I titcrproof FEUILLETON. Telefoon VARIA. ONTVANGEN euwe doch er is reeds gebleken, dat dit doek niet worden stopgezet. bestand is tegen eenig transport van belang. Te Eindhoven rijn fti de afgeioo- Het doek is niet tegen vallen en gooien be- pen week een groot aantal Belgen aangehou- stand, scheurt in, de inhoud van de baal komt voor den dag en het gevolg is, dat de manu- tauuren not worden, vervuilen en beschadigd aankomen. De scheepvaartmaatschappijen willen geen schoone connossementen meer afgeven1, hoog gaande kwesties ontstaan met assurantie maatschappij en het einde .is, dat het Twentsch doek in discrediet geraakt bij koo- pers en het Engelsche doek boven het Hol- landsche wordt verkozen. UIT L1MMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1., omstreeks half één heeft men getracht door den, die waren gevlucht ui» vrees voor weg voering door de Duitscheis. Een tiental vluctelingen vond den dood aan den electri- schen draad. De anti-rev. in het district Tiel zullen bij: de a.s Kamerverkiezing geen candidaat stellen1. Van liberale zijde is gesteld mr. H-. C. Dresselhuys, secr.-generaal aan 't ministerie van justitie. Voor de vacature-v. Wichen voor de Tweede aKamer in het distr. Haarlemmermeer zijn candidaat gesteld de heeren S. W. de Qlercq (lib.) en mr. Bomans (r.k.). De S. D. A. P. besloot te wachten* tot de verkiezingen het uitsnijden van een ruit inbraak te plegen van 1917 ten huize van den heer J. Nuijens Pzn. alhier. Een arbeider uit Aalst is door de Am- tijd later, zonder het bewustzijn te hebben herkregen, is overleden. Later is gebleken, dat de overledene, op wien een bedrag van eenige duizenden guldens aan bankpapier was ge vonden, een jongmensch was afkomstig uit een plaatsje nabij Amsterdam. Vermoed wordt, dat er diefstal in het spel is geweest. DUUR SCHOEISEL. Door gebrek aan looistoffen is de stoomle- derfabriek der firma W. Mallens Co. te Rijen, finaal stop gezet. Door het feit ook, dat andere lederfabrieken in nijpenden toestand verkeeren, wat aanvoer van looistoffen betreft, dreigt niet alleen werkloosheid in de bange winterdagen maar wordt het publiek boven dien bedreigd met fabelachtige lederprijzen, indien niet spoedig door de regeering zooda nige maatregelen worden getroffen, dat de le derfabrieken1 geregeld kunnen doorwerken. SPOO RWEOONG E V AL. Van den sneltrein uit Maastricht die 's avonds om ongeveer half elf te Amsterdam moest aankomen, zijn gisteravond bij Bakes Blijkbaar werden de ongenoode gasten ge stoord door den bewoner, die onraad be speurende, een onderzoek instelde; althans niets wordt vermist. UIT AKERSLOOT. De herberg „de Goede Verwachting", an nex winkel en woonhuis, benevens 3 wonin gen' en een stukje bouwland van wijlen' C. Westerink heeft in openbare verkooping opge bracht de som van 4041. Kooper werd de heer G. Terluin alhier. Werd door de bewoners van den Molen buurt al reeds steen en been geklaagd wegens den slechten toestand van de betonbestrating, welke spoedig zal worden verbeterd, nu is het weer één jerimiade over de straatverlichting, nemen, bleken ze met aawezig te zij hemsche rechtbank wegens poging tot dood slag van den veldwachter tot 3 jaar gevange nisstraf veroordeeld. In 1911 pleegde-hij een zelfde mishandeling en kreeg daarvoor ook 3 jaar. Voor 40 van de boterproductie kan de ze week consent voor uitvoer worden verleend. Voor iedere 100 uit te voeren versche kipeieren