Telegrammen van heden Spreker ontkende dat het evenredig kies recht den invloed van de partijbesturen te groot zou maken en dien van den indiv'duei- lcn kiezei te veel bepreken. Hij was tegen het amercement-Eerdmans om het evenredig kiesrecht facultatief te stellen. Het beginsel was goed en dit moest in de Grondwet worden vastgelegd. Verandering van stelsel blee. cd- "WffirAlbardaiS.D.A P., En- schede) verdedigde het evenredig kiesrecht. Wel waren daaraan bezwaren verbonden, doch die zonken z.i. in het niet bij de nadeelen van het meerderheidsstelsel. De minister van binnenlandsche zaken meende dat het beginsel van E. V. in de ka mer niet was aangetast. Hij beantwoorde een hcii \an Idsinga en zette uiteer dat de groo- te politieke partijen in Engeland geen tegen standers van E. V zijn Tenslotte ontried spreker aanneming van het amendement-rcic- m<De heei Eer dm au ïepliceerde en trok daarop zijn amendenum in. Art 81 werd nu z h s aangenomen. Art. 32. bepalende dat de Eerste Kamer be staat uit 50 leden werd z h.s, aangenomen, nadat de heer Schaper het overbodige van oe Eerste Kamer had b- cogd Gemengd nieuws UIT BERGEN. Waar er onder onze lezers, vooral onder onze arbeiderslezers te Bergen zijn, die door de bijzondere manier waarop de levensmidde- lencommissie de door haar te nemen maatre- gelen bekend maakt, (dit geschiedt door aan plakking op twee dicht bij elkaar staande borden, wat voor het uitgebreide Bergen on voldoende ia) niet weten welke maatregelen er in Bergen ingevolge de distributiewet zijn genomen, daar meenen wij goed te doen hier van iets mede te deelen. De bakkers in Bergen ontvangen voor het regeeringsbrood, evenals elders, tarwemeel en r°Regeeringsboter k 1. —per pond en -kaas 050 per pond- is er in voldoende mate verkrijgbaar. Wekelijks ontvangen de slagers 6 varkens, die zij tegen voor de lezers welbe kende prijzen distribueeren. Een ieder kan de bovengenoemde artikelen, uitgezonderd het regeeringsbrood, zonder formaliteiten ra e winkels bekomen. Ook met de haring k 4 cent en de bokking a 5 cent per stuk is dit het ge val. Bovendien wordt er des Vrijdags 8 uur tegenover het gemeentehuis eeh verkoop ge houden van versche zeevisch a 14 ct. pero ond Deze komt echter in te geringe hoeveel- Mtransch, voorts was er muziek en zang. eid '(eenige malen in het geheel niet) waar- mm „pr«ui»di HPr Minervaworks. de res van het naastbijgelegen pand, de Scher merhom-building geheeten, en ook reeds ette lijke verdiepingen hoog, binnen een bepaalden tijd niet nog hooger zal mogen optrekken, wat de verzekerings-maatschappij in groote onge legenheid zou brengen van wege de licht scheppingen in haar gebouw. EEN INBREKER. Voor de Arnhemsche rechtbank is 4 jaar gevangenisstraf geëischt tegen een te Rotter dam gearresteerden varensgezel, die in Wa- geningen op drie plaatsen en te Oosterhout had ingebroken. Hij heeft zich ook nog te verantwoorden voor de rechtbanken te Alkmaar, Rotterdam, Leeuwarden, den Bosch en Dordrecht, we gens verschillende in die arrondissementen gepleegde diefstallen met braak. HOTEL ATLANTA. Het ter inschrijving aangeboden bedrag van 2.900.000 gewone aanaeelen aantoon- lijk van de N. V „Atlanta", dat te Amster dam zal worden gebouwd, is naar wij verne men volteekend. De inschrijvingen zullen ten volle worden toegewezen. bPOOKWEGFLKbUNEEL ONTSLAGEN. Naar de Tel. verneemt, zal een gedeelte van het losse administratieve 'personeel der H.IJ.S.M. met ingang van 1 Januari a.s. wor den