1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „Zuid-Westers" Cemeentelijto Arbeidsbeurs. Schol en Schelvisch. No. 273. Honderd en achttiende jaargang. 1916. ZATERDAG 18 NOVEMBER. geurigfö S1^ cents Sig-aar. VERGADERING yan den gemeenteraad yan Alkmaar, Gemeente-Slachthuis. Langestraat 50. Telef.-Interc. no. 512 T DIl nurmrar bestirnt oil 3 bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar flffrancó door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel i 0A2$ Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 18 November. Aan het Westelijk front is de toestand vrij wel onveranderd. Alleen moesten de Engel- schen eenig terrein, dat zij den 14den-verover den op den heuvel van Warlencourt, dus daar, waar hun linie Bapaume het dichtst na dert, prijsgeven, terwijl beide partijen het niet eens zijn over het bezit van Beaucourt aan de Ancre: de Duitschers gewagen van een mis lukten Engelschen aanval op dit dorp, de tngelschen zeggen, dat ze hun front van Be aucourt -uit vooruit brachten en dat de Duit schers een hevig granaatvuur op dit dorp ricjitten. Ligt Beaucourt nu binnen de Engel- sche of binnen de Duitsche linie? Het is op het oogenblfk niet uit te maken, maar we zul len het spoedig weten. Volgens de Times hebben von Hindenburg, Falkenhayn en v. Mackensen krijgsraad ge houden' te Belgrado en zijn er aan het Roe- meensche front aanzienlijke Duitsche infante- rie-versterkingen aangekomen. Voor de Roemeuiërs begint de strijd nu moeie- lijker te worden. De midden-mogendheden dringen verder in het Roemeensche rijk door, zij zijn nu een goede 30 K.M. opgerukt en het schijnt, dat de tegenstand, dien ze ontmoeten, eenigermate verzwakt. Het Oostenrijksche legerbericht zegt zelfs, dat de Duitsch-Oos- tenrijksche'troepen ten oosten van den weg naar predeal door de Roemeensche linie zijn gebroken, maar daar zouden we wel wat meer van willen weten. Wanneer de troepen der midden-mogendheden nu van dezen kant uit vorderingen kunnen maken in de richting van Boekarest, dan is ook een offensief van de Duitsch-Bulgaarsch-Turksche troepen, over den Donau te verwachten. Evenals indertijd jten aanzien van België en Servië, meldt het Duitsche groote hoofdkwartier, dat de bur gerbevolking van Roemenië zich met wapen geweld tegen het oprukken der troepen ver- zet deze mededeeling is vermoedelijk een laatste waarschuwing, welke aan een offici- eele beantwoording van den „franc-tireurs- oorlog" vooraf pleegt te gaan. De Serviërs schieten aardig op, ze staan nog maar een zestal K.M. van Monastir ver wijderd en bieden de Bulgaren niet spoedig tegenstand, dan zullen ze weldra tot die Ma cedonische stad zijn^ doorgedrongen. Ze zul len er hun intocht kunnen houden, ze zullen er den zetel van hun regeering kunnen vesti gen, maar van veebmilitaire beteekenis zal dit alles niet zijn. Alleen als de geheele leger macht van generaal Sarrail vooruitgeschoven was de Engelschen vorderen slechts eeni germate bij Seres zou het offensief strate gisch belang hebben gehad. Nu heeft het Sa- loniki-leger, uit zoo verschillende elementen samengesteld en door ziekten aanzienlijk ver zwakt, weinig invloed op de krijgsgebeurte- nissen uitgeoefend en voornamelijk dienst ge daan tot het binden van troepen,- waardoor de veldtocht tegen Roemenië van langeren duur is geworden. Over de nieuwe eischen, door den Fran- schen minister van oorlog Roques achter eenvolgens hebben nu de Fransche en Brit- sclie gezanten, de Fransche minister Denis Cochin, de Fransche generaal Sarra'il en de Fransche admiraal Fournet te Athene memo randa en. nota's ingediend aan de Griek- sche regeering gesteld, zullen, naar verluidt, worden ingewilligd. Het heet, dat hejt trekken van een grenslijn tusschen royalisten en nati onalisten