DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 271 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DONDERDAG 16 NOVEMBER FEUILLETON. per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Adyertentiepriisl2iCt p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. NEDERLAND. Aardappelenyoorziening. Regeerings-groenten. REGEE RIN GrSRI J ST. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 16 November. De Engelschen melden dat zij niet slechts het veroverde terrein ten noorden van de An- cre in staat van tegenweer hebben gebracht, maar het daar gelegen front ook nog meer vooruitgebracht hebben. En de Duitschers, die nu ook weer twee legerberichten per dag uitgeven, hetgeen in het begin van den oor log ook geschiedde, maar later werd ge staakt, zoodat we nu bijna al jaren achtereen een dagcommuniqué krijgen, verklaren in het avondcommuniqué dat de aanvallen der En gelschen aan weerszijden van de Ancre op den zuidelijken oever reeds mislukt zijn waaruit ook valt af te leiden, dat d.e Engel schen op den noordelijken oever vorderingen hebben gemaakt, al staat de omvang daarvan nog niet vast. De Engelschen gaan dus voort met hun pogingen, om hun linie ten noorden van dit riviertje even ver vooruit te brengen als ten zuiden daarvan en de Duitschers bieden hardnekkigen tegenstand. Het tot dus verre door de Engelschen behaalde voordeel bestaat hierin, dat de bocht, die hier in de Engelsche linie gevormd werd, verdwenen is en dat men in het bezit gekomen is van eeni- ge nogal hoog gelegen punten. Maar de bocht is zoo klein, dat men haar op een ge wone frontlijn niet kan waarnemen. Het voordeel bestaat verder hierin, dat de bedrei ging van Bapaume weer een beetje is toege nomen zou de plaats, welker verovering reeds in Juli werd gewenscht nog vóór het einde van dit jaar in Engelsche handen val len? Men leest in de Engelsche berichten veel over de kracht der artillerie en den moed der infanterie, maar we hebben te vergeefs in de verslagen gezocht naar het woord „tank" zouden de geheimzinnige monsters, waarover half September zooveel werd geschreven en welke zulke wonderlijke dingen deden bij ThiepVal en Morval, nu al weer hun verras sende uitwerking verloren hebben? Eigenaardig is, dat de Duitschers in de buurt van Chaulnes (het zuidelijkste deel van het Péronnefront) waar de Franschen den 7den November in een rappe attaque stellin gen over een breedte van 4 K.M. veroverden, thans hardnekkig aanvallen. Volgens het Fransche legerbericht werd de aanval on dernomen met belangrijke strijdkrachten en de nieuwste oorlogsmiddelen, als vloeibaar vuur en traanverwekkende bommen, maar eindigde hij met een bloedige nederlaag en met de bezetting van een groep huizen ten oosten van Pressoir. De Duitsche legerbe- richtschrijver is opvallend sober over deze actie en zegt er enkel van dat bij Pressoir nog gestreden wordt wacht hij misschien op verdere resultaten, die zullen moeten toonen, dat de Duitschers nog over een goede aan- valskracht beschikken? Reeds het pas ont vangen Fransche avond-communiqué wijst er op, dat de Duitschers willen toonen, dat zij Roman uit kat laatst dar 16a esuw, naar 't Engalack van RA/AtL SASATBA. 