413' Staatsloterij. TfetaginiDHdn tan li&d&n DE ME L'KVOORZ IENINO. Ook te dezer stede ondervindt de melkvoor- ziening moeilijkheden. Werd tot dusver een deel van de benoodigde melk betrokken van de fabriek de Uithoorn ailhier, thans zal de le vering geschieden der Hollandia te Purmer- enid en Westfrisia te Uithoorn. Het dan nog benoodigde zal worden aangevuld door de fa briek alhier, in verband hiermede heeft de melkverkoopersvereeniging „Onderling Be lang" besloten, voortaan slechts één maal per dag melk te bezorgen. BESTEKSVQORWAARDEN. Aan den Raad is het volgende adres ver zonden Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, de ondergeteekenden, optredende als ver tegenwoordigers der onderstaande bouwvak organisaties hier ter stede en ten deze domici- liek iezende ten huize van den 2en onderge- teekende Luttik Oudorp 39a, dat zij Uwen Raad verzoeken het daarheen te willen lei den, dat in de bestekken voor de eventueele te bouwen woningen voor de vereeniging „Volkshuisvesting" en in de bestekken voor een eventueel te bouwen schouwburg voor de vereeniging „Alcmaria" dezelfde bepalin gen worden opgenomen, zooals die voor ge meentewerken worden voorgeschreven. Met de meeste hoogachting, namens de afd. Alkmaar van den Algem. Ned. Timmerlieden- bond; R.-K. Timmerliedenbond; Land. Fed. van bouwvak-arbeiders; Ned. Chr. bouwarb. bond; R.-K. Kalk- en Steenbew.-bondNed. Schildersgezellenbond; R.-K. Schildersgezel- lenbond; Ned. bond v. arb. in handels- en transportbedr. te land; Ned. R.-K. haven- en Transportarbeidersbond; Ned. R-K. Metaal- bew.-bond; Ned. Metaalbew.-bond. (w.g.) H. J. BEK, Voorzitter, (w.g.) A. F. ZEEGERS, Secr. OPENBARE LAGERE SCHOOL. Op initiatief der afdeelingen van het Ned Ond. Gen. en den Bond van Ned. Ond. heeft zich hier ter stede uit deze afdeelingen, die van „Volksonderwijs" en het departement van net Nut, gevormd een plaatselijk Comité voor het Openbaar Onderwijs. Het doel vaii dit Comité is, om door middel van de plaat selijke pers en desgewenscht door het houden van openbare vergaderingen te wijzen op de gevaren, waarmede de openbare school door Eet nieuw voorgestelde grondwetsartikel be dreigd wordt. Bij te voeren actie wordt uitgegaan van de volgende stellingen, fvaaromtrent bij de ge noemde vereenigingen volkomen overeenstem ming bestaat: le. In de grondwet moet de bepaling behou den blijven, dat overal van rijkswege voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven. 2e. Tevens moet daar ui worden uitgedrukt, dat de financieele gedijkstell'ing slechts aan vaard kan worden, als de bijzondere school aan dezelfde eischen van deugdelijkheid vol doet als de openbare. In het comité hebben zitting 26 leden van elke afdeeling van het Ned. Ond. Gen., den Bond van Ned. Ond. en Volksonderwijs en 2 leden van het Nutsdepartement. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren: T. IJpma, (N. O. G. )Voorzitter, J. F. T. Kooy, (B. v. N. O.) secretaris, A. J. P. Spiesz (Nut) penningmeester, A. Pels, (Volksonder wijs) alg. secundus, terwijl in het comité bo vendien zitting hebben de heeren A. Wijn (N. O. G.), J. Ott, (B. v. N. O.) enP. J. Preijer, (Volksonderwijs)door het Nutsdepartement zal nog één lid worden aangenomen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken van heden. G. H. T., verzetzaak, eisch bevestiging van het vonnis, uitspraak 1 maand gevangenis straf. A. T. H., weftman te Alkmaar rijwieldief stal, eisch 10 maanden gevangenisstraf, von nis dito. P. H. E., koopman, zwervend, rijwieldief