moeten deze week evenwel voor 't binnenland beschikbaar worden gesteld, waarvan 40 voor 10.30 per 100. Een Duitscher te Arnhem heeft aangifte gedaan van verduistering van 50000 Mark Hij had hier te lande kippen gekocht voor dat bedrag, maar toen hij ze in ontvangst wilde daar de bewoners aldaar en ook verder langs den Oosterlagenweg, den geheelen winter van straatverlichting verstoken zijn geweest. Dit vindt zijn ontstaan in het niet tijc aankomen der koperen branders, zijn deze gearriveerd dan is ook aldaar de Egyptische duisternis opgeheven. UIT PUKMEREND. op de heden gehouden Najaarsveemarkt, Heithuizen onder Weert een paar wagens gcheimarkt, waren aangevoerd 648 runderen, ontspoord. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats, doch de trein kwam met drie uur vertraging te Amsterdam aan. EE'rtE VALSCHE AANTIJGING. Uit IJmuiden meldt men aan het Hbld. Nog versch in het geheugen ligt het verlies van den hier thuisbehoorenden stoomlogger „Burgemeester Vening Meinesz", welke in het midden van de maand September van hier naar de visscherij vertrok en' sedert niet weder keerde. In het laatst van den vorigen maand werd Melkkoeien 250 k 430, Geldekoeien 175 a 360, Pinken 145 k 280, Graskalveren 65 120. Handel stug. UIT HENSBROEK. De plotseling ingevallen vorst heeft hier heel wat last en ongemak veroorzaakt. De ochtend begon al met een stoornis in het elec- trisch licht, dus zich behelpen met petroleum- I lampjes. Daarna met man err macht aan het „staldrijven", want door het zachte weer en de schaarste aan voer, was er nog veel vee in de De pas opgerichte coöperatieve boeren leenbank Hensbroek" heeft thans op hare statuten de koninklijke goedkeuring ontvan gen. Te Arnhem heeft een winkelier in een vlaag van waanzin zijn vrouw geworgd. Hij deelde het zelf aan de politie mede. Vroeger is hij reeds in een krankzinnigengesticht ver pleegd. Hét hoofdbest. van „Volksonderwijs" zond een schrijven aan de afdeelingen, om op te wekken tot een krachtige actie ten behoeve van het openbaar onderwijs. Bij het springen van de tram is een landstormer te Scheveningen daar ondier ge raakt en gedood. Op de ontginningerlader Mij. Utrecht onder HilvarenbeekDiesen heeft een groote brand de stallen van den veehouder De Rijk vernield. Vijftig beesten kwamen op. Het lijk van den ruim 60-jarigen A. D, G. te Gorcum is nabij het station aldaar ge in uci ïdalol van wei. Het heele bedrijf was in de war. Bij som - het praatje uitgestrooid, dat schipper Van mige boeren moesten de koeien om twaalf uur I vonden. De man werd sedert een paar dagen aren met den stoomlogger „Dina" van de ree- nog gemolken worden. En 's avonds, nog geen vermist, derij L. J. van Gelderen te Vlaardingen zou electrisch licht, weer zich behelpen in den stal hebben1 waargenomen, dat de „Burg. Vening en in huis, totdat, dank zij de activiteit van den lijnwerker Koning, te kwart over zes de stroom ons weer bereikte. KORTE BERICHTEN. In Doetinchem zijn valsche guldens in Meinesz" op een mijn liep. Uit angst zelf ook last van de mijnen te krijgen, zou de „Dina" zich. van de plaats des onheils verwijderd heb ben met de verzaking van den eersten zee mansplicht, namelijk pogingen aan te'wenden omloop, jaartal 1914 den armen schipbreukelingen bijstand te ver- leenen. Het gerucht bereikte ook de marine- autoriteiten alhier, die het tot hun plicht re kenden een ernstig onderzoek naar de bewe ringen in