21) Sakr-d-Bahr drong zich door de menigte naar het russchendek van het galjoen; zijn zeerovera makten plaats voor hem en toen hij voortschreed' werd hij hartstochtelijk toege juicht en zij zwaaiden hun ^warden ter eere van dezen zeevalk, zooals hij genoemd werd, dezen dapperste van alle belijders van den Islam. Hij had wel geen werkzaam aandeel in het gevecht genomen, daarvoor was hij te kort geweest en was hij te laat gekomen. Maar hij had den moed gehad zoover naar het westen een hinderlaag te zoeken, en het was zijn beleid geweest, dat hen gevoerd had tot deze snelle overwinning in den naam van Allah, den eenigen God. De dekken waren glibberig door het bloed en bezaaid met gewonden en stervenden. De Muzelmannen waren reeds bezig ze over boord te werpen gewonden zoowel als dooden, zoo het tenminste Christenen waren, want daartoe zou men zich den last van ver minkte slaven op den hals halen? Rond den hoofdmast waren de overgeble ven Spanjaarden verzameld, ongewapend en gebroken, een kudde bange, verschrikte scha pen. Sakr-el-Bahr trad naar voren, zijn lichte oogen keken hen toornig aan. Er waren er ongeveer honderd, over -het geheel gelukzoe kers die van Cadix vertrokken waren, i n de hoop in Indië fortuin te maken. Hun reis was maar zeer kort geweest; zij kenden hun lot aan aanvalskracht nog niet veel hebben inge boet, waar het mededeelt, dat aan de oost zijde van het dorp Pressoir de Duitschers vorderingen maakten. En bovendien, dat een groote Duitsche troepenmacht zoowel ten noorden als ten zuiden van de rivier de Som- me een krachtigen aanval deed en ten koste van zware verliezen eenige beperkte voordee- len behaalde en voorts vasten voet aan den westelijken en noordelijken zoom van het St. Pierre Vaast-bosch kreeg. Rusland heeft officieel geprotesteerd tegen het herstel van Polen door Duitschland en Oostenrijk. Het belooft voor de toekomst Polen ook de Pruisische en Oostenrijksche deelen, en het zal dan zelfbestuur krijgen, maar met het Russische Rijk een geheel uit maken. Het protesteert verder tegen de ra cruteering in Polen, maar het zegt niet, hoe het bij de midden-mogendheden strijdende Polen, die in Russische gevangenschap gera ken, zal behandelen, of als gevangenen van andere nationaliteiten óf als landverraders, die gefusilleerd worden. Rusland heeft verder verklaard, dat het alle gevangen genomen Duitsche officieren zeer streng zal behandelen, wijl Duitschland een aantal Russische officieren streng behandelde als weerwraak tegen de mishandeling van Duitsche krijgsgevangenen in Rusland. Alle Duitsche krijgsgevangenen, tot dusverre offi ciers-faciliteiten genietende, zullen worden overgebracht naar conCentratie-kampen, be stemd voor soldaten en voortaan zullen krijgsgevangen Duitsche officieren behandeld worden als gewone soldaten, met volstrekt verbod van alle correspondentie met hun va derland. Nu- is de beurt weer aan Duitschland. Als de oorlog nog lang duurt, gaat men, weder zijds de krijgsgevangenen fusilleeren 1 De wegvoering van burgers uit België naar Duitschland blijft terecht verontwaar diging wekken. Het is wel eenigermate be vreemdend, dat men nog niet van een offici eel Nederlandsch protest tegen dezen onwet- tigen, onmenschlievenden maatregel heeft ge hoord. Immers het is mede onder aandrang der Nederlandsche overheid geweest, dat ve le Belgen ons land hebben verlaten en zijn teruggekeerd naar hun haardsteden zeker niet verwachtende, dat zij naar Duitschland zouden worden gezonden om daar te werken in de plaats dergenen, die naar het front worden gezonden, om dus indirect Duitsch land sterker te maken, ook tegen België zelf. Waar ons land uiteraard het lot van die Bel gen bijzonder ter harte gaat, daar zou onze bevolking een dergelijken officiëelen stap on getwijfeld ten zeerste toejuichen 1 KORTE BERICHTEN. Rusland heeft, evenals de overige En- tente-mogendheden, geprotesteerd tegen de dwangarbeid aan de riemen van een Moha- medaansche galei, of op zijn hoogst naar Tu- ms of Algiers gevoerd te worden, om als slaaf door een rijken Moor gekocht te wor den. Sakr-el-Bahr bekeek hen onderzoekend en zijn blik