DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BistribiitiB >an Regceringsrijst. MAANDAG 20 NOVEMBER. JNo. 274. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel S 0.12} Bij groote cóntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSJER ZOON, Voordam C 9. Met 20 ct. oorlogstoeslag op den abonnementsprijs per 3 maanden. ALKMAAR, 20 November. „De Serviërs schieten aardig op, ze staan „nog maar een zestal K.M. van Monastir ver wijderd en bieden de Bulgaren niet spoedig „tegenstand, dan zullen ze weldra tot die Ma cedonische stad zijn doorgedrongen". Zoo schreven we Zaterdag. Het heeft aan Duitsch-Bulgaarsche pogingen om tegenstand te bieden, niet ontbroken, maar die pogingen hebben gefaald en de Serviërs zijn Monastir binnengerukt. Hoe ernstig de pogingen, om de oprukkende Serviërs tot staan te brengen, zijn geweest, blijkt uit het Duitsche stafbe- richt van Zaterdag, volgens hetwelk de Duit sche generaal Otto von Below de leiding had, die met medewerking van een Pommersch re giment een verloren stelling had heroverd en daarvoor door den Keizer extra was gehul digd. Men heeft te Sofia stellig niet gedacht dat men de stad, welke men bijkans een jaar heeft bezet, immers den 4den December 1915 trokken de Bulgaren er binnen, zou moeten prijs gevennog maar enkele dagen geleden verklaarde de Bulgaarsche opperbevelhebber het verdedigingsfront sterk genoeg om den tegenstander het verder opdringen te belem meren. Nu meldt men van Duitsche zijde, dat men geen buitengewoon groot belang meer aan het behoud der stad hechtte, dat zij heel ongunstig is gelegen, dat het behoud doel- looze offers zou hebben gevergd, toen de om ringende hoogten in Servische handen waren gevallen, dat er wel politieke bedenkingen te gen de ontruiming werden ingebracht, maar dat tenslotte de militaire overwegingen den doorslag hebben gegevendoch dat alles is slechts een doekje voor het bloeden. Men heeft zijn best gedaan, om het verlies van de hoogten, welke de stad beheerschen, te voor komen, doch dit is mislukt. En ondanks de politieke bedenkingen heeft men de stad moe ten prijsgeven. Welke die bezwaren van staatkundigen aard waren, valt licht te ra den. In de eerste plaats en dit geldt voor de middenmogendheden en hun bondgenoo- ten even zwaar maakt de ontruiming van een stad altijd een slechten indruk. Ten twee de geeft de verovering den landen der entente nieuwen moed. Ten derde hebben de Serviërs weer een stad op hun gebied gekregen, waar van ze wij wezen hierop Zaterdag ook reeds een hoofdstad kunnen maken, al is het dan ook geen oud-Servische stad, maar èen Macedonische. En ten vierde zijn de Bul garen een stad kwijt geraakt, welke zij o zoo gaarne hadden willen behouden zij hebben een troefkaart in het oorlogsspel verspeeld. Thans dient afgewacht of de Serviërs hier den strijd verder in hun voordeel kunnen voortzetten, of wel dat ook voor hen de on gunstige ligging der stad een nadeel blijkt, welke hen verhindert verder op te rukken. Voor de Roemeniërs wordt de toestand nu zeer zorgelijk. De Duiischers en Oostenrijkers hebben den spoorweg Orsawa-Crajowa be reikt, zitten dus midden in Walachije, aan de lijn, die naar Boekarest leidt. Reeds Zaterdag maakten we melding van een Timesbericht over een overleg tusschen v. Hindenburg, v. Falkenhayn en v. Mackensen te Belgrado en over de noodzakelijkheid, dat Rusland hulp biedt. Blijft die hulp uit, dan zal de taaie te genstand, welke de Roemeniërs, ook blijkens de legerberichten der middenmogendheden bieden, wel vruchteloos blijken. Elke nieuwe stap vooruit, dien de middenmogendheden kunnen doen, beteekent een verergering in den toestand voor Roemenië. En de operaties in de Walachysche vlakte zijn voor den aan valler gemakkelijker dan die in de bergen 1 De regen- en windvlagen, welke wij ook hier hebben genoten, deden hun invloed gel den op het krijgsbedrijf aan Ancre en Som- me. Het storm- en regenachtige weer maakte elke belangrijke actie onmogelijk en een ver andering van beteekenis trad niet in. Alleen drongen de Engelschen door tot de buiten wijken van Grand court, welke plaats tot dus verre in de Duitsche linie lag en waar vol gens de laatste berichten