te stellen. Het toeval wilde dat de stoomlogger „Di na", welke geregeld op Vlaardingen vaart, hier binnenkwam met een lading versche ha ring. De schiper en zijn stuurman werden da- zen 114 ontstolen. Een verleden week te Hilversum ter aar de besteld lijk is weer opgegraven op vermoe den van misdaad. Door den storm van Zaterdag zijn vier zandschepen, gebruikt bij de herstelling der dijken in de Zuiderzee bij Warder gezonken. Een Duitsch deserteur, die bij een smid te Sittard onderdak had gevonden, heeft de- d'elijk op het politiebureau geroepen en aan een streng verhoor onderworpen. Het onder zoek leidde echter tot niets omdat de door den voksmond zoo zwaar beschuldigden niets van het geheele ongeval bemerkt hadden. JUTE EN JUTEDOEK. Van bevoegde zijde wordt het volgende meegedeeld Sedert eenige maanden zit de Twentsche in dustrie met het pakmateriaal, benoodigd voor hare verzending naar overzee, n.l. jutedoek, in hooge mate verlegen, aangezien de Engel sche regeering verboden .heelt ruwe juie uit Engeland en Engelsch-Indië naar Nederland te exporteeren. Eveneens heeft de Engelsche r'egeering een verbod gelegd op den uitvoer van jutedoek, waardoor de aanvoer van dit artikel uit het groote jutecentrum Dundee totaal is stopge- zet. Dat door een en ander groot ongerief aan onze nijverheid wordt toegebracht, spreekt wel van zelf Zulks zou echter nog wel te overkomen zijn, wanneer er passende surro- faten voor jute en jutedoek gevonden zou nn.npn worden, echter is zulks niet het geval. Wel hebben de fabrikanten getracht in plaats van jutedoek, zwaar katoendoek, zoogenaam de wrappers, dubbel gevouwen te gebruiken, Prins Hendrik is Zaterdagavond weer van het Loo naar den Haag vertrokken. Het gemeentebestuur van Schoten heeft varkens gekocht, die gevoed zullen worden met afval van de vuilnisbelt. Een gemeente lijke varkensfokkerij dus. Te Assen is een 39-jarige man dbor den trein overreden en gedood. Te Emmer-Erfscheidenveen (Dr.) is een schippersvrouw over boord gevallen en' ver dronken. H In het Winschoterdiep te Sappemeer is het bejaarde hoofd van de chr. school aldaar verdronken'. Veertien wagens zoetwatervisch, door een Poolsch handelaar te Heerenveen naar Polen verzonden verzonden, zijn in Duitsch- land aangehouden. Voor het weghalen van de spoeling en het verder afval van de soldatenmenage aan de Kromhoutkazerne te Utrecht, over 1916 verpacht voor 165 per maand, is nu eens in schrijving ontvangen voor 567 per maand. Te Zutphen zijn drie winkeliers geverba liseerd omdat zij de eieren te duur verkoch- ten. Wegens kolengebrek zullen binnen eeni ge dagen verschillende stoombleekerijen te Weep en omgeving met een talrijk personeel weg naar den hemel en volgens zijn eigen leerstellingen is hij vervloekt". Hij mompelde een ruwen vloek, terwijl hij den grooten riem voorwaarts stuwde. „Een Christen, ik?" riep hij, en* hij lachte De stoomboot „Breda—'s-Gravenhage 2" van de Rooseridaalsche Stoombootmaat schappij is voor Willemstad vergaan. De boot was o.m. geladen met regeeringsgraan voor Roosendaal. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gisterochtend is op het centraalstation te Utrecht een postconducteur bij het overste ken van het perron door een trein overreden en gedood. Te Rotterdam is een zeeman van een trap gevallen en aan de bekomen wonden ia het ziekenhuis overleden. Een bejaarde dame, die eenige dagen geleden in een woning aan den Kanaalweg in den Haag ernstig brandwonden had beko men, doordien zij te dicht bij een brandende kachel had gestaan, is in het Diaconessenhuis Bronovo overleden. De burgemeester van Enschedé heeft de bepaling, aangaande vervroegde sluiting van de café's ingetrokken, nadat de caféhouders zich hebben bereid verklaard om hunne licali- teiten van 's avonds half 5 tot 7 uur te ver lichten met ander licht dan gaslicht. Ondanks de als geheel onvoordeelige opbrengst over October, is het totaal van alle rijksmiddelen sedert 1 Jan. ad 160.939.000 nog 27 803.000 hooger dan in de eerste tien maanden van 1915. INGEWIKKELDE BRUGBOUW. De Zweedsche en Finsche spoorwegmaat schappijen hebben onlangs een overeenkomst gesloten, volgen6 welke deze beide lijnen op elkander zullen aansluiten. De brug over den Tornea-Elf zal door Zweden gebouwd wor den, de kosten van het Russische deel moeten door de Russische regeering onmiddellijk na de afrekening voldaan worden. Het voltooien van de brug en van de lijnen naar de beide grensstations wordt.voor den herfst van 1918 in het vooruitzicht gesteld. Er doet zich hier dus het eigenaardige feit voor, dat Zweden op vreemden grond bcrawt. Om cfH mogsttfk maken in een land als Finland met zijn stron kje grensbewaking en passendwang, heeft een Zweedsch-Russische tommissie het volgende voorstel gedaan Aan de FiMche zijde zal een stuk van vol doend groote afmetingen omheind worden door een schutting van minstens 2% M. hoog te. De verbinding tuschen de Zweedsche kust en het begrensde rijk op Finschen bodem zal voor de Zweedsche arbeiders en bedrijfslei ders vrij zijn. Aan den Zweedschen kant is een- zelfde schutting. De Tornea-Elf-brug krijgt weliswaar maar een lijn, maar een dub- oele spoor, n.l. een Russische (1.524 M.) en een Zweedsche (1.435 M. is. Er komt een draaibrug, waarvan de mid denpijler nog op Zweedschen grond zal staan. Aan Zweedsche zijde heeft de brug tweemaal 40 en tweemaal 60 M. spanning, aan Russische zijde tweemaal 60 meter span ning. Hierbij komt nog het bewege lijke brugdeel met 2 maal 30 meter spanning. De totale lengte zal 405.24 M. be dragen. De kosten' zijn geraamd op 2.6 milli- oen kronen. UIT EEN FRANSCHE OORLOGS-ENCY- CLOPAEDIE. De Fransche loopgraafcourant „Le Poilu" publiceert een aantal omschrijvingen van be kende uitdrukkingen, waaraan we het volgen de ontleenen De hiërarchieke weg: de langste weg, die men kan inslaan om van het eene punt naar het andere te komen. Verdun: de stad, waar ieder verlofganger, dien men te Parijs ontmoet, naar eigen zeggaa juist vandaan komt. Militarie rust: de tijd gewijd aan oefenin gen en nachtunarschen. Stokvisch: een' voedingsmiddel, dat de Fransche soldaat aan het front krijgt, wan neer er geen' haring is. Haringeen voedingsmiddel, dat de Fran sche soldaat aan het front krijgt, wanneer er geen stokvisch is. DE OORLOG EN DE TWEEDE SIM PLONTUNNEL. De aanleg van den tweeden Simplontunnel wordt door den oorlog zeer vertraagd. Den 22sfcen Augustus 1914 werdl de bouw in het Noordelijk deel gestaakt, den 9en Februari 1916 weer opgenomen. In het Zuiden is de bouw sinds de Italiaansche oorlogsverklaring ook zeer vertraagd. Het aantal arbeiders is aan beide zijden van 1000 k 1100 voor den oorlog verminderd tot 500 a 600, ook hun kwaliteit is verminderd. Dientengevolge be dragen de dagelijksche vorderingen nog maar 6 M. in 't Noorden en 4.5 M. in het Zuiden. Onder deze