bleef eindelijk op den kapitein rus ten, die even vooruit stond met 'n gelaat, wit van toorn en smart. Hij was rijk gekleed in 't Castiliaansche zwart, zijn puntige, fluweelen hoed was versierd met veeren en een gouden kruis. Sakr-el-Bahr groette hem hoffelijk. „Oor logskans, heer kapitein", zei hij in vloeiend Spaansch. „Hoe is uw naam?" „Ik ben Don Paulo de Gusman", antwoord de de man, zich oprichtend met zelfbewusten trots en duidelijke minachting voor zijn on dervrager. „Zöol Een edelman! En goed doorvoed en stevig ook, dunkt me. Op de markt teAlgiers zoudt ge 200 philips opbrengen. Gij kunt u voor 500 vrijkoopen". „Bij de ingewanden Gods!" vloekte Don Paulo, die blijkbaar veel van anatomische vloeken hield. Wat hij er in zijn woede nog bijgevoegd zou hebben is onbekend, want Sakr-el-Bahr wees hem minachtend af. „Voor uw godslastering en tekort aan be leefdheid zullen wij den losprijs op 1000 phi lips bepalen", zei hij. En tot zijn volgelingen „Breng hem weg! Behandel hem behoor lijk tot het losgeld komt". Hij werd vloekend weggebracht. Met de anderen maakte Sakr-el-Bahr korte metten. Hij bood ieder, die het wenschte, het betalen van een losprijs aan en drie maakten van het aanbol gebruik. De overigen gaf hij over aan de zorg van Biskaine, die dienst deed als zijn Kayia, of luitenant. Maar voor proclamatie van Polen als afzonderlijk rijk, het verklaart Polen nog steeds als een deel deel van het Russische rijk te beschouwen. De Oostenrijksch-Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Burian, is naar Berlijn gegaan. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koning Albert is er te Havre een saluut aan de Belgische vlag gebracht, welke indrukwek-/ kende plechtigheid door de regeerings- en overheidspersonen werd bijgewoond; tenslotte werden er onderscheidingsteekens aan ge kwetsten verleend. Als weerwraakmaatregel op de harde behandeling der Russische gevangen officie ren die weer een tegenmaatregel tegen de harde behandeling der Duitsche gevangenen in Rusland was heeft de Russische regee ring bepaald, dat de krijgsgevangen Duitsche offieicieren in de gewone soldatenkampen op gesloten moeten worden, soldatenkost te eten crijgen en geen brieven' mogen schrijven of ontvangen. Als verontschuldiging voor het wegvoe ren der Belgen deelt Wolff mede, dat deze maatregel noodig was door de luiheid der Belgen, die liever van ondersteuning leven. Van de 1.2 millioen arbeiders weigerden er 700.000 te werken. Te Frankfurt kwam dezer dagen onder de benaming van „vuurvaste steenen" een wagen met 10.000 K.G. boter aan, die een fir ma tegen 3.10 per pond in Nederland had gekocht en buiten de overheid om in den han del dacht te brengen. De heele zending werd evenwel door de stad tegen den maximum prijs in beslag genomen. Het Spaansche stoomschip Oiz Mendi (2104 ton) en het Engelsche stoomschip Pol- pedn (1510 ton) zijn gezonken. De Engelsche admiraliteit verklaart bui tengewoon succes te hebben gehad met de ver nieling van onderzeeërs, ondanks de groote moeilijkheid, als gevolg van den grooteren omvang, de zwaardere bewapening en de ster kere kielen van de nieuwe onderzeeërs. De Qrieksche kamer is gisteren weer bij eengekomen, doch moest, omdat het vastge stelde aantal leden niet aanwezig was, wor den verdaagd. De 120 aanwezige afgevaar digden gingen onder hoezee-geroep voor den koning, de grondwet en het volk uiteen. De kamer zal weer bijeen worden geroepen als het door de wet gestelde aantal leden tegenwoor dig kon zijn. Sir Sam Hughes, minister van oorlog in Canada is afgetreden. In Frankrijk fieerscht een transportcri sis, men- viel in de Kamer de regeering aan en zeide dat