DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DINSDAG 14 NOVEMBER FEUILLETON. No. 269 Honderd en achttiende jaargang. 1916 js per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Adyertentiepriisl2ict. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Uitbetaling vergoeding wegens kostwinnei*schap. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 14 November. Ia het gebied van Ancre en Somme hebben de Engelschen en Franschen weer eenige voordeelen behaald, die nog eens duidelijk toonen 't sleepênd karakter, hetwelk de strijd ondanks het hevige vechten^ hier draagt. De Franschen hebben g'estreden om het gehucht je Saillisel, dat met het gehuchtje Sailly in- eenloopt het dubbelgehucht ligt aanden weg van Bapaume en Péronne, ongeveer midden tusschen die plaatsen in. In het laatst van de vorige maand hadden de Fran schen het op de Duitschers veroverd, maar 5 November werden ze er weer uitgedreven. Thans melden de Duitschers, dat zij den oos telijken rand nog in hun bezit hebben, de Franschen echter deelen mede, dat de verove ring van Saillisel voltooid en definitief is. Eenig denkbeeld van den aard van het vech ten krijgt men, wanneer men weet, dat Za terdagavond de omsingeling begon van tien hui*, die de Duitschers nog in hun bezit hadden, 's Nachts werd de omsingeling vol tooid, zoo luidt de Fransche lezing, maar dank zij hun mitrailleuses konden de DuH- schers, die geheel Van hun verbindingen wa ren afgesneden, zich hardnekkig verdedigen. De huizen waren tot kleine forten gemadkt en twee uur hadden de Fransche troepen noo- dig, om ze een voor één te nemen. Men be hoeft niet te vragen, hoeveel offers die tien huizen hebben gevergd en „plaatselijker" kan men zich de krijgsverrichtingen wel haast niet denken I De Engelschen hebben een belangrijker succes behaald. Aan beide zijden van de Ancre slaagden zij erin bij een aanval vóór het aanbreken van den dag, tijdens een dich ten mist uitgevoerd, in de Duitsche verdedi gingswerken door te dringen over een front van bijna 8 K.M. Het front, dat ten noorden van de Ancre veroverd werd, bestaat uit het oorspronkelijke Duitsche front, een verdedi gingslinie van buitengewone sterkte, zegt de Engelsche bevelhebber generaal Haig en hij voegt er aan toe, dat er reeds meer dan 3300 gevangenen werden geteld, dat er nog meer aankomen, dat de Duitschers zware verliezen kregen en dat de strijd nog voortduurde. Reuters correspondent meldt, dat de dorpen Beaumont en Hamel, welke de Ehiitschers onneembaar achtten, door de Engelschen werden veroverd. In deze streek was sinds een maand of vier niet meer gevochten. Ge durende de eerste dagen van het groote En- gelsch-Fransch offensief, toen de aanval na een zevendaagsefi artillerievuur werd ingezet, attaqueerden de Engelschen tot aan Gomme- court. Maar weldra bleek, dat zij het gestelde doel niet zouden kunnen bereiken zij waren gedwongen hun front van aan val een 20 K.M. te verkorten en noordelijker dan Thiepval vochten ze niet meer. Doch ook zuidelijker werd het Engelsche aanvals front hoe langer des te kleiner en namen de Franschen den strijd van de Engelschen over. Roman utt het laatst dar 10e eeuw, naar 't Kugelseh van RAFAftL 8A5AT1ML 20) Een voorgebergte naar het oosten vormde min of meer een beschutting, die zich tot bijna een mijl van de gust uitstrekte. Van de plaats waar Sakr-el-Bahr zich bevond was die af- scheidingslijn scherp getrokken; men kon het punt zien, waar de witte kopjes van de door den wind opgestuwde golfjes ophielden en het water kalmer werd. Waagde het schip zich maar zoover in Zuidelijke richting dan zou het moeilijk terug komen en dat zou het goede oogenblik zijn. En onbewust van het dreigend gevaar hield het zijn koers tot op minder dan een halve mijl van die