omstandigheden kan de voltooiing van het Noordelijk stuk pas ver wacht worden tegen eind December 1917 cn die van het Zuidelijk stuk eind Augustus 1916. HET NATUUR-HISTORISCH RIJKSMU SEUM TE STOCKHOLM. Het natuur-historisch rijksmuseum te Stock holm, een van de belangrijkste musea der we reld, is door den koning plechtig ingewijd. Het museum bezit een vogelcollectie, be staande uit niet minder dan 40.000 exempla- ren. DE ZWEEDSCHE NOBELPRIJSWïNNER Werner von Heidenstam, die zooals gemeld is, dit jaar den Nobelprijs voor literatuur kreeg, is een van de meest gevierde vertegen woordigers van de Zweedsche literatuur. Hij was een van de eersten, die een nieuwe stroo ming in de literatuur van zijn land bracht Reeds zijn eerste werk, een bundel gedichten wekte opzien door de oorspronkelijkheid en rijkdom van kleuren. Sindsdien is Werner von leidenstain een van de meest geliefde Zweed sche üichters gebleven. Later ging hij over tot den prozavorm en behandelde oa. de vader- landsche geschiedenis. Oorspronkelijk had von Heldenstam de schilderkunst als beroep gekozen en ook in Rome bij den Zweedschen schilder Kronberg gestudeerd, hij ging echter weldra tot de lite ratuur over, wat tot een breuk met -zijn va der leidde. Hij trouwde reeds op 21-jarigen leeftijd en woonde langen tijd in Zwitserland. Bij zijn terugkomst in Zweden in 1888 ver scheen zijn ïeecis genoemde dichtbundel. NIET VOOR KUNING ALBERT, MAAK AAN DEN DUITSCHEN KEIZER. De Belgische vliegeniers, die de vorige week bij Ter Heide zijn geland, moesten be nevens militaire berichten, ook nog 2 fazan ten overbrengen aan koning Albert, die ze ten geschenke had gekregen van den koning van Engeland. Een te Monster gelegerd mili- en ijzer, onvatbaar voor vermoeienis, boven- menschelijk bijna in zijn weerstandsvermogen Zij keerden terug van een tochtje naar Ge nua, toen zij op een avond op de hoogte van Minorca overvallen ^werden door een vloot voor het ÏÏSrt hij a& dié bankJ der el- van Muzel=he galdendie van ach- Romw mt bot laatM éet lfle «om, naar 't Engslach fan RAFASL SABATIM. 22) „De hel", zei hij, „was zeker voor de Chris tenen gemaakt, dat zal wel de rede zijn, waas- om zij prbeeren er van van de aarde een te maken". L l i 1 Gelukkig voor hem maakte het gekraak der riemen, het gerammel der ketens, en de zweepslagen op den ongelukkigen Jood zijn stem onhoorbaar. Maar de Moor verstond hem en zijn donkere oogen schitterden. „Er wacht hun een zevenmaal verhitte oven, o broeder," antwoordde hij met een overtui ging, die de bron van zijn kalmte scheen te zijn. „Maar zijt gij dan geen Christen?" 'ÏFjSS I istkedenriiVYoesoef hem voorhield aio ze. franca" die klonk als een* dialect van het geningen van den Islam vroeger als zegenin Fransch doorspekt met Arabische woorden, gen van het Christendom gehoord had. Maar Maar Sir Olivier begreep als bij instinct, wat hij zweeg daarover en mtusschen had zijno- hii bedoelde Hij antwoordde hem weer in het gang. met den Muzelman het gevolg, dat hij dh blijkbaar we, b, lende gekluisterd was. „Ik heb genoeg van Christenen en Christendom l" „Zeker zijn wij Gods kinderen, en tot Hem zullen wij wederkeern", zei de Moor. Dit was het begin van een vriendschap tus- schen Sir Olivier en dezen ntan, wiens naam Yoesoer-ben-Moktar was. De Muzelman meende, dat hij in Sir Olivier iemand zag op wien de gebade van Allah was neergedaald, iemand, die rijp was de boodschap van den