ze in de bestrijding der verkeers moeilijkheden te kort schoot, minister-presi dent Briand stelde de kwestie van vertrouwen, met 415 tegen 68 stemmen werd een motie van vertrouwen in het kabinet aangenomen. Ostende eni Brugge zijn weer gebombar deerd. Op Cairo werd een vliegeraanval ge daan, er waren 14 dooden, w.o. 4 Europea nen en 25 gewonden, onder welke eveneens 4 Europeanen. Het Duitsche vlootbericht zegt, dat den 5en- dezer een vijandelijk transportschip van 12000 ton in den grond is geboord in de buurt van Malta. Volgens een bericht uit New York aan de Times is de handelsonderzeeër Deutsch- land op de terugreis. Te Londen is Zaterdag een munitieicon ferentie gehouden. Behalve Lloyd George hebben de Fransche onderminister Thomas en de Italiaansche generaal Dall'Olio er aan hij dit deed, liet hij den slavendrijver van het schip komen, en vroeg hem, hóéveel slaven er aan boord waren, die aan boord voor het mindere werk werden gebruikt drie Joden, zeven Mohamedanen, en twee ketters zij waren onder de luiken gebracht toen het ge vaar dreigde. Op bevel van Sakr-el-Bahr werden zij te voorschijn gehaald uit de duisternis, waarin zij geworpen waren. De Mohamedanen, be merkende, dat zij in handen van hun geloofs- genooten gevalen waren, en dat hun slavernij uit was, barstten in gejuicht uit en prezen als den eenigen, waren God. De drie Joden, lenige, krachtige, jonge mannen in zwarte jassen, die tot hun knieën reikten en zwarte mutsen op hun zwart krulhaar, glimlachten vriendelijk en hoopten het beste, nu zij in handen van menschen gevallen waren, die hun in ieder geval nader stonden dan Chris tenen en met wie zij verbonden waren door gemeenschappelijken haat tegen Spanje en ge meenschappelijk lijden hun door de Spanjaar den aangedaan. De twee ketters stonden in kalme berusting, overtuigd, dat het voor hen slechts een vallen van het eene kwaad in het andere was, en dat zij even weinig van heide nen als van Christenen te hopen hadden. Een vaü hen was een stevige kerel met kromme beenen, wiens kleeren niet veel meer dan lom pen waren; zijn verweerd gezicht had de kleur van mahoniehout en zijn donkerblauwe oogen stonden onder dikke wenkbrauwen, die vroeger rood geweest waren evenals zijn haar en baard maar nu sterk door- spikkeld met grijs. Zijn handen waren met groote, donkerbruine vlekken bezaaid gelijk een luipaard. Van het geheele twaalftal was hij de eeni ge, die de aandacht van Sakr-el-Bahr trok. Hij stond moedeloos voor den zeeroover, deelgenomen. Koning Peter van Servië is volgens de Corriere della Sera incognito te Athene aan gekomen en heeft er zijn intrek in een hotel genomen. DeTurks^ht regeering heeft niet dan zeer onvolledige lijstén verstrekt van de En gelsche krijgsgevangenen in Turkije. De En gelsche regeéring weet zeer weinig over hun omstandigheden en het is moeilijk hun iets te doen toekomen. Bij Koninklijk besluit is voortaan in Sak sen aan te goeder naam en faam staande on gehuwde vrouwelijke personen, die met ge sneuvelde of vermiste militairen verloofd wa ren1, vergund den titel mevrouw aan te nemen. Sinds geruimen tijd zijn de meeste bladen,overeen komstig het besluit van de Neder landsche Dagbladpers, overgegaan tot inning der abonnementsgelden bij vooruitbetaling. Ingevolge dit besluit zuilen we zoo vrij zijn per 1 December a.s. te beschikken over de abonnements gelden 4e kwartaal 1916 en 1 Fe bruari 1917 over die van het 1e kwartaal 1917 om tot doorvoering van dien maatregel te geraken. DE DIRECTIE. LANDSTORM 1909. De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR, brengt hiermede ter atgemeene kennis, dat het VERMALEN of VERWERKEN van GEEL- en