gevaarlijke kaap. De geharnaste zeeroover werd opgewonden, hij sloeg zijn hielen jn de lucht, en keerde zich toen tot den bedaarden en oplettenden Sakr- el-Bahr. „Het komtHet komtriep hij in het Frankische brabeltaaltje van de Afrikaansche kust. „Insk' Allah" was het kalme antwoord, „als God wil". Een diepe stilte ontstond weer tusschen hen, terwijl het schip nader kwam, zoodat zij met iedere voorwaartsche beweging een stuk van de Witte kiel onder den zwarten romp konden zien. Sakr-el-Bahr hield de hand boven de oo- gen en keek scherp naar de vlag, die van den grooten mast woei. Hij kon niet alleen de roo- de en de gele vlakken onderscheiden, maar ook dé emblemen van het kasteel en den De Franschen kropen steeds meer naar het noorden op. Eerst hechtten de beide legers zich bij Hardecourt, maar Combles werd te gelijkertijd door de Engelsche en Fransche troepen bezet en nu hebben niet de Engel schen, maar de Franschen Sallissel genomen. Het was een eigenaardig verschijnsel: het En gelsche leger werd voortdurend grooter, maar het Fransche leger kreeg desondanks steeds meer werk te doen. Blijkbaar hebben de Engelschen aan dezen ongezonden toe stand, welke tot allerlei veronderstellingen aanleiding kan geven, een einde willen ma ken, hebben ze nu weer wat meer voor hun rekening willen nemen en zijn ze daarom overgegaan tot verbreeding van hun aan valsfront en wel naar het noorden toe. Dit blijkt duidelijk.uit hetgeen Reuter uit Londen seint: „het voornaamste resultaat van de ope raties is, dat de Engelschen het tweede ge deelte van het werk voltooiden, dat in Juli werd begonnen; zij hebben nu het geheele Duitsche verdedigingsstelsel vernietigd over een front van 20 K.M., zij kunnen nu voor het eerst hunoperaties op een flink breed front vervolgen." Zeer juist zij kunnen dat doen. Of zij het werkelijk ook zullen doen, moeten we afwachten. En wanneer nu de ongetwijfeld meer dan uitbundige artikelen der Engelsche bladen verschijnen, dan be denke men wel, dat in Juli reeds van de En gelschen werd verwacht, dat ze nog wel 15 K.M. noordelijker van Beaumont met succes hadden aangevallen. Intusschen plaatselijk is het een belang rijke overwinning welke de Engelschen heb ben behaald, nu ze ook hier het Duitsche front een duw hebben kunnen geven. Blij kens het Reuterbericht, waren de dorpen ook hier veranderd in vestingen met onderaard- sche gangen en verblijven, welke tenslotte on der het geconcentreerde vuur van de Brit- sche artilleriemassa's bezweken. Weer wordt dus de overwinning vooral aan het geschut en de granaten toegeschre ven. Ook in Duitschland zal er nu alles worden opgezet om meer artillerie en meer munitie te krijgen. Alle gezonde burgers zullen worden opgeroepen tot „den ^dienst ten bate van het vaderland." Niet, dat men den militairen diensttijd wil uitbreiden, maar men wenscht alle beschikbare arbeidskrach ten óf vrijwillig öf voorzoover dit bij man nen noodzakelijk blijkt, door invoering van arbeidsplicht dienstbaar te maken aan den vaderlandschen hulpdienst voor 'aanmaak van oorlogsmateriaal. In verband hiermede hebben er verschillende wijzigingen aan het departement van oorlog plaats o.a. zal ook een vertegenwoordiger van arbeiders in het departement zitting nemen. Zoo gaan dus Engeland en Duitschland, volgens de berichten den komenden winter tegemoet met het voornemen om zich voor het a. st. voorjaar sterker te maken: Enge leeuw. „Een Spaansch schip, Biskaine", bromde hij tot zijn metgezel. „Goed zoo. De eenige God zij geloofd „Zou het zich hierheen wagen?" vroeg de ander nieuwsgierig. „Dat zal het zeker," was het antwoord vol vertrouwen. „Het vermoedt geen gevaar en het gebeurt niet dikwijls dat onze galeien zoo ver westelijk worden aangetroffen. Ha, daar komt het in