aan zich eene afdeeling Ziekenzorg verbonden. Deze in stelling zorgt voor versterkende middelen aan minder gegoede zieken. Dezer dagen werd weder een beroep op den financiëcien steun der ingezetenen gedaan. De opbrengst bedroeg 423.50 gld. UIT ANNA-PAULOWNA. De overstrooming heeft op den bloembol lencultuur alhier geen invloed gehad. AI het land, daarvoor bestemd, is weer beplant, hoofdzakelijk met tulpenbollen. Nieuwe landerijen zijn tegen een hoogen prijs weer voor dit doel aangekocht. Wij hoorden, dat thans opnieuw een boerenplaats in den Westpolder, groot ruim 22 H.A., aan een bollenkweekeï is overgegaan. Er wordt thans voor dit land tot 3500 gld. per bunder betaald. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Ds. Dijk, predikant bij de N. H. Oem. al hier, heeft het beroep naar gelijke gem. tc Op- penhuizen aangenomen. UIT OTERLEEK. Donderdagavond hield de Nutsvereeniging „Leerzaam Vermaak" haar tweede bijeen komst in dit seizoen, de 175ste na haar op richting. Deze avond was ook voor dames. Als de wenschen der dames en van de over- groote meerderheid der heeren leden in ver- vuilmg komen, zullen niet enkele, maar meer dere vergaderingen met dames worden ge houden. Het ledental is met de helft toegenomen, zoodat het nu 24 bedraagt. Van den pas gevormden kas werd al da delijk den voorzitter een bedrag toegezegd om de bibliotheek, vroeger door 't leesge zelschap bijeengebracht, met een achttal nummers uit te "breiden. Doordat verscheiden leden bereid waren iets voor te dragen, werd de avond zeer gezellig. Om elf uuf ging men huiswaarts. UIT ZUIDSGHARWOUDE. Bij de gister gehouden stemming voor vier leden van het kiescollege der herv. gem. al hier werden de aftredende heeren C. Berkhou wer, J. Kosteljjk Sr. en A. Kliugeler herko zen. Voor de bestaande vacature werd geen volstrekte meerderheid verkregen, zoodat een nieuwe vrije stemming voor één lid moet plaats hebben. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat voortaan ook des winters de godsdienst oefeningen in de herv. kerk des morgens te half tien zullen aanvangen. Door de coöperatieve Verbruiksvereeni- ging „Vooruit" en door een aantal winkeliers alhier is een adres aan den gemeenteraad ge richt, met het verzoek een levensmiddelen- commissie in het leven te roepen. Het eerst ge noemde adres betoogt tevens de wenschelijk- heid van toezicht op de maximumprijzen. BURGERLIJKE STAND OTERLEEK (October). Geboren: Hidde, z.v. H. Heringa en M. van Thiel. Overleden: Cornelia van der Oord, 82 jaar, weduwnaar van Maartje Lanser. EG MOND AAN ZEE October. Geboren Elisabeth Neeltje, d. v. Ger- rit Zwart en Kniertje Vuil. Johanna, d. v. Petrus van de Pol en Trijntje Visser.Guur- tje, d. v. Leendert Stam én Antonia Buis. Engel, z. v. Jannes Zwart en Jopje Stam. Kaatje, d. v. Klaas Schol en Arendje Wij- ker. Engel, z. v. Arie Slooi en Neeltje Zwart. Guurtje, d. v. Engel Stam en Cor nelia Dekker; Getrouwd: Andreas Smit en Antonia van der Veer. Hubertus van Elswijk en An na Ruigewaard.Evert Groen en Aaltje Glas. Overleden Hette Sijmans Geerts, 78 jaar.—- wed. Jacob Wijker, 70 jaar. Corne lls Smit 13 jaar. Leendert Zwart 15 jaar Willem Prins, 51 jaar. Gerrit Smit 43 jaar. Leendert Blok, 63 jaar. Trijntje Zwart, eebtgen. van Albert Blok, 30 jaar, Engeline Zwart 10 jaar. Theunis Grave- maker, 5 maanden. Job. Smit 15 jaar. EG MOND-B INNEN October. Geboren Jansje, d. v. Petrus Klaver en Aagje de Boer Adrianm, z. v. Johannes Witteboog en Cornelia Glorie. Anna Aga tha, d. v. Areas Zeiuiveld en Jansje Dekker. Catharina Maria, d. v. Johannes de Waard en Geertruida Pepping. Willem, z. v Olein Prins en Geertruida Metselaar. Cornells, z v. Piter Kieft en1 Geertje Breed. Christi na Geerarda, d. v. Leonardus Jacobus van Zijl en Bcrtha Güthe. An.ua, d. v. Jacobus Schuit en Anna de Waard. -Jacob, z.v. Wil'lem Zwart en Agnes Liefting. Overleden: Thijs Roozing 21 jaar. Adrianus Antonius Louwe, 5 weken. WINKEL (October). Geboren; Herman, z.v. Alexander Muller en Bertha de Wecrd. Klaas, z v. Klaas Zeilmaker en Maartje Francis. Gehuwd: Jan Dekker en Cornelia Mo lenaar. Overleden: Gerrit Leijcn, 65 jaar, echtgenoot van Maartje Wit. Pieter Por- tegijs, 76 jaar, weduwnaar van Trijntje Brou wer. jan Burger, 14 jaar, z.v. Cornelis Burger en Maartje Amela. Dirk Blaau- txier, 60 jaar, echtgenoot van Maria Elisa beth Meijer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis: lo. dat