naar den smaak van beide partijen in Griekenland is. Maar nu weer wil admi raal Fournet 50 spoorwagens uit La- rissa hebben, welke hij zal krijgen, zoodra er een paar legerkorpsen zijn vervoerd. Volgens een bericht uit Londen heeft de Grieksche re geering naar aanleiding van een nota der middenmogendheden, waarin geklaagd wordt over het inwilligen van de eischen der enten te, geantwoord, dat de concessies onder drang zijn gedaan en dat de Grieksche regee ring binnen de grenzen der onzijdigheid en voor zoover het in haar macht ligt, tegenover beide oorlogvoerende mogendheden een even welwillende houding zal aannemen. Binnen de grenzen der onzijdigheid klinkt het niet tragisch na al de vernederingen, welke Grie kenland zich heeft moeten latenc welgeval len Een stout stukje heeft een Fransch vlieger kapitein uitgehaald, die om 8 uur Donderdag morgen opsteeg, om 12 uur München bebom- de en landde inItalië, 20 K.M. ten noor den van Venetië. De handelsonderzeeër Deutschland, die Nieuw Londen verliet, voer een Amerikaan- sche sleepboot in den grond en keerde in de haven terug. Men zegt, dat er voor Duitsch- land belangrijk materiaal aan boord is. Van Russische zijde wordt verzekerd, dat men niet aan het sluiten van een afzonderlij ken vrede denkt, van Duitsche, dat men in geen enkele richting eenigerlei vredesonder handelingen heeft ingeleid. Men vecht liever door. Zou 't waar zijn. VARIA. DE WAARDE VAN BEECHAM'S PILLEN. Van den onlangs overleden pillenfabrikant Sir Poseph Beecham, wordt een aardige anec dote verteld. Zooals men weet maakte Sir Beecham enorme reclame voor zijn fabrikaat en heeft hij zich onder de leus: „Iedere doos een guinea waard" een enorm vermogen we ten te verzamelen. Een apotheker was de fir ma Beecham drie pond sterling schhldig en wilde deze ondanks herhaalde aanmaningen niet betalen.. Eindelijk legde men hem het vuur zoo na aan de schenen, dat hij toch maar tot betalen besloot. Hij deed dit Op een merk waardige manier door schuldeischer te schrij ven: „Bijgaand zend ik u twee doosjes Bee chams pillen, elk waard een guinea, maakt 42 shilling, de rest van 18 shilling zend ik u te gelijkertijd in baar geld". 'Men vertelt, dat Sir Joseph Beecham harte lijk om de grap gelachen heeft en de zonder linge betaalwijze accepteerde. In het vervolg moest de vindingrijke apotheker echter vooruit betalen. MUZIKALE MENSCHEN 'EN DONKER LONDEN In verband met wat in de Kroniek van van daag over de Londensche mist gezegd wordt, verdient het volgende relaas van de „Gau- lois" wel een plaatsje. De Londenaar is door de diepe duisternis, die er thans in zijn anders zoo hel verlichte stad heerscht, allerminst in de war gebracht Alleen de -talrijke botsingen, een onvermijde lijk gevolg van die duisternis, zijn hem min der aangenaam, en hij zoekt dan ook steeds naar middelen om die te voorkomen. Daar aan danken bijv. de electrisch verlichte man- chetknoopen hun bestaan. Eeji' buitengewoon ingenieus burger kwam op het idee, aan den rand van zijn pantalon kleine belletjes te naaien. Hierdoor werden de uit tegenoverge stelde richting komenden gewaarschuwd, dat er iemand naderde en hadden tijd uit den weg 'te gaan. De vinding had succes en werd meer en meer verbeterd. Thans loopen verscheide ne Londenaars met een speeldoosje in hun zak, dat bij iederen hoek opnieuw opgewon den wordt. Wandelaars, die op hun gemak gesteld zijp, vergenoegen zich er mee, een of ander deuntje te fluiten Een wandeling door nachtelijk Londen is voor een muzikaal mensch dan ook niet bepaald een genoegen. KORTE BERICHTEN. De Deutschland had gistermorgen vroeg, kort na haar vertrek, een aanvaring met de begeleidende sleepboot. De sleepboot zonk, 7 opvarenden verdronken, de Deutsch land keerde naar Nieuw Londen