al zijn Spaanschen trots". Juist toen hij sprak, bereikte het schip die afscheidingslijn. Het ging er voorbij, want er was nog steeds een matige bries aan lijzijde, en daarvan wilde het zooveel mogelijk profi teered „Nu!" riep Biskaine hij werd Biskaine- el-Borak genoemd naar de bliksemsnelle on stuimigheid, waarmede hij gewoon was zijn slag te slaan. Hij trilde van ongeduld, gelijk een hond, die aan een ketting ligt. „Nog niet", was het kalme antwoord. „Hoe nader het bij de kust komt, hoe zekerder zijn ondergang is. Het is tijd genoeg, tot den aan val te blazen, als het verder gaat. Geef me wat te drinken, Abiadi", zei hij tot een van zijn ne gers, dien hij spottend,, de Blanke" had ge noemd. De slaaf schoof een bos vorens op zij de en haalde een kruik van poreus rood leem voor den dag; nhm de palmbladeren van dé opening weg en schonk water in een beker. Sakr-el-Bahr dronk langzaam, geen oogenblik iet schip uit het oog verliezende, waarvan el ke lijn nu duidelijk uitkwam in de heldere lucht. Zij konden de mannen over het dek zien' loopen, en den uitkijk, die in den top van den voormast zat. Het schip was niet meer dan 'n halve mijl ver. toen plotseling een beweging var. li-cieu gemaakt werd. Van een der galei- land tracht het doel te bereiken dóór invoe ring van den militairen, Duitschland door invoering van den burgerlijken dienstplicht. De een bezigt dan den winter om zijn gele deren, de ander om zijn munitie-voorraden aan te vullen. Met misschien het resultaat, dat ze bij het derde voorjaarsoffensief elkaar in het Westen even netjes in het evenwicht blijken te kunnen houden als ze dit thans doen en dus evenmin als tot dusverre in staat zijn den ander een beslissende neder laag toe te brengen en dus ook niet om den toestand aanzienlijk te doen wijzigen! KORTE BERICHTEN. De Times deelt mede, dat van 20 No vember af, de prijs van haar blad per num mer tot andérhalven stuiver verhoogd zal worden. Te Charlottenburg, een1 voorstad van Berlijn, is inbraag gepleegd in het bureau der broodcommissie. Er zijn 2700 broodkaar ten gestolen. Na de ijzeren dubbeltjes (20 Heller) krijgt Oostenrijk nu ijzeren centen van 2 H. Tot zinken gebracht zijn de Engelsche stoomschepen Morazan (3500 ton(, Cater- ham (1800 ton) en Kapunda (3100 ton) en de Italiaansche schepen Forero (800 ton), Bemado (1300 ton) en vier Italiaansche zeil schepen. Het Belgische epercopaas heeft in een uitvoerig schrijven krachtig geprotesteerd tegen de wegvoering van Belgische burgers naar Duitschland. Nabij Wilhelmshagen zijn 19 vrouwen, die aan den spoorweg werkten en een trein met soldaten toewuifden, door een Balkan- trein overreden en gedood. Te Washington is Karl Graves, zich noemende internationaal spion, gearresteerd op een aanklacht van het Duitsche gezant schap, dat hij getracht heeft gravin Bem- storff geld af te persen. Hij is tegen borgtocht vrijgelaten en beweert, dat hij niet zal behoe ven terecht staan. Engelsche vliegers hebben een aanval gedaan op Ostende en' hommen geworpen op de oorlogsschepen in de haven en op de mari- ne-werkpiaatsen. Duitsche vliegtuigen wierpen ongeveer 6000 K.O. bommen op militaire punten aan dé Somme. Negen Engelsche vliegtuigen, vergezeld van zeven Engelsche watervliegtuigen wier pen bommen op de hoogovens en ijzergieterij en van St. Ingbert, ten N.O. van Saarbrüc ken en het bekken van de Saar. Allen zijn be- houen teruggekeerd. Oostenrijksche vliegers deden een aanval op Padua. Duitsche torpedobooten deden een aan- val op Baltischport. Volgens het Russische marinebericht werden de meeste torpedoboo ten tot zinken gebracht. AANGEHOUDEN. Het stoomschip Import, firma Ch. Corael- der Zonen, is op de thuisreis van Londen naar hier, door een Duitsche onderzeeër aan gehouden, meldt