stal, eisch 8 maanden gevangenisstraf, vonnis één jaar. D. S., werkman te Nieuwer-Amstel, in braak, eisch 6 maanden gevangenisstraf, uit spraak eén jaar gevangenisstraf. Abraham S., caféhouder Uitgeest, overtre ding Jachtwet, eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis, vonnis dito. Martinus S., stoker te Hoorn, mishandeling, eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspr. vrijspraak. Johanna Anthonia P., huisvrouw van J. J. B., te den Helder, beleenen van een gevon den voorwerp, eisch 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak 7 boete of 7 dagen hechtenis. Jan K., werkman te Den Helder, diefstal, eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uit spraak 15 boete of 14 dagen hechtenis. F. K., arbeider te Enkhuizen, rijwieldief stal, eisch 3 maanden gevangenisstraf. Uit spraak dito. Eldert R., landbouwer te Schagen en Wil lem R., militair te Haarlem, eisch voor ieder 10 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 20 boete of 10 dagen en betaling van een schade vergoeding. Jan S., timmermante den Helder, fraude bij het invullen van de loonlijsten voor de Rijksverzekeringsbank, eisch bevestiging von nis van den Kantonrechter n.l. 25 boete of 5 dagen hechtenis, vonnis dito. gaf den indruk van eruit gesneden te zijn en niet doorgestooten. De Officier van Justitie eischte 10 maanden gevangenisstraf. i>e neer mr. Leesberg, als verdediger op- u'caenae, vroeg voorwaardelijke veroordee- nng, waaroij men dan tevens moest bewerken dat de bekl. de groote stad meed en ergens op het land z'n brood verdiende. HONDENBELASTING. B. E., vischventer te Hoorn, had getracht de plaatselijke üondenbeiasting te ontduiken. Eisch J 5 boete of 1 dag hecntenis. UN l'SNAPPING VAN EEN GEÏNTER NEERDE. Willem Wighert S., machinist op de „Mi nister I iavelaar," woonachtig te Nijmegen, was niet verschenen. Hij had een geïnter neerd Fransch vliegerofficier helpen ont vluchten. Deze was 's nachts in Urk bij' hem aan boord in de machinekamer gekomen en had hem 50 aangeboden als hij' hem hielp ontvluchten. S. had toen den officier den in gang van het leege kolenhok gewezen en men was 's morgens de haven van Urk uitge stoomd zonder dat de boot door militairen nauwkeurig was geïnspecteerd. Getuige A. v. Sloten, de stoker, had dien nacht niet bij z'n patroon in de machinekamer geslapen, in het gedrag van z'n meester vond hij den bewus- ten dag nogal wat vreemds, bekl. deed niet zooals gewoonlijk en bleek later in 't bezit van veel geld te zijn. De Officier van Justitie vroeg schorsing van het onderzoek tot de heef Vredenburg, commandant van het intemeeringskamp te Urk, gehoord kon worden. De rechtbank schorste het onderzoek tot heden over 14 dagen 's middags te 12 ure. EENDENDIEFSTAL. Cornelis Vader, koopman te Oterleek, had in September een koppel eenden, die hij alle gemerkt liad. Op 9 September heeft hij die eenden het laatst gezien en Maandag 11 Sep tember bleek de heele koppel op één na te zijn verdwenen. Op de markt te Alkmaar had get. er later 3 terug gezien, die te koop werden aangeboden door getuige Jacob van der Meer uit Beets, die ze te Purmerend van bekl. Jan K., arbeider te Oudorp, gekocht had. De beklaagde verklaarde dat er slechts één vreemde eend onder de zijne was gekomen, hoe het jonge beest heelemaal van Oterleek naar Oudorp was gekomen begreep hij niet. Pieter Bibo had den beklaagde met een paar eendenkorven over de Purmerender markt van 12 September zien loopen. Hij koesterde toen al dadelijk argwaan