ontslagen. Naar men mededeelde houdt dit ontslag, dat voorloopig ongeveer een 50-tal personen zal treffen, verband met de groote vereenvoudiging in de administra tie na de fusie der beide spoorwegmaatschap pijen en in hoofdzaak is het dan ook contrö- lepersoneel. Ook bij de S. S. zouden reeds eenige tien tallen administratieve ambtenaren onslag heb ben gekregen op korten termijn. KONING ALBERTS NAAMDAG Ter herdenking van den naamdag van den Belgischen koning is gisterenmorgen in de Roomsch-Katholieke kerk 'aan den Westzee dijk te Rotterdam een plechtige Mis gecele; breerd door den aalmoezenier der Belgen te Rotterdam. Op het altaar prijkte de Belgische vlag. Na de Mis volgde het Gregoriaansche Te Deum. De plechtigheid werd besloten met de Braban?onne. Te Amsterdam boden het dagblad l'Echo Beige en de Belgische Vereeniging den aldaar vertoevenden Belgischen uitgewekenen een kunstfeest aan, waarbij ook aanwezig waren de consuls van België, Frankrijk en Servië," vertegenwoordigers der consulaten Van En geland en Japan, het Eerste Kamerlid van Vollenhove en vele anderen. Er werden rede voeringen gehouden in 't Vlaamsch en in het Zij die regeeringsvet a 40 ct. per pond wen- schen te bekomen kunnen dit halen bij aange geven adressen, nadat zij hiervoor eerst een bon van het raadhuis hebben gehaald, die zij daar des morgens kunnen bekomen. iE>e volgende week zal men ln de winkels te gen de vastgesteiue regeeringsprijzen, waar schijnlijk rijst, zeep, bruine boonen en groene erwten kunnen bekomen. De regeering zond deze artikelen nog niet af. Gort en havermout meende de commissie niet-te moeten bestellen. Per genoemde publicaite hee.t de commis sie bovendien aan hen die regeeringsaardap- pelen a 1.55 per zak wenschten te betrekken, verzocht op te geven hoeveel zij daarvan ver langden. Reeds ontving men 2 wagons, terwijl de derde op komst is. Op gelijke wijze bestel de de commissie reeds 6000 K.G. stapelgroen ten welke order reeds door de groentelcentia- t aan de handelaren is opgegeven. De ontvangen aardappeleu waren heel wat beter dan die tc A.kmaar, waar men ondanks de slechte kwaliteit veel te kort kwam. (Tot nóg toe ontving men aldaar trouwens slechts een 7-tal wagons.) Nu is de door de commissie gevolgde me thode bij het distribueeren van de aardappe len en de groente, al heeft ze daarvoor een re den, er voor de arbeiders eene die onoverko melijke bezwaren oplevert. Het is ons bekend, dat er arbeiders zijn, die, hoewel zij er mede bekend waren, dat zij de door hen gewenschte hoeveelheden moesten opgeven, dit niet deden, omdat zij ten eenen- male het geld misten, om de aardappelen en groenten in eenige hoeveelheid te betrekken. Hierdoor kwam de aardappelen- en groenten- distributie niet in de eerste plaats ten goede aan hen die daarvoor het eerst in aanmerking komen. De in Alkmaar in deze gevolgde re geling is dan ook meer gewenscht. Daar dis- tribueert men de aardappelen onder de groen- tenboeren, die ze tegen 5 cent per K.G. of f 1.60 per zak mogen verkoopen. De controle is zoodanig, dat ieder zijn klachten kan indie nen. Oroentenventers moeten op hun wagen of in hun Winkel een lijst hebben1, waarop de re- geeringsprijzen staan vermeld. Zij die regee- ringsaardappelen duurder verkoopen, worden geschorst of van de distributie daarvan uitge sloten. Nu heeft ook deze regeling wel zijn be zwaren, die wij hier maar niet naar voren zul len- brengen, doch in ieder.geval is het noodig dat er 'n regeling komt, waar de