WITVLEEZI- GE AARDAPPELEN is VERBODEN; hier van zijn uitgezonderd die partijen, welke blij kens eene verklaring, af te geven door of vanwege de Aardappelvereeniging, voor de consumptie ongeschikt zijn. Alkmaar, den 16en November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De WETHOUDER, Voorzitter der Com missie van Bijstand voor het DISTRIBUTIE BEDRIJF te ALKMAAR, brengt hiermede ter algemeene kennis, dat van heden af bij de reeds vroeger gepubliceerde GROENTEN- HANDELAREN de navolgende REGEE RINGS-GROENTEN tegen de daarachter ver melde prijzen verkrijgbaar zullen zijn: FRIESCHE PEEN a 6 CENT per K.G. KNOLRAPEN a 3X CENT per K.G. Alkmaar, den 16en November 1916. i De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De WETHOUDER, Voorzitter van de Commissie van Bijstand voor het Distri- Het Kamerlid Duymaer van Twist heeft tot ja. - - - 0ff^utiebedrijf, brengt ter kennis van de win den minister van Oorlog de vraag gericht de minister bereid is om eerst de militieplich- tigen van de lichting 1917, voor zooverre de ze in gewone omstandigheden niet tot de na- jaarsploeg zouden behooren, en voorts ook den landstorm van de jaarklasse van dit jaar voor inlijving aan te wijzen, alvorens de landstorm 1909 onder de wapenen te roepen en, zoo deze vraag ontkennend moet beant woord worden, of de minister dan de rede nen wil mededeelen, welke hem tot die ge dragslijn leidden. DIENSTPLICHTIG PERSONEEL DER POSTERIJEN. Met het oog op de St. Nicolaas- en Nieuw- jaarsdrukte, heeft de opperbevelhebber be paald dat het dienstplichtig personeel der posterijen, dat langer dan 8Yi maand onder de wapenen is, in de tijdvakken van 2 tot en met 7 December e.k. en van 29 December tot en met 6 Januari d.a.v. op door den directeur van hét postkantoor of spoorweg-postkantoor ter plaatse gedane aanvrage tot hulpverlee ning bij de posterijen en beschikbaar zal wor den gesteld voor zooverre de eischen van den dienst üit zullen vergunnen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de wetsontwerpen in zake degron dwetsherzieni n g werd gisteren- voortgezet. Aan de orde was artikel 80 met daarop in gediende amendementen. De heer de Savorin Lohman (c.h., Goes) constateerde dat de minister het amen dement inzake het meervoudig kiesrecht feite lijk onaannemelijk heeft verklaard. Spreker betwistte, dat het meervoudig kiesrecht niet te rijmeni was met evenredige vertegenwoordi ging en met algemeen kiesrecht. Ook met de democratie achtte spreker net niet in strijd. Hij wees op verschillende mogelijkheden van regeling, ook met betrekking tot het vrouwen kiesrecht. met gebogen hoofd en neergeslagen oogen, een vermoeide, verworpen, stompzinnige slaaf, die even lief sterven als leven wilde Zoo bleef hij eenige oogenblikken, terwijl de stoere Muzelman hem opnam, sloeg hij zijn sufferige oogen op. Plotseling leefden zij op, zij werden helder en scherp als vroeger Hij staarde hem aan; toen keek hij onrustig rond in die menigte donkere gezichten onder tulbanden van allerlei kleuren, en daarna weer naar Sakr-el-Bahr. „God bewaar me!" zei hij eindelijk in het Engelsch, om zijn grenzenlooze verbazing lucht te geven. Toen nam hij zijn oude, cy nische houding weer aan en liet alle verba zing varen. „Goeden dag, Sir Olivier," zei hij. „Ik vermoed, dat u mij zult ophangen." „Allah is groot!" zei Sakr-el-Bahr kalm. HOOFDSTUK II. DE RENEGAAT. Hoe het kwam, dat Sakr-el-Bahr, de Valk van de Zee, de Muzelmansche zeeroover, de geesel der Middellandsche Zee, de schrik der Christenen en de gunsteling van Asad-ed-Diu, Dey van Algiers, een en dezelfde was als Sir Olivier Tressilian, de edelman van Penar- row in Cornwallis, is