tegen be klaagde die op' eendengebied niet /bijzonder gunstig bekend staat. De öekl. verklaarde dat getuige Bibo aller minst recht had hem van eendendiefstal te be- schuid.gen, waar hij 2 jaar geleden eenden van hem en zijn buurman had weggehaald en er andere voor in de plaats had gebracht. Tusschen bekl. en getuige dreigde zich een heftige discussie over dit onderwerp te ont spinnen, maar de president kwam tusschen- beide en wees er op, dat ze tot hem het woord hadden te richten. Getuige Pieter Broertjes uit Groot Scher mer had ook op de Purmerender markt een den gekocht die van bekl. afkomstig waren. Eveneens had Jacob van der Meer een aan tal eenden van bekl. gekocht, die met het merk van Vader gemerkt waren, toen hij ze kocht wist get. niet zeker dat het 't werk van V. was, later hoorde hij 't stellig. De Officier van Justitie constateerde dat het niet de eerste maal was /dat bekl. terecht stond hij stond ook ongunstig bekend. Spr. eischte 1 maand gevangenisstraf. Bekl. betoogde met klem zijn onschuld, hij was zelfs nooit in de buurt van Vaders een den geweest, hij veronderstelde dat een an der'de eenden gestolen had en er een paar tusschen de zijne had ingestopt. Daar hij er 140 had, bemerkte hij 't zoo gauw niet. Wordt vervolgd. Ter afwisseling zong de heer S. eenige liederen van Hullebroeck en Opzoomer met aangenaam klinkende stem en een voordracht die aan het gedicht evenveel recht deed, ge schieden als aan de muziek. Hier moeten wij dit verslag eindigenwij konden niet langer blijven. A. K. Johannes B., bedrijfsleider melkfabriek „De Uithoorn", overtreding distributiewet, eisch 100 boete of 25 dagen hechtenis, vonnis 10 boete of 1 dag hechtenis. INBRAAK. Jacobus Johannes T., een zwerver, vroeger koetsier, was beschuldigd in den nacht van 27 op 28 September bij den heer Hamburger te hebben ingebroken. Het was niet T.'s eer ste misdrijf, de Rechtbank te Amsterdam had bekl. al eens tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij bekende 's nachts z'n hand door den ruit van een „antieken handelaar" gestoken en eenige voorwerpen ontvreemd te hebben. Op een vraag van den president be kende beklaagde, dat hij niet heelemaal nuch ter was, hij had dien avond o.a. meer dan 20 halve fleschjes bier gedronken. De heer Hamburger, die nu moest getui gen, verklaarde, als naar gewoont, eer hij naar bed ging, alle voorwerpen van voor het raam te hebben weggehaald, blijkbaar had hij echter de door beklaagde ontvreemde voorwerpen laten liggen. Het gaf in het raam KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN R. K. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. De heer Kenter opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen, wees er op dat deze avond met als amusement maar ais propaganda-avond voor oen volkszang moest worden be schouwd, sprak er zijn leedwezen over uit, dat er zoovele leden hadden bedankt, beval de vereeniging sterk aan en hoopte dat veie oude leden niet alleen maar ook vele nieuwe dezen avond mochten toetreden. En na mej. G. Blom, die de klavierpartij zou vervullen, genoemd te hebben, noodigde hij den heer Joh. Kuiper uit een begin te maken mef de uitvoering der liederen die het kinderkoor zou voordragen, „Voordragen", dat is het juiste woord, want niet alleen was er veel werk gemaakt van een duidelijke, zuivere uit spraak, ook nuanceering behoorde tot datge ne, waarop de directeur het oog gevestigd heeft, en aar door de jeugdige koristen stipt in acht wordt genomen. Na een viertal liederen No. 3, 