terug, de schade wordt niet gemeld. Een bekwaam officier van den Roemeen schen generalen Staf is met een bizondere zending in Engeland aangekomen. Tusschen Japan en Amerika is een draadlooze telegrafiedienst ingesteld. De la rieven zijn ongeveer 2/5 lager dan die van de kabeltelegrafie. In sommige kringen te Weenen verwacht men- dat op 2 December, den dag waarop voor 68 jaren Keizer Frans Jozef den troon besteeg, deze de souvereimteits-rechten van den troonopvolger bij proclamatie zoodanig zal uitbreiden, dat de aartshertog Gemeen schappelijk met den Keizer de regeering waarneemt. Tegen den Roemeenschen minister-presi dent, Buttianu, is een samenzwering ontdekt, evenals tegen Take Jonescu, men wilde de hee- ren met bommen van 't leven be'rooven. De vrijwilligers van het nieuwe Pool- sche leger zullen in hun -eed op het vaandel trouw tegenover het Poolsche vaderland, te genover den Duitsthen keizer als opperbevel hebber in ezen oorlog en tegenover de monar chen der beide centrale mogendheden als waarborgers van den PoolSchen staat zweren. De Entente heeft nieuwe eischen aan Griekenland gesteld. Een vlieger heeft 7 bommen op Miin- chen geworpen, daarvoor heeft hij dus in to taal heen en terug, als hij van 't Fransche front kwam, minstens 700 K. M. moeten vlie gen boven vijandelijk gebied. Menschenlevens heeft de adnval niet gekost. De Belgische gezant heeft een beroep gedaan op het Amerikaansche Staatsdeparte- ment, om door krachtige tusschenkomst de wegvoering van Belgische arbeiders naar Duitschland te verhinderen. De beroemde Pool Henrich Sienhiewicz, de schrijver o.a. van „Quo Vadis?" is in Zwit serland, 'waar hij om gezondheidsredenen vertoefde, overleden. Rusland heeft besloten, de na den inval in Oost Pruisen meegevoerde burgers, weder vrij te laten.. Wederom hebben Engelsche luchteska ders de dokken en schepen bij Ostende en Zeebrugge gebombardeerd. Alle machinies keerden behouden terug. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de grondwets herziening werd gisteren voortgezet. De heer Loeff (r.k., Waalwijk) behan-, delde het voorgestelde presentiegeld. Hij con stateerde een misstand van absenteïsme en verwierp het middel van presentiegeld daar tegen niet. Geoperde bezwaren kunnen bij een wettelijke regeling onder de oogen worden ge zien. De heer de Meester (u.l., den Helder) wenschte zich ten aanzien van het gisteren gebeurde tot een woord van protest tegen den heer Nierstrasz bepalen. Spreker bestreed verder de argumentatie van den heer Loeff ten gunste van het presen tiegeld. Hij betwijfelde ook, of het veel zal ba ten. Gaat men tot wettelijke regeling ovér, dan moet dit z. i.geschieden als bij de rege ling van het presentiegeld van burgemeester en wethouders gebeurd is. De heer Limburg '(v.d., Gron.) achtte -het absenteïsme niet zoo groot en ziet ettelijke bezwaren tegen toekenning van het presentie geld. Spreker zou wenschen aat de regeering het voorstel terugnam. Het amendement-Rut- gers betreffende het quorum achtte hij even eens onnoodig. De heer Scheurer (a.r., Sneek) gaf daarentegen de voorkeur aan dit amendement: Hij wilde het quorum gesteld zien op 40 le den. y De heer Visser v. IJzenoorn (v.L, Gorinchem) meende, dat de jegëering de jout heeft bègalan een regeling, die goed is voor gemeenteraden en Prov. Staten, ook goed te achten voor de Kamer. Hij gaf in overweging om in plaats van het presentiegeld 500 toe te voegen aan de 3000 schadeloosstelling. Nadat besloten was de interp'ellatie-Mar- chant over de oproeping van de landstorm- klas^p 1909 vóór de militielichting 1917 op Dinsdag te houden, kreeg de heer Nier strasz (v.L, Amsterdam VI) het woord. Spreker erkende, dat de voorzitter terecht aanmerking had gemaakt op het slot zijner re de. Hij