dé N. R. Ct. Ingevolge last geving had de bemanning het stoomschip reeds verlaten en zich in de booten begeven, toen men op de onderzeeër vermoedelijk on raad bespeurd heeft. Althans de onderzeeër verdween plotseling. De bemanning heeft zich daarop weder aan boord begeven en1 is giste ren met de Import behouden alhier aangeko men. en achter de rotsen klonk trompetgeschal als onmiddellijk antwoord op dit teekenhet werd gevolgd door het schril gefluit van de slaven drijvers en dit weer door het geplons en ge kraak van riemen en de twee grootste galeien kwamen uit hun schuilplaats. De lange, ge wapende achterstevens waren vol zeeroovers; een dozijn minstens zat schrijlings op de ra van iedern grooten mast, allen gewapend met boog en' pijl, en de touwladders aan weerszij den van de galeien waren zwart van mannen, die daar krioelden als sprinkhanen, gereed om hunp rooi te omvatten en te verstikken. De plotselinge aanval bracht aen Span jaard in verwarring. Aan boord ontstond een onzinnige beweging, trompetgeschal, ge schreeuw en wild heen en weder geren van mannen naar de posten, waarheen zij door hun te zorgeioozen kapitein bevolen werden. In die verwarring mislukte de manoeuvre om te wenden, en kostbare oogenblikken gingen verloren, gedurende welke het schip stil lag met slappe zeilen. In zijn wanhopige haast stuurde de kapitein vlak lijwaarts, in de mee ning, dat hij nu met den wind van achteren de meeste kans had te ontkomen. Maar op die beschutte plaats was geen wind genoeg om de poging te doen gelukken. De galeien kwa men in haast aanzetten in een hoek recht op de richting, waarin de Spanjaard zich be woog, hun gele, druipende riemen werden met woede bewogen, en de slavendrijvers ge bruikten hun zweepen, om iedere zenuw van de slaven tot het uiterste te spannen. Van dit alles kreeg Sakr-el-Bahr een indruk toen hij, gevolgd door Biskaine en de negers, snel naar beneden liep van die uitkijkplaats, plaats, die hem zoo goed gediend had. Hij sprong van rooden eik tot kurkboom en van BINNENLAND. VROUWENKIESRECHT. Aan de Tweede Kamer is door den Neder- landschen Bond voor Vrouwenkiesrecht een adres gezonden, waarin wordt gezegd dat door de redevoeringen in de Tweede Kamer de indruk wordt geweet, alsof aan geen ande re oplossing wordt gedacht dan hetzij vast legging van lagemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet, hetzij ongewijzigde aanneming der regeeringsvoorstellen. De hoop wordt uitgesproken, dat de Kamer nog een weg zal weten te vinden om aan dé rechtmatige wenscben van zoovele vrouwen tegemoet te komen. Hetzij door bepaling van termijn binnen' welken een voorstel tot toeken ning van vrouwenkiesrecht behoort te worden ingediend; hetzij door toekenning van kiesrecht aan de vrouw op denzelfden voet als aan den man, behoudens eene hoogereleeftijdsgrens, welke automatisch met geregejde tusschenpoozen tot den voor mannen geëischten leeftijd wordt te ruggebracht; hetzij door toekenning van kiesrecht aan de vrouw voorloopig alleen aan een of meer der vertegenwoordigende staatkundige licha men, hetzij desnoods door samenvoeging van eenige der vobengenoemde beperkingen. SALARISMEETING. Zaterdag zal te 's-Gravenhage op initiatief van het Comité voor Gemeenschappelijke Sa laris-actie, een ergadering worden gehouden voor openbare en bijzondere onderwijzers. De sprekers in deze vergadering zullen zijn de oud-minister van Financiën, mr. M. W. F. Treub, de Kamerleden mr. D. Fock en dr. J. Th. de Viser en de heer G. Holle, hoofd der school te Berkhout FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgelpo- pen- week, eindigende 11 Nov., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 18 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 930 faillissementen tegenover 