60, uit den bundel „de Leeuwerk", „Van broerke", van Kor Kuiler, en „Hollandsch liedje", van H. van Tusschenbroek, gedicht van S. Abramsz kwam de heer A. C. M. Slinkert, bas-bariton, uit Nijmegen, zooals het programma vermeldde, de alom in den, lande bekende volkszangleider op 't podium, die begon met te zeggen, dat het voor hem een groote eer was hier heden te kunnen optre den. Liederen die men niet goed kende, zou hij eerst voorzingen, daarna de aanwezigen ze gezamenlijk doen hooren, waarop vooral op voordracht gelet diende te worden, omdat het ook noodig was den inhoud van het ge dicht tot uitdrukking te brengen, wat hij tot zijn groot genoegen bij het zingen der kinde ren wel ter dege had opgemerkt. Het „Wilhelmus" was het eerst aan de beurt, en ging goed, daarna „Huzarenlied" en „de Vroolijke Jongen", allen uit „de Leeuwerk", welke bundel iedereen in zijn be zit diende te hebben. In „Huzarenlied" moes ten nog al eens enkele gedeelten worden over gedaan, en in „de Vroolijke Jongen" was de heer S. minder voldaan over het zinges der heeren de dames kregen een pluimpje. Met levendige gebaren hoorbaar maat aan gevend soms kwam de leider de zaal in- loopen vuurde hij het publiek aan om het zooveel mogelijk fe doen zingen op de ma nier die hij zoo gaarne wenschte. Gemengd Hieuws. LANDSTORM JAARKLASSE 1909. IHet 2e gedeelte der jaarklasse 1909, te we ten1 de landstormpücht'igen, wier geslachtsna men1 beginnen met H. tot en met Z., zal in hoofdzaak in Februari a.s. in werkelijken dienst worden gesteld, uitgezonderd zij, die worden bestemd voor de cavalerie of voor de zeemacht en die waarschijnlijk zullen moeten opkomen onderscheidenlijk in Maart en in Mei a.s. DE MAIL VAN DE „KONINGIN-REGEN TES." De mail, die 14 dagen geleden verzonden is met de „Koningin-Regentes," is via Zeve naar door de Duitsche postadministratie te ruggezonden. De meeste mailzakken waren bestemd voor Nieuw-York. DE „BREMEN" NIET GEZONKEN. Iemand te Enschede, die vele connecties heeft aan gene zijde der grens, heeft medege deeld,d at de heer Lohmann van de Nord Deutsche Lloyd te Bremen zich heeft uitgela ten 'dat de handelsonderzeeboot „Bremen" niet is ten onder gegaan, doch varende is en binnen enkele dagen een haven zal binnenloo- pen. STAATSPENSIONNEERING. De federatie Enkhuizen van den Bond voor Srtaatspensionneering heeft te Wognum een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer J. Ebels te Schellink hout. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij het stadium, waarin op 'toogenblik het ontwerp-Treub verkeert. In spanning wachten de Staatspensionneerders en met hen duizenden arme ouden van dagdn af, hoe in deze de beslissing van de Eerste Kamer zal zijn. Spr. spoorde aan krachtig de actie tot het eind voort te zetten. Door den heer Steggerda te Oosterleek werden de notulen gelezen, welke uitvoerige aanteekeningen als zoodanig werden vastge steld. De rekening wees in ontvangsten aan 30.26, in uitgaaf 19.60, zoodat er een ba tig saldo was van 10.66. De penningmees ter, de heer P. Boot te Wijdenes, ontving woorden van dank voor zijn nauwkeurig be heer. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren J. Ebels, J. H. Steggerda en P. Boot. De volgende vergadering zal te Hoorn worden gehouden op nader te bepalen datum. De heer Dorhout besprak de wenschelijk- heid, dat de afdeelingsbesturen ieder jaar in November een onderzoek ter gemeente-secre tarie instellen, welke personen het volgende jaar 70 jaar worden, en misschien voor ouderdomsrente in aanmerking komen. Ge- wenscht zou het zijn, dat de afdeelingsbestu ren zich in gevallen aan aanvraag, waarbij zich eenige moeilijkheden voordoen, direct wendden tot het federatiebestuur, opdat dit zijn bemiddeling kon aanbieden, en de zaak ter kennis kon brengen van den bondsadvi- seur. REDDERS BELOOND. Door het hoofdbestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij is een bedrag van 270 uitgekeerd aan de be manning van de reddingboot te Kaag, voor het met levensgevaar redden van 7 personen der bemanning van den logger „Engelina" IJM. 264, in üen morgen van 15 October j.l. daar gestrand en vergaan. DE VERMOMMING EN ZELFMOORD TE DEN HAAG. Het jongmensch, dat als vrouw verkleed in Den Haag werd aangehouden en zich toen voor het hoofd schoot, is afkomstig uit Pur merend. Op zijn gedrag was tot nu toe niets aan te merken. Hij heeft bij een financieele instelling' te Purmerend een paar duizend gulden gestolen en' is per tram van 6 uur 20 min. zaterdag naar Den Haag vertrokken. Het geheele bedrag is terecht, behalve een kleinigheid, waarvan hij de reiskosten en waarschijnlijk den revolver heeft betaald. Wat hem tot zijne daad heeft gedreven, is nog niet opgelost. AUTO-ONGEVAL. Zaterdagavond kwam de auto van' jhr. van Rheenen, van Zeist, rijdende in de richting Utrecht, in aanrijding met een vrachtwagen. De laatste wilde achter een anderen wagen juist den weg oprijden, toen de auto aan kwam. Het lemoen van den wagen drong door de ruit van den auto en trof jhr. van R. tegen de borst. Zondagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. UIT URSEM. In de heden gehouden bestuursvergadering der afdeeling Ursem van de Holl. Mij. van Landbouw is in plaats van den heer W. de Geus tot voorzitter dier afdeeling benoemd de heer Simon de Heer te Schermeer. Als voorloopig bestuursl. zal fungeeren de heer D. Schermerljom. Tevens werd een werkpro gram voor den aa. winter vastgesteld. UIT WINKEL. Tot molenmeester in de plaats van den heer K. Boekei is gekozen de heer P. Kooiman te Lutjewinkel. UIT OUDE-NIEDORP. Tot molenmeester van den Niedorpeipol- der is gekozen de heer P. Saai te Nieuwe-Nie- dorp, zulks in dep laats van den aftredeaden heer C. Over Klz. KORTE BERICHTEN. De stoomschepen „Prinses Juliana" op I weg van Amsterdam naar Ned. Oost-Indië „Boeton" van Batavia te Amsterdam aange komen en „Celebes" onderweg van Batavia naar Amsterdam, hebben de post in Fal mouth moeten lossen. Een derde deel van de aanwezige lijn olie moet tegen 48 per 100 kilo aan de zeepziederijen worden afgestaan. Aan boord van den te Soerabaja lig gende Nederlandschen torpedojager Lynz is een stoompijp ontploft. Twee inlanders ge dood, drie gewond. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, can- didaat gesteld voor de kamerverkiezing te Tiel, verklaart die candidatuur niet'te aan- vaardenen, tegen zijn wil gekozen, te zullen bedanken. Te Gameren is op klaarlichten dag bij een weduwe 100 gestolen. I e Groningen is een 76-jarige vrouw in aanraking gekomen met een stoof met vuur; met ernstige brandwonden is zij opgenomen in het ziekenhuis. Tot voorzitter van den Bond van vrije liberalen is, ter vervanging van wijlen mr. Tydeman, benoemd de heer mr. H. C. Dres- selhuys. Ie Wateringen is in beslag genomen een vaische rijksdaalder, dragende het jaartal 1872. Het randschrift ontbreekt op dit geld stuk terwijl de klank zeer dof is. Door den ijzel van Zaterdag is in West- Friesland een onberekenbare schade toege bracht aan de bloemkool, die voor 't grootste