met bommen'wordt gevochten. Van het Oosten geen ander nieuws, dan dat de Russen een Zeppelin hebben neergeschoten nabij Samy, dat aan den spoorweg naar Ko- wel gelegen is. Uit Griekenland wordt gemeld, dat men bezig is met de vaststelling van de neutrale zone tusschen nieuw- en oud-Griekenland, dat de Grieksche regeering weigerde kanon nen, geweren, granaten en wagens uit te le veren, en verklaarde ten koste van alles bij die weigering te willen blijven en dat de Fransche minister-president Briand koning Konstantijn schriftelijk in overweging heeft gegeven, zich los te maken van Duitsche in vloeden en de vriendschappelijke betrekkingen met de entente te herstellen, zonder de onzijr digheid prijs te geven. KORTE BERICHTEN, Monastir is door de Geallieerden geno men. De Russen hebben een Zeppelin naar beneden geschoten en 26 leden der beman ning gevangen genomen. De storm heeft aan de lersche kust groo te verwoestingen aangericht verscheidene stoombooten zonken1, menschenlevens gingen verloren. Volgens Reuter hebben de eigenaars van de door de „Deutschland" in den grond ge varen sleepboot een proces tegen de Oceaan- reederij ingesteld. In Archangel is een Russisch munitie vaartuig in de lucht gevlogen, door de ont ploffing werd zeer veel schade aangericht, er zijn 150 menschen gedood en 650 gewond. Keizer Frans Jozef is nog steeds onge steld. Het schijnt dat de Entente zeer zware eischen aan Zwitserland heeft gesteld, o.a. het uitvoerverbod van alle machines en- onder deden. De brouwerijen te Miinchen zullen van af 15 dezer nog slechts de hedft der hoeveel heid bier, die anders wordt verbruikt, leveren. De vereeniging van Duitsche zinkleve- ranciers maakt bekend, dat zij met toestem ming van de oorlogsgTondstoffenafdeel ing, voorloopig tegen onveranderde prijzen blijft leveren. NEDERLAND. MAÏS. Gedurende deze week zal de prijs van maïs, uitsluitend bestemd om aan gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedragen voor alle soor ten 235 per last van 2000 K.G. of 8.22% per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Am sterdam te ontvangen. AARDAPPELEN. De St. Ct. deelt mede, dat in de beschikking betreffende den maximum-inkoopprijs voor aardappelen van zand- en veengrond moet worden gelezen in plaats van 535 per wa gon, 530 per wagon. POST NAAR ENGELAND. Het postbestuur heeft besloten dat de post voor en over Engeland wegens staking van den dienst der maatschappij „Zeeland" met andere booten zal worden verboerd. We gens ongeregelde tijdstippen van afvaart de zer booten kunnen de tijdstippen van verzen ding niet vooraf bekend worden gemaakt. UITVOER VAN ZUURKOOL. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de Rijkscommissie van Toezicht, als bedoeld in artikel 6 der sta tuten van de Vereeniging „Groenten-Centra le", van 18 November 1916 af consenten zal kunnen verleenen voor den uitvoer van zuur kool. Nadere bijzonderheden vermeldt „St. Crt." no. 271. HET WEGVOEREN VAN BELGEN NAAR DUITSCHLAND. Door het Tweede Kamerlid, de heer J. E. W. Duijs zijn tot den minister van buiten- landsche zaken de volgende vragen gesteld 1. Is het aan de regeering bekend, dat se dert eenigen tijd de Duitsche overheid dui zenden inwoners van het bezette gebied van België gewelddadig naar Duitschland laat wegvoeren? 2. Is 't juist, dat betreffende den terugkeer van Belgische vluchtelingen, waarvan dui zenden thans gedeporteerd worden naar Duitschland, destijds overleg is gepleegd tus schen de Nederlandsche regeering en het Duitsche opperbestuur, blijkens eene publica tie van den heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, de dato 17 October 1914? 3. Is het juist, dat bij dit overleg de Duit sche regeering zich tegenover de Nederland sche regeering verbonden heeft, o.a. de terug gekeerde vluchtelingen niet naar Duitschland te vervoeren, zooals blijkt uit eene officieele publicatie van onzen Nederlandschen consul- generaal te Antwerpen, den heer J. A. van den Bergh, de dato 17 October 1914? 