betreurde het gebeurde en bood den minister van binnenlandsche zaken en de Ka mer zijn vefontschuldiging aan. Hij erkende ook over het lidmaatschap van de commissies van toezicht gesproken te hebben op een wijze, die aanstoot kon geven. De bedoeling was echter niet iets krenkends te zeggen over mi nister Posthuma of de leden. De minister van binnenlandsche zaken aanvaarde voor zich de verontschuldiging ten volle, doch kon de zaak daarmede nog niet als geëindigd beschouwen. De heer Nierstrasz heeft minister Posthuma een klad aangewre ven, die ieder, die weet, hoe die bewindsman met opoffering van zijn eigen belang dag en nacht in,'s land belang werkt, met veront waardiging heeft vervuld. Bovendien heeft de regeering de uitdruk king, dat elke volksvertegenwoordiger van de regeering de bejegening ondervindt, die zij verdient, als een smaad der Kamer aange daan. De heer deSavornin Lohman (c.h., Goes) sloot zich aan bij het betoog'van den heer Visser van IJzendoom over het presentie geld. De heer Nolens (r.k., Venlo) stelde een motie van orde voor tot sluiting van de be raadslaging. Deze motie werd echter ver worpn met 51 tegen 26 stemmen. De heer F o c k (u.l., Haarlem) verklaarde zich tegen het amendemen-t-Rutgers, dat hij onpractisch achtte. De heer Schaper (S. D. A. P., Appin- Firma KRIJNS. gedam( wilde niet te hard oordeelën over een, in drift ontvallen woord, doch anders is het met den heer Nierstrasz, die een geschreven rede voor zich had, waarin de geheele Kamer op geraffineerde wijze werd beleedigd. Spreker was voor presentiegeld. Dat is niet vernederend en het absenteïsme is wel erg. Het amendement-Rutgers zou het kwaad nog erger maken. De heer Rutgers (a.r., Hilversum) be streed het presentiegeld en handhaafde zijn amendement. De minister van binnenlandsche zaken zei, dat naar zijn meening in de woorden „vergoeding van reiskosten" ook vergoeding voor een abonnement op de spoorwegen kan worden begrepen. Met het constateeren van het absenteïsme had spreker geen verwijt aan de kamer be doeld. Hij achtte -het presentiegeld geen toe slag op de schadeloosstelling, maar, zooals de heer I oeff het noemde, een herinnering. Spreker handhaafde het voorstel. De heer Bogaardt (r.k., Breda) lichtte een amendement toe, om aan de leden, die bui ten Den Haag wonen, behalve vergoeding van reiskosten ook vergoeding van verblijf-, kosten te geven. De heer v. d. V o o r t v. Z ij p (a.r., Tiet- jerksteradeel) wijzigde zijn amcndem.nt al dus, dat de bepaling betreffende het pensioen zal gelden zoowel vóór als na de totstandko ming van deze bepaling. De heer de Savornin Lohman re pliceerde, hij had geen bezwaar tegen verhoo ging der schadeloosstelling. Hij wilde echter de zaak aanhouden tot de behandeling van de addiitioneele artikelen. De voorzitter achtte het tijd om tot stemming over te gaan. De minister beval ernstig aan zich te houden binnen de door de regeering aangege ven perken. De heer R-u t g e r s trok zijn amendement betreffende het quorum in. De heer van Idsinga (c.h., Bodegra ven-) achtte het onjuist, bij de bepaling van het pensioen de zittingsjaren van de tegen woordige leden in rekening te brengen. Men moest alleen de jaren na de totstandkoming van de Grondwetsherziening rekenen. Het amendement-R u t g e r s (geen presen tiegeld) werd aangenomen met 50 tegen 28 stemmen. Het amendement-Bogaajrdt (verblijfkosten) werd verworpen met 46 tegen 33 stemmen. Daarna was aan de orde art. 90 luidende: „Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moet men voldoen aan dezelfde eischen als voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn gesteld". Het art. werd z. h. s. aangenomen. De heer J a n n i n k (u.l., Lochem) lichtte een amendement toe tot wijziging van hët vierde lid van art. 96, dat de regeering wilde laten vervallen, Het betrof het verlies van het kamerlidmaatschap, bij aanvaarding van een bezoldigd staatsambt. De heer Limburg (v.d., Gron.) bestreed het. Het amendement werd verworpen met 44 tegen 17 stemmen, waarna het artikel z. h. s. werd aangenomen. Art. 98 werd aangenomen; ingelijks de ar tikelen 127, 132 en 143. Alle daarop inge diende amendementen zijn vervallen of door de regeering overgenomen.