1218 oer hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gemengd nieuws. EEN SMOKKELAAR BEDROGEN. Aan de grens bij Lobith heeft zich dezer dagen het volgende geval afgespeeld: Zekere H. uit Herwen en' Aerdt had op zich genomen voor een Duitscher 'n scheepslading hars over de grens te smokkelen. Deze hars zou door den Duitscher te Rotterdam gekocht worden, terwijl H. voor de inlading zou zor gen en de personen, die aan de grens het schip moesten visiteeren, zou omkoopen. Voor zijn moeite zou H. de kleinigheid van 15000 belooning krijgen. Op zekeren dag krijgt de Duitscher van H. bericht, dat het zaakje in orde is en de hars reeds onderweg is naar Duitschland. Wilde de eigenaar zich van een en ander overtuigen, dan moest hij naar Lobith komen. Met pope lend hart komt de Duitscher te Lobith, waar hij in een herberg te Tolkamer H. ontmoet. Er wordt eenigen tijd in spanning gewacht en dan maakt H. zijn lastgever opmerkzaam op een schip, dat statig 'den Rijn op kwam zeilen. Daar zat de partij inHet schip nadert, het legt aan, de ambtenaren begeven zich aan boord, de Duitscher kijkt ademloos toe, na tuurlijk van een afstand, hij ziet de douanen hun werk verrichten, het schip verlaten en kalm vervolgt dit zijn weg. Nog enkele oogen blikken en' het Duitsche gebied is bereikt. De Duitscher, dolblij met het buitenkansje, wil dadelijk naar Emmerik om daar de hars in kurkboom tot rooden eik, van rots tot rots, of liet zich glijden van klip tot klip, een hand vol struikgewas of een uitstekenden steen grijpend, alels met de haast en handigheid van een aap. Eindelijk kwam hij op het strand, rende er over heen, en kwam langs een zwart rif bij de galjoot, die door de ande re roofschepen was achtergelaten. Het schip waclite hem af in diep water, op een riern- lengte afstand van de rots, en toen hij aan kwam, werden die riemen horizontaal uitge stoken en stevigvastgehouden. Hij sprong er op, zijn metgezellen volgden hem, en over deze brug bereikte hij de verschansing. Hij sloeg zijn beenen er over heen, en kwam in een overdekte ruimte tusschen twee riemen en twee rijen van zes slaven, die ieder een riem handteerden. Biskaine volgde hem en de negers kwamen het laatst. Zij zaten nog schrijlings op de verschansing, toen Sakr-el Bahr voorwaarts commandeerde'. Door het midenpad liep een slavendrijver en twee helpers, en zij liete hun lange, iederen zweepen knallen. De riemen gihgenneer, een deining volgde, en het schip schoot naar voren om ook aan het gevecht deel te nemen. Sakr-el-Bahr stond met het' zwaard in de hand op den achtersteven, een weinig voor de druk pratende zeeroovers, die hem omringden trillend vah ongeduld, om op den Christen vijand losgelaten te worden. Boven in de raas en de touwen krioelde het van boog schutters. Van den top van den mast woei zijn standaard, karmozijn met groene halve maan. De naakten Christenslaven kermden en zuchtten onder de zweep der Muzelmannen, die hen aandreef tot de verdelging van hun De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangkeb» benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 6 Nov. tot en met 15 November, zal plaats hebben ten Stadhulze, op Donderdag 16 Nov. a. s., voor zoo veel de LANDWEER en den LAND STORM aangaat van 1011 oor en voor zooveel de MILITIE betrelt van 11-18 uur. Alkmaar, 14 November 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ontvangst te nemen, maar zoo denkt H. er niet over. Zijn opdracht is vervuld, nu moet er ook betaald worden, anders krijgt hij last met de omgekochte douane-beambte en grenswachten. Dat ziet de Duitscher in en hij betaalt H. dan ook de 15000 om zich vervolgens naar Em merik te spoeden en de komst van het schip af te wachten. Nauwelijks ligt dit aan den wal gemeerd of hij is aan