zij bij hunne benluiten van heden ver gunning hebben verleend aan: a. T. J. U VERMEULEN, orgelmaker, al daar, tot het uitbreiden van zijne crgvl- makerij, door het bijplaatsen van een vlakbankschaafraachine, in hei perceel Achterweg, Wijk C, No. 3; b. B. C. A. HULSKAMP, koper- en bliksla ger aldaar, tot het oprichten van een ko per- en blikslagerswerkplaats, waarin eea smidse, in het perceel Dijk, Wijk G. Na 7; 2o. dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van. H. F BUÏJS, smid aldaar, om vergunning tot het uit breiden van zijne smederij, door het bij- ?laatsen van een electro-motor van 2 .K., in het perceel Schoutenstraat, Wijk A, No. 15. Bezwaren tegen de subs 2o. genoemde uit breiding kunnen worden ingediend ten raad- huize dezer gemeente, mondeling op Zater dag 25 November e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijo. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 11 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van het NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Vaar dun C II, A.lte&a*r Koen va» 10 Nov. tl Nov. p€t. 101 *h 101 85»A« 85i.'i 7ÓC» 7ói', 64i<« 64 101 Vi 101 66 Vj 60 i/s 66 ig 66i/j Staatsleningen. NEDERLAND. (9hUg. N. W. S. van 500/1000 dito dito Oblig. dito dito dito dito dito Ned. Ind. 1000 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronenr. Jan.-Juli 4 RUSLAND. Obl.frs. 2500-9000 S 1 wan go rod Dotabr. OR. 625 4-ï Nicoiai Spw. 100 4 Geconsol GR.,625 4 Rothschild (consols) GR. 625 4 Hope en Co. 1889-90 GR. 625 4 6e Emissie, 1894. GR. 625 4 TURKIJE. BagdadSpwg. Ie serie 1904 4 BRAZILIË. Eundin In. 1898 i 20/100 5 Provinciale en Gemèenfal. Lesningen, Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank- en Cr»diet-lnste!line»n Atnsterdamsche Bank A Nederl. Ind. Handelsbk, A and. Nederlandsche Bank C. v. A. Ned. Handel Mij. C. v. A. Rotterd. Bankver. Aand. Industrieel» Ondernemingen. BUITENLAND. Anaconda Copper C, v. A. Am. Car 8t Foundy Co C. v. A. Araer. Hide Leather Comp Unit. Stat. Steel Corp. C, g A. MÜjnbouW"©ndern®mingen. Ketahoen gew. A. id. Pref. A. Redjang—Lebong A. Cultuurondern. Handelsver. en Handelsvennoataeh. Cult. Mij. der Vorstenlanden A, id. id. id. Winstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. Petroleum-Maatssluappljan. Dortsche Petr. Ind, Aand. Qec. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon.Ned. Mij.t. e. v Pett br. A, Sum. Palerabang. Petr Mij. A» BUITENLAND. New, Schibaieff Petr. Cy. Crt, gew. A. Id. id, Crt. Pref. A. Orion Petrol. Mij. A. Rubh'er-MariS'uhsppijan. Amst, Rubb. Cit Mij Aand. DeÜ-Batavia Rubber Mij, Aand, ScMepvaarf-Maatsehapj Ned. Amerik. Stmv. Mij, Afeai Ned. Scheepy. Unie Aa&d. BUITENLAND. Int. Mere. Marine Cy. tig. A. Int. Mere. Marine afg pr. A. Iiit. Merc. Mar. Cy. Dep t Cert Ob' 44 T e d v Ondarnaming«i A'dam Deli Corap. Aand. A'dim Langkat gew. Aand. id, id, Pref, Deli-Maatschappij Aand Dels Batavia Aand. Medan tabak Aand Rotterdam ,De!i Aand. Se3embah Tabak Mij, Aand. BUITENLAND, United Lankat Plant C. v.A Ho!l. ijzer, Spoorw Obl. 5 Mij. t. Éxpl. v Staatssp. Obl, 5 Mij, t Expl. v. Staatssp. Obl, 4j BUITENLANI AMERIKA. Atchis. Top 8t S. Fé. C. v. g. A. Baltimore Ohio Certif. v.A Den, ft R. Grande Spw. C. v. A. Erie Spw. Mij. Gewone Aand. Kam CItv South. Kailw. Cy. g. A Missouri Kans. ft Tex. C. v, 'A, K.-V ork Ont. ft Western A Vftt ft West. Cert. gew. Aand. Southern Pac. Com. A. South. Rlw. Vot, Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. Cy. C. g. A. Premieloeninoon. NEDERLAND. Amsterdam Stad 1874 (/T00.—). 3 Gemeente Crediet 3 BELOIE. Antwerpen 1887 2j PROLONGATIE 2pCl Mededeel ingen. Staatsfondsen vast. Ame- rikaansche waarden nagenoeg prijshoudend. Oliewaarden ongeanimeerd. Tabakken prijs houdend. Culturen en Mijnen onveranderd Rubberwaarden beter. Scheepvaartaandee- leu prijshoudend. (m 79 Vs 71 104 194% 245 232i/4 195 145% 1957/g 167 518 239% 238% 230 276 520 ,434 T95% 244% 520 379 102% 105 101 «4 137«/a 1038/, .30% 182% 106 97% 244% 197 145% 203 1228/8 27% 40% 159% 241 254 416 166% 520 239% 53 219 161 452 133 48% 122 98% 240 434% 194 244% 103% 105 16- 109 22 391/4 29 127/, 34 103% 296/, 152 ■as kil ;w<- s} 'j f 103 1027/, 3 4 408/4 541/4 94% Spoorwagen, 408/i 66% 60 64 67 67% 54% 94% 103 200% 75 73% 123 26 41 159% 242 253 410 40%' 217 160% 452 187 48% 122 951/4 10811/1. 90 227/, 39% 29 12% 34

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9