- De eindstemming over het wetsontwerp zal worden gehouden bij de tweede lezing. AARDAPPELEN. De minister vanl andbouw, nijverheid en handel heeft den maximum-inkoopsprijs voor eigenheimers, Groninger Kronen, -Roode Stars van zand- en veengrond en, daarmede gelijk te stellen soorten aardapelen, met ingang van 11 dezer, vastgesteld op ƒ3.71 per H.L. of 535 per wagon van 10.000 K.G. De verkoopprijs, welke aan de gemeenten in overweging wordt gegeven, blijft voor zoover betreft den verkoop aan grossiers, bepaald op 2.50 per H.L. en voor zoover betreft den verkoop van detaillisten op 2.75 per H.L. DJAMBI. Bij het departement van koloniën is de vol gende telegrafische mededeeling van den gou- verneur:generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen De voornaamste verzetleider in de Boven- batanghari is met negen volgelingen door de bevolking uitgelever- Woensdag 22 Jtor. 1916, 's namiddags l^uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. - 2. Benoeming van een Directeur van het Disr tributiebearijf (Bijlage no. 137). 3. Behandeling van een af- en overschrijving en eene suppletoire begrooting (Bijlage no. 138 en de rekening over 1915 van het Burgerlijk Armbestuur (Bijlage no. 139). 4. Behandeling der begrootingen van den Armenraad (Bijlage no. 104) de gemeente- reiniging (.Bijlage no. 107) het gemeente- slachthuis (Bijlage no. 130) den dienst der Plantsoenen (Bijlage no. 131). 5. Voorstel tot wijziging der Verordening, regelende de inrichting der gemeente-poli- tie (Bijlagen nos. 119 en 123). 6. Idem tot uitbreiding van de, Alg. Begraaf plaats (Bijlage no. 121). 7. Idem tot wijziging der Verordening, rege lende den rang, het getal en de bezoldi ging van de ambtenaren en werklieden aan de gem. gasfabriek (Bijlage no. 128). 8. Idem in zake onderhoudskosten van den Achterweg, gelegen in den Bovenpolder ((Bijlage no. 132). 9. Idem betreffende de jaarwedde van eene onderwijzeres in de handwerken (Bijlage no.' 133). 10. Idem tot aansluiting aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten (Bijlage no. 134). 11. Idem tot uitbreiding van het getal volks tuintjes (Bijlage no. 135). 12. I^em in zake toepassing gemeentelijke pens: oen verordeningen (Bijlage no. 136). 13. Idem in zake het gebruik van Rijnsteen Bijiage no. 140). 14. Idem in zake de door de gemeenteambte naren verschuldigde bijdragen voor pen- sioen (Bijlage no. 141). 15. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag XXVII, XXVIII, XXIX). 16. Behandeling van het Eerste suppletoir kohier hoofdelijken omslag, dienst 1916. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat het slachthuis VOOR HET AANVOEREN EN SLACHTEN VAN VEE EN TOT HET AFHALEN VAN VLEESCH UIT DE SLACHTSTALLEN voortaan zar GEO PEND zijn op ALLE WERKDAGEN (uit genomen ZATERDAGS) van 's morgens 7 tot 's namiddags 5 uur. Alkmaar, 17 Nov. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Aan de op te richten gemeentelijke arbeids beurs wordt gevraagd eèn DIRECTEUR, belast met de dagelijksche leiding van deze instelling. De jaarwedde is aanvankelijk be paald op 300. Geen persoonlijk bezoek dan na uitnoodiging. Sollicitatiën (adres op zegel) worden inge wacht bij het Gemeentebestuur vóór 1 DE CEMBER a.s. Groote aanroer ïliJ. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1