4. Acht de regeering, indien bovenstaande feiten juist zijn, hier aanwezig een1 woord breuk aer Duitsche. overheid tegenover onze Nederlandsche regeering begaan, en zoo ja, welke stappen denkt de regeering te doen of heeft zij bereids gedaan om het eens gegeven woord der Duitsche overheid tegenover haar te doen eerbiedigen DE VAART OP ENGELAND. Het postbestuur heeft besloten, dat de post voor en over Engeland wegens staking van den -dienst der Maatschappij „Zeeland" met andere stoombooten zal worden vervoerd. In verband met de ongeregelde tijdstippen van afvaart, kunnen de tijdstippen niet vooraf worden gemeld. BELGISCHE OORLOGSWEEZEN. Reeds sedert geruimen tijd bestaan hier te lande plannen om gelden bijeen te brengen voor den bouw van een Nederlandsch Pavil joen in het door Koningin Elisabeth van Bel gië te stichten weeshuis voor Belgische oor logsweezen. De watersnood in Januari, die dep onmiddellijken en krachtdadigen steun van alle Nederlanders vereischte, heeft deze plannen tijdelijk op den achtergrond gedron gen, doch eerstdaags zal door het voorloopig comité, dat zich tot het bovenvermelde dèel ge vormd heeft, een vergadering worden gehou den, ten einde met spoed de begonnen werk zaamheden voort te zetten. Het voorloopig comité meldt, dat ook Ame rika en1 andere landen zich de stichting van een paviljoen in genoemd weeshuis ten doel stellen, waarvoor uit de betrokken landen reeds belangrijke giften zijn ingekomen, en het vertrouwt dat ook Nederland niet zal achter blijven om door stichting van een Neder landsch Paviljoen blijk te geven van zijn groo te sympathie met het door Koningin Elisabeth opgevatte plan. BINNENLAND. DJAMBI. De correspondent van de Tel. deelt mede, dat de directeur van het Binnenlandsch Be stuur uit Djambi is teruggekeerd. De correspondent te Soerabaja van het Hbld. seint d.d. 17 Nov.: De resident van Djambi deelde officieel mede: de controleur van Moeara Tebo telegrafeerde den 14den November, dat eene patrouille inlanders on der bevel van Pati Idman van Telok Kwali den voomaamsten aanvoerder der opstande lingen op Batang Hari, Haken Abdul Latip geheeten, met negen aanhangers gearresteerd heeft NOORD-HOLLAND. In hun antwoord op het afdeelingsverslag inzake de electriciteitsvoorziening ontkennen Gedeputeerde Staten, dat zij reeds het voor nemen hadden een provinciaal bedrijf te stich ten, toen de aandeelen der Kennemer Electri- citeits Mij. werden overgenomen. Evenmin is het puist dat zij toen de gedachte hebben op gewekt bij de Staten, dat de huidige toestand der maatschappij zou bestendigd worden. Niet zonder bevreemding hebben Gedeputeer den den wensch van eenige leden in dien geest vernomen. Er moet een eind gemaakt worden aan de mogelij kbeid, dat een kleine minderheid der aandeelhouders de provincie zou kunnen tegenwerken. De vennootschaps vorm zou boven eigen beheer slechts dan voorkeur verdienen, wanneer tegen dezen laatsten vorm onomstootelijk vaststaande be zwaren bestonden, ook omdat de vennoot schapsvorm niet voor een lichaam als de pro vincie maar voor particulieren in het leven is geroepen. De overgang van het bedrijf zal geep be langrijken invloed ondervinden van de alge- meene duurte. Wachten tot normale tijden zijn weergekeerd is dus niet noodig. Over de overnemingssom kunnen de Staten nader beslissen, als daarvoor geld wordt aangevraagd. Deskundig advies zal worden ingewonnen over de vraag of betaling van overgangsrechten zal kunnen worden verme den. Een rijksconcessie voor de provincie is on- noodig. Het gevaar, dat de rijksconcessie der Kennemer Electr. Mij. eventueel slechts onder- bezwarende voorwaarden aan de provincie zou kunnen worden overgedragen, achten Ge deputeerde Staten denkbeeldig. Wanneer over heidsinmenging een belemmerenden invloed op het bedrijf zou uitoefenen bij eigen beheer, dan geschiedt hetzelfde bij den genootschaps- vorm. De ontwerp-bedrijfsverordening en de ontwerp-instructie zijn echter zoo geredi geerd, dat voldoende elasticiteit is gewaar borgd. Gedeputeerden vertrouwen opgewassen te zijn tegen de vermeerdering der werkzaamhe den door de stichting van het provinciaal be drijf. Het dagelijksch toezicht zal uitgeoefend worden door den voorzitter van Gedeputeer de Staten en door het gedelegeerd lid van den raad van toezicht. Indien (je wekelijksche ver gaderingen van het college van Gedeputeer den onvoldoende