arbeiders de door de regeering beschikbaar gestelde le vensmiddelen, in kleine hoeveelheden kunnen bekomen. Men zou een bewaarplaats kunnen inrichten waar zij het door hen voor den win ter bestelde in kleine hoeveelheden konden af halen, of aan hen de wintervoorraad dadelijk op afbetaling kunnen verstrekken. Zij dienen in ieder geval geholpen te wor- denn. Ook voor de verschaffing van de turf, waarvan er voor hen die de door hen opgege ven hoeveelheid contant kunnen betalen 60000 stuks k 0.75 per 100 besteld zijn, geldt dit. De brandstofvoorziening ten plattelande is mede een- van de belangrijkste vraagstukken. Men bedenke wel, dat de arbeiders in de bui- tenmeenten voor de cokes, die de arbeiders in de stad voor 0.60 per mud kunnen bekomen 1.20 per mud betalen. HET SCHERMERHORNGEBOUW TE NIEUW YORK. Een goede buur is beter dan een verre vriend. Aan dat spreekwoord werd ik, znc schrijft men aan het Nieuwsblad van Fries land, te Niew-York herinnerd, toen mij aL.anr uit goedeb rond werd medegedeeld, dat de Amsrican-Surety-Company, dat is de Ameri kaansche Verzekerings-maatschappij jaar lijks aan de millionnais-familie Astor, eigena- Het personeel der Minervaworks, de Bel gische automobielenfabriek aan de overzijde van het IJ, had gisteren vrijaf. Ook uit andere plaatsen, o.a. den Haag en Sas van Gent, komen berichten van plechtige herdenking van 's konings verjaardag. KORTE BERICHTEN. Tegen den broedermoordenaar te Wij chen is voor de Arnhemsche rechtbank 3 ja ren gevangenisstraf geëischt. Te Bussum is ingebroken en een' kistje met juweelen en andere kostbaarheden gesto len. De zoons van den bestolene waren ter ruste, de heer des huizes was met zijn vrouw uit. In de gasfabriek te Gemert is brand ont staan, welke, hoewel spoedig gebluscht, ver oorzaken zal, dat die gemeente eenige dagen zonder gaslicht zal zitten. Te Enschede is op het rangeerterrein H. IJ. S. M. een 60 jarig voerman aangere den en doodgedrukt tusschen zijn -wag.n en een oc< mobiel Bij een brand te Hollum op Ameland zijn 5 koeien en 2 kalveren omgekomen, die niet verzekerd waren. De plaatselijke brand spuit was defect. - Te Zwartemeer (Drwerd dezer dagen een- partij in beslaggenomen smokkelwaar pu bliek verkocht en- reeds een paar uur daarna werd een gedeelte er van bij een poging tot uitvoer ten tweede male in beslaggenomen. In de Betuwe worden kersenb'laderen op- gekocht tegen 3)4 cent per KG. Zij zijn-be stemd' voor uitvoer naar Duitschland- en die nen o'm tabak gedeeltelijk te vervangen. Verschillende cartonfabrieken in Gro ningen koopen a gewerkte carbid- uit acety i leeninstallaties. ter gehecle of gedeeltelijke vervanging van kalk bij de papierfabrikatie Bij 's-Heerenberg is een kind door de stoomtram overreden en gedood. Een Belgisch jongeman te Eede (Z is plotseling krankzAinig geworden, na ont vangst van het bericht van den Belgischen consul, dat hij onder de wapenen moest ko- men- Bij -een koopman te Delft zijn 500 mud aardappelen in beslag genomen, omdat de ze boven1 den maximumprijs verkocht. Een bode uit 's-Gravenzande is geverba liseerd' wegens vervoer van klei-aardappelen. Deze aardappelen werden in beslag genomen. Te Sas van Gent zijn twee Rijnschepen met smokkelwaar aangehouden. Een militaire tweedekker, bestuurder luitenant Van Wulfften Palthe, heeft bij Nij megen een noodlanding moeten doen, wegens een motordefect. Na van een nieuwen motor tè zijn voorzien, keerde hij terug naar Soes- terberg. Te Werkendam is uit de Merwede