ProfeH te ontvangen. Yoesoef was geloovig, en hij legde zich toe op de bekeering van zijn medeslaaf. Sir Olivier luisterde echter onver schillig naar hem. Nu hij één geloof verwor pen had, moest hij goed weten of een ander hem voldoening zou gever*, voordat hij het ter een voorgebergte te voorschijn kwamen, en het schip omringden en aanvielen. Aan boord van het Spaansche schip klonk de verschrikkelijke kreet van ,,Asad-ed-Din" den naam van den meest geduchten Mohame- daanschen zeeroover sedert den Italiaanschen renegaat Ochialiden Ali Pacha, die bij Le- panto gedood was. Trompetten schalden en trommels werden geslagen op het achterschip, en de Spanjaar den met helm en harnas, gewapend met mus ketten en speren, verdedigden hun leven en vrijheid. De kanonniers vlogen naar de ka nonnen. Maar het vuur moest aangemaakt en de lont ontstoken worden, en in de verwar ring werd veel tijd verloren zoo veel, dat aannam en* greep, als sprak hij het niet, „Van nu af niet meer", antwoordde hij toor nig. „Ik erken* geen godsdienst, in welks naatn zulke dingen gebeuren. Kijk eens, hoe kieskeurig -die prelaat aan zijn reukbal ruikt, opdat zijn neus gekwetst zal worden door dé geulen van onze ellende. Toch zijn wij Gods schepselen, even goed als hij, naar Gods beeld geschapen. Wat weet hij van God? Hij kent den gods dienst, zooals hij de goede dingen der aarde kent. Hij spaeekt zelfverloochening als den het scheen hem, dat hij alle heer- niet één sfchot gelost werd, voordat de enter- 1 haken van de eerste galei neervielen op de verschansing van het Spaansche schip. De schok was verschrikkelijk- De gewapende voorsteven van de Muzelmansche galei die van Asad-ed-Din zélf trof den Span jaard met een hevigen slag midscheeps, waar door 15 riemen verbrijzeld werden, alsof het dunne latjes waren. Er klonk gegil van de slaven, gevolgd door vreeselijk gekreun. Veertig van hen waren door hun riemen getroffen, toen deze tegen hen aangeélingerd werden. Sommigen waren1 dadelijk dood, anderenl lagen verbrij-' zeld eenigen met gebroken rug, anderen met gebroken ledemaien en ribben. Sir Olivier zou zJcer een van deze geweest zijn zonder de waarschuwing den raad en het voorbeeld van Yoesoef, die goed thu:s was in galeig®- maanden als een Moor sprak met al de Muzelmansche beeldspraak en meer dan ge woon met Arabisch vermengd. Tegen het einde van die zes maanden had de gebeurtenis plaats, die Sir Olivier de vrij heid weder gaf. In dien tijd hadden zijn spie ren* die al meer dan gewoon ontwikkeld wa ren, een reuzenkracht gekregen. Zoo ging het altijd aan degkmen. Of men bezweek onder de inspanning»? i spieren en zenuwen werden opgewassen tegen de harde taak. Sir Olivier werd in die zes maanden een man van staal fair, die MJ de noodlanding tegenwoordig was, wist dezs dieren voor een zeker bedrag te koopen van de Belgische officieren. Deze militair, die van Ljtuitsche afkomst is, teeh nu deze vogels gezonden aan den Duitschen Keizer. HET TOEVAL EN DE LOTERIJBRIEFJES Het aantal „zeldzame toevallen", dat een rol gespeeld heeft bij het winnen van prijzen op loterijbriefjes is schier onuitputtelijk. Zoo gebeurde het bijv. verscheidene jaren geleden, dat de hoofdprijs van de Belgische loterij, 130.000 francs bedragend, niet werd afge naaid. Ondanks alle moeite kon de winner met gevonden worden. Eindelijk echter werd het raadsel opgelost Enkele dagen voor de trekking was een Belgisch