boord. Maar 't duurt niet lang of hij' merkt het slachtoffer gewor den te zijn van een oplichter, immers het schip was slechts geladen metzand en van H. uit Herwen en Aerdt had de schipper zelfs nooit hooren spreken I Thans wil de Duitscher probeeren voor de rechtbank zijn verdwenen J 15000 terug te krijgen en is tegen H. een rechtsvervolging ingesteld' wegens oplichting. Aan de rechtbank is het dus thans uit te maken wie gelijk heeft, want H. geeft natuur lijk een heel andere lezing van het geval. DE ELECTRICITEHSVOORZIENING VAN NOORDHOLLAND. Verschenen is het algemeen verslag van de afdeelingen der Provinciale Staten oved de be kende voordrachten van Gedeputeerde Staten. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door 68 leden. Aan het verslag omtrent de oprichting van de provinciale electriciteitsvoorziening ont kenen wij het volgende: Onder degenen, die indertijd het door de provincie overnemen van de meerderheid der aandeden van de Kennemer Electriciteits- Maatschappij met sympathie hadden begroet, |ren thans leden, die den huidigen toestand wilden bestendigen. Verandering was huns in ziens niet urgent. De electriciteitsvoorziening maakte onder de tegenwoordgen bedrijfsvorm op het platteland gestadigden voortgang, een volledigeprovinciale voorziening was door het bestaan der gemeentelijke centrales te Haar lem en Amsterdam toch niet mogelijk. Nu re organisatie aan de orde werd gesteld, willen dezeleden wel medewerken'aan het oprichten eener provinciale vennootschap, maar verder wilden zij niet gaan. Mocht later uit de prac- tijk blijken, dat aan dezen vorm bezwaren verbonden waren, dan konden Gedeputeerden nog altijd komen met voorstellen tot wijzi ging. Vele leden juichten de voordracht van Ge deputeerde Staten toe. Werd overgaan tot op richting van een provinciaal bedrijf, dan werd een1 einde gemaakt aan de onware en gewron- gne verhouding, waarin de Staten thans ver keerden ten opzichte van de semi-provinciale vennootschap. Een1 der leden, die gewezen had op de klem mende bepalingen der rijkscongressie, stelde de vraag, of reeds zekerheid verkregen was, Christenbroederen. Vooraan was het gevecht reeds begonnen. De Spanjaard had een enkel haastig schot ge lost, dat geen doel trof, en nu had een der enterhaken van de zeeroovers zijn bakboord zijde gegrepen, een hagelbui van pijlen uit de kruisbogen van den vijand viel op het dek op de flanken krioelden de vurige Mooren, te vuriger nu het gold, Spaansche honden af te maken, die hen uit hun Andalusisch kalifaat verdreven hadden. De andere galei haastte zich den vijand aan stuurboordzijde aan te vallen en haar boogschutters en slingeraars verspreidden dood en verderft op het galjoen. Het was een kort scherp gevecht. De Span jaarden, die door den overval van t begin af in verwarring gebracht waren, waren niet in staat geweest zich te herstellen, om den aanval goed te weerstaan. Toch werd gedaan wat mogelijk was. Zij hielden dapper stand tegen de meedoogenloozen vijand. Maar de zeeroovers vielen evendappcr aan, onverschil lig voor hun leven, begeerig om te dooden in naam van Allah en zijn Profeet en bijna niet minder begeerig om te sterven als het den Barmhartige behagde hun noodlot hier te la ten eindigen. Zij gingen voort en de Castilia- nen troken terug voor. de tiendubele over macht. j 114'. iiHBl Toen Sakr-el-Bahr's galjoot langszijde kwam, was die korte strijd geëindigd, en een van zijn zeeroovers was reeds naar obven om van den grooten mast den standaard van Spanje en het daar onder hangende houten kruisbeeld weg te nemen. Een oogenblik la ter klonk een donderend Alhamdallilah' en de groene halve maan waperde in de bries. Wordt vervolgd. AARSCHE COURANT. 1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1