het lijk opgehaald van den op 29 Oct. te Gorin- chem verdronken Wageningschen landstor- mer. In de duinen bij IJmuiden is een jacht opziener bij een moordaanslag ernstig ge wond. De dader, een bekend strooper uit Velseroord is aangehouden. Het stoomschip „Oldambt" is thans te Rotterdam in het dok. Men heeft schade ge constateerd aan den bodem en aan bakboord zij. Voortaan moet 40 pCt. van de dagelijk- sche aanvoeren van spruitkool op de veilin gen voor het binnenland worden geveild. De stoomschepen „Rembrandt" en „Soerakarta" onderscheidenlijk te Amsterdam en Rotterdam aangekomen, hebben de post te Falmouth moeten lossen. Het lijk van den Franschen aviateur, on langs op het Texelsche strand gevonden en in de duinen begraven, is thans met militaire eer op het kerkhof te Den Burg begraven. De 'marine-attaché van het Fransche gezantschap e den Haag legde een krans op het graf. Het conflict bij den Rott. Lloyd is al weer opgeheven. UIT SINT-PANCRAS. Openbare verkooping ten overstaan van den notaris J. v. d. Veen te Alkmaar op Woensdag 15 November 1.1. ten huize van den heer Jn. Ruys alhier van: a. Ie. een perceei bouwianü groot 97.50 aren, Kooper de deer P. Bruin Gz. vóór 4413; 2e. een perceel bouwland met huis, groot 33 50 aren, kooper de heer W. -Boon voor 2270; 3e. een perceel bouwland, groot 38 60 aren, kooper de heer W. Boon voor j 1088; perceel I eigendom van de wed L. Snijder en perccei II en III eigendom van den neer C. Sinjeur b. Ie. 4 perceelen bouwland genaamd Atjeh, elk groot 10 snees, kooper de heer D. Leien Jr. voor 2277 2e. 1 perceel bouwland, groot 8)4 snees, kooper de heer S. Konijn voor 433.50; 3e. een perceel bouwland groot 8)4 snees, kooper de hr. Jb. v. d. Woude voor 467.50. De laatste 4 perceelen zijn eigendom van den heer T. Ruys Jr. Ds. L. Lammers te Rhenen heeft de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. UIT PURMEREND. Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden heden herkozen de heeren G. C. Dekker en P. Oud. UIT WIERINGERWAARD. Gisterenmiddag is door het bestuur van den polder alhier onder architectuur van den waterbouwkundige E. G. Wentink te Utrecht, aanbesteed het maken van een tijdelijken kist dam over een lengte van ongeveer 650 Meter en het herstellen van een kistdam ter lengte van ongeveer 250 Meter aan de Nieuwesluis. Ingeschreven was als volgt: W. J. de Leeuw te 't Zandt voor H. Doorn aldaar voor K. Zeeman te Helder C. Breed te Naarden J. Oldenburg te Bergen W. Heerdt te Medemblik K. Bennemeer te Twisk P. Dadema te Upendam P. de Groot te Purmerend J. Jansonius te Zaandam Bokje te Heerenveen Het werk is aan laatstgenoemden inschrij ver gegund. UIT HOORN. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Hoorn stelde heden met 146 st. den heer R. Visser Lz. van Berkhout tot can didaat voor de Provinciale Staten (vac. Won der). De heer J. Best Nz. van Baarsdorpermeer verkreeg 55 en de heer J. E. G. C. Dibbits van Zwaag 47 st. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 1208 geldige stemmen. Hiervan verkregen D. Fokkema (a.-r.) 664 st. en K. Zijp (lib.) 544 st. Gekozen de heer D. Fokkema. UIT WARMENHUIZEN. Bij het gisteren te Amsterdam gehouden examen voor de acte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek is o m. geslaagd onze plaats genoot de heer W. de Moei. 13000 12066 11280 9200 8990 8500 7985 7825 7600 7488 6934 PRINSES JULIANA. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. De toestand van de Prinses is van zoo gunstigen aard dat van heden af geen bericht daaruvei meer zal worden gegevÉi LICHTING 1908. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. (Officieel) Op 1 December a.s zullen dienstplichtige onderofficieren korporaals en manschap pen, behoorende tot de lichting 1908 du bereden wapens, hel korps pantserfortarti, lerie en het korps' tórpedisten in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gt steld. STEENKOLENNOOD DEN HAAG, 16 Nov. In een circulaire betreffende voorziening in de behoefte aai. brandstoffen, door dep minister van lano bouw tot de burgemeesters gericht, zegt de minister uat liet wenschelijk is de uiterste spaarzaamheid in het sieeukolenverbruik te betrachten en het hem daarom raadzaau voorkomt dat van de zijde der betrokkei. gemeenten maatregelen worden getroffen om 't kolengebruik door gasfabrieken en electrische centrales zooveel mogelijk te be perken. De minister acht dit zóó urgent, dat men zelf9 voor de verhooging van di tarieven voor gas en electriciteit niet zal mogen terugschrikken. SPOORWEGPERSONEEL. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Het Twee- Kamerlid, de heer Kieerekoper, heeft de volgende vraag tot den minister van water staat gericht: is de minister bereid mede te deelen welke voorzorgen zijn getroffen ter voorkoming daf de nauwere samenwer king tusschen S.S. en H.S.M. door ontslag van personeel tot nadeel van belanghebben den zou strekken? STADSNIEUWS. NOG IE IS OVER SiNl MAARitiN, Omtrent den heilige zelf, die toch min of meer aanleiding gaf tot de overoude volksge bruiken, deelt de heer H. E. V. ons net vol gende mede: Van den heiligen Martinus schrijft een mid- tieleeuwsch auteur in zijn schrift de Miracp- lis: „Wij danken den almachtigen God, die ons zulk een arts geschonken heeft, die onze zwakheden reinigde, onze wonden wiesch en heilzame middelen bracht". Van hem wordt de naam Kapel afgeleid, de bidzaal der frankische koningen, wijl daarin de Kap van den heiligen Martinus als het nationale palladium opgehangen was, wellicht de in tweeën gedeelde mantel, dien hij in winter koude met een arme, die hem aansprak, deel de. (Denk aan heit beeld boven op den Dom toren te Utrecht). Een 'hooggeplaatst koninklijk geestelijke was aangesteld het heiligdom te beschermen, deze werd dus kapelaan genoemd. Zoo kwam het, dat de fransche adel op zijn kastee l-en de koninklijke stichting nabootsend de kleine slotkerken kapellen, de huisgeestelijken kapelaans noemde. De heer F. B zond ons de volgende lied jes, welke in de provincie Groningen worden gezongen: (toelichting' Kip-kap-kogel (lampion Sunt te Meerten vogel (St. Maartens-vogel Ier woont ain rieke man (Hier woont een rijke man, Dei veul geven kan. (die veel geven kan. Veul ken ai geven, (Veel kan hij geven, Lang zei ai leven, (Lang zal hij leven, Eaong zei ai starven, (Zalig zal hij sterven Köningkriek beaarven! (Koninkrijk beëerven. Komt n schip mit appels aan Mtó Zoeren, mit Zulten, (met Zuren, met Zoete, Wie ken der nait tegen buiten, (Wij kunnen er niet tegen stoken Geef mie 'n appel of 'n peer en lk kom van 's aile jaor nait weer Een lezer schrijft ons, dat men te Zaandam voorheen het volgende liedje zong: Bij ons (te Zaandam) zong men Sintere Sintere Maarte De kalleve drage staarte, De koeie drage hores De kerreke drage tores De tores drage klokke De meissies drage rokke De jonges drage broeke Ouwe wijve Die kenne kijve Drage schorteldoeke Hier woont een rijk man Die veel geve kan Veel zaj hij