gedeelte als verloren moet worden be schouwd. Tusschen Doetinchem en Terborg zijn een paard en wagen door de stoomtram aan gereden. De voerman werd gewond naar het ziekenhuis te Terborg gebracht; het paard werd afgemaakt. De wagen is vernield. Door nu wijlen mejuffrouw M. Ens te Kampen overleden, is aan de Doopsgezinde Gemeente aldaar gelegateerd 2000. le Oldenzaal is de gasprijs verhoogd van 8 op 9 ct. per Ma. en de cokesprijs met 10 cent per H.L. Aan on- en minvermogenden zal nog tegen den vorigen prijs geleverd wor den. In het district Schoterland is tot candi- daat voor de fweede Kamer (verkiezing 1917) gesteld de heer P. J. Ravenstein te Hil versum, die de candidatuur aangenomen heeft. Soc. Actie, alhier, onlangs deze zaak. is ter sprake gebracht en als ik mij niet vergis de voorzitter van de K. S. A. lid van on* aen raad is, heb ik hoop dat ook van dien kant getracht zal worden het daarheen te lei» den, dat weldra onze politiemannen méér dan vijf vrije Zondagen in een heel jaar zullen hebben (zooals thans), dat zij minstens één vrijen dag per week zullen krijgen en niet om de tien dagen (zcoals thans) dat niet lan ger ruim 50 pCt. van hun diensturen uit nachtdienst zal bestaan (zooals to-t heden) en dat zij niet circa 500 diensturen per jaar meer hebben te maken dan andere groepen van werklieden in gemeentedienst. Deze andere groepen hebben dan géén nachtdienst,, en is nacim- of Zondagwerk noodzakelijk, welnu dan krijgen zij daar ook behoorlijke vergoe ding voor boven het gewone loon. Bij de politie echter niets van. .dat alles. Dat kan en mag zoo niet langer blijven Laat onze ge meenteraad daarin morgen verandering bren gen. Het is een gemeentebelang van niet ge» ringe beteekenis. Geachte redactie, met dank voor de opna me teeken ik EEN ALKMAARDER. CORRESPONDENTIE. M. Z. Tot onzen spijt kunnen we niet aan Uw verzoek voldoen. In de afgeloopen week werden uit En- gelsche en Schotsche havens UIT DEN.HELDER. De storm en ijzel van Zaterdag zijn hier noodlottig geweest. Behalve dat de treinen loop en de postverbinding in de war raakten, zijn er vermoedelijk twee menschenllevens door verloren gegaan. Op de terreinen van 's-Rijks- werf is Zondagmorgen het lijk gevonden van den sergeant-majoor-bottellier De M., werk zaam aan het Koninklijk Instituut van de Ma rine. Hetl ijk had een wondje aan den slaap, waardoor de mogelijkheid niet is buitengeslo ten, dat de man ten gevolge van den wind en deg ladhied is gevallen. Verder is een 19-jari- ge jongen, J. sinds Zaterdagavond verdwe nen. Men vermodt, dat hij, toen hij eene bood schap deed, door een windvlaag te water is gewaaid. Gisteren is de geheele middag ge dregd, doch zonder resultaat. UIT WARMENHUIZEN. In dé week van 1318 November 1916 werden op de veiling alhier aangevoerd: 207850 stuks witte kool, 103050 stuks roode kool, 49550 stuks gele kool, 525 baal uien, 241 baal wortelen, 1 wagon roode kool, 24 wagons witte kool, 180 snees te veld staande kool. UIT HOORN. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten ter vervulling van de vacature-Won der, werden heden in dit district officieel can- didaat gesteld de heeren A. Commandeur te Berkhout (rk.) te Berkhout en R. Visser Lz., (lib.) te Berkhout. 