mochten zijn, zal hierm ver andering worden gebracht. Overneming van de centrales van Amster dam en Haarlem achten Gedeputeerden voor loopig niet mogelijk. Gedeputeerde Staten houden vast aan him plan, om in Den Helder een nieuwe .centrale te bouwen, omdat marine in elk geval een centrale daar noodzakelijk acht, omdat de be drijfszekerheid grooter wordt en omdat de exploitatie eener hoogspanningsleiding van het zuiden uit op den duur veel voordeeliger zal zijn dan die der te bouwen centrale, doch dat toch vermoedelijk geruimen tijd zal moe ten verstrijkep voor dit het geval is. Voor den aanleg der 70 K.M. lange leiding met zeer hooge spanning en voor de onderstati ons zou 800.000900.000 noodig zijn en daar het debiet in de .weinig bevolkte streek tusschen Alkmaar en Den Helder, waarvoor de leiding zou moeten dienen, in de eerste ja ren wel gering zal blijven, kan de leiding ge durende dien tijd niet dan met verlies worden geëxploiteerd. Wanneer met behulp van de centrale te Den Helder het debiet in dat deel der provincie langzamerhand opgevoerd wordt tot zulk een peil, dat de aanleg van de hoogspanningsleiding onmiddellijk rendabel kan worden gemaakt, dan zou op dat tijdstip tot dien aanleg kunnen worden overgegaan, te meer wijl alsdan de centrale vermoedelijk nagenoeg afgeschreven zal kunnen zijn. Gedeputeerden geven in elk geval de voor keur aan een centrale in Den Helder boven een in het midden der provincie. Zij verwach ten voorts dat op den duur gemeenten als Uithoorn, waar een kleine electrische centrale bestaat, zullen inzien dat het voordeeliger uitkomt zich aan het hoogspanningsnet der provincie aan te sluiten en de eigen centra les zullen stop zetten. Aan de mogelijkheid om de kracht van het water, dat bij eb en vloed door het Marsdiep gaat, op voordeelige wijze te benutten ten be hoeve der opwekking van den stroom, wordt getwijfeld;. Overbrenging van de centrale te IJmuiden naar de Zaanstreek verdient geen aanbeve ling, daar dan twee groote electrische stati ons in elkanders nabijheid zouden liggen. Sedert het overnemen van de aandeelen der K. E. M. is door deze maatschappen aan uit breidingswerken uitgegeven 1.194,300. Het ligt in de bedoeling dat de aandeelen der H. E. M. met inbegrip van het dividend over 1916 zullen worden overgenomen. Se dert den aanvang der definitieve onderhan delingen met de H. E. M. heeft deze maat schappij geen aandeelenuitgifte in de gewo nen zin des woords gedaan. De volgens de balans op 31 December 1915 nog niet ge plaatste aandeelen ad 50.000 waren n.l. als waarborg voor schuld gedeponeerd ten kan tore der Heemaf, welke maatschappij zich het recht had voorbehouden deze aandeelen ten allen tijde tegen goedschrijving van de schuld over te nemen. Zij heeft dat eerst na het be gin van het boekjaar 1916 gedaan om niet door overneming der aandeelen tegen het ein de van het jaar 1915 met het uitzicht op een flink dividend, de H. E. M. met een extra-uit- keering te belasten. Gedeputeerden stellen voor ook de na 1 Januari geplaatste aandee len over te nemen met 5 pet. rentevergoeding, behalve den prijs van 115 pet. ON DERWIJ S-SALARISSEN. Te Den Haag is Zaterdag een druk bezoch te vergadering getiouden van openbare en bij zondere onderwijzers (essen), ter bespreking van de urgentie der herziening van de onder wijzersalarissen. Aanwezig waren o.a. ook de heeren Goe man Borgesius, voorzitter, en De Muralt, Ot to, De Jong, Juten en Bongaerts, leden van de Tweede Kamer, J. A. de Wilde, lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage, en Van Ruyven en Wulften Palthe, schoolopzieners te Den Haag en Maassluis. De minister van bin- nenlandsche zaken had bericht van verhinde ring gezonden. Van verschillende zijden wa ren sympathiebetuigingen ingekomen. Sprekers waren de heer mr. D. Fock, lid der Tweede Kamer, G. Holle, hoofd der school te Berkhout, dr. J. Th. de Visser, Ka merlid, en de oud-minister Treub. Met alge- meene stemmen werd ten slotte een motie aangenomen. Gemengd nieuws. DROGEN VAN BOERENKOOL. Naar in „De Tuinbouw" wordt vermeld, heeft het Centraal bestuur van den Nederland schen Tuinbouwraad aan den minister ver zocht een regeling te treffen, waarbij het dro gen van boerenkool wordt toegestaan en daar bij ook gedeeltelijke uitvoer van het gedroog de product. Zooals de toestand thans is, wordt slechts in zeer bijzondere omstandigheden vergun- De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR gelast, krachtens bekomen aanschrij ving, den onderstaanden milicien1, om zich bij zijn korps te vervoegen, ten einde in werkelij- ken dienst over te gaan Zeemilitie (Marine-kazerne te Amsterdam) 2 Januari 1917: PIETER NiICOLAAS PRONK. Alkmaar, 20 Nov. 1916. De Burgemeester voorn. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar, no. 507, is opgenomen het besluit van dien raad dier gemeente van 25 October 1.1., waarbij is •vastgesteld eene VERORDENING OP HET BE HEER VAN HET DISTRIBUTIEBE DRIJF IN DE GEMEENTE ALK MAAR. Welke verordening, heden afgekondigd, ge durende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen be taling van ƒ0.15 in afdiruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 20 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONiATH, Secretaris. De Wethouder, Voorzitter der Commissie van Bijstand voor het Distributiebedrijf te Alkmaar, brengt ter algemeene kennis van de ingezetenen, dat van heden af bij de verschil lende winkeliers hier ter stede REGEE- RINGSRIJST verkrijgbaar is, tegen den prijs van i4 cent per 34 K.G. VOORSHANDS MAG DIT ARTIKEL ALLEEN AAN INGEZETENEN WOR DEN VERKOCHT. ALKMAAR, den 20 Nov. 1916. Dé Wethouder voornoe id, A. F. THOMSEN. ning gegeven, boerenkool te drogen; echter is uitvoer van het verwerkt artilQ niet toege staan. VERPLAATST. De surnumerair der belastingen L. W. Boogerman uit de directie Rotterdam is met ingang van morgen ontheven van zijn deta cheering ter inspectie Sittard en met dien da tum werkzaam gesteld aan de inspectie Alk maar. TEGEN HET SMOKKELEN. Met het oog op de voortdurende smokke larij aan onze oostelijke grens zullen meerdere strafmiddelen worden toegepast. Vreemdelingen, éénmaal op smokkelarij be trapt, zullen geen vergunning meer bekomen om in de grensgemeenten te worden toegela ten. Ook bestaat het plan aan personen wegens smokkelarij veroordeeld, de vergunning om regeeringsartikelen te bekomen, in te trekken. Bovendien kan een voorstel tot uitwijzing uit het in staat van beleg verkeerend gebied geschieden van ieder, die verdacht wordt Yan direct of indirect bij de smokkelarij betrokken tè wezen zonder daarom aangehouden behoe ven te zijn. HOOI. De hooihandel was in de afgeloopen week te Kampen en in de omstreken slap, en daar door de verzending gering. De prijzen ble ven vast; voor Kampereilander hooi werd 2730 betaald, voor eerste soort binnen- hooi 22—25 en voor tweede soort 921 per 500 K,G. POSTZEGELS. In een postzegelveiling van den heer J. L. van Dieten Jr. te Rotterdam werden o.a. de volgende prijzen besteed: Antioquia no. 1 '61, Argentinië no. 10 105, Br. Guayana 1852 1 c. no. 5 100, Goudkust 18S5 20 Sh. 66, Napels 1860 V2 Tornese 105, Olden burg nc. 5 102, Russ. Levant 80, id. id. 101, Saksen 1851 3 Pf. (iets beschadigd) 142, Wurtemburg 70 Kr. 51, Bazel 1845 2Vz R. 86, Zurich 1843 4 R. 92. MISLUKTE VERMOMMING. Op het Stationsplein te 's-Gravenhage trok gisterenochtend een dame, die in een auto wilde stappen de bijzondere aandacht van een politieagent, zoodat deze een inspecteur van politie op haar opmerkzaam maakte Haar geheele wijze van doen kwam ook den inspecteur zonderling voor. Hij sprak haar aan en hoewel zij een dichte voile droeg en tip top als vrouw gekleed was, meende de inspecteur uit houding en stem te kunnen af leiden, dat hij met een manspersoon te doen had. De vermonde erkende dat hij zich als vrouw had verkleed, doch slechts voor de grap. De politie-ambtenaar nam dit niet maar zoo grif aan en geleidde den persoon in kwestie naar het politiebureau aan het Huy- genspark. Dicht bij dit bureel gekomen, wist de verdachte gelegenheid te vinden zich met een revolver voor het voorhoofd te schieten. Bewusteloos werd hij binnen gebracht. Van verhoor moest worden afgezien en per as werd de man, die zich ernstig verwond had, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korten COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1