mijnwerker ver ongeluk en volgens oud gebruik in zijn Zou- dagsche kleeren begiaven. Eerst geruimen tijd uaarna herinnerde de famielie zich, dat hij een loterijbriefje bezeten had en dat dat brief je zich waarschijnlijk bevond in een van de zakken van het pak waarin hij begraven was. Ze vroeg en kueg vergunning heft graf te openen en inderdaad werd het nummer, waarop de hoofdprijs gevallen was, terugge vonden. Een ander geval weet de medewerker van het Noorsche blad „Aftenposten" te ver tellen. Hij bevond zich in Frankrijk juist toen de trekking van de Pruisische klasseloterij plaats zou hebben. In zijn hotel maakte hij kennis met twee heeren, van wie de een zich oeklaagde vijf mark voor een tiende lot te hebben „weggesmeten." De ander kocht :et van hem en won den volgenden dag 10.600 mark. Ook de loterij te Madrid had verschei dene jaren geleden haar sensatie. Een straat veger die merkte dat een oude dame onder weg bijna haar bewustzijn verloor, snelde haar met de spreekwoordelijk geworden Spaansche ridderlijkheid tegemoet om te hel pen en bracht haar thuis. De oude dame gal hem tot dank een loterijbriefje met de woor den: „Neem dit inplaats van geld, misschien brengt het je meer geluk dan mij." Toen eeni gen tijd daarna de trekking plaats had, viel op het nummer een prijs van 100.000 kronen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. No. 18945 2000. Nos. 1551, 6466 1000. Nos. 6828, 10560,17124 400. No. 7035 200. Nos. 7316, 8908, 15914, 20319 100. STADSNIEUWS. DE BEURSNOTEERING. WEGENS STORING IN HET TELE FOONVERKEER HEBBEN WIJ HEDEN GEEN BEURSNOTEERING ONTVAN GEN.' HET QESCHIL CLOECK, Mr. LEESBERG, FORTUIN. Naar wij vernemen hebben de heeren Cloeck, Leesberg, hunne aanklacht tegen den heer A. Fortuin na bemiddeling door den rechter-commissaris, ingetrokken. De heer Fortuin heeft evenals de beide hee ren aanklagers, een verklaring geteekend, waarin hij het betreurt, dat door anderen een uitlegging aan zijn woorden is gegeven, die door hem niet is bedoeld. Ook verklaarde de heer Fortuin, Mr. Leesberg niet in staat te achten tot de handeling, die hem in het be kende Alkmaarsche praatje werd aangewre ven. DE WINTER. Het is maar weer een „proefwinter" ge weest, deze laatste dagen. Een soort „verken ningsonderneming, die het gestelde doel vol komen bereikte" om in den stijl van den tijd te blijven. Want als dat gesteide doel bestond uit het-met zoo kiem mogelijke middelen aan richten van zoo groot mogetijke schade, dan is het wel volkomen bereikt. Streng gewin terd heeft het niet, maar wat ijzel, Zaterdag avond en Zondagnacht, dat was voldoen de om over het heeie land en niet het minst in onze stad stoornissen van emstigen aard aan te brengen. Zaterdagavond, toen de gladheid met een sterken wind gepaard ging, was het heel moeilijk zich staande *te houden, en de anders om men lijd zoo drukke straten waren doudsui en leeg. Aiieen zij, die noog noo- dig uit moesten repten zich voort, diep in de kraag van jas of mantel gedoken, om bescher- ming te zoeken tegen den voortgestriemden hagel. Zondagochtend was 't heel anders, de wind was bedaard en onder de grijze lucht lagen huizen en wegen wittig overvroren en beha- geld. En over de boomen lag om alle takjes vechten en duidelijk voorzag, wat er gebeu ren zou. Hij wierp zijn riem naar boven en vooruit, zoover ais mogelijk was, en awong de anderen op zijn banx, de beweging mede te maken. Toen