geve Lang zal hij leve God zal hem loone Met honderdduizend krone Honderdduizend rokkies aan Daar komt Sintere Maarte an. Zoo'n versje zingt men, naar een lezer uit Woude (Akersloot) ons mededeelt, ook al daar, er zijn echter eenige kleine afwijkingen, immers de „wijven" kijven er niet, doch dra gen enkel „skeeve skorteldoeken," en den ede len gever wordt niet alleen een lang leven toegedacht maar bovendien: „zalig zal hij sterven, den hemel zal hij erven," terwijl hij daar door Job wordt beloond, hetgeen een wel wat vreemde verbastering schijnt als men denkt aan de uitdrukking: „Zoo arm als Job!" DE AARDAPPELENVOORZIENING. Met de aardappelenvoorziening hier ter stede gaat het niet zooals het gaan moest. De gemeente heeft ten behoeve van de groenten- handelaren voor de periode 1 Oct. tot 1 Mrt. 46 wagons regeeringsaardappelen besteld Tot nog toe zijn er evenwel een 7-tal ontvangen. een groentenhandelaar in Alkmaar heeft thans regeeringsaardappelen in voorraad. Ondanks de slechte kwaliteit, is dit voor een groot deel van de arbeiders zeer te betreu ren. Zij zijn thans genoodzaakt om aardappe len a 10 ct. per K.G. te koopen, terwijl de re geeringsaardappelen 5 ct. kosten. Hoewel de doorvoer van de kleiaardappeien thans verbo den is en de distributiewet de rijks- en de ge meentepolitie bevoegd verklaard om aan houdingen te -doen, geschiedt dit alhier zeer sporadisch. E>e heer Drost, administrateur van het levensmiddelenbureau, hield van ver schillende personen reeds een 90 zak klei- aardappelen aan, waarover mem straks in de rechtszaal wel meer zal hooren. Een betere controle zal ook alhier wel noo dig zijn. Waarschijnlijk mogen wij die na de benoeming van een directeur voor het levens middelen-bureau verwachten. De aardappe- lengrossierderij, die hier ter stede van beteeke- nis is, staat nu zoo goed als geheel stil. Voor de buitengemeenten is zij geheel ver boden en voor de stad mogen de groentenven- iers siechts na het bekomen van consent van den burgemeester, aardappelen van de gros siers betrekken. Indien de grossiers geen voor- ,aad hadden '(deze voorraad is thans evenwel geen vijfde deel van andere jaren) dan zat hans Alkmaar geheel zonder aardappelen. Wij spraken hierover met'een der grootste rossiera. Deze oordeelde, dat er wel voldoen- e aardappelen waren, doch dat de stagnatie ae afzending meer het gevolg was van het eit, dat de regeling bij ambtenaren berust, die uit den aard der zaak niet oordeelkundig zijn. Dat men in alle plaatsen de voorschrif- -en niet opvolgde betreurde hij mede. Te Alk maar vo.gde men b.v. j.l. Vrijdag de voor- chriften in zake de eierprijzen. Dinsdag te Purmerend stoorde men zich daar niet aan, met het gevolg, dat de boeren hun eieren te Purmerend aanvoeren. Voor de goed hande lende burgemeesters is deze toestand om wanhopig te worden. MISHANDELING. Hedenmiddag passeerde de landman Boon uit de Bergermeer per motorrijwiel in kalmen ang, rechtshoudende, een uitrukkende troep. Een officier bracht hem onder de woorden „je mag een uitrukkende troep niet passeeren" een zoodanigen slag met de sabel toe, dat B. nevig bioedend zich genoodzaakt zag, nadat hij in het café van den heer de Munnik wat was opgeknapt, zich door Dr. Dirken te la- .en verbinden. De heer Boon heeft tegen den officier een aanklacht ingediend. Het publiek was over het optreden van den officier zeer verontwaardigd. PENSIOEN VERLEEND. Aan den heer A. Buytendijk, hoofdonder wijzer aan de cadettenschool, is een