3.136.000 kilo steenkolen langs het Noordzeekanaal inge voerd tegen 7.070.600 kilo in de week tevo ren. Onder de gemeente Bunnik zijn twee jachtopzieners door drie stroopers ernstig mishandeld en met messen gestoken. De nieuwe stoomtramlijn AssenCoe- vorden wordt voorloopig nog niet geopend, omdat de locomotieven in de tegenwoordige tijden te duur worden. Het oud-Kamerlid Staalman heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezon den, waarin hij verzoekt de pensionneering van kamerleden ook uit te strekken tot reeds afgetredenen. Op de Noordergronden bij Vlieland is een vischtrawler gestrand. Sleepbooten ver trekken ter assistentie. E>e gemeenteraad van Uitgeest heeft be sloten om tegen 1 Mei 1917 den tol onder die gemeente naar Limmen op te heffen. In een te den Haag gehouden vergade ring van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind is besloten aan alle gemeenten van ons land een adres te zenden om aan te dringen op het maken van veror deningen ter bestrijding van de rookgewoon te van kinderen. Een varensgezel üit Amsterdam, die Vrijdagavond op den Schiedamschensingel te Rotterdam na een vechtpartij op de straat viel en ernstig aan het hoofd vèrwond werd, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Bij een schoenmaker te Vlaardingen is Zondagavond, terwijl de familie naar de kerk was, een bedrag van 270 ontvreemd. Te Amemuiden zijn door een militair vaische, met de pen geteekende, zilverbons van een rijksdaalder uitgegeven De Coöp. vereeniging Voorzorg te Rot terdam heeft bij den minister van landbouw aangedrongen op een verbod tot uitvoer van versch fruit, daar de invoer van gedroogde zuidvruchten geheel is stopgezet. rNOEZQWPEH »TU*MCM ONZE POLITIE. Geachte Redacteur 1 In de aangekondigde raadszitting van as Woensdag staat dan weder op de agenda het plan tot verbetering van de positie van onze politie. Reeds Vóór de jongste raadsvergade ring werden in uw geacht blad eenige stuk ken opgenomen, waaruit bleek dat verschil lende burgers belang stellen in deze zaak, en ik noem het een gelukkig verschijnsel dat een der inzenders toen schreef, dat de burgerij zelf wil dat men1 de financieele en maatschap pelijke positie van onze politiemannen beter regele, en dat niemand uit de burgerij ook maar één regel tot tegenspraak liet volgen. Men mag daaruit afleiden, dat Alkmaar's burgers zelf wenschen dat een afdoende re geling in deze worde getroffen. Het amende ment „Verkerk" is wel iets meer dan B. en W. voorstellen, maar daarmede is de zaak niet op afdoende wijze verbeterd. Aangezien schrijver dezes bekend is dat ook in het plaatselijk comité van de Kath. TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 21 Nov. De heer Marchant, heden den minister van oorlog interpel- leerende, betreffende de oproeping van de iandstormjaarklasse 1909 vóór de militie- lichting 1917, vroeg den minister of deze bereid is de oproeping van de landstorm- plichtigen der jaarkiasse 1909 uit te stellen tot na opkomst van de geheele of gedeel telijke Renting en jaarklasse 1917 der mili tie en van den landstorm. De minister van oorlog antwoordde daartoe niet bereid te zijn, maar wel te willen overwegen een vervroegde oproeping van de Iandstorm jaarklasse 1917. Na 's ministers antwoord steldé de heer Marchant de volgende motie voor: De Ka mer, van oordeel dat tot oproeping der landstormplichtigen van de jaarklasse 1909 eerst behoort te worden overgegaan na op roeping van de lichting en de jaarklasse 1917 van militie en van landstorm gaat over tot de orde van den dag. INKRIMPING SPOORWEGDIENST. 