spoedig verteld. Sir Olivier was een man van het twintigtal mannen, die uit zee gered werden door de be manning van het Spaansche schip, dat de Zwaluw had doen zinkeneen ander van hen was Jasper Leigh, de kapitein. Allen werden naar Lissabon gebracht, en daar overgele verd aan de Inquisitie. Daar zij allen of bijna allen ketters waren, sprak het van zelf, dat de broeders Dominicanen hen zou den bekeeren. Sir Olivier stamde uit een ge- keliers, dat de eerste sending REGEE- KIVGSRIJST U aangekomen, zoodat zijn hun bestelling van dit artikel ter secre tarie kunnen laten goedkeuren. De bestellingen mogen]" hoogstens hoe veelheden zijn benoodigd]]voor een maand. ALKMAAR, 16 November 1916. De Wethouder voornoemd, A. F. THOMSEN. De heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P., Leeu warden) bestreed den heer Lohman en beant woordde een vraag van den heer Drion. De heer Marchant (v.d., Deventer) be streed den heer Lohman eveneens, behalve wat het verband met het vrouwenkiesrecht betrof. De min. v. binnen 1. zaken dupli ceerde en' opperde nog eenige bezwaren tegen het stellen van grenzen tusschen de kiezers. Het amendement-Troelstra (uitsluiting van meervoudig stemrecht) werd aangeno men met 44 tegen 36 memmen. Het amende ment de Geer -de Savomin Lohman was hier door vervallen. Het amendement-Hugenholtz (schorsing van kiesrecht voor militairen alleen bij wijze van noodmaatregel) werd verworpen met 45 tegen 36 stemmen. Het amemdemenf-Dumaer an Twist (bepa ling van tie gevallen van schorsing van het kiesrecht voor militairen in de Kieswet) werd aangenomen. De heer v. d'. V o o r t v. Z ij p (a j., Tiet- jerksteradeel) motiveerde waarom hij aan art. 80 zijn stem c.q. niet zou onthouden. Art. 80 werd daarna z. h. s. aangenomen. De beraadslaging over art. 81 werd voort gezet. De heer Rink (u.l., Hoogezand) verdedig de het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging, dat zal worden ingevoerd, en bestreed de door den heer v. Idsinga daartegen aange voerde argumenten. slacht, dat nooit bekend had gestaan als streng in godsdienst, en hij was zeker met van zins zich levend te laten verbranden, al6 het aannemen van de denkbeelden van ande ren omtrent een toekomstig leven voldoende was, om hem van den brandstapel te redden. Hij nam 't katholieke geloof aan met bijna minachtende onverschilligheid. Wat Jasper Leigh aangaat, men zal begrijpen, dat zijn geweten niet minder rekbaar was dan dat van Sir Olivier, en hij was er zeker niet de man naar om zich ter wille van een beettje geloof te laten roosteren. De kerk ontsloeg lien met haar zegen en een aanmaning om voort te gaan op den weg dei- redding. Maar dit onslag werd hun verderf. Zij werden nu weer aan de wereldlijke macht overgegeven en deze moest hen nog straffen voor hun misdaden op zee. Het is waar, dat geen misdaad bewezen kon worden .Maar het gerechtshof nam aan, dat er geen gelegen heid toe geweest was; dus werd er gerede neerd, zou met de gelegenheid zeker ook de misdaad gekomen zijn. Deze opvatting grondde zich hierop, dat, toen de Spanjaard over den boeg van de Zwaluw schoot als uitnoodiging, om bij te legen, zij haar koers gehouden had. Hiermede was, volgens Casti liaansche logica, het booze opzet van den ka pitein bewezen. Kapitein Leigh beweerde daar tegenover, dat zijn handeling het gevolg was van zijn wantrouwen tegen de Spanjaarden, en van zijn vast geloof, dat alle Spanjaarden zeeroo- vers waren, die ieder rechtschapen en minder bewapend zeeman vermijden moest. Het was een pleidooi, dat zijn bekrompen rechter niet gunstig voor hem stemde. Wordt vervolgd. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1