jaar- lijksch pensioen verleend van 2076. GYMNASTIEK. De heer K. Seinstra alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefe- INGEKOMEN PERSONEN. C. H. J. Moomen, R.K., koopman, Stations weg 23, Duitschland. *P. Rol, N.H., eram- wegarbeider, Omval 24, Beemster. G. Fok kema, N.H., db., Varnebroek 1, Assen. W. Pennewaard, N.H., d.b., Varnebroek 1. N. Kooravan Laar, H.A., Bloemstraat 32, Heider. G. van Wees, R.K., veeiianue- laar, Druivenlaan 21, Weesp. S. Bos, N H., d.b., Wühelminalaan 18, Schermerhorn. C. Molenaar, N.H., schipper, Karnemelks- buurt 11, Hoogwoud. S. Butter, N.H., z., Nieuwpoortslaan 3, Enkhuizen. J. Reijen- dam, N H dir. Amb.-school, Nassaupiein 29, Nijmegen. J. Smit, N.H., koetsier, Var nebroek 34, Uitgeest. M. Zwart, R.K., d.b., Nassaupiein 14, Egmond aan Zee. M. Al berts, Ger., z., Landstraat 53, Herwijnen. W. P Weber, N.H., leeraar M. O., Wester- weg 73, Haariem. S. J. Bon, R.K., smid, Hekelstraa't 16, Ravenstein. J. P. Stuijt, R.-K., candidaat-notaris, Metiusgracht 1, Vel- sen. S. C. G. Knaapen, R.K., zSchouten straat 4, Haarlem. E. Hagen, R.K., z., Ou- degracht 204, Utrecht. A. Markhorst, R.K., boekdrukker, le Tuindwarsstraat 24, Hilvei- sum. G. Mooij, geen, z., Lindegracht 29, Castrjcum. T. Visser, N.H., z., Nieuw-" poortslaan 156, Rotterdam. J. C. van Put ten, N.H., leeraar C. S., Geesterweg 12, Kam pen. H. G. van Wagensveld, N.H., con ducteur Alkm. P., Verdronkenoord 65a, Am sterdam. P. Keijzer, N.H., slager, Houttil II, Nieuwe Niedorp. D. Ritman, E.L., kapitein der^nf., Varnebroek 9, Amersfoort. M. A. van Dijk, R K., z„ Nieuwpoortslaan III, Amsterdam. P. Rijke, O.L./N.H., slager, Van der Woudestraat 30, Duitschland. A. en S. Hulleman, N.H., z„ Spoorstraat 89, Medemblik. C. Wubbenhorst, H A., z. Druivenlaan 3, Hoorn. C. Beerepoot, R.K., broodbakker, Laat 37, Nibbixwoud. W. de Vos, geen, onderw. landb. huis., Spoorstraat 14, Amsterdam. H. J. van der Meer, N.H., schilder, Heul 12, Den Haag. D. Fortuin, N.H., werkman, Stuartstraat 59, Haarlem. J. Visser, N.H., z., Spoorstraat 88, Enkhuizen. *J. R. Lukassen, R.K., mach. H 1J.S.M., Eendrachtsstraat 20, Win terswijk. G. Kaij, N.H., landb.kn., Zeglis 138, Oterleek. A. Quant, R.K., z., Span jaardstraat 9, Amsterdam. J. W. Beum, N.H., tuinman, Nieuwpoortslaan 135, Zwijn- drecht. C. Wijn, N.H., kantoorbed., Steijn- straat 33, Zijpe. P. Kranenberg, N.H., Ing. H.IJ.S.M., Emmastraat 6, Amersfoort. H. Dulmus, N.H., d.b., Emmastraat 6, Amers foort. A. Spijkstraa, N.H., wijkverpl., Ca- beljausiraat 7; Tietjerksteradeel. M. P. Teileman, R K„ d.b., Varnebroek 57, Amster dam. T. Hoekstra, N.H., arts, Verdron kenoord 37, Amsterdam. J. Kuiper, N.H., d.b., Verdronkenoord 37, Amsterdam. S. Anepool, E.L., kantoorbed., Zijdam 3, Wijk aan Zee. M. Eshuis, N.H., caféhouder, Voormeer 31, Amsterdam. Wed. H. J. Over, H.A., naaister, Stationstraat 24, Helder. F. Jongedijk, R.K., sigarenmaker, Gast- ARROND1SSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 14 November. Vervolg. NOO EEN RIJWIELDIEFSTAL. T. K., arbeider te Enkhuizen had een rij wiel gestolen van Hessel de Jong, timmer man te Enkhuizen, op Zondag 15 October. De Jong had zijn fiets in een schuurtje staan 's Maandagsmorgens miste hij zijn rijwiel. Beklaagde bekende een fiets gestolen te heb ben, echter niet uit een schurtje. De President merkte op, dat hij nu al de derde rijwiel-dief vanmorgén was, die een fiets door e£n onbekende had laten stelen van de plaats waar de fiets had behooren te