viel hij op zijn .kmeen, iiet den riem los en bukte zoo diep, dat zijn schouders op de hoogte van de bank waren. Hij had Sir Olivier toegeroepen,zijn voor beeld te volgen, en deze, zonder zelfs te we ten, wat de beweging moest beteekenen, maar uit den dringenden toon oegrijpend, dat 't van gewicht was, gehoorzaamde dadelijk. De riem werd een oogenbhk later getroffen en voor hij afbrak, teruggeslingerd, waarzij een der slaven op de bank de hersens werden inge slagen, en de anaeren doodelijx gekwetst wer den, maar hij gipg over de hoofden van Sir Olivier en Yoesoef heen. Een oogenblik later werden de lichamen van de roeiers op de bank voor hen achterover op hen geworpen met gillen en vloeken. Toen Sir Olivier weer overeind krabbelde, vond hij het gevecht in vollen gang. De Spanjaarden hadden een sal vo uit hun musketten gelost, en een dichte kruitdamp hing over de verschansing; daar door drongen nu de zeeroovers, aangevoerd door een grooten, slanken, ouderen man met etn langen, witten baard en donker arendsge zicht. Len halve maan van smaragden schit terde in zijn sneeuwwitten tulband; daarbo ven stak de punt van een staien helmzijn li chaam was geharnast. Hij zwaaide een groot zwaard, waarvoor de Spanjaarden vielen als koren voor de sikkel van den maaier. Hij vocht voor tien man, en om hem te onder steunen golfde een eindelooze stroom van muzelmannen aan met dén kreet „DinlDin Allah, Y'Allah!" Achteruit, steeds achteruit weken de Spanjaarden voor dien onweer- staanbiren aanval. Sir Olivier bemerkte Yoesoef, die vergeefs trachtte zich van zijn ketenen té bevrijden, en schoot hem te hulp. Hij bukte zich, greep den ketting met beide handen, zette zijn voeten tegen'de bank, spande al zijn krachten in, en trok de kram uit net hout. Yoesof was vrij, oehaive natuurlijk, dat een einü zware ket ting aan zijn staien enkelband bleef zitten. Op zijn beurt bewees hij Sir Olivier denzeif- den dienst, hoewei niet zoo vlug, want hoe -stern hij zijn mocht, zijn kracht was met zoo groot ais dié van den Engeischman, of wei diens mam zat in steviger hout. Eindelijk evenwei liet zij los, en Sir Olivier was ook vrij. Toen zetie hij den voeft, die door. den Ketting gemnderd werd, op de bank, en met de kram, die nog aan den ketting hing, wrong hij de schakel open, die hem aan zijn enkel bevestigde. Toen nam hij zijn wraak. Met den kreet: „Dinl" zoo luid als' van de Muzelmansche aanvallers, wierp hij zich, zijn ketting zwaai ende, op de Spaansche achterhoede. In zijn nanden werd hij een verschrikkelijk wapen Hij gebruikte hem ais een geesel en sloeg er rechts en links mede, spleet hier een hoofd, verbrijzelde daar een gezicht, tot hij zich een weg gebaand nad door de Spanjaarden, die verschrikt door dezen plotseling aanval van achteren, slechts een zwakke poging deden om zich op den ontsnapten galeislaaf te wreken. Acnter hem kwam Yoesoef, het tien voet lan ge overschot van zijn riem zwaaiend. Sir Olivier zei later, dat hij zeer weinig wist van hetgeen in die oogenblikken gebeur de Toen hij weer tot zijn volle besef kwam, bleek de strijd geëindigd, een menigte getul- bande zeeroovers bewaakte een bende Span jaarden, anderen braken de kajuit open, en sleepten er de kisten uit, weer anderen gingen, gewapend met beitels en houten hamers langs de banken, en bevrijdden de nog levende »la- i 1 1 i.i I i JirwwiA vmnr

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2