'srGRAVENHAGE, 21 Nov. Van de zij de van de spoorwegmaatschappijen wordt medegedeeld: gestadige vermindering van den steenkolenvoorraad noodzaakt onze spoorwegen op beperking van het gebruik bedacht te zijn. Een sterke inkrimping van den dienst is op hooger last in behande ling en zal vermoedelijk binnen enkele we ken tot uitvoering komen. Inmiddels zullen reeds met ingang van 27 November eenige treinen vervallen, die zonder groote stoor nis in het verkeer kunnen worden gemist BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 20 Nov. Willem Abraham, z. van Jacob Booij en Maartje van der Steen. 21 Nov. Geertruida Maria en Mattheus Pe trus, d. en z. van Jacobus van der Himst en Doortje Rijs. TELEGRAFISCH WIIRB6RICHT. 21 November. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 22 November. In het geb ed van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 765.9 te Haparanda. De laagste stand van den barometer boven 745 Zuid-Duitschland. VERWACHTING. Aanvankelijk zwakke tot matige winden uit zuideljjke tot oostelijke richtingen neve lig tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Trekking van Maandag 20 November 1913 le KLASSE le UJSl. Prijzen van l 2J. H Ui 9061 8330 10083 1305* 1*** 17353 19300 'i J3®6 90,8 8335 10730 13079 15100 17363 19400 HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. No. 17828, 20.000. 'No. 18853, ƒ5000. No. 4096, 400. 'No. 1777, 200. 14150;/l3(K)2' 6639' ÏÏOSÖ, ÏTOOT, 11113, No. 18945 1 2000. No». 1551 en 0458 elk f 1000. No». 6828, 155U) en 1/124 «Ut 1400. No. <035 I 21.0. Ne». 7218, 8908, 15914 en 20349. elk f 1001 $9 1Y44 $146 f013 $171 10555 12545 14798 1720$ 1919$ 6200 10609 12372 14 20 1/2,0 19158 60 102 626$ 0069 b'105 1067$ I2JX) 14910 17323 1021$ 163 1,6 J4"2, 6086 8 40 10-17 12701 15175 17378 19428 AH !ï°2 3459 0099 I4'1 10861 127''° l5209 17383 19465 3 <h5 P 5 6114 8609 10906 12757 15233 17395 19503 364 184J 3534 6287 8 23 10944 12816 15299 1/438 19503 Sg» 18 /g 3529 6M 8778 10950 12928 15338 17473 19507 8840 10952 12964 15415 17482 19524 1884 10666 1 960 15421 17511 19567 "~l» 1C97Ï 120 0 16476 17560 19664 13 10990 13042 15002 1/67$ 19627 58 11021 13137 l5o4J 17750 19 31 917/11096 13148 15641 17784 10/40 3-.60 (.827 9198 11141 13162 15701 178.2 19550 S9UI 6887 9261 11,46 13178 15761 17295 19657 39t>7 6913 9269 IIUS 13235 15794 18003 19665 4054 893$ $325 11174 1/4)1 16820 18004 1909$ 4130 6V53 9348 11210 1j319 15.44 18031 19710 41/0 69/2 9355 11260 13372 15958 16041 19721 <231 tOOI 9387 11315 13403 15962 18061 ]979« 4312 7630 9427 ll.<0 13480 16623 18107 10841 4:07 Tu/S #443 11355 13610 l'Oa» 18120 19070 45.9 7184 94 0 1143,2 13645 16120 18214 20008 4 08 7744 95/0 11435 13091 10129 18220 20134 «•6J4 7269 9.751 11 172 13714 15148 18262 30200 40J0 17/5 '558 11475 13790 15262 IHiÖO 30280 4654 7/52 0567 11504 lj£33 16270 18340 2020$ 4734 T3M 9 4 11522 13847 16390 18300 20«5f 4020 741$ 1,80 11590 138747 16080 18404 20640 <804 7507 9 12 11650 13933 16452 18450 20074 4 67 7530 1870 11/10 14019 lc480 18539 20700 4900 /Cu4 9940 11758 14092 16560 18574 20781 WA) TtlO 0O 2 11756 14113 16579 18586 20784 ft* 76/4 10000 11895 14177 16590 18610 2"/836 (94 1790 10080 11910 14224 1C607 18576 20960 9300 7808 1(131 11926 14261 16 08 18703 20980 1490 Tb34 10200 11966 11290 16620 18/15 54/4 7662 10200 1IS80 14310 16638 b720 54^0 VIM 10226 12016 14415 ic0t.2 18630 8024 7911 10226 12020 14441 \lOJS 16, jg »4 7945 10234 12126 14464 16676 1-850 XU1 K/30 10349 122.,1 14/47 Ut»l 1-4*0 8647 8047 10366 12290 1*4» 15092 18941 WH *64 10415 172(41 1*91 11*03 le g 5712 80 7 10416 123,8 14712 lu«0 19105 5/24 8089 10424 12415 1471, I7U4 |35i< 5655 8137 16.3. 12484 1.742 17203 lol 28

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2