staan, om dan zelf met het rijwiel er van door te gaan. Beklaagde verklaarde de fiets te hebben weggenomen om het spoargeld ui toen hij naar zijn werk ging. Hij ningen der gymnastiek. BILDERDIJK VOOR KINDERVOEDING. Men schrijft ons: De Rederijkerskamer „Bilderdijk" gaf gis teravond in de Harmonie een tweede uitVbe- ring van het blijspel „Twee wapens", ten voordeele van de vereeniging voor Kinder voeding. De zaal was goed bezet en er werd over 't algemeen uitstekend gespeeld, zoodat het pu bliek zich kostelijk heeft geamuseerd, Na het derde bedrijf werd bij afwezigheid van den voorzitter van Kindervoeding, den heer Udo, door den secretaris, den heer Kooy, een woord van dank gesproken tot Bilder dijk, terwijl hij de medespelende dames bloe men aanbood. Mej van Schalkwijk had bovendien nog een bouquet in ontvangst te nemen, die haar namens een onbekende door den voorzitter van Bilderdijk werd overhandigd. Voor de beide vereenigingen is de avond een succes geweest. uit te sparen, ■I gmg. 1 iij wilde hem Zaterdag weer terugbrengen. Evenwel, de po litie kwam het rijwiel Woensdag al in besiag nemen. De O. v. J. eischte 3 maanden gevangenis straf. De beklaagde vroeg, daar hij nog nooit ge- strali wa», ,en vooiwaardelijkc veroordeeling. Mr. Prins trad ais vedediger op. Hij vond' dat het feit dat de bekl. de tiets met verkocht had, daartoe ook niet de minste poging had aangewend, wel pleitte voor de waarheid van zijn bewering, dat hij de fiets aneen ais het ware in bruikleen had genomen. In het gehee- le verleden van bekl. is absoluut nieis dat er op wijst dat hij 'n dief is, bovendien is de be klaagde in zijn omgeving vrij gunstig bekend. De verdediger sloot zich aan bij het verzoek van den beklaagde en drong met klem aan op een voorwaardelijke veroordeeling. MISHANDELING. Eldert R., landbouwer te Schagen en Wil lem R militair te Haarlem, waren de eersten die zich na heropening van de geschorste zitting hadden te verantwoorden. In deze zaak. waarin Mr. Leesberg als ver dediger optrad, werden een viertal getuigen gehoord. De eerste, IJsbrand Verlaat, landbouwer te Schagen. gaf allereerst te kennen dat hij ten civiele vordering wenschte in te stellen en wel van 4.50 Dat hij daarvoor domicilie bij den deurwaarder moest kiezen, was hem niet gauw duidelijk te maken. Op 18 Sept was hij bezig mot grasmaaien, toen beide be klaagden hem aanvielen en mishandelden. Van het voorjaar was spreker bij beklaagden in dienst geweest, dje over zijn werk nooit tevreden waren, waarop zij hem sindsdien voor alles uitmaakten. Eldert R. verklaarde, dat getuige hem met de zeis gedreigd had. Hij zou hem toen wel geschopt hebben, weten deed hij het niet meer, doch getuige had hem met den strekel een slag gegeven. Wanneer de rechter het wilde, dan had hij tegen de betaling van de 4.50 geen be zwaar. De zoon had daar wel bezwaar tegen. De verdediger vroeg of getuige niet,- wij zende op de oudste beklaagde, geroepen had „willen jelui een lootje, dan zullen wij hem verloten. Getuige ontkende dit. Nog gaf hij een beschrijving van het ge beurde. Toen hij vol bloed overeind kwam deelde ook hij met de strekel eenige klappen uit. De verdediger begreep niet hoe beklaagde, I V c1 «n/iatnti rrnar door deliefhebbers in een rij moeten gaan staan, om zoolang de voorraad strekt gehol pen te worden. Zouden de meer-gegoeden in dergelijke gevallen' niet beter -doen met de min der-gegoeden te laten voorgaan? Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2